Algemeen Fieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3359. Dinsdag 22 September 1896. 36e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYEETEUTIM: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. politiek Overzicht. In Engeland wordt vrij kunstmatig een beweging tegen den Sultan opgewekt. Van de eene zijde wordt voortdurend beweerd, dat zulk een agitatie slechts kan uitloopen ten nadeele van Engeland zelf. Doch daaraan stoort men zich niet. Wie de Daily News leest heeft dat kunnen zien uit de groote ruiinte, welke besteed werd aan het opnemen van moties, die alien overvloeiden van medelijden met de Armeniers, alien ongeveer denzelfden inhoud hadden en wier recht van bestaan, in veler oogen, alleen zal geweest zijn overvloed van ruiinte, gebrek aan copie ,/Welk doel heeft dus die wilde agitatie? De geboorte van een ridiculus mus - Dat zijn de woorden, waarmede een Londensche correspondentie aan het Berliner lageblatt sluit. En het Berliner Tageblatt kiest overigens in de laatste dagen heusch geen partij voor den Sultan. De heer Gladstone, die eenigen tijd geleden zich uit de politiek heeft terug getrokken, sehijnt zich aan het hoofd van de anti-Turksche beweging te willen plaatsen. Daarover worden den //grooten ouden man verwijten niet gespaard en venijnig spottend wordt op hem het woord toegepast, dat lord Palmerston eens gebruikt moet hebben//Hij zou eerst zijn land willen verwoesten en dan sterven in een gekkenhuis." En dan wordt tevens de houding, welke hij aanneeint nu hij niet aan het bewind is, vergeleken bij die, toen hij aan het hoofd der regeering stond. //De heer Gladstone was zelf een der voornaamste bewerkers van den laatsten oorlog, waarin Engeland gewikkeld was een oorlog, welke Engeland honderd millioen uit de schatkist heeft gekost, en honderd duizend zijner zonen, en was ondernomen om de macht van Turkije in Konstantinopel te handhaven. Dat was de politiek van Mr. Gladstone, toen hij nog //in office" was. Nu hij //Out of office" is, verlangt hij, dat Engeland tweemaal zooveel geld zal uitgeven en misschien tweemaal zooveel bloed zal verspillen om het Turksche rijk te vernietigen." Niet zonder zekere bezorgdheid zien de Fransche staatslieden de samenkomst van den Czaar met de Koningin van Engeland en den Prins van Wales in Balmoral tegemoet. Men herinnert zich in hoe groot aanzien de oom Wales bij zijn neefstaaten het bewonderend oordeel dat de laatste bij gelegen- heid van de begrafenis zijns vaders over den Prins veldenu is men bevreesd, dat de Czaar zich ginds tot dwangmaatregelen tegen Turkije kon FEUILLETON 16) Natuurlijk was het geen licht stukje werk, wat de deurwachter met de opruiming der wachtkamer als laatste gedeelte van zijn dagwerk had te ver- richten. Maar hij vervulde zijn taak met onwrik- bare vastheid, met kalme waardigheid dreef hij de tegenstribbelende schare naar buitendat maakte indruk. Daar was er niet een, die zich niet had voorgenomen den volgenden dag de eerste te zijn en zich tot den deurwachter te wenden met de woorden //Ik moet dringend mijnheer Snoward spreken Op de straat keerden zij het hoofd nog eens om naar de spiegelruiten der bel-etage, waarop nog met vergulde letters te lezen stond //Grand Restaurant Exelsior," terwijl onder de vensters een reusachtig bord liing met de aankondiging z/Bank-filiale van Ralph T. J. Snoward. New- York en Buenos-Ay res." Met een blik vol be- vrediging namen de lieden voorloopig afscheid uit dit huis hoopte ieder voor zich schatten te zullen wegdragen. Toen de deurwachter naar het venster trad om dit te openen en de wachtkamer te luchten ge- durende het uur, dat de kantoorbedienden nog moesten blijven, zag hij in de vensternis een man staan, die daar was achtergebleven. Hij was klein van gestalte, had een donkerkleurig gelaat en zijn ouderdom liet zich niet op het oog bepalen. De man stak in een schamele plunje, die niet vol- laten overreden, die met Erankrijks belangen in strijd zouden kunnen komen. De redeneering is dezedwangmaatregelen voeren tot bezettingen, bezettingen tot inbezitnemingen en, daar nu in de laatsten tijd de deeling van Turkije weer erg ter sprake komt en wel in een bedenkelijk verjongden vorm, zoo zou het niet onmogelijk zijn, dat, zich daaruit een toestand zou kunnen ontwikkelen, waarbij Engeland voor goed heer en meester aan den Nijl werd. De heer Faure heeft bij de Manoeuvres een nieuwigheid ingevoerd. Hij is daarbij te paard verschenen. Men zegt, dat het in de eerste plaats de bedoeling van den heer Faure is geweest, om de openbare meening aan zijn rijden bij militaire oefeningen en feestelijkheden te gewennen, daar hij dringend wenscht, te paard aan de zijde van den Russischen Keizer de revue in het kamp van Chalons te houden, in plaats van, zooals tot nu toe gebruikelijk was, in zijn rijtuig te blijven zitten. De Keizers van Duitschland en Rusland hebben te Breslau en Gorlitz elkaar in beleefdheden weinig toegegeven, ofschoon de Duitsche en ook de vreemde pers langen tijd zich heeft verdiept in de vraag, welke de juiste tekst en de juiste be- teekenis was van de woorden, welke door Czaar Nicolaas gesproken zijn. Over het algemeen werd men het na lang redeneeren eens, dat de Russische Keizer niet voornemens was een einde te maken aan de vriendschap, welke nu reeds eenigejaren tusschen de beide groote rijken bestaat. Maar nauwelijks is de Czaar uit Duitschland vertrokken, als er een bericht komt, waaruit blijkt, dat de eensgeziodheid tusschen de regeeringen niet zoo groot is als die tusschen de vorsten. Er is n. 1. weer sprake van een tarieven-oorlog tusschen Rusland en Duitschland, uitgaande van Rusland. De maatregelen, welke door dit land genomen zijn, worden in Duitschland van zooveel gewicht geacht, dat volgens officieuse bladen de Duitsche regeering omgaat met het plan om het beleenen van Russische papieren door de Rijksbank weer te verbieden. Zooals men weet, heeft de Duitsche regeering dergelijke beleeningen eenigejaren geleden eveneens verboden, welk verbod een anderhalf of twee jaar geleden is ingetrokken. Zijn wetsontwerp tot wijziging van de ge- meentewet, in verband met het nieuwe kiesrecht, verdedigende, verklaart de Minister van Binnen- doende was voor dezen tijd van het jaarde jas was dichtgeknoopt tot aan den hals, zoodat geen spoor van een halsboord te zien was. Misschien had hij geen boord om. z/Wat wilt gij nog hier z/Ik wensch mr. Snoward te spreken." Uit den mond van den schamel gekleeden vreemde klonk dit ant woord komiek. Aan zijn tongval herkende men hem dadelijk als een bui- tenlander, en daarmee stemde zijn gelaat in kleur en vorm ook overeen. Met vernietigende minachting keek de deurwachter den man eens aanhij meende te doen te hebben met een der vele bedelaars, die dagelijks pogingen deden om den millionnair te naderen. Doch de kleine liet zich niet van streek brengenhij glim- lachte even en zeide z/Ik heb hier de drie voile uren gewacht, zonder voor den dag te komen. Gelukkig heb ik tijd genoeg en ik wou liever de laatste zijn, daar ik misschien een lange poos met uw meester moet spreken." z/Dat kan nietge ziet wel, dat het tijd is om te sluiten. En dan wat verlangt ge van mr. Snoward en wie zijt ge eigenlijk z/Ik ben maar wat komt dat er op aan Gaarne zou de deurwachter grof geworden zijn. Deze bezoeker was zeker maar een onbeschaamde, die iets kwam verzoeken; zijn geheele uiterlijk, vooral dat zwarte kroeshaar, herinnerde den deur wachter aan de negers, die hij vroeger wel op kermissen had gezien, Maar zijn vaste houding hield den deurwachter in bedwang. Op dit oogenblik trad de laatste bezoeker uit het kabinet van mr. Snoward naar buiten. Het landsche zaken, in zijne memorie van antwoord, dat hij niet kan toegeven, dat door de splitsing der gemeenten in kiesdistricten voor de gemeente- raden de organische eenheid der gemeente zou worden miskend. Yan meening, dat ook bij de gemeentelijke ver- kiezingen buiten twijfel het geheim der stemming en de vrijheid van den kiezer ten voile gewaar- borgd moeten zijn, mag z. i. de toepassing van het couloirstelsel niet achterwege blijven. De Minister acht het ook met het oog op de inrichting, bij de kieswet aan het stembiljet gegeven, praktisch niet mogelijk, het couloirstelsel in te voeren, zonder het getal bij elke stemming te vervullen plaatsen tot een klein getal te beperken. Invoering van een geheel nieuw stelsel van ver- kiezing wordt door deze voordracht noch beoogd noch verkregen. Het evenredige stelsel ligt dan ook geheel buiten haar kader. Zij laat echter toekomstige invoering van dat stelsel, dat ook voor de gemeente ontwijfelbaar groote voordeelen aanbiedt, volkomen ongepraejudicieerd. Overlating van keuze ten aanzien van al of niet splitsing aan de gemeentebesturen acht de Minister niet met art. 143 der grondwet bestaan baar en ook ongewenscht. Het ligt niet in de bedoeling, de raden der bij het voorstel betrokken gemeenten te ontbinden. Nieuwe artikelen zijn bijgevoegd om het noodige verband te leggen tusschen de aftredende leden en de volgens deze wet te vormen districten en tevens de noodige regelen te stellen voor de vermeerdering of vermindering van het getal raadsleden. Yervroeging van het tijdstip der periodieke raadsverkiezingen sehijnt den Minister op zich-zelve raadzaam, nu de ondervinding heeft geleerd, dat in het reisseizoen in den vacantietijd een zeer groot aantal kiezers, wien 't overigens niet aan belangstelling ontbreekt, aan het verkiezingswerk vreemd blijven. Is het niet eene allerwonderlijkste gewoonte zegt 't N. v. d. D. naar aanleiding van de troon- rede om bij uitsluiting soldaten en matrozen te loven Zijn zij de eenige dienaren van den Staat, die hun plicht doen Wie eenmaal oog kreeg voor deze bevoorrechting, kan haar moeilijk dragen. De troonrede werd te lang, indien alle overige Rijksambtenaren zouden moeten genoemd worden naar hunne soorten zij konden althans, indien dan eenmaal plichtsbetrachting moet worden vermeld, alien te zamen met een enkel woord worden genoemd dienaren van den Staat. En ik denk aan den postbode, die dag aan dag, li i n was een journalist, die stof was komen halen voor een populair artikel in het eerstvolgend nommer van zijn krant. z/Eindelijk sprak de zonderlinge vreemde en stond op om het kabinet binnen te gaan. De deurwachter trad hem in den weg. z/In ieder geval moet ik u eerst aanmelden. En en onder welken naam De kleine dacht een oogenblik na en grijnsde toen. z/Zeg maar kapitein Murle En zeg ook, dat het zeer dringend is, ik wil mij niet laten afwijzen." De schouders ophalende en nog steeds weifelend ging de deurwachter het kabinet binnen, waar mr. Snoward zich juist de handen waschte, al- vorens het kantoor te verlaten. De Engelsch klinkende naam van den aangemelde" bewoog den Amerikaan om den onbekende toe te laten. z/Laat hem maar binnen Wij zullen dadelijk wel zien De bediende opende de deur en daar stond de z/kapitein" reeds op den drempel en grijnzende boog hij herhaaldelijk voor den bankier. Deze bewoog zich niethij bleef met den handdoek in de handen staan en geen spier van zijn gelaat werd vertrokken. z/Toen de deur achter hem gesloten was en hij een poosje gewacht had, of mr. Snoward hem zou aanspreken, begon //de kapitein" eindelijk z/Nu, mr. Ralph Snoward, kent ge mij niet meer De Amerikaan legde bedaard den handdoek neer. nO ja, zeker wel ofschoon ik usedertjaren vernieuwing der in zomerbrand en winterkoude, bepakt en beladen, den langen weg aflegt van het naaste kantoor naar de ver liggende gehuchten en boerenhuizingen. Aan den wegwerker, die de randen der wegen afsteekt en de grind ter plaatste brengt en de greppels graaft voor de afwatering. Aan de zware diensten van marechaussee en rijksweldwacht, die in honderden vuile zaken worden gemengd en maar zorgen moeten, dat zij er orde in brengen. Aan de jachtopzieners, die zoo vaak vallen als slachtoffers van onzenooitgenoegtelakenjachtwetten. Aan commiezen en ambtenaren van den fiscus, die zoo vaak met booze oogen worden aangezien en het toch niet helpen kunnen, die niemand het aangenaam vindt, belasting te moeten betalen. Aan leeraren bij Rijksinstellingen van onderwijs, die hunne dagen doorbrengen met het kweeken van een kennis, die door hunne leerlingen al te vaak noch gewenscht, nog gewaardeerd wordt. Aan alle ambtenaren op onze bureaux, die zich door lawines van besluiten en aanschrijvingen hebben heen te worstelen. Aan de loodsen van onze kusten, die uitgaan in hunne kotters, om de ver- langende schepen het goede vaarwater te wijzen. Aan het personeel van werven, gevangenissen, kolonies, gestichten, waterschappen, musea, spoor- wegen, douanen-kantoren en honderd andere takken van dienstj en laat ieder aanvullen wat nog niet werd genoemd. Bij de begrooting van marine is eene organi- satie van het materieei en personeel der zeemacht gevoegd, benevens een plan van vloot, in bijzonderheden uitgewerkt. Een scheepsmacht /an 6 pantserschepen en 15 torpedobooten type A wordt uoodig geacht voor de handhaving van onze neutraliteit en verder worden voor de verschillende diensten, aan de zeemacht op te dragen, noodig geoordeeld 12 pantserdek- schepen, 3 monitors type A, 3 idem type B, 15 kanonneerbooten, 6 torpedobooten type B, 10 idem type C en 3 schoeners. De pantserdekschepen zullen zijn van het type //Holland," de pantserschepen van een gewijzigd type //Kortenaer," de schoeners ongeveer als de voor Indie gebouwde flottiljevaartuigen. De vloot zal eene geldelijke waarde vertegen- woordigen van ruim 80 1/2 millioen gulden. Van het nieuwe materieei is reeds gebouwd of in aanbouw voor ongeveer 25 millioen, zoodat alsnog zal moeten worden aangebouwd voor het bagatel van 5§y2 millioen gulden, te vermeerderen echter met 3x/4 millioen, welk sommetje bovendien nog noodig is voor 't afwerken. niet gezien heb. Ge heetJohn Archer, niet waar z/Goed zooriep de ander uitgelaten. //Ik wist wel, dat ge den kleinen John niet zoudt vergeten hebben! Ja, ik ben het in levenden lijve!" Vervolgens werd het gesprek in het Ameri- kaansch-Engelsch gevoerd, waar mr. Archer nog wel eens een brok gebroken Duitsch tusschendoor liet loopen, zooals dit veel voorkomt in het noordwesten van Amerika bij lieden van gemengd ras, die noch de taal van den vader noch die van de moeder volkomen zuiver hebben leeren spreken. z/Sedert wanneer is uw naam kapitein Murle z/Sedertja, dat is al lang, sedert ik met den impresario naar Europa kwam als kunstenaar." Snoward toonde geen verbazing, geen wan- trouwen, zelfs geen glimlach. Zijn gelaat was als van steen. //Kunstenaar Hm, dat kan ik denken In een tingeltangei Archer knikte en maakte gebaren, alsof hij op de tamboerijn sloeg of op de mandoline speelde. z/Ik ben onovertrefbaar in het bespelen van de schellentrommel en de gitaar en ook als goochelaar. Op de aanplakbiljetten werd ik ver meld als de laatste leerling van Bosco, het sehijnt een beroemde meester geweest te zijn, die Bosco. Bijna geheel Europa heb ik bereisd, moet ge weten, en voor dien schofterigen kerel, onzen impresario, mooie sommen geld verdiend." //Met een woord ge hebt het belachelijk am- bacht ter hand genomen, waarmee zooveel kleur- lingen hier hun brood komen verdienen! Ge ward negerkomiek Ur/LVSdlE (OIRAVT ©it blad verschijnt ^aunilag-, Woeusda;;- en Vrijdagavond, uitgeionderd <»P Feesfdagen, bij den uitgever I". J. VAX ME 8AIDE te Ter Xeuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1