Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaandere 3371. Dinsdag 20 October 1896. 36e Jaargang. SIMIIITI1AAB. Binnenland. ABONNEMERT VcJor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. u» ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG maken bekend, dat door hen, behoudens nadere goedkeuring, zal worden AANBESTEED, op Vrijdag 13 November 1896, des namiddags te 12 uur, in het gemeentehuis, in het openbaar en bij enkele inschrijving Het verlengen en verbeteren van de los- en ligplaats aan de nol van den JHLleine Huissenspolder en den aanleg van dammen met bijbehoorende werken, tot vorming eener haven aldaar. Raining 14795,—. Bestek en voorwaarden en teekening liggen ter inzage ter secretarie der gemeente Zaamslag en zijn aldaar verkrijgbaar tegen betaling van 50 cent of bij franco-toezending van 55 cent. Aanwijzing Zaterdag 7 November a. s. voor- middag van 9—10 uur en Dinsdag 10 November a. s. voormiddag van 11 12 uur telkens aan de losplaats voornoemd. Buitendien heeft geen aanwijzing plaats. Zaamslag, 14 October 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BARENDREGT Az., Voorzitter. P. J. WO RTMAN, Secretaris. folitieli Overzicht, De Fransche pers houdt zich nog steeds bezig met de mislukte pogingen (volgens haar) gedaan door keizer Wiliielm, om nader eenig vriend- schapsbewijs van den Czaar te ontvangen. Een //diplomaat" schrijft thans in Figaro het FEUULin'OW 28) -=»•«- Schwerdtner was van plan reeds den volgenden dag te vertrekken, om zijn leerling naar de kost- school te brengen, Met het inpakken van zijn boeken en kleeren was hij lang bezig en nog was hij niet in feestgewaad, toen de bediende hem en den jongen baron kwam melden, dat het tijd was naar de feestzaal te gaan, als zij zich bij den stoet wilden aansluiten. Schwerdtner was pijnlijk verrast. Hij moest Robert alleen laten vertrekken en kon alleen beloven, zoo spoedig mogelijk te volgen. Robert zwichtte slechts voor zijn dringend verzoekliefst zou hij hij Schwerdtner gebleven zijn, want //deze domme streek van Elvira" ergerde hem, zooals hij bij het heengaan trotsch zeide. Schwerdtner hield zich doof voor die woorden, en dit had hij trouwens reeds drie maan den lang gedaan, elken keer dat de knaap zijn hart wilde luchten over zijn zwager, die hem volstrekt niet aanstond". Schwerdtner maakte zoo spoedig voort, dat hij juist nog midden in de huwelijksplechtigheid ter kerke kwam. Ilij moest zijn weg door de sacristij nemen om bij Robert te komen, die met zijn vader en zijn broeder Guido in de onmiddellijke nabijheid van het bruidspaar had plaats genomende geheele kerk was met menschen gevuld. De geeste- lijke hield slechts een zeer korte aans'praakhij zal wel gevoeld hebben dat bij dit ongelijke paar niet aan een innige liefde kon gedacht worden. volgende, dat echter met de grootste reserve dieut aanvaard Tegenstander van Frankrijk, meer door den loop der dingen dan door smaak, maakt Wilhelm II, evenals Frankrijk, aanspraak op de vriendschap van Rusland. Het is voor hem een kwestie van belang en van eigenliefde. Men herinnert zich, met welk een spottende wreedheid prins Bismarck kort na zijn val de gansche wereld bekend maakte met het echec van de reis van Wilhelm II naar Rusland. //Ik heb het voorspeld," zei hij, //men maakt geen politiek onder het drinken van punch." Alexander III stierf en de Duitsche keizer begon onmiddellijk Nikolaas II, zijn zoon en opvolger te belegeren. Om te constateeren met welk succes, haalt de schrijver de volgende feiten aan Door tusschen- komst van den Koning van Saksen liet hij den Keizer uitnoodigen tot het bijwonen der ont- hulling van het standbeeld van Keizer Wil helm I. Nikolaas II wees de uitnoodiging beleefd van de hand, onder voorwendsel, dat hij te Kieff een kerk moest inwijden. Kort daarna kwam de Keizer te Breslau Czaar Nikolaas II hield zich uiterst koel, groette bij de revue alleen de officieren, niet de vaandels, en toen Keizer Wilhelm in een rede de herinnering aan Leipzig ophaalde, was het antwoord daarop van Keizer Nikolaas een knodslag gelijk. //Hij wenschte niet de politiek van Leipzig te volgen, maar die van zijn vader." Er is wel beweerd dat deze woorden door den Russischen Keizer niet gesproken zijn, doch //un diplomate" houdt vol, dat Nikolaas II ze wel degelijk gebruikt heeft. //Wilhelm II achtte zich echter nog niet ver- slagen. Hij noodigde den Russischen Keizer uit tot een bezoek aan Potsdam. Maar hij had buiten zijn gast gerekend. Nikolaas II excuseerde zich, dat hij niet te Potsdam zou kunnen komen. Zijn reis in Europa was geeindigd en hij verheugde zich reeds bij voorbaat in de gedachte, dat zijn Keizerlijke neef hem spoedig een bezoek zou brengen in de Russische hoofdstad." Ieder zou ontmoedigd zijn. //Maar Keizer Wilhelm heeft alle deugden der Pruisen, onder meer de taaie volharding." Hij wist, dat de Russische Keizer voornemens was, te Cronberg een bezoek te brengen aan Keizerin Friedrich en dat hij een Russische kerk te Homburg zou inwijden. On- middelijk gaf hij, Keizer Wilhelm, te kennen, dat hij te zelfder tijd te Wiesbaden zou komen. Doch ook dit voornemen is, volgens den //diplomaat", Toen Schwertner op den drempel der sacristij verscheen, sloeg Elvira de oogen op en verbleekte. Ook hij was zoo ontroerd, dat hij een poos onbeweeglijk bleef staan. Elvira was in haar prachtige bruidskleederen een aangrijpende schoon- heiddoch er lag een waas van droefgeestigheid over haar gelaat. Hij werd smartelijk aangedaan en gevoelde medelijden met haar, ondanks zijn overtuiging dat zij geen medelijden verdiende. Hij kon zijn blik niet van haar gebogen hoofd afwenden, van dat rijke, blonde haar, dat hij sedert dien namiddag op het ijs niet meer gezien had, maar dat hem 's nachts nog menigmaal in den droom verschenen was. En dan had hij bij dat goudgele haar steeds aan gemunt goud moeten denken, aan den afschuwelijken Mammon, die hem langen tijd onverschillig was geweest, doch dien hij nu haatte met een gloeienden haat. Op dit oogenblik dacht hij echter niet aan die afschuwe- lijke droombeelden. Hij schrikte op door het luide jawoord, waarmee de bruidegom de beslissende vraag van den gees- telijke beantwoordde. Thans wendde deze zich tot de bruid Elvira's //ja" klonk slechts zacht en bevend, doch in Schwerdtners binnenste weerklonk dit ge- luid als eeu gesmoorde klacht, totdat de geeste- lijke zijn zegen over de ineengelegde handen van het paar had uitgesproken en er een algemeene beweging ontstond na afloop der kerkelijke plechtigheid. Elvira stond op als een wassen beeld, dat door een gebrekkig mechanisme in beweging wordt ge- bracht. Snoward echter richtte zich op in de houding van een overwinnaar, om door de aanwe- mislukt. Want door middei der Duitsche pers heeft Keizer Nikolaas te kennen gegeven, dat een nieuwe ontmoeting onwaarsckijnlijk was. z/En wanneer", aldus besluit de schrijver, //Wilhelm niettegenstaande alles blijft volharden in zijn wensch, om wederom de hand te drukken van zijn doorluchtigen verwant, dan zal niemand hem dat zeker kunnen beletten. Maar in Frankrijk zal men weten, welke de beteekenis van deze samenkomst zal zijn." Als den 276te" dezer de Fransche Kamer hare zittingen zal hervatten, begint daarmede ook weer het geharrewar. Tal van interpellation wachten de heeren op het Bourbonpaleis. Tevens zijn er van die lastige, nieuwsgierige Kamerleden, die eindelijk wel eens van den heer Hanetoux precies willen weten, wat er nu eindelijk tusscheu Frankrijk en Rusland bestaat. De Regeering moet nu spreken en zeggen waar het op staat, herhalen Goblet, Jaures, Millerand, e. a. Aan de buiten- landsche politiek zal in de eerste zittingen een groote plaats ingeruimd moeten worden, want naast de verhouding tusschen Rusland en Frankrijk, komen ook de Armenische kwestie en de conventie met Italie ter sprake. Het bericht, dat de emigreerende Ameniers een verklaring moeten onderteekenen, dat zij niet meer in Turkije zullen terugkeeren, wordt thans bevestigd. 't Is haast overbodig er bij te voegen, dat de Turksche regeering hunne vaste goederen tevens verbeurd verklaart. Uit Konstautinopel wordt officieel het bericht der Engelsche bladen tegensproken, dat de ver- banning van Armeniers in Europeesch en Aziatisch Turkije voortduurt. Op Kreta verbetert de toestand, rapporteert de Porte. Ook wordt ontkend, dat de aide-de-camp Mohamed-pacha zou zijn gefusilleerd, en dat rijtuigen, met lijken gevuld, de gevangennissen zouden hebben verlaten. Er is nu ook een officieel bericht over de jongste onlusten te Eghin, in de provincie Erzenroem. Natuurlijk wordt beweerd, dat Armeniers de Turksche wijk aanvielen en later naar de bergen wilden vluchten. Zij werden grootendeels neer- gesabeld. Er zijn ongeveer 500 huizen verbrand. De rest laat zich raden. De Turksche regeering had eerst pertinent ont kend, dat te Eghin iets was voorgevallen. zigen gecomplimenteerd te worden. Baron Von Ellerich sloot zijn dochter in zijn armen en drukte een kus op haar marmenwit voorhoofd doch daar- bij zag hij er uit als iemand die door gewetens- wroeging wordt gefolterd. Zijn lippen trokken zenuwachtig, maar hij kon geen woord uiten van hetgeen hij vooruit bedacht had. Elvira stond met neergeslagen oogen, stijf en gevoelloos als een pop. Schwerdtner, die dicht bij stond en met goed fatsoen niet kon terugtreden, maakte een buiging voor het echtpaar, dat langzaam voortschreed. Men kon die beweging zeer wel aannemen als den gewonen gelukwensch. Elvira kreeg van haar broeder Guido een vluchtigen kus en kwam nu bij Robert, dien zij zacht de hand op den schouder legde. De knaap, die al dien tijd met sombere trekken had toege- zien, knikte als een weerbarstig kind, dat slechts gedwongen een groet toebrengt, en wilde zich losmaken. Uit een droom ontwakende, zag zijn zuster hem met wijd geopende oogen aan en ontmoette zijn trotschen blik, waaruit maar al te duidelijk zijn gemoedsstemming bleek. En plotse- ling trok zij den knaap dicht tot zich en kuste hem, terwijl zij met moeite haar tranen bedwong. Een lange poos hield zij hem in hare armen geklemd. z/Vaarwel, mijn 'jongen, vaarwel," fluisterde zij met bloedend hart. */Blijf maar veel van mij houden en en Zij bleef in haar woorden steken en kon den knaap, die nu ook verteederd werd en haar om- helsde, slechts op mond en oogen kussen. Schwerdtner keerde zich om en staarde op den De Minister van Waterstaat, hand el en nijverheid heeft, naar aanleiding van art. 62 van het koninklijk besluit van 15 October 1885 (Stbl. 187), zooals het is gewijzigd bij koninklijk besluit van 26 September 1896 (Stbl. 159), als plaatsen en wegen, waarlangs de in-, uit- en doorvoer van ont- plofbare stoffenis vergund, aangewezen Delfzijl, Helder, IJmuiden, Hellevoetsluis, den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar zee, het Kanaal van Ter Neuzen en de Westerscheldebeide laatstge- noemde wegen echter alleen voor zooveel betreft doorvoer zonder overlading van Belgie naar zee en omgekeerd. De Staatscourant bevat het kon. besluit en de bepalingen aangaande de eerste oefeningstijd voor de ingelijfden bij de militie te lande, lichting 1897. Volgens het kon. besluit zullen de militie- plichtigen van die lichting gedurende het geheele eerste jaar onder de wapenen gehouden worden. Op grond van een examen, waarvan de eischen worden meegedeeld, wordt die oefentijd verminderd tot 10 maanden. Volgens een in de Staats-courant opgenomen staat kwamen in de maand September 1896 in de provincie Zeeland voor 7 gevallen van mond- en klauwzeer en 167 van varkensziekte. Acht raadsleden der gemeente Bolsward, die zich niet kunnen vereenigen met het koninklijk besluit, betreffende de benoeming van een inspecteur van politie aldaar, hebben als leden van den raad bedankt. Het maandblad der Friesche Maatschappij van landbouw noemt het wetsontwerp, houdende maatregelen ter verzekering van de opbrengst van den suikeraccijus voor het jaar 1897, een onschuldig noodwetje, maar een waarvan het gevolg kan zijn beperking van de cultuur der beetwortelen. Aan de afdeelingsbesturen, die overtuigd zijn dat in den bietenbouw werkelijk een middei is gelegen om den geheelen ondergang van den bouwboer te voorkomen, wordt door het blad de raad gegeven zich aan te sluiten bij het adres, door het Landbouw-comite aan de Tweede Kamer ingediend, waarin de nadeelen van het wetsontwerp uiteengezet worden en de afgevaardigden te wijzen op de bedenkelijke strekking van het wetsontwerp, opdat het dreigend gevaar worde afgewend. vloereerst toen het gedruisch van voetstappen hem zei, dat men heenging, waagde hij het om te zien. Robert trok -hem aan de mouw van zijn jas. //Kom toch mee mijnheer Langzaam verliet de gouverneur met zijn leer- ling het kerkgebouwzij waren de laatsten en moesteii in het achterste rijtuig plaats nemen. De gasten waren ongeregeld ingestapt en de overige rijtuigen waren reeds vol. Schewdtner bleef in gepeins verdiept zitten. Robert keek uit het portierraampje, maar blijkbaar niet uit nieuws- gierigheidvan tijd tot tijd wischte hij nog zijn tranen weg. Plotseling wendde hij zich tot zijn vriend en leermeester en zeide //Weet u Elvira is toch een lief meisje, en ik ben erg met haar begaan. Tot dusver heb ik haar eigenlijk niet goed gekendmaar nu eerst spijt het me zeer, dat zij dien Amerikaan heeft genomen. Ik geloof, dat zij niet goed bij haar ziunen was, zij zou zoo straks liefst //neen" gezegd hebben, toen de geestelijke vroeg, of zij hem liefhad en zijn vrouw wilde worden." z/Zijt ge daarvan zoo vast overtuigd vroeg Schwerdtner met geveinsde kalmte. z/Ja hebt ge dan niet opgemerkt, hoe zij te moede was later, toen het reeds gebeurd was en zij mij kuste Eerst wilde ik niet, maar ik weet niet, hoe het kwam plotseling was het, of mijn hart zou bersten." De flinke knaap onderdrukte met moeite zijn tranen en sloeg nu opeens een verwijtenden toon aan. z/Maar ik had destijds wel gelijk Gij, mijn- I»1 ad versehijnt iilaandai;-) Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Fee§«dagen, bij den nitgever P. J. V1K BE IAXBE te Ter lemen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Oonderdag den 82 October lHilfi, des voormiddags te tien uren. Ter Neuzen, den 19 October 1896. De Burgemeester voomoemd, J, A. VAN BOVEN. mil mm nu.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1