Gemengde berichten. genie en cavalerie zitten erg met de aanvullingen voor Atjeh te tobben. Slechts een succesvol optreden tegen den vijand kan de rust, die het leger noodig heeft, verschaffen. Wij weten niet of Toekoe Oemar de Indische bladen leest. Leest hij ze, dan zullen berichten als bovenstaande hem zeker welkom zijn, daar zij hem zoo goed op de hoogte brengen van de sterkte zijns vijands. Hij behoeft voortaan geene spionnen uit te zenden om dit te we ten te komen, nu de Indische biaden hem zulke volledige inlichtingen geven. Als onze inlichtingen juist zijn, zegt het ,/Hbl.", dan zullen de oefeningen der opgeroepen lichtingen ter behandeling van het nieuwe geweer eenige bezwaren opleveren. Er is nl. te Amster dam slechts de helft van de benoodigde patroon- tasschen aanwezig, zoodat elk milicien een oude en een nieuwe zal moeten gebruiken. Bovendien zou men geen losse patronen kunnen uitreiken, terwijl in 't eerst wel een zeker aantal scherpe patronen beschikbaar was gesteld, welke echter thans op last van den minister niet mogen worden versterkt. Bij het onderzoek naar het suiker-gehalte der bieten aan de Gastelsche beetwortel-suikerfa- briek is gebleken, dat het suiker-gehalte der bieten uitmuntend is. De bieten, die men reeds onder- zocht heeft, hadden een suikergehalte van 14, 15 ja zelfs ruim 17 pet. De vooruitzichten voor hen, die op gehalte gezaaid hebben, zijn dus gunstig. Op de Zeeuwsche banken is nog weinig mosselzaad, zeer ten nadeele van de visschers in deze provincie. Naar de Zuiderzee zijn van Bruinisse 8 schuiten vertrokken om groote mosselen, die voor den handel zijn bestemd. TER NEUZEN, 31 Augustus 1896. Bij gelegenheid van den zestienden jaardag van H. M. Koningin Wilhelmina, op heden, woei van openbare en van vele particuliere gebouwen de driekleur. Toevallig maakte de Kon. Harmonie //St. Cecilia" van Temsche dezen dag een uitstapje en arriveerde alhier omstreeks 1 uur in den namiddag, nadat het gezelschap's voormiddags in Axel had vertoefd. Ongeveer 10 jaar geleden bracht deze harmonie, circa 50 uitvoerders sterk, ook een bezoek aan onze stad en mocht zij in 1894 haar lOOjarig bestaan vieren. Uit de op het prachtige vaandel aan welks kroon talrijke medailles prijkten voorkomende jaartallen bleek dat het laatste het jaar was waarin het eeuwfeest is gevierd, naar we vernamen met een groot festival, en bij welke gelegenheid het gezelschap het recht verkreeg om den titel van //Koninklijke" harmonie te voeren. Van het station marcheerde het gezelschap, met gevolg ruim 100 personen sterk, naar de stad, omstuwd en voorafgegaan door vele nieuwsgierigen, waaronder vooral de jeugd ruim vertegenwoordigd was, die, in breede reien den stoet openende, de intermede's vulde met luidkeels navraag te doen naar ,/noncle Cies". Onder de toonen eener pasredouble trok men de stad in, die met hare vroolijk wapperende vlaggen, bescheuen door de zachte stralen der zon, nu en dan door het wolkengordijn heendringende, een aangenamen indruk maakte en den vreemdelingen als 't ware een //welkom toeriep. Eerst richtte men zich naar de woning van onzen burgemeester om Z.Ed.Achtb. eene ovatie te brengen en te complimenteeren. Daarna werden op de kiosk op de Markt een drietal nummers uitgevoerd ten aanhoore van velen die op het hooren van de vroolijke toonen der muziek hunne werkzaamheden in den steek gelaten hadden. Vandaar trokken de bezoekers naar de //West- kant" om daar te verpoozen aan de boorden der Schelde, wat voor onze Zuiderbroeders steeds zijn aantrekkingskracht behoudt. Wel vloeit zij ook vond nergens een spoor van den vluchteling. Wel waren er hier en daar verscheidene mannen in de dorpen gezien; zelfs werden er twee personen gearresteerd, op wie de onvolkomen beschrijving van den moordenaar eenigszins pastemaar zij konden hun allibi bewijzen, zoodat zij weer in vrijheid moesten worden gesteld. Was het spoorloos verdwijnen van den moordenaar raadselachtig, nog meer was dit de reden, waarom hij de misdaad had gepleegd. De gedachte aan een gewonen moord om te stelen won veld, daar niet was op te sporen, wie om een andere reden belang zou gehad hebben bij den dood des heeren Von Dobel. Deze had reeds sedert jaren zijn zaken ingekrompen hij speculeerde niet meer voor eigen rekening aan de beurs, nam geen deel meer in nieuwe ondernemingen en beheerde alleen de deposito-gelden van zijn clienten. Er viel ook niet te denken aan een wraaknemingen bovendien zou de bankier toch stellig met een vijand niet zoo vertrouwelijk hebben omgegaan, dat hij hem met jij en jou zou aanspreken. Dit laatste werd door Schwerdtner en den conducteur steeds getuigdde bankier had den onbekende als een vertrouwd vriend zoo aangesproken. Doch dit maakte juist de gedachte aan een moord om te stelen geheel onaannemelijk. En het merk- waardigste van het geheele geval was nog wel, voorbij Temsche als een vrij breede stroom, maar op verre na vertoont ze zich daar niet in de kracht van een zeearm, zooals hier. Verder verspreidden de vreemdelingen zich ook door de stad en aanvaardden met den trein van 5,50 den terugtocht, door velen naar het station uitgeleid. Deze harmonie was het tweede gezelschap, dat na de opening van den spoorweg MechelenTer Neuzen in 1871 aan onze plaats een be zoek bracht. Het fanfarengezelschap //Apollo" alhier zal naar we vernemen heden avond een concert op de Markt geven. Ook in deze gemeente komen eenige ziekte- gevallen bij de varkens voor onder verschijnselen als elders zoo men meent; reeds zijn er eenige overleden, doch ook eenige hersteld. RECHTSZAKEN. De officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg eischte Vrij dag tegen de 5 personen van Borssele, beschuldigd van meineed, voor elk 6 jaren gevangenisstraf. Het zijn alien jongelingen van 1820 jaren. De Koningin-Regentes heeft aan de Eerste Ned. rijwielenfabriek te Deventer, directeur H. Burgers, twee rijwielen besteld, binnen 2 dagen te leveren, welke tot geschenk bestemd waren voor de Prinsen van Bentheim,die te Soestdijk vertoefden. Toen de rijwielen waren afgeleverd, ontving de firma telegrafisch vanwege H. M. bewijzen van tevredenheid over de levering. Uit Oudewater wordt gemeld Een week of vier geleden kwam in verschillende nieuwsbladen het bencht voor, dat de //Oude- waterschc zuivelfabriek", staande in de nabijheid van deze gemeente, in handen was overgegaan eener Duitsche firma, onder den naam van //Export Condensed Milkcompany", voor het fabriceeren van gecondenseerde en gesteriliseerde melk en dat de heer W. de Ruiter (thans directeur aan de zuivel fabriek) als directeur werkzaam bleef aan de nieuwe zaak. Het blijkt alsnu dat de Duitscher, die hier evenals elders door zijn beschaafde manieren en intelligence, het vertrouwen wist te winnen, zekere S. te Keulen, zich voordeed in deze als machthebbende voor gezegde firma te handelen, een gefingeerd spel heeft gespeeld, een week of drie ten koste van derden prettig en wel heeft geleefd en van het overgaan der fabriek niets zal komen. Door een lid van den gemeenteraad van Steenbergen is een aanklacht ingediend wegens beleediging tegen een der onderwijzers aan de openbare school, omdat deze hem in het openbaar en bij herhaling voor //ploert" en //aap van een raadslid" heeft uitgescholden. Het //Volksdagblad" meldt dat in navolging van den Middelburgschen schutter Van der Veer ook te Amsterdam een schutter, C. P., den regiments- commandant Boellaard schriftelijk kennis heeft gegeven, dat hij nimmer zal deel nemen aan de oefeningen der schutterij, noch aan inspectie of parade. Onder de te 's Hertogenbosch tijdelijk onder de wapenen gekomen verlofgangers der verschillende lichtingen van het 2de reg. inf. was er een met edn arm, en een die enkele vingers aan een zijner handen mist. Tevens verscheen een milicien in burgerkleeding, omdat bij een brand zijn militaire kleeding door het vuur was vernield. Te Hoogezand en Sappemeer verspreidde zich Donderdag het gerucht, dat de heer Mr. D. Hoen, kassier te Hoogezand, zijne betalingen had gestaakt. Weldra bleek dit maar al te waar te zijn. Genoemde kassier genoot het algemeene vertrouwen, was betaalmeester voor de firma W. A. Scholten, te Groningen, en deed, naar men zegt, groote zaken. Een groot getal lieden vooral zeer kleine burgers en ambtenaren lijden door den val van den kassier groote schade. Ofschoon bijzonder- heden nog niet met zekerheid bekend zijn, hoort men toch verzekeren, dat vele ouden van dagen hunne spaarpenningen en vele kleine renteniers hun kapitaaltje daarbij hebben verloren. Te Oud-Loosdrecht ontdekte de winkelier G. Kuiper sedert eenigen tijd, dat de steenen vloer in zijn stal begon te rijzen en eenigszins een bult vormde. Hij besloot eindelijk de steenen op te graven en vond toen daaronder gewoon zand, dat er niemand te vinden was, met wien de heer Von Dobel op zoo'n vertrouwelijken voet had gestaan. Met geen enkelen zijner handelsvrienden ging hij zoo vertrouwelijk om hij had geen bloedverwanten, en al had de bankier een grooten kring van bekenden, toch was niemand zoo ge- meenzaam met den nieuwbakken edelman, die trotsch op zijn adel en belachelijk deftig was. Wie was dus de moordenaar en welk doel had deze met het plegen zijner misdaad Deze vtaag hield de politie, de couranten en de openbare meening bezig doch niemand wist die te beantwoorden en de rustelooze na- sporingen der politie bleven voorloopig zonder bevredigenden uitslag. (Wordt vervolgd). doch ruikende naar petroleumdieper gaande ontdekte hij een gemetselden ouden put, waaruit hij de petroleum zoo maar te scheppen had. Vrijdag haalde hij er nog ongeveer hektoliter uit. De petroleum is een weinig troebel, doch brandt in lamp en kooktoestel uitstekend, zonder sporen van water. Een jong paartje, dat zich Vrijdag te Zeven- bergen in het huwelijk wenschte te begeven, moest onverrichter zake van het gemeentehuis terugkeeren, aangezien noch de bruid noch de bruidegom over eene som van /*0,85 kon beschikken, welke ten raadhuize nog moest worden voldaan voor het verschaffen van een der huwelijksbescheiden. Ten nadeele van den heer Zw. in den Open- rijstuin te Rotterdam zijn ruim 600 horloges gestolen, welke deze firma in haar bezit had om te laten dienen als premies bij den verkoop van door de firma geleverde waren. De waarde wordt geschat op 1800. Reeds een 200-tal van de gestolen uurwerken zijn door de politie opgespoord, doch de dader is nog niet in hare handen. De voorloopige hechtenis van W. J. de Vos, in zake den moord op A. E. Hoogsteden, werd door de rechtbank te Rotterdam verlengd. Met een extratrein van ongeveer 60 waggons, getrokken door twee locomotieven is Renz met zijn circus aan het station Weesperpoort te Amsterdam gearriveerd. De heer E. Renz, de directeur, Kon. Commis- siensrath, brengt zijn geheele circus-personeel mee. Het telt een 500 personen, waaronder 137 ballet- danseressen en verder is het circus 167 paarden sterk. De Geschaftsfuher of vertegenwoordiger, de heer G. Reich, was reeds een week of zes te Amsterdam om de noodige maatregelen tot ontvangst te treffen. En onder leiding van den directeur der maatschappij //Arena", den heer A. Hartog, heeft men de laatste drie weken gebruikt om het circus zelf voor de voorstellingen in gereedheid te brengen. Verschillende veranderingen heeft de Arena ondergaan. Dat er hard gewerkt is blijkt o. a. hieruit, dat de machine-kamer met de machinerien voor het electrisch licht twee dynamo's samen 260 Ampere, gedreven door twee machines van 50 p. k. in drie weken tijds is opgesteld, terwijl bovendien boven de machinekamer het waterreservoir van 150,000 liter inhoud is ge- plaatst. De machinerieen zijn van de Electricitats Gesellschaft te Berlijn en bij de monteering heeft de ingenieur Lehman toezicht gehouden. In het circus zelf is heel wat veranderd. Tegen- over het vroegere tooneel is een breede rijingang evenals op de plaats van het tooneel zelf. Zij zijn noodig voor de reusachtige optochten en panto mimes, die gehouden worden. Overigens zijn er 600 zitplaatsen bijgekomen, zoodat nu ruim 4000 personen de voorstelling bij kunnen wonen. Naast het gas in het circus zelf is overal elec trisch licht aangebracht, als in de vermeerderde stallen, de opzetruimte enz. Op het dak bevinden zich vier houten huisjes, waarin zes groote elec- trische reflectors zijn aangebracht om het licht naar binnen te werpen en dit is een nieuwig- heid naar buiten op straat bij het uitgaan. Voor het ballet zijn trappen aangebouwd, waar- door het op een podium komt 4,20 M. boven den grond om dan langs sierlijke trappen met platformen in het circus af te dalen. Het orkest bestaat uit 40 musici en bovendien treden voor afwisseling twee dames-kapellen op. Uit Nijmegen wordt gemeld, dat door de langdurige natte weersgesteldheid de ziekte in de aardappelen op onrustbarende wijze is ontstaan, vooral in de witte soorten. Algemeen is de klacht der huismoeders, dat de aardappelen, welke op de markt worden gekocht, en er uitwendig gaaf uitzien, bij het schillen en doorsnijden zoozeer door bederf blijken aangetast te zijn, dat minstens de helft moet worden weggesneden. De hoedanigheid is echter overigens, voor zoover ze niet aan bederf lijden, uitmuntend. Sinds menschenheugenis waren er niet zooveel snij-, sla- en prinsesseboonen als dit jaar, zoodat deze producten buitengewoon goedkoop zijn. De pakketten met geldswaardige papieren, ten bedrage van ongeveer f 20,000, welke in December 1894 aan het postkantoor te Amsterdam werden ontvreemd, zijn dank zij der zorgvuldige bemoeiingen van de justitie hier te lande en in Engeland grootendeels terecht en dezer dagen aan de belanghebbenden terug gegeven. De tweede prijs in de Leeuwarder tentoon- stellingsloterij, een piano ter waarde van f 700, viel ten deel aan een dienstbode. Den eersten prijs verwierf een schoenmaker. Deze moet behoeftig zijn en de f 1300 met de brandkast zullen hem dus wel door een paar winters heen helpen. Te Hengeloo (O.) kwam dezer dagen aan het station een net gekleed heer bij den portier en vroeg onder bijvoeging//dienstde sleutels der privaten. De portier, denkende den inspecteur voor zich te zien, geeft de sleutels, welke hem onder de woorden /yin orde" worden teruggegeven. Daarna maakt de //inspecteur" eenige vertering en vraagt, wat hij betalen moet. z/40 cent, mijnheer." //Dienst„0, dan 20 cent, mijnheer De ffinspecteur" stapt in den trein. De res taurateur vraagt inmiddels, of de inspecteur er geweest is Niemand weet er van. Daar de trein nog voorstond, kon de restaurateur de hem toekomende twee dubbeltjes gelukkig juist nog ophalen. Blijkbaar was de //inspecteur" er op uit, om voor weinig geld zijne verteringen te maken. De Tel. ontving ter plaatsing de volgende gedrukte mededeeling uit Maastricht z/De glasslijpersvereeniging „Vergelding" te Maastricht maakt bij deze bekend, dat haar voor- zitter L. S. Jongen zich sedert het einde der vorige week heeft verwijderd, zonder met de ver- eeniging orde op de zaken te stellen. Zij verzoekt dus aan zijn adres geene voor de vereeniging bestemde brieven, gelden, enz. meer te sturen, doch dit te doen, voor wat correspon- dentie betreft, aan L. Pennings, Singelweg- 50, en voor gelden aan J. Lahey, M. Grachtstraat 52." Op de scheepstimmerwerf //Ooster-Schelde", te lerseke, ontstond Donderdagavond een brand, welke de houten woning van den baas en een belendende loods geheel vernielde. Een gedeelte van den inboedel kon gered worden. De overige gebouwen en de voorraad bleven behouden. Alles was verzekerd, de woning en loods by de Bossche Maatschappij. De brand ontstond in de loods. Wegens de talrijk voorkomende branden in den loop dezes jaars, laat de Brandverzekering- maatschappij der firma De Jong Co., te Amster dam, alom hare inspecteurs de verzekerde gebouwen ect. opnemen, ten einde te controleeren of het verzekerde de aangegeven waarde wel behoorlijk vertegenwoordigt. Men schrijft aan de L. K. uit Bokstel van 27 Aug. Hoewel het wiskunstig zeker vaststond, dat de tegenwoordige aannemer der stationswerken alhier zijne taak niet zou voleinden, omdat hij bij ma- tige berekening minstens 20,000 te laag had ingeschreven, had niemand gedacht dat hij zoo spoedig en op onverklaarbare wijze zou geeclip- seerd zijn. 't Is intusschen te betreuren voor de zestig arbeiders en grondwerkers, die hieronder het meeste te lijden hebben. Denkelijk zal spoedig eene nieuwe inschrijving volgen en het werk voor rekening der borgen, voor zoover er wat te halen valt, worden voort- gezet. De aannemer, wiens eerste groote werk dit was, had zooveel vakkennis van spoorwegbouw, dat hij niet eens een wissel van een draaischijf wist te onderscheiden. En hiermede is alles gezegd. In de afgeloopen week werd te Lommel een dief heel aardig betrapt. Iemand uit die gemeente had sedert geruimen tijd bemerkt, dat de gedienstige geesten hem in zijn afgesloten kelder geburgen varkensvleesch hielpen verorberen. Ofschoon er gedurig bij gewaakt werd, kon men den dader niet ontdekken. De eigenaar bedacht nu de vol- gende list. Hij plaatste een wekker zoodanig, dat men de kelderdeur niet kon openen, zonder den wekker in beweging te brengen. Toen in den voormiddag van den 21 dezer de wekker afliep, ging men zien en vond langvinger als een gejaagd hert in den kelder. Reeds herhaaldelijk is er schande over sproken, dat oud-militairen, met de borst vol eereteekenen, in ons vaderland dikwerf ten prooi zijn aan het nijpendst gebrek, wanneer hun jaren hun niet meer veroorloven, in eigen onderhoud te voorzien. Zooals het in dergelijke gevallen meer gaat, stelt men vaak ook op dit gebied het buitenland als beschamend voorbeeld. Hoe on- gemotiveerd deze ondoordachte verheerlijking van buitenlandsche toestanden is, zal uit het onder- staande blijken. Een politieagent, die dezer dagen in de rue de la Roquette te Parijs surveilleerde, bestudeerde sedert enkele minuten de verdachte bewegingen van een individu, dat in een langen zwarten af- gedragen kiel en een tot op den draad versleten, en gelapte winterjas gekleed, de op zijn weg ge- legen winkels binnenstapte en daar iets te koop scheen aan te bieden. Hij volgde den man, en zag, dat hij gesmokelde lucifers te koop aanbood, De agent arresteerde den landlooper en brachl hem voor den commissaris van politie, die hem in verhoor nam en tot zijn groote verbazing tot de ontdekking kwam, dat de man, die reeds herhaaldelijk wegens frauduleuzen verkoop vat lucifers gearresteerd werd, ridder van het Legioea van Eer was. De arrestant verklaarde //Ik heet Nicolaas Zimmerman, ben 62 jaar oud, ridder vai het Legioen van Eer en woon sedert acht dagen in de rue Julien-La-Croix (een achterbuurt). Ik kan niet ontkennen, dat ik gesmokkelde lucifers heb verkochtmaar ik ben verminkt, aan de linkerzijde bijna geheel verlamd en niet tot werken in staat. Ik ben daar ook te oud voor; niemand wil mij zelfs voor de geringste baantjes, in dienst nemen. Een persoon, dien ik ken, be- last mij met den verkoop van deze licifers en df weinige stuivers, die ik daarmee verdien, zijn maar even toereikend om mij voor den hongerdood te bewaren." De commissaris begaf zich onmiddellijk naar de woning van Zimmerman, waar hij een huiszoeking deed. De landlooper bleek niet te hebben gelogen. Het brevet, de staten van dienst, alle papieren van den ridder van het Eere-legioen werden in de lade van een oude tafel gevonden. Uit deze stukken bleek, dat korporaal Zimmerman van het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2