Gemengde berichten. Moord op A. F. Hoogsteden. BURGERLIJKE STAND." Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Telegrafische berichten. J". IF7. RBMERY, ZEd.G. kon van den wachtmeester Lochmans zeggen dat bet een ambtenaar was, die steeds zijn plicht had betracht en de belangen van bet wapen hoog gehouden en hij hoopte dat hij daarmede zou blijven voortgaan. De wachtmeester dankte ZEd.G. voor de waar deerende woorden hern toegesproken, waarmede de plechtigheid was afgeloopen. Westdorpe. De heer D. B. van Acker is tot wethouder dezer gemeente berbenoemd. Hontenisse. Verleden week was er in de Wester-Schelde in de nabijheid van Walsoorden mosselzaad gevonden. Pas was dit bekend gemaakt of van alle kanten daagden zoogenaamde //hengsten op en druk werd met korren naar het mosselzaad gevischt. Dat was voor onze visschers een echt buitenkansje, doch in dit ondermaarsche is niets bestendig. De politie, die belast is met toezicht op de visscherij, kreeg van een en ander lucht en toen Donderdagmorgen haar vaartuig in 't zicht kwam, was het een algemeen ,/sauve qui peut". De meeste vaartuigen wisten natuurlijk te ont snappen, slechts een paar schippers werden bekeurd. Bosclikapelle, 1 Sept. Wegens periodieke aftreding werd in de raadszitting van heden alhier tot wethouder herbenoemd de beer P. de Rooij. 's Gravenhage, 4 Sept. Eerste Kamer. Bij het kieswet-debat motiveerden de heeren Eokker, Wertheim, Van Nispen, Van Lier, Rengers, Alberda en Van de Putte hunne stemmen voor de wet als noodwendig en rechtvaardig. De heeren Regout, Sassen en Zinnicq Bergman bestreden deze als gevaarlijk en leidende tot nadeelige gevolgen. De beer Schimmelpenninck verklaarde namens de anti-revolutionaire leden tegen te zullen stemmen wegens eenvormige regeling van de Kamer, de Staten en de geineenten en omdat gezinshoofden niet zijn opgenomen. Morgen voortzetting. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 4 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken J. v. B., oud 20 j., arbeider, J. W., oud 18 j arbeider, D. K., oud 19 j., boerenknecht, H. d. V., oud 19 j., boerenknecht, J. W., oud 19 j., arbeider, alien wonende te Borssele en gedetineerd te Middelburg, zijn wegens den aan hen bij akten van dagvaarding ten laste gelegden meineed vrij- gesproken, het openbaar ministerie had eene veroor- deeling tot 6 jaren gevangenisstraf tegen ben gevorderd. G. S., oud 40 j., matroos te Lubeck wonende, gedetineerd te Middelburg, is wegens een door hem te Ter Neuzen gepleegde diefstal, veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met in mindering brenging der doorgebrachte hechtenis. Kantongereclit te Ter Neuzen. hij is slechts een uit velenWanneer deze hartenbedwingster den scalp nam van alien, die zij overwonnen had zou zij veel meer zegeteekenen kunnen toonen dan de dapperste van alle opper- hoofden der Indianen." Erederik scheen deze woorden niet te hooren. Voortdurend bedacht hij, hoe hij toch aan den moed was gekomen om deze door zooveel aanbidders omgeven jongedame te verhalen van zijn jongens- leven. Was dat nieterg dwaas van hem geweest Moest zij hem niet ontzettend alle- daagsch gevonden hebben Hij keerde zich om en wilde mijnheer Yon Rummel juist verzoeken met hem deze warme zaal te verlaten, toen er in de andere zaal beweging ontstond. De heer des huizes liep er haastig heen Schwerdtner en Yon Rummel volgden hem van verre. Het was de minister van financien, die daar zooeven was afgestapt. Schwerdtner voelde bepaald eenige verlichting bij den aanblik van dezen staatsambtenaar, wiens echt voornaam voorkomen gunstig afstak bij dat der hier aanwezige beurskoningen. Ja, dat was waardigheid en aristocratische ridderlijkheid z/Een flinke kop, die Excellentie fluisterde de heer Von Riimmel Erederik toe. //Niet waar?" antwoordde Schwerdtner, verheugd eindelijk eens een woord van lof uit den mond van Ren boosaardigen spotter te hooren. (Wordt vervolgd). In Transvaal bestaat gebrek aan onder- wijzers en tracht men daarin te voorzien door Nederlandsche onderwijzers het verhuizen der- waarts gemakkelijk te maken door hun de reis- kosten voor te schieten. Onder de gewone ver- eischten komt ook deze voor een behoorlijk onder getuigen geteekende verklaring dat de aspirant gewillig en bereid is naar vermogen mede te werken aan den opbouw van het Nationaal Onderwijs in de Z. A. Republiek, waarvan de Protestantsch- Christelijke geest omschreven is, in de wet des lands, en getuigschriften van betrouwbare personen omtrent de gezindbeid in vorenstaande bepaling genoemd. Het record van een lading Zuid-Afrikaansch goud is gemaakt door het stoomschip Moor, van de Union Company, dat den 12 Aug. uit Kaap- stad vertrok en Zaterdag te Southampton aankwam met goud ter waarde van 3,579,588 aan boord. Dat is de grootste lading goud, welke nog ooit in den schip uit Zuid-Afrika werd overgebracht. Zaterdagnacht hebben te Schaerbeek twee groote branden gewoed. De eene in een magazijn van vernissen, dat geheel werd vernieldde ander in een stal, welke geheel en een aangrenzend houtmagazijn dat gedeeltelijk in de asch werd gelegd. Laatstgenoemde brand werd veroorzaakt door een paard dat den stalknecht, die het voer kwam brengen, omverschopte, waarbij de petroleum- lantaarn, welke de man in de hand hield, brak. De knecht, die niet gewond was, kon nog in tijds de zeven paarden een voor een in veilig- heid brengen. Dinsdagmorgen liep eene vrouw, die later bleek doofstom te zijn, op behoorlijken afstand langs de tramlijn tusschen Gastelsveer en Oud- Gastel toen de tram die om 9.26 uur Roozendaal verlaat naar Oud-Gastel reed. Op het oogenblik dat de locomotief op zeer korten afstand was, wilde de vrouw tusschen de rails gaan letgeen de machinist Yan Vugt bemerkte, die toen remde wat hij kon, van de machine sprong, vooruit iep en de vrouw op zijde schoof. De machinist echter die op die wijze de vrouw van een ongeluk redde, kreeg een stoot van de locomotief waar- door het sleutelbeen ontwrichtte en waardoor hij eenigen tijd verhinderd zal zijn, den dienst waar te nemen. De wakkere machinist heeft reeds meer staaltjes van oplettendheid gegeven, waar door hij ongelukken voorkwam. In den aanstaanden herfst zal men beginnen met het aanleggen van nieuwe havenwerken te Ostende. Deze werken zullen ongeveer zes-en-dertig millioen gulden kosten. Voor dezen aanleg heeft men een honderd huizen moeten onteigenen, welke thans reeds voor het meerendeel afgebroken zijn. Aan de kaden zullen groote pakhuizen worden gebouwd, naar het model van die te Antwerpen. Drooge dokken zullen aan het Noord-Oosten van de haven worden aangelegd. Prinses Helena van Montenegro, de ver- loofde van den Italiaanschen kroonprins, spreekt Engelsch, Eransch en Duitsch zeer vloeiend en zonder accentzij speelt uitstekend piano, maar beter nog vioolzij is een hartstochtelijk paard- rijdster en een bekwaam schutter. Daarbij heeft zij een sterk gestel. Gedurende de ziekte van haar broeder heeft zij vijf dagen en nachten aan het ziekbed gezeten, zonder een spoor van ver- moeidheid te toonen. De Belgische regeering heeft de heeren Richard Paukhurst, //barrister", en Sexton, secretaris van de //National Union" of Dock Labourers", die zich met hun vrouwen te Antwerpen bevonden, doen weten, dat zij nit het land zouden worden gezet, wanneer zij spraken in een vergadering van dokwerkers. Daar beide heeren toch hebben ge- sproken, werden zij uitgenoodigd, te komen op het bureau van politie, waar hun nogmals het bevel der regeering in herinnering werd gebracht. Een luchtscheepvaartmaatschappij is, volgens een Dalziel-bericht, te San Francisco gesticht. Zij moet voldoende kapitaal hebben en een sigaar- vormig luchtschip van aluminium laten bouwen, dat, naar men verwacht, in 24 uren de reis van New-York naar Europa kan volbrengen. //Wij zullen zien." Een welbekend ingezetene van Brussel, tevens senator, had voor eenige jaren een fraaie en comfortabel ingerichte villa te Ostende gekocht, die hij gedurende het badseizoen bewoonde. Dit jaar echter had zijn huisdokter hem het zuiden als herstellingsoord voor een lichte ongesteldheid aangewezen, zoodat hij naar de Middellandsche Zee vertrok en zijn villa te Ostende onder de hoede van een vertrouwden familiedienaar stelde. Een paar dagen na zijn vertrek ontving hij tot zijn groote verbazing een ongeteekende briefkaart, waarin men hem geluk wenschte met de uitstekende huurders, die hij voor zijn hnis had gevonden. Onmiddellijk telegrafeerde hij nu naar een te Ostende woonachtigen vriend met verzoek om een oogje in t zeil te houden. De vriend begaf zich met den commissaris van politie naar de villa van den senator en vond de benedenverdieping bewoond door een Duitsche, uit zeven personen bestaande familie, de tweede verdieping door een Engelsche familie, terwijl de overige apartementen waren ingenomen door een groot aantal bedienden, koks, enz. uit alle hemelstreken. Het bleek, dat een hotelhouder te Ostende, die geen vreemdelingen meer kon herbergen, den ouden trouwen dienaar met een quantiteit duimkruid had overhaald, om de woning van zijn meester tijdelijk als //hotel garni" beschikbaar te stellen. Weinig konden wij in de laatste maanden mede- deelen aangaande het gerechtelijk onderzoek betrek- kelijk den moord op het zoontje van Hoogsteden, zegt het Rott. Nieuwsbl. Nu echter zijn wij in staat gesteld het publiek nader in te lichten omtrent de gevangenhouding van W. J. de Vos. Deze men zal zich herinneren werd eenige maanden geleden, plotseling gevangen genomen een arrestatie, die zoowel zijne vrienden als zijn vrouw ten zeerste verbaasdede arrestant was een week voor zijn inhechtenisneming gehuwd. Willem Bons, van beroep los werkman, heeft de volgende verklaringen op ons bureau afgelegd Hij was dikwerf werkzaam met W. J. de Yos, dien alle kameraden gaarne mochten lijden wegens zijn opgeruimd humeur, door zijn kwinkslagen bracht hij degenen, die met hem werkten, in een vroolijke stemming. Hij was een goed kameraad. Niemand heeft hem ooit verdacht van eenige medeplichtigheid aan den gruwelijken moord zelfs baarde het geen opzien, dat hij afwezig was gedurende de week, dat de kuaap verdwenen was en overal werd gezocht. Hij was los werkman, gelijk de overigen, doch hij stond als nummer een om werk te krijgen bij de firma Claus, expediteurs op de Glashaven alhier, zoodat anderen invielen, toen hij niet op het appel verscheen, en men niet anders dacht, dan dat ziekte hem wederhield. Onder de werklieden werd de moord natuurlijk duchtig besproken, en menige verwensching geuit tegen den dader. Een hunner herinnert zich nog gezegd te hebben, dat hij hem zou aangeven ook al ware hij onder zijn kennissen, ja van zijne familie. Eerst later werd het opgemerkt, dat De Vos zich meer afzijdig hield. Op den dag van zijn arrestatie had hij werk gekregen en zich met W. Bons 's morgens te 71/2 uur met een wagen met een bascule er op begeven naar de loods van de Amerikaansche booten. Onderweg had Bons nog een glas bier gedronken bij Leerdam en ook eerst later was het opgevallen, dat De Vos dit rustig had aangezien zonder zijn kameraad te polsen of de geldmiddelen niet toelieten, dat ook hij een glas bier dronk. Dien dag stonden zij voor zwaar werk, wat De Yos niet zoo goed van de hand ging als wel anders, hetgeen aan Bons de opmerking ontlokte //Wim, wat man- keert je, heb je nu al spijt dat je getrouwd bent i/O, neen was het antwoord //dat zal wel beter Het werk ging op de gewone wijze door, totdat tusschen 4 uur en half vijf in de dichte loods van de Amerikaansche booten de arrestatie plaats vond, waarvan niemand de oorzaak begreep enkelen vreemden ontlokte deze handeling zelfs de opmerking, dat zij niet konden begrijpen, dat iemand voor een paar platen koper zij vrijheid en zijn eer in waagschaal stelde. Eerst veertien dagen na de arrestatie kwam Bons in aanraking met den heer hoofdcommissaris van politie. Hij had zich herinnerd dat hij den 18en November Willem de Yos gezien had. Hij stond n. 1. op de Hoogstraat, op den Hoek van de Wijde Kerkstraat, toen hij De Vos zag aankomen, met een kind aan zijn rechterhand en daarnaast een als heer gekleed persoon met een jas over den arm; van het kind herinnert hij zich niet meer, dan dit een kort broekje aan had, doch De Yos had zijn aandacht getrokken, doordat hij niet als gewoon een korte jas of tjotter aanhad, maar een lange jas. Bij het voorbijgaan had hij hem toegesproken en gezegd//Dag Willem Vos waarop de ander, die in een ferme houding de Groote Markt afkwam hem had toegeroepen z/he, Koffiehet laatste woord is de bijnaam van Bons onder zijn kameraden. Deze ontmoeting had plaats ongeveer te half- vijf in den namiddag en Bons was op eenigen afstand gevolgd, totdat de personen met het kind langs de Viaduct gingen waarop Bons doorliep en bij Florijn een glas bier ging drinken. De hoofdcommissaris nam de verklaring van Bons aanstonds zeer ernstig op, en liet hem herhaalde malen terugkomen, blijkbaar om na te gaan of hij wel zeker ging in al hetgeen hij wist mede te deelen. Ook bij den rechter van instructie ondergmg Bons herhaalde malen een verhoor, en Dinsdag werd hij met Willem de Vos geconfronteerd. Op het zien van Bons ontstelde De Vos geweldig. De rechter van instructie kon niet nalaten hem herhaaldelijk te vragen //De Vos, waarom schrikf gij Z.Ed. Achtbare ondervroeg De Yos in tegen woord igheid van Bons als volgt Kent gij dezen persoon Ja, mijnheer. Hebt ge wel eens met hem gewerkt Ja. En gij Bons, ging Z.Ed. Achtb. voort, herkent gij in dezen persoon, De Vos Ja, mijnheer. Gij hebt met hem gewerkt, nietwaar? Ja, mijnheer, op de booten en bij Claus. Maar De Vos, ging de rechter van instructie voort, waarom schrokt ge toch (Waarop geen antwoord volgde). Bons, vervolgde hij, zich tot dezen wendend, hebt gij soms iets met dezen persoon gehad Neen, mijnheer, wij hebben het altijd goed met elkaar kunnen vinden. Zelts getuigde Bons later, dat hij geen bezwarende verklaringen omtrent den verdachte wenscht af le leggen. Ook tot De Vos werd de vraag gericht of hij iets tegen Bons had, waarop ook Ds Vos ontkennend antwoordde. Daarna liep het verhoor over het dragen van de lange jas, iets wat De os vroeger ontkend had, doch waarover hij nu geen opheldering kon of wilde geven. Toen kwam de rechter van instructie op het kind, dat De Vos bij zich had. Bons vroeg den verdachte nog of het zijn kind was, waarop hij antwoordde //je weet toch goed, dat ik toen nog niet getrouwd was". In 't vervolg van het ver hoor gaf de verdachte eerst op, dat het een kind was van zijn broeder en later, dat het een kind was van zijn zwager, waarop de rechter van instructie hem op de tegenstrijdigheid in zijn ver klaring wees. Het verhoor liep hiermede ten einde. De Vos, die tot voor dezen steeds alles ontkend had, gaf thans toe, dat alle mededeelingen van Bons juist waren. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 5 Sept. 12.33 Zondag 6 0.46 1.7 Maandag 7 1.26 1.45 Dinsdag 8 2.4 2.23 Woensdag 9 /y 2.42 3.1 D onder dag 10 3.20 3.39 Vrijdag 11 3.59 4.18 Op 7 Sept. a. s. hoopt stationsbediende, den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaren in dienst der spoorwegmaat- schappijen MechelenTer Neuzen en GentTer Neuzen trad. Zijn dankbare kinderen, PIETER en LEON. Sluiskil, 4 Sept. 1896. Den 31 Augustus j.l. overleed te Gent mijn geliefde echtgenoot LEIElt REINIER PLATTEEUW, in den leeftijd van ruim 27 jaar, mij nalatende 4 jeugdige kinderen. Wed. L. R. PLATTEEUW—Van Aalst. Ter Neuzen, 2 September 1896. Heden overleed tot onze diepe droefheid na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der stervenden onze geliefde echtgenoote, moeder en behuwdmoeder MARIA JOSEPHA WINGENDER, in den ouderdom van 56 jaren. Ter Neuzen, 3 September 1896. H. BAART en Kinderen. Zitting Tan 4 September 1896. Veroordeeld t M. C. L., schipper, J. A. D., feoetsier, J. W., bierhuishouder, alien te Ter Neuzen, J. V., winke- lier te Zaamslag, ter zake van overtrading der wet op de hondsdolheid; ieder tot eene boete van I, subsidiair 1 dag hechtenis, met verbeurdverklaring van de niet in beslag genomen honden, met uitlevering of betaling der geschatte waarde respectievelijk 0,50 en 0,25, subs. 1 dag hecht. P. A. v. d. V., aannemer en A. H. A., stuurman te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hechtmet verbeurdverklaring van de niet in beslag genomen honden, met uitlevering of betaling der waarde ad 0,50, subs. 1 dag hecht. C. F. K., logementhouder te Ter Neuzen, ter zake als voren; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht., met ver beurdverklaring van den niet in beslag genomen hond, met uitlevering of betaling der waarde ad 5, subs. 2 dagen hecht. H. v. V., E. v. H., A. v. H., werklieden en C. V., werk- vrouw, alien te Kemseke, ter zake van het rapen van schelp- viseh ieder tot eene boete van 2, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete. A. O., J. d. M., werklieden te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. F. V. en J. F., visschers te Philippine, ter zake van het bovisschen van een Zeeuwschen strooin zonder consentde eerste tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht., de tweede tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. M. A. H. S., koffiehuishoudster te Ter Neuzen, ter zake van het als houdster van een koffiehuis, dit niet van des avonds elf tot 's morgens vijf uren gesloten houdentot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. P. T., F. v. E., zonder beroep, beiden te Selzaete, ter zake van strooperijieder tot eene boete van f 4, subs. 4 dagen hecht. A. E. v. d. B., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 2, subs. 4 dagen hecht. S. d. G., zonder beroep tc Selzaete, ten eerste ter zake als voren en ten tweede ter zake van door het bevoegd gezag naar haar naam gevraagd, een valschen naam opgeven tot wee boeten elk van f 4, subs. 4 dagen hecht. voor iedere boete. J. L. D., visscher, J. K., schipper, te Ter Neuzen, P. K., P. H., werklieden te Axel, C. d. R., scharenslijper te Clercken, J. B., metselaarsknecht te Wateren, A. M., arbeider te Sas van Gent, ter zake van openbare dronkenschapieder to t eene boete van f 1, subs. 1 en 2 dagen hecht. FG., schipper te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. L. d. F., landbouwerszoon te Ter Neuzen, en J. V., arbeider te Sas van Gent, ter zake als vorenieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. Clingfe. Gcboorten. 2 Aug. Petrus Florentinus, z. van Josephus Antonius Bauwens en van Maria Theresia Bolsens. 5 Aug. Anna Geertrui Adriana, d. van Adriaan Cornelis Leonard Polak en van Anna Cornelia Reijens. 12 Aug. Pieter, z. van Pieter en van Adriana Arkesteijn. 17 Aug. Clara Clementina, d. van Joseph Goossens en van Maria de Wilde. 20 Aug. Raynatus Cornelus, z. van Seraphinus h ranciscus Claessens en van Maria Leonia Hageman. 24 Aug. Maria Theophile, d. van Karolus Ludovicus van Laere en van Julia Amelia Pieters. 25 Aug. Albertus Bernardus, z. van Petrus van den Brander en van Rosalia Maria Heije. 29 Aug. Elisa Elodie, d. van Ludovicus van der Heijden en van Maria Schuddings. Charles Louis, z. van Franciscus Segers en van Maria Amelia Willaert. Overlijden. 12 Aug. Carolus Ludovicus Roegiers, oud 49 j., z. van Johannes Franciscus en van Isabella ^de Block. 16 Aug. Eduardus van Hauien, oud 15 m., z. van Rumondus Franciscus en van Angelina Ruyloft. 27 Aug. Petrus Ludovicus de Breuck. oud 9 m., z. van Seraphina de Breuck. 30 Aug. Joannes Cornelis Claessens, oud 9 j., z. van Con- stantinus en van Maria de Bruijn. Hoek. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Aug. Adriaan Wolfert, oud 20 j jm. en Janna Scheele, oud 20 j., jd. Geboorten. 18 Aug. Pieter, z. van Simon Leijs en van Elisabeth Moes. 27 Aug. Elisabeth, d. van Pieter Jacobus de Bruijne en van Frant^oise Snap. Overlijden. 23 Aug. Cornelis de Meester, oud 11 m., z. van Jacobus en van Elisabeth Dieleman.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2