liemengde berichtei Vrijdagnamiddag is de Generale Synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland, na 34 zittingen te hebben gehouden, te Middelburg gesloten. Alvorens werd aanwijzing gedaan tot roepende Kerk voor de volgende Generale Synode de Kerk van Groningen. Tot de opzending van de resolutie naar de Armenische Christenen, welke resolutie in ons vorig nuinmer bereids is medegedeeld, werd besloten. Men schrijft uit Rotterdam Met de vorige maand is geeindigd de levering van grindballast door de Rotterdamsche Ballast- maatschappij ten behoeve van de banen van den voormaligen Nederlandschen Rhijnspoorweg. On- geveer 400,000 kubieke meters van dat materiaal zijn op de verschillende baanvakken verwerkt. Het publiek heeft reden tot dankbaarheid dat het thans op den vroegeren Rhijnspoorweg evenals op den Centraalspoorweg reizen kan zonder de onaangename gevolgen te ondervinden van de dikke stofwolken, welke, zelfs bij gesloten raampjes, aangezicht en kleederen bezoedelen. De heer M. Prumers te 's Gravenpolder, is Dinsdag voor de dertiende maal tot wethouder her- kozen. Reeds 39 jaar neemt hij die betrekking waar. TER NEUZEN, 7 September 1896. Bij koninklijk besluit is benoemd totgezworen voor den Bontepolder, gemeente Ter Neuzen, de heer J. C. Cortvriendt. Bij koninklijk besluit is met ingang van 7 dezer herbenoemd als burgemeester van Axel de heer D. J. Oggel. Ds. M. Schuurman te Alphen a/d Rijn heeft voor het beroep naar de Gereformeerde kerk te Ter Neuzen bedankt. De opbrengst der Unie-collecte heeft alhier ditmaal bedragen 189,28y2, tegen 169,35 ten vorigen jare. De opbrengst strekt ten bate van het suppletie-fonds der Christelijke school alhier. Het bestuur van den polder Kleine Zevenaar besteedde jl. Zaterdag te Sluiskil, ten huize van J. B. van Sele, bij enkele inschrijving aan het maken van eene doorgraving van den dijk tusschen genoemden polder en den Pierssenspolder, met bemetselingen en eenige verdere bijkomende werken. Voor deze werken kwamen in 3 biljetten, die de volgende inschrijving inhieldenA. de Keuning te Hoek, voor /218; A. Kooman te Sluiskil, voor f 189 en J. Nieuwelink te Hoek, voor 185. Aan den minsten inschrijver is het werk gegund. Westdorpe. Onze geachte heer burgemeester vierde Vrijdag jl. zijn zilveren ambtsbetrekking als raadslid. Door medeleden, secretaris en ontvanger werd ZEd. een fraai inktstel als aandenken aange- boden. 's Avonds werd ZEd. door het muziekgezelschap in fakkeloptocht, een serenade gebracht. ""rechtszaken. Te Dordrecht stond Vrijdag terecht een jong- mensch met bleek uiterlijk, die op de aan hem door den president gedane vragen opgaf te zijn Cornelis van K., oud 24 jaren, zonder beroep, geboren en wonende te Oud-Beierlandhij was gedagvaard ter zake dat hij op of omstreeks 25 April jl. de 19jarige Anneke Polderdijk, zonder den wil van hare ouders, doch met hare toestemming heeft weggevoerd, met het oogmerk zich haar bezit in of buiten echt te verzekeren, door haar ter hoogte van Zuid-Beierland, waar hare ouders wonen, in een wagen mede te nemen naar Rotterdam, en den volgenden dag met haar naar Belgie te ver- trekken, met het oogmerk om in dat land later met haar in het liuwelijk te treden. In deze zaak waren 4 getuigen gedagvaard de ouders Jan Polderdijk en Annigje Mondriaan, het geschaakte meisje Anneke en de koetsier Dodder uit Oud-Beierland. De vader verklaarde dat hij er op tegen was, En behoorde misschien de barones Von Ellench tot die dames Had zij misschien ook schik in die pikante babbelpraatjes, welke Riimmel als gezellig prater overal rondbabbelde Natuurlijk van Elvira had de boosaardige zwetser geen eigenlijk kwaad weten te vertellen. Dit deed Prederik eenigszins goed; maar toch bleef hij in een verbitterde stemming. Hij voelde vermoeidheid in al zijn ledematen en een akelige leegte in zijn binnenste. Besluiteloos stapte hij tusschen de gasten voort. Wat wilde hij hier eigenlijk? Was hier dan wel, een plaats voor hem Maar hij had immers menschenkennis willen opdoen En was hij dan niet lijker geworden aan belangrijke ervaringen? Hij sloop langs de wanden voort door verschei- den vertrekken. Overal dezelfde heete, verstik- kende lucht, dezelfde opgesmukte dames en met ridderorden getooide heeren. Er werd gelachen en gespot, bij limonade en ijs werd menige goede naam beklad. Hier werd over de politiek ge- sproken, ginds over geld en beurszaken en dit alles werd verbonden door zekere harmonie, die hij niet kon begrijpen, maar die hem toch weinig goeds deed vermoeden. Hij voelde, dat hij hier op vijandelijken bodem, en hoe zwak zijn zucht naar het goede stond tegenover dit gezelschap. Hij haalde veel vrijer adem, toen hij in een kleine kamer kwam, waar de lucht koeler en het licht jiiet zoo helder was. Hoe hij daar gekomen was, dat zijn dochter met beklaagde verkeering had, dat hij van de buitenwacht had gehoord, dat bekl. van plan was zijn dochter met zich mee te nemen naar het buitenland en dat dit op 25 April zou geschieden van uit Zuid-Beierland, waar zijn dochter op dien dag zich bij hare tante zou vervoegen en door bekl. worden afgehaald om dit plan te doen mislukken was hij (getuige) op dien dag met zijn dochter meegegaan naar Zuid-Beierland en toen hem bleek dat bekl. daar werkelijk was met een rijtuig, verbood hij zijn dochter zich van hem te verwijderenin den middag vernam hij, dat bekl. alleen was weggereden en toen het gevaar geweken achtende, had hij zich op aanraden van zijn dochter naar huis begeven, terwijl zij hem dadelijkzou volgen. Van die gelegenheid had zijn dochter gebruik gemaakt om, in plaats van naar hare woning, zich ijlings te begeven naar een weg aan de zuidzijde, om aldaar het rijtuig waar bekl. in zat, af te wachten. Zij was althans niet meer thuis gekomen; in het laatst van Mei heeft hij zijne dochter met behulp van de justitie te Gent, in Belgie terug gevonden en mee naar huis genomen. Beklaagde had hem nooit om de hand zijner dochter gevraagd. De 2e getuige, de moeder, verklaarde dat bekl. nooit hare dochter ten huwelijk had gevraagd, dat zij zelfs ongenoegen met hem had gehad en zij hem had verboden hare woning te bezoeken, dat bekl. zooals zij vernam, met hare dochter dikwijls te zamen kwam bij hare zuster te Zuid-Beierlant. De 3e getuige, Anneke Polderdijk, gaf op di,t zij j.l. Maandag 20 jaren was geworden, dat :ij verkeering had met bekl. tegen den wil haiA ouders, dat hij met haar wilde trouwen, dat l[j naar het buitenland wilde en zij toen tegen hen had gezegd mee te willen gaan, hetgeen hij hsAr afraadde, dat zij op 25 April j.l. bij hare tante;' e Zuid-Beierland was, alwaar bekl. van haar afsch <d kwam nemen, zeggende naar Belgie te gaan, "it hij niet wilde hebben dat zij met hem medegDg en hij alleen is vertrokken, dat zij kort na tij weggereden was en na haar vader, die bij lair was, naar huis te hebben gezonden, langs0 m binnenweg met de schoenen in hare hand, op Aar kousen het rijtuig is achtervolgd en dit naipn half uur geloopen te hebben had ingehaald, at zij toen in het rijtuig is geklommen en met bltl. naar Rotterdam is gereden, daar den nacht -jet hem in het logement de Kroon heeft doorgebrc!ht en den volgenden morgen per //Telegraaf'-'1 is gevaren naar Antwerpen, dat zij later naar Br°Ael en Gent zijn gereisd, onderweg handel drijf-r de in lepeltjes, vorken enz. terwijl zij nog als d*" st- bode in een cafe is werkzaam geweest, en ten tte door haar vader is teruggehaald. r- De 4e getuige, de koetsier Lodder, bev ;de de verklaring van Anneke, dat zij onderwe)m het rijtuig was gekomenterwijl het op h'ei) len indruk maakte dat het afgesproken werk i,'d( Beklaagde die weduwnaar is, bekende em ten laste gelegde feiten, doch beweerde cik rijn meisje hem was nageloopen, dat hij van pr was in Belgie met haar te trouwen, zoodra a; 21 jaren oud zou zijn, dat hij veel van haa)e ield en nog houdt. Hij heeft het feit geplee z uit vrees dat Anneke hare bedreigingen om ei; i te verdrinken zou ten uitvoer brengen. Eisch9 maanden gevangenisstraf met mild' ring der preventieve hechtenis. rt Onder vele bewoners te Borssele hiei<chte Vrijdag voormiddag groote vreugde bijhetb'kend worden van het telegrafisch bericht uit Middeburg, dat de rechtbank de vijf personen uit Bjrssele had vrijgesproken, die sedert 29 Juni 1.1. ge{ ngen zaten onder beschuldiging van meineed. 'ooral de ouders en verdere familie der jeugdige beklfigden stortten tranen van blijdschap, doch ook ee; groot aantal ingezetenen toonden hunne ingenonkiheid met het uitspreken dezer vrijspraak. wist hij eigenlijk zelf niet. Hij had een ortiere opeugetrokken en was opeens uit het geidel op een rustig plekje. Hij was alleenOj/.er de omlaaggetrokken gaslampen stonden eenig Rpel- tafels, ginds in de vensternis een sofa. V moeid als een nagejaagd stuk wild nam hij daaro Jaats. Van links en van rechts troffen gelu ;n uit het gez£ chap zijn oor nog, daar beide ingangen m dit vertrek slechts waren a Moteii door dichtR^ssgeude fluweelen portieres, maar, Goddank, hi,^>ehoefde toch niemand te n. Hij liet het^oofd achterover op de so rusten en onwillekeuri^ sloot hij de oogen. et was reeds laat; hij V.^s niet gewoon zoo la 0p te blijven en dan al drukte en dat gcv R Half ingedommelu ,^luisterde hij naar et ver- warde geluid der velev«temmen in zijn bijheid. Soms klonk het h<Vi in het oor ls het bruisen der zee of het ^raas van een 0rm in de verte, soms ook als het ^jreunen vaD n groot stoomwerktuig of als de z- ^e ademb ng van een monsterachtig dier^isschiei vel van z/het gouden kalf," waarover mijniYer Vo Aiimmel had gesproken. Het kwam al na8> r er nader en wilde zich nu op zijn borst te i vst Y leggen. Benauwd sloeg hij de armen uit om l^t kalf af te werenen opende de oogen. Wat? Daar was hij bijna ingeslapen! loedom! Dan kon hij toch veel liever naar bed Hij wilde opstaan, doch zijn armen man! n beenen De gereformeerde kerk te Nieuwdorp, ge meente 's Heer-Aarendskerke, vierde Zondag 6 dezer haar 60jarig bestaan. Door de rechtbank te Winschoten is Mr. D. M. Hoen, kassier te Hoogezand, op eigen ver- zoek in staat van faillissement verklaard. Uit Harlingen schrijft men dat aldaar een gezin bestaande uit man, vrouw en 6 kinderen, nu reeds 4 a 5 weken lang dag en nacht onder den blooten hemel vertoeft. Het gezin heeft zijn bivak opgeslagen in de onmiddelijke nabijheid van een aan de algemeene armvoogdij toebehoorend gebouw, hetwelk bestemd is voor armen, die tijdelijk zonder woning zijn. Ook dit gezin vond tijdelijk een heenkomen, maar daar de armvoogdij, naar men zegt, van meening is, dat het hoofd van het gezin, van beroep zeeman, voldoende in staat is, om bij eenigen goeden wil een woning te kunnen huren, werd verder verblijf in genoemd gebouw verboden. Niettegenstaande de hevige regens der laatste dagen blijft de echtgenoot en vader, een man van 33 jaar, zijn gezin aan ellende blootstellen en de armvoogdij schijnt hij op die wijze te willen dwingen zich hunner aan te trekken. Zaterdagvoormiddag omstreeks half elf uur werd in de Maliebaan te 's Gravenhage een heer bij het oversteken van de rails van de Staatsspoor- tramlijn door een naderend tramrijtuig, dat hij niet scheen te hebben zien aankomen, overreden, met het gevolg dat de ongelukkige zwaar verminkt aan de beenen en hevig gekwetst werd aan het gelaat. De politie zond dadelijk om een geneesheer die in de nabijheid woonde en kort daarna ver- leende Dr. Coronel de eerste heelkundige hulp door de verminkte lichaamsdeelen een voorloopig verband aan te leggen nabij de plaats waar het ongeluk voorviel. De overreden heer werd herkend als de met rang van generaal-majoor gepensioneerde kolonel Pereboom. Op last van den dokter werd hij naar het ziekenhuis gebracht, waar hij kort daarop is overleden. Een der meest bekende doktoren te Amsterdam beleefde dezer dagen een historie die hem nog lang heugen zal. Zijn praktijk nitoefenende in een der volkswijken, kwam hij in kennis met een arm gezin, waaraan de vrouw eerlang naar alle menschelijke bereke- ning eenige uitbreiding zou geven. De man, een vroegere patient van den dokter in een andere gemeente, vroeg hem zoo dringend om zijn vrouw te helpen, dat hij, nogal goedhartig op dat punt, besloot haar de gevraagde hulp te verleenen. Op het beslissende oogenblik kwam de arts en weldra kon hij den gelukkigen vader een drietal welgeschapen dochters aanbieden. De arts liet het niet alleen bij het verrichten van dit liefdewerk, maar liet zelfs nog voor ver schillende middelen voor de vrouw een klinkende herinnering achter. Maar wie beschrijft des dokters verbazing, toen hij acht dagen later bezoek ontving van een ambtenaar van het gemeentebestuur, die hem rnede- deelde, dat hij in strijd had gehandeld met de wet, wijl hij verzuimd had van de geboorte der drie kinderen aangifte bij den burgerlijken stand te doen, wat zijn plicht was, wijl de ouders der kinderen niet gehuwd waren. Ofschoon hij alle moeite deed om de mannen der wet van zijn onwetendheid in deze te over- tuigen en niettegenstaande men zijn positie zeer goed begreep, werd de arts door den kantonrechter veroordeeld tot "het betalen van driemaal 25 boete. De arts zal voortaan stellig in dergelijke ge- vallen de trouwacte der ouders verlangen te zien, waarin iedereen hem stellig gelijk zal geven. Men herinnert zich het aanbod, voor eenigen tijd gedaan door een Amerikaan, Makkenzie, aan de Schiedamsche branders, om tegen betalingvan een zekere som het geheim eener gistbereiding bekend te maken, waardoor men in staat zou zijn, niet alleen een hoogere percentage, doch ook een betere kwaliteit gist voor te brengen, dan tot heden 't geval was, uit een gelijke hoeveelheid grondstof. In den beginne meenden de branders om verschillende redenen van de aanbieding geen gebruik te moeten maken. Het aanbod moet echter door genoemden Makkenzie zoo aannemelijk zijn gemaakt en zijne verklaringen omtrent de uitkomsten zijner werkwijze zooveel waarschijnlijk- heid hebben gekregen, dat men de onderhandelingen met hem opnieuw heeft aangevangen. Donderdag zijn dan ook drie heeren naar Londen vertrokken, teneinde de zaak met den Amerikaan namens de Schiedamsche branders nader te regelen. voelden loodzwaar. En die rust was zoo heerlijk Nog slecht vijf minuten op de sofa! Hij zou wel oppassen, dat hij niet weer sliep en daar slapende werd gevonden. Zijn geest was weer wakker, zijn hoofd was weer volkomen in orde. Duidelijk hoorde hij de stemmen in de aangrenzende kamer drie of vier heeren praatten met elkaar. Nu sprak er een alleen; hij kon de woorden verstaan. z/De Argentijnsche leening, zeg ik, biedt een zeer schoone gelegenheid tot het beleggen van Duitsch kapitaal. Deze staat is bijzonder rijk aan natuurlijke hulpbronnen, waarvan men tot heden geen partij heeft getrokkendat land gaat een tijdperk van ontwikkeling en van grooten bloei te gemoet(Wordt vervolgd). Eergisternacht is ingebroken in een pakhuis van aardewerk op de Nieuwehaven te Rotterdam, en uit een gesloten lessenaar, staande op een kantoor in dat pakhuis, ontvreemd een bedrag van 175. Heel gelukkig was het voor den eigenaar dat, terwijl de inbreker bezig was zijn slag te slaan, een agent van politie zich wilde overtuigen of de deur van het pakhuis wel was gesloten, omdat het zijn aandacht trok dat de grendel er af was. De deur was echter door den inbreker, nadat hij den grendel er afgedaan had, aan de binnenzijde gesloten, zoodat de politieman, geen onraad vermoedende, door liep. Maar de stoornis schijnt den dief zoo verschrikt te hebben dat hij een bundeltje bankpapier, ongeveer f 3000 a f 4000, niet opmerkte, hoewel het vlaknaasthet bakje lag waarin de gestolen 175 waren. In het pakhuis heeft de dief achtergelaten een koevoet. 't Was een arm, oud man, die te Yeendam j.l. Woensdag overleed. Wie hem in den laatsten tijd zag, als hij een kar met kruidenierswaren langs de huizen schoof, terwijl hij slechts met moeite vooruit scheen te komen, maar altijd nog, zij't met trillende hand, beleefd de pet van het grijze hoofd lichtte als men hem aansprak, gevoelde onwille- keurig medelijden met den stumper, die 't was aan alles te zien betere dagen gekend moest hebben. En zoo was het ook. In de Yeend. Ct. wordt zijn levensloop als volgt geschetst Gerhardus Petrus van Orbeck had vroeger in geheel andere omstandigheden verkeerd dan waarin wij hem hebben gekend. Zijn leven was in waarheid veelbewogen geweest. Hij werd in 1817 te Kampen geboren. Zijn vader was een regimentsbakker en liet hem een opleiding geven aan het toenmaals zeer gunstig bekende gymnasium van Van Wijk. Op mannelijken leeftijd kwam Yan Orbeck aan 't hoofd eener tabaksfabriek. Wegens achteruitgang van zaken vertrok hij naar Amerika. Daar maakte hij den struggle for life in alle mogelijke phasen mede. Boekhouder op een leerlooierij, officier in een staatsgevangenis, stemmenwerver bij de ver- kiezing van een president tijdens den oorlog tusschen de Noordelijke en Zuidelijke Staten, waarbij hij tot de verliezende partij behoorde, in alle die functien trad Van Orbeck in de nieuwe wereld op, soms gesteund door hooggeplaatste personen, dan weer drijvend op eigen wieken. Als verkiezings- agent hield de man vaak ook redevoeringen, en werd daarbij, volgens zijn eigen mededeelingen, soms naar Amerikaanschen trant met een regen van kurken, rotte appelen, ja flesschen en glazen begroet. Later vinden wij Yan Orbeck, met zekeren Salvador, een Groninger student, die wegens een ontgroeningsgrap men had namelijk een groen met eau-de-cologne overgoten en deze in brand gestoken' zijn land had moeten verlaten, als uitgever van een dagblad. Ook dit schijnt niet gerendeerd te hebben. Want eenigen tijd daarna kwam onze man terecht bij de Roodhuiden. Aan de dochter van een opperhoofd gaf hij les in vreemde talen, tot welke interessante taak hij zeker wel bevoegd was, daar hij behalve't Nederlandsch, ook het Eransch, Duitsch en Engelsch machtig was. Zijn kennis van talen stelde hem ook in staat met de wilden naar New-York te gaan, als zij daar hunne huiden gingen verkoopen. Terwijl hij zoo op zekeren keer weer in de hoofdstad der Vereenigde Staten vertoefde, beving hem het heimwee naar het oude vaderland. Van Orbeck hield het niet langer in Noord-Amerika uit en vertrok naar Europa. Te Groningen ves- tigde hij zich als bakker, maar vertrok, nadat zijn zaak was verloopen, naar Sappemeer, waar hij commissionair werd. Maar ook dit mislukte. En tot overmaat van ramp overleed nog zijn moeder, die hem steeds had gesteund. Zij liet hem niets na. doodarm verscheen hij te Yeendam, met drie zusters. Gelukkig vond hij hier 't was in 1863 werk als pakhuisknecht bij den heer K. Groeneveld, die toenmaals een zeer beklante krui denierszaak dreef, aan 't Boven Oosterdiep. Trouw en eerlijk diende hij zijn patroon, tot deze in 1885 de zaak overdeed. In den loop der jaren verloor hij zijne zusters en bleef zoo eindelijk alleen achter. Maar zijn vroegere meester liet hem, tot het einde toe, niet zonder steun, het armbestuur der Herv. kerk en sommige goede menschen verleenden ook eenigen onderstand en zoo bleef Yan Orbeck tot zijn dood voor broodsgebrek bewaard. Bij on- derzoek van de kleine kamer, waarin hij den laatsten tijd van zijn leven doorbracht, vond men nog een bedrag van 150, wat, na aftrek der begrafeniskosten, het Hervormd Armbestuur ten goede komt. Uit Malta wordt het vertrek van een eskader van 14 Engelsche oorlogsschepen naar de Turksche wateren gemeld. Engeland schijnt een aanzienlijke vloot daar samen te trekken. De Manhattan Spoorweg-Maatschappij in New-York is voornemens hare verkeersmiddelen door het maken van twee verdiepingen boven het bestaande bouwwerk uit te breiden. De beide onderste verdiepingen zullen voor spoortreinen worden gebruikt, terwijl de derde verdieping ter beschikking van wielrijders zal gesteld worden. De breedte van het voor rijwielen bestemde pad zal in het geheel 22 voet bedragen. De grond zal over 20 voet met Georgiadennenhout belegd worden. In het midden zal een hek zijn met openingen, op een kwartmijl afstand van elkander, waardoor men van de eene baan naar de andere a 'ib anwii'iW

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2