Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. No. 3356. Dinsdag 15 September 1896. 36e Jaargang. Binnenland. ABONNEMMT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. fr*olitie.li Overzicht. De Fransche bladen behelzen thans het programma van liet Czarenbezoek, dat in hoofdzaak bet volgende inhoudt6 October, aankomst van den Keizerlijken trein te Parijs, dejeuner op het gezantscbapsgebouw, ,/Te Deum" in de Russische kerk, bezoek op het Elyseum, tegenbezoek van den president's avonds groot diner op het Elyseum en voorstelling in de comedie Framjaise7 October Bezoek aan de voornaamste monumenten, 's avonds gala-voor stelling in de opera8 October Wapenschouwing, bezoek aan Versailles's avonds illuminatie. Het vertrek zal plaats hebben in den nacht. De Czarina en haar dochtertje zullen den Czaar ver- gezellen. Het eereescorte zal bestaan uit een escadron spahis en een escadron kurassiers. Vanwege de verhevene Porte, gelijk de Turksche regeering zich zelve pleegt te noemen, is nu aan de gezanten der Mogendheden te Konstantinopel schriftelijk mededeeling ervari gedaan, dat de her- vormingen voor Creta thans van ambtswege zijn afgekondigd en derhalve kracht van wet hebben erlangd. Op deze afkondiging wachtten zoowel de gezanten als ook de Cretenser opstandelingen. Nu zij geschied is, kan derhalve de zaak worden beschouwd als haar beslag te hebben gekregen en de beweging als geeindigd. De Mogendheden zijn evenwel over de Porte nog geenszins tevreden. Aan The Standard schrijft men uit Konstantinopel, dat de Mogendheden ernstig denken over de onttro- ningdes Sultans. Harerzijds zoude Porte voornemens wezen, alle vreemdelingen, zonder "bepaald bedrijf, uit het land te verbannen, een maatregel, waarmede men vooral de Armeniers zou willen treffen. Met onverstoorbare regelmatigheid gaat men te Madrid voort, berichten te publiceeren omtrent overwinningen, op Cuba behaald. Telkens worden maar benden verstrooid, teruggeslagen enz.en 't mag een wonder heeten, dat er altijd weer nieuwe gereed staan. Ter afwisseling wordt nu eens gemeld, dat men een kolonel van den generalen staf der opstande lingen heeft gevangen genoinen, die belooft, be- langrijke onthullingen te doen, en dat men ook beslag heeft gelegd op dokumenten van groote waarde. Op de Philippijnen gaat het al even voor- deelig. De Spaansche troepen hebben, zoo heet het, de opstandelingen te Magalang verslagen en de ■eg!! FEUILLETON. 14) Frederik week achteruit, getroffen door den woesten trots, dien haar gelaat thans uitdrukte. Yervolgens haalde hij koel de schouders op. z/Ge vergist u in u zelf, barones Ik beoor- deel u niet naar uw woorden, doch naar uw daden, en die zullen mij in de toekomst rechtvaardigen." Zij wilde nog heftiger antwoorden, doch bedwong zich en vergenoegde zich met een spottenden glimlach. //Waar maken toij ons moeilijk om Het is toch de moeite niet waard." Met opgegeven hoofd keek zij in het rond, alsof zij zich wilde bezinnen, waar eigenlijk haar plaats was en bemerkte een in het zwart ge- kleed heer, die te voorschijn kwam uit een pad, hetwelk uit de gezelschapzalen toegang verleende tot den wintertuin. Het was mr. Snoward. Op zijn eigenaardig kalme wijze trad hij op Elvira toe. ,/Daar vind ik u eindelijk, mejonkvrouw Ik zoek u reeds geruimen tijd. Wat moet er van feest worden, als de koningin ontbreekt Hij zeide dit zeer eenvoudig, als iets dat van- zelf sprak. Schwerdtner was niet weinig ver- baasd over zijn verschijning. Een kwartier geleden had hij hem in de rookkamer aangetroffen, ernstig over geldzaken sprekende. Als het dus waar was, dat hij Elvira reeds een geruime poos zocht, rust hersteld te Papanga. De opstandelingen zijn tevens verdreven uit Silang, met achterlating van 58 dooden en talrijke gewonden. Bijna alle aangevraagde troepen zijn aangekomen en met geestdrift begroet. Een te Berlijn ontvangen bericht meldt Te Manilla zijn verschillende personen door de Spaansche autoriteiten wegens deelneming aan den opstand terechtgesteld en liunne vermogens in beslag genomen. De Duitsche firma's, die met deze personen zaken deden, willen de bemiddeling der rijksregeering inroepen, omdat Spanje weigert, de zakelijke verplichtingen van die personen na te komen. Te Bloemfontein kwamen afgevaardigden der Zuid-Afrikaansche staten en kolonien bijeen om te spreken over het oude denkbeeld van een Afrikaansch tolverbond. Natuurlijk werd een feestmaal gegeven ter eere van de gedelegeerden. De heer Steyn, president van den Oranje Vrijstaat, sprak de hoop uit, dat de resultaten van de conferentie aan Zuid-Afrika in 't algemeen zouden ten goede komen, en dat de Zuid-Afrikaansche staten zich mettertijd zouden aaneensluiten om een vereenigd Zuid-Afrika te vor- men. Laten zij, aldus besloot de president, zich be- zielen met een waren geest van eeuheid, laten zij de onrust banen en in eendracht samenwerken. Sir J. Gordon Sprigg, premier van de Kaap kolonie, gaf zijne vreugde te kennen, dat zijne pogingen om vrede te brengen in Zuid-Afrika, niet ijdel waren geweest. Het was, zeide hij, de wenssh van de Kaapkolonie om de tolunie uit te breiden, maar mocht dit niet gelukken, dan hoopte hij althaus, dat de conferentie er in zou slagen, de artikelen van de tegenwoordige tolunie te ver- beteren en de rechten op de levensbehoeften aan- zienlijk te verlagen. Daartoe was het nu de tijd, omdat de Zuid-Afrikaansche staten meerendeels in de gelukkige positie verkeerden, een goed gevulde schatkist te bezitten. De zaak schijnt echter niet te vlotten, want een ontvangen bericht uit Kaapstad meldtDe afgevaardigden van Natal hebben zich terugge- trokken, omdat de conferentie zich niet wilde neerleggen bij de tarieven van die kolonie. De tegenwoordige zitting der Staten-Generaal is Zaterdagmiddag in vereenigde vergadering van beide kamers door den Minister van Binnenlandsche dan moest hij zijn vrienden dadelijk verlaten hebben na Schwerdtners heeng^an. En dit alleen om een plotseling opgekomen bui van galanterie jegens de jongedame z/Ik heb hier een beetje frissche lucht geschept," zeide Elvira haastig. //Ach ja, kennen de heeren elkaar nog niet Eenigszins verlegen stelde zij den millionnair en den gouverneur aan elkander voor. De Arne- rikaan knikte langzaam en keek den jonkman met vorstelijke geringschatting door de neergeslagen oogen aan. z/Ik had werkelijk nog niet het ge- noegen," zeide hij met beleedigende achteloosheid. Frederik maakte zwijgend een niet minder stijve buiging. Hij bemerkte iets in Snowards blikken, dat hem onaangenaam aandeed. Snoward keerde zich intusschen dadelijk van hem af en bood baronnes Elvira zijn arm. //Men heeft mij gezegd, dat hedenavond geen rang en geen etiquette in acht behoeven genomen te worden. Mag ik daarom zoo vrij zijn, u aan tafel te geleiden De gasten verzamelen zicb reeds voor het souper." Hoe bescheiden klonken die woorden Alsof die man geheel niet begreep, dat hij wegens zijn millioenen wel de eerste mocht zijn om zijn positie te laten gelden. Schwerdtners lippen krulden zich tot een min- achtenden glimlach. Elvira zag dit en nam snel, met blijkbaar opzet, den arm van den Amerikaan. z/Zeer vriendelijk van u, mr. Snoward Met werkelijke bevalligheid voerde hij haar weg. Zij namen afscheid met een vluchtig knikje naar Schwerdtner, die onbeweeglijk staan bleef. zaken, den heer Van Houten, gesloten met de volgende rede Mijne Heeren. In het afgeloopen zittingsjaar werd overeen- stemming verkregen omtrent twee der gewichtige onderwerpen van wetgeving, welker nieuwe regeling zich meer in het bijzonder tot taak had gesteld de personeele belasting en het kiesrecht. De aanleg van openbare werken, zoo hier te lande als in Oost- en West-Indie, werd krachtig bevorderd. De invoering van de nieuwe wet op het fail lissement en de suseance van betaling kon na regeling van den overgang van deze oude tot de nieuwe wetgeving onlangs plaats vinden. De verwijzing voor de veroordeelden in strafzaken in de gerechtskosten werd afgeschaft. De langgewenschte uitbreiding van het grond- gebied van de gemeenten Amsterdam en Leiden kwam tot stand. Op gunstige voorwaarden werd de 31/;, Na- tionale Schuld in een van 3 geconverteerd. Tot de vaststelling der door artikel 152 tweede litt. der grondwet gevorderde wet betreffende de militaire inundatien, werd uwe medewerking verleend. Een wetsvoorstel tot instelling van een militairen pensioenraad mocht uwe goedkeuring vejpverven. Aan uw initiatief zijn een omvangrijke wijziging van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering en een nadere regeling voor de eedsaflegging door leden van de Provinciale Staten en gemeenteraden te dankeu. Op menig ander gebied van wetgeving werd belangrijk's tot stand gebracht en voorbereid. De Koningin-Weduwe-Regentes heeft mij opge- gedragen aan u, mijne heeren, Haren dank te betuigen voor den ijver en de toewijding aan 's lands belangen door u opnieuw getoond. Door de Koningin-Weduwe-Regentes daartoe gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten- Generaal in naam der Koningin te zijn gesloten. Bij het departement van Kolonien is het volgende van Zaterdag gedagteekende telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indie ontvangen z/Bezetting van Samahani afgelost. Alles rustig. z/Uit Selimoen naar Reungreua en Lepoengbaoej hier benden van Panglima Polim en Habib Sama- langa bevochtengister naar Kota-Radja terug met de hoofden der bezochten streek. z/Gewond twee officieren en drie militairen beneden dien rang. z/Gezien twaalf gesneuvelde vijanden." Een opwelling van boosheid kwam bij hem boven. Weer had hij in de koele, grijze oogen van den Amerikaan dat vreemde iets opgemerkt en voor een oogenblik voelde hij lust om dien man bij de keel te nemen. Doch onmiddellijk herkreeg hij zijn zelfbeheersching, en met zelfverwijt vroeg hij zich af, of die opwelling niet dwaas van hem was. Waarmee zou de Amerikaan Elvira wel bezig- houden Zou hij haar overstelpen met de ge- wone ilauwe complimentjes, waaraan zij door haar groot getal van aanbidders gewend was Daar zag hij niet naar uit. Ba, wat kon hem dat schelen Het beste was maar, dat hij naar bed ging, zonder aan het souper te gaan. Het aangrenzende salon binnentredende, ontmoette mijnheer Von Blumenschein den Amerikaan en zijn dame. Genoemde heer was met zijn gedachten nog geheel verdiept in de financieele plannen, welke de heeren in de rookkamer hadden besproken, en wilde nu weer daarover beginnen te spreken, zonder acht te slaan op de tegenwoordigheid der barones. z/Ah, vind ik u hier, mr. Snoward? Ik heb u een voorstel te doen omtrent de Argentijnsche leening. Ik ben namelijk van oordeel //Pardon," viel de Amerikaan hem koel in de rede. //Ge ziet, dat ik u op dit oogenblik niet te woord kan staan, Morgen kunt ge mij in mijn bureau vindenge weet wel in //Excelsior". Aerbluft trad mijnheer Von Blumenschein terug hij kon zelfs geen woorden vinden om zich te verontschuldigen. Dat die Amerikaan, bekend De correspondent van de ,/N. Rott. Ct." seinde uit Batavia Onze troepen zijn van Silimoen teruggekeerd. Lichtgewond werden de luitenants Happer (Happe?) en ten Seldam en vier minderen. Het bericht dat de luitenant der genie NHageman, die naar men meende, reeds zeven jaren geleden gesneuveld was, nog in leven is en sedert gevangen werd gehouden door de Atjehers, is blijkens een telegram aan de N. R. Ct. ontleend aan het Bat. Nieuwsblad. Volgens dat blad zou een wegge- loopen volgeling van Toekoe Baid hebben bericht dat te Gedir een officier wordt gevangen gehouden, en nu vermoedt men dat het luitenant Hageman kan zijn. Het Rott. Nieuwsblad dat eveneens er een telegram over kreeg, voegt er de volgende toe- lichting bij //Naar aanleiding van dit telegram brengen wij in herinnering, dat Kota Pohama in den nacht 24 op 25 Juli 1889 ernstig beschoten werd door kanonvuur en den daarop volgenden dag onze troepen uitrukten tot vernieling van het vijandelijk geschut. Slechts een stuk viel in onze handen, dat lieten wij springende andere stukken waren reeds door den vijand weggevoerd. Een nabij gelegen versterking (Tjadee Kedjoeroan), waar de vijand hardnekkig tot den laatsten man stand hield, werd door de onze genomen. De vijand liet 30 dooden achter. Onzerzijds sneuvelden 3 officieren en 18 minderen, gewond werden 4 officieren en 87 minderen. //Van onderscheidene zijden werd terstond bericht, dat de luitenant Hageman verdwenen was en wellicht leveud in handen van den vijand was gevallen. Dit noemde de Java-Bode toen onjuist. z/Wel werd luitenant Hageman aldus voegde het blad er bij bij het eerste appel na het gevecht //vermist" gemeld doch uit het daarna gehouden onderzoek kwam aan den dag, dat de fuseliers van het detachement-Veerman Hageman met een doodelijk schot in het hoofd hebben z/zien vallen". z/Daarop werd de luitenant der genie Nicolaas Hageman als gesneuveld opgegeven en aan zijn familie te Dordrecht gemeld, dat de zeer bekwame en beminde officier bij Kota Pohama het leven had gelaten. Eenigen tijd later moet de familie zelfs de kleeren van den //gesneuvelde" hebben thuis gekregen, doorschoten en ten deele aan Harden gescheurd. //Thans zou dan, blijkens ons telegram, vermoeden bestaan, dat luitenant Hageman nog in leven is en als van top tot teen een man van zaken, wegens het gezelschap van een jongedame niet over ge wichtige geldzaken te spreken was, neen, dat kon hij niet begrijpen loen Snoward met Elvira de eetzaal binnentrad, zette het gezelschap zich juist aan tafel. Dit paar ziende binnentreden, keek de heer des huizes aangenaam verrast op en een glimlach van be- vrediging vloog van zijn gelaat. Zijn dochter liet zich nimmer voorschrijven, wie haar zou geleiden of aan wien zij een ceremonieele gunst moest bewijzen; daarom had hij ook heden niet gewaagd haar te verzoeken den Amerikaan met eenige gunst te vereeren, hoewel de vriendschap van dien man hem veel waard was. En ziedaar, nu ging dat zoo vanzelf naar zijn zin. Zijn vaderhart gevoelde een meer dan gewone teederheid voor het anders zoo eigenzinnige meisje. Midden in die vroolijke drukte veroverde Snoward met de grootste kalmte de beide plaatsen voor zich en Elvira. Hij bediende haar met evenveel derbied en oplettendheid, alsof hij daarmee een zaak van groot gewicht verrichtte. En Elvira nam zijn diensten met welgevallen aan. Zij had schik van al de verbaasde, nijdige en gekrenkte aange- zichten der personen, die gerekend hadden op het genoegen van haar tafelbuur te mogen zijn. Die arine salonheldenIn mr. Snoward hadden zij allerminst een medeminnaar vermoed. En Elvira was daarover eigenlijk niet minder verbaasdover dezen fabelachtig rijken Amerikaan had zij de aatste weken veel hooren spreken, maar zij had zich dien man niet anders voorgesteld dan als een ,/lompen geldzak". En nu P Wel was hij geen man van verfijnde manieren, doch zijn passendes TER UlZIVSnil (OlltWT »it blad verscliijnt idaandai;-, Woeusdas- en Vrijdagavonil, ui<geionderd op Feesfdagen, bij den nitgever P. J. VIA' I»E SAlVIiE te Ter A(

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1