Gemengde berichten. Telegrafische berichten. verordening, op bedoelde wijze vastgesteld, zou o. i. verbindende kracht ontzegd moeten worden." Uit een juridisch oogpunt moge het weekblad gelijk hebben, wij noemen het letter-knechterij, zegt de //Arnh. Ct." Als niemand zich tegen een voorstel verklaart, is het toch niet noodig, dat men hoofd voor hoofd het woord //voor" uitspreekt. In elk geval is de onwettigheid, dunkt ons, ondervangen, wanneer de voorzitter, doende als onze burgemeester, geregeld zegt//Verlangt hierover iemand het woord Of stemming Zoo niet, dan is het voorstel aangenomen." Gedeputeerde Staten van Drente hebben in eene circulaire de besturen van gemeenten en waterschappen in dat gewest opmerkzaam gemaakt op de vele onbeplante wegen, die nog in die provincie voorkomen, en hun in overweging gegeven jaarlijks, zij het ook een klein bedrag, op de begrooting uit te trekken voor een beplanting, die, waar de breedte en de grondsoort der wegen zulks toelaten, zoo gewenscht is uit een oogpunt van gezelligheid, schoonheid, schaduw en voordeel. Zouden ook Zeeland's Staten geen wenk kunnen geven in denzelfden geest. Wanneer wij bij het doortrekken in de Provincie nog veel kale wegen zien en daartegenover zulke prachtige beplante dijken, dan meenen wij dat een dergelijke opmerking van officieele zijde niet te onpas zou zijn. (M. Ct.) Te Dordrecht heeft de vroegere Christ. Geref. Gemeente (pred. de heer Van Brummen) met leeraar en kerkeraad zich aan de gerfteen- schap der Geref. Kerken onttrokken. Naar aan het Nieuws gemeld wordt, verwachten velen, dat nog andere vroegere Christ. Geref. ge meenten door de besluiten der Synode te Middel- burg aanleiding zullen vinden om tot haar oude standpunt terug te keeren. In het //Domburgsch Badnieuws" het slotnummer van dezen jaargang wordt een overzicht gegeven van de beweging in deze badplaats in het afgeloopen seizoen. Het getal logeergasten bedroeg 1137, nog 16 meer dan het vorig jaar. Alle hotels, villa's, optrekjes, enz. waren voor een geruimen tijd verhuurd. Het minder gunstige weder was van invloed op het aantal gebruikte badendit bedroeg 3218 tegen 4073 in het vorig seizoen. Natuurlijk wordt melding gemaakt van het verblijf der Prinses Yon Wied en hare twee kinderen, die bijna vier weken in het Badhotel hebben vertoefd. Het meermalen besproken plan van het bouwen van een nieuw groot hotel, door Belgische heeren te ondernemen, schijnt thans geheel vervallen te zijn, althans het daarvoor bestemde terrein is in eigendom overgegaan aan den heer Vreeburg, eigenaar van het badhotel. Treurig zoo schrijft men uit Zalt-Bommel, is 't in de Bommelerwaard met den landbouwer gesteldhad hij een goede verwachting van zijn vroege aardappelen, de kralen, helaas, die hoop bleek ijdel, daar zij zoo al niet geheel onver- koopbaar, slechts voor een zeer lagen prijs konden worden van de hand gedaanvoeg daarbij te later ingevallen ziekte, waardoor 50 a 70 procent ver- loren is gegaan, en men kan nagaan, dat met bezorgdheid de tijd wordt tegemoet gezien, waarop de laudpacht behoort aangezuiverd te worden. Ook in //blauwen" gaat hoegenaamd niets om. De eenige hoop, die onzen boer nog overblijft, zijn de peeen. Schoon was dezen zomer het vooruitzicht, doch ook bij dit product is een treurige zwenking gekomen door den veelvuldigen regen der laatste maand. Had September in plaats van regen ons droogte en warmte verschaft, dan voorzeker zou de vrucht zich aanmerkelijk beter hebben ontwikkeld. zich gevleid, dat hij voor haar zijn handelwijze ontvouwde. Hij sprak en zij gaf hem in tonen haar goedkeuring te kennenhet was alsof hij een wonderlijk recitatief voordroeg, waarbij zij hem op het klavier begeleidde. Allengs begon hij vertrouwelijker te spreken. Elvira's aandacht ver- minderdehaar geest zweefde in de verte en half droomend dwaalden hare vingers over de toesten en volgden daarbij haar verstrooide ver- beelding. Zij vergat, waar zij was en wie daar achter haar stond en met zijn kalme redeneeringen haar zenuwen in slaap suste. Plotseling bleven haar handen rusten, en er ging een verlammende trilling door hare leden. Wat was dat? Wat had die man daar gezegd Bliksemsnel trachtte haar verstand de laatste woorden te begrijpen, die zij had gehoord ze schenen nog in de lucht te zweven en haar ver stand snelde ze na om ze te kunnen vatten Hij had gezegd dat zij, Elvira, de voortreffelijkste levensgezellin voor hem zou zijn, die hij slechts kon begeeren, en toen waarlijk //Wordt mijn vrouw Nu zweeg hij. Hij wachtte zeker op haar antwoord. En zij durfde niet omkijken. Doch die stilte was haar onverdraaglijk. Krachtig sloeg zij op het klavier aan dat waren de dissonanten, die den baron uit zijn onaangename overpeinzingen opschrikten. Nog niet geheel op streek stond zij op. Snoward bleef een weinig voorovergebogen staan met effen gelaat, alsof hij slechts gestoord was in een alle- daagsch gesprek. Onbeschroomd en zonder zich te haasten, vervolgde hij //Ik wil niet bij u aandringen op een oogenblikkelijk besluit, barones. Betreffende den invoer van Nederlandsche producten in Belgie in 1895 schrijft onze consul- generaal te Brussel, de heer Ph. Everts, o. a. het volgende Hoornvee. De herhaalde beperkende bepalingen op den invoer van Nederlandsch vee in Belgie zijn oorzaak geweest, dat in 1895 belangrijk minder vee is ingevoerd dan in 1894. Yan een totaal van 45,211 stuks vee, in Belgie ingevoerd, komt evenwel aan Nederland nog een getal van 36,449 stuks toe. Schapen. Ook hierbij is eene vrij groote ver- mindering van invoer uit ons land waar te nemen. In 1895 bedroeg de invoer 34,633 stuks, tegen 65,900 in 1894. Paarden. De invoer uit Nederland was in 1895 6085 stuks, ruim 2000 minder dan in het vorige jaar. Engeland staat bij dezen invoer bovenaan met 11,358 stuks, waarna Erankrijk volgt met 7341 stuks. Bier. Yan dit artikel bedroeg de invoer uit Nederland iets meer dan in het vorige jaar, zijnde 6996 hectoliter tegen 6337 hectoliter in 1894. Waskaarsen. Iliervan was de invoer uit Neder land ongeveer gelijk aan dien in 1894, ingevoerd werd voor 8,370 franken. Koffie. De invoer uit Nederland was ongeveer gelijk aan dien van het vorige jaardoch bij den rechtstreekschen invoer uit de Nederlandsche kolonien had eene vermindering plaats. Deze bedroeg 922,097 kilo tegen 1,427,593 in 1894. Natuurboter. Hierbij valt eene vermeerdering van invoer uit Nederland van bijna 2 millioen kilo te constateeren. In 1895 werden uit ons land ingevoerd 5,453,185 kilo, tegen 3,993,203 kilo in het vorige jaar. Yersch vleesch en wild. Hierbij staat Neder land voor den invoer bovenaan met 3,235,473 kilo. In 1894 was de invoer slechts 865,514 kilo. Granen. De invoer uit Nederland vail tarwe, spelt en mastelein bedroeg ongeveer 3 millioen kilo minder dan in 1894; terwijl daarentegen aan rogge 400,000 kilo meer werden ingevoerd. Bij den invoer van gerst heeft insgelijks eene ver mindering plaats gehad. Bedroeg die uit Nederland in 1894, 35,389,263 kilo, zoo was dit cijfer voor 1895 slechts 31,973,859 kilo. Aardappelen. Uit Nederland werden ingevoerd 31,494,086 kilo, tegen 25,925,778 in het vorige jaar- Haring. Hiervan was de invoer nagenoeg gelijk aan dien van 1894. Rijst. Hiervan werd uit Nederland 5,345,158 kilo betrokken, welk cijfer slechts weinig beneden dat van het vorige jaar staat. Ylas. De invoer uit Nederland bleef ongeveer gelijk aan dien in 1894 en bedroeg 23,164,142 kilo, daarentegen werd uit Rusland, tegen 20 millioen in 1894, bij 33 millioen in 1895 be trokken. Suiker. Uit onze kolonien werden in 1895 ongeveer 5 millioen kilo rietsuiker van de nos. 10 a 15 ingevoerd, tegen 3| millioen kilo in 1894. De totale invoer bedroeg bijna 5£ millioen kilo. Bij de nos. 7 a 10 valt eene groote ver meerdering van invoer uit onze kolonien op te merkentegen ongeveer 300,000 kilo in 1894 werden bijna 1£ millioen kilo in 1895 inge voerd. Ruwe tabak. Voor Nederland is eene ver mindering waar te nemen van ongeveer 500,000 kilo sedert het vorige jaar. Sigaren. Uit Nederland werden 18,843 kilo ingevoerd, zijnde iets minder dan in 1894. Beetwortelen. Van de 175,998,880 kilo, in Belgie ingevoerd, leverde Nederland 168,139,912 kilo, zijnde ongeveer 6 millioen kilo meer dan in het vorige jaar. TEIl NEUZEN, 30 September 1896. De nadeelige gevolgen van den gedeeltelijk mislukten aardappeloogst drukt weer het meest op den arbeidersstand. Zij n. 1. die gehoopt hadden in het najaar wel een 15 of 20 mud te verkoopen, hebben op zijn hoogst genoeg voor eigen winter-provisie. Het vooruitzicht op eenige guldens extra is daarmede verdwenen. Heden werd alhier door het bestuur van den Van Lijndenpolder ten kautore van den ont- vanger-gri filer aanbesteed het aanvullen en bij - Ik kan wachten. Doch vergun mij iets te zeggen, dat alleen de reden zou kunnen wezen om mijn aanzoek aan te nemen. Ik wil u dan mededeelen, dat ik u niet begeer, zooals het voor de wereld den schijn zal hebben. Dat behoeft ge dus niet niet te vreezen. Ik verlang van u niets, wat men liefde zou kunnen noemenik zou u die zelf ook niet kunnen betoonen. Wij hebben achting voor elkaar en dat is voldoende. Ge zoudt evengoed mijn dochter of mijn zuster kunnen zijn. Met groote teederheid zal ik mij nooit aan u opdringen, dat beloof ik u op mijn woord, op mijn zelfde woord, dat in zaken bindende kracht heeft." Elvira moest glimlachen om de ruwe onbe- schroomdheid, waarmee hij zijn aanzoek op een lijn stelde met zijn handelszaken. Zeker, waar zou hij ook met meer nadruk bij kunnen zweren dan bij zijn zaken, die zoo zijn geheele bestaan in beslag namen (Wordt vervolgd.) werken met schorgrond van het beloop van den buitenberm van den zeedijk, en het maken van kramwerk, enz. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren H. Klaassen voor 131,15 en Joha. van Eraeijenhove voor f 124; beiden wonende te Zaamslag. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Bij de administrate der directe belastingen enz., zijn ingang van den 1 Nov. a. s. verplaalst, o. a. de kommies der le klasse J. P. van Bortel van Veere naar Breskensdie der 2e klasse P. Versluijs van Aardenburg naar Hoedekenskerke A. B. de Meulemeester van Breskens naar Hontenisse; die der 3e klasse C. J. de Bruijne van Heinkenszand naar Aardenburg, A. van der Welle van Hontenisse naar Hulst en C. J. van de Walle van Axel naar Sas van Gent, alsmede dien der 4e klasse J. E. de Zutter van Hulst naar Cortgene. Axel. Door den heer Commissaris der Ko- ningin zijn tot zetters voor 's rijks directe belas tingen alhier, voor de jaren 1897 tot en met 1900 herbenoemd de heeren C. N. Jansen van Rosendaal en J. Wolfert. Zaamslag, 30 Sept. De uitslag der gehouden verkiezing voor een lid van den Raad is als volgt -. Van de 252 kiezers hebben 178 hun stem uitge- bracht. De heer D. Dekker Sr. verkreeg 65, de heer W. de Mul 58 en de heer H. Riemens 41 stemmen. Vier briefjes waren van onwaarde, terwijl de oyerige 10 stemmen op verschillende personen zijn uitge- bracht. Er moet alzoo eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren Dekker en De Mul. IJorssele, 29 Sept. Met ingang van 1 October is in de plaats van J. Y. Troupee door den heer Poulier te Rijssel tot zijn jachtopziener alhier aangesteld de onbezoldigde rijksveldwachter Jacob Walhout, op eene jaarlijksche bezoldiging van 420 gld., terwijl op elke bekeuring wegens jacht- overtreding eene premie van 10 gld. staat. 's Gravenhage, 30 Sept. Tweede Kamer. Heden werd behandeld de wijziging op de school- wet (tuinbouwkunde op te nemen als facultatief leervak, vrije en ordeoefeningen facultatief te stellen voor de bizondere scholen en ontheffing toe te laten voor de openbare op ad vies van Gedep. Staten). Het amendement Travaglino om vrije en orde oefeningen geheel facultatief te stellen ook voor openbare scholen werd sterk bestreden door den Minister, die zelfs dreigde met intrekking, wat tot velerlei protesten aanleiding gaf. De heer Travaglino trok zijn voorstel in, terwijl de heer Pijnappel het overnam. Het amendement werd verworpen met 58 tegen 4 stemmen. Het ontwerp werd hierop onver- anderd goedgekeurd. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 29 Sept. het volgende vonnis uitgesproken A. M. v. C., oud 22 j., landbouwersknecht te Kloosterzande, gemeente Hontenisse, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen ge- vangenisstraf. De Anna-Mariapolder, bij Rilland, heeft door den jongsten storm zeer veel geleden. De inlaag- dijk is geheel en de nieuwe dijk voor een groot gedeelte weggeslagen. Weer overleden twee Metalen-Kruisers te Beemster K. Kuyper, in den ouderdom van 87 jaar, en te Groningen R. Meijer, in den ouderdom van 95 jaar. De Minister van Oorlog overweegt nog altijd, of er voor die ouden van dagen een rijks- pensioentje kan overschieten op de millioenen, die men vraagt voor de doode weermiddelen. Of de laatste Metalen-Kruiser ook daartoe zal behooren De firm a E. Mathys te Deventer heeft een electrisch uurwerk uitgedacht, dat twee if vier jaren loopt, zonder dat het behoeft te worden opgewonden en dat bovendien, om geregeld door te loopen, niet waterpas behoeft te staan en on- gevoelig is voor koude en hitte, ja zelfs voor stof. Geen hazenslaapje. Het meisje te Gambke bij Bremen, dat vo<5r ongeveer twaalf jaar in een onverstoorbaren slaap viel, verkeert thans nog in denzelfden ziektetoestand. In de eerste jaren dezer nona-periode ontwaakte het meisje nu en dan, doch later niet meer. Het noodige voedsel wordt het meisje in den mond gebracht, waarna zij het op de gewone wijze, doch in een reflex-toestand, kouwt en doorslikt. In den loop der jaren hebben de bekwaamste arsten en professoren beproefd, de zieke van haar kwaal te genezen, doch de medische wetenschap bleek helaas in deze tekort te schieten. Het ongelukkige meisje wordt door haar ouders en zusters op de liefderijkste wijze verpleegd. Li Hung Tchang is Zondag van zijn reis om de wereld in China teruggekeerd. Hij werd niet schitterend ontvaDgen en ging terstond naar Tien Tsin. Welgestelde Israelieten te Konstantinopel hebben een fonds gevormd tot ondersteuning van de vervolgde Armeniers de Londensche Rottschild zond f 600. Te Brugge is in drie weken bij den burgerlijken stand geen enkele aangifte van overlijden gedaan. Brugge is een stad van 49,600 zielen. Een vermakelijke geschiedenis, die het voor deel heeft, volkomen waar te zijn, wordt omtrent de snelheid van de treinen op den onlangs ge- openden locaalspoorweg Bayreuth-Warmensteinacli verhaald. Dezer dagen steeg te Untersteinach een man in, die eerst, toen de trein zich in be weging zette, tot de ontdekking kwam, dat hij vergeten had, zijn hondje bij zich in de coupe nemen. Het dier, dat een ernstige kwetsuur aan een der achterpooten had, bleef dus niets anders over, dan den trein op drie pooten na te hinken. Tot algemeene hilariteit der medereizigers wist het hondje den trein niet alleen met gemak bij te houden. doch het dier er ook in, een flinken voorsprong te winnen. Toen de trein te Gorschnitz arriveerde, stond de halfinvalide Spitz" al in het station te wachten en begroette vroolijk blaffend de aankomst van zijn baas Een vreeselijk ongeluk bij een opstijging heeft dezer dagen te Leroy in den staat Saint- Louis plaats gehad. Een Engelsche luchtreizigster, bekend onder den naam van Yictoria, had zich verbonden met haar echtgenoot Mr. Georges Hib- bard, een aantal opstijgingen te ondernemen ter gelegenheid van een volksfeest. Meer dan 5000 menschen waren bij de eerste opstijgingtegenwoordig. De ballon had nauwelijks een hoogte van 300 meter bereikt toen de toeschouwers een verschrik- kelijken angstkreet vernamen. De parachute was van het schuitjelosgeraakt en Yictoria zag men met een arm aan een der touwen onder den ballon hangen. Toen Mr. Georges Hibbard het gevaar zag, waarin zijne vrouw verkeerde, nam hij een revolver en schoot zich een kogel in het voorhoofd. Hij was niet doodelijk getroffen, en juist wilde hij voor de tweede maal het wapen tegen zich keeren, toen hij door een medereiziger ontwapend werd. Door het verlies van de parachute verlicht, begon de balon met groote snelheid te stijgen, zoodat hij weldra eene hoogte van 900 meter bereikte. Ten- gevolge van deze plotselinge stijging door een duizeling bevangen moesf Victoria eindelijk het touw, dat haar arm bijna geheel opengescheurd had, loslaten. De vreeselijk verschrikte toeschouwers zagen een stipje met vreeselijke snelheid naar beneden komen en eindelijk viel de rampzalige vrouw in een boom, waarvan verscheidene takken verbrijzeld werden. Op de plaats des onheils vond de onmiddel- lijk toegesnelde menigte slechts een vormelooze massa. Een oogenblik later kondigde een ver- sehrikkelijk gegil, dat uit de toeschouwers opsteeg, de voltooiing van het akelige drama in de wolken aan. Georges Hibbard was half krankzinnig van smart over den rand van het schuitje geklommen en in duizelingwekkende vaart eveneens naar beneden gestort. Toen het lichaam van den luchtreiziger op den grond te pletter viel, werden verscheidene toeschouwers bewusteloos. Eenige personen, die de noodlottige opstijging meer van nabij bijwoonden, verzekerden, dat Victoria, voordat de ballon werd losgelaten, had te kennen gegeven, dat zij zoo ongerust was, alsof haar een onheil boven het hoofd hing. In Argentinie kan elk emigrant, die daar aankomt, op staatskosten vervoerd worden naar de plaats, waar hij naar toe wil, maar dan moet hij, om zooveel mogelijk misbruik te voorkomen, een soort van pas of legimitatie bewijs kunnen toonen. Onlangs kwam een jong Duitscher aan, die geen pas of iets dergelijks had, maar wel was hij in 't bezit van een Nederlandsche ver- klaring, dat hij eens door onze politie als landlooper over de grenzen was gezet. Hiermede ging hij met een landgenoot, die hem als tolk zou dienen, naar het bureau voor emigranten. Natuurlijk be- greep de Argentijnsche ambtenaar van de ver- klaring geen woord maar hij wilde dit volstrekt niet laten blijken. Hij scheen eerbied te hebben voor de groote zegels, die er zich op bevonden, want na eenige oogenblikken op het papier ge- staard te hebben, vroeg hij aan den tolk, of deze ook niet vond, dat zoo iemand eerste klasse moest reizen Natuurlijk was de tolk die meening toe- gedaan en onze gewezen landlooper werd netjes in een wagon eerste klasse naar de plaats zijner bestemming gebracht. Nog steeds houden de stormberichten aan en van de Engelsche, Eransche, Spaansche en Duitsche kusten worden vele zeerampen gemeld. De brigantijn Salus, in ballast van Drogheda naar Swansea, verging op de rotsen bij Fishguand, en de geheele bemanning, 8 koppen, kwam om het leven. Twee lijken zijn reeds aangespoeld. Het schip Walker, uit Dundee, bemand met 9 koppen, is hoogstwaarschijnlijk in het Kanaal van Bristol met man en muis gezonken. Het was op reis naar Appledore en werd in het Kanaal door den hevigen storm overvallen. Sedert is er niets meer van gehoord of gezien. Uit Skibherdeen wordt gemeld dat de vischsmak Sir Richard Hal met de geheele bemanning is ge zonken. Twee andere vaartuigen worden vermist. Uit Bayonne komt het bericht dat het stoomschip Magdalena, nationaliteit onbekend, bij de kust van Landes is gezonken. Er is geen nieuws van de bemanning en men vreest, dat alien zijn omgekomen. Te Bilbao is het bericht ontvangen dat het Oostenrijksche stoomschip Duino 80 mijlen van die BUIl-J-UilllLgl1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2