Algemeen Hieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3367. Zaterdag 10 October 1896. 36e Jaargang. Binnenland. 3 2 '3 3 2 3 ABONNEMENT Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busliouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Vij deze courant belioort een bijyoegsel. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan eene commissie, welke zicb te Amsterdam heeft ge- vormd tot het aanbieden van een huldeblijk aan H. M. de Koningin bij H. D. meerderjarigheid doen beriehten, dat H. H. M. M. met groote waardeering kennis nemen van het voornemen der commissie en op den hoogsten prijs stellen de gevoelens van liefde voor H. M. de Koningin, waaraan de commissie en alien, die zich bij haar aansloten op deze wijze uiting wilde geven, doch dat,II. M. beslist den wensch had uitgesproken, dat Haar bij de aanvaarding der gewichtige taak, welke H. M. wacht, geen geschenken mochten worden aangeboden. H. M. doet aan de commissie meededeelen, dat hoewel H. D. hoopte, dat de aanbieding van geschenken bij die gelegenheid geheel zou worden afgezien, H. M. echter nimmer zoude vergeten, dat daartoe het voornemen bij de commissie en bij anderen had bestaan en H. I), daarvoor steeds dankbaar zou blijven. Het is bekend, dat H. M. de Koningin-Regentes slechts toegaf aan het denkbeeld in het jaar 1898 eeu huldeblijk te aanvaarden, onder voorbehoud, dat de aan H. M. te brengen hulde niet zoude bestaan in de aanbieding van een stoffelijk ge- schenk, maar dat die hulde op eenigerlei wijze zoude ten goede komen aan de bevordering van een liefdadig doel. De Tweede Kamer nam eergisteren zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp tot wijziging der bepalingen omtrent scheepsverklaringen aan. De heeren Mees, A. Mackay, Borgesius, Tyde- man en Gerritsen zijn benoemd als commissie van voorbereiding voor de ontwerpen, waarbij nieuwe regelen worden gesteld voor het beheer van mili- taire goederen. De Kamer is op reces en zal 10 November de werkzaamheden hervatten. De commissie van rapporteurs voor de invoerings- wet voor de personeele belasting vergaderde gisteren- avond. Uit een staat, door den Minister van Binnen- landsche zaken aan de Tweede Kamer overgelegd, blijkt dat het vermoedelijk bedrag door het rijk over 1896 uit te keeren aan de bijzondere lagere scholen krachtens art. 54bis der schoolwet beloopt FEUILLETON Aan de eene zijde van de gang was een rij van houten deuren, die toegang verleende tot kelder-afdeelingen. vZijn wij er reeds vroeg de slotenmaker. z/Neen, het is de laatste deur, verderop. Ik heb alles nauwkeurig opgeteekend. Zij gingen verder, tot ze aan een bijzonder groote deur kwamen, die echter ook van hout was. z/Bravomompelde de slotenmaker, terwijl hij met kennis van zaken het hout betastte. //Het hangslot kan wel op zijn plaats blijven. //Hierachter is slechts een papiermagazijn," zei de ander. //Daar hebben ze geen zware sluiting voor noodig." De slotenmaker legde den zak neer, haalde er een sterken steekbeitel uit en begon een paneel te bewerken, waarbij de kleine hem bijlichtte. In een kwartier was de slotenmaker zoover gevorderd, dat hij met een tlinken duw het paneel indrukte. Op een wenk van zijn makker had John Archer de dievenlataarn gesloten en nu luisterden beiden, of get gedruisch niemand gewekt had. Alles bleef stil. z/Yoorwaarts dus Bij het licht, dat de lantaarn nu weer uitstraalde, kropen de beide mannen door het gat in de deur. Groote balen papier bewezen, dat John Archer zich niet vergist had. Zij waren in het papier magazijn. voor de in Zeeland bestaande districten Middel- burg f 19,900 en Goes f 6900. De Nederl. maatschappij ter bevordering der Pharmacie heeft zich gewend tot den Minister van binnenlandsche zaken, met verzoek eene regeling te treffen betreffende den verkoop der vergiften. Adressante wijst op de onbillijkheid, welke bestaat bij den thans bestaanden toestand, waarin de apotheker, teredht, aan allerlei wettelijke voor- schriften is gebonden, waar het de allevering der vergiften betreft, terwijl allerlei onbevoegden ver giften afleveren, in iedere hoeveelheid en in allerlei vorm, zonder dat de bestaande wettelijke bepalingen daartegen iets schijnen te vermogen Van welingelichte zijde wordt verzekerd, dat van eene sluiting der Belgische grenzen voor Hollandsch vee althans dit jaar geen sprake is. Men herinnert zich den postzegeldiefstal aan het departement van kolonien, waarvoor een adsisteut-bode aan het dep. van kolonien veroor- deeld werd. Deze heeft thans een adres gericht aan de Regentes, waarin hij tegen zijn vonnis opkomt, den Minister Bergsma van onware ver- klaringen beschuldigt, verzekert dat hij de dupe is geworden van zijn zelfopoffering, omdat er, naar hij meende, verscheiden ambtenaren betrokken waren in de zaak, verklaart niet in appel te zijn gegaan, omdat hij de zaak niet zoo doorgrond en doorzien had als nu en omdat hij als militair eerst de straf wilde ondergaan en dan reclameeren. Zijn wensch is dat de zaak opnieuw behandeld worde. TER NEUZEN, 9 October 1896. De Minister Roell confereerde op 7 dezer met de commissie van rapporteurs over het wets ontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst met Belgie betrekkelijk het kanaal GentTerNeuzen. Bij koninklijk besluit van 3 October 1896 n°. 43 is L. W. de Jonge, benoemd tot voorzitter van het Bestuur van het waterschap voor het beheer en ondcrhoud van de Nol tusschen den Koude- en den Lovenpolder. Bij koninklijk besluit van 3 October 1896 n°. 44, is de heer H. Dijkstra, thans opzichter van den Rijkswaterstaat der 4de klasse, met ingang van 1 November a. s. bevorderd tot opzichter van de 3de klasse. De mulat haalde nu een papier te voorschijn, waarop hij een schetskaartje van de verschillende lokalen had geteekend, en zoodra hij daarop ge- keken had, trad hij toe op een der muren en zeide //Deze is het, rechts van de deur." z/GoedEn weet je zeker, dat er Zondags niemand op het kantoor komt z/Dat heb ik deugdelijk onderzocht." z/Dan maar aan den arbeid Bij het aanbreken van den dag moeten we er zijn De slotenmaker trok zijn jas uit, greep weer in den zak en bracht nu een echt inbrekerswerk- tuig te voorschijneen stang, ruim een meter lang, aan het eene eind voorzien van een drilboor, aan het andere eind uitloopende in een groote wig. Een handbreedte van de wig was een oog, waar hij een kruk in stak. Vervolgens drukte hij de stalen punt van de boor tegen den muur, areef die met hamerslagen er in en begon nu de boor te draaien, zoodat kalk en puin op den grond vielen. Weer volgden hamerslagen, tot de boor vastzat, opnieuw de boor gedraaid, en zoo ging het telkens voort, aanhoudend werd het gat in den muur grooter en dieper. Dit was geen gemakkelijke arbeid. In zijn zweet badende, wierp de slotenmaker ook zijn vest uit en werkte verder met opgestroopte mouwen. Na een half uur ongeveer hield hij doodmoede op en wenkte zijn makker om het werk voort te zetten. Terwijl John Archer nu voortging met boren, trok de ander zijn kleeren weer aan en nam uk den zak, die onuitputtelijk scheen, een groot brood en een flesch jenever om zich eens te versterken. De brave lieden hadden zich goed uitgerust voor den arbeid, die hen wellicht twee De Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam heeft ter vervulling van de vacature van kanton- rechter te Schiedam, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling Mr. H. M. G. Kloppenburgkantonrechter te Ter Neuzen, Mr. J. W. Mulder en Mr. C. van der Zweep, substituut-griffiers bij de arrondissements-recht- banken te Amsterdam en Rotterdam. Gisterenmiddag had alhier de door Burg, en Weth. gepubliceerde beproeving van hetbrandblusch- materieel plaats. Het gold ditmaal het beproeven van de gerepareerde oude spuiten en de aange- schafte zuigpomp voor spuit C, wat geschiedde in tegenwoordigheid van het Dag. Best, en vele raads- leden, terwijl ook de fabrikant, de heer Bikkers uit Rotterdam, tegenwoordig was. Yoor zoover we konden oordeelen scheen het resultaat over het algemeen niet aan de van de reparatie gekoesterde verwachtingen te voldoen. De nieuwe zuigpomp voldeed echter goed. Het kwam ons verder voor, dat voorziening in de persslangen, die reeds eenigen ouderdom hebben en veel lekten, geen overtollige weelde zou zijn. Door drukte aan't spoor {net het lossen en laden van schepen was aan vele daar werkende bedienden der spuit vergunning gegeven van deze beproeving weg te blijven, en was nog niet de helft van het personeel aanwezig. De aanwezigen hadden daardoor nogal een drukken en langdurigen diensthun werd echter dubbele gage uitgekeerd, terwijl zij ook om hun ijver aan te wakkeren, een oorlam ontvingen. Nadat reeds vroeger meermalen door het Leger des Heils alhier te vergeefs pogingen werden aangewend om een lokaal te krijgen voor het houden van bijeenkomsten, is men nu eindelijk daarin geslaagd. Naar men ons mededeelt is thans door het hoofdkwartier te Brussel defmitief het contract gesloten met het bestuur der ,/Vereenigde Hand- werkslieden" alhier, voor het huren van het gebouw dier vereeniging in de Yisser-Donzestraat, met ingang van 1 November a. s. en voor den tijd van een jaar. Het Heilsleger zal over het gebouw kunnen beschikkenMaandag-, Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond, na 7 uur, benevens des Zondags van af 's morgens 10 uur. We zullen dus te dezer stede ook eens kennis kunnen maken met het Heilsleger, dat, mogen zijn //oefeningen" voor ons vreemd schijnen, op maatschappelijk gebied ook in ons land reeds veel goeds heeft tot stand weten te brengen. nachten en den Zondag daartusschen zou bezig- houden. Onze slotenmaker had, als een geroutineerde inbreker, heel juist den duur van het werk geschat. Toen zijn horloge omstreeks zeven uur in den morgen aanwees, was de opening in den muur groot genoeg om een mensch door te laten. Bij het licht van de dievenlautaarn hadden zij reeds bemerkt, dat zij op den goeden weg waren; onmiddellijk bij den doorgebroken muur zagen zij de treden van de wenteltrap, die naar de wacht- kamer van den bankier voerde. Met hun dieven- werktuigen en proviand gingen zij deze trap op, naar boven. John Archer ging weer vooraan hij lachte tevreden, toen hij zag, dat op deze verdieping de jaloezieen aan de tuinzijde waren neergelaten. Deze voorzog van den deurwachter, om op den rustdag ook geen zonnestraal in de kantoorlokalen te laten doordringen, kwam hun nu goed te pas. Zij konden zoo met minder ge- vaar hun werk verrichten. Zij bevonden, dat de deur, die toegang ver leende tot het kabinet van den bankier, met ijzer beslagen was. De slotenmaker haalde ontevreden de schouders op. Dat was wel geen ernstige hindernis, maar het kostte toch ook weer tijd. Uit den zak nam hij een bos loopers en poogde daarmee de deur te openen, doch geen enkele daarvan paste. De inbreker knikte even, als wilde hij zeggen//Dat had ik wel verwacht Een met ijzer beslagen deur heeft ook een samengesteld slot." Nu nam hij een kleine boor ter hand en be gon bij den deurknop te boren. Binnen weinige minuten had hij een gat in de deur gemaa^t. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Januari 39 23 s., 4 pp., 3 ij., 1 p., 1 s.a., 7 1. 76258 Eebruari 36 21 s., 6 ij., 4 m., 1 k., 1 Ibz., 3 1. 85919 Maart 46 22 s., 7 h., 7 ij., 3 m., 2 pp., 1 Ibz., 4 1. 96997 April 41 17 s., 9 m., 7 h., 2 ij., 2 pp., 1 k., 1 Ibz., 2 1. 88519 Mei 36 16 s., 7 ij., 4 h., 3 m., 1 Ibz. 5 1., 80646 Juni 41 18 s., 11 h., 4 in., 3 ij., 1 PPv 41., 101754 Juli 32 22 s., 3 ij., 2 h., 2 pp., 1 Ibz., 2 1. 76453 Augustus 42 23 s., 9 h., 3 m., 3 ij., 108576 2 pp., 1 k., 1 1. September 37 [20 s., 9 h., 2 m., 1 ij., 85902 1 PP-., 2 1., 350 801024 Uitgevaren zijn in Januari 26, in Eebruari 32, in Maart 33, in April 34, in Mei 27, in Juni 31, in Juli 21, in Augustus 27 en in September 25 zeeschepen. Zuidzande. Yoor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier, is door den heer C. Samplonius, cand. te Lutjegast, bedankt. RECHTSZAKEN. Arrondisseinentsrechthank te Middelburg. De rechtbauk heeft in hare zitting van 9 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken T. C. H., oud 13 j., en E. d. B., oud 15 j., beiden zonder beroep te Ter Neuzen, zijn wegens strooperij veroordeeld ieder tot 7 dagen gevan- gennisstraf. E. W., oud 26 j., daglooner te Hulst, is wegens beleediging ambtenaar en mishandeling ambtenaar veroord. tot 1 maand gevang. Een vingerbreedte verder boorde hij weer een gat, vervolgens een derde, een vierde, en zoo voort, totdat hij een geheele rij gaten rondom het slot had. Daarop nam hij een smalle zaag, stak die in het bovenste gat en zagende verbond hij al de gaten, zoodat het slot werd gescheiden van de deur. Het overige werd met een steekbeitel ge- daan, en de goed voorziene deur was open. ,/Doe het licht weg," beval de slotenmaker, voordat hij de vleugeldeur opensloeg. John sloot zijn dievenlautaarn en trad met zijn makker het kabinet van den bankier binnen. Ook hier waren de jaloezieen gesloten. Het licht van den aanbrekenden dag scheen reeds daar tusschendoor. z/Nu zijn wij er," fluisterde de slotenmaker. ,/Denk jij, dat wij hier in deze kamer den grootsten buit kunnen maken ,/Daar staat zijn brandkast," antwoordde de mulat zacht. //De duivel mag me halen, als de vent daar niet het grootste deel van zijn contanten bewaartIk heb zelf destijds groote pakken bank- biljetten in zijn portefeuille gezien." Dit loog John, want hierbij speelde zijnleven- dige verbeelding hem een poets. z/Nu dan zullen wij aan de hoofdzaak beginnen, Dat zal nog zweet genoeg kosten." De slotenmaker nam nu de dievenlantaarn, opende die een weinig en keek in het rond, totdat hij de brandkast in het oog kreeg. Zorgvuldig bekeek hij het ding aan alle kanten en onderzocht de sleutelgatenmet een zucht staakte hij zijn onderzoek. ,/Dat is degelijk werk van een nieuw systeem. Wij zullen daar misschien langer dan een dag aan moeten werken." TER NEUZENSCIE (0IRA\T. Hit It lull verscliijnt Maaodag-, Woensilag- en yrijdagavond, uitgeioniierd op_B< eestdagen, 'nj il«-u minever "{[yyly VIM UK 8AIDE te Ter Kenien. Maand. Getal. Geladen met K. m.inhoud bruto. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, m. minerie, ij. ijzer, k. kolen, p. pitchkolen, pp. pijpaarde, bz. landbouwzout, s.a. soda-asch, h. hout, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1