1\ A Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. a No. 3375. Donderdag 29 October 1896. 36e Jaargang. n J feuilletonT Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG maken bekend, dat door hen, behoudens nadere goedkeuring, zal worden AANBESTEED, op Vrijdag 13 November 1896, des namiddags te 12 uur, in het gemeentehuis, in het openbaar en bij enkele inschrijving Het verlengen en verbeteren van de los- en ligplaats aan de nol van den Kleine Huissenspolder en den aanleg van dammen met bijbehoorende werken, tot vorming eener haven aldaar. Raining 14795, Bestek en voorwaarden en teekening liggen ter inzage ter secretarie der gemeente Zaamslag en zijn aldaar verkrijgbaar tegen betaling van 50 cent of bij franco-toezending van 55 cent. Aanwijzing Zaterdag 7 November a. s. voor- middag van 9 10 uur en Dinsdag 10 November a. s. voormiddag van 11 12 uur telkens aan de losplaats voornoemd. Buitendien heeft geen aanwijzing plaats. Zaamslag, 14 October 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BARENDREGT Az., Voorzitter. P. J. WORTMAN, Secretaris. JPolitieli Overzicht. Bismarck schijnt toch nog maar niet aan het ambtelooze leven te kunnen gewennen, ook bij hem leidt de lediggang na zulk een lange periode van drukke werkzaamheid tot allerlei dwaze of ten 32) - Haar plotseling verschijneu verraste de aanwezigen zoozeer, dat zij er niet aan dachten haar terug te houden. Elvira wierp zich op de kuieen voor het bed, greep de koude hand van den gekwetste en drukte er haar lippen op. Zoo bleef zij liggen, als hadde zij daar hare bestemming gevonden. Eindelijk kwam dokter Boheim daartegen op, niet zoozeer ter wille van den patient, als wel om de jonge dame zelf, die wellicht een zenuwtoeval zou krijgen. De baron tilde haar omhoog en nam liaar mee naar de kamer er naasthet leervertrek van Robert. Hier viel Elvira hem om den hals en liet haar tranen den vrijen loop. De baron verloor hierbij de weinige kalmte, die hem na al de gebeurtenissen van dezen nacht nog was bijgebleven. //God in den liemel Wat moet dat beduiden Je stelt je aan, of je krankzinnig bent. Als de menschen gezien hadden hoe je dien man de hand kustet i/O, laat mij Wat geef ik om de menschen En als ge aan mijn verstand twijfelt misschien hebt ge daar gelijk in maar ik ben niet eerst nu krankzinnig dat was ik te voren veel meer en slechtEen ellendig schepsel, als ik daarvoor moest boeten door mij te ver- nederen in de oogen van alle menschen, dan zou dat nog de geringste boetedoening zijn De baron wilde zich losmaken en haar vermanen bedaard en verstaudig te zijn, maar zij klemde minste onverstandige dingen, waarmee hij zichzelven en zijn reputatie het meest schaadt. Als we lezen dat de voor korten tijd zoo klaar en duidelijk gemanifesteerde innigheid tusschen Erankrijk en Rusland hem ziek maaktdat hij zich de nauwe aansluiting tusschen de republiek en het czarenrijk zoozeer aantrekt, dat zijn zenuwpijnen hem meer k well en dan immer voor dezen, dan is er veel in 't verleden, dat getuigt voor de mogelijkheid van deze verschijnselen. Doch Bismarck is er de man niet naar te lijden in stilte, met kalme berusting te dragen wat onafwendbaar is en geen rnacht ter wereld kan hem beletten naar de pen te grijpen als hij zijn directen opvolger Caprivi een hak kan zetten. Daartoe nu bood de Fransch-Russische entente een kostelijke gelegenheid en zoo heeft men in de Ham burger Nachrichten kunnen lezen het volgende Reeds te Skierniewice, dus zeer spoedig na de troonsveraudering en het aftreden van Gortschakoff, was de goede verstandhouding tusschen de Duitsche en Russische politiek gevolgd en zij bleef bestaan tot aan 1890. Tot aan dat tijdstip waren beide rijken het onderling volkomen eens, dat, wanneer een van beide zou worden aangevallen, de ander een welwillende neutraliteit zou in acht nemen wanneer dus Duitschland werd aangevallen door Frankrijk, zou het de welwillende neutraliteit van Rusland hebben genoten en omgekeerd Rusland van Duitschland, wanneer Rusland onrechtvaardig werd aangevallen. Dit verbond is na het aftreden van Bismarck niet hernieuwd en wanneer wij goed ingelicht zijn omtrent hetgeen in Berlijn voorvalt, was het niet Rusland, dat uit outevredenheid met de verandering van kanselier deze voortzetting aan de wederkeerige //Assecuranz" weigerde, maar was het graaf Caprivi, die zulks deed, terwijl Rusland tot een voortzetting bereid was." Verder wijdt het artilkel uit over de poloni- seering, welke in Rusland wantrouwen moest wekken en welke in lijnrechten strijd was met de tradiiien van Wilhelm I. Dan gaat 't aldus door//Wij achten het alleszins verklaarbaar, dat een zoo machtige en onaantastbare staat als Rusland aldus spreektEen vertrouwbaar bond- genoot moeten wij in Europa hebben. Vroeger hadden wij op den drie-keizersbond gerekend daarna tenminste op het Hohenzoliernsche huis, doch de eigeuaardige behandeling der Poolsche vraagstukken, is beslist vijandig voor Rusland en dus moeten wij elders een steun zoeken. //Zoo dus gaat de Hamb. Naehr. voort ontstond Krooustadt met de Marseillaise en de eerste zich aan zijn hals vast, zoodat hij bijna geen adem kon scheppen. z/Vader," snikte zij hartstochtelijk, //als ge werkelijk uw dochter lief hebt, bid dan zoo vurig als ik, dat hij niet sterft, want ik ik zou hem gedood hebben en dan zou ik geen minuut meer kunnen leven De baron stond versufthij begreep nog niet geheel, welke verandering er in het gemoed van zijn dochter had plaats gegrepen, maar hij zag toch in, dat hij niet beter kon doen dan zwijgen, als hij haar niet nog meer wilde opwinden. Hij repte daarom geen woord over Snoward, aan wien Elvira volstrekt niet scheen te denken, en voerde haar met zachten drang naar haar slaapkamer terug. IX. Als Guido had kunnen zien, hoe kalmpjes Snoward in het rijtuig zat, dat hem naar huis bracht, dan zou hij behalve de deelneming z/dien hij hem niet kon onthouden" ook nog be- wondering gevoeld hebben voor zooveel geestkracht. Het paleis //Excelsior" was schitterend verlicht bij de aankomst van het rijtuig stond het bedienden- personeel in gelid geschaard langs de fraai met bloemen versierde trap. Dat was zoo verordend voor de ontvangst der jonge meesteres. Snoward gelastte den lakei, die naast den koetsier op den bok meegereden was, aan de bedienden bekend te maken, dat mevrouw Snoward door een opgekomen onpasselijkheid verhinderd was om met hem haar feestelijken intocht te houden. Hij liet alien naar bed gaan en bereikte langs een bijzondere trap zijn eigen vertrekken. toenadering tusschen het absolute keizerschap en de Eransche republiek, naar onze meening uit- sluitend tengevolge van de fouten der Caprivische politiek. Deze heeft Rusland gedwongen de //Assecuranz", welke een voorzichtig politicus zoekt in bet.rekkingen tot de groote mogendheden van Europa, te zoeken in Erankrijk. Tot zoover Bismarck's opmerkingen, welke veel meer sensatie hebben gemaakt te Weenen door de mededeelingen aangaande de entente tusschen Rusland en Duitschland, dan te Berlijn door den nijdigen uitval op Caprivi. Bismarck heeft zijn land misschien nimmer slechter dienst bewezen dan door deze mededeelingen. Dat te Konstantinopel rust en vrede nog niet zijn teruggekeerd, blijkt uit het bericht, dat de waarnemende Armenische patriarch, mgr. Bartho lomews, eergister, toen hij per rijtuig naar zijn paleis terugkeerde, door vier personen werd aan gevallen, waarvan een werd herkend als een Armenisch winkelier. Zij werden gevat, eer ze hun aauslag konden ten uitvoer brengen. Ook zijn 3 Armenische mannen en 2 vrouwen gearresteerd in Pera. Zij woonden in een huis, behoorende aan een Griek, zoodat de toestemming der Grieksche legatie noodig was voor deze ge- vangenneming. De sultan heeft uit zijn privaatkas een groote premie uitgeloofd voor hen, die de moordenaars van twee Turksche politiedienaren in 't huis van den Armenier Colatian aanwijst. De Turksche bladen bevatten aanhoudend artikelen tegen de Christenen. Li-Hung-Chang is in China teruggekeerd en benoemd tot minister van buitenlandsche zaken en tevens is een keizerlijk bevel uitgevaardigd waarin Li-Hung-Chang straf wordt opgelegd, om- dat hij //verdacht wordt het gebied van het ver- woeste zomerpaleis te hebben betreden, toen hij een bezoek bracht aan de keizerin-weduwe". Het bericht der benoeming van Li is zeker van groote beteekenis. Gedurende zijn lange loopbaan heeft Li steeds getoond niet in de zon- derlinge Chineesche begrippen te deelen over de verhouding tot vreemdelingen en over de positie van China, die gewoonlijk door de machthebbers van het //Rijk des Middens" worden gehuldigd. De Synodale commissie heeft, als vertegen- woordigende de Ned. Herv. Kerk, een adres van gelukwensch aan H. M. de Koningin doen aan- De kamerdienaar, die hem in de slaapkamer afwachtte, kreeg dezelfde mededeeling te hooren als de andere bedienden. Yervolgens liet Snoward zich zijn feestkleeding uittrekken en zijn nacht- gewaad aandoen. //O ja, dat zon ik bijna vergeten hebben", zei de kamerdienaar opeens, //van avond is er een zonderlinge man hier geweest. Hij noemde zich z/kapitein Murle" en verlangde u te spreken. Hij zei, dat hij u reeds in uw vorig hotel had op- gezocht en dat men hem naar hier had verwezen." Snoward keek verbaasd op. Kwam die John Archer nu alweer Hoe durfde hij het wagen hem onder de oogen te komen Of zou hij dwaas genoeg zijn om te gelooven, dat de verdenking van den diefstal met inbraak niet op hem was gevallen z/Een poos lang wilde hij niet gelooven, dat hij u vandaag niet meer kon te spreken krijgen," ver- volgde de bediende. //Hij zou morgenochtend a] vroeg weer hier zijn." z/Wat wil die kerel dan toch z/Ik moest u zeggen, dat hij u een gouden horloge te koop wil aanbieden." Die woorden ontroerden Snoward niet weinig maar dit duurde niet lang, het volgende oogenblik had hij zijn zelfbeheersching weer geheel herkregen //Zoo, zoo Nu, ik wil eens zien //Mag ik den man bij u toelaten z/Och, als ik in een goede luim daarvoor ben." De kamerdienaar boog. z/Heeft mijnheer nog iets te bevelen. z/Wacht nog een poosje in de kamer hiernaast. Ik heb misschien nog iets voor u te doen, daar valt me juist nog iets in bieden, ter gelegenheid van haar toetreding als lidmaat tot die kerk, wier geschiedenis met die van Oranje en Nederland zoo innig is saamgeweven. De Keizer van Duitschland heeft naar de N. R. Ct. verneemt, aan H. M. de Koningin bij gelegenheid harer bevestiging als lidmaat der Hervormde Kerk ten geschenke gegeven een kruis, gevormd door 7 steenen in chrvsoliet, in brillanten gevat, in den vorm van een oud Nederlandsch kruis, zooals zich daarvan modellen bevinden in het Museum te Berlijn, naar welke het vervaar- digd is. Het kruis wordt met een gouden ketting om den hals gedragen. Door het kerkbestuur der Ned. Herv. ge meente zal, naar men verneemt, aan de Koningin een prachtbijbel worden aangeboden. Ware 't niet, dat deze in 't Hollandseh dient te zijn, dan zou er juist een mooie uitgaaf voor verschenen zijn bij de firma Mame, te Tours, waaraan twee jaren is gewerkt. In 1894 waren in den //Salon" te Parijs 200 aquarellen te zien van James Tissot, een schilder van Eransche afkomst, die lang in Engeland had gewoond. Na den dood van een geliefden bloed- verwant had hij troost gezocht in den godsdienst en was naar Palestina gegaan, om de bakermat van het Christendom te zien. Daar was hij tien jaren gebleven en had het leven van Jezus in teekeningen op het papier gebracht, daarbij trach- tende het karakter der plaatsen, die hij bezocht, weer te geven, en Jezus en zijne discipelen in die omgeving geplaatst. De aquarellen trokken zeer de aandacht en de firma Mame besloot, haren roem te verhoogen door ze te reproduceeren als illustraties hij het Nieuwe Testament. Het werk zou in duizend exemplaren vervaardigd worden en elk exemplaar zou 1500 francs moeten kosten. Bij inteekening werd het grootste deel der duizend exemplaren genomen. Het werk moet den uitgever intusschen veel meer dan de 1£ millioen francs gekost hebben, die het kan opbrengen. Alleen de expresselijk voor den omslag geweven stof kost al 50,000 frs. Elke plaat is tien a twaalf malen gedrukt, om er de verschillende tinten op te brengen. Het papier is eveneens voor deze uitgaaf afzonderlijk vervaardigd en nieuwe letters zijn er voor gegoten. Het zal aan de talrijke bevolking van de volksbuurten van Amsterdam, die zich vereenigd hebben om hulde te bewijzen aan II. M. de Koningin bij de kroningsfeesten, zeker aangenaam pwp— ^1 De bediende gehoorzaamde dezen wenk om heen te gaan, en nu begon Snoward peinzend in de kamer rond te loopen. Na een poos trad hij zijn schrijfvertrek binnenhij had een besluit ge nomen. z/Ja," mompelde hij, //bet is voor geval van nood." In het schrijfvertrek stak hij licht aan, verwisselde zijn slaaprok tegen een ander kleedingsfuk en ging aan zijn schrijftafel zitten. Uit een loket nam hij eenige telegram-formulieren en vulde twaalf daarvan in. Het waren dringende lastgevingen aan zijn agenten te Frankfort, Parijs, Milaan en in andere buitenlandsche beursplaatsen, dat zij het geld, verdiend met de laatst verrichte speculation, niet naar hier, doch naar zijn bijkantoor te New-York moesten zenden. Toen hij gereed was met schrijven schelde hij den kamerdienaar. z/Breng deze telegrammen dadelijk naar het hoofd-telegraafkantoor." z/Zeer goed, mijnheer Snoward ging weer in zijn slaapkamer. Hij legde zich echter niet ter ruste, maar wachtte, totdat hij den bediende het huis zag verlaten. Toen trad hij weer in het schrijfvertrek, stak een kaars aan en liep een kleine wenteltrap af, die naar zijn kantoor voerde. Daar snuffelde hij geruimen tijd in den lessenaar en in de brandkast. Alvorens naar zijn slaapkamer terug te keeren, verbrandde hij in den haard ver- scheiden boeken en een pakket papieren. Zijn gelaat bleef daar al dien tijd zoo effen mogelijk bij. Als iemand hem hier bij dit werk overvallen had, zou. Dit l»l»d verachijnt Woensdag- en Vrij«laSavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den nitgeve* J. YAH D« 8AMDE «e Ter Xeuaen. Zij, die met S Soveinter aanntaaude tot boven- genoemden eursus wenschen te worden toegelaten moeten zich daartoe in den loop dezer week aanmelden bij den heer H. DIJKSTRA, opzichter van den rijke waterstaat alhier. De cursus is alleen toegankelijk voor jongelieden, die het gewoon schoolonderwijs genoten hebben en 14 jaar zijn of dien leeftijd voor het einde des jaars bereiken. Ter Neuzen, 27 October 1896. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. t—Ml HI Jj,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1