Jl Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaander So. 3365. Dinsdag 6 October 1896. Openbare kennisgeving. Loting voor de Nationale Militie. BRAN DWEER. 36e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Oproeping van grootverlofgangers ter opkomst in werkelijken dienst. A D R I A A N KOSTER, FBUILLETON 22) - /Schwerdtner keek eens rond en bemerkte in in de verte het beverhoedje met blauwe veeren van de barones, terwijl zij juist tusschen de menigte onzicbtbaar werd. Eigenlijk had hij Elvira reeds vroeger bemerkt dan Robert, maar eerst toen zijn leerling hem wenkte, had hij het passelijk geoordeeld haar te naderen. ;/De barones zal je niet goed verstaan hebben," zeide hij kalm. //O ja, dat heeft ze welmaar het kwam mij voor, of zij bang voor u was." z/Geklieid Hoe kom je op die gedachte z/Ja als u eens gezien had welke oogen zij op- zette, toen ik uw naam noemde." Schwerdtner antwoordde hier niet op hij nam den knaap bij de hand en reed in snelle vaart weg. Robert zag wel, dat de wangen van zijn gouverneur tamelijk rood waren en dat hij de lippen samenperste, doch dit kon wel toegeschreven worden aan de inspanning van het rijden. z/Zou ze werkelijke boos op me zijn vroeg Schwerdtner zich af. ,/Dan zou ik me toch in haar vergist liebben, en dan is ze niet zoo Hij werkte die gedachte niet uit met zekeren trots rukte hij zich daarvan los. Goed dan, al haatte zij hem en al trachtte zij he«n kleingeestige speldeprikken te geven, wat gaf hij daarom Hij was toch reeds half en half besloten om bij de eerste gelegenheid den baron zijn ontslag te vragen. .folitieli Overziclit. De voornaamste bepalingen van het ontwerp tot legerhervorming van den Belgischen Minister van oorlog, generaal Brassine, blijken de volgende te wezen 1. Verkorting van den diensttijd van 13 jaren tot 12 jaren. 2. De actieve dienst voor de troepen te voet en voor den trein wordt op 12 maanden, voor de bereden troepen op 3 jaren vastgesteld. 3. Het contingent wordt in twee deelen verdeeld de actieve sterkte, waartoe be- hooren zij, die bij de loting de laagste nummers hebben getrokken, en het reserve-contingent, dat driemaal 6 maanden zal dienen. 4. De persoon- lijke dienstplicht wordt ingevoerd, doch nummer- verwisseling wordt toegelaten. 5. Er wordt een klasse van vrijwilligers gevormd, die slechts een verbintenis aangaan voor den diensttijd van het actieve contingent. 6. Invoering van eenjarig- vrij willigers, om de recruteering der reserve-officieren te verlichten. De miliciens zullen het recht hebben om, indien hun belang dat meebrengt, vroeger of later dan den bepaalden tijd in dienst te treden. Heden, 5 October, omstreeks het middaguur zal het Russiscbe Keizerpaar in de haven van Cherbourg aankomen, begeleid door een Fransch eskader, dat het tot aan de grens van de Fransche wateren tegemoet vaart. Te Cherbourg zullen de President der republiek, de Minister President, de Minister van Buitenlandsche zaken en de Minister van marine de hooge gasten ontvangen en hun na een des namiddags te houden revue over de vloot een diner aaubieden. Des avonds om 9 uur heeft het vertrek naar Parijs plaats, waar de trein om 6 uur 's morgeus in het station van Passy aan- komt. Door het Bois de Boulogne en de Champs Elysees geschiedt dan de plechtige intocht. Het Keizerpaar stapt in het Russische gezant- schapsgebouw af van waar uit des namiddags een bezoek aan het Elysee gebracht wordthierna hebben receptien in het gezantschapsgebouw plaats en tegelijk brengt mevrouw Faure aan de Keizerin een bezoek. Dan volgt het diner in het Elysee, waartoe 200 personen zullen worden genoodigd des avonds gala-voorstelling in de opera. Op den Hij had andere plannen, en alleen de schuid der dankbaarheid hield hem nog terug. Het zou hem daarom welkom zijn, wanneer de baron hem zijn aanvrage om ontslag zoo wat zelf in den mond had gegeven. Schwerdtner was echter besloten zich vandaag niet in zijn genoegen te laten storen. Hij wilde de barones zelfs niet eens zooveel aandacht schenken, dat hij haar opzett.elijk uit den weg bleef. Werkelijk outmoetten zij elkaar dan ook bij toeval. Schwerdtner groette koeltjes, en Elvira bedankte niet voor zijn groet, dien zij toch wel moest bemerkt hebben, want zij zag hem trotsch in het gelaat. z/Dom ding," mompelde Schwerdtner tusschen de tanden. ,/Als je meent iemand door je aan- matigenden trots te verlagen, dan doe je het alleen je zelf." z/Nu, heb ik geen gelijk sprak Robert. ,/Ik zou wel eens willen weten, wat haar scheelt. Zij heeft uw groet niet eens beantwoord." z/Dat heeft ze wel," antwoordde Schwerdtner met een fijn lachje. //Je hebt er niet goed op gelet, Robert. Hoe kom je op de gedachte, dat je zuster zich zoo onbetamelijk zou gedragen Dit zeide hij opzettelijk zoo luid, dat Elvira het nog hooren konzij moest even stiltaan om aan een lange rij van schaatsenrijders den doortocht vrij te lalen. Het volgende oogenblik, toen hij met zijn leerling reeds een groot eind weg was, schaamde hij zich over die kleine wraakneming ofschoon hij toch moest erkennen, dat Elvira aan hem wel een lesje had verdiend. De barones verliet zoo snel mogelijk den grooten kring en nam plaats op eeti der banken aan den rit daaiheen wordt een omweg gemaakt tot be- zichting van het vuurwerk op den Eiffeltoren en van de illuminatie van Parijs. De Woensdag is gewijd aan de bezienswaardig- heden van de stad, o. a. van het graf van Napoleon I in den dom van het hotel des Invalides, en aan de op half drie des namiddags bepaalde plechtige legging van den eersten steen voor de nieuwe Seine-brug. Deze brug behoort tot de werken voor de tentoonstelling van 1900 en zal den naam z/pont Alexandre III" ontvangen. Ook zal het Keizerpaar eene zitting van de Academie frangaise bijwonen. Des avonds gala-voorstelling in het Theatre franQais. Donderdag worden in den voormiddag de ver- zamelingen in het Louvre bezocht. Na een lunch in het gezantschapsgebouw wordt per rijtuig een uitstapje gedaan naar Versailles, waar een diner van 60 couverts plaats heeft, gevolgd door een dansdivertissement, waarbij alleen de deelnemers aan het diner het publiek uitmaken. Yan hier geschiedt in twee treinen het vertrek naar Chalons, waar de gastheeren in de vroegte; de Russische Majesteiten echter, wien men tijd wil gunnen voor de nachtrust, eerst om 7 a 8 uur aankomen. In den voormiddag heeft de groote wapenschouwing over de troepen plaats. Hierna wordt een lunch gebruikt, na afloop waarvan het Russische Keizer paar vertrekt naar Darmstadt. Van ambtswege is in Italie thans afgekondigd, dat het huwelijk van den troonopvolger zal vol- trokken worden op 24 October a. s. Den 5en October gaat de Prins op de Savoia, scheep om zijne bruid uit Montenegro af te halen. De volgende maand gaan weer 25,000 man uit Spanje naar Cuba. Tot veler verbazing is het in den laatsten tijd den opstandelingen gelukt zich nu ook in het bezit van kanonnen te stellen. Dit voortdurend oproepen en wegzenden van manschappen begint de emigratie in de hand te werken, en verscheidene gezinnen zijn deswege reeds uitgeweken, 't zij naar Frankrijk of Algerie, 't zij naar Zuid-Amerika. Het aantal vertrokken personen wordt al op verscheidene duizenden ge- schat. Het zijn meest armen, die geen middelen hebben om zich de weelde der in Spanje geoor- loofde vrijkooping van den dienst te vergunnen, iets waarvan zeer druk gebruik wordt gemaakt. Volgens de uitkomsten der volkstelliug in Spanje zijn daar te lande van de 18 millioen inwoners ongeveer 9 millioen zonder beroep. Onder die beroeplooze helft zijn 6,700,000 vrouwen. Er zijn 4,830,000 landbouwers van beide seksen, oever van het meer. Zij knaagde op den zoom van haar kanten sluier, waarachter haar oogen als twee vurige kolen schitterden. Zij zat er over na te denken, hoe zij zich schitterend zou kunnen wreken op dien onuitstaanbaren, onbeschaamdefi man. Er viel haar echter niets in, wat haar kon bevredigen. He, als zij een man wasDan zou ze dien knaap in het opeubaar beleedigd en op de sabel of het pistool hebben uitgedaagd O, dat was mooi bedachtKon zij dat niet laten doen door een van haar talrijke aanbidders Zij behoefde slechts te zeggen, dat die man het gewaagd had haar te beleedigen, en ieder van hen zou het zich een eer rekenen den handschoen voor haar te mogen opnemen. Tot een tweegevecht zou het toch niet komen, want die schoolmeester, die droge boekenwurm, kou wel met een beetje geleerdheid pralen, maar zou zich stellig terug- trekken, als het er op aankwam zijn moed te bewijzen met een wapen in de hand. Doch zulk een blaam wenschte zij juist; zij wilde zijnflauwe verontschuldigingen tegenover zijn tegenstander hooren, zij wilde hem als een lafhartige zien staan dat zou haar wraak zijn. O, hoe vurig wenschte zij nu, dat er een geschikte wreker was komen opdagen Zij keek in het rond, of zij niet een van haar vele aanbidders zag, en daar zag zij juist weer dien onverdraaglijken man in fraaie bogen naderen. En daar geen vijf schreden van haar verwij- derd maakte hij een scherpe wending zijwaarts. Dat was een meesterstuk van kracht en behen- digheidonwillig moest zij dat erkennen. Het ergerde haar, dat zij dit moest doen van een man, dien zij niet anders wilde beschouwen dan als 97,257 ambtenaars en beambten, 64,000 gepensi- onneerden en 91,000 bedelaars. Het aantal priesters en monniken is 43,328 dat der nonnen 28,549. Er wijden zich 39,564 personen aan het lager onderwijs, die in het geheel 1,728,920 leerlingen hebben. 3,427,555 mannen en 2,686,615 vrouwen ongeveer een derde der bevolking kunnen niet lezen of schrijven. In de Marokkaansche stad Saffi, waar in de haven de vlag van alle beschaafde natien wappert, is dezer dagen weder een slavenmarkt gehouden. Er werden mannen en vrouwen van allerlei leeftijd verkocht. A oor een jonge vrouw werd 190 betaald, voor een oudere vrouw met haar kindje 145. Een paar stevige negers en een oude vrouw werden opgehouden. De eigenaar hoopt die in het binnen- land voordeeliger te verkoopen. Hij beloofde spoedig met //betere waar" terug te zullen komen. De plaatselijke bladen geven in sterke bewoor- dingen hunne verontwaardiging over die schande voor de beschaving te kennen. De overleden Sultan, die het kwaad in het binnenland niet kon keeren, had indertijd den Engelschen gezant beloofd, den slavenhandel althans in de kustplaatsen te verbieden. Bij het departement van Kolonien is het volgende, van Zaterdag gedagteekende, telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indie ontvangen //In Oost-Lombok twee kampongs nabij Sisi oproerig. Muiters door cavalerie overvallen, leden veel verliezen. Onzerzijds gesneuveld een en ge- wond een cavalerist." De correspondent der ,/N. R. Ct." te Batavia seinde reeds Vrijdag z/Het huis van den agent der //Paketvaart- maatschappij te Sisi, op Lombok, is geplunderd en verbrand. De controleur Engelenberg viel met cavalerie een sterke bende aaneen cavalerist werd gedood en een gewond. De //Atjeh" is er been met den assistent-resident. Van Praja wordt versterking gezonden." Het blad teekent daarbij aan AV ij maakten reeds vroeger de opmerking, dat den Sassaks geleerd moest worden, zich als rustige burgers te schikken onder ons bestuur, nu wij hen bevrijd hebben van de tirannieke overheersching der Baliers. Hoewel reeds met eenige kracht werd opge- een pedant kamergeleerde. Doch ja, hij was immers slechts een boerenjongen of zoo iets, die in zijn kinderjaren buiten op het land ruimschoots gelegenheid had gehad tot lichaamsoefeningen. Zijn studentenjaren had hij dan zeker ook niet alleen doorgebracht met over boeken gebogen te zitten. Wonderlijk nu stelde zij zich den jonkman weer voor als korps-lid, met het wapen in de hand en dat paste heel goed bij zijn slanke, buigzame en toch krachtige gestalte. Met verbittering moest zij de gedachte opgeven, dat hij als een lafaard zou terugbeven voor een twee gevecht. Wat? die knaap was in staat om haar kampvechter in het zand te laten bijten of hem met bebloede kop weg te sturen en dan eerst recht zijn overwinning te genieten. Zij sprong op. Wat moest zij daar? Moest zij hem nog langer gelegenheid geven om te toonen, hoe goed hij op het ijs thuis was? Zij had een afkeer van zulke pralerij. En bovendien begon zij de koude te voelen. Met ilinke slagen vloog zij over de ijsvlakte voort. Door de beweging werd zij weer warmer en gevoelde zij bevrediging. oort en pijlsnel schoot zij vooruit. De wind floot haar om de ooren; zij reed al verder weg van van den grooten zwerm, die haar in hare bewegingen belemmerde. Zij wilde de vrije ruimte hebben en eens rijden, tot ze moede werd. Er was daar ruimte genoeg. Het meer strekte zich ginds nog verscheiden kilometers verder uit, werd daar smaller en verloor zich in onregelmatige krommingen tusschen de boomen. Wel was daar geen baan schoongeveegd, alleen op het breede ge- deelte had men voor de schaatsenrijders gezorgd maar wat hinderde dat Zij voelde uu behoefte om C0UR1 Dit blad vergchijnt daandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op F'eestdagen, bij den uitgever P. JF# HE IAKDE te Ter I'euzen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, roept op voor den t(jd van zes weken tot den werkelijken dienst, den milicien-verlofganger der gemeente WEMELDINGE van de tichting 1889, behoorende tot het derde regiment infanterie, waartoe hij zich op 31 October aanstaande bij zijn korps te VLISSINGEN behoort aan te melden, en gelast hem om zich, voorzien van zijne kleeding en voorwerpen van uitrusting, alsmede van zijn voor vertrek afgeteekenden yerlofpas recht- streeks en tijdig naar zijn korps te begeven, teneinde hij zich op den bepaalden dag bij den commandeerenden officier knnne aanmelden. Ter Neuzen, 3 October 1896. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN. Gelet op artt. 28 en volgende der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72), zooals die is gewijzigd bij de wetten van 4 April 1892 (Staatsblad n°. 56) en 20 April 1895 {Staatsblad n°. 72) Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat de loting der in dit jaar voor de miliiie ingeschrevenen, zal plaats hebben (e Ter Neuzen, op bet gemeentehuis, Vrijtlag den 16 October 1890, te beginnen des voormiddags ten 11,30 uur (Amsterdamschen tijd) dat gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, tegen de wijze waarop zij is geschied, bij Gedeputeerde Staten bezwarcn kunnen worden ingebracht door belanghebbende lotelingeu, of door hun vader of voogd dat de bezwaren moeten worden ingediend door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaaft verzoekschvift op ongozegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengt welk verzoekschrift bij den Burgemeester moet wordeu inge bracht, tegen bewijs van ontvang; dat op Uouiierdag den 39 October 1899, des voormiddags van 9 tot 12 uur, in het gemeentehuis zitting zal worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens Iroederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, bedoeld in de 2de en 3de zinsnede van art. 53 der bovengenoemde wet dat zij die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op gemelden tijd in het gemeentehuis zullen moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerdeijarige ingezetenen terwijl op broederdienst reciameerende, zij zullen moeten medebrengen de bewijzen van geboorte van henzelve en van de nog in leven zijnde broeders, benevens het paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dienst van den broeder of de broeders op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden. Ter Neuzen, den 5 October 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Beproering der spuiten van de brandweer te TER NEUZEN op Donderdag den 8 October 1896, des namiddags ten 21 ure. Ter Neuzen, 5 October 1896. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1