Gemengde berichten. staande uit sigaren, tabak, tulbanden, krentebrooden en pakjes chocolade. Under de cadeaux, die H. M. op haren ver- jaardag ontving, behoorde ook o. a. een prachtig vierspan, haar door de Regentes gesflhonken. Het galadiner telde 50 couverts. Behalve nagenoeg de geheele hofhouding namen daaraan deel de president en eenige leden van den voogdijraad. l)e muziek der infanterie (5e reg. uit Amersfoort) speelde gedurende den maaltijd. H. M. de Regentes stelde de gezondheid in van Koningin Wilhelmina. Het diner werd gehouden in de Witte Zaal. Er was muziek in de tent op het voorplein. Tegen den avond vie] een stortregen, waardoor de voor- genomen illuminatie van den vijver achter het Paleis tot Dinsdagavond moest worden uitgesteld. De 16de verjaardag van Neerlands jeugdige Koningin is overal met bijzondere opgewektheid gevierd als een blijde nationale feestdag. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bij circulaire van 15 Augustus aan de besturen der waterkeeringen van de calamiteuze polders of waterschappen en de besturen van polders of waterschappen, belast met het beheer over water- keerende werken, verzocht bij den dijkraad of de vergadering van ingelanden opnieuw in herinnering te brengen eene aanschrijving van den toenmaligen Minister van Binnenlandsche zaken dd. 27 Juli 1850, waarbij de uitnoodiging werd gedaan geen personen boven de 70 jaren voor te dragen voor de benoeming in de dijk- en polderbesturen, tenzij aan het Gouvernement de overtuiging wordt gegeven dat de betrokken personen tot het bekleeden der betrekking nog zeer geschikt zijn. De herinnering vindt haar grond in de omstan digheid dat in den laatsten tijd herhaaldelijk voor- drachten of aanbevelingen van personen boven de 70 jaren oud werden gedaan, waaruit, volgens ondezoek bleek dat sommigen niet meer geschikt waren zonder dat de noodzakelijkheid voor be noeming was aangetoond. Bij opvolging van het voorschrift word terug- zending van voordracht of aanbeveling voorkomen. Onder het opschrift gemeentelijke controleurs leest men in de lib. Ned.: ,/Waar in den laatsten tijd meer dan eens gebleken is, dat het beheer van sommige gemeentekassen en het toezicht op dit beheer veel of alles te wenschen overlaat, achten wij het van belang mee te deelen, welke maatregel, ter voorziening hierin aanbevolen werd op den onlangs gehouden Sleeswijk-Holsteinschen //Stiidtedag." De vergadering sprak de wenschelijkheid uit, dat 12 of 15 kleinere gemeenten gezamenlijk een geschikt ambtenaar, als controleur der ge- gemeentekassen zouden aanstellen. De kosten zouden ongeveer /2700 bedragen, /1800 salaris en 900 reis- en verblijfkosten. Met deze be- grooting zou men gemakkelijk uitkomen, daar in de eer in de eerste plaats zulke gemeenten zich zouden aaneensluiten, die niet te ver uit elkander liggen. De controleur zou een kas in de twee dagen kuunen opnemen, zoodat elke kas eenmaal per maand gecontroleerd kon worden. Dezelfde maatregel werd ook op de Nassausche //Stadtedag" aanbevolen en tevens opgemerkt, dat de gemeente controleurs ook behulpzaam zouden kunnen zijn bij het opmaken der gemeente-begrootingen. Aan de firm a wed. J. C. Massee Zoon te does is, volgens de Telegraaf, opgedragen de levering van de machines van een groote zuivel- fabriek, te bouwen aan de Nederlandsch-Bel- gische grens. In de afgeloopen week werden langs Rozen- daal verzonden naar Belgie 84 en naar Frankrijk 27 wagens metvee, eene waarde vertegenwoordigende van ruim 140,000. Door de Belgische regeering zijn de bepalingen voor invoer van vee uit Nederland weder verscherpt. A1 het ingevoerde vee wordt aan het oor gemerkt. De afgekeurde dieren krijgen een bijzonder merk. z/Wel, die man bezit de kleinigheid van om- streeks vijftig millioen misschien wel honderd vijftig millioen, precies weet ik dat niet, want ik heb ze niet geteld." z/En wordt hij nu zoo door alien omringd, orn- dat hij zooveel geld heeft ,/Hoor eens, zoo'n groote geldzak is toch niet alledaagsch En dan als ge zijn bewonderaars wilt hooren, zult ge hem hooren roemen om een menigte van de ongeloofelijkste verdiensten. Wan- neer eenige couranten goed onderricht zijn, dan heeft onze stad, ja ons gansche land aan hem te danken, dat een nieuw tijdperk van beschaving aanbreekt. Deze Amerikaan zal spoorwegen aan- leggen, nieuwe maatschappijen op aandeelen op- richten, de beurs overstroomen met geheel nieuwe effecten, nieuwe loterijen inrichten kortom, hij zal nieuwe muziek leveren voor den ouden dans om het gouden kalf, en in den maalstroom zal hij alles tmedevoeren. Wie bij dien fraaien dans de beenen zullen breken, is nog niet te zeg- gen maar dat Snoward niet onder hen zal be- hooren, durf ik u wel vooruit verzekeren." Deze manier van critiseereu, in den prettigste, gezelligen toon, was voor Schwerdtner iets nieuws Met een verbaasden glimlach zag hij den heer Von Rummel aan. (Wordt vervolgd). TER NEUZEN, 2 September 1896. Naar men verneemt zal de levering der suikerbieten ook in onze omgeving den 15 September een aanvang nemen. De contracten daartoe gesloten tegen den prijs van 11,50 per L000 K.G., verminderen voor iederen dag latere levering met 10 cent korting tot dat het ,/H 0 bedraagt waarop het blijft, dus van 1 October af. Heden werd alhier door den kapitein-eerst- aanwezend ingenieur der genie, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog aanbesteed het vernieuwen van gedeelten rijsbeslag op de watertaluds van front III en het aanbrengen van beschoeiingen langs de watertaluds van bastion VII, te Ter Neuzen, onder beheer der genie te Bergen op Zoom. (Raming 1300). Hiervoor waren biljetten ingekomen van de heeren M. van den Hoek, voor f 1460D. de Doelder, voor 1431J. de Bree Fz., voor 1420 en K. de Vos, voor 1350 alien alhier wonende. Op den 8 September 1896 des avonds, zal het witte oeverlicht (Verklikker) van Nieuw- Neuzenpolder, Schelde, 6e district, ongeveer 180 M. om de W. worden verplaatst, ten einde dit licht tevens te doen dienen tot het aanduiden van den W.-kant van het Pas van Ter Neuzen. Het licht wordt rood en wit en zal zichtbaar zijn rood over de platen van den ,/Springer" tot in Z. 14°30 O; wit in Z. 14°30 O tot in Z. 37° W. (51°30) en verder verduisterd. Bij de gisteren door burgemeester en wet- houders van Middelburg plaats gehad hebbende openbare aanbesteding van het bekrammen van een gedeelte der wederzijdsche dijken van het afgesneden gedeelte der voormalige Middelburgsche haven, bij Veere, werd het laagst daarvoor inge- schreven door den heer J. de Bree Fz. te Ter Neuzen, voor f 1128 en het hoogst door den heer A. Hollestelle te Colijnsplaat, voor f 1750, terwijl de heer M. van den Hoek te Ter Neuzen o. a. had ingeschreven voor 1280. Den laagsten inschrijver is het werk gegund. Hoek. llerbenoemd tot wethouder dezer ge meente de heer J. van Wijck. Hulst, 1 Sept. Hedenavond, juist bij aankomst van den trein uit Ter Neuzen, had alhier voor het station een ernstig ongeluk plaats. Het rijtuig waarmede de kantonrechter uit Hulst met een zijner vrienden, B. Moors, den geheelen dag van rechts naar links had gereden om te jagen stond op het stationsplein voor een herberg. Moors niet wetende dat het geweer, hetwelk nog in het rijtuig stond geladen was, nam dit om aan eenige daar zittende personen te laten zien, haalde de haan over en schoot den koetsier, zekeren Aug. van Kemseke, de voile lading aan de rechterzijde in de borst, waardoor de long totaal werd verwoest. Na door den terstond aanwezig zijnden geneesheer Dr. Callenfels te zijn verbonden is de ongelukkige per draagbaar naar zijn woning gebracht. Er bestaat weinig hoop voor zijn leven. Moors is direct in hechtenis genomen. Hontenisse, 1 Sept. De heer C. C. M. Fassaert, sedert 1877 wethouder, werd heden als zoodanig met algemeene stemmen herbenoemd. Tot weger der gemeente-weegbrug werd aangesteld F. Neve alhier en tot lid der plaatselijke school- commissie werd benoemd de heer J. Buijsrogge. Tevens werd de gemeenterekening van 1895 vast- gesteld en de verordening op de brandweergewijzigd. Aardenburg. Bij de Ned. Hervormde gemeente alhier is beroepen Ds. R. G. C. Oldeman, te Akersloot (N.-Holl.) Zondag had onder Arnemuiden een treurig ongeluk plaats. Twee meisjes, dochter van een weduwe, zouden met een bootje haar moeder van den overkant afhalentoen zij bijna daar waren, sloeg het bootje om, waardoor een der meisjes, de oudste, die zeventien jaar oud was, te water geraakte en trots alle pogingen, die aangewend werden om haar te redden, voor de oogen der moeder verdronk. Zaterdag is te Amsterdam een persoon gearres- teerd, die aan de Ned. bank een valsch bankbiljet van f 60 ter inwisseling aangeboden had. Te Winschoten is in de sigarenfabriek van den heer Yinckers Maandag een werkstaking uitge- broken. De sigarenmakers, een twintigtal, beweren, dat zij onderling een hoeveelheid tabak mogen verdeelen, om alien het vereischte aantal sigaren te maken, terwijl de patroon meent, dat ieder zich met de hem uitgereikte tabak moet behelpen. De stakers worden gesteund door den Bond van sigarenmakers. Tusschen Oranjeklanten eu socialisten heeft eergisteravond te Amsterdam slechts een schermut- seling van beteekenis plaats gehad. Het was in dc Reguliersbreestraat waar beide partijen slaags werden. Eenige agenten kwamen tusschen beiden en waren genoodzaakt van de sabel gebruik te maken. Een agent heeft nog een paar tikken met een stok op zijn helm gehad. Een der weerspan- nigen werd ingerekend, waarin de Oranjebetoogers aanleiding vonden voor het politiebureau op het Rembrandtplein eene levendige demonstratie te houden. In die buurt bleef het nog eenigen tijd onrustig. Het voormalig cafe van Reens thans van den socialist Sanson werd door de politie beschermd. - Het geboortehuis van den op Lombok ge- sneuvelden generaal-majoor Van Ham, te Breda, is thans geheel herbouwd en ingericht tot hotel en restaurant. Die verbouwing heeft op grootschen voet plaats gehad, zoodat het een der fraaiste panden vormt van Breda's nieuwe wijk. Daar het borstbeeld van den generaal, hetwelk den gevel zal versieren, nog niet gereed is, kan de plechtige onthulling daarvan eerst later geschieden. Uit de statistiek van een Haagsche wielrij- school blijkt, dat daar van 1 Mei tot heden het wielrijden is geleerd door 1 generaal, 1 vice-ad- miraal, 2 schouts-bij-nacht, 4 kolonels, 8 luit.- kolonels, 3 majoors, J 06 subalt.-officieren, 3 oud- ministers, 9 kamerleden, 3 burgemeesters, 18 doc- toren, 9 notarissen, 10 advocaten. Een vroedvrouw te Arnhem kreeg van een ,/gelukkigen" vader, die weinig te missen had, als betaling harer werkzaamheden een aap ten geschenke. De vrouw nam het dier aan. Uit den Raad van Beesd. Aan de orde is het verzoek van de hoofden van scholen te Ackooy en Rhenooy om verhooging van jaarwedde, thans 700 en vrije woning. De burgemeester steunt het verzoek van die twee verdienstelijke gemeente-ambtenarem. Het wordt bestreden door de leden V. Ackooy te Ackooy en Waaldiik te Rhenooy. De heer WaaldijkHet hoofd der school te Rhenooy verdient er aardig wat bijaan het aflezen van den polder alleen reeds om en bij de 20 Dat hij goed zijn plicht deed zal ik niet betwisten, doch dat moet er ook nog bijkomen, dat hij niet zijn best deed. En na de opmerking van den voorzitter, dat verhooging voor de gemeente- financien geen bezwaar oplevert, vervolgt de heer W.Het doet er niet toeze hebben meer dan genoeg. Als ze meer kregen, zouden ze deijken ,/'k Zal er nog maar eentje vatten De heer v. Ackooy: //De heer G. heeft het zoo slim niet. Met het aardappelen rooien blijven weer een groot aantal. leerlingen weg en dan heeft hij het nog gemakkelijker." De heer Waaldijk: //Als het minimum-tractement nu eens 500 was, dan was er iets voor te zeggen, maar 700 is genoeg voor zoo'n //durpke". Het verzoek werd gewezeu van de hand. Uit Hoogezand schrijft men aan de Yeend. Ct. het volgendeDe zoo hoogst treurige zaak, het staken der betalingen van 't kassierskantoor van Mr. D. H. Hoen alhier, blijft natuurlijk nog steeds het voornaamste onderwerp van alle gesprekken. In treinen, koffiehuizen enz. hoort men hier en in de naburige gemeenten van bijna niets anders dan dat. Alle mogelijke en onmogelijke bijzonder- heden worden verteld. Zoo weet de een, dat iemand, die in wanhoop naar't kantoor was gegaan om zijn geld te eischen, tien gulden had gekregen als korting! Ja, anderen zouden voorloopig gesust zijn door 't offreeren van sigarenOver de weelde, door Mr. Hoen ten toon gespreid, worden ware wonderen verteld. In 't breede zet men uiteen, hoe erg zij bedrogen zijn, die nog in de laatste dagen hun geld aan 't gesprongen »kantoor toe- vertrouwden, en geeft luide zijn verontwaardiging te kennen over de houding van den heer Hoen, die de gelden aannam, wetende, wat de toestand zijner zaken was. Velen moeten door de hooge rente, die 't kantoor gaf, verleid zijn, hun geld bij anderen op te zeggen, om het den heer Hoen in bewaring te geven. Aan praatjes over den heer Hoen ontbreekt het ook niet. Yolgens sommigen zou hij op reis zijn gegaan, volgens anderen ziek wezen. We behoeven er nauwelijks op te wijzen, dat veel van dit alles uit de lucht gegrepen moet zijn, evenals de geruchten omtrent de zelfmoorden, die met deze zaak in verband zouden staan. Wel heeft zich iemand te Sappemeer in een rijtuig door verstikking met kolendamp om 't leven ge bracht, maar dit had niets uit te staan met de zaak-IIoen. 't Eenige, wat men kan doen is af- wachten wat de uitslag zal zijn der werkzaamheden van den procureur Soer, te Veendam, die bezig is deze zaak af te wikkelen. Een arbeider in de gemeente Zevenwoude dacht er over met zijn gezin naar Chili te verhuizen, doch wenschte eerst vertrouwbare mededeelingen te ontvangen omtrent land, bevolking, bronnen van bestaan enz. Hij wendde zich daarom tot den Minister van Buitenlandsche zaken, van wien hij het volgende schrijven ontving: De Minister van Buitenlandsche zaken brengt ter uwer kennis, een en ander volgens inlichtingen door den consul te Valparaiso langs particulieren weg ingewonnen. Over het algemeen hebben de naar Chili geemi- greerde personen zich niet over hun lot te beklagen gehad en het meerendeel van hen, die met voldoende kennis van den landbouw daarheen zijn getrokken, is goed terecht gekomen. In de laatste jaren is in het bijzonder verbetering aangebracht in den dienst der gendarmerie, ten gevolge waarvan de kolonisten thans de noodige bescherming genieten, welke in den aanvang te wenschen overliet. In de provincie Lanquitue wordt den kolonisten beter kans van slagen geboden dan in de provincie Chiloe, uit hoofde van het zachte klimaat en de groote vrucht- baarheid. Voor nadere bijzonderheden kan men zich wenden tot den generaal-agent voor de emigratie te Parijs, den heer Vega, rue Argentueil. Zondagmorgen ontstond brand in het huis van R. Eden, onder Wijmeer bij Bellingwolde. A1 stond dus het brandende perceel over de grenzen de heele Leete trok uit, want Eden's herberg' direct over de Moersloot, is een winkel en ook een opslag of liever een uitslagplaats van spriet en dus algemeen bekend. Aan blusschen viel niet te denken, daarom kwam men dan ook eigenlijk minder. Men kwam om de spriet. Dat die ruim aanwezig was, bleek overtuigend. Soms hoorde men een geweldigen knal of er een bom ontplofte. 't Was een vat dat sprong. In fleschjes en doozen voerde men den ,/heerlijken drank" mee, sommigen ook hadden zichzelf tot een levend vat gemaakt, zoodat velen suisebollend en zwijmelend het feestterrein dat scheen het te wezen verlieten en een enkele zelfs per voertuig, in dezen een kruiwagen, door moeder de vrouw naar de echtelijke woning werd getrans- porteerd. 't Was een heele pret. Naar men zegt, moet het tooneel van den brand 's avonds een tooneel van niet weinig tumult zijn geweest. Om een zeer zonderlinge reden heeft een jonge Bulgaar zich op zijn trouwdag van het leven beroofd. Zijn vader wilde niet toestaan daterop het huwelijksfeest muziek werd gemaakt en de zoon werd daarover zoo woedend, dat hij, na een langs wooi;denwisseling de kamer uitstormde en zich een kogel door het hoofd joeg. Aan de weduwe van een rechter te Leipzig werd daags voor de begrafenis van haar man een circulaire toegezonden dooreen huwelijksbu- reau. Diep verontwaardigd, bracht zij den officier van justitie daarmee in kennisdeze stelde een vervolging in, en de verzender van de circulaire is, wegens zware beleediging, veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. .Li Hung Chang kan ook te New-York zijn weetgierigheid niet bedwingen. De eerste vraag, die hij deed, was vanwaar de overtalrijke gene- raals der Amerikanen kwamen Maar de New- Yorksche bladen hebben hem deze vraag dadelijk betaald gezet. Zij maken melding van het ge- rucht, dat in Shantung weder gruwelen tegen de Christenen zijn bedreven Een duizendtal leden van een gheime vereeniging moeten dertig Roomsche zendingstations hebben verwoest. Of er ook men- schenlevens zijn te betreuren wordt, niet gemeld. Er zouden vierduizend soldaten zijn afgezonden om de rust te herstellen. Tijdens de onlusten te Konstantinopel heeft ook een kloppartij tusschen Britsche matrozen en het Turksche gepeupel plaats gehad. De matrozen marcheerden van het wachtschip naar de Engelsche ambassade, en stieten onderweg op een troep Turken, die eenige Armeniers mis- handelden. De Armeniers smeekten den matrozen hen te beschermen en daaraan werd gaarne gevolg gegeven, terwijl de moorddadige bende op een dracht van kolfslagen werd onthaald. Toen het voorval in Yildiz Kiosk bekend werd, heerschte daar groote opgewondenheid, en de Porte leverde haar beklag in bij de Britsche ambassade, o. a. opmerkende, dat de Britsche zeelieden niet moesten vergeten dat zij in een vreemd land waren. De Britsche zaakgelastigde zeide dat de zeelieden in een dergelijk geval weer eveneens zouden handelen en dat zij de Armeniets zouden beschermen, als de Turksche troepen daarin nalatig bleven. Hoe verschrikkelijk de hitte heeft geheerscht te New-York, blijkt uit de doodenlijst. In de tweede week van Augustus stierven in de stad alleen 1810 personen, dat is bij een bevolking van 1,900,000 zielen 4,865 percent. Er kwamen 651 gevallen van zonnesteek met doodelijken afloop voor en overleden niet minder dan 391 kinderen onder het jaar. Nooit te voren is te New-York de sterfte zoo groot geweest. Wanneer men van Bellingwolde naar Wijmeer, Duitschland, den straatweg passeert, ziet men aan zijne rechterzijde een groot stuk braakland, dat, niettegenstaande het wel vruchtbaar is, daar reeds eenige jaren zoo onbebouwd heen ligt. Op niet grooten afstand van den weg zal men er zoo iets ontwaren, dat aan het verblijf van menschen doet denken. Naderbij gekomen ziet men een ouden kookpot, wat brandstof en overblijfselen van voed- sel en te midden daarvan een hoi, welks uitgang ternauwernood een mensch zal kunnen doorlaten. Toch gaat het, want zietnauwelijks zijn uwe voetstappen gehoord, of daar komt een vuile man- nengedaante te voorschijn. Ge beeft eenigszins, doch herstelt u a] gauw, indien het blijkt, dat onder dit afzichtelijke kleed geen slecht hart klopt. Ge knoopt een gesprek met den ouden man aan en ge hoort vreemd op indien gij u meedeelt, dat hij reeds 20 jaren dit kluizenaarsleven heeft ge- leid, 65 jaren oud is en nimmer heeft gedokterd. In zijn hoi kan hij alleen in gebogen houding vertoeven, een bed ontbreekt, wat oude lompen vervullen er de plaats van. Behalve dit, vindt men er niets anders in dan een wagenrad, dat dienst doet als kleerstander. Toen we den man

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2