Algemeen Mieuws- en Advertentieblad v oor Zeenwseh-Vlaanderen. "persohieli siMsnis. No. 3373. Zaterdag 24 October 1896. 36e Jaargang. Openbare Vergadering Binnenland. abonnement Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10- Voor Belgie MO. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYEETENTIM: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van ad.vertenti.en voor 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant belioort een bijvoegsel dat binnen de stad inorgenoclitend zal worden uitgegeven. Kamer van Koopliaudel en Fabrieken te Ter Neuzen. op Maandag 26 October 1896, 's namiddags 7 uur. H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN, Voorzitter. H. J. VOOREN, Secretaris. Politiek Uverzicht. De radicale Londensche Daily Chronicl is er thads achter gekomen en beweert het ffop onbe- twistbaar gezag" te kannen verzekeren, dat reeds in December 1893 een Fransch Russiscb bondge- nootscliaps-tractaat werd onderteekend. Het is, voegt het blad er bij, van zuiver defen- sieven aard en sluit in zich berusting in het ver- drag van Frankfort, zoodat Frankrijk er nooit ge- bruik van zal kunnen maken tot herovering van Elzas en Lotliaringen. Het feit van het al of niet bestaan van een geschreven en onderteekend verdrag buiten reke- ning latend, kan men zeker gerustelijk en voor vast aannemen, dat het boven aangegevene onge- twijfeld de geest zal wezen van elke overeen- komst, waarin de Russische Czaar tegenover Prankrijk zou treden, zoodat, wanneer werkelijk een Tweebond bestaat, deze geen ander karakter zal dragen dan het bij uitstek behoudend van den Driebond, en geen ander streven ook, de zorg- vuldige handliaviug namelijk van de zegeningen des vredes. De Londensche bladen spreken bet bericht eener vervroegde invrijheidstelling van Jameson en Ma- joor Willoughby tegen. De Engelsche bladen wijden de gewone artikelen aan den verjaardag van de overwinning van Admiraal Nelson bij Kaap Trafalgar (21 Oct. FEUILLETON 30) Zij antwoordde niet, maar keek hem ontsteld aan. z/Zwijg je Dan zullen wij liierover later wel eens spreken. Maar intusscben zul je toch wel begrijpen, wat je aan mij versclialdigd bent en wat ik dan ook onverbiddellijk moet vorderen." Nu verzamelde zij opeens al liaar moed en zei snel//En als ik daar eens niet aan vol deed Dit klonk niet trotsch of beftig, meer alsof zij een voorstel deed. //Als ik u de bekentenis af- legde, dat ik niet goed bij mijn verstand was, toen kortom, als ik u zou smeeken om mij de vrijheid terug te geven Snoward keek een oogenblik verbaasd op, doch onmiddellijk barstte bij in een harden, snijdenden lach uit. z/Op mijn eer, je doet me verbaasd staan Zes uren nadat het huwelijk is gesloten een verzoek om echtscheidingHet spijt me, dat ik heb kunnen geloven, dat ge een sterken geest bezat. Ik zou er zeker nooit aan gedaclit hebben u ten huwelijk te vragen als als ik geweten had dat men op een vrouw eigenlijk nooit staat kan maken." Elvira schepte met verlicht hart weder adem. Uit zijn woorden meende zij een toestemmend antwoord op liaar vraag te mogen opmaken. z/Ge hebt recht mij te berispen en mij wispel- turig te noemen. Ik vraag u vergiffenis voor de ongelegenlieden, die ik u nu veroorzaak en ik 1805) op de Eranscbe en Spaansche vloten. Zij putten daaruit bijua alle de les, dat Engeland moet voortgaan alle aandacht te wijden aan de ontwikkeling zijner marine. Nelson's beeld in de St. Paulskerk en zijn gedenkteeken op Trafalgar-Square waren voor deze gelegenheid weer prachtig versierd. Het Italiaansche oorlogsschip Savoya, met den Kroonprins, dieus bruid en de familie-leden uit Montenegro aan boord, is gisteren behouden te Bari aangekomen. Namens de Koninklijke familie werdeu de aangekomenen aan boord verwel- komd door eenige leden van het Koninklijk Huis en den Minister van justitie. De ontvangst van de zijde der bevolking was zeer hartelijk. De part. Parijsche correspondent der Telegraaf maakt gewag van eenige geruchten, die betreffende Turkije in omloop zijn en welke vermoedelijk niet geheel zonder grond zijn. Rusland zou in het Balkan-schiereiland n. 1. zich belasten met de rol van gendarme bij den Sultan en een deel van het Russische leger nabij Odessa zou instruction ge- kregen hebben voor eene eventueele mobilisatie. Voorshands, zegt de genoemde correspondent, is zulk een maatregel, als hij werkelijk uitgevaardigd werd, niet anders dan als voorloopig te beschouwen. Daarbij moet niet uit het oog verloren worden, dat heden ten dage eene merkbare toenadering bestaat van Groot-Brittannie en Italie tot elkaar en tot het Fransch-Russisch bondgenootschap en dat de verhouding tusschen Oostenrijk en Rusland uiterst vriendschappelijk is. Bepaalde verwijdering valt alleen op te merken tusschen Engeland en Duitschland, zooals nog oulangs duidelijk uif het onbeduidende Zanzibar-geschil kon blijken. Duitschland trouwens maakt zich over de Oos- tersche kwestie niet bijzonder warm. Als een sensatienieuwtje zal wel te beschouwen zijn het bericht der N. Fr. Pr., dat de Russische regimenten in de militaire afdeelingen Czarkoff, Odessa en Kieff gemobiliseerd worden. Aan Rusland zou n. 1. een Europeesch mandaat verstrekt zijn om Konstantinopel te bezetten voor het geval dat er daar nieuwe onlusten mochten uitbarsten. Er wordt beweerd, dat de Vereenigde Staten Cuba onafhankelijk zullen verklaren, wanneer Spanje in dit jaar nog niet klaar komt met bet dempen van den opstand. Erg geloofwaardig klinkt dit bericht niet, dat in Spanje natuurlijk groote woede heeft gewekt en men roept er dat Spanje zulk een dreigement niet kan aanhooren. Wat doen die Amerikanen hun zeis in een ander- maus koren te slaan, vraagt men. dank u oprecht voor de edelmoedigheid, waarmee ge mij //Ho, niet verderJe begrijpt me verkeerd, mijn waarde," zei Snoward met effen gelaat. //Ik denk er niet aan, te voldoen aan zulk een onge- boord verlangen, lk wil je volstrekt niet ontslaan van je huwelijksbanden." Elvira wrong de hand en en deinsde ontsteld terug. z/Ik wil mij niet bespottelijk maken in de oogen van de geheele wereld. Het is erg genoeg voor jou, dat je niet van plan bent je in de omstandigheden te schikken, zooals je zegt, want dan dwing je mij, om je te toonen, dat ik ten minste niet met me laat spotten. Ik hoop echter, dat je nog zult inzien, wat het beste voor je is. Doch hoover later Nu gaan wij naar huis Die laatste woorden lieten geen tegenspraak toe. Elvira sprak ook niet tegen, doch zij hield met de handen achter zich het behangsel vast, alsof zij slechts voor geweld zou wijken. n Ah, wil je hier schandaal verwekken, mijn beste vroeg hij halfluid, en met een grijnslach trad hij op haar toe. Zijn oogen schitterden onheilspellend, terwijl zijn pokdalig gelaat een afschuwelijken trek vertoonde. Elvira gevoelde een onuitsprekelijken afkeer, terwijl zij hem aankeek. Zij begreep niet, hoe ze een oogenblik zoo verblind bad kunnen wezen om de levensgezellin van dien man te willen worden. Zij rilde, toen hij liaar met ijzeren hand bij den pols greep. z/Kom, zeg ikJe moet me oogenblikkelijk volgen Hoewel de uitreiking van de kaarten eerst om 10 uur zou beginnen, stond reeds voor 8 uur gisterenochtend bij de Kloosterkerk te's Hage een groot aantal personen te wachten om toegang- biljetten te halen voor de godsdienstoefeningen op Zondag a. s., waarin Koningiu Wilhelmina zal deelnemen aan de Avondmaalsviering, en om 10 uur stonden ettelijke honderden personen in file. Voor twaalf uur waren alle kaarten uitgegeven. De Algemeene Synodale Commissie heeft alle predikanten der Ned. Ilerv. kerk uitgenoodigd, om op Zondag 25 October bij de door hen te leiden godsdienstoefeningen de aanneming van onze Koningin tot lid der kerk en hare bevestiging te herdenken op de wijze, als hun het best voorkomt, Over de groote toeneming van 't getal be- noemingen in Nederlandsche ridderorden werd in de afdeelingen der Tweede Kamer bij't onderzoek van de Staatsbegrooting geklaagd. De beer J. van 't Lindeuhout, directeur der weesinrichting te Neerbosch, scbrijft Veel is er noodig voor ons groote gezin. Iederen middag, wanneer er aardappelen gegeten worden met kool, boonen, wortelen, knollen of iets dergelijks, is er van deze vrucht alleen 16 H.L. noodig, bebalve de voorafgenoemde groenten of vruchten, die met een wagen naar de kenken worden gebracbt. Daarbij komt dan nog het noodige spek, vet, boter enz. en des Zondags vleesch. En iederen dag moeten meer dan 3000 dikke boter- hammen worden gereed gemaakt. Bovendien krijgen de kleine kinderen nog broodjes, die voor bun leeftijd of magen geschikt zijn. In den winter hebben we elken dag 20 H.L. steenkolen noodig en gebruiken tot verlichting van de liuizen lj vat petroleum per dag. Op onze wasscherij worden wekelijks van 5 tot 6000 stuks beliandeld. Daarbij komt nog de kleeding. Drie duizend paar kousen zijn in gebruik, want men moet altijd 2 paar hebben boven het paar dat gedragen wordt. Zoo is bet ook met het ondergoed. Duizend paar schoenen, duizend paar klompen, die minstens om de zes weken moeten vernieuwd of hersteld worden. De gemeente-begrooting te Middelburg, tot een bedrag van f 534,802,42, is door den gemeen- teraad met algemeene stemmen goedgekeurd. Een der belangrijkste besluiten was de aanne- En hij dwong haar inderdaad om een schrede voorwaarts te doen Op datzelfde oogenblik klonk Schwerdtners doordringende stem op den drempel der kamer z/Neen, mr. Snoward Deze dame zal u niet volgen Sprakeloos staarde de Amerikaan den brutalen indringer aanhij vertrouwde zijn eigen ooren niet. Elvira daarentegen kreeg plotseling moed. Zij rukte zich los uit de handen van haar man en snelde weg, zoo ver zij kon. Zij was nog te veel in verwarring om recht te begrijpen, wat er gebeurdealleen zag zij Schwerdtner met bliksemende oogen naar het midden der kamer stappen, terwijl in de aangrenzende kamer baron Von Ellerricli, Robert en een steeds aangroeiende menigte gasten zichtbaar werden, die alien kwamen toeschieten wegeus bet vreemde optreden van den gouverneur. z/Wilt ge u niet duidelijk verklaren vroeg Suoward, werkelijk verbaasd. Ja, dat wil ik en meer dan u lief kan zijn Mijnlieer de baron en gij alien, mijne heeren, vergeef mij, dat ik hier schandaal moet maken doch wij mogen niet dnlden, dat een gemeene misdadiger zich hier ongebrandmerkt blijft bewegen, zoodra hij ontmaskerd is. Die man daar Ralph Snowardis de moordenaar van den bankier Von Dobel Die woorden hadden een uitwerking, alsof er een dynamiet-bom tusschen de aanwezigen was gevallen. De algemeene ontsteltenis en verbazing sprak zich uit in een verwarring van stemgeluiden, die van de eene kamer in de andere oversloeg. Vervolgens werd het weer stil, omdat ieder over- tuigd wilde zijn, dat hij goed gehoord had. Baron ming van het voorstel van Burg, en Weth. tot afschaffing van de nachtwakers en uitbreiding van" het politiepersoneel met 12 agenten 3e klasse op een jaarwedde van f 500. Dit corps zal nu be staan uit een commissaris, een inspecteur, 3 agenten van politie le kl., 4 agenten 2e kl. en 16 agenten 3e kl., benevens 3 agenten 4e kl., in het bijzonder belast met het toezicht op het plantsoen. In den Damespolder, bij Woensdrecht, zal een groote suikerfabriek gebouwd worden. Door de eigenaren is vergunning gevraagd om een spoor- lijn te mogen aanleggen in verbinding met het station Woensdrecht. Woensdagavond is de nieuw gebouwde con cert- en geboorzaal te Middelburg feestelijk inge- wijd. De Duitsche regeering doet, zoo leest men in de //N. R. Ct.", in den laatsten tijd aan de in Duitschland verblijf houdende Nederlanders een bijzonderen overlast aan. Zij heeft hun opgelegd, behalve een bewijs van Nederlanderschap ook hunue Nederlandsche militaire papieren in te dienenen daar de meeste der in Duitschland verblijfhoudende Nederlanders volgens de wet vrij van den militairen dienst zijn, kunnen zij aan dat verlangen der Duitsche regeering niet voldoen, omdat de Duitsche overheid met de verklaring, dat zij vrij van dienst zijn, niet voldaan iszij verlangt het bewijs, dat men werkelijk bij het leger heeft gediend. Zij moeten zich dus laten naturaliseeren, indien zij niet willen worden uitgewezen. Het gevolg daarvan is dat een groot gedeelte der duizenden Nederlanders, die in Rijnland en Westfalen als arbeiders leven, zich moeten laten naturaliseeren en dan dadelijk tot den militairen dienst in Duitschland verplicbt zijn. Zij verliezen daardoor de piaats, waar zij thans arbeiden, en hebben na twee- of driejarigen dienst niets. Willen zij dan terug naar het vaderland, dan zijn zij hier vreemdelingen en hebben geen hulp meer te ver- wachten. Zij blijven buitendien hun geheele leven lang onderworpen aan de Duitsche militaire ver- plichtingen met al de lasten van reserve, land- weer enz. Deze handelingen der Duitsche regeering zijn geheel in strijd met de tusschen Nederland en Duitschland bestaande traktaten. Het Nederlandsch gezantschap te Berlijn tracht dan ook den slag tegen de Nederlanders af te keeren. Nederland schenkt gastvrijheid aan honderd- duizenden Duitscherszal het zich, vraagt de schrijver, nu moeten laten welgevallen, dat dit op zulk eene wijze vergelding vindt Von Ellerich stond als verlamd op den drempel en versperde zoo, zonder het te weten, aan ieder- een den weg. Hij kon geen woord uitbrengen en keek bij afwisseling Schwerdtner en den Ame rikaan in bet gelaat. De vreeselijke beschuldiging had Snoward doen terugdeinzendoch dat zou een onschuldige ook gedaan hebben. Hij was de eerste, die zijn kalmte herwonnen had. //Sclioonpapa, hebt ge geen dwangbuis bij de hand vroeg bij, terwijl hij met een gebaar vol verachting en medelijden naar den jongen ge- leerde wees. Die woorden gaven aan alien hun zelfbeheersching terng. Men hoorde een gemompel van veront- waardiging. Men dacht algemeen, dat Schwerdtner beschonken was en dat in dezeu ongewonen toe- stand zijne verbeelding, geprikkeld door de ge- sprekkeu over die moordgeschiedenis, hem deze poets had gespeeld. Nu kwam de beer des huizes er tusschen met de woorden //Ik bezweer u, mijnlieer Schwerdt ner Wat kraamt ge toch voor onzin uit z/Ik ben geheel nuchter en bij mijn voile ver stand," sprak Schwerdtner, met lnider stem zich tot de aanwezigen richtende. En nu verhaalde hij in weinige woorden, wat hij bij het voorloopig rechterlijk onderzoek had verklaard en hoe hij Snoward als den moordenaar had herkend, toen hij daar straks onder de lichtkroon in dezelfde houding stond als destijds in den coupe, toen hij de lamp uitdeed en hem verdoofde met een zak- doek, gedrenkt met chloroform. (Wordt vervolgd.) TER \EIZE\S( HE (0IR4YT. Oit Mad verschijnt jiaanda^-, Woensdaic en VriJUagavond, uitge»ouderd op Peestdagen, »>ij uitgever 1'. J. VA\ MB 8A1BE te Ter Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN herin- neren de ingezetenen aan de bepaling der wet voor de belasting op het personeel van den 29 Maart 1833 (Stbl. n° 4) en den 9 April 1869 (Stbl. n° 59) betrekkelijk de belasting naar tijdsbelang en de suppletoire aangifte, voorkomende in de artikelen 27 en 42 vaD eerstgenoemde, zooals die zijn gewijzigd bij de artikelen 7 en 14 van laatstgenoemde wet. Ter Neuzen, October 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. -I llll ..Ill lM

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1