Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3362. Dinsdag 29 September 1896. 36e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYEETENTIEN: Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Overzicht. t De Engelsche bladen wijden artikelen aan Ko- ningin Victoria's regeerings-periode, naar aanleiding f van het feit, dat zij dezer dagen de langst regee- I rende van alle Engelsche sonvereinen is geworden. Meerendeels wordt deze regeering eene vreed- I zame genoemd, zooals dit bij dergelijke artikelen I belioort. Dat is echter onjuist. De Norddeutsche Alge- meine Zeitung geeft eeu lijst van al de oorlogen, I die Engeland in dien tijd gevoerd heeft. Het I blijkt dat bijna nooit de Janustempel zelfs maar I een jaar lang is gesloten geweest. Voortdurend oorlogen, meest tegen weerlooze volken, bloedig I en wreedaardig in bun verloop, onrechtmatig in I hun aanleiding, ziedaar het ware verloop der jongste I Engelsche geschiedenis. Gladstone heeft in Liverpool in een rede zoo scherp mogelijk uitdrukking gegeven aan zijne I verontwaardiging over de Turksche gruwelen. Hij i verlangde de terugroeping van den Engelschen gezant uit Konstantinopel en de wegzending van I den Turkschen gezant uit Londen. Intusschen j raadde hij niet om Turkije den oorlog te verklaren. I Hoewel Gladstone thans niets meer is dan een gewoon particulier, zoo is, bij den invloed die de l 85jarige nog altijd heeft, de uitwerking zijner rede I nog volstrekt niet te overzien. Zij werd woord voor woord door het Turksche gezantschap te Londen aan de Porte overgeseind. Afgezien nu van de I mogelijke opwinding die in Engeland het gevolg er van kan zijn, kan zij ook in Konstantinopel licht eene uitbarsting van fanatisme veroorzakeu. Van de Engelsche pers-stemmen teekenen wij j de volgende aan Daily News en Daily Chronicle stemmen geest- driftig met Gladstone's voorslagen in. De Times gelooft, dat de terugroeping van den Engelschen gezant den Sultan wel zou kwetsen, maar zijn handen vrijer zou maken dan ooit, zoodat j hij zich op zijn Armenische onderdanen dan geheel naar goeddunken zou kunnen wreken. Evenzeer onpractisch vindt zij Gladstone's voorslag I om Turkije met geweld te dreigenzij verklaart I uit de beste bron te weten, dat ten minste twee I mogendheden dien dwang niet zouden dulden f ook daarom zijn de dreigementen zoo gevaarlijk en lafhartig, omdat men weet, dat Engeland zich I zou terugtrekken, wanneer er een oorlog in't licht kwam. De Standard legt er vooral den nadruk op, dat Engelands bedoelingen alleen door een I samengaan met de overige mogendheden zouden kunnen verwezenlijkt worden. FEUILLETON 19) De baron voelde zijn hart verlicht en keek den Amerikaan vragend aan, doch deze antwoordde niet dadelijk. »Nog is uw naam goed. Zoudt ge niet denken, dat de mijne hem nog meer aanzien zou schenken irOngetwijfeld," lispelde Ellerich; „dat zou Hij durfde niet bekennen, dat dit juist de wensch was, dien hij sedert lang gekoesterd had. z/Welnu, veroorloof mij dan, aanzoek te doen om de hand uwer dochter." Hoe kalm dit ook gezegd werd, de uitwerking van deze woorden op den baron was groot. Hij deinsde werkelijk terug en had eenige oogen- blikken noodig om tot kalm beraad te komen. //Is u dit ernst?" stamelde hij. //Ik scherts nooit, en deze zaak is daarvoor allerminst geschikt. Ik doe dezen stap na rijp overleg." //Y erkelijk vroeg Ellerich in verwarring ter wij] hem allerlei tegenstrijdige gedachten door het hoofd vlogen. //Ik meende wel bespeurd te hebben, dat ge voor mija dochter belangstelling gevoelt j maar nu ben ik toch verrast." z/En wat is uw antwoord? Hebt ge bezwaar vooroordeelen van uw stand misschien De baron zuchtte en maakte een afwerend ge- baar. Weer kwam er een glimlach op zijn lippen, doch het was geen vroolijke glimlach. De Daily Telegraph gelooft dat Gladstone's rede vooral geschikt is om de nutteloosheid van anti Engelsche demonstraties aan te toonenmaar misschien zouden zij de staatslieden in het buiten land van Engelands onbaatzuchtigheid kunnen overtuigen. De Russisehe souvereinen brengen de dagen van hun verblijf te Balmoral, als gasten van de koningin van Engeland, in kalmte door. Yan politiek hoort men weinig spreken. De czaar is, zegt een telegram uit Balmoral, met den prius van Wales en den hertog van Connaught op de hertenjacht geweest, bij welke gelegenheid tien stuks wild werd geschoten. De koningin en de keizerin hebben bij deze gelegenheid thee gedronken in de woning van den jachtopziener. De keizer en de keizerin, zoo heet het verder, doen allerlei inkoopen in de winkels der omgeving, evenals gewone touristen. De kooplieden zijn zeer ingenomen met hun innemend optreden en vol van de juistheid, waarmede de czaar Engelsch spreekt. Dit bericht handelt dus alleen over het intieme gedeelte van het bezoek des keizers. Over de politieke beteekenis is ook gesproken, doch het heeft den schijn, alsof over het algemeen aan die beteekenis weinig gewicht wordt gehecht. Wel is waar heeft lord Salisbury een bezoek aan den keizer gebracht, maar meer dan een gedwongen beleedheidsvisite wordt dit bezoek niet geacht. z/Zijn taak is moeilijk", schrijft niet ten onrechte de te Weenen verschijnende N. Freie Presse//hij moet de waardigheid van Engeland ophouden, zonder haar veel te laten doorschijnen. Niemand denkt er aan, dat hij de Russisehe politiek zal terugbrengen van den weg, dien deze volgt. Zou hij een boodschap des vredes kunnen brengen De wensch, neergelegd in de laatste zinsnede, zal moeilijk beantwoord kunnen worden. De Daily Graphic b. v. verklaart zonder omwegen, dat het bezoek van lord Salisbury aan den Keizer totaal niets zal kunnen veranderen aan de ver- houding tusschen beide rijken. Waarschijnlijk zal de Czaar met hem spreken over de Oostersche quaestie, maar men zou hem een impertinente ouhandigheid toeschrijven, wanneer men hem in staat achtte deze quaestie het eerst aan te roeren. Wanneer de Czaar ingelicht moet worden omtrent het inzicht der Britten in deze quaestie, zal hij dit langs andere wegen moeten doen en de personen, die daartoe de hoedanigheid bezitten, zullen zeker hun plicht vervullen. //Vooroordeelen van mijn stand P Mijn God, zou ik die in dezen tijd en in mijn omstandig- hedeii kunnen laten gelden Neen, dat is het niet. Voor u behoef ik niet te verbergen, dat deze verbintenis mij zeer welkom zou zijn; maar z/Ge wilt zeggen, dat barones Elvira de be- slissing in handen heeft." //Natuurlijk Zij is meerderjarig en boven- dien heb ik op haar standvastig karakter volstrekt geen invloed en dan zou het mij ook tegen de borst stuiten haar door het blootleggen van mijn benarde omstandigheden te nood- zaken tot Ellerich perste de lippen samen en sloot een oogenblik de oogen. Hij huiverde zelf van de diepte, waarin hij gezonken was, zoo diep, dat hij eerst de verzekering moest geven, dat hij zijn kind niet wilde verschacheren. i/O, dat zou ik niet verlangen Met onderling goedvinden wil ik trouwen, maar zonder dwang. Ik hoop, dat de barones mijn aanzoek even kalm zal aannemen, als ik voornemens ben het tot haar te richten." z/Denkt ge In den blik, waarmee Ellerich den Amerikaan bij deze twijfelende vraag aankeek, lag onwillekeurig zekere spot. Snoward gevoelde dit wel, maar hij toonde zich daardoor volstrekt niet beleedigd. z/Ge moet niet van mij denken, dat ik mij zelf te hoog schat, baron," zeide hij. //Het geheim van het welslagen mijner ondernemingen is hierin gelegen, dat ik altijd precies wist, waar ik mijn bekwaamheden kon aanwenden en op welk gebied De Regeering heeft ernstig overwogen in hoever de thans algemeen geldende bepaling, dat bij mist, nevelachtig weer.of sneeuw met matige snelheid zal worden gevaren, wellicht door een meer stellig voorschrift behoortte worden vervangen. De uitslag van dat overleg is echter geweest, dat het geven van zoodanig voorschrift niet wel doenlijk is, wat ook de maritieme conferentie van Washington in 1889 van meening was. De toelagen aan de muziekkorpsen der infanterie zijn op de oorlogsbegrooting thans met 13,650 verhoogd, zijnde het bedrag dat thans jaarlijks door de officieren tot het instandhouden er van wordt bijgedragen. De Minister meent dat de officieren niet meer met het gedeeltelijk onderhouden van die korpsen moet worden belast en dat het niet raadzaam is hen van hunne geenszins ruime traktementen, welke niettegenstaande de belastingen stegen of werden uitgebreid sedert 1881 geen vermeer- deringen ondergingen, maandelijks een bedrag in te houden ten behoeve der muziek. Het Leger des Heils heeft op het oogenblik in Nederland 64 corpsen, door welke jaarlijks ruim 33,000 bijeenkomsten worden gehouden. De Nederlandsche maatschappelijke afdeeling heeft in voile werking11 toevluchten en kosthuizen, waaronder ook het pas geopende volkslogement en gaarkeuken ,/Metropool" te Amsterdam, met onge- veer 300 bedden, 7 werkplaatsen, 2 reddingshuizen voor gevallen vrouwen, landkolonie, rustoord, zie- kenverpleging met daaraan verbonden polikliniek, 2 barmhartigheidsposten, terwijl nog twee nieuwe dergelijke instellingen gedurende de afgeloopen 14 dagen werden geopend. Natuurlijk kan zulk een leger geen kapitalen vormen, en zijn de talrijke instellingen grooten- deels afkomstig van vrijwillige bijdragen." Zooals men weet houdt het leger elk jaar eene week van zelfverloochening. Dit jaar is 't aan- gevangen 27 Sept. en eindigd 3 Oct. Nu roept het leger, bij gelegenheid van deze //week van zelfverloochening", vooral met het oog op den aanstaanden winter, de hulp in der openbare liefdadigheid. De groote jacht in Friesland is Maandag ge opend. Hazen zijn er veel meer dan in de laatste jaren, een gevolg van het gunstige weer en van den langdurigen lagen waterstand. Ook patrijzen ik te kort schoot. Ge meent, dat ik niet in staat zal zijn een schoon, verstandig en verwend meisje liefde in te boezemen en ik meen dat ook. Mijn persoon was nooit begeerenswaard, en nu ben ik reeds over don bloei der mannelijke jaren been. Maar liefde is ook het laatste, wat ik zou begeeren te geven of te ontvangen." z/Dan stelt ge uw hoop op z/Op de verlokking van mijn rijkdom, denkt ge Baron, ik ken uw dochter reeds genoeg, om te weten, dat zij een verheven inborst heeft. Anders zou mijn aanzoek een monsterachtige dwaasheid zijn, die ik al wel duizendmaal had kunnen begaan. A een, ik hoop uwe dochter de overtuigiug te schenken, dat wij door een huwelijk elk afzonderlijk ons gemoedsleven op de beste wijze kunnen ontwikkelen." De baron keek hem bedremmeld aan, alsof hij dit laatste niet begreep. Daarop vervolgde Sno ward z/Ik zal mij duidelijker verklaren. Yan inborst zijn wij geheel verschillend, maar in een opzicht komen wij overeen wij willen heerschen, ieder °.P ziJn e'Sen manier, dat is zoo en omdat wij bij dit gemeenzame streven toch in doel ver- schillen, zullen wij daarover geen twist krijgen. Wij laten elkander geheel vrij, en daarop berust de voldoening van onze triomfen. Barones Elvira heeft onmetelijke rijkdommen noodig om den vollen triomf van haar schoonheid te vieren en ik heb zulk een schoone, voorname vrouw met karakter, verheven boven de verdenking van alledaagschheid, noodig om de honueurs van mijn huis waar te nemen op een wijze, die mij het welslagen waar- borgt van groote plannen in de toekomst. Met en korhoenders zijn in grooten getale aanwezig, vermoedelijk een gevolg van het gunstige weder gedurende den broeitijd. Te Leeuwaarden zijn thans de wildprijzen als volgt: hazen 0,90 tot f 2; patrijzen 0,60 tot 1houtsnippen /2 tot/2,25; korhoenders 2 per stuk. TER NEUZEN, 28 September 1896. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende winterdienstregeling van den prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde, aanvangende 1 October. De booten zullen Dinsdag- en Yrijdagmorgen uit Vlissingen een uur en de overige dagen 15 minuten vroeger vertrekken. De avondboot vervalt. De voornaamste wijziging is echter dat des Dinsdags en Vrijdags van Ter Neuzen eene boot zal vertrekken ora 4,50 ure, terwijl tot heden de eerste boot pas om 7,25 ure vertrok. Die afvaart, ingesteld met het oog op de zittingen der recht- bank, blijft evenwel ook behouden op 7,15 ure. Ten overvloede zij nog opgemerkt dat met 1 October de dienstHoofdplaat vervalt. De week van jool en pret behoort weer tot het verledene. De tenten, kramen enz. die we verleden week in hun Zondagsgewaad konden aan- schouwen zijn voor het meerendeel van hun tooi ontdaan, reeds geheel opgeruimd, of vertoonen nog een kaal geraamte en dit laatste zal ook wel het geval zijn met de beurzen van vele kermis- bezoekers. Bij den laatsten klokslag van 12 ure in den Zaterdagnacht ving het traditioneele sluiten der kermis door de politie aan in de omgeving der markt, vanwaar men verder toog naar de westzijde van Ter Neuzen, telkens een lokaal waar vreugde en plezier den scepter voerden ontruimend en in stilte achterlatend. Grooter en grooter werd de volksmassa die als schapen vooruitgedreven, kermis- uit vierde, maar hoe vol ook de lokalen waren, zonder tegenstand te ondervinden had de sluiting plaats. Voor het meerendeels hoorde men h>er en daar door enkele troepjes met schorre kelen een lied uitgalmen, vroolijke en ook door enkelen treurige liederen waaraan men kon bespeuren dat de harten der zangers met weemoed vervuld waren. Of dit was door de stemming waarin zij door 't gebruik van geestrijk vocht gekomen waren dan wel omdat de kermis teneinde was, wij weten 't niet. een huishouding, waarvan Elvira aan het hoofd staat, durf ik het opnemen tegen de hofhouding van een koning, en ge begrijpt wat dit beteekent voor mijn plannen." Ellerich knikte en daarbij toonde zijn gelaat een uitdrukking van schuwe bewondering. Nu eerst begreep hij, hoe slim deze Amerikaan was. Vijf minuten later voerde de baron zijn gast in de eetzaal, waar de huzaren-luiteiiant Guido en Elvira juist waren binnengetreden. De begroeting was slechts koel en vluchtig. Ellerichs voorhoofd werd beschaduwd door een wolk van ontevredenheid. Alleen om aan den beslist uitgesproken wensch zijns vaders te voldoen, was Guido gekomen om samen te zijn met den //geachten haudelsvriend." Van hem was dus niet veel voorkomendheid te verwachten. Doch nu was Elvira blijkbaar ook in een slechte stemming. En dat juist nu terwijl de Amerikaan aanzoek wilde doen Ellerich had moeite om een goed gelaat te toonen en den beininnelijken gastheer te spelen. Aan tafel moest hij bijna geheel alleen het gesprek levendig houden. Guido keek elk oogenblik naar de pendule en zeide terloops, dat hij dezen avond in het officieren-casino werd verwacht. Elvira raakte de spijzen niet aan en beantwoordde de vroo lijke woorden, die haar vader tot haar richtte, slechts met een verstrooid lachje. Wat scheelde haar toch P Zou zij iets vermoeden van de plannen van den Amerikaan En wilde zij hem reeds vooruit haar afwijzend antwoord doen gevoelen Ellerich zuchtte meermalen achter zijn servet, en al de moeite, die hij deed, om de pijnlijke stemming aan tafel te doen verdwijnen, was vergeefsch. TER IE1IZEISGHE COIIRANT. Dit Mail verscliijnt irlnandag-, Woensdas- Vrijdag-avond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den uitg-ever 1". J. VAI DE MIDG te Ter Keuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1