A1 g e m e e d Mieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Straatreiniging No. 3355. Zaterdag 12 September 1896. 36e Jaargang. ^220^a© aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Heuzen f 1,Franco per postYoor Hederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekkandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busliouders. ADVERTENTIEH: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TERHEUZEH zullen op Dinsdag, 15 September 1896, 'snamid- dags 4 uren, ten gemeenteraadhuize, bij enkele inschrijving, in het openbaar, het ophaleu en vervoeren van beer, bet sclioonhouden van straten, zink- putten en goten, en het ophalen en vervoeren van asch en vnilnis aan de huizen in de kom der genieente, gedu- rende drie jaren, beginnende 1 October 1896. De voorwaarden liggen ter inzage ter gemeente- secretarie, waar de ifischrij virigsfai ljetten in een verzegelde bus moeten worden ingeleverd. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeentebouwmeester. Ter Heuzen, 1 September 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEH, Burgemeester. J. DIELEMAH, Secretaris. Overzieht. De berichten, door verschillende bladen uit Konstantinopel ontvangen, mogen niet in alien deele juist zijn, daarin stemmen ze overeen, dat de toestand nog alles behalve in orde is. De Sultan heeft een commissie benoemd om na te gaan, hoe te handelen met de Armeniers te Konstantinopel. De beraadslagingen dezer com missie zullen door de drogmans der zes gezant- schappen bijgewoond worden. De bedoeling moet zijn, vrijgeleide te verschaffen aan alie Armeniers, die de stad wenschen te verlaten, en hun die will en blijven, bescherming te verleenen. De Russische regeeriug blijft bij haar weigering, het ontschepen van Armeniers uit Turkije toe te staan, als zij geen pas hebben. Te Soelina, aan den Donaumond, waren 19 uitgewekenen reeds door een Engelsche stoomboot ontscheept, maar op last der overheid werden zij aan boord terug gebracht. Aan de Frkf. Ztg. wordt het volgende gemeld, dat Zondag zou zijn voorgevallen aan het Grieksche patriarchaat. Een troep Armeniers wilde tot den Griekschen godsdienst overgaan. De patriarch beduidde hun FEUILLETON 13) Elvira beet zich op de onderlip zij scheen in haar binnenste strijd te voeren. //Voor een nieuweling toont ge scherp te kunnen opmerken," zeide zij op denzelfden boos- aardigen toon als in het begin. ,/Het zou wel interessant zijn, eens te hooren, wat ge van de anderen, b. v. van mij denkt." //Mag ik openhartig spreken vroeg hii snel. z/Ga uw gang." Zij leunde bevallig op den schoorsteenmantel, waarop een Amor-beeld tusschen levend groen stond, en nam het voorkomen aan, alsof zij wel- willend naar hem luisterde. Een ander zou daardoor beschroomd zijn ge worden, maar Frederik bleef zijn natuurlijke kalmte behouden. z/Ge meent met mij te spotten, barones, door deze vraag te doen, maar er spreekt daaruit een betere aandrang, dan ge zelf zoudt willen erkennen." z/Hoe bedoelt ge dat Zijn hoofdschudden scheen haar scherpen toon te willen afweren. z/Waart ge werkelijk slechts, wat ge voor mij wilt schijnen, dan zoudt ge het zelfs te gering achten om tot mij het woord te richten." z/Een grill Wat verder?" //Ge ziet in mij de vertegenwoordiger van een levenssfeer, die u beter toelijkt dan uw wereld van klatergoud," vervolgde liij onbeschroomd. ge voelt overeenstemming met mij I" echter, dat de formaliteiten niet zoo gemakkelijk te vervullen waren, waarop de Armeniers voor- loopig als offerande een groote kist met waskaarsen achterlieten. Toen de kist later geopend werd, vond men bovenaan twee lagen waskaarsen, maar daaronder dynamiet. De patriarch heeft de kist doen bezorgen bij de politie. Aan 't zelfde blad wordt gemeld, dat op 'tbericht van den moord te Konstantinopel 3000 Koerden den gouverneur van Adabazar (Klein-Azie) aan- boden, de stad te plunderen, wat door 't spoedig te hulp roepen van soldaten voorkomen werden dat te Konstantinopel de Joden door de politie gedwongen werden, aan de gewelddaden tegen de Armeniers deel te nemen. In de gevangenissen worden de Armeniers zeer wreed behandeldaan velen werd de baard uit- geruktanderen verbrandde men de oogen, zoo meldt de correspondent. De Poolreiziger Hansen is Woensdag om drie uur onder oorverdoovend gejubel te Christiania aangekomen. Zeventig overvolle stoombooten gin- gen de //Fram" tegemoet, die, door twintig schepen geiiscorteerd, den Christianiafjord binnenvoer. De z/Fram" ging op het Piyervike voor anker, waar zij omringd was door oorlogsschepen, pleziervaar- tuigen en stoombooten van particulieren en met geschutsalvo's en muziek begroet werd. Tusschen twee rijen zeilbooten roeide de bemanning der z/Fram" naar land. Toen Hansen voet aan wal zette, steeg er een gejubel van geestdrift op. Hadat hij met ongedekten lioofde een psalm had aangehoord en een patriottisch lied mede had gezongen, begon hij den rit naar het koninklijk kasteel, die een ware zegetocht was. Voor het universiteitsgebouw aangekomen, werd de ontdekker begroet door professor Schiatz Forscher, die hem dank zeide voor zijn onvermoeiden, stillen arbeid en verklaarde ook voortaan te blijven rekenen op zijn energie en wetenschappelijken blik. Hansen dankte zichtbaar getroffen en antwoordde dat hij zich den voorpost van de Hoorsche weten- schap had gevoeld. Uit Buluwayo komt bericht, dat de Engelschen het gevangen Matabele-hoofd Mahoni hebben doen fusileeren. Zoo iets moesten de Boeren eens gedaan hebben Bij het huwelijk van denltaliaanschen Kroonprins zal Keizer Wilhelm waarschijnlijk een der getuigen van den bruidegom zijn. Van de bruid, Prinses Helena van Montenegro, zal de Czaar een der getuigen wezen. Zij trok het trotsche hoofd achteruit, doch maakte geen opmerking meer. z/Ge veracht dit gezelschap dat liebt ge mij reeds eenmaal gezegd. Ge gelooft niet aan man- nelijke deugden, maar uit ijdelen moedwil speelt ge met de talrijke salonhelden, die u maar al te bereid aan de voeten liggen." //Heel mooi dat hebt ge van mijuheer Von Riimmel, niet waar?" z/Kunt ge het loochenen Is er onder al die opgeschikte aanbidders een, die bij u een inniger gevoel opwekt En toch zijn ze u als tijdverdrijf welkom, al moet ge, zoodra ge slechts een uur alleen zijt, erkennen, dat zij nietig zijn. In u leeft een onbestemd verlangen, dat ge vergeefs tracht te verstikken. Het is wellicht ook daarom, dat ge schuwt een gebied van grooter waarde te betreden, omdat ge vermoedt, dat daar de waarden niet gel den, waaraan ge uw gehuichelde verafgoding te danken hebt en omdatge uw rol van gebiedster niet zoudt willen opgeven. Mag ik verder spreken z/Vooruit maar," zeide zij met een gedwongen lach en keerde het gelaat naar het groen, waarop zij bleef staren. //Vooruit maar, ik heb er schik in." z/Als dit zoo was, behoefde ik geen woord meer te zeggen." z/Dat wil zeggen aan een eenvoudig gesprek met mij zoudt ge uw tijd niet opofferen vroeg zij met voorgewende vroolijkheid en plukte im tusschen blaadjes van het groen op den schoor steenmantel. z/Ik beeld mij niet in, dat ik mij op een lijn van stellen met de geroutineerde salonmenschen, van wie ge te recht moogt verwachten, dat zij u amuseeren." Een officieel telegram meldt uit Manilla, dat de Spaansche troepen bij Magdalang eene afdeeling rebellen uiteenjoegen en te Pappanga de rust herstelden. Bij eene verkenning langs de Silang ontmoetten de troepen sterke afdeelingen rebellen, welke na eenig vechten verjaagd werden, 58 dooden en vele gekwetsten achterlatend. Van de Spanjaardeu werden 8 gedood en 22 gekwetst. De pakketboot //Jemmah" heeft weder slechte tijdingen uitMadagaskarmeegebracht. DeFahavalos, die door Hovas schijnen aangevoerd te worden, begaan de ergste gruweldaden, verbranden de steden en snijden de lichamen der soldaten, die zij machtig kunnen worden, in stukken. Alle Madagaskarsche bladen veroordeelen het beleid van den resident- generaal Laroche. De verkiezing van een President der Vereenigde 8taten van Hoord-Amerika is tlians bepaald op 3 Hovember. Aan de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging der bepalingen omtrent de Raden van beroep voor de vermogensbelasting en voor de belasting op bedrijfs- en andeie in- komsten. Dit ontwerp sterkt om te voorzien in het geval dat de voorzitter van den raad van beroep door ziekte, afwezigheid of andere reden verhinderd is zijne functien uit te oefenen of dat er voor een afgetreden of o veiled en voorzitter nog geen opvolger is be noemd ook om te voorzien in het geval dat de voorzitter zelt in beroep mocht zijn gekomen. Tevens strekt het ontwerp om te gemoet te komen in het geval dat een lid plotseling verhinderd wordt in functie te treden en te voorzien in het geval dat er geen meerderheid is bij de bepaling van het cijfer van een aanslag. Hr. Ms. fregat //Johan Willem Friso" en de stoomschoener ,/Zeehond" zullen 26 dezer van Hieuwediep naar Konstantinopel vertrekken, ter bescherming van de Hederlanders aldaar. Overeenkomstig de bepalingen der nieuwe faillissementswet werd door de arrondissements- rechtbank te 's Gravenhage het faillissement uit- gesproken van een inrichting van onderwijs te Sche veiling en. Haar men verneemt zal eene te Js Gravenhage bestaande werkliedenvereeniging eene samenkomst uitschrijven van aldaar opgerichte vakvereenigingen /Omdat ge geheel vervuld zijt met uw verheven beroep. Ge wilt alzoo uw ambt van opvoeder niet alleen aan mijn broeder Robert, maar ook aan mij uitoefenen Terwijl zij zenuwachtig lachte, speelden haar vingers door het groen, waarvan zij de zachte blaadjes aftrok. ffDat zoudt ge zeker al te aanmatigend van mij vindendoch kunnen wij ons niet in zekeren zin door alle menschen laten opvoeden z/Het kan zijn; maar ik zal mij alleen laten opvoeden, als ik gelooven kan, zeide zij, hem aan- ziende, terwijl zij de gebalde vuist naar zich toe trok. ,/En u geloof ik niet!" Hij keek haar verbijsterd aan. Lang^pam hief zij den arm boven zijn hoofd en liet lachend de atgerukte blaadjes als een bloemenregen op hem neervallen. //Zijt ge dan zoo zeker van u zelf, mijn waarde Meent ge dan de eerste te zijn, die als een moedige beeldstormer met wie weet welke hervormings- plannen onder ons, lichtzinnige kinderen der wereld, optreedt en ten slotte behaaglijk meedrijft met den vroolijk bruisenden stroom z/Ah Dus houdt ge mij voor een leugenaar, een huichelaar, voor een veilen gelukzoeker, die onder het masker van den zedenmeester er op uitgaat, in uw stroom naar gewin te hengelen //O, die woorden zijn te hard, zoo zou ik nooit sprekenMaar als alles, wat ge hebt gezegd, ook uw ware overtuiging uitdrukt kunt ge u leden daaraan voor altijd verbinden Heden, nu ge den bodem nog niet geheel kent, die volgens uw oordeel zooveel behoefte heeft aan gezonder zaad Heen, mijnheer Schwerdtuer, ik zeg u nogmaalsik heb menigeen gezien, die langzainer- met het doel eene vereenigde werklieden-kiesver- eeniging in het leven te roepen, ten einde de samenwerking der werklieden-kiezers bij de ver- kiezingen naar het uitgebreide kiesrecht in de Ilaagsche districten te verzekeren. Het voornemen bestaat, later eene openbare bijeenkomst aan de nadere uiteenzetting van het belang van vereeniging te wijden. Door de Vereeniging tot het regelen en bevorderen van volksvermaken te Goes is, in eene Dinsdagavond gehouden vergadering, op voorstel van het bestuur, met 13 tegen 4 stemmen besloten tot ontbinding dier vereeniging3 bleven buiten stemming. Met de likwidatie der vereeniging werd het bestuur verder belast. Door de vrijgevigheid van de familie Weijers, erfgenamen van wijlen mevrouw Hieuwenliuis, wier echtgenoot indertijd directeur was van de spaar- bank te Hillegom, is Maandagavond aan al de tekortgekomen inleggers niet alleen uitbetaald dat tekort, doch tevens 3 pet. rente van de twee jaar gedurende welke zij niet in het bezit waren gesteld van het hun toekomende. Lit Maastricht wordt gemeld, dat vijf der stakende glasslijpers zich weder bij de firma Regout hebben aangemeld om het werk te hervatten. Men verwacht, dat dit voorbeeld door meer stakers zal worden gevolgd. Ter terechtzitting te Amsterdam der gebroe- ders Pijnappel heeft de inspecteur van politie Van der Schrieck den getuige a decharge, den luitenant der huzaren Wirix, herkend als een der personen, die bij het gebeurde op 6 Juli jj. het hoogste woord voerde en geen gevolg gaf aan zijn bevel om door te loopen, zoodat thans ook tegen hem proces-verbaal is opgemaakt en aan den auditeur-militair is opgezonden. De tij den veranderen. Als nog slechts weinige jaren geleden een socialistisch spreker te Leeuwar- den optrad, had hij in den regel een gehoor van honderden en honderden. Zondagavond was er weder een socialist aan het woord en waren er ten hoogste 70 toehoorders. Daarentegen was in den Prinsen- tuin te Leeuwarden dien avond, door de ver eeniging ,/Voor vaderland en Oranje" een concert aangeboden, gevolgd door vuurwerk, waar naar schatting weinig minder dan 7000 menschen aanwezig waren, die onder begeleiding van de muziek bij herhaling de volksliederen zongen. Het slotnummer van het vuurwerk, eene prachtige decoratie met de woorden .//Leve Koningin Wilhel- mina" wekte eene onbeschrijfelijke geestdrift op. hand begon te begrijpen, dat het nog zoo kwaad niet is, met de wolven mee te huilen en daar door zijn geluk te grondvesteu. Heeft Robert u niet verteld van dr. Wernhard, die tot voor twee jaar zijn gouverneur was Die jonkman koesterde bepaald revolutionnaire denkbeelden en pronkte met zijn Spartaansche onbaatzuchtigheid. Hu heeft hij de diplomatieke loopbaan gekozenhij liet zijn sedert menschengeslachten vergeten adel- lijken titel weer opfrisschen en moet nu de schitterendste vooruitzichten in den staatsdienst en in de salons hebben. Ziet ge, dat was uw voorganger //Is dat een bewijs En vooralr=. een bewijs voor u Zeg mij toch, dat ge in uw tegenwoor- dige omgeving tevreden zijt? Dan hebt gij voor uw persoon het recht om u vroolijk te maken, en dan kunt ge rustig de bestemming volgen, die in uwe kringen voor u is weggelegd." //Doe ik dat niet?" z/Hiet geheel," antwoordde hij met een glimlach, //want dan zou het uw bestemming zijn, een vau uw talrijke aanbidders te verhooren en een zoo- genaamd passend huwelijk te sluiten." weet dan dat ik alle mannen veracht z/Alle, die ge tot heden hebt leeren kennen. Dat is erg genoeg. Doch dat is juist het beste bewijs, dat ge den waren Jozef in een anderen krmg hebft te zoeken." //Zoo iemand bestaat voor mij nietriep zij uit en haar oogen schitterden toornig. ,/En ik ontken de betere bestaansvoorwaarden, welke gij bedoelt en waaronder ik een werkelijk geluk zou kunnen deelachtig worden (Wordt vervolgd.) \E!ZrlVS('HE COIRANT t blad verscUijnt .aaaadag-, Woenadag- en Vrijdagavwnti, nitgeiconderil op Feestdasen, bij den uitgever P. J. VAX 29E SAMOK te "Ter Vei

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1