Aigemeen Meows- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3364. Zaterdag 3 October 1896. (iemengde berichten. 3 3 33 3 3 2 3 3; 36e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Pranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleehts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. Het vroeger wegens een vormbezwaar verwor- pen voorstel om het voormalige groot-arsenaal te Grave in te richten tot een gesticht van rustige krankzinnigen werd gisteren aan de Tweede Kamer onderworpen. Ondanks de opheffing van het forineele bezwaar, bestreed de heer Vermeulen den maatregel als zullende leiden tot groote en meerdere kosten, vooral bij oprichting aan de universiteiten van leerstoelen in psjchiatrie. Ook de heer Seret achtte den maatregel niet noodzakelijk en uitbreiding van de staatsbemoeiing voor de krankzinnigenverpleging niet gewenscht. Daarentegen beriep zich de heer Harte op de hoofdgebreken der rijkskrankzinnigenverpleging in het gesticht te Medemblik, waarvan plaatsgebrek het voornaamste is, ten betooge dat deze onhoud- bare toestand moet eindigen door plaatsing van patienten elders opneming van rustige en onrustige lijders. De heer Van Bylandt (Apeldoorn) verzette zich mede tegen oprichting van meer filiaals tot ver- plegiDg van krankzinnigen ook omdat provinciate en particuliere gestichten daartoe ruimschoots gelegenheid bieden. De Minister van Binnenlandsche Zaken ontkende, dat de maatregel uitbreiding van de rechtstreeksche staatszorg voor krankzinnigenverpleging beoogt en verdedigde den voorgestelden maatregel als eene noodzakelijke, door 'de krankzinnigenwet geoor- loofde verbeteritig der rijksverpleging. Het eerste ontwerp dat beslissend was voor den voorgestelden maatregel werd aangenomen met 54 tegen 11 stemmen, waarna ook de ver- bandhoudende bepalingen werden goedgekeurd. Daarna werd behandeld het ontwerp tot wijziging der bepalingen van het Wetboek van Koophandel omtrent scheepsverklaringen. De heer Plate betoogde, dat deze wijzigingeu niet overeenstemmen met het stelsel in het buiten- land en dat zij strijden met de eischen van de practijk, dat zij tot gevolg zullen hebben, dat alles bij het oude blijft. De tegenwoordige wijze bestempelt hij als een wettelijk kluchtspel. Hij wil afschaffing van de gewone verklaring, verruiming van tijd en beperking van het aantal personen, die de verklaring afleggen. FEUILLETON 21) ,/Wij begrijpen elkaar, zie ik," zeide hij, met een buiging dankende voor haar glimlach. „Nu durf ik hopen, dat ge mijn aanzoek zonder voor- oordeel in overweging neemt. Ik geloof, dat vele huwelijken worden gesloten met minder uit zicht op een voortdurende goede verstandhouding. Wij kunnen ons stellig niet in elkaar vergissen. Ik verlang niets van u, dan dat ge uw leven in- richt, zooals dat betaamt aan de echtgenoote van Ralph Snoward. Op mijn eerbiedige toege- negenheid kunt ge steeds rekenen. Terwijl wij ieder aan ons eigen karakter getrouw blijven, kunnen wij toch met elkaar in overeenstemming zijn. Ge zult den triomf uwer schoonheid ge nieten, en ik zal mij daarin verheugenin het voldoen aan uw stoutste wenschen zal ik mijn bevrediging vinden. Laat gerust uw trots gelden, omring u met alle mogelijke prachtwees verkwistend en werp het goud met voile handen weg, dat zult ge steeds met smaak weten te doen En hoe grooter uw lust is om te heerschen in alle heerlijkheden dezer wereld, hoe meer mij dat zal aansporen om de middelen daartoe aan uwe voeten neer te leggen. Ge moogt gerust ge- looven, dat ik de krachten heb om den schat, waarin ge naar hartelust moogt rondwoelen, on- uitputtelijk te maken." Elvira geraakte in verwarring, echter niet door deze verlokkelijke voorspiegelingen. Misschien De door de Staten van Zeeland in hunne vergadering van 15 Juli j. 1. vastgestelde rekening der provincie over 1894 heeft thans de Koninklijke goedkeuring verkregen. De ontvangsten hebben bedragen 467,47 i,9o, de uitgaven J 426,531,16, zoodat het voordeelig saldo bedraagt f 40,940,77. Gedurende de afgeloopen maand werden door de stoomschepen der Maatschappij Zeeland tusschen Vlissingen en Engeland vervoerd 9260 passagiers, of 600 meer dan in September 1895. Tot op 30 Sept. jl. bedroeg het meerdere vervoer 9270 personen. TER NEUZEN, 2 October 1896. Benoemd tot voorzitter van het bestuur der visscherijen op de Schelde en de Zeeuwsche stroomen mr. A. J. E. Eokker, lid van dat bestuur te Zierikzee. Westdorpe. Laatstleden Woensdag vierden de echtelieden Alexander Craene en Arjette Han- joul alhier, hun vijftigjarige bruiloft. Van vele woningen wapperde de driekleur en 's avonds werd den jubilarissen door het muziek- gezelschap een serenade gebracht waarbij zij door den heer eere-voorzitter werden geluk gewenscht. De feestvierenden waren zoo in hun schik dat zij hunne dankbaarheid niet genoeg in woorden konden uitdrukken de groote belaugstelling welke hun ten deel viel, trof hen te veel. Terwijl de jubilarissen en familieleden de eerste H. Mis waren gaan bijwonen, ter hunner iutentie door den ZeerEerw. heer pastoor opgedragen, om God te bedanken voor deze jarenlange echtvereeni- ging, hadden de buren eenige versieringen bij deszelfs woning aangebracht en hun een aangename thuiskomst bereid, terwijl ook dezen 's avonds voor een flinke verlichting, (brandende teerton en fakkellicht) hadden gezorgd wat bij de tusschen- poozende opgaande kleurige lichtjes op de vroolijke massa volk die bij de serenade tegenwoordig was, een niet onaardig effect maakte. De oudjes zijn intusschen door milde handen goed bedacht, vele verrassingen vielen hen ten deel en alles kwam hen ook ten goede, want, de gift welke ook geofferd is was hier geenzins overbodig. Nog vele gelukkige dagen worden Craene en echtgenoote toegewenscht. zou zij nog aan een oogenblikkelijke opwelling van den Amerikaan gedacht hebben, die hem tot dit verrassende aanzoek bracht. Doch hoe meer zij nu begon te beseffen, dat hij in ernst sprak, hoe meer zij zich beklemd gevoelde. Alleen om iets te doen te hebben, sloeg zij den muzieklessenaar dicht en s'loot de piano. Haar gelaat was zeer bleek, haar blik was peinzend. Snoward bemerkte, dat hij niet langer over deze zaak kon spreken, en dat hij er wel wat haastig over begonnen was. Hij deed eenige schreden achterwaarts. ,/Nu, zooals ik zei, ge liebt al den tijd om een besluit te nemen, barones. Ge kunt het mij mededeelen, wanneer het u goeddunkt." Zij knikte, ofschoon ze hem liefst dadelijk had afgewezen. Zij vreesde echter, dat zij op dit oogenblik niet kalm genoeg was om hem haar weige- rend antwoord te zeggen zonder hem te beleedigen. En beleedigen wilde zij hem niet, ze wilde ook in het vervolg nog gaarne met hem omgaan, Met een gewoon effen gelaat trad Ellerich op dit oogenblik binnen en richtte tot Elvira eenige spottende woorden over haar woest klavier- spel. Dit bracht het gesprek weer in het gelijke vaarwater, dat men de conversatie noemt. Snoward nam weldra afseheid, Ellerich deed hem uitgeleide en keerde niet tot zijn dochter terug. Hij vermoedde volstrekt niet, dat de Amerikaan het werkelijk reeds gewaagd had Elvira zijn aanzoek voor te dragen. De man zag er zoo gelijkmoedig uit als ooit te voren. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbaiik te Ilidtlelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 2 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken P. B. E. O., oud 50 j., landbouwer te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. P. J. S., oud 24 j., werkman te Axel, is wegens verduistering vrijgesproken. De Officier van Justitie bij bovengenoemde rechtbank zag heden af van het hooger beroep aange- teekend tegen de vonnissen, waarbij de van meineed beschuldigden uit Borssele werden vrijgesproken. In de varkensfokkerij' vanj den heer E. Bannet te Vlissingen waren in 'tgeheel aanwezig 157 varkens, die alien zijn onteigend, wegens de daarbij uitgebroken ziekte. De gezonde dieren zijn afge- maakt, 50 van de zwaarste naar Engeland vervoerd, de overige werden Woensdag te Vlissingen verkocht tegen prijzen, varieerende tusschen 5 en 20. De zieke, 16 in getal, zijn gedood en in den put gestoken. Bij den jongsten storm is een der oudste, zoo niet de oudste eik in ons land, staande op den heuvelkling tusschen Mechelen en Nijswiller, nabij Vaals, op een der hoogste punten van Nederland, gevallen. Bedoelde boom was bijna 20 Meter hoog en aan den voet 5 Meter in omtrek. Op alle oude landkaarten stond hij aan- gegeven. Om eenigszins een denkbeeld te vormen hoe de muizen hebben huisgehouden in het koren te Staphorst moge dienen, dat een landbouwer bij het ombouwen van 12.5 are, een hektoliter boekweit in den grond verborgen vond in ver- scbillende zeer net uitgeholde gaten. De boekweit was goed droog en zeer gaaf. Moet men het instinct dezer dieren bewonderen, die op die manier voor de winterprovisie zorgen, het neemt niet weg, dat de landbouwer er enorme schade door lijdt. Uit Delfzijl meldt de Volksstem Bij de politie alhier is aangifte gedaan dat bij den winkelier J. van Betum, wonende in de Mosterdgang alhier, jeugdige en ook meer opge- schoten knapen op de hoogte gebracht worden met het kaartspelen. Van B. doet zelf ook mee en wel zoo, dat hij wel zorgt winner te blijven en de VI. Tegen het einde van die week werd de groote ijsbaan op het Schonauermeer, in de nabijheid der residentie, reeds geopend. Zoo vroeg was het winterseizoen in lang niet begonnenhet was nog pas November. Het schoone park van het koninklijk jachtslot Schonau stond het geheele jaar voor het publiek open. Vooral trokken de inwoners der residentie gaarne naar het heerlijke, uitgestrekte meer, waarop men in den zomer ging spelevaren, terwijl het in den winter ruime gelegenheid tot ijsvermaak aanbood. De eerste dag, dat de ijsbaan voor het publiek werd opengesteld, wat steeds een dag van belang. Er waren dan ook zeer velen naar buiten ge- trokken, hetzij om met gevleugelde voeten over het ijsvlak te zwieren, hetzij om de kunstvaardig- heid van anderen te bewonderen. Barones Elvira begroette deze gelegenheid voor een nieuw tijdverdrijf als een aangename afwisseling. Zij reed daarom dien middag uit naar Schonau, en wel, als geemancipeerde dame, alleen, tenminste wanneer men den koetsier en den knecht niet als gezelschap beschouwt. Den dag van de openstelling was de aristocratie nog weggeblevendoch juist daarom had Elvira besloten heden te gaan. Zij hoopte een ontmoeting te ontgaan met al haar gewone bekenden, die zij vandaag weer niet kon uitstaan. Geheel alleen en onbekend zich tever maken, dat had nog iets aantrekkelijks voor haar. Om de aandacht niet op zich te vestigen, liet zij haar schaatsen niet door den livreiknecht aan- binden, maar deed dit zelf. Doch nauwelijks had zij knapen hun geld in zijne woning laten zitten. Hoe de jongens aan het geld komen om te kunnen spelen is reeds begrijpelijk dat wordt op oneerlijke wijze door hen verkregen uit het ouderlijk huis. Wij hoorden dat een knaap sedert eenigen tijd wel een bedrag van f 25 van zijne ouders heeft ontvreemdhet juiste bedrag kan men in die ge vallen niet te weten komen. Vooral des Zondagsavonds trok Van Betum vele van die jeugdige bezoekers. De hartstocht voor het spel is bij die knapen zoo groot g^worden, dat zij zelfs tijdens de godsdienstoefening op de gaanderij in Her v. Kerk aan het kaartspelen zijn. De landbouwer L. Heeroma te Eochtelo heeft bij wijze van proef knollenzaad gezaaid tusschen de paardenboonen. Hij zaaide dit na het tweede schoffelen. De resultaten zijn gunstig. De oogst van boonen is goed, ook de knollen hebben flink loof en een niet mindere grootte dan op gewoon land. Naast het bekomen van een dubbele vrucht was het ook een proef om //schoon land" te krijgen. Daarin is H. mede geslaagd. Uit Eriesland vertrekken in den laatsten tijd niet alleen vele mannen, maar ook ongehuwde vrouwen naar Westfalen, om zich bij de boeren aldaar te verhuren. Als ze goed op de hoogte van de melkerij zijn, verdienen ze, behalve kost en inwoning, een loon van f 20 a f 25 per maand. Te Rotterdam is door de politie aangehouden zekere R., bijgenaamd Haarlemsche Frans. Reeds als knaap wilde hij niet deugen en bestal hij zijn moeder en zusters, en niet lang duurde het dan ook of hij viel in handen der justitie. Opmerkelijk is het dat hij zich, in de gevangenis zijnde, steeds zeer goed gedroeg, doch nauwelijks was hij ontslagen of zijn kwade aard kwam weer boven, en geen maand duurde het in den regel of de deuren der gevangenis openden zich weder voor hem, daar hij zich had schuldig gemaakt aan allerbrutaalste diefstallen, gepleegd om te kunnen voldoen aan zijn zucht tot de vrouwen. In 1892 brak hij te Haarlem in bij den heer Paul van Vlissingen, en alleen de securiteit waar- mede de adjunct-inspecteur Wolffram bij het onderzoek was te werk gegaan, maakte het mogelijk het bewijs te leveren. Deze legde ill. beslag op de punt van een mes, en die punt paste juist aan dat mes, dat R. bij zich had. Tot 4 jaar veroordeeld, gedroeg hij zich te Rotterdam in de gevangenis ook nu weer zeer goed en beloofde zijn familie, brave knappe lieden, de tent verlaten en was zij op het ijs, waar een vroolijke zwerm schaatsenrijders door elkaar war- relde, of tot haar groote verbazing werd zij aan- geroepen en nog wel bij haar voornaam. Elvirariep een heldere jongensstem. ,/Wat Ben jij daar ook, Robert //Wel ja antwoordde de jonge baron lachend. Aan zijn hoogroode wangen en schitterende oogen kom men zien, hoeveel genoegen het schaatsenrijden hem verschafte. //Het is vandaag immers Zaterdag, dus heb ik den namiddag vrij en nu heb ik mijn- heer Schwerdtner overgehaald om met mij naar het ijs te gaan. Is het hier niet prachtig Elvira antwoordde niet, doch haar gelaat toonde een eigenaardige uitdrukking. z/Ga je een beetje met ons rijden z/Met wie vroeg Elvira een beetje ontsteld. z/Wel met mij en mijnheer Schwerdtner. Hij rijdt best, hoor Kijk eens ha, hij heeft bemerkt, dat ik hem ontsnapt ben, nu komt hij hierheenZie eens, wat mooie bogen hij beschrijft Elvira volgde de uitnoodiging om de kunst van Schwerdtner te bewonderen niet op. Zij keerde zich om, voordat zij van dien man notitie moest nemen en reed pijlsnel wegin tegen- overgestelde richting. Robert wenkte zijn gouverneur reeds in de verte vroolijk toe, en naar zijn zuster wijzende, verontschuldigde hij zijn weggaan, doch nu bemerkte hij, niet weinig verbluft, dat zij verdwenen was. z/Wat moet dat beteekenen?" zei hij zonder erg. //Ik vroeg, of zij met ons wilde rijden, en nu is zij opeens weg." (Wordt vervolgd.) NElIZEISCflE (0HU\T. nit Mad verscbijnl Maandag-, Woe..d.K- ea Vrijdagavond, ultge.onderd op K eestdagen, bij den »i«geve. V. J. V I »K 8AIDE te Ter Kenzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1