Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderan. tfo. 3358. Zaterdag 19 September 1896. 36e Jaargan^. EEBTEMlir' IEC EBMI S. Avond- en Herlialingschool. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: an 1 tot 4 regels f 0,40. oor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van dnemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede van de Eerste Kamer luidt aldus Mevrouw De Eerste Kamer der Staten-Generaal waardeert dankbaar het voorrecht, dat Uwe Majesteit de zitting der Staten-Generaal wederom heeft mogen openen. Was het ons aangenaam te vernemen, dat de toestand van land en volk in menig opzicht aan- leiding geeft tot voldoening en dat in onderscheidene takken van handel en nijverheid vooruitgang inerk- baar is, met leedwezert namen wij kennis van de mededeeling, dat in de uitkomsten van .het land- bouwbedrijf nog geene wending ten goede is gekomen. FEUILLETON 15) Uit de groote zaal voerde een mime gang achteruit naar het schrijfvertrek van den chef. Deze gang diende als wachtkamer voor de menigte van menschen, die mr. Snoward in hoogst eigen persoon wenschten te spreken. Doch niet iedereen zag zijn verlangen bevredigd niet voor iedereen opende de in deftige livrei gestoken deurwachter de zorgvuldig bewaakte vleugeldeuren van de kamer, waar de millionair als een machtige afgod troonde. De financieele wereld was hier vertegenwoordigd in al haar rangen, van den banki'er tot den beun- baas die speculeert op de koersverschillen van een dag; maar men zag er ook de uniformen van offi- cieren en daarnevens de kleeding der vrouwen, van de ruischende zijden japon der aristocratische dame tot den eenvoudigen omslagdoek der straat- ventster, die liaar spaarpenningen wilde beleggen. De aanlokkende prospectussen van mr. Snoward, die in alle couranten prijkten en die ondersteund werden door geschikte mededeelingen, onder de rubriek //Handelsnieuws," van omgekochte dag- bladen, liadden op alle klassen der bevolking een tooverachtige aantrekkingskracht. De hoogge- plaatste ambtenaar, die den bruidsschat ziiner dochter wilde vergrootende gehuwde dame," die trachtte haar speldengeld te vermeerderende dienstbode, die de vruchten van haar jarenlangen arbeid winstgevend wilde maken, zij alien Met belangstelling vernamen wij, dat de, economische toestand onzer bezittingen in Oost- en West-Indie over bet geheel guustig kan worden genoemd. Met Uwe Majesteit brengt de Eerste Kamer hulde aan de voortvarendheid en den moed van het Nederlandsch-Indische leger, door de zeemacht krachtig bijgestaan. Ook zij herdenkt met weemoec de offers, die in Atjeh moesten worden gebracht om den afvalligen hoofden de macht onzer wapenen te doen gevoelen. Wij hopen de taak, die ons wacht, met ijver en toewijding te volbrengen, in het vertrouwen, dat onze werkzaamheden onder Gods zegen mogen strekken tot welzijn van Nederland en Oranje. De Staatscourant van 17 dezer bevat de wet van 7 Sept. jl. (Stbl. 154), tot regeling van het kiesrecht en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. De wet, die reeds op 7 Sept. de koninklijke bekrachtiging verkreeg is op 14 Sept. mitgegeven door den Minister van justitie. De Minister van financien heeft een wets- ontwerp ingediend tot invoering eener afzonderlijke rijwielbelasting. Wie op den openbaren weg een rijwiel berijdt, moet voorzien zijn van eene van rijkswege aan hem afgegeven wielrijderskaart, die op de eerste vordering vertoond moet worden aan de ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Beheerders eener winkelnering kuunen een kaart bekomen, die tevens kan worden gebruikt door ondergesehikten, bestemd om bestellingen op te nemen of waren te bezorgen. De belasting is f 3 per persoon (na 30 Juni de he] ft), behalve voor ambachts- en handwerkslieden, die ten minste 3 K.M. moeten afleggen om zich van bunne woning te begeven naar de werkplaats, waar zij gewoonlijk moeten werkendeze ver- krijgen de kaart kosteloos. De kaarten zijn vpr- krijgbaar bij de ontvangers der belastingen, op mondelinge of schriftelijke aanvragen. Voor kos- telooze kaarten moet aangifte geschieden bij den ontvanger en bij weigering is beroep opengesteld bij Ged. Staten. De kaart vermeld naam, ouderdom, beroep of bedrijf en woonplaats van den houder en is geldig tot 1 Febr. volgende op het jaar der afgifte. Op het niet hebben eener vereischte kaart is een geldboete van ten hoogste 50 gesteld. Vrijgesteld zijn in uniform gekleede militairen der landmacht en ambtenaren der rijks- of ge- meentepolitie, die verplicht zijn voor den publieken kwamen en mengden zich onder de kooplieden en beurs-agenten. Doch zij alien achtten het ook noodzakelijken, zich tot den geldman in eigen persoon te wenden, en zij waren onuitputtelijk in het verzinnen van voorwendsels wanneer de strenge deurwachter hen naar het loket van den kasbeambte verwees. z/Niet, dat iemand van hen wantrouwen koes- terde o neen, de dagelijks glasbelder aange- toonde redenen voor de zeker te verwachten winst op de Argentijnsche leening, op den ontworpen spoorweg dwars door Zuid-Amerika, op de nieuw ontdekte goudmijnen bij Cordova, gaven iedereen voldoende inzicht in de zaak, maar ieder van ben voelde behoefte om den Amerikaanschen mil- lionnair van aangezicht tot aangezicht te zien, om toch te weten, hoe zoo'n geniaal man er eigenlijk uitzag, die stroomen goud uit de naakte rotsen te voorschijn riep en het vermogen van geheele volken wist te bevestigen en te vergrooten, naar bij beweerde. In den regel hoorde men in de wachtkamer niets dan het openen en sluiten der deuren en de voetstappen over den looper in de gang want ofschoon ieder vervuld was met gedachten aan de grootsche ondernemingen van den millionnair, zaten alien daar stilzwijgend neder, met den blik op den vloer gevestigd of op de deur naar de earner, waar alien hoopten binnengelaten te worden. Het was, of ieder voor zichindeandereaanwezigen concurrenten zag. En niemand wilde den scbiju dragen van te zijn, wat bij werkelijk waseen mensch, brandende van ongeduld om zijn geld in den heksenketel der Argentijnsche speculatie te werpen. Ieder was blij, dat bij de tallooze anderen, dienst een rijwiel te berijdenkinderen van 12 jaarzij, die op eenzelfde wiel rijden met een ander persoon, die van een kaart is voorzien en zij, die zich bevinden tusscben de grens van het land en het eerste belastingkantoor. De belasting met verbod om opcenten te heffen is matig, zegt de Minister. Zij moet ook worden toegepast op buitenslands wonenden, daar het geven van vrijdom in sommige gevallen groote moeielijkheden zou opleveren. Voor hen, die veel van buitenslands komen, bestaat voor vrijdom geen reden en pleizierreizigers moeten zich de belasting getroosten. Aan de grenskantoren zullen kaarten verkrijgbaar zijn. De Minister stelt het aantal rijwielen hier te lande in gebruik, op ongeveer 35000 en reketit, dat het spoedig het cijfer van 50000 zal hebben bereikt. Voorgesteld wordt, de wet op 1 Febr. 1897 in werking te doen treden. Uit Venloo wordt gemeldt, dat de beer Mr. Leopold Haffmans, lid der Tweede Kamer wiens ziekte in de vorige week eene gunstiger wending scheen te nemen Woensdagmorgen te Kessel is overleden. De beer Haffmans werd in November 1866 ge- kozen door het district Roermond, ter vervanging van Mr. K. L. J. Cornelis, en bleef sedert lid der Kamer. In September 1869 trad hij op voor het toen nieuwgevormde district Boxmeer en na de de nienwe districten-regeling in 1888 voor Venloo. Gelijk men weet, gaf de heer Haffmans, die tot de Katholieke Staatspartij behoorde, behalve door zijne adviezen in de Kamer, ook in het Venloosch Weekblad, zijne in eigenaardigen vorrn vervatte beschouwingen over de gebeurtenissen en toestanden op staatkundig gebied. De Nederlandsche afdeeling der //Ned.-Indi- sche maatschappij van nijverheid en landbouw" heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin zij verzoekt, naar aanleiding van het bij die Kamer in behandeling zijnde ontwerp der z/Suikerwet," dat de Kamer haren haren invloed aanwende om, binnen een tijdvak van hoogstens 10 jaren, den suikeraccijns af te schaffen. Zij doet dit uit den aard van haar bestaan en hare bestemming in de eerste plaats met het oog op de belangen van de Ned.-Indische suikercnltuur en suikerfabricagetakken van landbouw en nijverheid, die aan duizenden en duizenden op Java levensonderhoud en welvaart verschaffen. Evenzeer doet zij echter haar verzoek in het algemeen belang van geheel Nederland en om de die na hem kwamen, voor geweest was. Want elke dag, elk unr van //deelhebberschap aan de zaak" was winst. Als men al die ernigste gelaatstrekken zag, zou men hebben kunnen detikeu, dat men in de wacht kamer van een geneesheer was, als men niet van tijd tot tijd eenige opmerkingen had gehoord over beurskoersen en marftprijzen, gewisseld tusschen handelsvrienden, die elkaar bier aantroffen. Een kunstenaar, die stof zocht voor karakterstudien, zou die hier in overvloed hebben kunnen vinden. Reeds de manier, waarop de verschillende lieden het heiligdom van den millionnair binnentraden, bad een kunstenaar een dankbaar onderwerp ge- boden. Schuchter en met ingebouden adem, als moest zij voor een koning verschijnen, trippelde daar een ambtenaarswednwe naar binnen, nadat zij den deurwachter met treffende redenen bad weten te overtuigen, dat zij met den machtigen geldvorst iets te bespreken had, waarvan haar geheele toe- comst afhing. En dit was ook zoo, want als bet geld verloren ging, dat zij bier wilde beleggen, dan zou zij voortaan gebrek moeten lijden met iaar klein weduwenpensioen. Daarentegen trad de heer Von Blumenschein met haastige schreden bnnen, als een koopman voor wien tijd ook geld is. Hij had een wagenvracht voorstellen en aan vragen overgeldzaken in bet hoofd. Welgemanierd als een man van opvoeding, maar in een spanning, die hij niet geheel achter bet masker der koele voornaamheid kon verbergen, trad baron on Ellerich bet kabinet van den Amerikaan binnen. Hij kwam //zoo in het voorbijgaan even aan- wippen." Wat wilde hij eigenlijk? Ach ja, juist, dat was betNa de soiree bad Elvira zoo veel zelfde redenen, welke den wetgever in 1855 er toe geleid hebben de belasting op bet gemaal af te schaffen, namelijk om eene verbetering te brengen in de levensomstandigheden der smalle gemeente. H. K. H. Prinses Maria der Nederlanden, gemalin van Z. D. H. deft Vorst Zn Wied, ver- gezeld van de beide Prinsesjes en gevolg, thans ver- toevende te Domburg, hebben Woensdagnamiddag een bezoek gebracht aan Middelburg, benevens aan den Commissaris der Koningin in Zeeland, in wiens bijzijn eenige merkwaardigheden van Middelburg werden bezicbtigd. TER NEUZEN, 18 September 1896. In de op Maandag 21 Sept. a. s., 's morgens 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad albier, komen de volgende punten in behandeling Uitslag aanbesteding straatreiniging enz.be- schikken onvoorziene uitgaven 1896 mgekomen stukken enz. Voor de verbetering van de rijkswaterleiding beoosten het kanaal van Ter Neuzen is het noodig, dat eenige tot het Kroondomein behoorende gronden worden gevoegd bij het Staatsdomein. Een daartoe strekkend wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend. Op 10 en 11 October a. s. hondt de scherpschutters-vereeniging //Voor Vaderland en Koning" alhier haar gewone jaarlijkschen huis- houdelijken schietwedstrijd, terwijl besloten is het lOjarig bestaan van het korps te vieren op 19 Februari 1897. Van uit het hoofdkwartier te Brussel is het Leger des Heils in onderhandeling met het bestuur der //Vereenigde Handwerkslieden" alhier over de huur voor eenige dagen per week, van bet vereenigingsgebouw in de Donze-Visserstraat, teneinde aldaar samenkomsten te houden. In de eerste helft van de maand Augustus werd een lantaarn van de gemeente Ter Neuzen ontvreemd die aan een paal was opgehangen in een straat waar de passage voor voertuigen gestremd was. De politie had wel vermoeden dat een ingezetene van Ter Neuzen den diefstal gepleegd had, maar kon niet handelen daar iedere aanwijzing ontbrak. Gisteren evenwel kwam de bewnste persoon bij de gemeentepolitie aangifte doen dat er iets op zijn vaartuigje ontvreemd was. Men origineels in mr. Snoward geroemd, dat hij nog gaarue eens een particulier bezoek van hem ont- ving. Daarom wilde Ellerich hem uitnoodigen voor hedenavond, alleen in den familiekring. En wanneer kon hij hem beter treffen dan in de uren dat hij in zijn kantoor te spreken was Dus moest hij maar zeggen, of bij het aannam. Ja, Ellerich wist als man van zaken zeer goed, dat tijd geld is; als commissaris van toezicbt bij de Landsbank was hij duchtig betrokken in ver schillende moeilijke beursoperatien. Al was het dus alleen maar uit beleefdheid, bij moest den Amerikaan natuurlijk maar dit en dat uit zijn zaken vragen. En ten slotte sprak de practische man inderdaad zeer onderboudend over zijn geliefd Argentina. Dat de vijf minuten, die de baron zou blijven, aangroeiden tot een kwartier, ja, nog langer, och, wat was daaraan gelegen En toen de baron eindelijk de deur achter zich sloot, keek hij eens over de vele wacbtenden, en dit schonk hem een gevoel van voldoening, natuurlijk alleen in bet belang van zijn goede bekende, wien bij gaarne bet welslagen van zijn plannen gunde En eindelijk sloeg het vier uurde drie uren, dat de chef te spreken was, waren verstreken. De deurwachter had nu tot taak de clienten te doen vartrekkenalleen bij uitzondering mocht nog iemand worden toegelaten, wanneer zijn zaak geen uitstel kon lijden en als dit soms het geval was met een goede bekende, noodigde mr. Snoward hem gewoonlijk aan tafel, om onder het eten zijn belangen voor te dragen, want de Ameri kaan was een man van de klok, die vooruit elke minuut voor eenig doel bestemde. (Wordt vervolgd.) TGB NEVZE1SCHE 01IIWT Dit blad verscliijni idaandag-, Woensda^- en Vrijda^avond, nltgezonderd op Teestdapen, bij den uitgever 1*. J. VAST DE HIDE te Ter K'euzen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Waaudag den 31 Sep tember 1806, des voormiddags te 10 nren. Ter Neuzen, den 17 September 1896. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Tijdens de aanstaande kermis alhier mogen de tapperijen voortdurend opeubiijven, onder dien verstande evenwel, dat zij ten alien tijde dadelijk moeten worden gesloten, wanneer de politie dit mocht bevelen, terwijl op den laatsten kermisdag, des Xaterdags, zoowel de kramen, tenten enz. als de tapperijen moeten worden gesloten, uiterlijk des nachts te 12 uren. Ter Neuzen, 18 September 1896. De Burgemeester, J. A. VAN BOVEN. Toelating tot de avondscholen A, IS en C in dekomder gemeente en D op Sluiskil, zoomede tot de herhalingsklasse aan school A. Zij, die met 1 October aanstaande wenschen te worden toegelaten tot bovengenoemde inrichtingen, moeten zich daartoe voor 29 dezer aanmelden ter gemeente-secretarie of bij het hoofd der betrokken school. In het belang der kinderen wordt het getrouw bezoek dezer zeer nuttige inrichtingen ten zeerste aanbevolen. Ter Neuzen, 8 Sept. 1896. Burgemeester en Wethouders aldaar. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1