jemengde berichten. En nadat het sluiten afgeloopen was verspreidde de menigte zich en zocht na korter of langer tijd weer zijne haarsteden op Zooals we reeds vroeger opmerkten was er weinig nieuws op de kermis, maar daarom was er toch nogal velerlei te profiteeren. Het weer was ons niet gunstig de najaarsbuien kwamen ons direct met het invallen van den herfst bezoeken en oefenden op het vreemdelingenbezoek dat zich toch al eenige jaren in hoofdzaak op den laatsten dag concentreert een ongunstigen invloed uit. De eerste dagen waren slap en alleen van den Zaterdag kan men zeggen dat het druk was. De grootste attractie was, als altijd, het circus mecanique van de firm a Van Renterghem. Yooral Zaterdag was het bezoek groot en het was toen bepaald een groot voorrecht als men zoo gelukkig was een plaatsje op den rug van een leeuw kameel enz. of in een schuitje of vogelkooi te kunnen veroveren. Yelen moesten zich tevreden stellen met zich staande door de ruinate rond te laten draaien. Naast deze groote inrichting stond het kleine tentje van Ballieul waarin de ontbrandbare wilde dame te zien was. We durven niet verzekeren dat ook deze goede zaken gemaakt heeft, want het publiek dat reeds meermalen in de gelegenheid was om met Amsterdamsche //Zoeloe's" enz. kennis te maken wordt op dit punt eenigszins wantrouwend van aard. En het bestrijken van de handen enz. met een gloeiend ijzer, vuur eten en drinken, dat de dame deed zonder daarvan letsel te onder- vinden was griezelig om te zien. Yerder kwamen we aan de tent van Yan Over- meere, waar mis Dyna Columbia, d? zwevende dame, te zien was. De daar gegeven voorstellingen werden nogal goed bezocht, en zijn ook wel bezienswaardig. We hebben Galathee en Magneta vroeger kunnen bewonderen, waarvan we door natuurkundige tijdschriften met het gcheim werden op de hoogte gebracht, wat dan veel van de illusie wegnam. En ofschoon er vanzelf van iets boven- natuurlijks geen sprake kan zijn, blijkt het toch dat het geheim hier niet op spiegels berust, en er iets nieuws te zien wordt gegeven. Het is dan ook niet onaardig en iets wonderlijks in onze oogen een gewoon menschenkind zoo in de ijle ruimte te zien opstijgen en zweven, zonder dat men een enkel steunpunt kan ontwaren. Het //Hypodrome Russe" met levende paarden van E. van Bergen, aan de Oostkolk staande, werd niet druk bezocht en er bleek weinig animo te bestaan voor een rijtoertje op een levend paard. Hiervan zal wel voornamelijk oorzaak geweest zijn dat de inrichting zoo weinig gezelligheid bood en ook lang zoo ruim niet was als die welke ons voor twee jaar bezocht. Op de Markt terugkomende trok dadelijk de aandacht de miniatuur-velocipede-inrichting. Druk gebruik werd hiervan door de jeugd gemaakt en dapper kon men haar zien trappenook kon men enkele malen aanschouwen hoe volwassenen aardig- heid in deze fietspartij bleken te bebben. Eveneens voerden de caroussels van Janvier en Hootmans velen in 't ronddeze inrichtingen schijnen hunne aantrekkelijkheid nimmer te zullen verliezen. In de daarbij staande schiettent gaven velen blijk van hunne vastheid van oog en ontelbaar zijn de daar gevallen offersgelukkig dat het maar steenen pijpen waren. De electrische-visscherij die verleden jaar zoo'n groot succes had werd ook nu wederom druk uitge- oefend. Niet minder dan 4 inrichtingen daar- voor waren nu aanwezig en bij alien werden veel prijs-, maar toch nog meer niet-vischjes opgehaald. Verder valt nog te vermelden dat op de Markt aanwezig was een electrische krachtmeter en de Snoward bleef bij dit alles echter in dezelfde stemminghij zag er uit als gewoonlijk aan hem was geen behagen en ook geen mishagen te be- speuren. Yoor zijn humeur bestonden geen stoor- nissen. Hij was zelfs zoo vrijmoedig om bij het dessert ronduit aan Elvira te vragen, waarom zij in zoo'n slecht humeur was. De barones toonde zich verbaasd zij wist niet, zei ze, dat ze in eenig opzicht veranderd was. //Welke reden zou ik daar ook voor hebben?" vroeg zij met een spottenden glimlach. //Ik ben zoo wel als ooit en volbreng mijn gewone dagwerk voor den middag uit rijden, een paar bezoeken bij dames die ik niet kan uitstaan, na den middag een wandelritje onder den eentonig blauwen hemel, kortom, alles volgens gewoonte dezelfde lachende gezichten, dezelfde onbeduidende compli- menten en dezelfde oude gedachten over alles." Wanhopig beet Ellerich zich op de lip. Wat zij daar zeide, was tegenover een gast bepaald onbetamelijk. z/Ik begrijp u, barones," zeide Snoward langzaam z/het ontbreekt u aan eigenlijke beweging." Elvira's gelaat stond weer een beetje spotachtig, toen zij vroeg: //Begrijpt ge, wat mij ontbreekt?" Zij had er bij kunnen voegen//Dan zijt ge al- wetend, want ik weet zelf niet, waar ik naar verlang." Doch op hetzelfde oogenblik vroeg ze zich zelfaf: //Heb ik eigenlijk wel eenig verlangen? Bestaat er wel iets, waar ik naar verlang p" En haar lippen sloten zich vol trots, terwijl om de hoeken van haar mond een harde trek viel op te merken. De baron, die haar met groote bezorgdheid in het oog hield, vreesde, dat zij weer iets bitters fonograaf van Edison, benevens //twee slagen op het hoofd van Jut, voor vijf cent" niet te vergeten. Aan de Axelsche brug stond de Turksche schommel van Flasschentrager en het schijnt wel dat de onttakeling van de Hollandsche vloot wegens den storm heelemaal nadeelig geweest is, want alleen Zaterdag toen alles weer opgetuigd was, kon men de schuitjes nu en dan gevuld zien. Het circus-Libot was eerst Donderdag weer gereed voor het geven van vertooningen. Toen bleek ook dat velen reikhalzend daarnaar hadden uitgezien, want reeds voor het uur van aanvang was de tent gevuld. Wij zullen niet beweren dat we op't ge- bied van paardendressuur en gymnastiek alhier nog niets beters hebben gezien, maar hetgeen er te zien wordt gegeven is goed. De uitvoering die een paar uur duurt is vol afwisseling en er gaat geen minuut verloren. De rustpoozen der artisten worden steeds aangevuld door grappige en vlugge clowns, die ons niet op afgezaagde, maar meeren- deels nieuwe grappen onthalen en hoewel er altijd nurksen gevonden worden die zoo iets flauw vinden, uit het algemeen applaus bleek toch dat de talrijke opgekomenen zich amuseerden. Ook de verdere vertooningen werden goed bezocht. In het //Nederlandsch Hotel" trad Donderdag voor het eerst op het specialiteitengezelschap met den heer Nico de Haas, zoowel dien als den volgenden avond was de zaal goed bezet. Zaterdag was dit minder, toen was de heer De Haas dan ook reeds vertrokken. Het estaminet //La belle vue", waar de familie Boesnach werkzaam was, trok de geheele week door veel bezoek, wat is toe te schrijven aan den goeden naam die dit gezelschap alhier in twee jaren heeft verworven. Er was echter ditmaal weinig van het cafe-chantant te profiteeren daar ons inziens te veel gelegenheid tot dansen gegeven werd. Het was nu meer dansen met afwisseling van zang, dan wel omgekeerd. Als men een lokaal bezoekt om een cafe-chantantgezelschap te hooren is zoo iets niet aangenaam. Het was een heele tref als men den heer Philip, die zich vorige malen als karakter-komiek gunstig deed kennen, te hooren kreeg, men moest er bepaald een geheele avond er aan opofferen om hem een enkele maal te kunnen zien optreden. Eveneens was het orkest vorige jaren (de pianist er buiten gelaten) wel beter, ook wat de bezetting betreft. We gelooven gaarne dat deze exploitatie financieel voordeeliger is voor het gezelschap maar zij zal dit toch niet zijn aan hun naam als cafe-chantant- gezelschap. Ook het estaminet //Le paysan", waar een cafe-chantantgezelschap werkzaam was werd nogal druk bezocht. Overigens bepaalden zich de gelegenheden tot vermaak in andere lokalen tot dansen, waarvan op de eene plaats meer, de andere minder gebruik werd gemaakt. We moesten het nu zonder danstenten doen, maar of de maatregel tot het verbieden daarvan bij alien heeft beantwoord aan de verwachting die men er van koesterde, durven we niet toestemmend beantwoorden. Zonder wanordelijkheden is alles afgeloopen, eene enkele vechtpartij buiten rekening gelaten. Verschillende verhalen omtrent zakkenrollerij deden de ronde, maar bij onderzoek is ons gebleken dat deze uit de lucht gegrepen zijn. Wel zijn een paar personen hunne beurs kwijt geraakt, maar of deze gestolen of verloren zijn is niet uitgemaakt. Een vreemdeling die door zijn wijze van doen de aandacht onzer politie trok is nog aangehouden en onderzocht, maar men vond bij hem niets verdachts. Hoewel bij raadsbesluit de nadagen zijn afgeschaft is ditmaal door Burg, en Weth. aan de directie van het paardenspel vergund hedenavond nog eene zou zeggen, en maakte daarom een eind aan den maaltijd, door van tafel te gaan. z/Ach, mijn kind, wil je ons niet een beetje op- vroolijken met muziek? Dat zal je wel in een betere stemming brengen, en ik heb je al zoo lang niet hooren spelen." Dit verzoek was zoo dringend, dat Elvira na eenig weifelen besloot er aan te voldaan. Misschien wenschte zij ook zelf wel een anderen gedachten- gang te krijgen. Vlug trad zij de aangrenzende kamer binnen en onmiddelijk hoorde men de toonen van een wilden marsch. He, wat dreunde en kletterde datMen bemerkte wel, dat zij niet van het notenblad speelde, dat het de uitdrukking van een verbitterd gernoed was. Zooals die handen over de toetsen stormden, hadden ze ook een geheele wereld in puinhoopen kunnen slaan. Snoward kwam haar weldra achterna. De muziek scheen hem aan te trekken. Ook de baron maakte aanstalten om naar zijn dochter te gaan en met een gebaar noodigde hij zijn zijn zoon uit om hem te volgen. Doch de huzaar schudde het hoofd en hield zijn ooren dicht. z/Neen, papa, ik heb geen lust om mijn ooren te laten boeten voor de kwade luim van mijn zuster. En het is al laat genoeg ik moet naar het casino." z/Ook wanneer ik je verzoek te blijven De achting voor onzen gast z/Ik gevoel die nietIk heb dien heer niet genoodigd, en u ziet, dat hij het zonder mij ook wel kan stellen. En bovendien zie ik niet in, waarom ik zooveel complimenten zou maken met met dien opgeblazen plebejer uitvoering te geven. Met het oog op de om- standigheid dat wegens het stormweer van de vorige week twee dagen geen vertooning kon gegeven worden, wat natuurlijk een groot nadeel opleverde, was het verzoek daartoe gedaan. De tweede luitenant P. J. Boogaert, van het garnizoen Middelburg, is aangewezen om het bevel te voeren over het detachement infanterie, dat gedurende de maanden October, November en December a. s. te Ter Neuzen zal worden ge- detacheerd. De heer C. Mulder is eervol ontheven (tegen 1 Jan. a. s.) uit zijne betrekking als leeraar in Nederlandsche taal e. a. aan de Theologische School te Kampen, met behoud van tractement. Yoor de betrekking van gemeente-bouw- meester te Ylissingen, op een salaris van f 1400, benevens vrije woning, hebben zich niet minder dan 65 sollicitanten aangemeld. Ook in de varkensfokkerij onder Ylissingen, eigendom van den heer E. Bannet, is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Te Stavenisse neemt de vlekziekte onder de varkens zeer toede meeste gevallen met doode- lijken afloop. De luitenant der huzaren Pijnappel, die de vorige week door de rechtbank te Amsterdam ver- oordeeld werd wegens mishandeling van een inspec- teur van politie, werd kort na de terechtzitting bij zijn chef geroepen en moest daar de volgende toespraak hooren z/Wat er te Amsterdam is voorgevallen, beoor- deel ik niet. Dat zal de rechtbank uitmaken. Maar uwe houding ter terechtzitting tegenover de justitie wordt door mij beschouwd als in hooge mate ongepast en nwen rang en stand onwaardig te zijn," De berisping was in elk opzicht verdiend, voegt het //Nbl. v. Ned." bij de meedeeling van het bovenstaande. Aan de politie te 'sHage is kennis gegeven, dat een niet aangeteekende brief, door een scheepmaker te Delft verzonden aan iemand hier ter stede, met een Engelsche cheque van ruim 250, niet aan het adres is bezorgd. Yerdiende loon Wat doet men, geldswaarde verzendende, een dubbeltje voor 't aangeven van den inhoud uit te zuinigen, wat bovendien door de Postwet uitdrukkelijk verboden wordt. Het eiland Marken is geheel ondergeloopen dit is een groote schade voor de bewoners, die voor een deel ook het landbouwbedrijf uitoefenen. Het vee is nu naar de stallingen. Een firma had eene vordering op zekeren P. te Stadskanaal, maar rekende de kans gering, om aan geld te komen. De reiziger S. der firma wist echter een uitweg. Hij zou zich voor deur- waarder uitgeven. Met nog een ander ging hij er op af, maar de vrouw maakte zooveel kabaal, dat P., die in den tuin bezig was, er op af kwam en de heeren in de kamer opsloot, toen hij wist, dat zij om geld gekomen waren. De politie kwam en bevrijdde de heeren uit hun gevangenschap, maar maakte tevens proces-verbaal tegen hen op. Het Groene Weeshuis te Groningen heeft van de spaarpenningen van wijlen K. Bossien een zuiver kapitaal ontvangen van f 250,000. De successie-rechten bedroegen 43,000. Hetbestuur van het weeshuis heeft besloten voortaan geen steun van de diaconie, zijnde pi. m. f 4000 per jaar, noodig te hebben en de driemaandelijksche collecten, welke per jaar 1000 opbrachten, te staken. In de nu trekkende 352ste Staatsloterij is j.l. Dinsdag de f 100,000 gevallen op No. 719. Iemand te Gouda woonachtig, had de onvoorzichtig- z/Zwijg gebood Ellerich, met een blik op de portiere die de eetzaal van de aangrenzende kamer scheidde. //Met spijt zie ik, dat je voor mij niet eens je partij kaartspel wilt opofferen. Je bent door en door een egoist." Met een hartelijk glimlachje haalde Guido de schouders op. z/Ach papa, wordt nu niet sentimenteelDoet ge eigenlijk niet precies hetzelfde als ik Bekommert ge u er over, of dit of dat in ons huis mij wel past Wij leven toch ieder naar zijn eigen smaak. U hebt laatst nog geweigerd, voor mij een kleinen wissel te betalen, en toen moest ik hooren, dat ik uit mijn moederlijk erfdeel genoeg rente trok om mijn uitgaven zelf te kunnen bestrijden. Toen moest ik mij jammerlijk behelpen. Was dat vaderlijk van u gehandeld Toornig keerde Ellerich zich om en Guido nam met een achteloos hoofdknikje afscheid, onder het heengaan een cigarette aanstekende. Toen de baron alleen was, nam hij met een zucht weer plaats op zijn stoel. Daarnaast werd het klavierspel rustiger en ging allengs over in een verstrooid phantaseeren. Dit was juist zeer geschikt om een onrustig gemoed tot allerlei akelige gedachten te brengen. Ellerich luisterde slechts onbewust naar de muziekhij vergat, dat hij als gastheer plichten te vervullen hadmet de ellebogen op tafel, het [hoofd in de handen rustende, zat hij met strakken blik te peinzeu. (Wordt vervolgd.) heid eenige dagen voor de trekking een briefje (V«o aandeel) van dat nummer te verscheuren, waarvan nu het gevolg is, dat de daarop gevallen prijs, 4250, niet kan worden uitbetaald. Dit strekke tot waarschuwing van de houders van loten tegen de vernietiging van briefjes, zoolang de trekkingen niet zijn afgeloopen en zoolang de mogelijkheid bestaat dat nog fouten in de trekkingslijsten voorkomen. Omtrent dit geval behelst het Dagbl. nog het volgende verhaal Bij den inspecteur der Registratie in Den Haag vervoegde zich iemand uit Gouda om zijne hulp in te roepen z/Mijnheer kunt u mij ook helpen, ik ben zoo ongelukkig z/Wat scheelt er dan aan z/Och mijnheer, ik heb een twintigje gekocht in de loterij en daar is me nu het groote lot op gevallen z/Nu dan felici z/Neen mijnheer, feliciteer me niet, ik ben radeloos. Ik ben een arme man, ik werk hard voor mijn vrouw en kinderen en daar valt me nu het groote lot op mijn twintigje en mijn vrouw heeft het verscheurd z/En de stukken weggegooid Ja, och ja, en nu weet ik geen raad." Met bedaardheid werd hem nu aaugetoond, dat, als zijn verhaal waar bleek te zijn, door het inleveren van de andere negentien twintigjes, er wellicht kans was, dat hij zijn aandeel nog kreeg over een jaar. Voor de rechtbank te Amsterdam stond terecht A. van den Burg, koopman, wien oplichting ten laste werd gelegd. Hij wist nl. een firma te Sneek over te halen tot een leverantie van 200, die hij niet betaalde. Hij schreef zijn brieven op keurig papier fraai hoofd, telefoonnummer, tele- gram-adres, afbeelding van een huis, enz. En zelf woonde de beklaagde op een armzalig kamertje Natuurlijk had hij geen telefoon- of telegram- adres. Hij deed handel in alles thee, steenkolen, tele phone^ corsetten, gasgloeilicht, hoefijzers, enz. De heer Batelt, rechercheur, deelde mede, dat beklaagde op de lijst der z.g. //flesschentrekkers" stond. De brieven of briefkaarten van den beklaagde werden geschreven door zekeren J. Hekker Azn., die op de terechtzitting niet meer wist te vert.ellen, wat hij schreef. De getuige Hekker had een schrijfmachine, waarmede de brieven vervaardigd werden zijn vrouw vertaahle ze eerst in't Eransch. Get. had ook wel //zaken" met Van den Burg gedaan. Tegen Yan den Burg liet het bekende week- blad Handelsbelangen reeds in het no. van 25 October 1895 zijn waarschuwende stem hooren. Mr. Wentholt, namens het O. M. optredend, merkte op dat 't gepleegde misdrijf valt onder de in Amsterdam zeer bekende klasse van feiten, die ten doel hebben koopen om niet te betalen. Elken dag wordt een nieuw kunstje uitgevonden. Deze beklaagde heeft echter met het oude mid- deltje gewerktbrieven met fraaie hoofdjes. Zijn lokbrief zag er evenwel best uit en was met een type-writer geschreven in handelsstijl. Daarop ging de Belgische koopman in, maar daarmede was hij zijn goed ook kwijt. Het werd ver onder de waarde aan een derde verschacherd Beklaagde, zegt spreker, die zich op kosten van anderen verrijkt, verdient een niet te geringe straf. Hij eischt daarom 2 jaar gevangenisstraf. Eene jonge dame met een zeer gedistingeerd uiterlijk en nette manieren nam dezer dagen haar intrek in een hotel te Leiden. Heel spoedig bleek het der politie dat men te doen had met eene sluwe oplichtster, die onder valsche voorgevens in verschillende winkels goederen kocht en mede- nam. Enkele winkeliers, die haar minder ver- trouwden, boden aan de goederen aan haar adres te zendenin zulk een geval gaf zij een gefingeerd adres op, ten gevolge waarvan die goederen weder in het bezit der leveranciers kwamen. De dame werd aangehouden en uit het verder door de politie ingestelde onderzoek bleek boven dien dat zij onder gelijke omstandigheden ook goederen was machtig geworden te Amsterdam, Haarlem en De venter en dat zij als ziekenver- pleegster, echter slechts voor korten tijd, in verschillende gestichten was werkzaam geweest. Zij behoort tot eene nette familie, heeft eene hoogere burgerschool doorloopen en had daarna hare opleiding in eene dames-inrichting te Bonn. Omstreeks 12| uur Zaterdagnacht werd Rotterdam gealarmeerd voor een uitslaanden brand in het Hang, die reeds in den aanvang een ge- ducht aanzien verkreeg doordien in zeer weinig tijds de vlammen zich met hevig geweld een uitweg door het dak baanden. Voor nog de brandweer ter plaatse zijn kon, had hij reeds een beduidenden omvang gekregen. Hoogst vermoedelijk ontstaan op de eerste ver- dieping van pand no. 51 in het Hang, in gebruik bij den heer A. Samitowsky, eigenaar van het krediethuis //Au Bon Genie", tevens bewoner van het aangrenzende huis, hetwelk met deze verdieping door middel van een deur gemeenschap heeft, breidde hij zich van daar over de tweede en derde verdieping uit, welke laatste in gebruik zijn bij den heer A. A. Collenteur, firma A. Kleijkamp,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2