Veemarkt te Axel, Maison Au Bon Marche, D. SEEKER. Jfoor Vaderland en Inning," GELDLEENING. TANDARTS HERVEILING DELBEDQ, TII1MICo., DELSECQ. THEME ft. Gent. J. VOSSAERT, Kleermafer, Kiszsrs van Zaamslag. Bgricht van Instsl. Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Dinsdag 27 October 1896. J. VOSSAERT, AU BON MARCHE, Delbecq, Thieme Co., Huishoudelijke Schietwedstrijd, geldleening groot 1600, T. TIESEMA, Mcdecin-Dentiste, Openbare Verkooping. 26 GRASKALVEREN, 10 STIERKALVEREN, 4 TWEEJARIGE RENDERS, De bisschop van Woitzen, Const. Schuster, die onlangs 100,000 gulden tot oprichting van een hospitaal schonk, waarin zieken zonder onderscheid van geloof worden opgenomen, zeide tot een mede- werker der //Pesti Naplo" //Voor den rechter- stoel van God en in mijne oogen zijn alle menschen gelijk. Zou ik mij misschien voor den ingang van het ziekenhuis inoeten plaatsen, waarin men een levensgevaarlijke zieke brengt en hem vragen Van welk geloof zijt gij P Dat ware noch men- schelijk, nog christelijk. In mijn hart vindt ieder godvruchtig mensch dezelfde plaats en ik dank den Almachtige, dat de aanhangers van verschillende godsdiensten in mijn bisdom in vrede en eendracht leven. Gelooft mij, ik ken in mijn diocesse honderden en duizenden belijders van andere godsdiensten en joden, die om het dagelijksch brood strijden, maar dit eerlijk verdienen. Deze lieden staan even dicht bij mijn vaderlijk hart en ik sluit hun welzijn evenzoo goed in mijn dagelijksch gebed in als dat van mijne geloovigen. Het ware geen godgevallige handeling geweest, indien ik hen de weldaad slechts daarom had onthouden, omdat zij aanhangers van eene andere geloofs- belijdenis zijn. Een nieuwe broodsoort wordt door een bak- ker in Mecklenburg bereid uit verschillende groud- stoffen, die men totnogtoe voor de broodbereiding totaal ongeschikt rekende. Het nieuwe voedingsmiddel wordt bereid uit een gistende massa van hop, mout, biergist, zout en geroosterde aardappelen en wel in twee soorten, grof- en fijn brood en moet, naar de uitvinder meent, niet slechts maanden, maar jarenlang versch en smakelijk blijven. In uitzicht, smaak en voedingswaarde moet het niet achterstaan bij het beste meelbrood. Yoor de scheepvaart en het leger zal dus deze nieuwe broodsoort blijkt ze werkelijk aan boven- gemelde eischen te beantwoorden van groote beteekenis zijn. Een glazen huis onder water, dat is de nieuwste nieuwigheid van een excentrieken Engelsch- man, die even rijk is als zonderling. Deze liet onlangs een groot meer op zijn landgeed droog- malen en toen op het diepste gedeelte van den bodem een huis bouwen, dat drie kamers heeft een rookkamer, een eetkamer en een bedienden- kamer. Het geraamte van het huis bestaat uit ijzer, de bodem uit tegels, die op een fondament van cement rusten. De zijwanden en het dak bestaan bijna geheel uit glas, zeer dik glas natuur- lijk. Toen het glazen huis klaar was, liet de eigenaar het meer vol water loopen. Van een huisje aan den oever loopt een onder- aardsche gang naar het huisje in het meer. Lucht komt in het laatste door ijzeren buizen, die boven het water uitsteken en daar den vorm hebben van waterlelies. Het moet onbeschrijfelijk plezierig zijn op een warmen dag in een der kamers te zitten, waar steeds de temperatuur koel is, waar geen geluid wordt gehoord, en ook is het uiterst inte- ressant de visschen te zien, die aangetrokken worden door het verblindend electrisch licht in het glazenhuis en die het wonderbare paleis, hetwelk wel dat van een fee schijnt, omringen. Het idee is bepaald nieuw en de uitvoering kost betrekkelijk niet veel. De bedoelde schatrijke Engelschman, heeft nog grootscher plannen. Op zijn landgoed heeft hij een park van ongeveer twee vierkante Engelsche mijlen. Hij wil dat park omgeven, eerst met een breede en diepe gracht, dan met een sterke ijzeren schutting en ten slotte met een steilen, hoogen, massieven muur. In dit omringd gedeelte wil hij ,/Vervloekt mompelde John en woedend trok hij aan de handvatsels van de deur der brandkast. //Als wij niet moesten vreezen voor het gedruisch, dan zou het beste wezen, dat wij het slot met kruit lieten springen," zei de ander. z/Ja, als Maar komaan Het loon zal groot zijn. Je hebt voortreffelijke werktuigen en heb je niet reeds meermalen met goed gevolg zulk werk gedaan z/J a, maar niet met een kast van deze soort," antwoordde de slotenmaker, terwijl hij al kloppende de kast onderzocht. //Maar wat helpt het Laat ons in vredesnaam beginnen Hij trok zijn jas en vest uit, liet door den mulat een leuningstoel bijschuiven, waarop de lantaarn geplaatst werd, en begon aan zijn arbeid. Uren lang moesten boor, schrobzaag en beitel dienst doen, eer er in den zijwand een noemens- waardige sleuf gemaakt was. En de inbreker wist maar al te goed, dat zulke kasten dubbele wanden hebben, ieder van 3 a 4 vingers dikte. De buitenzijde van deze kast was echter van het allerhardste staal vervaardigd. Na een uur arbeid liet de slotenmaker zich aflossenmaar John was meer bedreven in het bespelen van mandoline en tamboerijn dan in zulk werk. De slotenmaker moest weldra zelf weer aan den gang, als hij zijn arbeid wilde zien vorderen. Eindelijk was het gat zoo diep, dat een peilijzer bleef stuiten op de vulling tusschen de twee ijzeren wanden. Alsnu stak de slotenmaker een fijne zaag, vervaardigd uit staal voor horloge-veeren, dan allerlei soorten wilde dieren loslaten, die hij maar machtig kan wordenleeuwen, tijgers, olifanten enz., om te ondervinden of zij hier in vrijheid kunnen leven en hoe zij zich met elkaar verdragen. Een doolhof van onderaardsche gangen zal naar een groot aantal sterke steenen torens leiden, die op verschillende plaatsen in het park zouden worden gebouwd, en van waar de millionair veilig uit de hoogte de wilde beesten kan gadeslaan. Uit Waelhem bij Mechelen wordt gschreven Eene vrouw kwam links en rechts de gemeente overeind zetten, al schreeuwende dat zij haar kind had verloren. Overal werd er gezocht, in de waterputten, in de gemakken, in de waterloopen en grachten, niets bleef onaangeroerd, en te ver- geefs, nergens vond men het wichtje. De avond viel en met het hart vol droefheid en hartzeer keerde de arme moeder naar hare woning. Ook de inwoners van Waelhem waren fel aangedaan door die droevige mare. Maar wat is dat ginder aan den Steenweg die vrouw van daar zooeven, vol vreugde en blijdschap Komt zij ons niet toegesneld Inder- daad en nu vertelt ze, dat ze haar kind van 's middags in haar bed had gelegd, in plaats van in de wieg, en dit was zij vergeten Dit is waarlijk een //comble" van vergetenheid. Of er mee gelachen is, behoeft ge niet te vragen. Echte liefhebbers van echte Havanasigaren moeten wel met groote belangstelling de gebeur- tenissen op Cuba volgen. Zij hebben in het voor- jaar gelezen, dat tal van plantages in vlammen zijn opgegaan, zonder dat de aromatische rook de reukorganen der fijnproevers gestreeld had zij hebben gehoord van het verbod van den uit- voer van bladtabak, van de algemeene malaise der negerindustrie op het groote Antillen-eiland, van den oogst, die slecht was en den nieuwen oogst, waarvan een bitter beetje zal terechtkomen. O, die opstand op CubaDie Havanasigaren rookt, kan zich allicht veroorloven een paar centen meer per sigaar te betalen maar hoe de prijzen worden zullen, wie zal 't zeggen De Westminster Gazette deelt mede, dat de gewone tabaksoogst op Cuba 200,000 balen beloopt en dat van den oogst 1896 slechts tien percent, dat is dus 20,000 b., zijn terechtgekomen. Een bekend importeur te Amsterdam verzekerde, dat er wel tien percent van den gewonen oogst is binnen- gehaald en verwerkt, doch dit cijfer loop op 46,000 balen het geregelde oogstcijfer berekend op 450,000 tot 500,000 balen. Wat beteekent echter tien percent? Moeten de rookers zich daarmede tevreden steilen Nu, voorloopig is dat zoo erg niet. De opstand op Cuba is wel zoo geruimen tijd vooruit gezien, dat er tabak is opgestapeld. Alles wat voor geld en goede woorden, zelfs met levensgevaar kon geoogst worden, is geoogst, en te Hamburg en Londen ligt heel wat Havana- tabak opgestapeld. Yolgens de Transcript zijn de fabrieken te Boston, die voor de Yereenigde Staten werken, nog voor twee jaar voorzien. Toch, niettegenstaande de groote voorraad, zijn de prijzen 8 tot 16 pet. gestegen. En waar niet bijkomt maar wel afgaat, dat verminderd in kwantiteit namelijk, want kwalitatief gesproken, de waarde der tabaksvoorraden zal natuurlijk nog stijgen. Hoe en wanneer is moeilijk te zeggen. Het is op het oogenblik de tijd van zaaien, maar er zijn geen arbeidskrachten, en men laat liever de plantages braak liggen dan ze weer te zien verwoesten. De verbouwers worden door de op- standelingen gebrandschatbetalen zij niet, dan gaat de roode haan door den oogst. De Spaansche generaal Weyler bedreigt daartegen ieder die op deze wijze, zij het ook in eigen belang, de opstan- delingen steunt, met den kogel en het gevolg is, dat er van geen verbouwing meer sprake is. Spaansch gezag of republiek, wat zal het worden De meeningen zijn verdeeld maar in zoover eenstemmig, dat de toestand van thans den geheelen sigaren-uitvoer in de war gooit. En die toestand staat voorloopig nog niet op veranderen. Uit brieven, bij een importeur hier ter stede ont- vangen blijkt, dat vele fabrikantende overwinning der opstandelingen verwachten en wenschen. Spanje heeft door hooge uitvoerrechtenden handel belemmerd en bemoeilijkt Spanje heeft het schoone eiland ten prooi gelaten aan wanbeheer. Dit is reeds zooveel malen gezegd, dat men het wel gelooven moet, de vraag is echter of met de Republiek de rust komt. En de groote vraag, of ook de exporteurs het naar den zin zullen hebben. Cuba bij de Yereenigde Staten? Het algemeen oordeel is, dat het dan met de Havanasigaren voorgoed voorbij zou zijn. Of de sigarenindustrie zou zich naar het vasteland der republiek verplaatsen en daarmede zou de waarborg verloren gaan dat de sigaren het onvervalscht product zouden zijn van echte Cubaansche tabakof er zouden Amerikaansche tabaksoorten verscheept worden in het gat en begon een opening uit te zagen, waardoor men binnen in de kast zou kunnen grijpen. Dit was een zware arbeid en het was reeds in den namiddag, toen de eerste bres gereed was. Nu kwam de tweede wand, waar men minder tegenstand bij verwachtte. Deze werd op dezelfde manier bearbeid. (Wordt vervolgd.) naar Cuba en daar met het inlandsche product verwerkt tot een fabrikaat dat evenmin voor echt kan doorgaan. Laten wij er het beste van hopen, maar wat men eigenlijk hopen moet dat is moeielijk te zeggen. DAGEN. Yoorm. Nam. Zaterdag 10 Oct. 3.34 3.56 Zondag 11 4.17 4.40 Maandag 12 5.3 5.29 Dinsdag 13 5.59 6.32 Woensdag 14 7.11 7.58 Donderdag 15 8.51 9.41 Vrijdag 16 10.24 11.— Op aanstaande Maandag den 12 October hoopt onze geliefde vader JAN IJZEBAART, zijn 70ste" geboortedag te herdenken. Zijn dankbare kinderen en kleinkinderen, G. HEIJNSDIJK en POULINA IJZEBAART. Nieuw- en St. Joosland, 7 Oct. 1896. Getrouwd J. DE WILDE, Leeraar handteekenen en de perspectief, en M. L. KLAASSEN, betuigende, ook namens wederzijdsche familien, hun dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Ter Neuzen, 8 October 1896. Voor de vele blijken van beiang- stelling, op mijn 50sten verjaardag ondervonden, zeg ik mijn hartelijken dank aan familie en vrienden. L. E. KAIJSER. Zaamslag, 8 October 1896. Ondergeteekende betuigt harenwelge- meenden dank voor de vele belang stelling den 6ien dezer, zoowel van hier als van elders ondervonden. Wed. L. DE REGT. Axel, 9 October 1896. Voor de vele blijken van genegenheid ondervonden ter gelegenheid van het huwelijk van mijn zoon Cijrille met Puarilda Maria de Munck, betuig ik alien mijn harte lijken dank. Selzaete, 8 October 1896. P. YAN SELE. OP Hoek Koornmarkt 4, GENT. Aangezien de vele orders, sedert veertien dagen ontvangen, is het ons onmogelijk zonder tusschen- persoon voor Ter Neuzen en omstreken te werken, waarom wij als onzen vertegenwoordiger hebben aangenomen de heer Kleermaker bij de R. K. kerk, te TER NEUZEN, waar alle bestellingen zullen worden aangenomen en de collectie STALEN altijd fer bezichtigen is. Iedere week zal een onzer coupeurs bij genoemden heer te spreken zijn. Verwijzende naar bovenstaande ad- vertentie, maak ik het geachte publiek van Ter Neuzen en omstreken bekend, dat ik vertegenwoordiger ben geworden van het reeds jaren lang bekende huis Hoek Koornmarkt 4, Gent. Alle bestellingen worden door mij aangenomen. De prachtige collectie STALEN is voor ieder ter bezichtiging gesteld of wordt op aanvraag aan huis bezorgd. ten huize van Theophile AckeVossaekt, bij de R. K. kerk, te Ter Neuzen. Ware ijveraars voor volksbelangen kweeken eigen oordeel aan, prijzen den man, die zich in zijne opinie van anderen losmaakt. Kunnen ze naast hunne meening geen andere verdragen, dan steilen zij het volksbelang niet hoog, maar zijn heerschzuchtig en werken slechts voor hun eigen belang of dat hunner vriendenzij zijn het best gediend met machines, die zich laten drijven. Kiezers weest geen machines, maar stemt naar eigen inzicht en dan kan het niet anders, of ge brengt met ons uwe stem uit op den heer VELE KIEZERS. Scherpschutters-vereeniging te Ter Neuzen. voor Eere-, Buitengewone- en Korpsleden, op Zaterdag en Zondag 10 en 11 October a.s. Aanvangende Zaterdagnamiddag 3 uur en Zondag van 7 tot 8£ uur voormiddag. HET BESTUUR. Het Bestuur van den KOUDEPOLDER te Hoek wenscht, ten laste van genoemden polder, aan te gaan eene rentende 4 's jaars, waarvan de aflossing geschiedt in vier opeen^olgende jaren en wel ieder jaar 400,voor het eerst in 1903. Gegadigden wenden zich tot den Ontvanger- Griffier te Hoek. Hoek, 2 October 1896. Het Bestuur voornoemd, J. VAN WIJCK, Dijkgraaf. W. S. J. DIELEMAN, Ontvanger-Griffier Brabandstraat 23, GENT, (bij de Laurentsplaats). Is elken Woensdag der week van 10 tot 12 ure te consulteeren bij den heer J. BOWBYES, aan de Oostkolk, hoek van de Zandstraat, te Ter Neuzen, voor het plaatsen van kunst- tanden en gebitten op goud en caoutchouck, het plaatsen van Pivottanden (tanden zonder plaat), het plombeeren van tanden in goud en andere metalen, het plaatsen van gouden kronen op de slechtste kiezen en het regelen van scheef- groeiende tanden. De ingang bij den heer Bowbyes is particulier in de Zandstraat. De onroerende goederen der familie DE ROEST d'ALKEMADE, gelegen te Stoppeldijk, in den Pauluspolder (Sint Apolonishoek), ter grootte van 9,69,90 hektaren of 21 gemeten 230 roeden, zijn ingesteld op de som van f 9910 en worden Maandag 12 October a. s., des namiddags 2 uur, ter herberge van Emile Cattoir te Hulst, definitief toegeslagen. DUMOLEYN, Notaris. van het huis der Erven JACOBUS GEERS, te Ter Neuzen, buurt Java, bewoond door J. Gijsel, zal plaats hebben op Woensdag 21 October a. s., namiddags 2 uur, ter herberge van Jozias Michielsen, op de Markt te Ter Neuzen. Slechts INGESTELD op f 1000, DUMOLEYN, Notaris. De Notaris W. A. de Ridder, te Ter Neuzen, zal ten verzoeke van zijn principaal, op Woensdag den 14 October 1896, des middags te 12 uur, aan de herberg van V. Galle te Ter Neuzen, in het openbaar verkoopen alien van Noord-Hollandsch ras.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2