Puik Dek- en Kramriet, Kioijicrisr, llandeishericlHeirh BURGERL1JKE STAND. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. H. HARTOG te Ter Neuzen, ildlllEMZOOTERIJ, J het niet tegen de nu aangeboorde reuzenfontein, die, zoolang zij werkt, alleen in staat is jaarlijks drie millioen kisten petroleum te leveren. Een workman te Jette-Saint Pierre, in Belgie, werd, toen hij 's nachts naar huis terugkeerde, nadat hij heel laat had gewerkt, aangevallen door drie kerels, die hun gezicht zwart gemaakt hadden. Zij sloegen hem met metselsteenen en lieten hem voor dood liggen. Den volgenden morgen vond men hem in een allertreurigsten staat. De daders zijn opgespoord, en 't is gebleken, dat ze 't eigenlijk op een ander gemunt, maar zich in de duisternis vergist hadden. In Frankrijk is onlangs voor 't eerst de wet van 1895 toegepast, volgens welke de rechter aan personen die onschuldig veroordeeld blijken te zijn, een schadevergoeding mag toeleggen. Het geval kwam voor bij een werkman, die een zilveren trekpot te repareeren had gekregen en tot gevangenisstraf was veroordeeld, omdat hij dat voorwerp niet had teruggegeven. Zijn bewering, dat hij het aan een bekwamer werkman had toevertrouwd die verhuisd was zonder zijn nieuw adres op te geven, vond geen geloof. Nadat de straftijd was afgeloopen, ontmoette de veroordeelde toevallig den bedoelden persoon, liet hem gevangen nemen, en toen bleek dat hij waarheid had gesproken. De trekpot be- vond zich nog bij den verhuisde, die met de noorderzou was verdwenen om zich aan zijn vele schuldeischers te onttrekken. Het vonnis werd vernietigd en de rechter kende den onschuldig veroordeelde een schadevergoeding van 300 francs toe. Een zeer merkwaardig geval is te Amiens voor- gekomen. In 1887 is daar een herbergierster tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld wegens ver- giftiging van haren man en haar schoonbroeder. Beiden waren dikwijls op vreemde wijze ongesteld geweest en de geneeskundigen vonden bij de lijk- schouwing inwendige storingen, die zij aan vergif toeschreven. Ook andere omstandigheden versterk- ten het vermoeden van misdaad en de vrouw werd veroordeeld. Na 7 jaren opsluiting werd zij vrij- gelaten, maar thans is haar zaak door het hof van cassatie naar de assises te Amiens teruggewezen, omdat genoegzame zekerheid bestaat dat zij onschul dig is veroordeeld. Het is namelijk gebleken, dat al de latere bewoners van het huis, waar de herberg gehouden werd, nu en dan ziek zijn geworden, en wel zeo dikwijls een kalkoven die er aan grenst, ge- stookt werd. Zij leden onder dezelfde verschijnselen die bij de zoogenaamd vergiftigden waren waarge- nomen en welke geheel ophielden toen de kalkoven werd afgebroken en spleten bleek te hebben, door welke vergiftige gassen in het aangrenzende huis konden komen. Dr. Brouardel en andere gerechte- lijke geneeskundigen hebben bovendien, op grond van het proces-verbaal der lijkschouwing bevestigd dat de dood het gevolg is geweest van vergiftiging door koolzuur en andere gevaarlijke gassen en niet door een ander vergif, zooals de verdediger reeds tevergeefs had gepleit. De ongelukkige vrouw, die ook na haar vrij- lating de bittere gevolgen van haar veroordeeling had ondervonden o. a. dat haar eenige dochter niet bij haar wilde komen zal nu geheel en al gerehabiliteerd worden en zeker een schade vergoeding ontvangen. Onlangs heeft men de ontdekking gedaan, dat een lid van den hoogsten Spaanschen adel werkman was in de Londensche dokken. Thans blijkt, dat deze slechts een uit weinigen was, die met een lange reeks doorluchtige voorouders thans staan op den laagsten sport van de maatschappelijke ladder. Een markies van Beaumenoir is werkman in een meelfabriek bij Nantesde graaf St. Pal haalt quitanties op voor een gasfabriek in Parijs de vicomte de St. Megrin is huurkoetsierbaron d'Aubinals en de vicomte de Monaliere zijn tol- beainbtende markies de Polignj is tram-con- ducteur en een andere markies is kellner in een bekende restauratie. En zijn dus voor de Amerikaansche millionaires nog heel wat titels en mooie namen te koop. De Britsche postmeester-generaal, hertog van Norfolk, heeft aan alle Engelsche post- en telegraafambtenaren op stratfe van ontslag ver- boden, bij wedrennen te wedden of mee te doen aan cricket- en voetbalwedstrijden. De Minister overwoog, dat het wedden en die wedstrijden de ambtenaren ongeschikt voor den dienst maken. De maatregel wekt ontstemming en verzet onder het personeel, natuurlijk, want't is een hervor- ming. Maar na eenigen tijd zullen de ambtenaren zelven wel erkennen, dat hun chef 't goed inzag, want dat in 't bijzonder personen, die gelden van anderen te beheeren hebben, niet moeten doen aan dobbelspel. De inbrekers hebben te Wiesbaden hun slag geslagen tijdens het verblijf van Keizer Wilhelm en het bezoek van den Czaar aldaar. Verscheidene huizen, welker bewoners uit waren gegaan, om de drukte en de feestelijkheden te zien, zijn geplunderd door dieven, die daar op hun gemak alles konden zoeken, wat van hun gading was. In het huis van een koopman werd de zilver- kast leeggeroofd en uit een schrijftafel een som van 3000 Mark gestolen. Ten huize van Dr. "W ilhelmj, werd de kamer eener logee geplunderd, zoodat de jonge dame, die met de familie voor de straatvensters naar het voorbijkomen van den Keizer stond te zien, niets anders overhield dan de kleederen en kostbaarheden, die zij droeg. Er werden nog wel zes andere inbraken gepleegd, en aan zeer velen werd in het gedrang op straat hun beurs of horloge ontrold. Een rijk koopman uit San-Francisco, de heer Walter Michel Caste], oud een en veertig jaar, is dezer dagen, evenals zijn vrouw, te Londen voor den politie-rechter verschenen, beschuldigd van diefstal. Zij hadden hun intrek genomen in het prachtige Cecil-hotel, waar zij werden gear- resteerdin hun bagage vond men, tusschen het linnengoed verborgen, allerlei dingen van waarde, als een zwarte boa, verschillende anderen pelterijen, spiegeltjes, kleederen, 17 waaiers, 9 pendules, 5 tooneelkijkers, 16 broches enz. Verscheidene van deze voorwerpen waren het eigendom van den directeur van het hotel. Daar de dokter van de Holloway-gevangenis verklaard had, dat mevrouw Castel's zenuwen waren aangedaan, stemde de president er in toe de zaak acht dagen uit te stellen. De gevangenen zijn in vrijheid geeteld tegen borgtochten van 30,000 p. st. Meer dan 50 millioen borgtocht was, zegt men, aan de verdedigers van den heer en mevrouw Castel aangeboden door lieden, die verklaarden zeker te zijn van hun onschuld. Lord Rotschild moet vooral een bijzonder belang gesteld hebben in hnn lot en schijnt hun zijn hulp beloofd te hebben, evenals zes directeuren van Banken in de City. De Belgische politie heeft een goede vangst gedaan door de arrestatie van een beruchten bandiet, Witte Relens, die de omstreken van Mechelen onveilig maakte. Niet alleen dat hij 's nachts plunderde en roofde, maar hij kwam zelfs op klaarlichten dag de boeren brandschatten. 's Nachts viel hij de menschen aan op den grooten weg, beroofde hen van geld en kostbaarheden en sloeg ze soms half dood. In 't begin van dit jaar vermoordde hij een gendarme. Een paar maal had men op 't punt gestaan, hem te arresteeren, maar hij ontsnapte telkens. De kerel leefde sinds zes maanden in een hoi, in een bosch. Witte Relens is nu eindelijk gesnapt, terwijl hij in een herberg te Wavre-Saint-Catherine zat. Een gendarme stapte binnen en greep hem bij de keel, waarna anderen toeschoten, om hem te binden. Toen deze Belgische Fra Diavolo zag, dat hij er in geloopen was, zei hij tegen den gendarme n't Is jammerik dacht dat je op de kermis te Duffel was." Voor den uitvinder van de lucifers, Charles Sauria, zal in het Fransche plaatsje Saint Lothain, zijn geboorteplaats, een standbeeld opge- richt worden. Sauria deed zijn uitvinding op 19jarigen leef- tijd, als leerling van het College te Dole (Jura). Hij was de zoon van een generaal der eerste Eransche republiek, een leerling van Charles Fourier, een bekwaam staathuishoudkundige, een geleerd schriji ver en ook een menschetivriend, want hij oefende de geneeskunde uit, zonder betaling aan te nemen. En de man, wieus uitvinding zoo algemeen verspreid is en Frankrijk (door het staatsmonopolie) jaarlijks millioenen oplevert, is verleden jaar in vergetelheid, bijna doodarm, gestorven. Volgens eene meededeeling van een medicus te Chicago kunnen de X-stralen dienen om zich in geval van twijfel te overtuigen, of men met een schijndoode of een werkelijk overledene te doen heeft. Deze medicus beweert namelijk, dat de spieren van een doode voor X-stralen gemakkelijker doordringbaar zijn dan bij een levende. 't Is te hopen, al lijkt de zaak niet waarschijn- lijk, dat de medicus gelijk heeft. Dan zal men, door het lichaam bloot te stellen aan de Rontgen- stralen, op het daarachter geplaatste photographisch papier kunnen zien of men met een schijndoode te doen heeft of niet. De Koningin van Denemarken, de moeder der Prinses van Wales, van de Keizerin-weduwe van Rusland en van andere Prinsen en Prinsessen, heeft onlangs haar 79e jaar bereikt. Het is mis- schien weinig bekend, dat deze bejaarde Koningin een lamme hand heeft, als het gevolg van den beet van een jongen tijger, dien zij altijd bij zich had. Zij wandelde met het tamme beest, dat haar trouwens alleen uit speelschheid had gewond, in het park, maar met bewonderenswaardigen moed wist zij het beest, dat haar het bloed van de hand likte, mee te lokken tot aan het slot, waar be- dienden waren die het dood schoten. In 1898 zal Keizer Frans Jozef zijn vijftig- jarige regeering over Oostenrijk-Hongarije her- denkenmaar in stiltefeesten zullen er niet bij plaats hebben. Wordt dit ten deele verklaard door de algemeene stemming in de monarchie, 't vind daarenboven zijne oorzaak hierin, dat de Keizer bij het klimmen der jaren afkeerig is geworden van alles wat naar opzien en demonstratie zweemt. Hij heeft dan ook aan een comite, dat een groote nationale tentoonstelling in den Prater wilde organiseeren, doen weten, dat men dit maar liever laten moest, en dat hij van geschenken niets weten wil, maar dat de bevolking in zijn geest zou handelen met de gelden, welke zij daarvoor mocht willen bestemmen, aan nuttige doeleinden te wijten. En zelf heeft toen de Keizer 250,000 beschikbaar gesteld voor het bouwen van gezonde werkmanswoningen, waaraan te Weenen zeer groote behoefte bestaat, daar de woning-toestanden er allertreurigst zijn, en aan de Weeners doen mee- deelen, dat het hem aangenaam zou wezen, als men, ter viering van zijn jubileum, gelden voor dat doel wilde bijeenbrengen. Daaraan is gehoor gegeven, en zoo zijn er honderdduizenden guldens bijeengebracht, waardoor het mogelijk is geworden, onder den naam van //Kaiser Franz-Jozef-Jubilaiimsstiftung," eenfonds te vormen, om in de buitenwijken gezonde volks- woningen met baden, tuinen en speelplaatsen te bouwen. In den Golden Penny komt dit tafereel voor van een stad in 1920. Het raadsel der beweging in de lucht is opgelost het beginsel is er nu al, er moet alleen nog maar een practisch werktuig worden uitgedacht. Vijf jaren, tien jaren op zijn hoogst scheiden ons nog van den dag, dat de mensch zal vliegen. Maar de beweging over den grond zal nog veel meer zich ontwikkelen. De saamgeperste lucht is reeds sinds langen tijd bekend, in theorie vooral als het beste middel om rijtuigen voort te be- wegenin 1920 zal dat middel algemeen in ge- bruik zijn, het zal practisch en tevens goedkoop wezen. De straten zullen dan alleen worden be- reden door rijtuigen, gedreven door saamgeperste lucht. Dan zal men zich ook niet meer van gas be- dienen, behalve in de keuken, overal elders zal het worden vervangen door electriciteit. Door electriciteit zullen alle machines in beweging worden gebracht. Hoogstens tien jaar nog en het gebruik van stoom voor machines zal nog slechts een voor- bijgegaan feit zijn. De stad der toekomst, een toekomst die zeer nabij is, zal geen paarden hebbenalle rijtuigen zullen worden bewogen door electriciteit of saam geperste lucht en stilletjes over de straten glijden. Alle verkeerswegen zullen geasphalteerd zijn. Vuur en licht zullen dan door de stad of een maatschappij verschaft worden op dezelfde wijze als thans het water en even goedkoop ook. Men zal geen steenkool meer noodig hebben, noch andere brandstof in zijn huis, en er zal geen asch zijn weg te werpen. En daar er geen paarden, geen asch, geen steenkool zal wezen, zal op de straten veel minder stof liggen. Daar geen haarden of schoorsteeuen zijn op de huizen, de fabrieken alleen electriciteit gebruiken, zal er geen rook boven de stad drijven, en zal de lucht der steden even zuiver worden als die van het land. Het zal een genoegen zijn in de steden te leven van na het jaar 1920, zegt de Golden Penny. We willen 't hopen en hopen het te beleven Het treurig lot van den ingenieur Lilienthal, die te Berlijn met zijn vliegmachine verongelukte, heeft andere uitvinders niet afgeschrikt van het streven naar het rijk der gevleugelden, Thans heeft weder een Fransch hoogleeraar, Dr. Richet, van Toulon, aan de leden der Parijsche Academie van Wetenschappeu een door hem uit- gevonden vliegmachine vertooud. Het toestel heeft ongeveer de gedaante van een vogel, een lengte van 22 meter en twee groote vleugels, met een spanwijdte van 60 Meter. Oudanks die groote afmetingen is het toestel vrij licht; want de verschillende deelen zijn van aluminium en hoi. De drijfkracht zal stoom zijn, waardoor de vleugels en twee schroeven aan den voor- en den achterkant bewogen worden. Rotterdam, 26 Oct. 1896. Binnenl. Granen. De hoogere prijzen van verleden week hielden zich staande, daar de aanvoer niet groot was. Boonen en erwten even- wel aangeboden. Men noteert Tarwe f 6,75 a /7,75; Rogge 4,10 a 4,70 Zeeuwsche Wintergerst f 4,a f 4,75 Zomergerst f 3,70 a 4,50 Haver f 2,50 a f 3,90, per hectoliter. Witte Boonen 8,50 a f 10,75; Bruine Boonen f 8,25 a /9,50; Paardeboonen f 4,75 a f 5,Blauwe erwten kooksoorten f 6,50 a f 7,25; niet kokende 5,90 a /6,50; Kanariezaad 5,a 6,50 alles per hectoliter. Buitenl. Granen. Tarwe per 2400 kilo op levering hooger Maart 205. Rogge per 2100 kilo onveranderd f 115 a /II7, Maart 118 a f 120. Helena-Rogge f 135 a 137. Gerst stoomend 112 per 2000 kilo. Haver 7,50. Mais 4,60. Cinquintine /6,50 per 100 kilo. Boekweit f 145 a f 150. Boekweitgrutten 206 per 2100 kilo. Meel. Prima inlandsch 12,50 a 13, le soort f 11,50 a f 12,extrapuik Hongaarsch 14,50 a 15,le soort f 14,Prima Amerik. f 12,50 a f 13,502e soort f 10,75 a f 11,25. Duitsche Roggebloem f 8,50 a 8,75 per 100 kilo. Rnnderprijzen 56 a 66Kalveren 70 a 85Schapen 45 a 50 Varkens 34 a 36 cent per kilo. Magere runderen 70 a 120vette runderen f 200 a 250 Kalveren f 50 Biggen 4 a 12 alles per stuk. Aardappelen. Spuische jammen 2,a 2,20 Flakkeesche 1,80 a f 2,10 Over- maasche 2,a 2,30Geldersche blauwe f 1,70 per mud. Boterprijzen in vaten 52 a 58stukken 60 a 70 cent per half kilo. Zoetemelksche kaas /24,a 27, per 50 kilo. Zeeuwsche ajuin kleine 40, groote 80 cent per 50 kilo. Zeeuwsche Eieren 4,25 a 4,50 per 100. Buitenlandsche f 3,80. Amerik. Petroleum in vaten per 100 kilo 8,90 a f 9,en 7 cent per liter. YEEHANDEL in BELGIE. Middenprijzen van het vette vee op de voor- naamste markten van Belgie, gedurende de week van 18 tot 24 October 1896 ossen 72 tot 82, stieren, koeien en vaarzen 54 tot 66 centimes, kalvers 70 centimes tot 1 fr., alles per kilo le vend gewichtgeene veranderingmarkten overvloedig bezet. ZEETUDINGEN Van 23 tot en met 25 Oct. a I j VLAG. p 1 Van 23 tot en met 25 October werden langs de Oostsluizen alhier 72 binnenvaartuigen op- en 77 afgeschut; door de Westsl. 1 op- en 5 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Dinsdag 27 r 4.32 4.51 Woensdag 28 5.12 5.37 Donderdag 29 6.7 6.42 Vrij dag 30 7.23 8.11 Zaterdag 31 n 8.58 9.42 Zondag 1 Nov. 10.18 10.50 Maandag 2 H 11.19 11.44 Op aanstaanden Donderdag, 29 October, hoopt onze geliefde grootvader zijn 75sten yerjaardag te herdenken. Zijne dankbare kleinzonen, JAN en P1ETER KOLIJN. Hoek, 26 October 1896. •oprezpg 'opipop! 'HaiHoan aa hihym •am z/lf sSepptuiBU s{ qoq qq stmSaora s( NaaaoHiraaKiH -shkyh ^hoo um pra NfiaLNOT 'X UEA 3Zlnxl U31 uflz ppda&pn qez "s "8 aeqoqao Sepsuia hz JStonM qep 'pimspq pleura opuoTpaqoSiopuQ BSE Ondergeteekende vraagt beleefdelijk NATTE WASSCHEN aan huis en beveelt zich ook aan als STRIJKSTER. Zaamslag. Wed. J. KLAASSENKosten. koopt HUIDEN van OSSEN, KOEIEN en YAARZEN op tegen 34 cent de Kilo en STIERENHUIDEN tegen 1Q cent de Kilo. ad 2,75 per 100 bos, verkrijgbaar bij DELLAERT, Westdorpe, en VAN HECKE, SluiskiT. Ter Keuzen. Geboorten. 20 Oct. Cornells, z. van Adriaan de Kraker en van Cornelia Dees. 21 Oct. Abra ham, z. van Daniel Ollebek en van Elisabeth van der Peijl. Adriana Geertruida, d. van Marinus de Feijter en van Laurina Oppeneer. 22 Oct. Alice Clementine, d. van Julius van den Berghe en van Enlalia Verhauwen. Janneke Maria, d. van Jacobus Alexander du Pon en van Cornelia Janna Rooda. 23 Oct. Lena Jacoba, d. van Johannes ten Hoeve en van Cornelia Maria de Feijter. NAAM. M\ Van en naar. Lading. Voor Ter IVeuzeu t 24 Eng. s.s. Astrologer 2580 Leith stukg. 25 idem Anglia 2469 idem idem n« Ter \rnzeni 24 Fra. s.s. Ville de Nantes 2350 Rochefort phosph. Duits. s.s. Hektos 3251 Burneiland iedig 25 Eng. s.s. Hailing 2199 Londen stukg. Voor Gent 23 Eng. s.s. Altona 1909 Goole stnkg. idem Faraday 2491 New-Castle idem 24 idem Spindrift 2003 Londen idem idem Kinghorn 1993 Leith idem Eng. sch. Mary Peers 407 Bristol landb.zont 25 Eng. s.s. Dyuamo 1364 Hull stukg. idem Aire 1763 Goole idem idem Sea Bells 2152 Londen idem Van Kent t 23 Eng. s.s. Ibis 3024 Antwerpen stukg. Duits. s.s. Ceres 1814 idem Iedig 24 Eng. s.s. Bordeaux 1555 Bristol suiker idem Faraday 2491 Londen stukg. idem Altona 1909 Goole idem 25 idem Sea Gull 2100 Londen idem

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 3