Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3374. Dinsdag 27 October 1896. 36e Jaargang. Karaer Yan Koophandel en Fabrieken. Binnenland. ABONUEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD YEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Overzicht. Het buwelijk tusschen den Prins van Napels en Prinses Helena van Montenegro is Zaterdag met groote plechtigheid voltrokken. Na het burgerlijk huwelijk in het Quirinaal begaf de stoet zich naar de kerk van de Heilige Maria, waar het kerkelijk huwelijk voltrokken moest worden. Deze plechtigheid werd bijgewoond door den Koning, de Koningin, de Italiaansche en Montene- grijnsche Prinsen, de Koningin Maria Pia, moeder van den Portugeeschen Koning den Hertog van Oporto, Prins Napoleon, Crispi enz. De Koning heeft een besiuit onderteekend, waarbij gratie wordt verleend aan alien, die zich hebben schuldig gemaakt aan misdrijven tegen het gemeene recbt, aan politieke, militaire en financieele over- tredingen. Wederom wordt in de Engelsche pers de ver- houding tusschen Frankrijk en Rusland besproken. Men schijnt dit onderwerp niet best los te kunnen laten. De Daily Chronicle heeft uit ,/zeer gezag- hebbende bron" vernomen, dat het tractaat be- treffende de Fransch-Russische alliantie in Dec. 1893 is geteekend. Het is, volgens het blad, zuiver defensief en gegrond op berusting in het tractaat van Frankfort, zoodat liet door Frankrijk niet kan aangewend worden tot bet terug krijgen van Elzas en Lotharingen. Bepaald zou verder zijn, dat de landgenooten nergens geisoleerd zullen optreden. Zoo moet de Russische regeering inzage gekregen hebben van Frankrijks protesten tegen Engeland in zake Egypte. Het verbond is dus louter van militairen aard en heeft beslist betrekking op het machtsevenwicht in Europa, wat enkel een waarborg kan zijn voor den Europeeschen vrede. Daarnaast vindt men in ds pers velerlei beschou- wingen over een samengaan van Rusland, Frankrijk en Duitschland in bet Oostersche vraagstuk. De bijeenkomst van Czaar en Keizer zou deze over- FEUILLETON Die woorden maakten een geweidigen indruk. Men keek elkaar met ontzetting aan, zonder te weten wat men er van denken moest. De akelige stilte werd verbroken door een kreet uit Roberts mond. z/Elliriep de knaap en snelde naar de ven- sternis, waar Elvira in zwijm was gevallen. De meesten der aanwezigen, en daaronder was ook de heer des huizes, bemerkten nu eerst de tegen- woordigheid der jonge vrouw. Eenige dames kwamen toeschieten om bulp te verleenen. Snoward kwam ook met gewichtige houding nader. Alweder scheen hij de eenige, wiens zenuwen niet geschokt waren. z/Laat dien krankzinnige toch liier vandaan bren- gen," sprak hij tot den baron. ,/Intusschen zal ik wel voor mijn vrouw zorgen." »Waag het niet, deze dame ook slechts met den vinger aan te raken riep Schwerdtner hem toe. De brutale kalmte van den Amerikaan deed zijn vreeselijke opgewondenlieid overslaan tot razernij. Gevoelende, dat Snoward door zijn on- besebaamd optreden de aanwezigen op zijn hand zou krijgen, voordat hij al zijn bewijsgronden had aangevoerd, verloor Schwerdtner alle bezonnenheid, en daar hij zijn doodvijand niet met woorden zou kunnen overwinnen, werd de begeerte om hem ten minste handtastelijk te overwinnen voortdurend sterker en sterker. eenkomst hebben bezegeld. Ook ten opzichte van Egypte zou men te zijner tijd gezamenlijk optreden. In de Duitsche en in de Eransche pers wordt dit alles druk besproken en in beide landen zijn er veel voorstanders, daar ook bij de Japansch- Chineesche kwestie dergelijk accoord goede resultaten heeft opgeleverd. Engeland zal natuurlijk, als deze overeenkomst werkelijk bestaat, met leede oogen zulk een accoord gade slaan. De Sultan zal een besiuit uitvaardigen, waarbij ter voorziening in den geldnood een gedwongen heffing van alle Turken zal geeischt worden, naar gelang van ieders vermogen. Aldus meldt een Times-telegram. De gezondheidstoestand in Kon- stantinopel baart zorg bij de internationale ge- zondheidscommissie, die ingrijpende maatregelen verlangt om 't gevaar voor besmetting door den toestand der kerkhoven te keeren. In Bulgarije is de verwachte crisis thans uit- gebroken. De premier Sto'iloff heeft bij Vorst Ferdinand de ontbinding der Kamer doorgedreven. Yermoedelijk is de strijd tusschen de Regeering en de partij-Zaukoff er de oorzaak van. Nu het kort dag wordt met de Presidents- verkiezing in Amerika, heeft ook President Cleve land zijn gevoelen eens gezegd. Het was in eene toespraak tot de studenten aan Princeton College, waarin hij verklaarde te hopen, dat het verstaudig conservatisme van universiteiten en colleges het volk zou waarschuwen tegen de gevaren van een breuk, die onmogelijk te herstellen zou zijn. Wanneer pogingen worden gedaan, zeide Cleve land, om het volk in den waan te brengen, dat bij meerderheid van stemrnen de werking van natunrwetten kan veranderd worden, dan moeten de universiteiten den volke verkondigen, dat die wetten onverbiddelijk zijn en buiten de macht der politiek staan. En als men onder zekere leus de oogen des volks verblinden wil voor nationale schande en voor kwade trouw dan moeten de universiteiten hare stem verheffen tegen eenetactiek, die even verraderlijk is als noodlottig. Nog duidelijker heeft zich tegen het streven van Bryan en van de vrij-zilvermannen uitgesproken de Minister Carlisle, die te Covington, in Kentucky, verklaarde, dat de vrij-zilverleus het land bedreigt met eene staatkundige en maatschappelijke om- weuteling van de ergste soort, doodend voor de nijverheid en zullende leiden tot een socialistiscb despotisme. Yrij algemeen hoort men het oordeel uitspreken, dat de kansen van den republikeinschen kandidaat Dit doorzag Snoward oogenblikkelijk. Zijn oogen begonnen te schitteren niet van vrees, niet van toorn, maar van duivelsche vreugde. //Pas op, leugenachtige knaap," riep hij zijn tegenstander hoonend toe, //dat ik niet vergeet, dat ik met een krankzinnige te doer, heb Een kreet van woede kwam over Schwerdtners lippen, terwijl hij met de vuist dreigend op den Amerikaan toesprong. Met verbazende vlugheid week Snoward terug tot aan den schoorsteen, greep een der zware armluchters van den schoorsteen- mantel en sloeg den ongelukkige daarmee neer. Deze gebeurtenis werd zoo snel afgespeeld, dat in het tumult niemand der aanwezigen de bewe- gingen der twee nauwkeurig had gadegeslagen, laat staan. dat iemand er tusschen had kunnen komen. Eerst de doffe slag bij het vallen van den getroffene bracht alien tot het besef van hetgeen er gebeurd was. Snoward veegde zijn gelaat met een zakdoek af en scheen eveneens nu tot bezinning te komen. z/Ge hebt alien gezien het was zelf- verdediging," sprak hij, met gebogen hoofd zich tot de aanwezigen wendende. //De krankzinnige wilde mij worgen. Het zou mij spijten, als ik hemin den drang van het oogenblik gekwetst mocht hebben." Allen weken ontsteld terugeenige dames vielen flauw en moesten weggebracht worden. Mannen, die in menig tweegevecht hun moed hadden getoond, stonden daar nu op hun beenen te beven; kortom, de ontsteltenis was groot bij alien. z/Mijn Godriep de heer des lmizes, over alle ledematen bevend en radeloos in bet rond ziende. /,Help Help Mc. Kinley het gunstigst staan. Er wordt men maakt er daar altijd een soort van sport van drie tegen een op hem gewed. De bevestiging van Koningin Wilhelmina als lidmaat der Ned. Herv. gemeente werd Zaterdag, in het paleis in bet Noordeinde, bijgewoond door een llOtal genoodigden uit het personeel der hof- houding, het dienstpersoneel en liofbeambten, den raad van voogdij, de dames De Kock en Van Heemstra, voormalige gouveruantes van H. M., de min der Koningin, den intendant van Soestdijk e. a. De godsdienstoefening werd gehouden in een benedenzaal van bet paleis. Om 11 uur kwamen de Koninginnen met haar gevolg binnen, voorafgegaan door de kamerheeren De Ranitz en Yan Bijlandt. De heer Stortenbeker, hofpianist, bespeelde het orgel. Dr. Van der Elier had tot tekst gekozen Open- baring II vers 10>>: ,/Zijt getrouw tot den dood en ik zal u geven de kroon des levens" en ge- zongen werden Psalm 89 1, Gezang 267 1 en 6, Gezang 96 en Gezang 274 2. H. M. werd door den predikant bij het afleggen van hare belijdenis op treffende wijze toegesproken en sprak met luide stem haar op de vraag, of zij de belofte aflegde. Na afloop van de plechtigheid werden de Ko ninginnen in hare apartementen door de dames en heeren van haar gevolg geluk gewenscht. De Koningin was gekleed in een wit zijden lange japon en de Regentes in zwarte zijde. Ter gelegenheid van de kerkelijke aanneming van Koningin Wilhelmina heeft de hofprediker Dr. Van der Flier de ridderorde van den Neder- landschen Leeuw gekregen. Yoor de lotelingen van de lichting 1897 is weder de gelegenheid opengesteld om te worden ingelijfd bij bet corps en geplaatst te worden in het garnizoen hunner keuze, mits door hen voor hunne inlijving bij de militie met gunstig gevolg het examen is afgelegd in het schrijven van eene goed leesbare handde kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal, welke blijken moet uit een te vervaardigen opstelde vier hoofdbewerkingen der rekenknnde, met geheele getallen de kennis van het Nederlandsche stelsel van maten en gewichten; eenige bekendheid met De aanwezige geneesheer van de familie, die zich had beziggehouden met Elvira, kwam er nu bij en knielde bij den jongen geleerde neer. Hij lichtte het hoofd op en zag een gapeude wonde. Het bloed stroomde er uit en bevochtigde het tapijt in het rond. //Is hij dood vroegen een paar omstan- ders. //Ik vrees het, antwoordde de geneesheer, terwijl hij met zakdoeken, die hem in grooten getale werden toegeworpen, trachtte het bloed te stelpen. //God sta me bij J" kreunde Snoward met ont steld gelaat. //Datheb ik niet gewild En gij gij alien moet erkennen, dat ik er geen schuld aan heb. Waarom hebt gij den krank zinnige zoo ver laten komen Waarom heeft niemand hem tegengehouden, toen bij me naar de keel vloog P Ik stel u alien mede verant- woordelijk voor dit groote ongeluk Hij bedekte zijn gelaat met de handen en scheen zeer aangedaan. Vervolgens richtte hij zich met mannelijke beradenheid op. z/Waar is mijn arme vrouw Niemand antwoordde op deze vraag, evenals ook niemand op zijn algemeene aanklacht had geantwoord. Doch men zag op vele gezichten een uitdrukking van vriendelijk medelijden. Baron Yon Ellerich drukte hem zwijgend de hand en knikte hem deelnemend toe. Elvira was door eenig dienstpersoneel naar haar kamer gebracht. Robert knielde nu ook bij Schwerdtner neer en beweende wanhopig zijn vriend en leermeester. Langzamerhand werd de kamer leeg, de gasten maakten zich stil uit de voeten. de vaderlandsche geschiedenis, en voldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland. Het examen wordt gehouden in elk garnizoen, waar de staf van een batallon infanterie aanwezig is, ten overstaan van eene commissie van drie officierenbovendien te Brielle, Dordrecht, Gorin- cbem, Harderwijk, Roermond, Schoonhoven, Venloo, Zutfen en Zwolle. De lotelingen, die aan dit examen wenschen deel te nemen, behooren zich daart.oe voor 20 Januari 1897 schriftelijk te wenden tyt den commandeerenden officier ofgarnizoens-commandant, ter plaatse waar zij verlangen tot het examen te worden toegelaten. In de schriftelijke aanvrage behooren zij te vermelden hun naam, hunne voornamen, hunne woonplaats, alsmede het wapen of het corps waarbij, en het garnizoen waarin zij bij voorkeur hun militieplicht wenschen te volbrengen. Zij zullen alsdan voor 25 Januari 1897 schrif telijk worden kenbaar gemaakt met dag, uur en plaats, voor het afnemen van het examen bepaald. Inzake de afschaffing van rijkstollen, gepaard met het vervallen van door provincien, gemeenten en particulieren geheven land- en watertollen, wordt in het voorloopig verslag der Staatsbegrooting van de Tweede Kamer gewezen op de talrijke en hooge heffingen, die bijvoorbeeid voldaan moeten worden om koren per schip van Groningen naar Rotterdam te vervoeren. Gevraagd werd, op welk bedrag de Minister bet verlies schat, dat 's Rijks scbatkist tengevolge van de afschaffing der rijkstollen op land- en water- wegen zou lijden. Het aantal kiezers onder de nieuwe kieswet zal in de gemeente Middelburg meer dan het dubbele bedragen van dat onder de vorige wet. Het aantal kiezers, thans ongeveer 1400, zal stijgen tot boven de 3000. Het bestuur der Noord-Brabantsche Maat- schappij van Landbouw heeft zich met een adres tot de Koningin gericht, waarin wordt betoogd dat bij den tegenspoed, welken de landbouwersstand in 't algemeen gedurende de laatste jaren moest ondervinden, in 't bijzonder de stand der kleine landbouwers en pachters werd getroffen. Door de maatregelen, die ten doel hadden den te zwaren druk der belastingen te verlichten, werd de kleine boerenstand niet in die mate gebaat als billijk zou kunnen worden geacht. Bovenal drukt dubbel zwaar de last van den militieplicht. z/Bij deze belasting in natura of arbeid, ten In het groote salou, waar de meesten zwijgend doorliepen, stond nog een troepje officieren, vrienden van den oudsten zoon des huizes. z/Op mijn woord," zei Guido, //in dit aangrijpend oogenblik durf ik het openlijk bekennen, dat ik dien Snoward nooit goed heb mogen lijdenmaar nu kan ik hem mijn oprecbte deelneming niet onthouden. Iiij heeft slechts gebandeld uit zelf- verdediging; hij kon van den ongelukkige het ergste verwachten. Juist die aanval zonder reden bewijst zonneklaar, dat Schwerdtner het verstand had verloren, en wie kan zich verwer^p tegen de reuzeukraclxt van een razende Nu trad ook de heer des huizes nadermet een zwijgend gebaar beantwoorde hij de vraag, die in aller oogen te lezen was. ,/Is hijwerkelijk dood?" fluisterde Gnido. De baron knikte en wischte zijn oogen af. De officieren namen nu afsclieid van hem, be- treurende, dat zijn huis het tooneel van zulk een treurige gebeurtenis had moeten worden. Vader en zoon waren nu alleen. Alle gasten hadden het huis der droefenis verlaten. De baron liet zich zuchtend in een leuningstoel neer. z/Waar is Schwerdtner?" vroeg Guido. z/Boven in de kamer van Robert. Dr. Boheim wil hem dadelijk naar het ziekenhuis laten over- brengen; hij zegt, dat dit zijn plichtis. O God, wat een verschrikkelijke gebeurtenis De diep geschokte man verborg het gelaat in de handen en kermde hoorbaar. z/En Snoward //Hij is naar huis gereden, nadat Boheim hem had verzocht Elvira aan zich zelf over te laten. Die weet nog niets van het ongeluk. Haar kame- IEIIZEISCHE COMMIT Hit Iilad verschijnt daanda^-, Woensilag- en Vrijdagavond, nitgezonderd op Feestdagen, bij den uitgever P. J. VAS DE 8AKDE te Ter Meuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat op Dinsdag-, 84 Movemfoer 18!M>, op bet Gemeente Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur, verkiezing zal plaats hebben van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken, ter voorziening in de vervulling der plaatsen van de heeren J. A. VAN ROMPU, A. THOLENS en A. HAMELINK, die op 1 Januari 1897 aan de beurt van aftreding zijn (wit briefje), en van den heer L. H. SCHALK, die heeft opgehouden lid te zijn (g e e 1 briefje). Ter Neuzen, 22 October 1896. Burgemeester en Wethouders voornoenu^ J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1