Aigemeec Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwseh-Yiaander Straatreiniging So. 3354. Donderdag 10 September 1896. 36e Jaargang. KERMIS aanbesteden: Avond- en Herhalingschool. Binnenland. ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieveii' bushouders. ADYEETENTIEN: \an 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. te TER NEUZEN op de gewone wijze vanMaandag 21 tot Zaterdag 26 September 1896. Ter Neuzen, 1 September 1896. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester, J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 15 September 1896, 's namid- dags 4 uren, ten gemeenteraadhuize, bij enkele inschrijving, in het openbaar, het ophalen en vervoeren van beer, het sclioonhonden van straten, zink- putten en goten, en het ophalen en vervoeren van asch en vuilnis aan de huizen in de kom der gemeeute, gedu- rende drie jaren, beginnende 1 October 1896. De voorwaarden liggen ter inzage ter gemeente- secretarie, waar de inschrijvingsbiljetten in een verzegelde bus moeten wprden ingeleverd. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeentebouwmeester. Ter Neuzen, 1 September 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. FEUILLETON 12) - Het stemgeluid ging in gefluister over, andere stemmen klonken weder, het gesprek werd weer algemeen en ging over in een onduidelijk gemompel, dat. op Schwerdtner een slaapwekkende werking uitoefende. Tevergeefs verzette hij zich daartegen. Zijn oogen vielen weer dicht, vdor hij het bemerkte. Hij hoorde weer het stampen en snuiven van een stoomwerktuig, van een locomotief, die onvermoeid de wagens voorttrok. Hij zat uren in den voort- snellenden coupe, maar hij kontochnietinsluimeren. Hij deed zijn best om goed te hooren en zijn bewustziju te behouden. Hij luisterde naar de twee reizigers, die met hem in denzelfden coupe zaten. Ja, hij hoorde den een zeer duidelijk Daar werd plotseling zijn verst.and helder hij besefte, dat dit reizen in den spoorwaggon de herinnering was van iets, dat vroeger was voor- gevallen hij wist nu ook, hoe het was afgeloopen hij zag het slachtoffer der bloedige misdaad en meende de stem van den moordenaar te hooren. Met geweldige inspanning opende hij de oogen. Hij wist niet, waar hij wasmaar de stem van den moordenaar klonk hem duidelijk in de ooren. vDaar is de moordenaar, hiernaastwas de gedachte, die hem bliksemsnel door het hoofd vloog. Hij sprong op en snelde naar de deur. folitieb Overztcht. Er is op 't monument zoo iets als een gespannen verhouding tusschen de vertegenwoordigers der groote mogendheden en de Porte op de gemeen- schappelijke nota der zes groote mogendheden, heeft de Porte geantwoord met een memorandum, welks inhoud van dien aard is, dat de gezanteu aarzelen er op in te gaan, of naar aanleiding er van gedachtenwisselingen te openen sultan Abdul Ilamid en zijn raadslieden trachten de Ar- meniers alleen verantwoordelijk te stellen voor de moordtooneelen. Zoo bederft men te Konstantinopel zijn eigen zakende heeren in Yildiz Kiosk schijnen vergeten te hebben de bakens naar het verloopende getij te regelen wat mogelijk was voor ette- lijke maanden, wat men tenminste toen nog pro beeren kon met eenige kans op welslagen (een speculatie op den traditioneelen naijver der groote mogendheden onderling) gaat niet meer. De sul tan schijnt wel hardleersch te zijn, doch de mo gendheden beschikken wel over de middelen om hun wil door te drijven en men zou zoo zeggen, dat zij ditmaal minder traag zullen zijn om die middelen toe te passen dan vdor dezen Rusland heeft door den raad aan zijn onderdanen om het voile bedrag van de aan hun eigendom toege- brachte schade te eischen, duidelijk en klaar zijn voornemen kond gedaan zich door de Ottomaansche diplomatie niet meer bij den neus te doen nemen en in den eisch van Italie's regeering tot voldoening en algeheele schadeloosstelliiig aan zijn onderdanen wegens toegebrachte schade, kan men wel zien het bewijs dat de mogendheden tegenover de Porte een lijn spannen. En de berichten van de oor- logsschepen, die op weg zijn naar den Levant, laten wel geen twijfel aan de geziiidheid der mo gendheden om zoo noodig den papieren protesten der diplomatie kracht bij te zetten. Na de aanneming van het voorstel tot verleening van een krediet ten bedrage van 100,000 Turksche ponden om de bevolking ten platten landeschadeloos te stellen voor de beproevingen van den opstand, door de Nationale Vergadering van Kreta, hebben de christen-afgevaardigden een manifest gericht tot hun kiezers, hen opwekkende de Mahomedanen als hun broeders te beschouwen, terwijl tevens door hen de eed van trouw aan den Sultan her- nieuwd is. Zondag 1.1. is de Porte door middel van identieke nota's namens de gezanten in kennis gesteld met de gezindheid der christen-afgevaar digden om bemiddelend op te treden, terwijl deze laatsten door tusschenkomst van den consul- Op dat oogenblik klonken er weer verschillende stemmen door elkaar, zoodat die eene uiet te herkennen was. Haastig schoof hij de portiere weg en keek in een rookkamer. Daar stonden meer dan een dozijn heeren in groepjes bij elkaar, met ernstig gelaat, en dicht gehuld in den damp van hunne sigaren. Hier zag hij den kleinen, dikken heer, dien Rummel hem had aangewezen als mijnheer Von Blummen- schein, daar den Amerikaanschen millionnair mr. Snoward eu ginds stond waarlijk de heer des huizes zelf, baron Ellerich, omringd door ver- scheidene heeren, die Erederik in het begin van den avond had leeren kennen en die hem uitge- vraagd hadden over den moord. Plotseling was hij geheel ontnuchterd, zijn verstand helder, de kortstondige zinsbegoocheling was voorbij Die ellendige moordgeschiedenis Die was hem door het praten er over dezen avond weer in het hoofd gaan spoken, een der hem bekende stemmen had hem aan het verschrikke- lijke avontuur herinnerd en in den droom had hij zoo duidelijk gehoord, dat hij zelfs in wakenden toestand had geloofd, dat de raadselachtige moordenaar zich onder deze mannen uit de geldwereld bevond. //Neen," zei Schwerdtner, terwijl hij met een eigenaardigen glimlach de portiere liet dicht- vallen men moest wel denken, dat hij zich in de deur had vergist //neen, zoo'n booze ver- denking zou zelfs bij mijnheer Von Rummel niet opkomen Die heeren binnen mogen dan geen ge- weten hebben, naar hij beweert, doch zij zullen zich toch niet schuldig maken aaD moord en doodslag. Die middelen hebben zij niet noodig en voor hen zou er ook te weinig winst mee te behalen zijn." genera al een dankbetuiging richtten tot Griekenland's Regeering en tot den Koning voor de medewerking. Behalve het reeds gemelde is den Kretensers nog het volgende toegestaan Bij wanordelijkheden kan de gouverneur-generaa. beschikken over de troepen, die anders gedeterneerc zijn in bepaalde garnizoensplaatsentwee derden der openbare ambten en waardigheden komen in handen der Christenen, het resteerende derde wordt bezet door Mahomedanen; om de tweejaar op zijn minst moeten er verkiezingen plaats hebben voor de nationale vergadering, die om de twee jaar een zitting houdt van 40 tot 80 dagende Porte neemt de door de nationale vergadering erkende deficiten voor haar rekening en voor de organisatie van de gendarmerie en de justitie draagt zorg een commissie, waarin vreemdelingen (deskundigen zitting nemen. Zes maanden na de afkondiging der concession komt de Nationale Vergadering bijeen, tot zoolang zorgt de gouverneur-generaal met den raad van bestnur voor de uitvoering, terwijl de mogendheden de uitvoering der con cession garandeeren. Volgens een telegram van gouverneur-generaal Blanco uit Manilla, is daar een nieuwe wijdvertakte samenzwering ontdekt. Vele personen zijn in hechtenis genomen. Het onderzoek wordt door den krijgsraad ijverig voortgezet. De opstand zelf is tot de provincie Cavite beperkt en vele opstandelingen onderwerpen zich reeds. De eerste versterkingen zijn uit Mindanao aangekomen. De andere voor de Philippijnen bestemde versterkingen, zullen den^ 15dcn September uit Barcelona ver- trekken. Lit llongKong wordt aan de Imparcial geseind, dat de rebellen de stad San-Isidro, hoofdstad van de provincie Nueva-Ecya zijn binnen- gedrongen en den gouverneur, diens secretaris, een« ingenieur en den pastoor gevangen namen. De bende werd door zekeren Santorano aangevoerd. Koning Alexander van Servie werd heden te Belgrado verwacht om een ministerraad te presi- deeren, waarin de grondswetherziening, de geld- crisis en de Macedonische gebeurtenissen ter sprake zouden komen. Dagelijks worden onrustbarende beruchten ontvangen uit de districten Ipek, Prizrend, en Giakovitza, waar Mohammedaansche Arnauten Servische Christenen vermoorden. Alle bladen vail en Novakowitsj aan wegens het zenden van den gezant Simitsj naar de millenniumteutoon- stelling te Burla-Pest In het Hongaarsche Parlement heeft graaf Apponyi, de leider der nationale partij, den minister van financien Lukacs geinterpelleerd over diens IV. Erederik Schwerdtner verliet het vertrek door den anderen ingang. Hij was werkelijk van plan zijn bed op te zoekenhet was reeds zeer laat geworden, zag hij op zijn horloge. Nadat hij eenige vertrekken was doorgeloopen, kwam hij in het salon, waar de dochter des huizes de gasten ontvangen had. Daarnaast was de eerste zaal, die in de vestibule uitkwam. Daar was hij gered Doch neen, juist bemerkte hij mijnheer V on Rummel, die tusschen twee dames wandelde en van plan scheen hierheen te komen. Hij had Erederik reeds opgemerkt, lachte en wenkte hem naderbij te komenzeker wilde hij hem aan de dames voorstellen. Schwerdtner keerde zich snel om en liep haastig een eind terug. Hij twijfelde niet, of hij zou wel langs een anderen weg ontkomen. Intusschen waren de gesprekken in de rookkamer een weinig onderbroken. Hoe vluchtig ook, had men Schwerdtner toch op den drempel gezien. Men keek elkaar verbluft aan. //Wie was dat jonge mensch, dat het hoofd naar binnen stak vroeg mr. Snoward den heer des huizes. De baron gaf inlichting. Bij het hooren van den naam Schwerdtner herinnerden eenige heeren weer aan Erederiks getuigenis in de raadselachtige moordzaak en brachten die ter sprake. De Amerikaan liet duidelijk blijken, dat hem dit gesprek verveelde. z/Ach, zal die zaak dan nooit tot rust komen zeide hij. //Men schijnt hier in een gelukkig finaucieel beleid en hem in 't bijzonder hard gevallen over zijn verklaringen ten aanzien van het //Ausgleich" en het handelsverdrag met Oosten- rijk. Apponyi gaf de regeering den raad geen handelsverdrag voor een duur van meer dan 5 jaar te sluiten. De Koningin-Regentes bekrachtigde eergisteren de kieswet, die vermoedelijk nog deze week in het Staatsblad wordt afgekondigd. Een aantal mannen van verschillende richting en positie hebben zich vereenigd om uitvoering te geven aan het denkbeeld om een nationale inschrijving te openen voor een huldeblijk, aan te bieden aan H. M. de Koningin-Moeder bij Hoogst- Derzelver aftreding als Regentes van het Koninkrijk, als een bewijs van den innigen dank der natie voor al hetgeen door Hare Majesteit gednrende Haar Regentschap verricht werd, zoowel voor de op- voeding van Hare Koninklijke Dochter als voor de bevordering van 's lands belangen. In het bureau der hoofdcommissie hebben zitting de heeren Mr. J. Heemskerk Azn. (voorzitter), Minister van Staat, lid van den Raad van State, te 's Gravenhage. L. E. Uijttenhooven (secretaris), directeur van 's Rijks belastingen in Noord-Brabant te 's Her- togenbosch. J. J. L. Heldring, lid der firma Heldring en Pierson, bankiers te 's Gravenhage. In al de provincien vormden zich commissien, deze zullen overal in haar provincie, waar zij die noodig oordeelen, plaatselijke comite's in het leven roepen. De provinciate commissie van Zeeland bestaat uit de volgende leden, de heeren W. A. Graaf van Lijnden, voorzitter lid van de hoofdcommissie, Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot, secretaris-peimingmeester der provincial commissie, Mr. P. C. J. Hennequin te Aardenburg, Jhr. W. M. M. H. de Jonge te Zierikzee, J. M. Kakebeeke te Goes, Jhr. Mr. L. Schorer, burgemeester van Middelburg, lid van de hoofdcommissie, W. J. Vader van 's Gravenpolder te Wissekerke en L. J. M. van Waesberghe-Janssens te Hulst. De eerste vergadering van de Tweede Kamer is bepaald op Dinsdag 15 September ten 3 ure n. m. voor het opmaken van een nominatie voor het voorzitterschap en trekken der afdeelingen. land te leven, aangezien een enkele misdaad van dien aard zoo laug de gemoederen verontrust." z/Dat is natuurlijk," antwoordde een heer lachend, //bij u, in Amerika, mogen zulke misdaden onder de dagelijks voorkomende ongevalleu ge- rekend worden." //Met des te meer recht mag men de overheid hier verwijten, dat de moordenaar nog niet gevonden is," antwoordde mr. Snoward, met gefronst voor- loofd in het rond ziende. //Men spreekt in onze kringen juist zooveel over die zaak," merkte de heer Von Blumenschein op, //omdat de handelsraad Von Dobel een der onzen was. In de financieele kringen was hij een geacht persoon." z/Het spijt mij, dat ik hem niet nader heb leeren kennen," sprak Snoward, om iets aangenaams te zeggen. //Hebt ge hem ook gekend, mijnheer de baron z/Ja," antwoordde Ellerich, //ik had eenig kapitaal bij hem geplaatst en hij kwam meermalen op mijn soirees." Snoward luisterde nauwelijks naar dit antwoord en keerde met een korte opmerking terug tot het vorige onderwerp, dat spoedig weer door alien werd besproken. Op zijn tocht om aan den lasteraar Von Riimmel te ontkomen, kwam Schwerdtner door een deur, die hij te voren nog niet bemerkt had, in den wintertuin. Hier vond hij heerlijke, zuivere lucht. Erederik bleef een oogenblik staan om zich te verkwikken door een paar diepe ademhalingen, voordat hij naar een uitgang zocht. Daar hoorde hij in zijn nabijheid een zijden japon ruischen. Hij keerde het hoofd om en zag NEIZEVSCIE COIKiVT s jt, c Vrijdagavoml, nitgezonderd op reesfdaeen, bij den nitgever P. J. VAX OK liSDE te Ter H'euzen. Toelating tot de avondscholen A, H en C in de kom der gemeente en BB op Sluiskil, zoomede tot de herkalingsklasse aan school A. Zij, die met 1 October aanetaande wenschen te worden toegelaten tot bovengenoemde inrichtingen, moeten zich daartoe vdor 29 dezer aanmelden ter gemeente-secretarie of bij het hoofd der betrokken school. In het belang der kinderen wordt het getrouw bezoek dezer zeer nuttige inrichtingen ten zeerste aanbevolen. Ter Neuzen, 8 Sept. 1896. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1