Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. So. 3363. Donderdag 1 October 1896. 36e Jaargang. ^031.03© 3c Binnenland. ABOINEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. folitielt Overzicht. 't Scbijnt, dat de meening, volgens welke er geen verbetering in den toestand te Konstantinopel te wachten is zoolang niet opnieuw krachtig wordt opgetreden door de gezamenlijke vertegenwoordi- gers (voor des Czaren terugkeer te Petersburg, zal daar wel niets van kornen) den Franschen gezant niet weerhouden heeft 't zijne te doen. In de Zaterdagavond gehouden samenkomst van de ge- zanten der groote mogendheden, heeft Cambon 't een en ander verteld van zijn audientie in Yildiz-Kiosk, welke drie uur duurde. Hij moet Abdul Hamid, die nog maar altijd niet overtuigd is van den ernstigen staat van zaken of ten minste niet doordrongen van het gevaar, hebben in kennis gesteld met de onge- rustheid in Europa over de plunder- en rnoord- tooneelen te Konstantinopel, zonder dat de be- voegde autoriteit er iets aan kon of wilde doen. Voorts zou Cambon de tusschenkomst van Europa hebben aangekondigd voor het geval de wauorde- lijkheden zich mochten herhalen en dus opnieuw gevaar zou ontstaan voor de vreemde kolonien. Ten aanzien van de Armeniers zou Cambon hebben geraden tot schifting tusschen de groote massa, die den vrede wil en eenige revolutionnairen tevens zou hij hebben aangedrongen op de be- vrijding van de duizenden onschuldigen in de gevangenissen, op de samenroeping der Armenische vergadering, op de verkiezing van een patriarch en op de toepassing der hervormingen. En de Sultan moet hem een en ander hebben beloofd, terwijl nu ook wordt bericht dat de tentoonstelliug der bommen gesloten is op aan- drang der gezanten, die er het bedenkelijke van releveerden. Het kanaal der ijzeren Poort is Zondag geopend. Een werk van groot internationaal belang is daar- mede gereed gekomen, een werk dat een schitte- rend getuigenis aflegt van de onbaatzuchtigheid van Oostenrijk-Hongarije, een waardige bekroning der millenniumsfeesten. Het kanaal komt in de eerste plaats ten goede aan de Staten beneden de Poort. Tot dusver had Oostenrijk-Hongarije bijkans het monopolie van de scheepvaart op den bovenloop van den Donau; voortaan zullen de stoomvaartmaatschappijen van beide rijken een hevige mededinging hebben te vreezen. Toch heeft de Keizer-koning geen oogen- blik geaarzeld, toen aan zijn regeering de uitvoering van het werk werd opgedragen; met achteruitzetting van eigen belangen, slechts handelende in het be lang van het algemeen, heeft hij met vreugde de FEUILLETON 20) Het kostbare tafelzilver waar zijn oog op rustte, al die pracht in deze kamer, in het geheele huis, buiten in de lustverblijven, welke met groote hypotheken bezwaard waren waartoe diende dat alles Het was bijeeugebracht om het leven aangenaam en weelderig te maken, maar nu diende het slechts om voor de wereld den waren toestand te verbergen. Hoe was hij toch zoo ver gekomen? Was het eigenlijk niet onbegrijpelijk, dat hij in zulk slecht vaarwater was gekomen, terwijl hij meende zijn geluk te gemoet te varen Geluk Maar had hij wel noodig gehad naar stoffelijk geluk te zoeken Als erfgenaam van een ouden naam en een groot vermogen was hij steeds in aanzien geweest. Toen zijn frouw nog leefde, hadden zij eenvoudig en toch rijk geleefd, toen had hij een aangenaam familielevenhij was waarlijk gelukkig. En na den dood van zijn vrouw had de baron verstrooiing gezocht in //groote ondernemingen." Hij had ge- zien, hoe het kapitaal allerwegen een macht vorm- de, en zonder zich rekenschap te geven van zijn beweegredenen, had hij zich laten meesleepen in den strooin, die ook in adellijke kringen een //nieuwen tijd" beteekende. He zaken hadden zulk een gunstigen loop, dat zijn stoutste ver- wachtingen overtroffen werden. Het goud scheen hem in golven toe te stroomen. Doch alle gelden, die hem toevloeiden, moesten opnieuw in zaken schoone taak aanvaard en ten einde gebracht. Een heerlijk voorbeeld voorwaar, een voor- beeld den meest geeerden monarch van Europa waardig De jeugdige khedive van Egypte heeft dezer dagen een, eenigszins geheimzinnig, buitenlandsch reisje ondernomen. Eerst is hij naar Zwitserland geweest en toen moet hij eenige dagen incognito te Parijs hebben verblijf gehouden. Evenwel niet alleen voor genoegen, ook voor //zaken." Uit Cairo seint men uamelijk uit Engelsche bron aan de Engelsche bladen, dat Abbas-pacha te Parijs den minister van Buitenlandsche zaken, Hanoteaux, heeft geraadpleegd over eene door hem ontworpen onafhankelijkverklaring van Egypteland en nog eenige audere, daarmede in verband staande, onderwerpen. Hoewel de Engelsche bladen voorshands weigeren aan deze mededeeling onvoorwaardelijk geloof te schenken, spreken ze toch bij voorbaat al een ernstig waarschuwend woord voor het geval, dat zij waarheid bevatten mocht. Wij behoeven wel niet te zeggen dus verklaart o. a. The Times welke gevaarlijke wegen de khedive alsdan zou bewandelen, wegen, die voor hem slechts op ver- nedering en gevaar zouden kunnen uitloopen, om niet te spreken van het verlies van den troon. Heeft de khedive werkelijk eene nieuwe poging gedaan om zich los te maken hij deed, weet men reeds vroeger eene eerste, die men hem maar niet al te zwaar deed ontgelden dan moet gezegd worden, dat hij het oogenblik al zeer ongelukkig koos. Maar het is waar, dat hij niet berekenen kon, dat de Sirdar aan het hoofd van een voortreffelijk gedrild Engelsch-Egyptisch leger nu juist Dongola zou bezetten en daarmede een aanvang maken met de herwinning voor Egypte van het verloren Soudan. Yolgens de ftaliaansche Opinione zijn de reeders van het Nederlandsch stoomschip Doelwijk (naar men weet in de Roode Zee, wegens het aan boord hebben van contrabande, door een Italiaansch oorlogsschip opgebracht) bij den Italiaanschen Minister van marine in verzet gekomen tegen deze inbeslagneming. De voltrekking van het huwelijk van den Prins van Napels met Prinses Helena van Montenegro is nu vastgesteld op 24 October. De bureaux en de voorzitters der beide Kamers hebben besloten, na de bruiloft aan den Koning en de Koningin en aan de jonggehuwden op plechtige wijze adressen van gelukwensching te overhandigen. Te Reggio, in Calabrie, is een schok van aard- worden gestoken. Dat eischte het verwenschte kredietwezen, waarop het geheele stelsel berustte. Zijn dagelijks toenemende relatien vorderden echter een evenredige toeneming van kosten. Wegens het verkeer met de geldvorsten was hij verplicht zijn huis op gastvrijen voet in te richten. En zoo was de weelde van zijn huis voor hem een Nessuskleed geworden, dat hij niet kon atieggen zonder het vleesch van zijn lichaam mede af te scheuren, wat in dit geval beteekende hij kon die weelde niet verminderen, of hij liep ge vaar, dat men hem minder kredietwaardig zou achten en dit zou aan zijn velerlei //zaken" nadeel doen. En die zaken kon hij niet verminderen in aantalhij moest telkens nieuwe verplichtingen aangaan om aan oude verplichtingen te kunnen voldoen. Hij nam geld op, wanneer hij dit noodig had hij had de hand in alle mogelijke ondernemingen zijn hoofd was vervuld met berekeningen. Door zijn optreden als volbloed aristocraat aan de spits der geadelde beursmannen verkreeg hij eerebe- trekkingen en verschillende opdrachten, die hem al verder in den onpeilbaren afgrond meesleurden, en hij zag geen uitkomst meer. Hij gaf schitterende feesten, zonder daar zelf genot van te hebben bij het opsieren van zijn nieuwgebouwd paleis wedijverde hij met de prachtigste gebouwen vaii den ouden adel en toch had hij nergens een plekje, waar hij een enkel uur zonder zorg kon doorbrengen. Hij had een loge in alle schouw- burgenhij kocht schilderstukken en beeldhouw- werken, maar voor de kunst en de kunstenaars gevoelde hij sinds lang geen belangstelling meer. Aan jonge studenten keerde hij een jaargeld uit, beving gevoeld, die, eenige seconden durend, geen schade, maar alleen eene groote paniek heeft teweeggebracht. Bij de Tweede Kamer is door de Regeering ingediend een wetsontwerp tot wijziging der arbeidswet, met het doel om het ten aanzien van den vrouwenarbeid geldend absoluut verbod tot het verrichten van Zondagsarbeid in fabrieken en werkplaatsen, niet van toepassing te verklaren op den, bij algemeenen bestuursmaatregel, met name te noemen arbeid van vrouwen boven den leeftijd van 16 jaren, in boter- en kaasfabrieken, voor zooverre daarbij de voorwaarden worden in acht genomen, voor alle of voor bepaalde gemeenten bij dien algemeenen maatregel te stellen. Het wetsont werp voldoet derhalve aan den aandrang op eene wijziging in dien zin, dat in zuivelfabrieken de Zondagsarbeid aan vrouwen zoude geoorloofd zijn. Vooral nu de Hooge Raad beslistheeft.dat het onverschillig is, of de vrouw den arbeid vrij- willig verrichtte of niet, wordt, meent de Minister van waterstaat, het bedrijf der zuivelfabrieken in hooge mate bemoeilijkt. Volgens het wetsontwerp zal de vrouw van het hoofd of den bestuurder des Zondags enkele werk- zaamheden mogen verrichten en omvat de bepaling alle zuivelfabrieken, dus ook die, waar geen echt- paar aan het hoofd der fabriek staat. De Minister acht het intusschen niet noodig, dat vrouwen 's Zondags gedurende langen tijd arbeid verrichten, zoodat, wanneer vergund wordt gedurende eenige uren noodzakelijke werkzaamheden te verrichten, het bedrijf geholpen zal zijn. Door den heer Travaglino is een amendement voorgesteld op het wetsontwerp tot wijziging van eenige artikelen der wet tot regeling van het lager onderwijs. Dit beoogt de opheffiug der vrije en orde-oefeningen der gymnastiek als verplicht vak van lager onderwijs en de opneming dier oefeningen onder de niet-verplichte onderwijsvakken van de lagere school. Wanneer deze wijziging aangenorhen wordt, stelt de heer Travaglino mede voor om de voorgestelde vrijstelling, telkens voor 5 jaren, van de verplichting tot het geven van onderwijs in de vrije en orde- oefeningen der gymnastiek uit het ontwerp te doen vervallen. De vraag, reeds in 1890 gedaan: Of'tniet tijd wordt uitzonderingsbepalingen te maken voor zooals velen zijner gelijken dedenop zijn kosten liet hij een jong geleerde wetenschappelijke reizen ondernemen, en hij had nauwelijks tijd om behoorlijk acht te slaan op de opvoeding van zijn jongsten zoon. En nu was hij aan den rand van den afgrond gekomen hij moest alles inspannen om op dien rand in evenwicht te blijven, want terug kon hij niet, en nu kwam er nog bij, dat hij zijn kinderen van zich had vervreemd. Zijn zoon jaagde ge- noegens na, die zeer aan bedenking onderhevig waren, en zag zijn vader half als een marskramer over den schouder aan. Ellerich kon hem niet niet eens aanraden zijn inkomen beter te besturen, want het vermogen, dat de kinderen van hun moeder hadden geerfd, was ook in ondernemingen gestoken; de rente-uitkeeringen werden voortdurend grooter, ze schenen onuitputtelijk, door valsche balansen en gemeene kunstgrepen, waaraan Ellerich met tegenzin moest meedoen. Als hij zich er tegen verzette en geen deelhebber wilde blijven, ja, als hij zijn eigen zoon waarschuwde dan stortte hij in den afgrond, op welks rand hij nog met inspanning van alle krachten wilde staande blijven. Een schrille dissonant, die op het klavier werd aangeslagen, herinnerde Ellerich aan het oogenblik van heden. Ach ja Elvira Die klaagde nog over verveling in haar leven, terwijl voor haar vader elk oogenblik een hel van pijnlijke aan- doening beduidde. En zij zij was het nu, die hem te hulp kon komen Langen tijd had hij niet goed nagedacht over haar toekomst en nu maar neen, zij zou den Amerikaan stellig niet nemen; het was krankzinnig daar een oogenblik aan te denken. de bijzondere stelling welke een eventueele Prins- Gemaal ten aanzien van zijne gemalin, de Ko ningin, burgerrechtelijk dient in te nemen, wordt in Het Familieblad besproken, met de conclusie dat er hier wel degelijk //periculum in mora" bestaat. Hij, die eenmaal de echtgenoot der Koningin van Nederland zal zijn, dient zijne positie in het nieuwe Vaderland te kunnen overzien en te kunnen aanvaarden gelijk deze is, in staatkundigen zoowel als in burgerrechtelijken zin. Het zou niet aangaan om, wanneer eenmaal tot de Yolksvertegenwoordiging de mededeeling is gericht van Hr. Ms. verlovingwanneer aan de Staten Generaal de grondwettelijk vereischte toe- stemming tot het huwelijk is verzocht, om dan eerst te gaan ingrijpen in de toekomstige positie van den vorstelijken bruidegom. Daarom doet het blad de vraagis 't niet noodzakelijk, dat overwogen worde, in hoever de burgerrechteliyke verhouding tusschen de Koningin en den Prins-Gemaal in Nederland volgens de bestaande bepalingen houdbaar is, dan wel geregeld behoort te worden bij afzonderlijke wet En ten tweede is 't niet dringend gewenscht, nu wij reeds het einde van 1896 hebben bereikt, dat deze overweging met spoed worde voorbe- reid Tot toelichting dezer kwestie diene dat het burgerlijk wetboek artikelen bevat, waarbij bepaald is dat de man het hoofd der echtvereeniging is, dat hij de goederen bestuurt, dat de vrouw hem moet volgen, waar hij verblijf wil houden, enz. Sloot de Koningin een huwelijk, merkt de Telegraaf aan, dan zou de Prins-Gemaal, in staatkundigen zin, een ondergeschikte plaats innemen, in bur- gerlijken zin zou hij van de Koningin gehoorzaam- heid kunnen eischen, met haar wonen waar hij goed vond, enz. Het Familieblad deed dus goed de aandacht op dit punt te vestigen. Herhaaldelijk wordt in gemeenteradeji een voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In het //Wkbl. v. B. A." oppert nu iemand de meening, dat die wijze van handelen in strijd is met art. 52 der Gemeentewet, dat uitdrukkelijk voorschrijft, dat over alle zaken mondeling en bij hoofdelijke oproeping moet worden gestemd, en geen uitzondering bevat, zooals art. 106 der Grondwet voor de Kamersen de redactie van het weekblad teekeut daarbij aan //Het feit waarop gewezen wordt, heeft ook herhaaldelijk onze aandacht getrokken. Aan eene Ellerich stond langzaam op. Ja, wat was dat ook geweest, dat hem een uur geleden in het gesprek met Snoward zoo tegen de borst had gestooten Op dit oogenblik was die opwelling van trotschheid, of beter gezegd die uiting van zijn beter ik, geheel verdwenen. Nu hij twijfelde hij moest wel twijfelen of Elvira het aanzoek van den Amerikaan zou aannemen, nu gevoelde hij eerst recht, hoe hij haakte naar zulk een oplossing van al de moeilijkheden, waartegen hij te kampen had. Intusschen ging Elvira voort met haar raadselach- tige stemming in tonen uit te drukken. Snoward boog zich een weinig over heur prachtig haar, dat als in gouden golven haar voorhoofd kroonde. z/Leer met de wereld spelen, zooals ge dit klavier bespeelt, en ge zult niet langer te klagen hebben over onbevredigdheid," zeide hij zacht. Het zelfvertrouwen, dat in zijn stem lag, stelde haar gerust. Met een glimlach, die hem moest aansporen tot voortgaan, knikte zij langzaam, doch zij hield niet op met spelen. Zij luisterde gaarne naar hemreeds eenmaal had zij ondervonden, dat de ronde woorden, waarmee hij zijn levensbeschouwing uitdrukte, voor haar ver- warden gedachtenloop een welkom houvast waren. En Snoward sprak verder. Hij had zoo zijn eigen manier om het rusteloos streven van het men- schelijk bestaan te schilderen. Voor hem waren de menschen slechts cijfers, die men op de eene of andere manier moest weten te groepeeren om er voordeel uit te trekken. Elvira begreep de redenen van zijn handelen niet, en de gevolgen evenmin maar zij bewonderde toch de kracht, die in zijn redeneeringen school, en zij voelde \EIZE\>S('HE ('OIKAVT. Dit Wad verscliijn* oeusdas- en Vrijdasavond, uitgeiomlerd op Feestdagen, bij den uifsever J. VAM BE SAIBE te Ter Keuten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1