Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. HER BESTED ING. No. 3351. Donderdag 3 September 1896. ~B1BE V 9 H A K 11 B. Straatreiniging KER MIS 36e Jaargang. herbesteden: aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders ?an TER NEUZEN zullen op Dinsdag 8 dezer, 's namiddags 4 uren, in het gemeenteraadhuis in het openbaar, bij enkele inschrijving het dempen, graven en schoonmaken van slooten en maken van rio- leering bij de Kerkboflaan. Het bestek ligt ter lezing op de gemeente- secretarie en is aldaar verkrijgbaar tegen 25 cents. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente- bouwmeester, door wien plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Zaterdag 5 te voren, 's morgens 10 uren. Ter Neuzen, 1 September 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. FBUILLETON. 9) III. Er verliep een week en Schwerdtner vervulde zijn taak als gouverneur van den veertienjarigen baron Robert zoo best mogelijk. Hij had zich reeds de bartelijke toegenegenheid van zijn leerling ver- worven en de beer des liuizes, die elken middag op een bepaald uur in het leervertrek kwam, om zich als zorgdragend vader te vertoonen, sprak dagelijks zijn tevredenheid uit. Toch gevoelde Schwerdtner zich in zijn nieuwe betrekking met op zijn gemak; hij kon niet //warm worden." Hij merkte op, dat in de wel- willende houding des barons veel slechts uiterlijk vertoon was. Tot dusver had hij voor zijn wel- doener een bijna dweepzieke vereering gevoeld, omdat hij zich inbeeldde, dat baron Von Ellerich levendig belang stelde in zijn lot doch nu kwam hij tot de ervaring, dat de baron slechts die vriendelijke woorden gebruikte om daarmee zijn koude onverschilligheid te verbergendat hij zich het lot van den jongen student had aan- getrokken, was hoogstens een gril geweest. Ook bemerkte bij, dat er tusschen de leden van het gezin geen eigenlijke band bestond. De oudste zoon des liuizes, baron Guido, die als luitenant bij de huzaren diende en volgens enkele uitingen van den jongen baron Robert een zeer Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 15 September 1896, 's namid dags 4 uren, ten gemeenteraadhuize, bij enkele inschrijving, in het openbaar, het ophalen en vervoeren van beer, liet schoonhouden van straten, zink- putten en goten, en het ophalen en vervoeren van asch en vuilnis aan de huizen in de kom der gemeente, gedu- rende drie jaren, beginnende 1 October 1896. De voorwaarden liggen ter inzage ter gemeente- secretarie, waar de inschrijvingsbiljetten in een verzegelde bus moeten worden ingeleverd. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeentebouwmeester. Ter Neuzen, 1 September 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. te TER NEUZEN op de gewone wijze van Maandag 21 tot Zaterdag 26 September 1896. Ter Neuzen, 1 September 1896. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Overzicht. Er schijnen inderdaad te KoDstantinopel maat- regelen te zijn genomen om de orde te handhaven. Het garnizoen zal met vier bataljons worden ver- sterkt, en er zijn nieuwe militairre bevelhebbers benoemd te Pera en Galata. Het beet, dat er 400 muzelmannen zijn gearresteerd, die terecbt zullen staan wegens medeplichtiglieid aan de moorden op de Armeniers. Een officier en twee gendarmen van de wacht te Therapia zijn ook gearresteerd. De gezanten hebben het aanbod der Turkscbe regeering, om de gezantschappen te doen bewaken, afgewezen. Alle gezantschappen worden nu bewaakt door afdeelingen eigen matrozen, van de station- neerende oorlogschepen. Alleen het Nederlandsche gezantschap heeft een Turksche waclit. lustig leven leidde, was eerst sedert korten tijd weer in huis hij was uit een verafgelegen garni zoen naar hier overgeplaatst. Doch met verbazing nam Schwerdtner waar, dat barones Elvira voor haar jongsten breeder bijna een vreemde was. Zij werd dus inderdaad zeer beziggehouden door bare ,/plichten". Sedert de eerste begroeting bad Schwerdtner haar niet meer te zien gekregen. Op zekeren dag, in het begin der tweede week, zeide de baron bij zijn bezoek in de leerkamer zoo terloopsWat ik zeggen wil Hedenavond ontvang ik gasten. Kom dan ook eens, mijn waarde SchwerdtnerMisschien kunt ge daar wel kennissen maken, die voor u nuttig of in- teressant zijn." Op bet bepaalde uur trad Schwerdtner dien avond in gespannen verwachting de ontvangzalen binnen. De wereld, waar hij kennis mee zou maken, was hem werkelijk geheel vreemd hij was overtuigd, dat hij door deze kennismaking zijn gezichtskring aanmerkelijk zou vergrooten. Bij het binnenkomen werd hij verblind door de menigte lichten, die een reeks prachtig ge- meubileerde zalen en kamers als in een zee van licht deden baden. Aanvankelijk waren er slechts weinig gasten. In bet eerste salon kwam de baron hem te gemoet, de borst versierd met al zijn ridderorden, en stelde hem onmiddellijk voor aan een paar lieeren, met wie hij in gesprek wasonder dezen was ook zijn zoon Guido, de huzaren-luitenant, wiens gelaat door een trek van afgeleefdheid een onprettigen indruk maakte. Erederik onthield slechts een van de hem ge- Het ontbreekt niet aan nabetrachtingen over bet bloedbad, grootendeels herhalingen van de schildering der bedreven gruwelen. Een diplomaat te Sofia heeft, volgens de //Frkf. Ztg.", beweerd, dat de aanval op de Ottomaansche bank niet gepleegd werd door Armeniers, maar door Koerden en beraamd is in het paleis. De vrije aftocht der //Armeniers" zou komedie zijn geweest. Men meldt, dat Turksche troepen den 27 Augustus deBulgaarsche grens hebben oversclireden. Er werden sclioten gewisseld met de Bulgaarsche grenssoldaten, waardoor verscheideneTurken werden gedood. 't Heet, dat de Regeering te Sofia de aandacht der mogendheden zal vestigen op het herliaaldelijk sclienden der grens. De Ministercrisis te Sofia schijnt voorloopig bezworenhet ontslag van Petroff is, zooals reeds werd gemeld, niet aangenomen en de vervanging van Natschevitch is uitgesteld. Een officieel bericbt uit St. Petersburg meldt, dat vorst Lobanoff Zondagavond half negen stierf in den trein, aan het station Schepetoffka. Hij leek aan een hartkwaal en te Weenen had hij een hevigen aaanval zijner ziekte, tijdens hij een be zoek bracht bij den Italiaanschen gezant. Lobanoff's dood heeft een diepen indruk gemaakt, vooral te Parijs, waar natuurlijk de reclame zich weer mengde in het leedgevoel. Er werden extra- edities van de kranten gemaakt, en de president zond een condoleantie-telegram aan den Keizer. 't Ontbreekt niet aan de gebruikelijke bericliten, dat de Russische politiek geen verandering zal ondergaan, gissingen wie de opvolger zal worden, en dergelijke. Inmiddels wordt gemeld, dat de Czaar den ad junct van den Minister bij zich heeft ontboden en dat graaf Lansdorff belast is met de voor- loopige leiding der zaken aan bet departement te St. Petersburg. Alexis Borissowitch vort Lobanoff-Rostoffsky werd 30 December 1815 geboren. Na zijn op- leiding aan het lyceum-Alexander te St. Petersburg te hebben genoten, werd hij voor de diplomatieke loopbaan bestemd en in 1844 bij het ministerie van buitenlandsche zaken geplaatst. In 1855 als secretaris van het gezantschap te Berlijn opgetreden, werd hij, een jaar later, raad van legatie te Konstantinopel, en van 1859 tot 1863 stond hij aan liet hoofd van het Russisch gezantschap bij de Porte. In 1866 werd hij tot gouverneur van Nec, in 1873 tot staatssecretaris bij het ministerie van binnenlandsche zaken benoemd. Maar de diplomatieke loopbaan trok hem nog steeds het meeste aan en toen, in Mei 1878, de post van gezant te Konstantinopel weder vacant werd, noemde vreemde namen, dien van zekeren heer Von Rummel. Het gesprek kwam dadelijk op den moord, gepleegd op den heer Von Dobel, dien alien gekend hadden. Nog dagelijks werd die zaak besproken, ofschoon het gerechtelijk onderzoek niets nieuws aan bet licht had gebracht en men begon te gelooven, dat de misdadiger wel nooit gevonden zou worden. Bovendien wekten de verdeeling der erfenis en de liquidatie der zaken van den heer Von Dobel veel belangstelling. De vermoorde bankier had namelijk geen kinderen nagelaten, zoodat zijn groot vermogen moest verdeeld worder onder een groot aantal verre bloedverwanten, die over geheel Duitschland ver- spreid waren. Men verwachtte daaruit een menigte langdurige processen. De baron wilde Schwerdtner ook naar zijn dochter geleiden, die als plaatsvervangster der huisvrouw in de aangrenzende zaal de gasten begroette; doch voordat de jonkman zich kon losmaken van de heeren, die hem naar den moord vroegen, werd de huisheer weggeroepen om nieuwe gasten te gaan begroeten. Frederik Schwerdtner moest aan de heeren, meest clienten of collega's van den bankier, tot de kleinste bijzonderheden van den moord ver- halen, en dit was voor hem zeker even pijnlijk als de menigvuldige verhooren, die hij den laatsten tijd had ondergaan. En was het dan nog maar afgeloopen met de zaak een enkele maal te ver- halen Doch zoodra een paar heeren hem loslieten, kwamen er weer anderen hem in beslag nernen. keerde Lobanoff daarheen terug, om in 1879 aan liet hoofd der missie te Londen, in 1882 als ambassadeur te Weenen op te treden, in welke functie hij bleef, totdat, na Von Giers dood, de Czaar hem tot rijkskanselier en Minister van buitenlandsche zaken benoemde. Het schijnt, dat de beweging op de Philippijn- sche eilanden tot een uitbarsting is gekomen. Volgens verscheidene telegrammen hebben 3000 opstandelingen de Spaansche soldaten bij Manilla aangevallen, maar werden teruggeslagen met pen verlies van 60 dooden en vele gewonden, terwijl eenigen gevangen werden genomen. De Spanjaarden hadden 40 dooden. De staat van beleg is afgekondigd op het geheele eiland. Cavonas moet, zooals uit een niet al te duidelijk telegram valt op te maken, nog al optimistisch over de zaak denken, maar hij achtte het toch raadzaam, in plaats van 1000, zooals 'tvoornemen was, maar dadelijk 2000 soldaten naardePhilippijnen te zenden, benevens twee oorlogsschepen. In den Senaat werd geinterpelleerd over den toestand. Canovas antwoordde, dat de berichten over de onlusten juist waren, doch dat Spanje krachtig tegen elken aanval zal optreden. Manilla wordt niet bedreigdde opstand heerscht alleen in de provincie. Daarna werd het debat over de spoorwegen voortgezet. Uit naam der liberalen verklaarde de heer Montero-Rios, dat de toestand sedert 24 uren was veranderd. De liberate partij bood hare mede- werking aan ter verdediging van het Spaansche grondgebied. Op het wetsontwerp betreffende de spoorwegen werd een amendement ingediend, waarin werd toegestaan een verlenging der concessie aan de spoorwegmaatschappijen, zonder verhooging der tarieven. Bovendien zullen de spoorwegmaat schappijen het sluiten van een leening, tot een bedrag van een milliard moeten vergemakkelijken, zonder dat daardoor eenig nadeel aan de bestaande schulden wordt toegebracht. Eergisteren te half tien bracht het Zeister muziekkorps aan H. M. de Koningin een aubade aan het paleis te Soestdijk. Des middags werd een gecostumeerde optocht gehouden. Na den optocht deelde IL M. in de groote Oranjene aan het personeel van het lustslot te Soestdijk en hunne kinderen geschenken uit, be- Dat duurde zoo we] langer dan een uur en Schwerdt ner begon in eigen oogen veel te gelijken op den gids in een kabinet van zeldzaamheden, die aan het voortdurend afwisselend publiek telkens het- zelfde moet opdreunen. Eindelijk bracht een nieuwaankomende gast hem verlossiug, doordien dadelijk de algemeene aandacht op hem gevestigd werd. z/Snoward is erDaar is Snoward fluisterde men elkander toe. Schwerdtner keek in de rich ting waarheen alle aanwezigen den blik wendden, doch in den stroom van menschen kon hij den man niet onderscheiden, die zoozeer de aandacht trok. Van de personen, die hem zooeven omringden, zag hij niemand meer dan dien heer Von Rummel met zijn geel, altijd beweeglijk gelaat, dat hem bij den eersten aanblik reeds stempelde tot een hoogst origineele persoonlijkheid. Hij kon zoo wat midden in de dertig zijn, maar zijn schedel was reeds zoo kaal als een biljartbal. Overigens vielen aan hem op te. merken zijn magerheid, zijn fraaie tanden en scherpen haviksneus, be nevens zijn roode snor, waarvan de stijve punten hoog waren opgedraaid. Zeg eens, wie is de heer, wiens naam ik hier overal hoor noemen vroeg Schwerdtner hem. z/Een Amerikaan, een zeer gewichtig persoon. Alleen iemand, die de wereld ontvluclit zooals gij, kan nog vragen, wie mr. Snoward is. Sedert eenige weken wordt zijn naam hier in de stad vaker genoemd dan dien van onzen koning." z/En waarom dan toch, als ik vragen mag IvElIZEnlSCHE (OlltWI Oil lilad verschijnt idaandag-, Woensdag- en Vrijdagravond, uitgeionileril op l^eestda^en, bij den uitgever I*. J. VAN OE 8ANDE te Ter IN" euzen. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belang- hebbenden, dat het door den Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelburg den 29 Augustus 1896 invorderbaar verklaard kohier voor de belastingen op het personeel n°. 3 dezer gemeente, over den jare 1896/97, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan te Ter Neuzen, den 31 Augustus 1896. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Dc Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belang- hebbenden, dat het door den Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelburg, den 31 Augustus 1896 invorderbaar verklaard kohier van de belasting op be- drijfs- en andere inkomsten n°. 2 dezer gemeente, over den jare 1896/97, op heden aan den Ontvanger der Directe Be lastingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan te Ter Neuzen, den 1 September 1896. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat door den Raad in zijne vergadering van heden, tot Wethouder is herbenoemd de heer J. C. HARTE. Ter Neuzen, 1 September 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1