Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeowsch-Vl&anderen. No. 3372. Donderdag 22 October 1896. 36e Jaargang. 3 3 013 Si 3 2 0 3L, Binnenland ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ir'olitieli ifcver-zielifc. Eergisteravond is te Londen in de St. James Hall andermaal eene talrijke bezochte //Armenische meeting" gehouden, waar veel geestdrift en groote eenstemmigheid heerschte. Met algemeene stemmen werden motien aange- nomen, waarbij de gepleegde gruwelen worden veroordeeld en de mogendheden uitgenoodigd om daaraan een einde te maken door aan te dringen op hervormiitgen. Door vele sprekers werd, naar het voorbeeld van Sir William Harcourt, het prijs geven van Cijprus en een verbond met Rusland bepleit. Anderen waren van oordeel dat Engeland, welke bezwaren daartegen ook konden worden aangevoerd, desgevorderd zelfstandig moest optreden. hi elk geval behoorde op den Sultan dwang te worden geoefend, desnoods in het uiterste geval met geweld van wapenen. Een brief van Gladstone werd voorgelezen, die groote geestdrift verwekte. Daarin handhaaft de groote oude tegenover Rosebery, schoon deze niet genoemd wordt, zijn eenmaal aangenomen stand- punt, gelijk hij dit te Liverpool heeft ontwikkeld, noemt hij den Sultan nog eens ,/aarts-moordenaar" en bestrijdt hij de meening alsof Engeland in deze nu bepaaldelijk van de andere mogendheden afhankelijk zou moeten zijn. Keizer Wilhelm kwam eergister te Wiesbaden en vertrok kort daarna, om een bezoek te brengen aan den Czaar en de groothertogelijke familie te Darmstadt, dat gistereu door een contra-bezoek te Wiesbaden is beantwoord geworden. Er zou een intiem dejeuner plaats hebben voor de Russische en Hessische gasten. A1 wordt er geheel het ka- rakter aan gegeven van een familiezaak (de Keizers zijn daartoe ook nauw genoeg verwant), is deze verwisseling van bezoeken toch een tegenvaller voor de Fransche bladen, na al hunne onzinnige praatjes over de telegrammen, door beide Keizers gewisseld, enz. enz. De Amerikaansche gezant te Konstantinopel heeft aan buitenlandsche correspondenten verklaard, dat het onwaar is, dat hij order had gekregen om aan te dringen op een adviesjacht. Twee maanden geleden was daartoe aanvraag gedaan, maar thans laat men de zaak rusten. //The Times" verneemt, dat Nederland en Griekenland een dergelijke aanvraag krachtig doorzetten. Op een ander punt heeft de Amerikaansche gezant voortdurend aangedrongen, met het gevolg dat de Porte eindelijk genoodzaakt is geweest, toe te geven. Reeds langen tijd geleden had de FEUILL ETON 29) VIII. Schwerdtner dankte den hemel, dat het voor- naamste gedeelte van het huwelijksbanket voorbij was en de danslustige paren de uitnoodiging der halmuziek opvolgden. Nu kon men ten minste de tafel verlaten. Hij had tamelijk ver van Elvira gezetenmaar telkens had hij den blik op haar moeten vestigen, zooals zij daar als een steenen beeld zat tusschen haar echtgenoot en haar vader, met een uitdruk- king in het gelaat als iemand, die alle hoop heeft laten varen. Bij een der toosten hadden hunne blikken elkaar ontmoet en toen had hij in haar oog het zwijgeud verzoek om barmhartige welwillendheid gelezen. Was dat nog die trotsche hartenbedwingster, die alom gevierde schoonheid, die met zoovele aanbidders gespeeld had Wei was daaronder nauwelijks een enkele geweest, die innerlijke waarde bezat, en zeker was het lot, haar nu beschoren, minder te wijten aan eigen schuld dan aan onze verderfelijke valsche beschaving. Men behoefde slechts rond te zien in dezen kring van verleugende menschen, wier verstand en hart verminkt en ontaard was. Zij begrepen volstrekt niet, wat dat arme jonge schepsel leed zij lachten en praatten als gewoonlijk en achtten zich ver- heven boven de lieden, die nog hun natuurlijk gezant een vrijgeleide tot de kust gevraagd voor alle Armenische vrouwen en kiuderen, wier echt- genooten en vaders zich in Amerika bevinden. Thans heeft de Porte aan de stadhouders van de verschillende Aziatische provincien gelast, dit vrijgeleide te verschaffen en aan de bedoelde personen toe te staan, naar Amerika te emigreeren. Van deze vergunning zullen een vijftigtal vrouwen met hare kinderen gebruik maken. De //Times"-correspondent te New-York spreekt het gerucht tegen, dat het Venezolaansch grens- geschil feitelijk bijgelegd zou wezen, op grondslagen, door Olney en Chamberlain (die in Amerika ver- toefde bij de familie van zijn vrouw) vastgesteld bij hunne ontmoetingen te Washington. Integen- deel, toen werd geen overeenstemrning verkregen, zoodat de stand van zaken juist dezelfde is als drie maanden geleden. Wellicht echter brengt Pauncefote, de Engelsche gezant, de verwachte nieuwe grondregelen voor een vergelijk mee. Er is ook weer verteld, dat de regeering der Vereenigde Staten van plan is, Cuba onafhankelijk te verklaren, als de Spanjaarden er voor 1 Januari niet in geslaagd zijn, den opstand te onderdrukken. Dit veroorzaakte groote woede bij de Spaansche bladen, die altijd nog den ouden hidalgo-trots in eere houden, ondanks den jammerlijken toestand van het koninkrijk. De Amerikaansche gezant te Madrid heeft echter aan een reporter verklaard, dat de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Spanje nog altijd van zeer vriendschappelijken aard zijn. Inmiddels hoort men dagelijks van schepen, die uit Amerikaansche havens vrijbuiters en wapens naar Cuba brengen. Een Spaansche kanonneerboot heeft op zulk een schip vuur gegeven, maar het ontsnapte. Vorst Nicolaas van Montenegro is met Kroonprins Mirka, de Prinsessen Helena en Anna en den Prins van Napels (die zijne bruid uit haar ouderlijk huis is komen afhalen) uit Cettinje naar Italie vertrokken. Vreemde gasten, weet men, komen niet op de bruiloft. Maar daarom vergeet men het jonge paar toch niet. De Russische Czaar in de eerste plaats, wiens eigen huwelijk nog zoo kort geleden is, laat zich ganschelijk niet onbetuigd. Te Parijs, waar hij, anders dan Li-Hung-Tchang, een gast geweest is, die wat kocht bij zijne gastheeren, heeft hij een diamanten parure ter waarde van 2 millioen francs gekocht als geschenk voor de bruid, en de Prinses krijgt voorts ook van den Czaar den bruidschat van een millioen roebel, die zijn vader, gevoel lieten spreken. En hoe geestig zij ook waren, met hun gemoed was het armzalig gesteld. Hoe hadden zij anders de stemming van het pas gehuwde paar buiten rekeuing kunnen laten Zoo was ook mr. Snoward. Hij was doorkneed in alle listen en streken, die het menschelijk verstand kan bedenken; maar hij had niet het minste begrip van hetgeen er in het gemoed zijner jonge vrouw omging. Hij had een beroep gedaan op haar verstand, toen hij haar ten huwelijk vroegwelnu, op haar verstaud vertrouwde hij. Het droevige in haar gelaat schreef hij toe aan de nawerking van de godsdienstige plechtigheid in de kerk en aan een treurige stemming wegens haar afscheid van het ouderlijk huis//dat zal wel weer spoedig uitslijten," dacht hij. Hij maakte het zich niet lastig met eenigen twijfel en was doordrongen van het bewustzijn, dat zij hem veel dank schuldig was voor zijn be- lofte, dat hij geen liefde van haar verlangde, en dat hij deze belofte zoo eerlijk gestand deed Schwerdtner mengde zich onder de heeren, die de eetzaal verlieten om zich vrijer te kunnen be- wegen in de rook- en speelkamers. Hij gevoelde zich ellendig, zonder eigenlijk te weten waarom. Nog dezen ochtend was hij ver- heugd over het vooruitzicht, dat hij morgen dit huis zou verlaten, waar hij zich nooit recht thuis had gevoeld. En nu lag de toekomst zoo grauw en troosteloos voor hem Aanhoudend moest hij aan dat paar oogen denken, waarin hij zulk een hartroerende bede had gelezen. In die helder verlichte vertrekken, waar het zoo verstikkend warm was, kon hij het niet langer uithouden. Hij sloop naar zijn studeerkamer, Keizer Alexander III, indertijd aan de andere dochters van vorst Nicolaas toen nog Rusland's z/eenige vriend" bij haar huwelijk heeft gegeven. Van de Philippijnsche eilanden komt bericht, dat generaal Jaramillo de stad Narugau op de opstandelingen heeft herwonnen, die met achter- lating van 114 dooden zijn gevlucht. In het begin der volgende maand worden uit het moederland 3000 man versterking gezonden. In de aanstaande najaarsvergadering van de Provinciale Staten van Zeeland, te houden in November, komt o. a. ter tafel een rapport van Gedep. Staten betreffende het voorstel van eenige leden der Staten tot aanschaffing van eene nieuwe boot ten behoeve van den Provin- cialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde een nader rapport van Gedep. Staten naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der afdeeling Axel der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren, betreffende het gebruik van honden als trekdieren, met een ontwerp- reglement ter zake een nader voorstel van Gedep. Staten tot in- williging van het verzoek der afdeeling Zeeland van Het Nederlandsch Paardenstamboek om ver- plichte hengstenkeuring een voorstel van Gedep. Staten tot het intrekken van het in de zomervergadering genomen en tot het nemen van een nieuw besluit betreffende de heffing van opcenten op de grond- en personeele belasting ten behoeve der provincie. Aan de N. R. Ct. werd eergisteren uit Batavia geseind Twee bataljons hebben een aanval gedaan op de bergen bezuiden Biloel. De vijand werd verdreven. Gewond werden de le luitenant der infanterie C. G. Meerburg en 8 minderen, gedood 1 mindere. En later nog Van gouvernementswege wordt bericht, dat ver- spreide benden in de XXII Moekims tusschen Manpreh en Biloel tot diep in het gebergte vervolgd werden. Alle kampongs en sterkten werden verbrand en verwoest. De vijand leed vrij zware verliezen. Het terrein, waarop nu geageerd werd en waaruit onze vroegere post te Biloel menigmaal werd verontrust, ligt naar het blad hierbij aan- teekent aan den voet en tegen de steile hellingen van het 900 meters hooge gebergte, dat waar hij met zooveel ijver en met zulk een goeden uitslag had gearbeid. Hier wilde hij zijn gedachten weer bezighouden met de geliefde wetenschap, waaraan hij zijn geheele leven dacht te wijden. Hij nam een eenvoudig leerboek uit de bibliotheek van zijn leerling en zocht verstrooiing in het herdenken van alles, wat er zoo al was voorgevallen in de waarneming van zijn ambt bij den knaap, dien hij hartelijk lief had gekregen. Robert had verlof gekregen om tot middernacht aan het feest deel te nemen. Schwerdtner wist, dat hij nog zoo lang mogelijk wilde genieten van het bijzijn van zijn zuster, die hij nu beklaagde, Toen het klokje op de schrijftafel twaalf uur sloeg, legde hij het boek neer en stond op om zijn leerling te gaan opzoeken en hem te ver- manen om naar bed te gaan, met het oog op de reis, dien zij 's morgens in de vroegte zouden ondernemen. Dit zou dus zijn laatste plichts- vervulling in dit huis zijn In de gang, die naar de feestzaal voerde, kon hij het gedruisch van het vroolijke gezelschap reeds hooren. Op de maat der muziek bewogen zich honderden voeten. Men danste juist den cotillon, die door mijnheer Von Rummel op zijn bekende verdienstelijke wijze geleid werd. Schwerdtner trad uit de voorzaal in de aan- grenzende kleine kamer, die nu diende om er kleedingstukken te bergen. Het licht was hier ge- temperd, zoodat men hem niet zien kon. Hier wilde hij het einde van den cotillon afwachten, om Robert uit de danszaal te roepen. Op dit oogenblik wrerd er aan het eind van de gang een kleine deur geopend en hoorde hij zware voctstappen naderen. Hij trok zich verder in de de vallei ten zuid-oosten van Biloel en te zuiden van het beruchte Lamkrat afsluit. De actie in dit met lang gras en struiken begroeid, steil hellend, rosachtig terrein is zoo afmattend, dat van de 200 manschappen, die daar in Maart 1879 onder kapitein Schoggers tot 300 meters hoogte een tocht ondernamen, meer dan de helft den volgenden dag onbekwaam waren opnieuw uit te rukken. De vijand wordt dus wel krachtig vervolgd, zelfs tot in zijne bijna ontoeganke- lijke schuilhoeken. Om te voorkomen, dat de guerilla-benden zich opnieuw organiseeren en ons te machtig worden, zooals na de verovering der vallei door generaal Van de Heijden plaats vond, zal er van onze mobiele colonnes in de drie sagi's wel nog menigmaal groote krachtsinspanning moeten worden gevorderd. Een gisteren bij de regeering ontvangen bericht luidt Benden in 22 Moekims tusschen Mampreh en Biloel vervolgd tot diep het gebergte inalle vestingen aldaar vernield. Gesneuveld een fuselier, gewond een officier en zeven militairen beneden dien rang. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat bij de infanterie de sabels ook bij het nieuwe geweer in de bewapening zullen blijven. Bij mobilisatie worden zij echter alleen medegevoerd door het niet-geweerdragende kaderdoor de overi- geu moeten zij alsdan in de wapenkamers worden ingeleverd. Dus oorlogswapenen, die alleen bestemd zijn voor vredestijd Toch niet om te zorgen, dat de manschappen op Zon- en algemeen erkende christelijke en vader- landsche feestdagen vooral iets bij zich zullen hebben, waarmee ze kwaad kunnen doen Maandagavond overleed te Vlissingen, na eene langdurige ongesteldheid, in den ouderdom van 58 jaren, de heer I. Moutagne, sedert 15 jaren predikant bij de Ned. Ilerv. gemeente aldaar. Onder meerdere boekverzamelingen zal door de firma J. L. Beijers te Utrecht, van 47 November publiek worden verkocht de bibliotheek van wijlen den heer J. van der Baan, te Wolfaartsdijk overleden, lid van het Historisch Genootschap. Terwijl in vele takken van handel en nij- verheid geklaagd wordt, bestaat daarvoor, zoo schrijft men van de Veluwe, geen reden voor de papierfabriekanten. Wel zijn de prijzen der onder- scheidene papiersoorten veel lager dan voor eenige kamer terug men zou er om gelachen hebben, als men gezien had, hoe hij zich verborg voor het vroolijke gezelschap. Doch juist voor de deur van de kamer bleef die persoon staanSchwerdtner kon hem niet herkennen, want hij keerde hem den rug toe. Nu hief hij den arm op om een sigaar aan te steken aan een gasvlam van de lichtkroon. Het was, of Schwerdtner een schok door de leden voer. Was het mogelijk Was het denkbaar Dat schaduwbeeld, die breede schouders, dat hoofd dit alles had hij reeds vroeger in een zeer noodlottige ure - gezien. Groote God, dat was dezelfde gestalte, die toen in den spoorweg- coupe voor hem stondhet was althans een sprekende gelijkenis. Kwam dat, doordien de lichtstraleu op dezelfde manier op hem vielen Of werd zijn geest voor een oogenblik helderziend, zooals door onderzoekers van het bovenzinnelijke beweerd wordt Schwerdtner was plotseling vast overtuigd, dat de persoon, die daar stond, de onbekende was, wiens spoor de politie tevergeefs zocht. Daar stond de moordenaar van den bankier Otto von Dobel De man liet den arm zakken en deed een paar flinke trekken aan de sigaar. Nu herkende Schwerdtner hemhet was Snoward. En nu be- greep hij den geheelen samenhang van de zaak en tevens waarom hij altijd van dien man afkeerig was geweest. Terwijl Snoward verder wilde gaan, kwam er een andere heer uit het gezelschap bij hem en richtte een paar woorden tot hem. Snoward antwoordde, terwijl hij met den heer toetrad op den ingang der groote zaal Die manier TER \EIZE\SCUE COURANT Bit blad verschijnt Maandag-, Woeosdaj;. en l'rijda^avond, uitgeionderd op Feestdagen, bij den uitgever P. J. VAS BE RANDE te Xer A'enien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1