Gemengde berichten. Omtrent Lombok verneeint het Nieuws uit de laatste helft van Augustus het volgende Van de Baliers hebben we werkelijk niets meer te vreezenin hun gebied is alles rustig. Wanneer je in Tjakra Negara komt, dan laten ze alles zien, zelfs de plaatsen, waar zij op ons zaten te schieten. Maar de Sasaks zijn zeer oproerig. Ze willen een groot Sasaksch rijk stichteneenige hoofden, die alleen door een omwenteling tot gezag en aanzien kunnen komen, werken daarvoor openlijk of in stilte, en maken van den Islam een werktuig, om de hunnen tegen ons ongeloovigen, op te hitsen. Het civiel bestuur schijnt het nog niet geheel eens te zijn over de oprechtheid van den bekenden Goeroe Bangkol, het geestelijk hoofd van Praja, die volgens den een wel, volgens den ander niet overal de hand in heeft. In elk geval zijn onze oude vrienden en bond- genooten, de Sasaks, heel ondankbare kerels, en 't zou in 't eind wel eens kunnen blijken, dat de Baliers nog niet zoo groot ongelijk haaden, om die lui flink kort te houden. 't Is nu voorloopig wel niet rustig, maar toch ook niet gevaarlijk, want als ze een geweer zien, gaan ze op den loop, 't Zal wel neerkomen op veel maeheeren en weinig vechten. Men is nu druk in de weer met be- volkingspatrouilles, om de oproerlingen ongeveer een 40tal in handen te krijgen. Te Praja zijn tien opgepakt en zitten in het blok. Hedenmorgen (16 Aug.) kregen we bericht, dat een patrouille van ons in gevecht is geweest met 200 Sasaks en dat wij 4 gewonden gekregen hebben. De arme kerels. Ze moeten 20 paal ver in tandoe's hier- heen gepikeld worden. Morgen gaan er 20 man heen ter versterking. De N. Rott. Ct. kreeg Vrijdag het volgende telegram. De vijand heeft Laboean Hadji ingesloten. Laboean Hadji is de bekende plaats op Oost- Lombok aan de gelijknamige baai en de voornaamste plaats aan de Oostkust, in het Sasaksche land. Nu de troepen in Praja, dus in het binnenland zijn, zal de marine hier waarschijnlijk wel weder optreden. Het Nederlandsch Landbouw-comite heeft aan de Tweede Kamer verzonden een adres in zake het nieuwe wetsvoorstel omtrent de bepalingen op de suikeraccijns. Bij adressant rees de vraag of de bedoeling van dit schijnbaar zoo onschuldig wetsontwerp niet is om van de Kamer reeds bij voorbaat een zedelijk bindende beslissing over het hoofdprincipe, neergelegd in het definitief wetsvoorstel te ver- krijgen, zoowel wat betreft het entrepotstelsel als de hoegrootheid van het premiebedrag, en hij vreest ook, dat het wetsvoorstel alleen ten gevolge heeft in onze beetsuikerindustrie den landbouw ernstig te benadeelen. Even ernstig acht het comite den toestand van den Nederlandschen landbouw, wanneer niet spoedig eene beslissing valle onder welke wettelijke accijns- bepalingen op de suiker de aanstaande campagne 1897/98 door de industrie zal kunnen gewerkt worden. Het comite dringt ten slotte aan zoo mogelijk het wetsvoorstel, behelzende eene herziening van de wettelijke bepalingen omtrent den accijns op suiker alsnog spoedig tot beslissing te brengen zoo noodig onder opneming van zoodanige be palingen waardoor een minimum accijnsopbrengst voor 1897 wordt verzekerd. Maar zoo dit verzoek niet te verwezenlijken is dan is zijne vraag het thans ingediende wetsontwerp alleen te aanvaarden na verwijderiug van art. 1, met dien verstande, dat tevens de minimum accijns-opbreugst voor 1898 zal worden geregeld voor het geval dat voor 1 Januari 1897 geene definitieve regeling van den suikeraccijns heeft plaats gegrepen. Snoward haalde zijn sleutel uit den zak, opende de deur van de brandkast, vervolgens de binnen- deur en zag met een oogopslag, wat er ontbrak de twee geldnappendaar lagen ze op den vloer. En dan de portefeuille en de ijzeren cassette. Zijn lederkleurig gelaat werd plotseling aschgrauw. Met een vlugheid, die men niet van hem zou verwacht hebben, bukte hij naar de voorwerpen op den grond, woelde in den hoop papieren en uitte halfs binnensmonds een zwaren vloek, toen hi] niet vond, wat hij zocht. vHet kistje de dief heeft het meegenomen," liet hij zich halfluid ontvallen. Gartner kwam van het venster terug, nog geheel van streek door de gedane ontdekking. z/Ik zal de politie halen, dan kan die dadelijk z/Geen politie halen viel Snoward op gebie- denden toon inhij had zijn koele bedaardheid reeds teruggekregen. z/Maar dat is Is er dan niets gestolen z/Een paar honderd mark; dat is een kleinigheid. Wat is mij daaraan gelegeu Gartner tikte met den vinger tegen het voorhoofd. z/Ha, ik heb reeds verdenking op iemand. Herinnert ge u dien bedelaar, het was een neger, geloof ik, die zich bij u liet aandienen als kapitein Murle of zoo iets z/Wat weet je van hem z/Ik heb dien kerel den laatsten tijd dikwijls om het huis zien sluipen. Ik heb hem zelfs eenmaal in den tuin aangetroffen en toen hield hij zich zoo ter zijde, alsof hij niet door mij ge- zien wilde worden. Ik wil mij laten hangen, als die schooier niet bij deze inbraak betrokken is." z/Hm, dat zou wel kunnen zijn," zei Snoward Bij art. 14 der Faillissementswet wordt aan de griffiers bij de rechtbanken de verplichting opgelegd, om van elke faillietverklaring onverwijld kennis te geven aan de administratie der poste- rijen en der telegraphie. Het is den Minister van justitie gebleken, dat niet door alle griffiers aan die verplichting op gelijke wijze uitvoering wordt gegeven. Terwijl door sommige hunner de kennisgeving wordt ge- richt tot het hoofdbestuur der posterijen en tele graphie, richten andere griffiers haar rechtstreeksch aan het postkantoor en het telegraafkantoor van de woonplaats der gefailleerden. Daar uit de bewoordingen der wet evenmin als uit hare geschiedenis blijkt, op welke dier beide wijzen aan bovengenoemde verplichting moet worden voldaan en eene kennisgeving rechtstreeks aan het postkantoor en het telegraafkantoor, waaronder de woonplaats des gefailleerden ressorteert, hem voorkomt het best te beantwoorden aan het blij- kens art. 99 der genoemde wet beoogde doel, schijnt het den Minister van justitie raadzaam, dat voortaan door alle griffiers ook op die wijze aan gemelde hunne verplichting worde voldaan en heeft hij dit in eene circulaire aan de procureurs- generaal bij de gerechtshoven medegedeeld ter kennisgeving aan de griffiers bij de rechtbanken. Alleen dan, wanneer de gefailleerde hier te lande geene woonplaats heeft, zal de kennisgeving be- hooren te worden gericht tot het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie. Met het oog op spoedige uitzending naar Oost-Indie van een zestigtal geoefende geniesoldaten, is bepaald dat miliciens der lichtingen van 1892 tot 1895 van dat wapen, die voor den len Januari e. k. met een 2jarige detacheering of met een 6jarige verbintenis voor het Indische leger worden aangenomen, behalve de gewone gratificatie van f 200 nog een extra-premie van f 200 zullen ontvangen. De extra-premie wordt ingeschreven in de rijkspostspaarbank, doch het spaarbankboekje wordt ter vrije beschikking van den aangenomene gesteld, zoodra hij te Harderwijk is aangekomen hij kan dus daarmede geheel naar welgevallen handelen. Ten einde dat aantal van 60 zoo spoedig mogelijk te bereiken, worden alle miliciens- verlofgangers van de genie rechtstreeks met die gunstige bepaling tot dienstneming bij het Indische leger in kennis gesteld. In Zuid-Beveland wordt er thans meer tarwe uitgezaaid dan verleden jaar. Of zulks door de hoogere markt van de tarwe komt of aan de voorspelling van minderen prijs der suikerbieten is toe te schrijven, is te gissen. De Nederlandsch-Amerikaansche Stoom- vaart-Maatschappij heeft, naar men verneeint, het tarief voor tusschendeks-passagiers van 78 op 72 gebracht en voor de tweede klasse van 108 op 95. TER NEUZEN, 12 October 1896. In de op Donderdag a. s. des voormiddags te 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Brandweermaterieelveemarktadres Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank betrek- kelijk opnemen van zekere bepalingen in bestekken voor gemeentewerken verzoek vroedvrouw te Sluis- kil betrekkelijk jaarwedde; ingekomen stukken en mededeelingen. Verleden Maandag 5 October overleed te Chaam (N.-B.) de heer Mr. J. P. Dronkers, in den ouderdom van 72 jaren. De overledene was burgemeester dezer gemeente peinzend, en zijn gelaat verhelderde een weinig. z/Welnu, dan zouden wij dadelijk een spoor hebben. Het zou de politie dus niet moeilijk vallen z/Neen, zeg ik De politie moet buiten deze zaak blijven, en je moet er ook het diepste stil- zwijgen over be waren, zelfs tegeno ver mijn kantoor- personeel. Ik wil niet, dat de inbraak bekend wordt. Het is voor mijn zaken niet goed, dat men overal daarover praat. B.uim de kamer liever op, dat men niets bemerkt. Wij zullen het vuurscherm voorloopig maar voor de brandkast zetten om het gat in den wand te bedekken, totdat ik een nieuwe heb gekocht." Snoward ging naar de deur, die toegang gaf tot de aangrenzende kantoorlokalen, en schoof den grendel dicht. Maak spoedig voort nu en sluit eerst gauw de vleugeldeuren. Voorloopig ben ik voor niemand te spreken. Als je met opruimen gereed bent, haal je een metselaar, maar niet hier uit de buurt, en onder een passend voorwendsel laat je hem den doorgebroken muur weer dichtmetselen. Dat moet in stilte gebeuren. Wanneer je het zoo behandelt, dat mijn bankierszaak niet in opspraak komt, kun je op een goede belooning rekenen." Gartner antwoordde niet, maar volgde vlug de bevelen zijns meesters op. Hij begreep, dat de bankier gelijk had voor zijn firma zou het na- deelig zijn, als het sensatie-makende nieuws van de inbraak overal werd rondverteld. En gelukkig was er geen belangrijk bedrag gestolen, naar zijn meester verzekerde. Toen Snoward alleen was, doorzocht hij de van 15 Augustus 1853 tot 1 Januari 1865 en, na zijne benoeming tot notaris, wethouder van 5 Juli 1878 tot 12 Juli 1894. Tweemalen werd hij afgevaardigd door dit district als lid der Prov. Staten van Zeeland. Op 10 en 11 dezer hielden de leden der scherpschutters-vereeniging //Voor Vaderland en Koning" alhier hun gewonen jaarlijkschen huis- houdelijken schietwedstrijd met beaumont-geweer op de baan van 150 M., op de cirkelschijf, telling 1—12. De prijzen werden behaald door de volgende heerende le door A. Hamelink, de 2e door J. Smits, de 3" door A. Blankers, de 48 door J. Tissot van Patot, de 5e door H. Dijkstra, de 6e door J. E. de Cooker en de 7e door Arie H. Donze. Aan dezen wedst.rijd was ook verbonden eene vrije baan van 3 schoten, waarop de prijzen ten deel vielen aan de volgende heeren1B prijs met 32 punten aan J. E. de Cooker, 2e pr. met 31 p. aan A. Hamelink, 3e pr. met 30 p. aan I. A. Koene en 4e pr. met 29 p., 1. s. 9, aan A. Blankers, terwijl met 29 p., 1. s. 8, afviel de heer M. Verbrugge. In een zeer gezellig samenzijn reikte de voor- zitter gisteren avond de prijzen uit. Tot deelneming aan den feestelijken wedstrijd, te houden op 19 Februari a. s., ter viering van het tienjarig bestaan der vereeniging en van het korps, zullen worden uitgenoodigd alle in Zeeland bestaande schietvereenigingen. Bij Kon. besluit is aan den heer A. H. de Vries, gewezen hoofd der openbare school in de kom der gemeente Zaamslag, een pensioen verleend van f 834. Hoek. In de Zaterdag j. 1. gehoudene raads- zitting werd op voorstel van Burgemeester en Wet- houders met vijf tegen twee stemmen (die van de heeren De Regt en Dieleman) besloten voor de twee vacatures van onderwijzer aan de openbare school eene jaarwedde van f 600 uit te loven aangezien zich voor 550 geene sollicitantenhebben aangemeld. De heeren De Regt en Dieleman wenschten de jaarwedde van f 550 te behouden en die na twee jaren dienst te verhoogen tot f 600. De verordening op de brandweer werd nader gewijzigd en deze wijziging op nieuw vastgesteld. Op een verzoek van het bestuur der brandweer werd besloten Burgemeester en Wethouders te machtigen om, na verkregen vergunning van het kerkbestuur en wanneer de omstandigheden het toelaten, de put achter de kerk te doen vergrooten en verdiepen, ten einde beter te zijn voorzien van water bij brand in de kom der gemeente. In verband met een adres van J. de Zeeuw e. a. houdende verzoek in hunne buurt eene lantaarn te willen plaatsen, werd goedgevonden dat het dagelijksch bestuur eene proef zal nemen met het verplaatsen der lantaarn, die thans bij het erf van H. de Joode staat. De begrooting der inkomsten en uitgaveu dezer gemeente voor 1897 werd na lezing vastgesteld met een eindcijfer van /11473,67 en een post van onvoorziene uitgaven groot J 622,74. De hoofdelijke omslag is hierbij wederom f 300 lager geraamd dan het vorige jaar. Nog werden voor kennisgeving aangenomen a. de brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 12 September 1896, waarbij goedgekeurd is terug ontvangen de gemeenterekening over 1895 b. het procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger c. de mededeeling dat tot zetters voor's Rijks directe belastingen zijn herbenoemd de heeren M. de Regt en J. C. de Jonge en d. het adres van het hoofdbestuur der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank in zake het verbieden van het gebruik van sterken drank op publieke werken. Hoek, 9 Oct. De WelEerw. heer Ds. P. de Haas, predikant bij deNed. Herv. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar Asch in de Betuwe (Gelderland). Hoofdplaat. De landbouwer N. Weeda, heeft pi. m. achthonderdduizend kilo suikerpeen door de barriere te vervoeren. Hij rijdt met twee of meer paardeu de bieten van den akker tot in de nabijheid van de tolpaal en vervoert dan met een paard tot aan de andere zijde van die barriere, waar hij weder een tweede paard bezigt om naar de kade te rijden. De tolgaarder ziet in deze voor hem nadcelige wijze van vervoer ontduiking van tolgeldbetaling brandkast nog eens van boven tot onder. De vakken, waarin de geheime boekhouding en andere gewichtige papieren lagen, waren onbeschadigd. z/Het is dus slechts dat beetje gelden dat verwenschte ding, datBa De dief of de dieven zullen er wel voor oppassen het te gelde te makenzij zullen bang zijn zich zelf te verraden. Hoogstens zullen zij het verkoopen, wanneer ze het in een onherkenbaren toestand hebben gebracht en dan mag ik eigenlijk blij zijn dat ik het ding kwijt ben". Met zijn gelaat in de gewone plooi nam hij plaats voor zijn schrijftafel en begon aan zijn ge wonen kantoorarbeid. (Wordt vervolgd.) en liet in den loop der vorige week proces ver- baal opmaken. Op en bij de kade is de straatweg in erbarmelijken toestand. Zware bazaltsteenen worden uitgereden klachten over putten en gaten regent het en het I bestuur moet nog steeds aan verbetering beginneii. Breskens, 10 Oct. De heer R. Boomgaard, eerste stuurman bij de stoomvaart-maatschappij //Zeeland" te Vlissingen, is benoemd tot haven- meester alhier. RECHTSZAKEN De rechtbank te Zierikzee deed Vrijdag uitspraak in zake M. PE., dienstbode te Stavenisse, thans gedetineerd, beklaagd van brandstichting. Beklaagde werd schuldig verklaard aan ,/opzet- telijke brandstichting, waarvan gemeen gevaar voor I goederen te duchten was," en veroordeelde haar I tot eene gevangenisstraf van een jaar. De Koningin en de Koningin-Regentes hebben f 300 doen toekomen aan de commissie te Driel bij Arnhem, welke gelden tracht bijeen te brengen tot leniging van de groote ram^, welke in Juli 1.1. die gemeente heeft getroffen door een windhoos, en in Augustus door een hagelslag, welke de te velde staande tabak geheel vernietigde. Omtrent de //Paramaribo" meldt de Tel. heden het volgende Zooals door bulletins en telegrammen door ons reeds zooveel mogelijk werd bekend gemaakt, is de vrees omtrent het lot van de Paramaribo, waarvan Reuter het alarmeerend bericht zond, geheel opgeheven. Het schip, waarvan volgens bedoeld telegram het laatste bericht van Einisterre was, in 8 October te Madeira aangekomen en heeft volgens bericht van de Shipping Gazette den 5den dezer de reis vervolgd. Wij kregen inzage van het schrijven van een der opvarenden aan zijn familie, ged. 4 Oct. en I verzonden volgens poststempel Eunchal 5 Oct., I Madeira, waarin o. a. werd medegedeeld //Wij zijn gisteren-middag alhier gearriveerd. Eerst zou Portland zijn aaugedaan, doch daarvan is niets gekomen. De reis was voorspoedigmet NNO. wind liep het schip 10 mijl per wacht, Wij kwamen Maandagmiddag om een uur bij de Scilly E. en bereikteu Zaterdag nm. ten 1,30 Madeira in 4 J dag". Verder wordt in dit schrijven het schip zeer geroemd om de zeewaardigheid en gemakkelijkheid waarmede het alle bewegingen verricht. Wij informeerden bij Reuter, na het bekend worden der tijding van de aankomst, hoe dat Bureau aan het alarmeerend bericht kwam en ontvingen ten antwoord z/Het bericht omtrent de Paramaribo werd ontvangen uit San Sebastiaan, in welk bericht evenwel geen melding van een datum werd gemaakt." Op onze vraag aan Lloyds Intelligence ont vingen wij de bevestiging van de aankomst te Madeira en het vertrek op 5 dezer. 'tis te betreuren dat zoovele gemoederen ge- durende eenige dagen in zoo groote ongerustheid zijn gebracht, hetgeen geheel onnoodig ware geweest wanneer Reuter's Telegr. Office zich nauwkeurig hadden vergewist omtrent de juistheid van het gerucht. Had in dit geval het gerucht niet onmiddellijk kunnen tegen gesproken worden door het Dept. van Kolonien, indien dit zich bij aankomst van de Paramaribo in eenige plaats daaromtrent had doen seinen, gelijk bijna alle groote maatschappijen van hunne schepen laten doen? Want ook hier toch zal wel toepasselijk wezen art. 360 Weth. van Kooph. z/De schipper is verplicht gedurende de reis, zoo dikwijls de gelegenheid zich opdoet, kennis aan den eigenaar of aan den boekhouder van zijn en des schips wedervaren te geven." Donderdag is door den brigade-commandant der marechaussee te Hilvarenbeek in voorloopige hechtenis naar 's Hertogenbosch gebracht en ter beschikking van de justitie aldaar gesteld zekere W. D., geboren te Loon-op-Zand, te 's Hertogen bosch woonachtig en scharenslijper van beroep, die beschuldig wordt d.d. 30 September j.l. 4 16jarige Elizabeth Stevens uit Weert te hebbea geschaakt. Het meisje is door tusschenkomst der politiel naar Weert teruggebracht. Te Rotterdam is aangehouden een milicienl van het 4de regiment infanterie te Leiden, die I ongeveer zes weken geleden uit het hospitaal inl die stad, waarin hij verpleegd werd wegliep. fl'jl trachtte als schippersknecht voor de binnenvaart een plaats te krijgen doch is nu ter beschikking der militaire autoriteit gesteld. Dezer dagen bevatte een groot dagblad een advertentie van den volgenden inhoud-: z/Een ziekelijke dame zoekt een gezelschaps- juffrouw. Deze moet huiselijk van aard zijn,I muzikaal ontwikkeld, beminnenswaardig, vroeg kunnen opstaan, een onberispelijk uiterlijk hebben.| Eenige kennis van ziekenverpleging zou aanbe- velenswaardig zijn. Zij, die geen bier of sterken drank drinken, genieten de voorkeur." BL" 11

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2