Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaandere HERBESTEDING. No. 3352. Zaterdag 5 September 1896. 36e Jaargang. herbesteden: Binnenland. ABONNEMENT Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busliouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer /0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders v'an TER NEUZEN zullen op Dinsdag 8 dezer, 's namiddags 4 uren, in bet gemeenteraadhuis in bet openbaar, bij enkele inschrijving het dempen, graven en schoonmaken van slooten en maken van rio- leering bij de Kerkhoflaan. Het bestek ligt ter lezing op de gemeente- secretarie en is aldaar verkrijgbaar tegen 25 cents. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente- bouwmeester, door wien plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Zaterdag 5 te voren, 's morgens 10 uren. Ter Neuzen, 1 September 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. YAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Door Gedep. Staten van Zeeland zijn de ver- schillende gemeentebesturen die voor 1897 subsidie wenschen te ontvangen in de gewone kosten van bet lager onderwijs verzocht om bij de verzending van het adres om subsidie aan H. M. de Koningin Regentes aan hen in te zenden een staat van de schoolgaande kinderen met opgaaf le of voor die kinderen vol, verminderd, of geen scboolgeld betaald wordt; 2e in welke klasse van den hoofdelijken omslag de ouders of verzorgers der kinderen, die voor het betalen van schoolgeld aansprakelijk zijn (of voor onvermogenden aansprakelijk zouden zijn) zijn aangeslagen. Het is Gedep. Staten tocb gebleken dat in onderscheidene gemeenten voor slechts zeer weinig kinderen het voile bij de verordening bepaalde bedrag aan scboolgeld werd betaald, dat ook het getal van hen, die als minvermogenden verminderd schoolgeld betaalden, gering was, maar dat de overgroote meerderheid gerangschikt werd in de categorie der onvermogenden, waarom bij hen de FEUILLETON. 10) vDeze Amenkaan is dus een ondernemer van zaken op groote schaal, als ik u goed versta?" Juist,een man, die voor tijdverdrijf tusschen het ontbijt en het middagmaal aan de beurs honderdduizenden omzet, die met een pennestreek geheele landstreken verhandelt en millioenen van den eenen zak in den anderen doet overgaan met dezelfde kalmte, waarmee wij gewone menschen een boterham oppeuzelen. Elk woord uit zijn mond beduidt een onderneming, die rijke winsten zal afwerpen kortom, hij is in levendenlijve de voorstelling van de werking van het eeuwig rollende geld. Hij is altijd bezigom het geld van anderen in zijn zak te doen vloeien." //Mijnheer, ge spreekt toch niet in ernst? Als men u eens hoorde z/Maar, mijn vriend, wat moet ik nu toch van u denken Neen, ge zijt werkelijk alleraardigst Gelooft ge dan, dat hier1 in de zaal iemand te vinden is, die niet vast overtuigd is, dat deze mr. Ralph Snoward evenmin een geweten heeft als een haai //O, dat is toch te Maar neen, ge houdt mij wat voor den gek J" z/Volstrekt niet! Daarginds in het land der dollars noemt men dat ,/ferm", en bier te lande weet men die eigenschap ook naar waarde te schatten. Zie maar eens, hoe ieder zich neervlijt aan de voeten van dit goud uitzweetend monster." vraag is gerezen of met het verleenen der geheele of gedeeltelijke vrijstelling van schoolgeld niet vrijgeviger wordt gehandeld dan de financieele toestand der gemeente toelaat Dinsdag 1 September is de nieuwe wet op het faillissement in werking getreden. De voornaamste verbetering is zeker wel, dat het faillissement beeindigd kan worden, zonder dat de crediteuren hun rechten verliezen, zoodat het faillissement geen schild meer zal zijn voor een gewetenloos schuldenaar. Men weet, hoe het dikwijls ging. Kooplieden, die aan hun verplichtingen niet meer konden voldoen, lieten zich in staat van faillissement verklaren. Was het faillissement beeindigd, na verkooping van hetgeen de boedel nog bevatte dan was de koopman weer vrij man, en kon geen der vroegere crediteuren het hem meer lastig maken. Dit nu zal bij de nieuwe regeling ophouden. De crediteuren zullen nu, wanueer zij door het faillissement slechts een gedeelte van hun geld verkregen, voile aanspraak blijven behouden op hetgeen niet werd afbetaald. Zoodra de schuldenaar in zijn positie ietwat verbetert, kan de crediteur onmiddellijk weer met zijn vordering komen. De nieuwe geweren schijnen een teer goedje te zijn. Het Hbl. bericht, dat de inspecteur der infanterie, in een rondschrijven aan de korpscommandanten de bevindingen meedeelende, sedert eenige maanden opgedaan met het geweer 1895, daaromtrent ver- klaart, dat na een verbruik van circa 30,000 scherpe patronen, de nieuwe geweren vrij goed bleken te voldoen wat werking, draagkracht en trefkans betreft, maar bijzondere zorg moet worden besteed aan het vullen van de houders, daar het meermalen is voorgekomen, dat het geweer wei- gerde, doordat de eerste patroon niet nauwkeurig met den achterkant tegen den rug van den houder was aangedrnkt, en dat voorts zorgvuldig moet gewaakt worden tegen het indringen van zand boven in den loop, wat licht geschieden kan bij het vuren in knielende of liggende houding en met twee geweren reeds werkelijk heeft plaats gehad. met dit gevolg dat na het vuren de loopen zich aan de tromp hadden verwijd en een zelfs voor verder gebruik ongeschikt verklaard en afgekeurd is moeten worden. Ons dunkt, wel wat heel erg fijngevoelig voor oorlogswapenen, die in 't gevecht niet altijd zoo uiterst nauwkeurig gevuld en zorgvuldig legen vuil bewaard zullen kunnen worden, zegt de H. Crt. z/Ook de heer des huizes z/De heer des huizes ook Zie maar antwoordde mijnheer Yon Riimmel kalm. Hij wees voor zich uit naar den kring rondom den Amerikaan, welke juist uit elkaar ging. Baron Von Ellerich leidde den gevierden gast met een vriendelijk lachje het dames-salon binnen. In het voorbijgaan kon Schwerdtner den man eindelijk zien. Hij was van middelbare grootte en krachtig gebouwdhij droeg een eenvoudige, zwarte jas, die zeer afstak bij die der andere heeren, welke met ridderorden en ordelinten versierd waren. Zijn geel gelaat was zorgvuldig geschoren, een weinig pokdalig, elke trek scheen uit steen gebeiteld. De grijze oogen blikten koel naar alle zijden en op de smalle, bleeke lippen lag een trek van wereldverachting, die Frederik Schwerdtner een rilling over hetlijf joeg. Misschien was de man nog geen vijftig jaar oud, doch men kreeg den indruk, dat hij voor tien jaar er juist zoo had uitgezien en over tien jaar nog hetzelfde voorkomen zou hebben. Dat was een gelaat, waarop de tijd geen macht kon uitoefenen, omdat het niet de spiegel eener ziel was. //Hoe bevalt hij u?" vroeg mijnheer Von Riimmel. z/Niet waar, het is een belangwekkend persoon O, mompelde Frederik, onwillekeurig zijn gedachten uitsprekende, //hij ziet er uit, of hij geen hart heeft." z/Haha, een onvervalschte idealist als gij is een zeldzaamheidIk zou bloedige tranen kunnen schreien, als ik bedenk, hoe uw lieve medemenschen uw schoon gemoed nog met gloeiende tangen zullen uit elkaar scheuren. Wij moeten dezen avond bij elkaar blijven, misschien kan ik u nog menigen Tot kennismaking is ons gezonden een exem- plaar van het Maandblad //De Kolenhandel," dat zich ten doel stelt de belangen der Nederl. industrie voor te staan en den Nederlandschen industrieel, die geen speciale studie kan maken van den kolenhandel, in te lichten. Voorts zal het strijden tegen het kolen-monopolie, dat reeds zulk eene uitbreiding heeft verkregen, dat medewerking van alien, die daardoor bedreigd worden, noodzakelijk is om den ondergang van de kolenindustrie hier te lande te voorkomen. De gemeenteraad van Middelburg heeft met groote meerderheid aangenomen het voorstel van burg, en weth. tot een nadere grensregeling tusschen Middelburg en de gemeente Nieuw- en St. Joosland. Bij den gemeenteraad van Alkmaar is door den heer G. de Groot Jz. een voorstel ingediend om uit het midden van den raad eene commissie van 3 leden te benoemen tot het inwinnen van twee rechtskundige adviezen, ten einde daarnaar te be- oordeelen in hoeverre Burg, en Weth. aansprakelijk moeten worden gesteld voor het eventneele onge- dekte kas-tekort. In zijn Dinsdag gehouden zitting werd besloten dit adres ter visie te leggen en het in de volgende vergadering te behandelen. In de 28ste zitting, op Woensdagnamiddag 2 September, nam de generale synode van de gereformeerde kerken in Nederland, te Middelburg, na bespreking dier correspondentie met buiten- landsche gereformeerde kerken, de volgende resolutie z/De synode van de gereformeerde kerken in Nederland, vergaderd te Middelburg 11 Aug. en volgende dagen, hoewel niet verhelende dat zij in veel van de belijders van den Christus verschilt, gevoelt zich nochthans gedrongen, in de gemeen- schap der liefde den geloofsmoed te herdenken van zoovele Armenische Christenen, die, gesteld voor de keuze om den Christus af te zweren of te sterven, den martelaarsdood verkozen hebben." TER NEUZEN, 4 September 1896. Het bedrag van het door de verschillende gemeenten in deze provincie verschuldigd aandeel in het beloop der kwade posten op de grondbelas- ting, dienst 1893, en op de personeele belasting, dienst 1893/4, is in totaal, voor de grondbelas- ting 177,68 en voor de personeele belasting f 5845,875 of samen J 6023,555. Yoor de gemeente Ter Neuzen bedraagt het aandeel resp. 5,04 en 361,18. nuttigen wenk geven en ik heb er werkelijk schik in, zulk een onbeholpen kuikentje onder mijn be- schermende vleugelen te nemen. Voor het aller- minst houd ik u de lieden van het lijf, die door hun gesprekken over moord en doodslag uw goede luim bedorven hebben Kom, ga mee Werktuiglijk liet Frederik zich bij den arm weg- leiden door den spotzieken zwetser. Hij hoorde niet, hoe twee jonge officieren, vrienden van baron Gnido, in het voorbijgaan achter hem lachten en spottende opmerkingen maakten. z/Sakkerloot, daar gaat die lomperd, die Riimmel, waarachtig met het schoolmeestertje z/lk zou wel eens willen weten, wat hij hem op de mouw speldt." z/Zeker weer een boosaardig sprookje Mijnheer Yon Riimmel geleidde zijn //waarden vriend" nu in de aangrenzende zaal, waar het grootste gewoel was op te merken. Het werd Schwerdtner groen en geel voor de oogen, nergens vond zijn blik eenig rustpunt. Wat hadden al die opgetooide menschen elkaar toch te zeggen Men hoorde een gedruisch als van een watervalEn om alle monden een glimlach, op aller gelaat was tevredenheid te lezen Moesten dat geen gelukkige menschen zijn z/Barones Elvira straalt dezen avond weer in betooverende schoonheid fluisterde Riimmel. z/Waar?" vroeg Frederik vlug. //DaargindsZiet ge die menigte uniformen en zwarte jassen niet, die haar omringt?" Waarlijk, daarginds schitterde dat haar, waar- van hij de herinnering zoo goed bewaarde, dat goudgele haar van dezelfde kleur als hetrijpende coren. De heer G. G. Andriessen, vroeger politie- agent alhier, die j.l. Woensdag als veldwachter te Driewegen (gem. Ovezand) beeedigd werd, heeft heden ontslag uit die betrekking aangevraagd. Naar men meldt bestaat het plan van rijks- wege een cursus voor den landbouw op te richten in Zeeuwsch-Vlaanderen. De lessen zullen eenmaal per week gegeven worden en gratis toegankelijk zijn voor onderwijzers. 'tis nog niet bepaald of de cursus zal komen in het arrondissement Oostburg of Axel. De geldleeningen1°. van den polder Stoppeldijk van f 7000,ter bestrijding van de kosten van bekeiing van den Copwijkschen weg, en 2°. van den polder Beoostenbleij benoorden, gemeente Axel, van f 15600,ter bestrijding van de kosten van bekeiing van twee gedeelten van de Beoostenbleijsche straat, zijn toegewezen aan den heer L. van Waesberghe-Janssens te Hulst. Reeds van af Donderdag- op Yrijdagnacht, vorige week, is een bejaard landbouwer van onder Stoppeldijk, verdwenen zonder eenig spoor achter te laten. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. Sluiskil, 4 Sept. Gisterenvoormiddag had alhier een buitengewone bijeenkomst plaats van de brigades marechaussee van Ter Neuzen, Axel, Sas van Gent en Philippine. Het doel hiervan was het uitreiken der zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst aan den wachtmeester Lochmans, door den heer lste luitenant districts-commandant te Sas van Gent. Yoor het front van de respectieve brigades welke in een gelid waren opgesteld zeide ZEd.G. dat het Zijn Excellentie den heer luitenant-generaal belast met het algemeen toezicht over het wapen der marechaussee had behaagd aan genoemden wachtmeester toe te kennen de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst. Na het eeremetaal op de borst van den wacht meester te hebben gehecht feliciteerde ZEd.G. hem met die onderscheiding, daar slechts aan weinigen die eer te beurt valit, wijl in de zes jaren dat ZEd.G. aan het hoofd van een district stond nog maar driemaal was voorgevallen en dat het een eer is 24 jaren te dienen bij het leger maar nog een grooter eer 24 jaren te dienen bij ons wapen, waarbij men niet alleen met militairemaar met nog zoovele burgerlijke autoriteiten heeft om te gaan, waardoor het dikwijls moeilijk is zijn plicht naar behooren waar te nemen. z/Wilt ge de barones niet begroeten z/Neen," antwoordde Frederik op doffen toon; hij gevoelde zich opeens droevig gestemd, zonder dat hij zich dit kon verklaren. Hij zag, hoe Elvira zich met een verrukkelijk lachje tot den Amerikaan wendde, wien haar vader slechts met moeite een plaatsje kon ver- schaffen tusschen de omringende heeren. En hij vroeg zich af, of de ontmoeting, die hij kort geleden met haar in de tuinzaal had gehad, wel iets anders dan een droom was geweest. Daar had zij gezucht en erkend, dat zij eigenlijk niet gelukkig was en nu verscheen zij hem als een toovergodin vol jeugdige vroolijkheid, bewust van hare schoonheid en reikte dien afschuwe- lijken Amerikaanschen geldzak de vingertoppen om ze te laten kussen. Neen, voor geen schatten zou Frederik nu deze dame uit de groote wereld te gemoet getreden zijn; hij was overtuigd, dat zij trosch hem over het hoofd zou zien of hem openlijk zou uitlachen. Onbeweeglijk bleef hij staan en liet den woorden- vloed van den heer Von Riimmel den vrijen loop. Ja, zij ziet er dezen avond weer bekoorlijk nitEen heerlijk schepsel, maar zij heeft een steenen hart. Er bestaat geen man, die haar iefde kan inboezemen en ook geen man, die haar zoeten lach kan weerstaan. Zij is een raadsel, waarvan reeds velen met smart de oplossing ge- zocht hebben. Als ze ooit een echtgenoot neemt, zal het hem ook niet beter gaan. Zie eens naar dien jongen attache van het Russische gezant- schap daar tegen dien pilaar zijn oog hangt geheel aan haar, haar aanblik bedwelmt hem. En TGR SEEZEMSCHE (OIRUT. Hit blad verscliijnt jdaanila^-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Peestdagen, bij den uitgever P. Jf. VAH DE SAJk'OK te Ter Kenzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1