Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. 1 ?l TER NEUZEN, 11 September 1896. De derde Maandag van September nadert weer met rassche scbreden en daarmede de tijd dat juffrouw kermis alhier haar jaarlijksch bezoek zal brengen. Hoe meer die tijd nadert hoe grooter ook gewoonlijk de nieuwsgierigheid bij vele grooten en kleinen wordt naar hetgeen zij in haar gevolg zal meevoeren en we zouden dikwijls wenschen een profetischen blik te bezitten om al het moois (en ook leelijks somtijds) dat te verwachten is vroegtijdig aan de nieuwsgierigen te kunnen mede- deelen. We moeten echter altijd geduld oefenen tot er eenigszins vast kan gerekend worden op hen die voor hunne inrichting voor een week gastvrijheid vraagden op de openbare pleinen en straten en als die alien hun woord houden zal't naar wij vernamen dit jaar overal bezet zijn. Welwillend daartoe in de gelegenheid gesteld kunnen wij mededeelen dat onze kermis, behoudens de gewoonlijk voorkomende veranderingen, bezocht zal worden door het circus van madatne Libot, waarin we proeven van paardendressuur, verschil- lende equilibristen, zwevende dames en heeren enz. enz. zullen kunnen bewonderen. Naast dit circus met levende paarden kunnen we noemen het stoomcircus van de firma Van Renterghem, waarin we verleden jaar, onze fantasie wat te hulp roepende, te paard of per Jeeuw, ijsbeer enz. een aangenaam tochtje door een Alpentunnel konden maken. Om afwisseling te hebben noemen we na deze tent met mechanische dieren het hippodrome met levende paarden van L. van Bergen, een inrichting zooals we die voor een tweetal jaren hier hebben gehad en die zoo'n druk bezoek trok. Dan kunnen we weer verwachten eene dame, gepresenteerd door W. van Overmeere, die met de wetten der zwaarte- kracht geen rekening houdt en evenals een luchtballon door de ruimte zweeft, benevens eene //ontbrand- bare" dame van Ballieuil. Verder hebben 4 verschillende electrische visscherijen hun bezoek aangekondigd, terwijl de iedereen alles goeds voor- spellende somnambule's van Bronkhorst en Kos- mans evenmin zullen ontbreken. F. Janvier komt met zijne prachtige geheel nieuw gerestaureerde caroussel en ook die van Hootmans zal alhier aan de jeugd, en ook aan grooten die 't wenschen, gelegenheid tot draaien geven. Met nu nog te vermelden dat ook Flesschentrager weer komt met zijn Turksche schommel is eene serie van de kermisvermakelijkheden afgehandeld. Natuurlijk komen er ook galanterie kramen terwijl inrichtingen voor versterking van den inwendigen mensch evenmin zullen ontbreken. Zooals altijd noemen wij daarvan in de eerste plaats den goeden ouden bekende, de Koninklijke wafelbakker Smits, Frantantuano met een nogath- kraam, verschillende koekkramen en een legio oliebollenkraampjes. Al blijft het alleen bij het hier vermelde dan zal er dus nog al wat te profiteeren zijn. 'tis een eigenaardig verschijnsel dat telken jare vooruit gezegd wordt //de kermis zal van't jaar riiets zijn." Als het echter eeumaal kermis is blijkt altijd dat er voldoende gelegenheid is om zich te amuseeren. Wei is het waar dat er weinig nieuwigheden zich op doen en het is in dezen met de grooten even als met de kleinen, men verlangt gestadig afwisseling en telkens ander //speelgoed." Als men echter niets nieuws krijgen kan moet men zich met het oude tevreden stellen en als het dan goede oude bekenden zijn is het nog al zoo erg niet, en we meenen dat die zich wel in bovenstaande opgave bevinden. Omtrent vermakelijkheden in lokalen hier ter stede kunnen we weinig mededeelen, daar de publiceering daarvan nog op zich laat wachten. Alleen kunnen we melden vernomen te hebben dat op een drietal plaatsen gedurende enkele dagen een cafe-chantantgezelschap zal werkzaam zijn, terwijl het natuurlijk ook niet zal ontbreken aan gelegenheden tot dansen. Naar we vernemen is de toestand van den werkman alhier, wien het Woensdag door ons ver melde ongeval overkwam, naar omstandigheden gunstig te noemen. Ook een zijner armen is ge- kneusd, wat veel pijn veroorzaakt, maar niet gebroken. Zonder onvoorziene omstandigheden is zijn geheele herstel dus te verwachten. Noch vernamen we dat door de politie ter zake van het ongeval proces-verbaal is opgemaakt tegen den lsten stuurman van het stoomschip Bothnia, en een gedeelte van den gebroken ketting in be- slag genomen is, terwijl te vergeefs naar een in 't kanaal geworpen eind daarvan is gevischt. Door den heer Mr. Van Alpher. te Hulst is bij den officier van justitie te Amsterdam een klacht ingediend tegen een dagblad in de hoofdstad, wegens het bericht dat hij in hechtenis is genomen, toen A. van Kemseke te Hulst door het afgaan van een geweer doodelijk was getroffen. De landbouwer van onder Stoppeldijk, van wiens verdwijning vroeger is melding gemaakt, is nog altijd, nu reeds 14 dagen, afwezig, zonder dat men iets van hem afweet. Axel, 11 Sept. Gisteren zijn alhier door ver schillende landbouwers aan de Sassing niet minder dan pi. m. een millioen K.G. beetwortelen aange- voerd voor een fabriek te Roosendaal. Dezegroote aanvoer spruit voort uit de omstandigheid, dat tot dien dag 12 per 1000 K.G. werd betaald, terwijl na dien datum de prijs werd verminderd. Zaamslag, 10 Sept. Heden morgen had Jacs Wolfert het ongeluk, toen hij zich op een wagen, geladen met suikerbieten, wilde begeven, mis te trappen, waardoor hij viel en een voorwiel over het been kreeg. Behalve dat dit lichaamsdeel brak, kreeg hij nog eenige andere kwetsuren. Hulst. In de j.l. Maandag gehouden ver- gaderingen van de commissie van den grindweg //Stoppeldijk" en van de commissie van den steenweg z/Hulst-Graauw" werden in plaats van wijlen den heer Th. J. Stubbe respectievelijk als secretaris benoemd de heeren Jos. van Waesberghe en Chs. Burm, beiden alhier. Oostbui'g. Ds. C. J. van Binsbergen te Loos- duinen heeft bedankt voor het beroep naar de Gereformeerde kerk alhier. rechtszaken" Arrondissenients-rechtlmnk te Mid del burg. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 Sept. het volgende vonnis uitgesproken M. C. S.j oud 37 j., wed. A. N., veldarbeidster te Westdorpe, is wegens diefstal veroordeeld tot 0,50 boete of 1 dag hechtenis. Door den heer rechter-commissaris bij de rechtbank te Zierikzee, belast met de instructie van strafzaken, is tegen M. P. F., oud 18 jaar, dienstbode te Stavenisse, een bevel van voorloopige aanhouding verleend, verdacht van op 3 dezer opzettelijk brand gesticht te hebben in de schuur van de boerenwoning van den landbouwer I. Gaakeer, onder Stavenisse. Dinsdag is een koe, die bij Borssele op de klavers liep, gebarstenhet dier moest dadelijk geslacht worden. Ook te Nieuw- en St. Joosland zijn dien dag gevallen voorgekomen van dikte bij koeien, ten gevolge van het eten van natte klavers. Een der drie dieren, die daaraan leden, moest worden afgemaakt. Hoevele malen ter waarschuwing reeds mede- gedeeld, doch zonder vrucht Te Oostwoud (N. H.) hoopt het echtpaar D. Meurs en A. Smit aanstaanden Zondag hun 65jarig huwelijk te herdenken. Zeker een hooge zeldzaamheid. Een oude juffrouw te Delft had nog al hard geloopen om de tram naar den Haag te pakken. Toen zij er in zat, viel zij plotseling dood. Een dronken bedelaar, die in de omstreken van Gorinchem gewoonlijk de rol van blindeman vervult om medelijden op te wekken, werd j], Maandagmorgen aangetroffen in een staat die bij twee veldwachters het medelijden zoodanig opwekte, dat zij hem overbrachten naar het bureel. De burgerij kon alweder een blik werpen op een man, die door een gewaand gebrek het medelijden weet op te wekken, om aan Bacchus te offeren. De volgende zonderlinge dankbetuiging komt voor in het Weekblad van de Hoeksche Waard Wijlen A. de Neeff Az. dankt door deze harte- lijk voor de vele bewijzen van belangstelling bij zijn overlijden ondervonden. Rotterdam, Sept. '96. A. de Neeff Azn. Na begrafenissen gaat het in het sterfhuis niet altijd zoo heel stichtelijk toe. Dit was ook eenige dagen geleden te Amsterdam het geval na eene begrafenis, toen de familie en de vrienden van den ter aarde bestelde niet beter zijne nagedachtenis meenden te vereeren dan lustig het glas te laten rondgaan. Het gevolg er van was dat sommigen te beneveld werden om duidelijk te spreken, bij sommigen werd het gehoorvlies zoodanig aangedaan, dat ze niet meer hoorden, wat hun gevraagd werd. Aan een dier tijdelijk dooven w erd een vraag gedaan, die met stilzwijgen beant- woord werd. Een ander, die het gelukkig verstaan had, antwoordde nu in plaats van dezen vDe broer van het lijk vraagt of Ue nog iets ge- bruiken zal." Een kort, maar hevig onweder ontlastte zich Woensdagmorgen over het Westland. Te De Lier had juist de landbouwer C. Keijser vier jonge koeien verweid, toen de bui in voile kracht los- brak. Een bliksemstraal velde de vier jonge beesten. Gelukkig had de eigenaar zijn veestapel verzekerd. Bij een brand, die onlangs het huisje van K. te Dedemsvaart in asch legde, trof den bewoner tevens de ramp, dat eenig bankpapier, ter waarde van ruim*_/ 600, verloren ging. Dit meende men althans. De vreugde van den man was groot, toen hij dezer dagen voor zijn teruggevonden, doch verkoolde biljetten, door bemiddeling van den correspondent der Ned. Bank de voile waarde in nieuwe, biljetten terug ontving. Hofman, de te Veeningen vermoorde huzaar, is met militaire eer op het Roomsch-Katholieke kerkhof te Dedemsvaart begraven. Twee kransen dekten de kist, een van zijne kameraden en een van zijne officieren. Bij zijne superieuren stond H. bekend als een oppassend en flink soldaat. Het mes, waarmede Hofman verraderlijk is vermoord, is links van het borstbeen door het kraakbeen van de 5e en 6e rib gedrongen, ter plaatse waar dit in het borstbeen overgaat, en verder door den wand der rechter hartkamer en de vliezen, welke deze van haar boezem of voor- kainer scheiden. De vermoedelijke moordenaar L. Dunnewind, is pas 17 jaar oud, hij heeft een zeer ongunstig uiterlijk en is een nietig ventje. Hij is nu ge- vankelijk naar Assen overgebracht en heeft bij die gelegenheid bekend de wandaad gepleegd te hebben. Deze bekentenis heeft hij later voor den officier van justitie herhaald. De vermoorde huzaar Hofman was te Zutfen in garnizoen, maar van Leeuwarden afkomstig. Een dubbeltje kan raar vallen en een z/papiertje" leelijk verzeilen, zooals de heer B., commissionair in stroo, te Oostwold, heeft onder vonden. Onlangs vermiste hij een bankbiljet van f 300, dat hij goed opgeborgen waande. Allerlei gissingen werden gemaakt. Ook aan verdenkingen ontbrak hst niet, daar rijks- en gemeente-politie zich weldra met de zaak inlieten, zoodat o. a. ook de kisten van meid en knecht doorzocht werden, hoe noode de baas er ook toe overging. Alles vergeefs En nu is gebleken, dat het biljet eigenlijk niet eens weg was. Het was steeds in de daarvoor bestemde doos gebleven, maar bij elk onderzoek in het deksel daarvan blijven steken, dat steeds met den bovenkant omhoog gebleven was. Meid en knecht hebben nu om de doorgestane conster- natie te beloonen, elk f 10 van hun meester ontvangen. De familie Fransen te Oude Pekela, waar- van een mannelijk lid thans gevangen genomen is omdat hij een kind met een karwats zoo toe- getakeld zou hebben, dat van het hoofd tot de voeten bijna geen plek niet erg beleedigd werd, is in hare woonplaats zeer berucht. Allerlei ont- zettende verhalen, omtrent leven en werken der familie, zijn in omloop. De Fransozen, zooals zij in de wandeling heeten, leiden een waar Germanen leven. Stroopen en visschen in verboden water, met verboden tuig en in verboden tijd vaak, is het hoofdbedrijf der mannelijke leden. De nu gevangen genomen Fr. werd pas uit de gevangenis ontslagen. Een ander lid vluchtte onlangs de grenzen over en nog een ander zit nu al tien jaar, wegens manslag. Hij werd tot 12 jaar gevange- nisstraf veroordeeld. het Oude-Schild op spelend tweejarig Bij het nemen van kaartjes aan een spoorweg bureau worden gewoonlijk zeer weinig woorden gewisseldhet gaat zoo lakoniek mogelijk toe. Hetgeen een paar dagen geleden voorviel in de vestibule van het Hollandsche spoor te's Graven hage, doet echter zien dat dit niet altijd het geval is. Daar kreeg een meisje uit Amersfoort twist met een der juffrouwen, die belast zijn met de afgifte der plaatskaarten. Daarbij ontstond een twist, die zoo hoog liep dat beide dames in flauwte vielen, de eene uit drift, de andere wegens de haar toegevoegde woorden. Misschien dat deze zenuwtoevallen de beide strijdsters voor handtastelijkheden bewaarden. Aan den zeedijk bij het eiland Texel geraakte een knaapje te water, zonder door iemand te worden opgemerkt. De moeder, die eenigzins ongerust was geworden toen het kind niet terugkwam, ging eens zien en kwam juit op den dijk, toen het knaapje wegzonk. Zonder zich te bedenken snelde zij de steeu- glooiing af en sprong in zee. Zij wist het kind nog te grijpen en er mee naar den dijk terug te worstelen, doch daar hegaven haar de krachten en zonk zij bezwijmd met het kind neder. Gelukkig dat er terstond hulpvaardige menschen in de nabij heid waren, want anders zouden ongetwijfeld moeder en kind toch nog verdronken zijn. Snel werden nu beiden gegrepen en op het droge gebracht. ,Ilet duurde nog vrij lang alvorens het kind geheel buiten gevaar was. Yoor het kantongerecht te Haarlem had zich een juffrouw uit IJmuiden te verantwoorden, wegens overtreding der drankwet. Bij de behan- deling der zaak bleek het volgendeDe rijks- veldwachter Sikkema was in politiek in het bierhuis van de juffrouw gekomen en had daar cognac verlangd, wat hem was geweigerd, onder de mede- deeling dat er geen vergunning was. Daarop vroeg hij een glas bierdit werd verstrekt en toen het ledig was, informeerde hij naar den weg die naar de badplaats leidde. Ook die werd hem gewezen, waarop het verhaal volgde dat hij gewend was alvorens in het bad te gaan eerst een bittertje te gebruiken en of de juffrouw dit dan niet voor hem had. Bitter had de juffrouw niet, wel klare van haar man, die zij toediende. Toen de borrel op was, maakte S. zijn qualiteit bekend en zei hij tevens de bekeuring aan. Zoowel de kantonrechter als de ambtenaar bij het O. M. wezen den veldwachter op het laakbare van zijn handelwijze. Recht door zee gaan, zoo zei de ambtenaar was voor een politieman hoofdzaak en zijn chefs zouden zeker zijn gedrag niet goedkeuren. Tegen de juffrouw werd 5 boete, sub. 5 dagen, gerequireerd. Turfstrooisel bindt den vluchtigen, prikke- lenden ammoniak, een gas, dat zich in den stal uit de uitwerpselen der dieren ontwikkelt, vooral uit de urine, en dat nadeelig op de oogen werkt. Ook om deze reden verdient turfstrooisel dus aanbeveling in het boerenbedrijf. Men heeft waar- genomen, dat na 15 dagen in de lucht van paarden- stallen, met turfmolin gestrooid, niet meer ammoniak aanwezig was dan reeds den zesden dag in stallen, die met stroo waren belegdvoorts dat na 30 dagen het turfstrooisel tweemaal zooveel stikstof bevatte als gebruikt stroo en nagenoeg dezelfde hoeveelheid kali en phosphorzuur, drie zeer be- langrijke plantenvoedende stoffen. Door een vreemdeling, die kamers bewoont m de 1 lanciusstraat te Amsterdam, is gisteren bij de politie aangifte gedaan, in den afgeloopen nacht voor een aanzienlijk bedrag, van meer 100,000 aan effecten en kostbaarheden bestolen te zijn. Bij een onderzoek door de politie deelde de'be- stolene o. a. mede, dat er der des nachts vier personen in zijn kamer hadden weten binnen te dringen, die hem weten met chloroform gedrenkt op zijn aangezicht hadden gelegd, tengevolge waar- van hij geruimen tijd bedwelmd was gebleven. Volgens zijn verhaal zouden de dieven alle kasten ook de brandkast met schroeven- draaiers geopend hebben. Onder de gestolen preciosa zou een diamanten ring zijn ter waarde van 16,000. Het lijstje waarop de nummers der effecten geschreven waren, was mede verdwenen, doch de polis van 32,000^ waarvoor hij verzekerd was tegen inbraak, hadden de dieven verzuimd mede te nemen. Bij navraag der politie bleek reeds dat de be- stolene 's morgens zijn ontbijt kalin en bedaard evenals altijd had genuttigd, en tegen de dienst- maagd, welke het ontbijt klaar zetten, met geen enkel woord van den diefstal gewaagd had en toen de politie het onderzoek voortzette moet zij de overtuiging gekregen hebben, dat het verhaal bitter weinig geloofwaardig is. De Belgische douane te Klein-Lanaye, heeft Dinsdag aangehouden een rijtuig, bespannen met twee paarden en toebehoorende aan een stalhouder te Maastricht. Onder het deksel der zitbank en in het rijtuig vond men verborgen 60 kilo sac charine Rijtuig en paarden werden in beslag genomen, terwijl^ de voerman gearresteerd en gevankelijk naar Tongeren overgebracht werd. Het rijtuig diende om eenige pelgrims naar Luik te vervoeren, die van de smokkelpartij niets afwisten. - Op een spoorweglijntje, in een fabriek te v» eidlingen bij \1 eenen, is een machinist plotseling krankzinnig geworden. Hij liet zijn trein op een alleenstaande locomotief loopen, waarbij hij werd gedood. De stoker, die den ongelukkige niet meester had kunnen worden, sprong van de loco motief en bekwam lichte verwondingen. Te Lehe bij Bremershaven is eene vroedvrouw, mej. Schmidt, gevangen genomen, die beschuldigd wordt de drie mannen, met wie zij gehuwd is geweest, successievelijk te hebben vermoord. Moest men haar voor de twee eerste moorden wegens gebrek van bewijs loslaten, thans meent men de bewijzen bij het overlijden van haar derden man gevonden te hebben. Het merkwaardigste in dit geval is, dat deze vrouw, die toch wel in geen goeden reuk zal gestaan hebben, toch nog aanzoek om hare hand kreeg. Te Jeruzalem zijn tegenwoordig meer Isra- elieten dan Mohamedanen of Christenen. Thans zijn er tusschen de 60,000 en 70,000 Israelieten en door het geheele land neemt het aantal toe zij koopen grond, bebouwen dien en velen gaat het er goed. Geheel nieu we straten worden thans in de vroeger verlaten voorsteden van Jeruzalem gebouwd. ZEET1JDINGEN. Van 9 tot en met 10 Sept. t VLAG. NAAM. Van 9 tot en met 10 September werden langs de Oostsluizeu alhier 30 binnenvaartuigen op- en 22 afgeschutdoor de Westsl. 2 op- en 4 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 12 Sept. 4.39 5.— Zondag 13 5.22 5.48 Maandag 14 u 6.15 6.47 Dinsdag 15 7.25 8.11 Woensdag 16 u 9.4 9.59 Donderdag 17 u 10.47 11.26 Vrij dag 18 u 11.57 M3. 'Van en naar. 10 9 10 10 Deens. s.t Eng. s.s. Fra. s.s. Eng. s.s. idem Duits. s.s. Noor. s.s. Eng. s.s. idem idem Rus. bark Eng. s.s. idem idem idem idem Belg. s.s. Deens. s.s. Eng. s.s. 4966 1862 2350 2755 2241 3251 1817 Voor Ter Klampenborg Wark worth Ville de Nantes Van Ter Baidar Ann Webster Hektos Botnia Voor C>ent: Ibis Osborne Sea Gull Van C>ent t Iris 2214 Aire 1763 Egret 3492 Sea Belle 2152 Don 2658 Ibis 3024 Schelde 2488 Ansgar 3811 Osborne 1613 Weuien Wyborg New-Castle Antwerpen Semen Duinkerken Londen Sunderland Blyth 3024 1613 2100 Manchester Fecamp Londen Mannerstrom Goole Antwerpen Londen Goole Antwerpen idem Grangemouth Leith hout stukg. ledig ledig stukg. ledig idem stukg. ledig stukg. ballast stukg. idem idem idem idem ledig idem stukg. n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2