Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. No. 3357. Donderdag 17 September 1896. 36e Jaargang. KERMIS Binnenland, ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. te TER NEUZEN op de gewone wijze van Maandag 21 tot Zaterdag 26 September 1896. Ter Neuzen, 1 September 1896. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. ib*olitiel£ Overzicht. De toestand te Konstantinopel is nog niet zooals 't behoort. Men beweert, dat het Armenische comite aan de gezanten heeft meegedeeld, dat het, indien de nachtelijke razzia's onder de Armeniers en andere maatregelen van geweld niet ophouden, opnieuw teekenen van leven zal geven. De arrestaties van Armeniers duren nog voort alle beschikbare gebouwen zijn vol gevangenen en reeds werden er 5000 uit het land verdreven. Sommige bladen melden, dat de Duitsche gezant een krasse nota aan den Sultan heeft doen over- handigen. Dit klinkt vreemd, daar Duitschland zich tot dusver in de Oostersche zaken zeer ge- reserveerd heeft gehouden. Op Kreta gaat het nu beter. Georgi Berovitch is voor den tijd van vijf jaar opnieuw benoemd tot gouverneur-generaal. Deze benoeming moet de algemeene goedkeuring der Kretenzers weg- dragenwant Berovitch wordt geacht zoowel door Mohammedanen en Christenendie achting heeft hij verworven door de onpartijdigheid, welke hij steeds heeft getoond, en door zijn minzaamheid in den omgang. De vrede is dus hersteld, maar de Christenen kunnen zich blijkbaar met dezen vrede niet goed verzoenen. Volgens een bericht van den heer Stanhope, vertegenwoordiger der *N.-Y. Herald", hebben zij reeds onderling gevochten. De bewoners van Kritsa hadden besloten, het paleis te Nurabel te verbranden, doch werden door de overige Christenen met geweerkogels ontvangen. Dit is echter het eenige bericht, dat over de ongeregeldhedcn op Kreta wordt gegeven. Over het algemeen schijnt thans op het gansche eiland rust te heerschen. In Engeland vreest men thans dat de Turksche kwestie een partijkwestie worden zal, en beginnen enkele voorboden van een reactie merkbaar te worden. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door het optreden van de heeren Gladstone, Asquith, en van lord Rosebery, die alien zich voor krachtige maatregelen verklaarden. I^KUILLETON. 15) vWat doet de barones toch fluisterde hij zijn buurvrouw, de coquette gravin Gyppen, toe. „Om haar aanbidders te plagen, laat zij zich door dien Amerikaan aan tafel geleiden maar nu gaat ze toch stellig te ver." z/Hoe bedoelt ge dat?" vroeg de gravin. z/Wel, zij stelt zich nu bloot aan de verdenking, dat zij naar de hand van dien rijken Amerikaanschen burger hengelt." z/Haha En wie zegt u, dat zij niet werkelijk z/Och, kom Onzin J" antwoordde de anders zoo boosaardige lasteraar thans heftig, en zijn geelachtig gelaat werd bleeker. //Zij denkt daar niet aan. Ik ken haar te goed. Neen, zij is toch verheven boven zulke gemeene bedoelingen." De gravin keerde zich van hem af om met haar anderen tafelbuur een gesprek aan te knoopen. Bij uitzondering vond zij Rlimmel dezen avond vervelend. z/lk behoef u niet te zeggen, barones," vervolgde Snoward," dat er voor degenen, die de wereld en de menschen met kunnen liefhebben, slechts een zaak is, die hun genoegdoening verschaft, en dat isde wereld en de menschen beheerschen, onder het juk brengen. En die genoegdoening moet niet voortkomen uit ijdelheid neen, slechts wanneer de triomf een ziel bevredigt, die een geheele wereld noodig heeft om de vleugelen uit te slaan, een ziel, wier streven geen grenzen De Times zegt//Iedere agitatie, die niet rechtstreeks door de verantwoordelijke regeering bevorderd wordt, moet eindigen in een partijtwist." Daarom waarschuwt het blad tegen zulk een agitatie en wijst het op de noodlottige gevolgen daarvan voor de biunen- en voor de buitenlandsche staatkunde. Bovendien acht het Cityblad een gewapende tusschenkomst voorhands verkeerd, niet alleen omdat deze aanleiding zou kunnen geven tot nieuwe moorden, maar ook omdat een Euro- peesche oorlog er het gevolg van zou kunnen zijn, indien zij door de Engelsche regeering zonder toestemming der mogendheden werd ondernomen. z/Wie zouden onze bondgenooten, wie onze tegenstanders zijn in zulk een kruistocht?" vraagt het blad. Koning Leopold moet zeer vertoornd zijn over de ongunstige berichten omtrent den Congostaat in Engelsche en Duitsche bladen. Er werd zelfs beweerd, dat de Koning onlangs voornemens was, een bezoek te brengen aan Keizer Wilhelm, doch dat hij daarvan heeft afgezien wegens de vijandschap, welke de Duitsche pers tegen den Congostaat en dus indirect tegen hem heeft getoond. Tegenover de aanvallen der Duitsche pers heeft hij zich, blijkens een bericht uit Brussel, verdedigd in een persoonlijk schrijven aan Keizer Wilhelm, waarin hij uitdrukkelijk er op wijst, dat hij voor nemens is, het beschavingswerk dat hij in Afrika is begonnen, voort te zetten ten spijt van alle hinderpalen, welke men hem in den weg mocht leggen. Hij doet daarbij een beroep op de vriend- schap, welke steeds tusschen Duitschland en Belgie heeft bestaan. Mozeffer-ed-Din, de nieuwe Schah van Perzie, schijnt het met zijne hervormingen ernstig te meenen. Niet minder dan 8000 onnutte posten en betrekkingen werden door hem afgeschaft, ter- wijl hij zijn eigen civiele lijst, door zijn voorganger tot vijf millioen Krans opgevoerd, tot de bescheiden som van 150,000 Krans, of halve franken, nog geen 40,000 gulden derhalve, heeft verminderd. Schattingen of geschenken voor de gouverneurs der provincien worden niet meer aangenomen en deze ambtenaren zullen zich met een vast en be scheiden salaris moeten vergenoegen. De Schah heeft zelf de portefeuille van Oorlog aanvaard, omdat hij geen ander in Perzie daartoe in staat acht. Buitenlandsche zaken droeg hij, om dezelfde reden, over aan den Groot-vizier. Prins Eerman-Perman, schoonbroeder van den Schah, is benoemd tot gouverneur van Teheran en zijn schoonzoon Samid Dowled, die in Duitsch- kent, dan wordt de wil van een man groot en verheven, daarvoor buigen de gewone sterve- lingenmisschien met haat in het hart, maar altijd zeker met het bewustzijn van hun eigen onmacht." En dit alles zei die man zonder de minste opwinding, zonder een spier van het gelaat te vertrekken, en dit versterkte juist den indruk zijner woorden, want men kon bemerken, dat hij werkelijk boven //de ijdelheid" verheven was. z/Als wij niet kunnen liefhebben herhaalde Elvira, in hare gedachten verdiept. z/Ja want wie lief heeft, begint met zich zelf vrijwillig ondergeschikt te maken." z/Dat begrijp ik," lispelde zij en alsof zij haar onbedwingbaren trots tot uitdrukking wilde brengen, kneep zij haar servet in de hand samen tot een bal. z/Daarin zou men ook de verklaring kunnen vinden, waarom het Amerikaansche volk op ver- schillend gebied de meerdere is van het dwepende Duitsche volk." z/Op welk gebied z/Nu, vooral in de waardeering en behandeling van geld. Wij zijn meer practisch, meer nuchter en vrij ons geld rolt meer. Wij winnen of verliezen een vermogen met meer kalmte. In tegenstelling met uw vaderland zal men in Amerika nauwelijks iemand vinden, die het geld werkelijk veracht, en ook nauwelijks iemand, bij wien de liefde tot het geld zoo fanatiek is geworden, dat men van gierigheid, vrekkigheid kan spreken." z/Ik begrijp u; de Amerikaan schat het geld meer als een middel om macht uit te oefenen, wilt ge zeggen." lond zijne opleiding als ingenieur heeft ontvangen, is uangesteld als chef van de tuighuizen. Niet voor 1900 komt de Schah naar Europa. Dan denkt hij een bezoek te brengen aan de tentoonstelling te Parijs. De gewone zitting der Staten-Generaal is gisteren in een vereenigde zitting van de beide Kamers door H. M. de Koningin-Weduwe-Regentes in naam der Ivoningin geopend metde volgenderede: Mijne heeren Het is Mij aangenaam de vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk wederom ter behartiging van 's lands belangen vergaderd te zien. De toestand van land en volk geeft in menig opzicht aanleiding tot voldoening. De betrekkingen tot de buitenlandsche mogend heden zijn van den meest vriend'schappelijken aard. Zee- en landmacht gaan voort zich, zoowel hier te lande als in de overzeesche bezittingen, ■op loffelijke wijze van haren plicht te kwijten. Ik breng hulde aan de voortvarendheid en den moed van het Nederlandsch-Indisch leger, dat met krachtigen bijstand van de zeemacht, de afvallige hoofden in Atjeh de macht onzer wapenen op gevoelige wijze doet ondervinden. Met weemoed herdenk Ik de offers, die daarvoor moesten worden gebraoht. De oogst heeft, over het algemeen, de goede verwachtingen, die daarvan gekoesterd werden, niet teleurgesteld. In de uitkomsten van het landbouwbedrijf kwam nog geene gunstige wending, doch overigens is in onderscheidene takken van handel en nijverheid vooruitgang merkbaar. Ook in dit zittingjaar zal een inspannende arbeid van u worden gevorderd. Verschillende belangrijke wetsontwerpen zijn reeds bij u in behandeling. Andere gewichtige voorstellen, waaronder die tot nadere regeling der gemeente-financien en tot verplichte verzekering van werklieden tegen de gevolgen van ongevallen, werden ingediend, of zullen u eerlang bereiken. De economische toestand onzer bezittingen in Oost- en West-Indie kan, over het geheel, gunstig worden genoemd. Op uwen ijver en uwe toewijding tot volbrenging der veelomvattende taak, die op u rust, blijf ik bij voortduring staat maken. Mogen uwe werkzaamheden, onder Gods Zegen, strekken tot welzijn van ons dierbaar vaderland. In naam der Koningin, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. z/Goed gezegdGe hebt het juiste woord gevonden Elvira verheugde zich er over, dat de verstandige millionnair haar oordeel juist vond, en terwijl zij de tafel overzag en de welgefriseerde hoofden der andere heeren vergeleek met dat van haar tafelbuurman, dacht ze //Die Amerikaan is jelui alien te slim af," en ze kwam tot het besluit z/Dit is nu eens een origineel man." V. Het prachtige //Restaurant Excelsior" was ge- legen in een der schoonste en drukste straten der residentie. De zaak was indertijd met de grootste weelde ingericht, maar reeds na verloop van een jaar als mislukt gesloten. ,/Gebrek aan bedrijfs- kapitaal," luidde de formule, waarmee de dagbladen dit einde aankondigden van deze //aanvankelijk zoo veelbevolende onderneming". De hypotheek- houders namen gezamenlijk het gebouw over, de leveranciers trachtten van hun leverantie zooveel mogelijk terug te krijgen en alleen wat spijker vast was bleef over om getuigenis te geven van de pracht, die vroeger in //Excelsior" te bewonderen was. Een deel der souterrains werd als bierkelder verhuurd, een ander deel werd in kleinere werk- plaatsen verdeeld, en de bovenverdiepingen werden ingericht tot woningen. De bel-etage echter, het fraaiste gedeelte van het vroegere restaurant //Excelsior", was in gebruik genomen door den Amerikaanschen millionnair, mr. Ralph Snoward, toen hij eenige weken geleden zich in de residentie kwam vestigen, zoo onverwacht alsof hij uit den hemel kwam vallen. In de haast had hij geen passende lokalen voor zijn kantoren gevonden, en Lit Rozendaal wordt geschreven Niettegenstaande de strengere controle bij het invoeren van vee in Belgie, blijft de uitvoer uit Nederland toch van veel beteekeniswel een bewijs, dat het Hollandsche vee in Belgie op hoogen prijs wordt gesteld. In de afgeloopen week werden 89 waggons vee langs dit grensstation verzonden, waarvan 65 waggons bestemd waren voor Belgie en 24 voor Erankrijk, met een totaal vervoer van 1698 stuks vee. TER NEUZEN, 16 September 1896. Gisteren werd alhier door Burg, en Weth. dezer gemeente aanbesteedhet ophalen en ver- voeren van beer, het schoonhouden van straten, zinkputten en goten, en het ophalen en vervoeren van asch en vuilnis aan de huizen in de kom der gemeente, gedurende drie jaren, beginnende 1 October 1896. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. P. Verkouteren, voor /1175; L. B. van Kerkvoorde, voor f 1190 en A. Dieleman Jz., voor 1196. Voor het verloopen driejarig tijdvak bedroeg de aannemingssom f 830 per jaar. Door het bestuur van het waterschap Loven en Willemskerke werd heden alhier ten kantore van den Ontvanger-Griffier aanbesteed Het uit- breken van den bestaanden steenen duiker en het leggen van een aanwezige cement-ijzeren duiker, in den dijk tusschen den Loven- en den Willems- kerkepolder, met de daarvoor noodige aardewerken. Hiervoor waren 2 biljetten ingekomen, n.l. van de heeren A. A. van der Wiele te Hoek voor 139 en J. van Hoeve te Axel voor f 115. Aan laatstgenoemde is het werk gegund. Het tjalkschip van schipper G. Leunis alhier, aan den Koudepolder liggende om suikerbieten te laden, is gisteren lek geworden en met halve lading gezonken. Heden (Woensdag) is te Clinge een rijks- telegraafkantoor, .ingericht met telephoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. Diensturen op werkdagen van 7,301 uur middag en van 4-6,30 nam.; op Zon- en feestdagen van 7,30-8,30 uur voorm. en van 12,301,30 nam. (spoortijd). Koewacht. Yerleden Maandag werd op 'tZaudt onder deze gemeente eene tentoonstelling gehouden van paarden en van veulens geboren in 1895. Ofschoon voor ditmaal slechts paarden uit de ge meente werden toegelaten, waren toch nog 40 wat kwam het bij hem aan op die paar duizend mark, die hij hier meer moest betaJen aan huur- penningen Voor anderen zou het lot van de onderneming, die vroeger in dit gebouw gevestigd was, misschien als een waarschuwing of als een ongelukkig voor- teeken gegolden hebben, doch de Amerikaan was niet bijgeloovig. Nu zagen de fraai beschilderde plafonds in hun vergulde lijsten neder op een paar dozijn schrijf- tafels, waaraan bedrijvigekantoorklerkenhunpennen lieten krassen op dikke kantoorboeken, de kostbare behangsels, die een korten tijd het ge- rinkel van glazen, het knallen van champagne- kurken en de vroolijke gesprekken der bezoekers hadden weerkaatst, hoorden nu den ganschen dag niets dan ernstige woorden, die bij de koortsach- tige bedrijvigheid der zaak pasten. De talrijke Amor-beelden, die vroeger de prachtige spiegels hadden gesierd of vastgehouden, stonden er nu met leege handen bij en dienden het barbaarsche schrijversvolk tot hoeden- of kleerhanger, want in de haast waarmee de Amerikaansche bankier zich hier had gevestigd, was er geen tijd over geweest om alles doelmatig interichten. De schrijftafels, die nog versch naar de verf roken, stonden daar nog, zooals de schrijnwerker ze scheen neergezet te hebben. Kaarten, tabellen, met de uren van vertrek en aankomst der treinen en de dagelijksche koerslijsten bingen aan spijkers, die moorddadig het lraaie behangsel doorboorden. Aan de gelakte paneelen in hun vergulde lijsten zag men menig© leelijke inktvlek. (Wordt vervolgd.) TEK \EIZE\S( HE (OIRWT Bit blad versclaijnl jaaaniiag-, Woeaiidas- ea Vrijda^avond, uitsezonderd op JFeestdagen, bij den uitgever P. JT. VAM BE 8AXDE te Ter K'euzen. 11 III. I.I.Q1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1