Ciemengde beriehten. De minister wil die 583/4 millioen in 13jaren verwerken, waarna het nieuwe materieel in- middels weer genoeg veroaderd zal zijn om weer aan een nieuwe 80 millioen te beginnen. (Deze slotopmerking is niet van den minister, zegt de H. Crt.) Men schrijft uit Amsterdam Wanneer wij goed ingelicht zijn, dan moeten de plannen van onzen hoofd-commissaris van politie, den heer Eranken, om eene brigade detectieve alhier op te richten, gereed en aan den burge- meester ter overweging en goedkeuring overgelegd zijn. Die brigade zon gevormd wordeu uit eenige marechaussees en veldwachters, onder bevel van den wachtmeester der marechaussees te Heerenveen, en geheel komen onder leiding van den heer Eranken. Wanneer rijks- en stedelijke regeering de plannen goedkeuren, zal deze brigade reeds 1 October in het leven worden geroepen. Op een verzoek om eervol ontslag als hoofd van school 1 te Terseke van den heer Z. Bouwens is door den gemeenteraad, op grond dat deze op 1 September zijne betrekking zonder verlof en zonder adres achter te laten, heeft verlaten, be- sloten het ontslag niet eervol maar ambtshalve te verleenen. Blijkens de gedane rekening en verantwoording aan de aandeelhouders der meestoof //de Eens- gezindheid" te St. Annaland, is over den teelt 1895 ontvangen 3771,ll1/^ en uiigegeven J 2007,62, zoodat het goed slot bedraagt f 1763,49Y2- Een gedeelte hiervan is den aan deelhouders uitgekeerd. TER NEUZEN, 21 September 1896. Tot predikant bij de Gereformeerde kerk alhier is gisteren beroepen Ds. W. H. Oosten, te Middelburg. Heden was het de dag waarop onze kermis officieel is begonnen. Yoor zoover we konden nagaan zijn alien wier bezoek we aankondigden gekomen, terwijl we nog bespeurden dat ook een schiettent aanwezig was en ook een gelegenheid waar men zijn welgelijkend afbeeldsel kan laten vervaardigen, benevens een ininiatuur-velocipede- tent. Door ongunstig weer werden zij die over water moesten komen Vrijdag en Zaterdag opge- houden, zoodat heden nog velen druk in de weer waren met het opslaan hunner inrichtingen, terwijl ook verschillende gelegenheden reeds geopend waren, waaronder ook, tot groote voldoening van de jeugd natuurlijk, de 2 caroussels. Ook het paardenspel van Mad. Libot zal heden avond met zijne uitvoe- ringen aanvangen. Eveneens beginnen de dansgelegenheden en in het Hotel //La belle vue" het cafe-chantantgezel- schap de familie Boesnach. Daar dit Hollandsche gezelschap in de 2 achtereenvolgende jaren dat het op onze kermis werkzaam was een goeden naam verwierf achten we een woord van aanbeve- ling overbodig. In het Nederlandsch Hotel wacht ons het neusje van den zalm, daar op de bovenzaal, volgens ach- terstaande advertentie, een gezelschap bestaande uit specialiteiten van verschillende nationaliteit zal werkzaam zijn gedurende 3 avonden. En hiermede wenschen wij onze lezers een prettige, en onze neringdoenden een voordeelige kermis Van Regeeringswege is de vorige week eene opmeting gedaan van de schorgronden in den Brakman (Zeeuwsch-Ylaanderen). Er bestaat uit- zicht, dat reeds het volgende jaar een gedeelte dier gronden zullen ingedijkt worden en dan tevens voorzien wordt in den slechteu toestand der haven van Philippine. Naar wij vernemen, is de heer J. G. Gerritsen, burgemeester van Breskens en Groede, door den De //kunstenaar" was beleedigd en zette een hooge borst. z/Oho, ik ben geen kleurling z/Wat? De zoon van een negerin dus een mulat. Maar dat beduidt niets. Waarom praten we zoo lang? Ge komt om mij iets af te bedelen?" Nu gevoelde kapitein Murle zich nog meer gekrenkt doch de koele woorden ven mr. Snoward hadden ook al niet kwetsender kunnen wezen. z/Ah! Waait de wind uit dien hoek Wilt ge mij eenvondig als een landlooper ter zijde zetten?" z/Goed geraden, mijn waarde John, juist zoo," luidde het bedaarde antwoord. //Je verbeeldt je toch niet, dat het anders is z/Kijk, nu kom je pas in den rechten toon z/Als jij nog eenmaal //je" tegen mij durft zeggen, sla ik je met deze liniaal om de ooren," zeide Snoward zoo kalm mogelijk. z/Ja hoe dan Ik dacht, dat ge u onze oude verhouding zoudt willen herinneren, dien goeden tijd, toen wij in Californie samen in dezelfde tent sliepen. Toen hebt ge mij altijd i/uw goeden vriend" genoemdEn heb ik u niet veel diensten bewezen z/Waarvoor ik je vroeger of later altijd goed heb beloond z/Gelooft ge dat? Nu, in ieder geval denk ik, dat onze oude vriendschap u nog wel zooveel waard zal zijn, dat ge mij, nu ik in nood verkeer, weer op de been zult willen helpen. (Wordt vervolgd.) president der Yereenigde Staten van Yenezuela benoemd tot ridder 3e klasse (commandeur) der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder. Aardenburg. Voor het beroep bij de Ned. Herv. gemeente alhier is door Ds. R. G. C. Oldeman, te Akersloot, bedankt. Zuidzande. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroep uitgebracht op den heer C. Samplonius, candidaat te Lutjegast, (Groningen). In de laatste veertien dagen zijn op de plaat voor Bath vier groote zeebooten omhoog gevaren. Wel kwamen zij zonder hulp weer vlot, doch het feit op zich zelf, zegt de Midd. Ct. is kenschetsend genoeg om vermeld te worden. Langzamerhand sterven ze uit. Telkens gaat er weer een heen. En daaronder oudjes, die //het dankbare vader- land" op hun hoogen leeftijd gebrek laat lijden. Maar de Minister van oorlog beloofde verleden jaar een onderzoek, wat er aan te doen was. De Troonrede zweeg er nog over. En nu en dan sterven er iutusschen in kom- mervolle omstandigheden. Want de Minister onderzoekt. En de schatkist spaart inmiddels eenige hon- derden guldens uit. z/La patrie reconnaissante". Eenigen tijd geleden werd te Roermoud door twee heeren een weddenschap om f 200 ge- sloten om binnen 20 dagen van daar naar Parijs te loopen. De heer E. R. nam deze aan en begaf zich den 31 Augustus op marsch, met het gevolg dat hij Dinsdag te Parijs aankwam, zoodat hij den weg in 17 dagen heeft afgelegd. De wed denschap is dus met glans gewonnen. Door het hoofd der politie te Rotterdam is eervol vermeld geworden bij dagorder, de inspecteur der recherche de heer J. H. van Beusekom, de hoofdagenten der recherche H. P. Scheentjes, J. A. Vermeulen, A. L. v. d. Werff en C. Lecker. Aan alien zijn bovendien geldelijke belooningen toegekend geworden. De dynamitard Wallace (Kearney) die opgesloten was in het politie'bureau der 2e afdeeling is naar de strafgevangenis aan den Noordsingel overge- bracht en aldaar onder bijzondere bewaking gesteld. De andere is in het Huis van Bewaring aan de Korte Hoogstraat mede in afwachting van de uitlevering. De vijf groote mogendheden kunnen te zamen 16,826,000 geoefende soldaten in het veld brengen. Voor het kantongerecht te Oud-Beierland wordt een zaak behandeld, welke een uitvloeisel is van het op 6 Augustus jl. aldaar gehouden zangersfeest. Door den heer De V. werd toen aan den burge meester toestemming gevraagd om een tent mogen plaatsen op particulier terrein, wat werd toegestaan. Terstond verrees nu een groot kraam, waarin pof- fertjes gebakken en ververschingen werden verkocht. De burgemeester liet terstond weten, dat wel toestemming was gegeven voor een tent, maar niet voor een kraam en trok de vergunning in. De heer De V. zag geen verschil in tent of kraam, weigerde die af te breken, ging met bakken enz. door, en waar het boofdzakelijk om te doen was hij verdiende veel geld. Natuurlijk werd proces-verbaal opgemaakt en zal dus vermoedelijk van de gemaakte winsten een paar guldens voor boete moeten betaald worden. Yoor eenigen tijd werd te Enschede een vergadering gehouden van bakkers en winkeliers aldaar, waarin werd besloten een schrijven te richten aan de Hollandsche lJzeren Spoorwegmaatschappij en deze maatschappij de opmerking te maken, of het wel op haren weg ligt om een vereeniging als de cooperatieve landbodwvereeniging en handels- bank te Lonneker, bij welke vereeniging verschil lende neringdoenden in Enschede schade hebben geleden, nog te bevoorrechten door haar een stapelplaats af te staan. Op dit schrijven werd niet geantwoord. Thans hebben bovengenoemde bakkers en win keliers aan alle neringdoenden te Enschede verzocht, hun grossiers mede te deelen, om de voor hen bestemde goederen niet meer per H. IJ. S., maar per Staatsspoor of andere gelegenheid te zenden. Yrijdagmiddag heeft op de Beurs te Amsterdam weer een relletje plaats gehad. Een commissionair in effecten had, naar men beweert, een circulaire verspreid, waarin hij te kennen gaf zijn clientele te zullen bedienen zonder provisie in rekening te brengen. Dit was in strijd met de begrippen van den effecten-hoek en de verspreider der circulaire moest er af. Met een hoeratje, de gebruikelijke manier, moest de man er afgedrongen en men drong tot men hem in een hoek had gekregen. Toen scheen aan' de gewoonten der Beurs voldaan In een ballet, dat in het Circus Renz te Amsterdam wordt gegeven, schitteren op een zeker oogenblik eensklaps de danseressen, tegelijk met het ontbrandeu der gloeilichten in de boomen en bloemen langs den rand van het renperk, met een aantal electrische vonken in haren en kleeren. Het geheim daarvan is, naar het //Nbl. v. Ned." verhaalt, het volgende Een koperdraad, rondom het renperk onzichtbaar aangebracht, voert de electrititeit aan, en de stroom verspreidt zich van daar uit door een aantal koperdraden, die ongeveer 25 centimeters van elkander zijn aangebracht in het vloerkleed van geta-pertja, dat in de arena is neergelegd. Op 't oogenblik waarop de muziek het sein voor het ontgloeien aangeeft, zorgt iedere danseres, met haar voet op een draad van het kleed te staan, uit welken voet een fijn koperdraad langs been en rug naar de gloeilampjes loopt. De geleidingen aan het lichaam vereischen de grootste zorg, en voor elke voorstelling worden al de costumes nauwkeurig nagezien. olgens de Zwolsche Courant wordt reeds sedert Woensdag j. 1. vermist Johannes Poepenborg, oud 24 jaar, arbeider, i'nwonende bij zijn moeder Maria Oude Eppink, wed. G. Poepenborg, wonende in de aangrenzende buurtschap Beuningen. De moeder, die door het uitblijven van haar zoon in ongerustheid werd gebracht en vermoedde dat hem een ongeluk zou zijn overkomen, informeerde eerst Vrijdag waar hij zich kon ophouden. Zij begaf zich daartoe ten huize van Johannes Bruns, wonende in de buurtschap Denekamp, waar haar zoon volgens geruchten Woensdagavond het laatst zou zijn geweest. Daar wist men haar te vertellen dat haar zoon zich dien avond aldaar in beschonken toestand had opgehouden en dat den volgenden morgen zijn jas en pet nabij die woning waren gevonden en zij deze aldaar hadden bewaard. Daar de jas na onderzoek bleek met bloedvlekken te zijn bedekt, werd onmiddellijk aan een misdaad gedacht en vervoegde de moeder zich met de kleedingstukken bij de politie ten einde aangifte van het voorgevallene te doen. Volgens verklaring der moeder moest de vermiste in het bezit zijn van plus minus 50 aan geld. Zekere Johannes Kienhuis, inwonende schoonzoon bij Bruns voornoemd, is door de politie verhoord, maar verklaart, van niets te weten. Den geheelen dag is naar den vermiste of diens lijk gezocht, doch daarvan geen spoor ontdekt. Het onderzoek duurt voort. De Krupp-stad Essen telt nu, naar gebleken is, meer dan 100,000 inwoners. Die stad behoort dus nu tot de //groote steden" der Rijnprovincie. Zij is de zevende in de rij. Duitschland heeft nu 29 steden van meer dan 100,000 inwoners. Daarvan liggen er 19 in Pruisen. Te Brugge zijn vele ingezetenen opgelicht door een paar oudjes. Deze hadden zich daar onlangs gevestigd en de man vertelde dat hij op 14 September een gouden bruiloft dacht te vieren, waarloe hij om een plechtige mis in de kathedraal vroeg. De buren besloten dien dag voor de oudjes tot een waar feest te makenlijsten gingen rond en hen werden den avond te voren een aardig sommetje en tal van geschenken aangeboden. Voor den dienst in de kerk was alles gereed gemaakt en talrijk was de opgekomen schare. Te vergeefs wachtte men echter op het gouden paar. Eindelijk werd naar hun woning gezonden maar men vond daar niemand. De bedriegers, die een valschen naam hadden opgegeven, waren spoorloos verdwenen Er zijn in den laatsten tijd weer nieuwe uitvindingen op het gebied van de rijwielen ge daan. Een Amerikaan heeft uitgedacht, het rijwiel in beweging te brengen door middel van samen- geperste luchteen ander laat het voortbewegen door de kracht van den wind, die opgevangen wordt door een ronden molenwiek, welke uit staafjes aluminium bestaat. Een Eranschman heeft eene machine uitgedacht, waarmede men een afstand van 10 a 20 kilometer per uur kan afleggen, en waarmede men minder kans loopt van om te slaan. Het is ongeveer ingericht als de oude draisine, den voorlooper van het rijwiel. De rijder behoeft bij dezen toestel slechts nu en dan met de voeten tegen den grond te stooten. Een groot verzamelaar is dezer dagen te Weenen overleden, de heer Arthur Hamilton. Hij had eene collectie van 20,000 knoopen van alle mogelijke uniformen van alle legers, die er bestaan. Zijne verzameling waaiers van beroemde vrouwen telde 352 exemplaren. Ook had hij tanden van de gevaarlijkste wilde dieren opge- spaard. In sommige steden van Amerika kan elk een bij de maat zooveel electriciteit opdoen als hij voor dien dag noodig heeft. Die electriciteit wordt gebruikt voor verlichting, als beweegkracht, enz., en begint dus langzamerhand tot de huis- houdelijke benoodigdheden te behooren. Ze wordt verkocht in gevulde batterijen, waarvan de kleine er als sigarettendoosjes, de groote als spuitwater- flesschen uitzien. 's Morgens worden deze batterijen op wagentjes bij de klanten rondgebracht en worden de leege afgehaald. Er schijnt ook onder volksmannen in Belgie beroering te heerschen, daar een druk bezochte vergadering, waar het nog al woelig toeging, de bekeude Anseele door vele aanwezigen als een tiran werd beschouwd. Hij werd beschuldigd als administrateur van de Vooruit van het salaris, o. a. van dat der werkmeisjes, ten behoeve van de partijkas af te houden. Naar aanleiding van het verdwijnen van Robinson Crusoe's eiland, Juan Fernandez, her- innert l'lndependance Beige eraan, dat de held I van Daniel Defoe, volgens een andere dan de algemeen aangenomen lezing, niet de Schotsche I matroos Alexander Selkirk, maar een Zuid-Neder- I lander, Alexander Oexmelen, moet zijn geweest. Oexmelen was heelmeester op een schip der I Oost-Indische compagnie, dat in 1660 niet ver I van St. Domingo verging. Hij was de eenige van f de bemanning, die in leven bleef, en bracht jaren I door op een onbewoond eiland, waar hij zich langzamerhand een goed verblijf en allerlei be- j noodigdheden wist te verschaffen. Eindelijk werd hij door een schip, dat zijne seinen opmerkte, naar zijn land teruggebracht. Na zijn terugkeer gaf Oexmelen een verhaal van zijne reizen uit. Verscheidene daarin mee- I gedeelde bijzonderheden stemmen overeen met die van Robinson's gescbiedenis en men acht bet I niet onmogelijk, dat Daniel Defoe Oexmelen's verhaal, dat 30 jaren voor zijn beroemd boek verscheen, heeft gekend. Men herinnert zich het avontuur van Moha- I med-ben-Aed, die onlangs te Tunis werd opge- I hangen en weer tot zichzelven kwam, toen men hem meende te begraven. Zijne straf is nu in I levensdurenden dwangarbeid veranderd. Mohamed-ben-Aed, een echte schelm, beviudti zich nu in de gevangenis, in afwachting dat hij I naar Porto-Forma, naar de galeien zal worden K overgebracht. Hij heeft zijne geschiedenis aan een zijner landgenooten medegedeelddeze is belang-1 wekkend genoeg, vooral omdat zij het buitenge- woon feit van zijnen terugkeer tot het leven, na f te zijn opgehangen, opheldert. Mohamed-ben-Aed was duiker van beroep en een der beroemdste van de heele kust. Hij was I dus gewoon langen tijd zijn adem op te houden I zonder te stikken. Toen de beul nu den strop om den hals deed, haalde hij diep adem en rekte zooveel mogelijk zijn hals uit. De koord gleed dus tot onder zijne kin, terwijl hij een grooten voorraad lucht in zijne longen had. Het schijnt, dat de deugniet zelfs geen oogen blik zijn bewustzijn verloor, zoolang hij bleef hangen. Slechts toen hij werd losgemaakt, zoo I beweert hij, viel hij flauw. Men legde hem op de plank, waarmede hij naar het kerkhof zou worden gebracht, toen hij weer bijkwam, maar ziende, dat hij zich nog aan den voet van de galg bevond, verroerde hij zich niet, uit vrees, dat men hem weer zou opknoopen. Hij bleef dus den doode spelen, totdat men op 't punt stond hem te begraven. Toen zette hij zich eensklaps rechtop en vroeg te drinken, tot f groote verbazing der grafdelvers. Het overige van de geschiedenis is bekend. De I booswicht, die maar een arm heeft, zal op de galeien slechts weinig werk kunnen ver rich ten en is nu rentenier voor het overige zijns levens. Over het dynamiet-komplot wordt nog niet veel nieuws gemeld Beriehten uit New-York bevestigen, dat Tynan sinds 1888 Amerikaansch burger is. Hij moet I nog geen antwoord hebben ontvangen op zijne I telegrammen aan de Regeering der Vereenigde Staten. De Iersche advocaat O'Conner is door Tynan's I vrienden aangewezen om hem te verdedigen, meldt de //Independance beige". De vrouw te Antwerpen, Goll genaamd, die eene I schoonzuster van den te Rotterdam gevangen Kearney is, werd nog eens verhoord, maar kon niets van belang meedeelen. Uit Londen wordt gemeld, dat Bell daar een aantal bommen uit Antwerpen ontving. Een drogist te Antwerpen, die een groote hoeveelheid zwavelzuur aan beide mannen verkocht, heeft verklaard, dat zij aanbevelingen hadden van Amerikaansche autoriteiten. Gremeenteraad van Ter Neuzen. Vergadering van Maandag 21 Sept. 1896. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Van IJsselsteijn, De Feijter, Moes, Wieland, Visser, Van der Hooft, De Koeijer, Donze, Grenu en Van den Hoek. De Voorzitter opent de vergadering waarna de secretaris de notulen der vorige leest, die aldus worden vastgesteld. De Voorzitter deelt mede dat de heer Harte afwezig is wegens uitstedigheid en de heer Tazelaar wegens ziekte. Daarna komt aan de orde 1. Uitslag aanbesteding straatreiniging enz. De Voorzitter deelt mede dat de uitslag was dat werd ingeschreven door Dieleman voor /1196, Van Kerkroorde voor 1190 en Verkouteren voor 1175 de sommen loopen dus weinig uiteen. In 1893 werd ingeschreven door Van Kerkvoorde voor /1150, Loof voor 893 en Dieleman voor 830. De laagste inschrijving is dus 345 hooger dan I de som waarvoor het in '93 is aangenomen. In 1890 werd I ingeschreven voor f 1800, f 1400, f 1350 en f 1092. Nu is het wel opmerkelijk dat bij vroegere aanbestedingen de sommen zoo uiteen liepen en dat ze nu zoo overeenstemmen. Nu is het waar dat Ter Neuzen sinds veel is uitgebreid, terwijl de waarde van het straatvuil niet vermeerderd is, integendeel, en met de beer is het evenzoo. Het Dag. Best, heeft het echter goed geoordeeld de beslissing aan den Raad over te laten. De heer Wieland merkt op, dat Van Kerkvoorde het de vorige drie jaar gehad heeft en dat zijn aannemingssom plus minus 100 met zijn laatste inschrijving verschilt. De heer Van der Moer komt ter vergadering. De heer Wieland zegt verder dat ook Dieleman, de tegen- I woordige aannemer, het best weten kan voor welke som het I kan gedaan worden. Daar hij weer ingeschreven heeft blijkt dat hij 't nog wilde houden en als 't minder kon zou hij ook wel lager hebben ingeschreven. Spreker voor zich ziet de zaak niet anders in, dan dat de Raad voor het werk de I ingeschreven som zal moeten geven. De heer Moes vindt het bespreken van de insehrijvingen I in openbare zitting een lastige zaak, waarom hij den wensch uitspreekt dat zal worden overgegaan tot het houden eener geheime zitting. Hiertoe wordt besloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2