Gemengde berichten. zijn te vernemen, dat de leden der kronings- commissie Zaterdag eene bespreking hadden teu paleize in Den Haag en dat deze inannen uit het volk daar met groote minzaamheid zijn ontvangen. Het resultaat is nog niet bekend. De Minister van binnenlandsche zaken heeft in eene nota, naar aanleiding van het verslag over de wijziging der gemeentewet, nader te kennen gegeven, dat volgens het nieuwe art. 29bis de gemeenteraad, indien eene gemeente in kiesdistricten wordt verdeeld bij het lot en met inachtneming van den tijd hunner aftreding, zal bepalen, voor welk kiesdistrict elk der zitting hebbende leden geacht wordt gekozen te zijn. Zoo eene gemeente in districten wordt gesplitst, zal, na vaststelling van den rooster van aftreding, bij het lot worden bepaald welke personen uit elke der groepen van aftredende leden voor elk district zitting zulleu nemen. Op deze wijze wordt de gelijkmatige aftreding voor elk district vanzelf verzekerd. Wijziging van art. 27 der gemeentewet acht de Minister ongeraden. Het beginsel van dat artikel blijft onaangetast. De opbrengt der bedrijfsbelasting is vreemd genoeg zeer meegevallen. Zij heeft in het eerste jaar der heffing bruto 4,878,451 bedragen en in het tweede jaar f 4,933,336. Uit het patent kwam in het laatste jaar van zijn bestaan maar 4,753,826. In plaats van een lagere inkomst, gelijk ge- vreesd werd, heeft de nieuwe heffing derhalve reeds meer dan zijn voorganger gegeven, en de opcenten, welke de Minister Pierson voorzichtig- heidshalve volgens zijn oorspronkelijk ontwerp had willen behouden, zijn gebleken onnoodig te zijn. Het getal hooge bedrijfsinkomsten is in ons land zeer beperkt. Slechts 4025 trekken f 500010,000, en daarboven gaan niet meer dan 1343, ongeveer hetzelfde aantal als dat (1301) der belastbare vermogens boven millioen. De vee-uitvoer langs het grensstation Rozen- daal was in de afgeloopen week van veel betee- kenisniet minder dan 107 waggons werden naar het buitenland verzonden. De lading bestond uit 75 stieren, 123 ossen, 357 koeien, 416 vaarzen, 126 kalveren, 152 schapen en 215 varkens. Vijf waggons waren bestemd voor Spanje, de overigen voor Belgie en Frankrijk. Uit Breda Een gedeelte onzer infanterisien heeft reeds een roode uitmonstering, roode kragen, schouderlappen en hooge pet met breeden rooden band. Mooi is deze versiering geenszins, maar het blijkt ook, dat ze niet nieuw is. In de modelzaal der Kon. Mil. Academie alhier bevindt zich een schilderij, voorstellende eene episode uitdeBelgischerevolutie, en daar ziet men dezelfde petten, kragen en schouderlappen bij een troepje Hollandsche cava- lerie. 't Stond toen even leelijk. TEU NEUZEN, 28 October 1896. Door den Minister van financien wordt, met ingang van den 1 November a. s., verplaatst de verificateur 3e categorie der directe belastingeu, invoerrechten en accijnsen H. Doewes van Ter Neuzen naar Oldenzaal en de kommies-verificateur 2e categorie G. F. Crone van Lobith naar Ter Neuzen. Voorts zijn benoemd tot kommiezen der 4e klasse te Aardenburg D. J. Jansen van Utrecht en te Zuiddorpe J. Beerens van 's Hertogenbosch. De onlangs bij Ter Neuzen, onder leiding van den heer G. van der Peijl opgerichte steen- bakkerij voldoet tot heden in alle opzichten aan de daarvoor gewenschte vereischten en is men diensvolgens begonnen de steen, ten gebruike voor hij heel bedaard gezegd hebben, dat hij wegens de gebeurtenissen van dezen avond rekening moest houden met de mogelijkheid dat hij werd in heehtenis genomen, en dat in elk handelsbedrijf geheimen voorkomen die men tracht verborgen te houden. Voelde Snoward zich schuldig, dan moest hij een kolossale zelfbeheersching bezitten, want toen hij 's nachts te drie uur werkelijk naar bed ging, vertoonde zijn gelaat nauwelijks eenige vermoeid- heid, terwijl hij toch verscheiden aangrijpende ge beurtenissen achter den rug had. Hierin bestond juist de grootheid van dien werkelijk buitengewonen man. Tegenwoordigheid van geest, een niets ont- ziende vastberadenheid en in geval van nood een moed; die aan doodsverachting grensde, zie- daar de eigenschappen, die zijn inborst kenmerkten. Daar had hij zijn fortuin aan te dankendaar vertrouwdehij ook op tot aan den laatsten ademtocht. In //het wilde Westen" van Amerika had hij geleerd ook de revolver te hanteeren, en dikwijls genoeg speelde dit wapen daar een beslissende rol bij de vereffening van zaken met zijn clienten. Wie echter zulk een school heeft doorloopen, wie gewoon is geworden alle bewegingen van zijn tegenstander in het oog te houden, om hem des- noods op //voorkomende" wijze te kunnen neer- schieten, nu zoo iemand weet zich overal uit te redden. En mr. Snoward nam het als een complimentje aan, toen men hem in Amerika eens zei, dat hij zich nog niet zou verloren achten, wanneer de beul hem den strop reeds om den hals gedaan had immers, het touw kon breken. Om zeven uur werd de kamerdienaar door de het publiek, thans in den handel te brengen. Deskundigen getuigen dat dezelve, zoo al niet overtroffen wordt dan toch minstens van gelijke en deugdelijke kwaliteit voordoet als de voort- brengselen der bestaande steenbakkerijen dezerzijds de Schelde. Ter verdere overbrenging naar Middelburg op heden morgen zijn gisteren avond alhier door de marechaussees uit Hulst overgebracht twee jongens, van omstreeks 13- a 15jarigen leeftijd, uit Belgie afkomstig, welke gisteren te Hulst op heeter daad werden aangehouden bij het wegnemen en in een voddenzak wegbergen van ijzeren riool- roosters, die sedert lang aldaar nu en dan werden vermist. Te Borssele worden thans pogingen aange- wend, zoowel van wege het gemeentebestuur als van particulieren, om eene uitbreiding der los- en laadplaats aan de noordzijde der haven aldaar te verkrijgen. Axel, 27 Oct. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aangebracht 4 paarden, 122 stuks hoornvee, 17 varkens. Premien werden uitgereikt als volgt Voor het schoonste paard van 3 tot 7 jaren oud, le prijs 5 aan C. Scheele, landbouwer te Axelals voren 2e prijs f 3 niet uitgereikt voor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaren oud, le prijs 4 aan P. van Hoeve, landbouwer te Axel; als voren 2e prijs f 2,50 aan Mart8 Schieman, landbouwer te Axelvoor den schoonsten dek- hengst van 2 tot 7 jaren oud, een prijs van f 5 niet uitgereikt; voor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe, le prijs f 5 aan L. Jansen van Rosendaal, landbouwer te Axelals voren 2e prijs f 3 aan Ph. Joh. van Dixhoorn, landbouwer te Axelvoor de schoonste kalfdragende vaars, een prijs van f 4 aan Ph. Joh. van Dixhoorn, voor- noemdvoor het schoonste tweejarig rund, een prijs van f 3 aan P. van Hoeve, voornoemd voor den schoonsten hokkeling, een prijs van f 2 aan Ph. Joh. van Dixhoorn, voornoemd voor den schoonsten springstier, een prijs van f 5 aan Ph. Joh. van Dixhoorn, voornoemdvoor het grootste getal paarden van eenen eigenaar ter markt gebracht, een prijs van f 4 niet uitgereikt voor het grootste getal hoornvee als voren, f 4 aan Ph. Joh. van Dixhoorn, voornoemdvoor het grootste getal schapen boven de 10 stuks, f 2 niet uitgereiktvoor het grootste getal varkens boven de 6 stuks, f 2 aan Jac. de Meij, koopman te Zuiddorpevoor het vetste stuk hoornvee, f 5 aan Ph. Joh. van Dixhoorn, voornoemd. De handel was levendig. Koewacht. De heer D.' Dronkers, alhier, is tegen 1 December a. s. benoemd tot onderwijzer aan de R. K. parochiale school te Delft. RECHTSZAKEN, Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 27 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken C. M. V., oud 14 j., J. B., oud 15 j., en P. B., oud 12 j., alien zonder beroep, wonende te Axel ('t Fort), zijn wegens diefstal veroordeeld ieder tot 3 dagen gevangenisstraf. M. v. d. K., oud 60 j., varensgezel te Ter Neuzen, is wegens diefstal vrijgesproken. Wanneer bij de Kamerverkiezigen in 1897 het couloirstelsel wordt toegepast, zal dit in ons land al geen nieuwigheid meer zijn. In de vorige week werd het toegepast bij een kerkelijke ver- -■ schel weer in de slaapkamer van zijn heer geroepen. z/Mijn ontbijt en de courantenIk zal mij intusschen alleen wel aankleeden." Snoward deed dit, terwijl hij vluchtig de cou ranten las, die de bediende op de tafel had gelegd. In de couranten stond nog geen enkel bericht over hetgeen gisteren in het paleis van baron Von Ellerich was voorgevallen. Toen Snoward zich daar van overtuigd had, vestigde hij al zijn aan- dacht op de beursberichten. Toen de kamerdienaar de chocolade bracht, meldde hij tevens, dat ykapitein Murle" reeds was gekomen om den heer des huizes te spreken hij kwam wat vroeg, om mijnheer thuis te treffen. z/Goed Breng het ontbijt in mijn schrijfver- trek en laat dien man daar op mij wachten. Ik volg onmiddellijk." Een paar minuten later stond de bankier tegen- over John Archer, die ditmaal bijzonder net gekleed was. z/Ik zie, dat je nog niets verloren hebt van de onbeschaamdheid die ik in vroegere jaren bij je heb opgemerkt," begon Snoward kalmpjes. //En toch weet je wel, dat het me maar een woord behoeft te kosten om je achter slot te laten brengen wegens het bezoek dat je drie maanden geleden aan mijn brandkast hebt gebracht." z/Zeker," antwoordde kapitein Murle niet minder kalm, //dat staat aan u. Maar waarom doet ge dat niet Ge ziet, ik wacht." Snoward ging zitten en nam een slokje uit den zilveren chocoladekop, terwijl de ander met over elkaar geslagen armen bleef staan en grijnzend op hem nederzag. z/Laat ons tot de zaak komenJe hebt een kiezing, bij de Ned. Israel, gemeente te Groningen, waaraan 170 personen deelnamen. Over de werking was men wel voldaan. Zondag middag, toen de loodsen van het Engelsch stoomschip Harlyn naar IJmuiden terug- keerden, is de loodsvlet omgeslagen en zijn de loodsleerlingen C. Gomes en J. Dienst verdronken. Door den loodskotter en het stoomschip werden de leerlingen Kuyper en Kooiman gered. Dezer dagen overleed te'sGravenpolder (Zee- land) een weduwnaar, in den ouderdom van 87 jaren. Deze man leidde een zeer armoedig leven, en moest van een gering inkomen, de huurpenningen van een klein hofsteedje, leven, zoo hij zeide. Lamplicht stak hij nooit op en vuur, tot ver- warming, was bij hem overbodige weelde. Sedert eenigen tijd liet zijne dienstbode hem alleen, daar zij de ontbering met den ouden man niet langer wilde deelen. Zijne kinderen, die het zeer sober hebben, kwamen wel eens hun nood klagen, maar hij gaf altijd ten antwoord, dat hij zelf nauwelijks in het noodigste voor zijn onderhoud kon voorzien. Bij het overlijden van den zonderling kwam men tot de blijde ontdekking, dat de hoogst zuinige papa drie kinderen ieder de som van 20,000 nalaatbehalve het hofsteedje. Bij een bewoner van de Nieuwe Haven te 's Gravenhage werd Maandag aangebeld door eene vrouw, die, nadat de deur geopend was, een on geveer 2jarig kindje op de vloermat nederlegde en zich verwijderde. Aangifte werd gedaan bij de politie, doch spoedig bleek dat de bewoner dit kind vroeger had toevertrouwd aan de zorgen van de bedoelde vrouw, die zich thans niet langer met de verpleging van het kind wenschte belast te zien. Eergisterenochtend werd het vuurschip, ge- legen voor den Nieuwen Waterweg, binnengesleept door den buitengaats loodsdienst doende sleepboot Wodan. In den afgeloopen nacht was het aangevaren door het stoomschip //Salamanca" van Cardiff. De gezagvoerder, stuurman en 3 lichtwachters worden vermist en zijn vermoedelijk overgesprongen op het stoomschip. Het vaartuig heeft schade aan de plecht en wordt opgesleept naar Rotterdam. Nader vernam de N. R. Ct., dat het vuurschip aan den boeg zwaar beschadigd is en het schip water maakt. Het stoomschip //Salamanca" is gistermiddag 4,5 uur uit zee teruggekomen met de 5 vermiste opvarenden van het vuurschip aan boord, welke aanvaring vermoedelijk door dit stoomschip eergis- terenavond ongeveer 6 uur heeft plaats gehad. Nader lezen wij dat het vuurschip //Maas" bij hevig stormweder aan stuurboord voor in de zijde werd geloopen door het stoomschip //Salamanca." Het was een goed vuurgezicht. De wacht aan dek zag de drie naderende lichten van het stoom schip, dat recht op de //Maas" aanhield, en men trachtte vruchteloos door het luiden der klok en geroep het stoomschip op het gevaar van aanvaring opmerkzaam te maken. De kracht van den stoot werd gebroken doordat de //Salamanca" op het 1700 kilo zware parapluie- anker aanvoer, en den balk binnenboords waartegen het anker rustte, geheel verbrijzelde. Verder werden grootendeels de boeg en de steven boven water vernield, waardoor het water in't schip drong. De gezagvoerder, kapt. Kunst, de stuurman en drie man der equipage waren op het aanvarende stoomschip dat geen schade leed, gesprougen en werden daarmede aan land gezet. Des ochtends werden van het vuurschip noodseinen geheschen, die van de sleepboot Wodan werden opgemerkt, die het op sleeptouw nam en des namiddags be houden te Rotterdam bracht. Het vuurschip bleek volmaakt dicht te zijn, en de schade schijnt zich tot het voorschip en de stuurboordzijde te bepalen. Voor de rechtbank te Gent is Maandag het proces begonnen tegen Anseele en zes medebe- stuurderen van de Vooruit. De aanklacht luidt dat zij wederrechtelijk kortingen van het loon hunner werklieden hebben ingehouden, dat zij de loonen in anderen vorm dan in geld hebben uitbetaald, dat zij hun werklieden hebben belet vrijelijk te beschikken over hun loonen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de inhoudingen werden gedaan van een toeslag voor overwerk. De werk lieden ontvingen voor een overeengekomen hoe- veelheid werk een vast salaris, dat niet werd verlaagd al leverden zij niet het gecontracteerde quantum. Dedeu zij echter meer af, dan ontvingen zij daarvoor een toeslag, waarop naar reden van het vroeger in gebreke geblevene, inkortingen ge- kostbaar horloge van me gestolen, en nu geloof je, dat je er meer voordeel van zult hebben, wan neer ik het van je terugkoop, dan wanneer je het verschachert aan een opkooper van gestolen zaken. Misschien zou ik er wel toe kunnen besluiten op de zaak in te gaan, want het horloge is mooi." //Wanneer het u alleen te doen was om de schoonheid van het horloge, zou ik niet veel hoop hebben. Het horloge was mooi, maar sedert gister- ochtend is het zwaar beschadigd." (Wordt vervolgd.) schiedden. Voor de rechtbank is nu de voornaamste vraag of deze toeslag is een //salaris" of een //gratifi- catie." In het laatste geval vervalt het straf baarfeit. De beklaagden worden verdedigd door Mr. De Bruijn, lid van den gemeenteraad van Gent en van de Vooruit. Er zijn 23 getuigen zoo a charge als a decharge gedagvaard. Het gerechtshof te Amiens heeft een gerech- telijke vergissing hersteld door de weduwe Druaux, die in 1890 tot levenslangen dwangarbeid werd veroordeeld, wegens moord op haren man en liaren broeder, maar wier onschuld nu is gebleken, vrij te spreken, onder toekenning van 40,000 francs, vergoeding voor de doorgestane ellende gedurende den tijd dat zij haar vonnis heeft ondergaan. In een brief uit Buenos-Ayres aan de //Pester Lloyd" leest men het volgende z/Op het oogenblik, dat wij deze regelen naar Europa zenden, hebben negen nieuwerwetsche slavenhandelaars weder eene reis naar het Oosten ondernomen om uit Hongarije meisjes naar Argentinie te ontvoeren. De politie-autoriteiten te Buenos-Ayres zouden onze medeelingen kunnen bevestigen, daar de dragers der negen namen in de galerij der misdadigers aanzienlijke plaatsen innemen. Den hier wonende Europeanen strekt het zeker niet tot eer, dat zij den aanhoudenden invoer van jonge meisjes uit Europa lijdelijk aanzien. De regeering bekommert zich over dezen menschenhandel evenmin. En hoe treden deze zielverkoopers hier op Hunne vriendschap met de politie vergunt hun eene levenswijze te voeren die met alle beschrijving spot. Zij kleeden zich met in het oog vallende zwier, dragen groote briljanten, gaan dagelijksch naar opera of schouw- burg, hebben hun eigen clubs en vereenigingen, waar hunne waar gesorteerd, verkocht, geveild wordt. Zij hebben hun eigen geheim en telegram- codex en zijn volgens alle regelen georganiseerd. En de ongelukkige meisjes Zelfs een pen, welke uitsluitend de duisterste nachtzijden des levens gewoon is te schilderen, ware buiten machte om de ellende in het ghetto der verlorenen te beschrijven. In de Junin-straat wonen tusschen de vier- en vijfhonderd zulke beklagenswaardige meisjes en eene andere, de Lavallestraat, waar nagenoeg 2200 Europeesche vrouwen wegteren, heet in den mond der bevolking niet anders dan Blood- en tranenstraat. Er is, gelooven wij aldus de Koophandel van Antwerpen in heel de wereld geen stad, waar men straffeloozer de dieren mag mishandelen dan te Antwerpen. En dan haalt zij als bewijs harer bewering het volgende feit aan: Gistermorgen waren we getuigen van het afschu- welijkste tooneel dat ons heugt. Aan de Zuikaai was de Gooleboot Cuxhaven aangekomen. Ze had 107 luxe-paarden en 40 oude knollen voor slaehterijen aan boord. De luxe-paarden stonden afzonderlijk in boxes op hun gemak. De 40 martelaars werden in een kudde vervoerd, allemaal onder elkaar. Ge kunt denken wat het gevolg is geweest met dit storm- weer. Bij aankomst aan de kaai lagen er acht dood in een hoek op het dek. Reeds vijf waren op de reis over boord geworpen. Negen waren ge- wond met gebroken pooten en vreeselijke kwetsuren. Negen werd, zoodra ze op de kaai waren, eenvoudig de keel afgesneden omdat ze niet meer gaan konden. We zagen daar zeventien paarden in een grooten plas bloed liggen, dood of zieltogend. Ongeveer 150 verontwaardigde toeschouwers waren met ons getuigen van dit onbeschrijflijke tooneel. De heer baron Von Ohlendorff, onder- voorzitter, en de heer Cassiers, secretaris van de z/Maatschappij tot bescherming van dieren" waren op de plaats met hun inspecteur, en hebben een i photografie genomen van die ijselijkheid en zullen er afdrukken van sturen aan al de leden van ons parlement. Tegen den middag zijn nog de Leithboot en de Grimsbvboot met andere martelaars aangekomen. Een rijke Duitscher, die voor eenige dagen te Brussel vertoefde, ontmoette in een cafe op een der boulevards een jongmensch, dat vloeiend Duitsch sprak. Verheugd over deze ontmoeting bezocht de Duitscher met hem verschillende in- richtingen en bood hem eindelijk een fijn souper aan. Tot dank voor deze vrijgevigheid verzocht de onbekende den vreemdeling, hem naar zijne kamers te vergezellen, waar hij hem schilderij en van groote waarde zou laten zien. Nauwelijks was de Duitscher op de meer dan eenvoudige eenige kamer van zijn leidsman gekomen, of twee kerels vielen op hem aan en beroofden hem van alles, wat hij bij zich had, waaronder een porte- monnaie met 200 francs, waarna het drietal de vlucht nam. De Duitscher ging zich bij de politie beklagen, aan wie het mocht gelukken, den ondankbare met zijne medeplichtigeu te vinden. Een oude man en vrouw, die van hun renten leefden te Neuilly-sur-Marne, een der vele aardige dorpen in de omstreken van Parijs, zijn vermoord door inbrekers. Het huis was geheel overhoop gehaald en al het geld was verdwenen, o. a. een som van 325 fr., die de oudjes den vorigeu dag hadden ontvangen. Op een tafel in de slaapkamer stonden drie leege glazen en een domiuospelde hond lag dood in den tuin. De echtelieden hadden vroeger een herberg gehad in dezelfde straat en gingen voor zeer welgesteli

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2