Algemeeo Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3348. Donderdag 27 Augustus 1896. 36e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Politiek Overzicht. In Duitschland weer een verrassing Toen het ontslag van den Minister Bronsart bekend werd, bracht men dit in verband met de weinige sympathie, die //an allerhochster Stelle' bestond voor het denkbeeld om de middeneeuwsche militaire rechtspleging aan eene herziening te onderwerpen. Thans komt de //Reichsaiizeiger" meedeelen, dat z/het allerhoogste verlangen van Z. M. den Keizer is, in dezen herfst een wetsontwerp betreffende eene hervorming van de militaire strafvordering, beantwoordende aan de verklaring, in Mei door den rijkskanselier in den Rijksdag afgelegd, aan den Bondsraad te doen voorleggen. Ook deze anonieme mededeeling van de Reichs anzeiger wordt rechtstreeks tot het initiatief van den keizer teruggevoerd, zegt de Berlijnsche cor respondent der N. R. Ct. Hohenlohe is zelfs niet hier en waarschijnlijkop zijnRussischelandgoederen. Tot nog toe is het heel ongewoon, dat in het niet-officieele gedeelte van het staatsblad en zonder eenig ministerieel contraseign politieke mede- deelingen van den Keizer geplaatst worden. Daaruit blijkt voldoende, tot welken gespannen toestand de laatste Ministerverandering geleid heeft. De gezanten der Europeesche groote mogend heden te Konstantinopel hebben aan den Tnrkschen Minister van buitenlandsche zaken eene memorie overhandigd, om deze ter kennis van den Sultan te brengen, bevattende het ontwerp eener schikkiug tot oplossing der moeilijkheden met Creta. Omtrent de voorstellen, in de deze memorie gedaan, verneemt men, dat zij neerkomen op het volgende1°. benoeming van een Christen-gou- verneur voor den tijd van vijf jaren, onder waar- borg der mogendheden2°. financieele onafhanke- lijkheid-verklaring van het eiland, onder betaling eener jaarlijksche schatting aan den Sultan3° eene gereorganiseerde gendarmerie met Europeesche officieren4°. onafhankelijkheid-verklaring van het eiland op het gebied der rechtspleging, met een hof van cassatie te Canea. Te voren moet de Sultan reeds over deze voorwaarden zijn gepolst, waarbij Z. M. zich zeer verzoeningsgezind getoond zou hebben. De regeling zal dus hoogstwaarschijnlijk wel worden goed- gekeurd. Wanneer de Cretensers nu maar willen Maar juist in de laatste dagen zijn de //Chris- tenen" aldaar weder uiterst roerig tegenover hunne Muzelmansche mede-bewoners en worden verschei- dene daden van geweld van hen bericht. De bedreiging der Mogendheden dat men hen in FEUILLETON. 6) Zonder eenige bedoeling, als in verstrooi'ing opende hij nogmaals een deur en kwam in een ruime tuinzaal, door het daglicht helder verlicht. Een wand bestond bijna geheel uit glazen deuren. Men kon daardoor een terras overzien, vanwaar een trap naar den zonnigen tuin voerde. Afge- vallen bruine bladeren, waar de wind mee speelde, bedekten het terras en den tuin. De gulden zon- nestralen spreidden zulk een helder licht, dat men kon wanen nog in den zomertijd te zijn. Schwerdtner bleef verschrikt staan en hield de hand omhoog, om zijn oogen te beschutten. De pracht rondom hem benam hem bijna den adem. Een oogenblik voelde hij een aandrang om te vluchten als voor een gevaar of als ware hij op verboden paden. Doch toen hij het hoofd ter zijde wendde, viel zijn blik op een heerlijk schoone schilderij aan den door de zon beschenen wand, die door zijn grootte reeds de aandacht moest trekken. Plotseling werd hij aangegrepen door de grootste nieuwsgierigheid en trad nader. Hij stond voor het levensgroot portret van een schoone jonge dame, zoo prachtig uitgevoerd, dat men zou gewaand hebben haar levend voor zich te zien. In het bijzonder viel het rijke, goud- glanzende haar in het oog. Als door ernstige gedachten beziggehouden waren de oogen onder de bevallig gebogen wenkbrauwen half neerge- slagen. De mond was zeer aantrekkelijk, de licht den steek zal laten, zal echter wel niet zonder heilzame uitwerking blijven. De zaken op 't eiland nemen blijkbaar steeds ongunstiger karakter aan. Uit een aantal tele gram men, te Madrid gepubliceerd, valt het volgende mede te deelen. Een Spaansch convooi met levensmiddelen, be- stemd voor Iguani, is Zondag nabij Cantillo aange- vallen door de opstandelingen onder Babi. Zij opende een moorddadig vuur, doch werden na een hardnekkig gevecht teruggeslagen. De Spaansche kolonels Bizana en d' Agucate hebben nabij Vistahermosa de vijandelijke troepen, die een versterkt kamp betrokken hadden, aange- vallen en uiteengedreven. De vijand liet 19 dooden achter. Bij verschillende andere schermutselingen hebben de opstandelingen 15 man verloreneen aantal paarden en wapenen zijn in handen van de Span- jaarden gevallen. Een particulier telegram meldt, dat de gouverneur van het eiland, generaal Weyler, den koffieoogst bij dekreet geschorst heeft, omdat verscheidene planters beloofd hebben, belasting te betalen aan de revolutionnairen, om vergunning te krijgen, den oogst in te ha] en. Dit klopt niet met een telegram aan de //World waarin verzekerd wordt, dat de voorloopige regeering der opstandelingen heeft bekend gemaakt, dat alien, die dit jaar zullen zaaien of graan verkoopen, beschouwd zullen worden als verraders en met den dood zullen worden gestraft. De voorloopige regeering heeft bevel gegeven, den ganschen oogst te verbranden. Een Amerikaansche Ier, kapitein O'Brien, is uit Philadelphia met een groote lading dynamiet naar Cuba vertrokken. Het weekblad „De Huisvrouw" heeft eene oproeping gericht tot de Nederlandsche vrouwen om aan koningin Wilhelmina bij hare troonsbe- stijging een blijk van trouw en liefde aan te bieden. Het blad twijfelt niet of duizende en tienduizende vrouwen zullen tot dat doel willen mede- werken. Bij het dep. van Kolonien is het volgende, van gister gedagteekende, telegram van den gouver- neur-generaal van Ned.-Indie ontvangen z/Eergister naar Tjot-Basatoel, alwaar bivak opgeslageu. gesloten lippen schenen voortdurend van uitdrukking te veranderen. De eerste indruk was een zachte glimlach bleef de blik er langer op rusten, dan scheen men een spotachtig trekje bij de mond- hoeken op te merkendoch eindelijk kreeg men een indruk van zachte melancholie, die zich over het geheele liefelijke gelaat scheen te verspreiden als de langzaan zich openbarende ondergrond eener fijngevoelige vrouwenziel. Schwerdtner wist niet, wat hem in dit portret zoo sterk aantrok. Hij bespeurde geen verrukking of eenig ander sterk sprekend gevoel. Zonder aan critiek te denken, liet hij het kunstwerk zijn invloed uitoefenenslechts een ding begreep hij men zou dit gelaat uren lang kunnen beschouwen, zonder het karakter te hebben doorgrond. Het toonde een afwisseling van leven, zooals hij nog nooit in een schilderstuk had opgemerkt. Daarbij kwam in hem niet eens de vraag op Wie zou dat zijn Hij genoot den aanblik als van een natuurverschijnsel, waarvan men de verklaring zelfs niet beproeft te vinden. Zijn gedachten zweefden in de onmetelijke ruimte, die zich achter deze gestalte scheen uit te breiden. Hij droomde met open oogen een oud, ver- geten sprookje misschien om dan eensklaps tot de werkelijkheid terug te keeren. Hij knipte met de oogleden, om de vermoeide oogen wat op te frisschen. trad een schrede terug en beschouwde ret potret met meer nuchteren blik. En wonderlijk nu was de uitdrukking van melancholie uit het gelaat verdwenennu lag er een trek van spotlustige vroolijkheid in spot- tend met hemhij gevoelde zich daardoor ontstemd. Gesneuveld een en gewond twaalf militairen beneden den rang van officier. Vijand liet tien dooden achter." Aan het //Hbl." werd heden gemeld z/Toekoe-Baid heeft zich aan kolonel Stemfoort overgegeven." De correspondent der „N. R. Ct." te Batavia seinde eergister z/Zondag werden onze troepen voorbij Anak- Galoeng beschoten twaalf minderen werden gewond, twee gedood. Onze troepen rukten verder op. Kort nadat bekend was geworden, dat Toekoe Djohan weder Toekoe Oemar was geworden, was het zeer geruststellend, te zien hoe de autoriteiten kalm, maar flink, maatregelen namen om //menne- kens" naar Indie te zenden. Van de koloniale reserve vertrokken een paar detachementen en van het werfdepot een 1000 man binnen een paar maanden. Maar seder,t eenige weken is 't alsof er in Indie geen aanvulling van militairen meer noodig is. Van verdere uitzending van detachementeu door de koloniale Reserve hoort men niets, en van het werfdepot gaan nu slechts zoo om de drie a vier weken detachementjes van een 40 a 50 man. Toch zou men uit de berichten uit Indie, moeten besluiten, dat daar nog dagelijks heel wat soldaten, vooral tengevolge van vermoeienis en uitputting, buiten gevecht worden gesteld. En niet alleen in Atjeh, maar ook op Lombok worden zware diensten van de troepen gevergd. Bedenkt men bovendien, dat in October en November a. s. de detacheeringstermijn van twee jaren eindigt van het nog al aanzienlijke getal miliciens, die in die maanden van 1894 (tijdens de affaires tegen Lombok) naar Indie vertrokken en dus meerendeels binnenkort zullen terugkeeren, dan vraagt men zich werkelijk afmoet er niet wat meer, zelfs wat heel veel meer gedaan worden om de werving te bevorderen en te zorgen, dat er wat heel veel meer aanvullingstroepen nog in deze maanden naar Indie vertrekken Men schrijft aan de //Zutph. Ct." De Tweede Kamer zal bij hare terugkomst in September terstond veel werk vinden. Het ontwerp tot regeling der gemeentefinancien is sinds drie weken bij den Raad van State in onderzoek en zal waarschijnlijk nog voor 15 September bij de Kamer worden ingediend. Een van de eerste ontwerpen, die in openbare behandeling komt, zal wel zijn de Suikerwet, waarover de gevoelens, blijkens het Verslag, zeer verdeeld zijn. Ook het Op datzelfde oogenblik hoorde hij een geluid als van het ruischen eener japon en tegelijkertijd zag hij een schaduw bij den glazen wand. Daar hij geen deur had hooren openen, keerde hij zich verrast om en zag een schoone jonge dame op den drempel van een der glazen deuren. Zij had haar geopende parasol op den schouder liggen en de roode voering daarvan weerkaatste een purperen gloed op haar gelaat. Wegens het helle zonlicht kon hij dit gelaat met duidelijkonderscheiden; maar toch herkende hij het origineel van het portret, waar hij voor stond, hij herkende die bevallige ge stalte en vooral het prachtig blonde haar. Wanneer deze verschijning hem een halve minuut vroeger tegemoet was getreden en hem uit zijn droomerig peinzen had opgeschrikt, dan zou hij zeker met zijn houding verlegen geweest zijn. Nu was hij zelfs niet verwonderd. Natuurlijk Hij moest toch eindelijk wel iemand in dit huis ontmoeten, en waarom kon dat niet de dame zijn, wier portret daar aan den wand hing Zonder eenige beschroomdheid boog hij voor haar. De dame sloeg een vluchtigen blik op hem. z/Goeden morgen, mijnheer zeide zij, terwijl ze naar het midden der zaal trad om haar parasol op de tafel te leggen. „\j is zeker mijnheer Schwerdtner //Om u te dienen, jonkvrouw." z/Papa is verhinderd u te ontvangen; zoo valt mij de taak ten deel u in ons huis te begroeten." Zij sprak op koelen, bijna hoogmoedigen toon, daarbij wees zij onachtzaam naar een der stoelen rondom de tafel. Frederik sloeg daar echter geen acht op. Hij was te zeer verbluft. ontwerp tot instelling van kamers van arbeid zal wel spoedig in staat van wijzen komenwant naar ik verneem zal de memorie van antwoord met een gewijzigd ontwerp eerstdaags worden inge diend. Ben ik goed ingelicht, dan zal de regeering wat de organisatie en inrichting der arbeidskamers betreft aan verschillende bedenkingen tegemoet komende conference van rapporteurs met de betrokken ministers moet tot een bevredigend resultaat hebben geleid. De nieuwe wet op het faillissement treedt 1 September a. s. in werking. Faillissement is dan niet meer beperkt tot koop- lieden, doch kan ook worden uitgesproken tegen ambtenaren, particulieren enz. De Staats-Courant van gisteren bevat de statuten der vereeniging Evangelisatie te Schoon- dijke en omstreken, gevestigd te Schoondijke. De vereeniging wordt aangegaan voor den tijd van 25 jaren, ingegaan 26 April 11., en staat op den grondslag van het Apostolisch Christendom, opgevat in den geest van de belijdsnis der Neder landsche Hervormde Kerk. De meestoof de Eendracht te Colijnsplaat zal dit najaar voor het laatst werken en zal men, na afloop dier campagne wel tot verkoop van het gebouw overgaan. Werd er vroeger van 40 tot 50 gemeten ter bewerking aangegeven, de vorige week bedroeg dit getal slechts 8 gemeten. In het Arnh. en Geld. Nieuwsblad komt het volgend schrijven voor, waarvan de opname in andere bladen wordt verzocht. Mijnheer de Redacteur Mag ik U beleefd verzoeken een plaatsruimte af te willen staan in uw veelgelezen blad, ter waarschuwing van vele vaders en moeders van huisgezinnen, waarvoor ik U bij voorbaat voor deze opname vriendelijk dank zeg. Het betreft dan Een treurig voorval in de weesinrichting te Neerbosch. In de maand April van het jaar 1895 werden van mij als weduwnaar 3 kinderen opgenomen ter verpleging in de Weesinrichting te Neerbosch, waarvoor per jaar circa /150 wordt betaald. Een der 3 kinderen, zijnde een jongentje van circa 4 jaar, was ziekelijk en aangehaald door klieren, waarom hij oogenblikkelijk in het ziekenhuis aldaar werd opgenomen. In de maand Augustus van het vorige jaar ben ik daar een bezoek wezen brengen, en aan- gezien ik tot en met Zaterdag 18 Juli jl. niets omtrent zijnen ziekenlijken toestand vernam, zoo //Is u de barones? Werkelijk? Is u de dochter van baron Hugo von Ellerich z/Vindt ge dat zoo vreemd vroeg zij met een blik, die hem moest terugwijzen binnen de be- tamelijke perken. Doch Schwerdtner had geen kennis van den toon der salons. In zaken van etiquette was hij nog zoo onkundig als een kind. ,/Waarachtig, het is belachelijk, dat ik het niet dadelijk begreep, toen ik daar voor uw por tret stond Maar mijn geheugen hield geen ge- lijken tred met de jaren." z/Uw geheugen?" z/Neem mij niet kwalijk, jonkvrouw Ik spreek voor u in raadselen. Ik zinspeel op een herin- nering uit mijn jeugd. Ik ben uit Berghausen, let stadje waar pw landgoed dicht bij ligt." z/Ach ja," zeide zij misnoegd, //papa heeft daarvan gesproken. En nu wilt ge zeggen, dat ge mij daar reeds vroeger gezien hebt. Dat moet wel lang geleden zijn, want ik ben daar in twaalf aar niet geweest." vDat weet ik, het is dertien jaar geleden. Ik doolde rond tusschen de stad in het landgoed van uw papa. Daar kwam het rijtuig van den baron aanrijden, de lichte kales met de appelschimmels, ik weet het heel nauwkeurig. En weet ge, waarom ik dien dag en die ontmoeting zoo lang heb ont- touden Wel, ik had destijds mijn eerste sprookjesboek gelezen. Dat mag vreemd schijnen; want ik was reeds een lang opgeschoten knaap van twaalf jaar. Maar men had mij streng en nuchter opgevoed op kosten van de gemeente en mijn leeraren hielden bij het lichamelijk zoowel als lij het geestelijk voedsel voor mij steeds het oog ge- TER YEIZEVSIHE (01R4YT. Uit blad verscliijnt Jiaamlag-, Woensdas- en Vrijdagavona, uitsezomleril op Feestilagen, bij den uitgever P. J. V1H OK NAKDK te Ter Semen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1