M Herv. Kerk m Ter Ira, Aankondiging. a. Een Woonhuis Roersndg Sosdsren, Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. DANKBETUIGING. eene partij Kantoor-, School- en Schrijfbehoeften, jjbndetsbericbten. Openbare Verkoopina;. P deeld had, bij de mogelijkheid van ongeregeldheden, maatregelen te nemen, om in dat geval met kracht de orde handhaven. Zaterdagmiddag evenwel gaf Ds. A. van Yeen zijn voornemen op, zoodat alles zijn gewonen gang kon gaan en de bijzondere maatregelen overbodig werden. Te Eindhoven is Zondagnacht een brutale diefstal gepleegd in de sigarenfabriek der heeren Yan Reuth Kalker. Door inklimming langs een zijraam heeft men zich toegang tot de fabriek verschaft en een groote partij sigaren waaronder eenige pakken, welke ter verzending gereed ston- den ontvreemd. De dieven want waarschijnlijk waren er meer dan een persoon die de daad bedreven hebben, bebben blijkbaar ruim den tijd gehad, want overal vond men half afgebrande lucifers op den vloer verspreid. De fabriek is bijna recht tegenover de kazerne der marechaussee gelegen. Te Veeningen (bij Zuidwolde, in Drente) is een kampeerend militair bij een vechtpartij door beschonken boeren dood gestoken en een ernstig gewond. De Asser Courant meldt over dezen moord het volgende Zondagavond 10 uur ongeveer kwam er te Zuidwolde per hondenkar bericht van Veeningen bij den militairen doctor, dat in de herberg van Stappenbeit een huzaar door een burger zwaar gewond was. Terwijl Dr. Romyn en heer De Lange, arts, zich gereed maakten om te vertrekken, kwam er een huzaar te paard melden, dat de gewonde reeds bezweken was. De verslagene heet Hofman, vrijwilliger, en lag in garnizoen te Zutfen. Jammer, dat deze wanklank de algemeene opgewektheid stoort. Eergistermorgen werden een paar Veeninger jongens te Zuidwolde voor de politie gebracht en in verzekerde bewaring gehouden als vermoede- lijke daders. Volgens nadere berichten werd een huzaar door een der meisjes gevraagd met haar te drinken, waarover de jongen, met wien het meisje uit was, weinig was gesticht. Er ontstond ruzie, deze werd echter bijgelegd. Toen de huzaar later met anderen uit de herberg naar buiten ging, kwam hij even daarna terug, terwijl het bloed hem uit een wonde in de borst gutste. Tien minuten later overleed hij. Hij was in 't hart getroffen. In het belang van de gezondheid en van den goeden en opgewekten geest bij de troepen, welke aan de groote manoeuvres deel nemen, worden de oefeningen zoodaning geregeld, dat behalve de Zondagen, om de twee, of bij uit- zondering om de drie manoeuvredagen een rustdag, of wel de terugkeer naar de garnizoenen volgt. Yoorts is bepaald, dat er op de terreinen, waar z/de rust" gehouden wordt, steeds water moet zijn om de veldflesschen te vullen, Om verder steeds verzekerd te zijn, dat de soldaat in onvoorziene gevallen in zijne voeding kan voorzien, is hem een busje verduurzaamd vleesch van 0.3 KG. uitgereikt. Dikwijls speelt het uurwerk in een strafproces de hoofdrol en niet zelden hangt het lot van den aangeklaagde van weinige minuten af. Dit treedt naar de Uurwerkmakerskunst meedeelt, het duide- lijkste aan den dag bij de zoogenaamde alibi-bewijzen. Beruchte en handige inbrekers zijn, naar men zegt, altijd gewoon de klokken te doen stilstaan als zij hun gevreesd handwerk uitoefenen. Langen tijd heeft men dit niet tot klaarheid kunnen brengen, totdat een befaamde inbreker het volgende verklaarde z/Wanneer de inbreker aan het werk gaat in het vertrek waar hij rooven wil, moet hij op elk geruisch opmerkzaam zijn en het tikken van een uurwerk belemmert hem in zijne opmerkzaamheid het onderbreekt vaak ongewenscht zijn werk, vooral bij slaande gewichtsklokken. Het is voorgekomen dat door zulk geraas de inbreker aan den haal ging, door een plotselingen schrik." Gewoonlijk denken deze //heeren" wanneer de roof volbracht is, niet meer aan het uurwerk en verzuimen het aan den gang te brengen. Deze omstandigheden heeft vele misdadigers doen ont- dekken. De ljurgemeesters der gemeenten in Noord- Holland zijn door den Commissaris der Koningin uitgenoodigd, al de hun ten dienste staande middelen te bezigen, om het misbruik van sterken drank door lotelingen op den lotingsdag tegen te gaan. De rijwielbelasting in de Belgische provincie Brabant brengt bijna 100,000 op. Daar de belasting f 5 per voertuig bedraagt, zijn er dan bijna 20,000 rijwielen. Het Eransche eskader, dat in de Levant wordt bijeen getrokken, om zoo noodig in het Oosten op te treden, zal uit 5 groote en eenige kleine schepen bestaau. Gp 7 en 8 dezer ver- trokken reeds Eransche kruisers derwaarts. De Vereenigde Staten van Amerika zonden een tweede stationschip, terwijl Engeland een verster- king van het eskader der Middellandsche Zee voorbereidt. lerwijl de werkstaking op de scheepstimmer- werven in Noord-Engeland schijnt te zijn afgswend, dreigt te Louden een //strike" onder de dokwerkers. Vnjdag zullen dezen hunne eischen bij de reeders indienen. Hoofdzakelijk wordt verhooging van loonen gevraagdgeklaagd wordt tevens over het feit, dat vrouwen bij het lossen der schepen ge- bruikt worden tegen een loon van 2 sh. 6 d. 1,50) per dag. Den reeders zal 21 dagen tijd worden gegeven om de eischen in overweging te nemenworden die eischen geweigerd, dan zal in het begin van October de algemeene staking worden afgekondigd. Een New-Yorksch rijwielfabrikant heeft Li Hung-Chang een van zijn rijwielen gegeven. De Onderkoning was zeer ingenomen met het ge schenk; maar hij dwong den armen gever, er op te gaan zitten en er een kwartier lang de kamer mee rond te rijden, om hem te wijzen hoe het ging- Li-Hung-Chang gelooft, dat de fietsen in China grooten opgang zullen maken. Men zou dan eehter moeten zorgen voorbetere wegenwant de enkele wielrijders, die in China zijn geweest, hadden zich bitter over de wegen te beklagen. Bij het huwelijk van den Prins van Napels met Prinses Helena van Montenegro zullen fees- telijkheden op groote schaal worden gegeven, zooals men er zelfs in Italie, althans in den nieuweren tijd, nog zelden gezien heeft. Koning Umberto zal er, naar men beweert, uit eigen middelen een half millioen gulden voor besteden. Het gemeentebestuur van Rome heeft, daar men een enormen toevloed van vreemdelingen verwacht, besloten, maatregelen te nemen voor behoorlijke huisvesting. De huwelijks-voltrekking zal plaats hebben in de kerk Santa Maria degli Angeli, eertijds een gedeelte der Bad en van Diocletianus. Li Hung Chang heeft een uitstapje gemaakt naar de Niagara, in gezelschap van den Minister sir Henry Joly. De Canadian Pacific spoorweg- maatschappij had een extra trein tot zijne be- schikking gesteld. Of het grootsche schouwspel van den wereld- beroemden waterval een bijzonderen indruk op den Chinees heeft gemaakt, wordt niet gemeld. Waar schijnlijk heeft hij meer aandacht gehad voor de electrische installatie welke de Power Company er gemaakt heeft om het arbeidsvermogen van de reusachtige watermassa te utiliseeren. Wij vinden alleen vermeld dat Li met zijn wandelstaf in een dynamo peuterende een hevigen schok kreeg, die hem echter geen letsel veroorzaakte. De vertegenwoordiger van Keizer Menelik in Europa, de Zwitsersche ingenieur Ilg, heeft in zijn brieven aan zijne familie te Bern vele interes- sante bijzonderheden over de Italiaansche krijgs- gevangenen medegedeeld. Den 27 Juli kwam hij te Adis Abeba aan. Door de ongelukkige Italianen werd ik als een Messias verwelkomd, schrijft hij. Men kan zich geen voorstelling maken van de hartelijkheid waar- mede deze mannen mij de hand kwamen drukken, in de verwachting woorden van troost en hoop van mij te vernemen. Toen ik aan de 50 officieren den groet van hun vaderland en hunne regeering overbracht, hadden velen de tranen in de oogen. Ik heb geen aangename ervaringen opgedaan met Italie en de Italianen, maar op het zien van deze arme slachtoffers eener betreurenswaardige politiek, van deze wezens in vuile lompen gehuld, wier uiterlijk de sporen droeg van physiek en moreellijden, van ontberingen van allerlei aard, die daar met bijna vrome aandacht naar mij luis- terden en in spanning elk mijner woorden opvi-ngen, vooral waar het gold hunne invrijheidstelling, dreigde het hart mij te breken. Alleen hij die dit land kent, kan zich een voorstelling maken van hetgeen deze menschen hebben moeten lijden op den duizend kilometer langen tocht tot Adis Abeba, met kleederen aan Harden, te voet en zonder eenige beschutting onder den blooten hemel. De leven- digste verbeelding kan zich slechts een flauwe voor stelling maken van de werkelijkheid. Van de officieren en de soldaten vernam de schrijver, dat de Koning en de bevolking al het mogeliike hadden gedaan om hun ellende te ver- zachten, maar men kon niet veel voor hen doen, het land was uitgeput door den oorlog. Over de behandeling hadden zij dus niet te klagen. Met uitzondering van generaal Albertone, die opgesloten wordt gehouden, mogen alle gevangenen vrij rond- loopenzij die een beroep kenden, ontvingen van den Koning gereedschappen om te werken. Het best er aan toe zijn de zes officieren van gezondheid, die bij den Koning gehuisvest zijn en veel dankbaarheid ondervinden voor de diensten die zij bewijzen. Generaal Albertone had den schrijver in de gevangenis bezocht. De generaal roemde de Abbesynische soldatenwat generaal Baratieri betreft, deze mocht van geluk spreken, dat hij, Albertone, niet bij zijn proces als getuige had kunnen optreden. Naar schattmg van Menelik zijn er nauwelijks 1500 man het bloedbad van Adoea ontsnapt. De gevangenen zijn over het geheele land verdeeld, en hoeveel er nog in leven zijn, is niet nauwkeurig bekend. Menelik zou niet ongeneigd zijn, vrede te sluitenhij zeide tot Ilg//Nog aan onze macht, nog aan onze bekwaamheid, maar aan God den Almachtige hebben wij de overwinning te danken." De volksfeesten zijn tot gunstiger tijden uitgesteld. Geen van hen die aan de veldslagen hadden deelgenomen, pochten op de overwinning. en ofschoon er toen reeds vijf maanden waren verloopen, waren alien nog onder den indruk van de bloedige tooneelen die zij hadden bijgewoond. Bij het afzenden van den laatsten brief, gedateerd 9 Augustus, werd de Italiaansche gevolmachtigde, majoor Nerazzine, verwacht om met keizer Menelik over de vrede te onderhandelen. KOERS YAN Belgisch per 100 fr. Engelsch per HET GELD. 47,75 h f 48, h 12,05 12,09 Gemeenteraad van Zaamslag. DAGEN. Yoorm. Nam. Donderdag 10 Sept. 3.20 3.39 Vrijdag 11 3.59 4.18 Zaterdag 12 n 4.39 5.— Zondag 13 u 5.22 5.48 Maandag 14 6.15 6.47 Dinsdag 15 7.25 8.11 Woensdag 16 9.4 9.59 De ondergeteekende betuigt zijnen hartelijken (lank aan alien zoowel in als buiten de gemeente voor de belangstelling ondervonden op zijn 25jarig jubile van den 7 Sept. j.l. Sluiskil, 9 September 1896. J. E. REMERIJ, Stationsbediende. Op vertoon van de aamleelen in de geldleening van 1885, voor het bouwen van een nieuwe Kerk zijn nieuwe COUPONBLADEN te bekomen, ten kantore van den Kerkelijken Ontvanger. Yergadering van stembevoegde Ingelanden van den polder //CAPELLE," op Zaterdag 19 Sep tember, des namiddags 2 ure, in het logement z/Het Gulden Ylies" bewoond door mej. de wed. Rolff te Axel. Het bestuur van voornoemden polder, A. P. DE MUL, Dijkgraaf. J. A. VAN VESSEM, Ontv.-Griflier. De Notaris W. A. de Ridder, te Ter Neuzen, zal op Maandag 14 September 1896, om contant geld verkoopen, in het /Hotel de Commerce" bij Joz. Michielsen adaar, A L S M E D E eene fraaie partij LUXE-DOOZEN, eenige COPIEERPERSEN, HERDERS TAFEL-en DESSERTMESSEN, eene flinke partij EN- YELOPPEN in verschillende formaten, eenig PERKAMENT en wat verder zal worden gepresenteerd. Afkomstig uit eene geliquideerde zaak te Zwolle. Zegt het voort. Zegt het voort. De verkoop begint 's namiddags half twee uur. 2 uur voor den verkoop te bezichtigen. Hulst, 7 Sept. ZEETIJDINGEN. Yan 7 tot en met 8 Sept. 0[ de 11 Van 7 tot en met 8 September werden langs Oostsluizen alhier 22 binnenvaartuigen op- en afgeschutdoor de Westsl. 1 opgeschut. De Notaris P. Dregmaus, te Axel, zal ten verzoeke van de weduwe en erven ABRAHAM DEIJ, te Hoek, na bekomen rechterlijke machti- ging, op Zaterdag 12 September 1896, des namiddags 2 ure, in nagemeld perceel verkoopen en Aanlioorigheden en het recht van erfpacht voor onbepaalden tijd op den grond, eigendom van den Goesschen polder, alles te Hoek bij de Knol, kadaster sectie D nummer 156, groot 1 are 15 centiaren. bHet recht van voortdnremle huur op eene YROUWENZITPLAATS n°. 115, in de Nederd. Herv. kerk te Hoek. Te aanvaarden na de toewijzing. q Daarna aan voormeld huis, de volgende alsKabinet, pluimen en kapokken Bed met toebehooren, 2 Kachels, Naaimachine, 2 Tafels, Stoelen, 2 Spiegels, Klok, Doofpot, Bijbel, Boeken, Koper-, Blik-, IJzer-, Glas-, Geleierd- en Aardewerk, Haard-, Wasch-, Keuken- en Schuurgerief, Kisten, Zeilen, Matten, Haardijzer, Mostaardbak en kogel, Slijpsteen, Lantaarn, eiken en andere Planken, Balen, Gereedscbap, Mutsaard, 1 Varken, enz. enz. Koopen tot en met f 3,kontant. Het overige op 3 maanden onder borgtocht desgevorderd. Zitting van Dinsdag 8 September 1896. Afwezig de heeren J. Barendregt Az., burgemeester, en D. Dekker. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. 1. Ingekomen is een schrijven van den heer D. Dekker Sr. dat hij zijn ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. 2. Verzoek van den burgemeester om ontheffing van inwoning. Na voorlezing van het request van den burgemeester aan H. M. de Koningin en van het schrijven van Ged. Staten, waarin dezen Burg, en Weth. uitnoodigen omtrent dit verzoek den Raad te hooren zegt de Voorzitter dat hij er niets op tegen heeft, de zaken gaan goed. De heer Van de Ree denkt er anders over, de burgemeester heeft genoeg gelegenheid gehad op Zaamslag te wonen en thans nog, en zijns inziens zou het noodzakelijk zijn, dat hij binnen de gemeente woonde. Na aan den secretaris gevraagd te hebben of hij ook weten mag, wanneer de vorige aanvraag is behandeld, en deze hem mededeelde dat zulks op 14 Februari plaats had, dient hij een schriftelijk voorstel in, van den navolgenden inhoud De gemeenteraad besluit, Aan Gedeputeerde Staten te antwoorden dat de Raad in zijn vergadering van den 14 Februari bij de behandeling van het eerste verzoek van den burgemeester om buiten de gemeente te mogen wonen, reeds de wensch uitsprak dat de burgemeester in de gemeente woonde dat de Raad toen in het door den burgemeester gevraagde verlof toestemde, opdat de burgemeester tijd zou hebben naar een woning om te zien dat de Raad sedert het eerste verzoek vaster versterkt is in zijne overtuiging, dat het voor een goeden gang van zaken dringend noodzakelijk is,, dat de burgemeester in de gemeente woont Redenen, waarom de Raad Uw College eerbiedig verzoekt het daarheen te leiden, dat den burgemeester geen verlof worde verleend buiten de gemeente te wonen. Hij zou er dit nog wel aan toe willen voegen, dat de burgemeester niet aanwezig was bij het vaststellen van een ad vies aan den Raad, 't is zelfs voorgevallen dat deze in de war was door te meenen dat de onderwijzeres te Othene ziek was, terwijl dit betrof die in den Groote Huissenspolderwoonde de burgemeester binnen de gemeente dan was dit niet voorgevallen, en bovendien is het niet zijns inziens onzinnig, wanneer in een gemeente als deze, met 3000 zielen, de burgemeester er niet inwoont. De heer Van Dixhoorn gelooft dat er weer een woning voor den burgemeester beschikbaar is, hy meent waar J. de Kraker in woont, want zoo hij vernomen heeft zal deze weldra vertrekken het is wel zoo geen flinke woning, maar toch allicht beter als de kamer die hij nu te Neuzen bewoont. De Voorzitter heeft den burgemeester hooren zeggen, dat hij iets op het oog heeft, wat weet hij niet, dat heeft hij niet gezegddaarna vraagt hij of nog iemand iets te zeggen heeft waarop de heeren De Ruijter en Geelhoedt, zeggen, dat zij het met Van de Ree en Van Dixhoorn eens zijn, waarna tot stemming wordt overgegaan en met 5 stemmen tegen 1 het voorstel van den h6er Van de Ree wordt aangenomen. Tegen stemde de Voorzitter. 3. erzoek van D. W. F. Kaijser om gebruik te mogen maken van gemeentegrond tot het plaatsen van houtwaren. Adressant had tegen den burgemeester gezegd dat hij vol- doende geholpen was wanneer hem een strook grond werd afgestaan op de slachtplaats en dat hij van het gebruik der grond voor zijn woning en werkplaats afzag. Burg, en Weth. stellen daarna voor deze strook grond, n. 1. het westelijk ge deelte der slachtsplaats aan hem af te staan. De heer Van de Ree geeft zijn verwondering te kennen dat er tegenwoordig zooveel adressen inkomen aan den Raad, vroeger moest het toch ook niet, en nu moet telkens aange vraagd worden, waarop de Voorzitter antwoordt dat Kaijser het vroeger altijd gedaan heeft ofschoon hij het niet mocht doen, doch dat het thans moet aangevraagd worden. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 4. Benoeming van stemopnemers bij de verkiezing voor een lid van den Raad. De Voorzitter stelt voor om daarover niet te stemmen en de aan de beurt zijnde, Van de Ree en Van Dixhoorn, te benoemen, wat wordt goedgevonden. Plaatsvervangers zijn de overige leden van den Raad. 5. Op de gewone vraag van den Voorzitter of nog iemand iets heeft in het midden te brengen vraagt de heer De Ruijter of er al kennis gegeven is dat de haven dit jaar niet gemaakt wordt en of er al op nieuw subsidie is aangevraagd, daar zulks spoed eischt, om reden het nog in de najaarsvergadering te kunnen behandelen, wellicht zou anders het volgend jaar geen subsidie verleend worden. 6. De heer an de Ree vraagt wanneer het voorstel van de 5 raadsleden, tot wijziging van het reglement van Orde, behandeld wordt, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit al spoedig kan volgen. De heer Van de Ree kan zich hierbij neerleggen. De vergadering wordt hierna gesloten. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe f 7,00 a Jge 4,80 a fWintergerst 6,50 a f Zomergerst a fHaver 5,80 a Erwten a fPaardenboonen f 6,00 a f Duivenboonen f a Witteboonen i Bruineboonen a Boekweit Lijnzaad a Aardappels Koolzaad per zak van 106 liters lloter per kilo 1,20 a fEieren per 26 stuks 0,90 a Er waren ter markt te koop gesteld 43 stuks hoornvee, en 30 varkens. Verkocht 29 stuks hoornvee en 15 varkens. 1 VLAG. NAAM. M3. Vanennaaiv Lading. Eng. s.s. idem Deens. sell. Eng. s.s. Eng. s.s. Moor, brik Deens. s.s. Eng. s.s. Zweed. s.s. Voor Ter Meuzen Egret 3492 Liverpool Londen Oscarsham Ann Webster j 2241 Christiane Marie] 635 Van Ter leuzent Skinning grove j 1459 j Skinning Voor (went s grove Don Patria Ansgar 2658 783 3836 Van (went t Spindrift Gevalia 2003 1438 Goole Arendal Riga Londen New-Castle stukg. idem hout ledig stukg. hout idem stukg. ledig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 3