Aigemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderon. No. 3368. Dinsdag 13 October 1896. 36e Jaargang. Aankondiging. VoetpaSen met fle Kistierta 312 3 3 3 2 3 Belasting op de honden. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG brengen ter kennis van belangheb- benden, dat, te beginnen op Donderdag 22 October a. s., vanwege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de Zaamslag, 9 October 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BARENDREGT Az., Voorzitter. P. J. WORTMAN, Secretaris. JPolitieli Overzicbt. Zoo zijn dan de Czaar en de Czaritsa Vrijdag, na afloop der wapenschouwing te Chalons, niet weer naar Parijs teruggekeerd, maar aan het station Bouy in hun trein gegaan en, na een hartelijk afscheid, te midden van onverflauwd geestdriftbe- toon, om zes uur 's avonds vertrokken. Zoo zijn zij de Eranschen Mullen niet in gebreke blijven dit als eene attentie te beschouwen in donker door het Rijksland gespoord en Zaterdagmorgen om 9 uur behouden bij de familie te Darmstadt aangekomen. De laatste dag in Frankrijk heeft op schitterende wijze de rij der feesten bekroond, en bij het con- FEUILLETON 25) Doch voordat de slotenmaker het doel bereikt had, moest de dievenlantaarn weer aangestoken worden, aangezien door de reten van de jaloezieen niet genoeg daglicht meer binnenviel. De pendule wees reeds bijna vier uur. Eindelijk, eindelijk konden zij het tweede uit- gezaagde stuk wegnemen. De slotenmaker was zoo moede als een hond, zeide hijhet brood en de jenever waren reeds lang verorberdalleen de tevredenheid, dat ze het doel bereikt hadden, gaf hun nog kracht. Hij kende de inrichting van zulke kasten en met goed overleg had hij er op gewerkt om bij de bergplaats van het geld in de brandkast te kunnen komenhij kon daarvan echter slechts de twee zijvakken bereiken. Uit het bovenste bracht hij met de hand rondtastende twee houten nappen te voorschijnde eene was goed gevuld met zilvergeld, de andere met een handvol goud- stukken. In een wipje was deze buit gedeeld en in de zakken der dieven verdwenen. Vervolgens tastte de slotenmaker weer met de hand in de opening en bracht een lederen portefeuille te voorschijnde mulat kon bij het zien daarvan een vreugdekreet niet onderdrukken. //Daar heb- ben wij den aap De portefeuille bevatte ongeveer drie duizend mark in grootere en kleinere bankbiljetten. Doch "wat beteekende dat voor de hooggespannen ver- stateeren van dat aigemeen succes voegt een welge- meende gelukwensch aan het Fransche volk wegens dit luisterlijk welslagen. Niet minder dan zeventig duizend man Fransche soldaten, infanterie, artillerie en cavalerie, hebben Vrijdag in de vlakte van Chalons voor den Czaar proeven van hunne bedrevenheid gegeven en ver volgens gedefileerd. Te ruim twaalf uren verscheen de Czaar op het terrein, kloek op zijn paard gezeten. De Czaritsa volgde in een open rijtuig (berline) met President Faure, omstuwd door een schitterenden staf. Zoo reed men langs de opgestelde troepen, terwijl het talrijk opgekomen publiek de lucht vervulde met het geluid zijner luide en geestdriftvolle toejui- chingen. Nadat het front was afgereden, 't welk gevormd werd door de Alpentroepen, zouaven en jagers- tirailleurs, namen H.H. M.M. met President Faure, de Kamer-Presidenten en al de Ministers plaats op de opgerichte eere-tribune, waarna, terwijl het weder intusschen steeds beter was geworden, het prachtig schouwspel begon van het defileeren der troepen, 't welk nagenoeg een uur duurde. Het defile werd geopend door den Minister van Oorlog, te paard, die eerst hoffelijk met den degen naar de tribune salueerde en zich vervolgens tegen- over de tribune opstelde naast den commandeerenden generaal Saussier. De verschillende divises infanterie, die nu ver volgens, in onberispelijke orde, voorbij marcheerden, werden door den Czaar met de meeste belangstelling beschouwd en door het publiek met luid gejubel begroet, vooral evenwel de Alpentroepen en de zouaven. Maar toen de cavalerie verscheen, eerst de vier divisien, onder generaal De Jesse, gevolgd door artillerie, en vervolgens de kurassiers, de dragonders, de jagers te paard, de huzaren, alles in galop, steeg de geestdrift ten top. 't Moest echter nog spannender, nog sterker uitbarsting van bewondering worden, toen het voor- naamste kwamde algemeene cavalerie-charge, woest en wild schijnbaar, als die vervaarlijke menschen- en-paarden-massa, die een gelijkt, als in ontembare vaart komt aanstuiven, maar die op een commando- teeken plotseling werd bedwongen en toen stilstond als een muur. Daarmede was het afgeloopen. De pessimistische geruchten, die in den vreemde zijn verspreid omtrent de Philippijnen, zijn volgens berichten uit Madrid ongegrond. De regeering heeft integendeel geruststellende tijdingen ont- vangen. Eene depeche van den gouverneur-generaal wachtingen der dieven, in het bijzonder voor die van John Archer Die had minstens op een millioen gerekend. Wanneer Snoward Zaterdagavond naar zijn kan- toor was teruggekeerd en zijn kleine kas had laten aanvullen door zijn kassier, zooals hij anders altijd deed, dan zou de slotenmaker althans tevreden geweest zijn. Doch nu bevatte de portefeuille meest handels-documenten, die voor de beide dieven geenerlei waarde hadden. Na alle vakjes van de portefeuille doorsnuffeld te hebben, nadat elk blad papier bekeken was, wierp de slotenmaker het ding woedend op den vloer en taste op goed geluk nogmaals in het gat z/Daar is nog iets," zeide hij weldra, „een kleine cassette; daar heeft de portefeuille bovenop gelegen." Bij deze woorden bracht hij het voorwerp te voor schijn. Het was een kleine ijzeren cassette, zeer zwaar, met een nauwkeurig passend dekselner- gens was de sluiting van dit kistje te ontdekken, zoodat het stellig van een geheimslot was voorzien. z/Dat ziet er uit als een juweelenkistje," sprak de mulat, die het ding begeerig aangreep en aan alle kanten bekeek. ^Misschien hebben we nu toch een stuk, dat onze moeite beloont." z/Ba," antwoordde de ander verdrietig, //wie weet, wat voor rommel er inzitIk zie het al, we hebben geen geluk. Juweelen kunnen wij trouwens slecht van de hand doen. Wij kunnen er niet mee naar den juwelier of naar den goud- smid gaan, want dan vallen wij licht in handen van de politieen een koopman, die gestolen goederen opkoopt, geeft er slechts een appel en een ei voor." bericht, dat eene compagnie inlandsche soldaten, die bezig was aan versterkingswerken in Mindanhao, aan 't muiten geslagen isde soldaten hebben hunne officieren vermoord. De overige inlanders blijven aan Spanje volkomen trouw. Uit Cuba wordt bericht, dat de opstandelingen in verschillende ontmoetingen bij Calabazar en Caridad, provincie Matanzas, verslagen zijn met verlies van 22 man, 88 paarden en wapenen, terwijl hunne magazijnen aldaar vernield zijn. De rechtmatige Sultan van Zanzibar aan wiens rechtmatigheid slechts dat eene ontbreekt, dat hij niet vooraf aan de Engelschen verlof heeft gevraagd,om den troon zijner vaderen te bestijgen vertoeft thans bij de Duitschers te Dar-es-Salaam en Reuter telegrafeert, dat de Engelschen, wegens die omstandigheid, oorlogschepen naar de Oost- Afrikaansche kust zenden. In dien stand der zaak winnen natuurlijk nadere bijzonderheden omtrent het bombardement van het Sultanspaleis te Zanzibar, die dezer dagen bekend geworden zijn, aan belangrijkheid In den morgen van 27 Augustus, den dag waarop het bombardement was aangekondigd, liet Said Khalid onversaagd zijne Sultansvlag weder hijschen ten bewijze, dat hij den Engelschen weer- stand wilde bieden. De opstelling van de ver- dedigers toonde duidelijk, dat zij van de vernielende uitwerking van Europeesch geschut geen begrip hadden. Met klokslag van 9 uur gaf de admiraal het sein om te vuren. De eerste schoten stelden terstond de aan het strand opgestelde veldstukken buiten gevecht en richtten vreeselijke verwoestingen onder de troepen aan. Said Khalid stond in den eersten tijd op het voordak van het kleine paleis en trok zich later op het voordak van het groote paleis terug, waar hij bleef totdat neervallende balken en muursteenen't hem onmogelijk maakten, langer te blijven. Tot het neerlaten van de vlag gaf hij geen beveldat had trouwens ook niet uitgevoerd kunnen worden, want het hagelde kogels in de buurt van den vlaggestok. Eerst na 40 minuten, toen de vlaglijn was weggeschoten en de roode banier neerdaalde, staakten de Engelschen het vuur. In 't geheel had de beschieting drie kwartier geduurd, waarbij de kanonneerbooten Tush en Sparow op 250 M. afstand van het sultanspaleis, de Rancoon en de Philomel, alsmede het admiraalschip St. George dicht bij het tolhuis en voor Shangari lagen. De in het tolhuis in gereedheid liggende Engelsche marinetroepen deden in 't geheel geen dienstalles werd door het scheepsgeschut afgedaan. i z/Het is toch nogal zwaar z/Och wat, het kistje is van ijzer." De slotenmaker nam het kistje weer in handen en schudde het. Het gaf een doffen toon, alsof er een tamelijk groot voorwerp tegen de wanden aansloeg. z/Het is van binnen gevoerd en bevat slechts een enkel voorwerp, waarschijnlijk een doosje met juweelen." z/Zouden wij het eens openbreken //Zoo dwaas zal ik niet wezen. Ik heb me al genoeg vermoeid, en zal me niet afbeulen om het geheime slot van dat ding open te breken. Wij nemen het kistje mee, zooals het nu is. Sleep jij het maar mee, jij hebt je niet zoo vermoeid als ik. In onze herberg hebben wij tijd genoeg voor dat werk." z/Dus hebben we hier afgedaan?" z/Ja, helaas Moeten we die deur nog open breken, die naar de andere kamer voert Die is ook met ijzer beslagen en wij vinden weer brand- kasten van dezelfde soort. Wij zouden tot morgen- middag' moeten werken, eer wij bij het geld konden komen. Het is nu reeds avond, wij hebben geen tijd genoeg, en dan ik kan niet meer, ik val er bij neer van vermoeienis." Nogmaals tastte de slotenmaker in het gat van de brandkast, om zich te overtuigen, dat er niets meer te halen was, John Archer voelde ook nog eens en nu maakten zij zich gereed voor den terugtocht. Langs den weg, dien zij gekomen waren, be- reikten zij den kelder weder. Zij moesten daar blijven toeven tot den nacht, want vroeger durfden zij zich niet in den tuin wagen. Eenmaal daar De studien van Koningin Wilhelmina zijn, naar de //Tel." meldt, thans zoo ver gevorderd, dat Dr. Salverda de Grave haar aan het einde dezer maand zal verlaten en zich te Leiden als docent gaat vestigen. De vischvrouwen te Groningen, die reeds meermalen blijken van Oranjegezindheid gaven, hebben bij den jongsten verjaardag van onze jeugdige Koningin daarvan opnieuw getuigenis willen afleggen. Namens hen had zich eene com- missie van zes vrouwen gevormd, die een geluk wensch aan de hooge jubilaresse zond, vergezeld van een geschenk, bestaande uit een aardjge vruch- tenschaal op nieuwzilveren voet. Zooals echter bekend is nemen H.H. M.M. nimmer eenige geschenken aan en hoewel de ge- voelens van de schenksters waardeerende, meende H. M. de Koningin-Regentes ook in dezen niet van den gestelden regel te moeten afwijken, waarom namens haar het cadeau aan den heer burgemeester werd gezonden die het aan de vrouwen teruggaf, met bijvoeging van twee muntjes van f 10, welke H. M. ter vergoeding van gemaakte kosten er had bijgevoegd. De Amsterdamsche correspondent van de Pall Mall Gazette schrijft, dat onze Koningin heeft verklaard, zoo lang mogelijk ongehuwd te willen blijven. Ook wil ze bij de keuze van haar toekomstigen echt.genoot een beslissende stem hebben. Onlangs moet de Koningin altijd volgens denzelfden correspondent de volgende opmerking gemaakt hebben //Ik houd erg veel van mijn onderdanen en ik hoop het hun op alle manieren naar den zin te maken, doch als zij meenen een stem te hebben bij de keuze van mijn aanstaanden man, dan begaan zij een groven misslag." De correspondent heeft ook nog een anecdote gehoord. Het schijnt dat de Koningin bij een bezoek aan een vreemd hof den gezant vroeg, of hij dochters had. Hij antwoordde bevestigend. ,/Laat ze dan eens halen, want ik wou zoo graag Nederlandsche meisjes zien en Nederlandsch spreken." //Maar, Majesteit, zeide de gezant verlegen, //mijn dochters spreken alleen daar ze in dit land en niet in Nederland geboren zijn." Laat ze dan maar niet halenik behoef geen Nederlandsche meisjes te zien, die geen Nederlandsch kunnen spreken," luidde het korte antwoord. gekomen, moesten zij weder wachten tot den morgen, om dan door de geopende deur weg te sluipen Dit laatste deel van hun tocht was voor hen met meer gevaar verbonden dan hun welvolbrachte arbeid in mr. Snowards kabinet. Naderhand beschouwde Snoward het als een goede ingeving, dat hij dien Maandag vroeg reeds bij de opening van het kantoor aanwezig was en nog voor den bediende zijn kabinet binnentrad. Hij wilde geen oogenblik verzuimen om de zaken af te doen, die hij Zaterdagavond had uitgesteld wegens zijn verloving. Nauwelijks was hij over den drempel, of hij bemerkte, dat de stoelen niet op hun gewone plaats stonden. Toen hij naar de schrijftafel ging, viel hij bijna over de stukken ijzer, die uit de brandkast gezaagd waren. Hij riep om licht, zeer ontevreden, dat de bediende hem niet dadelijk daarmee gevolgd was. De deurwachter verscheen met de lamp van de schrijftafel in de handde man was geheel verbluft. z/Neem me niet kwalijk, mijnheer stotterde hij, //maar ik heb daar zoo juist gezienik weet niet, wat dat te beteekenen heeftik denk aan inbraak. De muur beneden bij de wentel- trap is doorgebroken enmijnheer waar- achtig zie eens hier I" Hij liet het licht der lamp op de brandkast vallen het uitgezaagde gat liet geen twijfel meer over omtrent hetgeen hier gebeurd was. z/Inbraak waarachtig riep de Amerikaan, vlug naderbij tredende, terwijl Gartner de lamp op de schrijftafel zette en naar het venster snelde om de jaloezieen op te halen. Oit blad verachijnt iiaamlag-, WoenMlat;- en Vrijdagavonit, uitgezonderil <>p FeestilageB, bij den nitgever P. J. VAI DE Illi'DE te Ter lemen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is beiegd tegen Donderdag den 15 ©ctolser 1896, des voormiddags te 10 uren. Ter Neuzen, den 12 October 1896. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis, dat het suppletoir kohier der belasting op de honden, voor het dienstjaar 1896, zooals het door hen voor- loopig is vastgesteld, gedurende 14 dagen, te rekenen van heden, op de gemeente-secretarie ter inzage wordt neder- gelegd en dat binnen dien tijd ieder aangeslagene tegen zijnen aanslag bij den Gemeenteraad bezwaren kan inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. Ter Neuzen, 12 October 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Illl IIWLWI I U HI HI III! I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1