Gemengde berichten. Als dat nu met dadelijk geschiedt, kan het ons nog veel last veroorzaken en aanleiding geven, dat het yruchtbare Lotnbok niet zoo spoedig tot die ontwikkeling en welvaart komt, waartoe het door de natuur is aangewezen. De N. R. Ct. ontving van haar correspondent te Batavia eergister het volgende telegram Morgen gaan vier bataljons naar de XXII Moekim, naar het gebied van Toekoe Baid. Den 20eten Juui ontving het blad een telegram, dat /onderhandelingen met Toekoe Baid gevoerd doch mislukt" waren, en het blad maakte hieruit de gevolgtrekking, dat generaal Tetter waarschijn- lijk die onderhandelingen aangeknoopt had om den man, die steeds een dubbelzinnige houding tegen- over ons aangenomen heeft, tot het spelen van open kaart te noodzaken. Naar aanleiding van dat telegram verneemt de N. R. Ct. nu uit Batavia van betrouwbare zijde, dat de tijding over het voeren van onder handelingen met Toekoe Baid onjuist is. Zulk een daad, zoo schrijft men, zou geheel in strijd zijn met de door generaal Yetter in Atjeh gevolgde gedragslijn. Van onderhandelen mt Atjehsche hoofden, die ons vijandig zijn, is geen sprake geweest, en zou ook geen sprake kunnen zijn immers, 't is met Atjehsche hoofden anders gesteld dan met hoofden van een staat, waar eenhoofdig gezag heerscht. Onderhandelt men met dezen, dan heeft men waarborg dat aan den wil van vorst of hoofd wordt gevolg gegeven. Atjehsche vijandige hoofden echter moet men onderwerpen, goedschiks of kwaadschiks. Gedurende het laatste jaar aldus wordt aan de Tel. geschreven zijn belangrijke wijzi- gingen en verbeteringen gebracht in de verpleeg wijze van den Nederlandschen soldaat. Yroeger werden enkele artikelen, als peulvruchten, gort en rijst voor het geheele leger in eenige perceelen aanbesteed, terwijl de overige levensmiddelen enz, door aanbesteding, aankoop etc. in de verschillende garnizoens werden verkregen. In elk garnizoen was een Voedingscommissie, welke de belangen van den soldaat op het stuk der voeding had te behartigen en die zorg droeg voor de aanschaffingen ter plaatse. Thans worden behalve de vermelde artikelen o. a. ook inlandsch spek en gebrande koffieboonen voor het geheele leger aanbesteed, terwijl voor aardappelen, groenten en kruideuierswaren, melk enz., in den regel ook aaubestedingen worden ge houden en de contracten aan de goedkeuring des Ministers zijn onderworpen. Werden voorheen de eerstgenoemde artikelen door de leveranciers naar de garnizoenen verzonden, thans wordt ook het stelsel beproefd om voorraden in een algemeen rijksmagazijn te Amsterdam op te si aan en van daar uit naar behoefte de garni zoenen te voorzien. Door al deze maatregelen is een vinniger concurrentie uitgelokt en is meer contact met den groothandel verkregen. Vooral wordt het nieuwe stelsel toegejuicht, omdat de officieren van den troep veel minder, eigenlijk in het geheel geene bemoeiingen meer hebben met de verzorging hunner manschappen, en voorts wordt de hoedanigheid van het spek en van de koffie bijzonder geprezen. Dat op last van den Minister van oorlog uit- sluitend inlandsch spek moet worden aangeschaft, dat door eene deskundige commissie van inten- danten wordt gekeurd, is waarlijk een van de grootste en tevens meest gewaardeerde verbeteringen, welke in de laatste jaren in de voeding van den soldaat zijn gebracht. Werd nu nog in zake het vleesch, dat niet uit. eigen militaire slachterijen wordt ontvangen, eene even groote en doeltreffende verbetering inge- voerd, als reeds voor het spek heeft plaats gehad door veel jonger, veel zwaarder en minder mager vee te eischen, dan zou werkelijk in eene groote leeinte en in eene dringende behoefte worden voor zien en tevens was dan een einde te verwachten van den jaren langen vruchteloozen strijd tegen aannemers, die veel te laag inschrijven op het veel te weinig eischende contract, dat o. a. helaas ook geene boete oplegd bij de afkeuring van de aangeboden levende beesten. Men leest in 't //Hbl." Wederom heeft de Munt van het Koninkrijk der Nederlanden een geldstuk geslagen en in omloop gebracht, dat getuigenis aflegt, met welk eene onverantwoordelijke slordigheid de stempels onzer munten worden vervaardigd. gymnastiek-zaal was stellig de blauwe kamer, waar hij met zijn leerling het middagmaal zou gebruiken. Op de ronde tafel in het midden der kamer lag reeds een wit tafellaken uitgespreid. Hier heerschte al meer weelde; Schwerdtner voelde zich daar minder op zijn gemak, hij wist zelf niet waarom. In zijn eentje had hij immers de andere kamers bezocht, doch eerst hier begon hij zich eenzaam te gevoelen. Het scheen hem toe, of het geheele huis was uitgestorvenuit alle hoeken gaapte hem een afschuwelijke, hartverlammende onver- schilligheid tegen. Nog nooit had hij hier een voet inhuisgezet; hij had met baron Von Ellerich nooit anders het verkeer onderhouden dan door briefwisseling, in de laatste jaren ontmoette hij hem slechts eenmaal, dat was bij den rector Krug. Hij kende ook zijn leerling niet en trouwens niemand van zijn ioekomstige huisgenooten. (Wordt vervolgd). Thans geldt het niet den beeldenaar der Koningin, ook niet het kantschrift, maar wel het eenvoudigste gedeelte van den stempel, nl. de letters en cijfers der tegenzijde. Bij een gedeelte der nieuwe kwarijes ontbreekt aan de N in het woord CENTS de voet der eerste verticale lijn, terwijl het jaartal 1896 bij alle kwartjes uitermate gebrekkig isde 1 en de 8 staan goedde 9 is dikkker, hooger of zwaarder, zooals men het noemen wil, staat te ver van de andere cijfers en helt naar rechts over, terwijl de 6, van een zelfde type als de 9, vertikaal staat en vlak bij de 9. Achter het jaartal staat een minimaal //puntje". De schrijver beveelt het bezichtigen van munt- verzamelingen aan, om daaruit te leeren, hoeveel beter en mooier werk op dit gebied in vorige eeuwen werd geleverd. De gemeenteraad van Schoonhoven heeft besloten eene som van f 150 te bestemmen tot opluistering van het Koninginnefeest op 31 dezer, in overleg met de feestcommissie. Ter gelegenheid van den jaardag der Konin gin zal de heer M. H. van 't Kruijs Vrijdag op het orgel in de groote kerk te Rotterdam onder meer een uitvoering geven van onze eigen volks- liederen en verder van de volksliederen van vele landen in Europa, Azie, Afrika, Noord- en Zuid- Amerika, te samen 34. Yrijdag werd in de vergadering van den gemeenteraad te Oostburg o. a. medegedeeld, dat door Gedeputeerde Staten aan den raad ter mede- deeling een besluit was gezonden, waarbij de heer VG., pastoor aldaar, twee klassen in den hoofde- lijken omslag was verlaagd. De raad legde zich onder protest bij de beslissing van het Gedepu- teerd college neder en sprak zijn leedwezen uit dat genoemd college blijkbaar geen vertrouwen in hem stelde. TER NEUZEN, 24 Augustus 1896. In de op Donderdag 27 Augustus a. s., des voormiddags te 10 uur, te houden openbare ver gadering van den gemeenteraad alhier, komen de navolgende punten in behandeling Vaststellen gemeente-rekening 1895; idem rekeningen burgerlijk armbstuur en grindweg- commissie 1895; idem begrooting burgerlijk arm- bestuur 1897 aanbieding gemeente-begrooting 1897; verzoek om te graven sloot bij Kerkhollaan te vervangen door rioleeringbrief ontvanger registratie en domeinen overdracht rijks-gronden aan de gemeentevoorwaarden straatreiniging ingekomen stukken. J.l. Zaterdag werd door Burg, en Weth. dezer gemeente aanbesteed le perceel. Het leggen van klinkerbestrating en riolen, met bijlevering van materialen. Hiervoor werd ingeschreven door de heer Joh3 van der Yelden voor f 940 en G. van der Peijl voor f 880. 2e perceel. Het dempen, graven en schoonmaken van slooten en maken van rioleering bij de Kerk- hoflaan. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren G. van der Peijl voor f 950 en Joh8 van der Velden voor 913. Beide inschrijvers zijn alhier woonachtig. De gunning is a] snog voorbehouden. Bij de Vrijdag te Middelburg gehouden aan besteding van het maken van werken tot verdediging van het strand voor Ter Neuzen, raming 3500, hadden ingeschreven de heeren M. van den Hoek voor 3640, D. de Doelder voor f 3333, J. de Bree Ez. voor 3277 en A. Tholens Dingz. voor f 3230alien te Ter Neuzen. (De laagste inschrijver bereids Yrijdag door ons medegedeeld.) Algemeen worden de uitkomsten bij de rooiing der aardappelen als buitengewoon aangegeven, daar men op vele plaatsen 120 a 130 VI. zakken per geinet delftgerekend als gewoon is men uiterst tevreden 1 zak per 3 roeden te bekomen, of 100 zak per gemet. Over de opbrengst alzoo niet te klagen heb- lende blijft daarentegen de prijs gedrukt en wordt naar verbetering dienaangaande zeer verlangd. Over het algemeen wordt in deze en om- iggende gemeenten, ten gevolge van den drogen zomer, in de polders veel wild waargenomen. Ook uit Zuid-Beveland meldt men van veel lazen, terwijl daar ook groote troepen patrijzen worden gezien. In den Emmaniel- en de Valkenissepolder is \et wild zeer talrijk, daar er in die polders ook veel minder jacht opgemaakt wordt. Sommige aren wordt in genoemde polders in het geheel niet gejaagd. Philippine. Als een verblijdend teeken kun nen wij melden, dat in de afgeloopen week bij let bestuur dezer gemeente een schrijven van de regeering is toegekomen, dat nog de spuiboezem noch de haven zal worden uitgediept, maar dat er maatregelen worden beraamd om Philippine voor vele jaren uit den bestaanden nood te redden. Biervliet, 23 Aug. Heden had de bevestiging en intrede plaats van den heer J. Homburg, cand. tot de H. dienst. Ds. De Veer van Middelburg trad in een welsprekende rede naar aanleiding van Jacobus 1 215 als bevestiger op, terwijl de conftilent Ds. Dijkman te Breskens, Ds. Van Melle te Sluis en Ds. Verweijs te Burg (m Schouwen) aan de inzegening deelnamen. Zoowel deze prediking als de intrede die's namid- dags volgde en gehouden werd naar aanleiding van Joh. I vers 43 eerste gedeelte werd door de ingezetenen van allerlei gezindte en ook door vele vreemdelingen met aandacht gevolgd. Ook te Bruinisse heeft de varkensziekte sedert eenige dagen vele offers gevraagd, er zijn daar reeds ruim 30 dieren bezweken, en velen tot spotprijzen, uit vrees verkocht, waaronder zeer zware. Te Ierseke is de varkensziekte bijna als geeindigd te beschouwen. Er zijn in 't geheel 74 varkens ziek geweest, waarvan 38 zijn afgemaakt en 34 geslacht1 dier is hersteld en 1 nog ziek. Vrijdagochtend is eene lading kolen, geborgen in de loods van den kolenbond te Zoutelande, door broeii'ng in brand geraakt. Een bewijs, dat de aardappelen in de om- streken van Zalt-Bommel bijna geen waarde hebben, of dat de visch er zeer duur is zegt het Utr! Dbl. is, dat, toen voor zeven levende botjes een mud aardappelen in ruil geboden werd, de koop niet werd gegund Volgens het Volksdagblad heeft de klompen- schutter Duivenstein in Den Haag thans een brief van de schutterij-autoriteiten ontvangen, waarin hem gelast wordt zijn schutterspak te komen in- leveren op heden, Zaterdag. Men schijnt dus genoeg van den lastigen klant te hebben. D. is van plan Dinsdag zijn pak terug te brengen en zijn vriendjes, mede anti-schutters, roepen de Haagsche bevolking op om daar de noodige drukte bij te maken. Het schijnt dat de firma Regout de hoop begint te verliezen, de werkstaking op de door haar gewenschte wijze ten einde te brengen Zoo veel is zeker, dat er op de glasslijperij van het werk niets terecht komt; met opoffering van enorme sommen gelds heeft men het uitgehouden, maar den van beiden zal moeten geschieden o:' de clientele laten verloopen, of de stakers terugnemen. Aan boord van een schip, toebehoorende aan de stoomboot-maatschappij //Zuid-Holland" en liggende in den Nieuwen Waterweg, had eergisteren een ontzettend ongeval plaats. Door het springen van een stalen tros werd het hoofd van een gehuwd werkman verbrijzeid. De man laat vrouw en drie kinderen na. Het lijk is naar Rotterdam vervoerd. Eergisteravond werd het station te Rozendaal door een Engelschman in rep en roer gebracht. Om half zeven kwam hij in de wachtkamer derde klasse en legde met veel drukte zijn geld, ongeveer 400 gulden, op de tafel. Met woeste gebaren verbood hij het publiek, aan zijn geld te rakfen zijn luidruchtigheid lokte natuurlijk een groot aantal nieuwsgierigen, maar niemand kon wijs worden uit de wartaal die de man uitsloeg. Hij had een plaatsbewijs naar Antwerpen, en men trachtte den man met een zoet lijntje in den trein te krijgen, maar hij wilde van niets hooren. Daar de vreemdeling niet dronken was, maar blijkbaar aan zenuwoverspanning leed, ontbood de brigadier der marechaussees doctor Heygst, die verklaarde dat de man in dezen toestand niet verder mocht reizen, maar te Rozendaal moesl verpleegd worden. Het geld moest nu ingepakt worden, maar den Engelschman verzette zich zoo woest daartegen, dat er vier marechaussees en eenige spoorwegbeambten aan te pas kwamen. Op weg naar het stadhuis bleef hij razen en tieren, zoodat het stille Rozendaal geheel in opschudding werd gebracht. Men schrijft uit Harderwijk aan de Stand. Benevens het oudste lid der kassiersfirma S. H. W., die voor ruim twee weken gevankelijk naar Zwolle werd getransporteerd wegens het in omloop brengen van valsche handelspapieren, bevindt zich sedert jl. Zaterdag ook een jonger lid der firma in verzekerde bewaring, terwijl een derde breeder in het ziekenhuis te Utrecht is opgenomen. Gedu rende een dag of tien, sinds de eerste arrestatie, werden de uitgangen van het huis door de politie bewaakt, thans zijn de politieposten ingetrokken en volgens een bericht in de Harderwijker Ct. is thans de firma failliet verklaard. Er moet een aanmerkelijk passief zijn en velen, die hun spaarpenningen onder berusting der firma hadden, zien zich van alles beroofd. Men schrijft uit Amsterdam van 22 Augustus Wanneer men Donderdag jl. een blik in en om het stadhuis had geslagen, dan zou men tot conclusie zijn gekomen, dat de malaise in Amster dam nog zoo groot niet is, en dat het huwelijk nog altijd in eere wordt gehouden. Een honderd vijf en twintig paren melden zich successievelijk aan om door den ambtenaar van den burgerlijken stand in den echt te worden opgenomen. We hebben wezenlijk medelijden met den wethouder Scholvink, die zulk een corvee moest verrichten. Het ging echter nogal vlot, want er waren slechts 24 paren, die in de tweede klasse, dus ieder afzonderlijk, trouwden, terwijl 101 paren in de derde klasse, d. i. bij groepjes, of alien tegelijk door Hij men's band omslingerd konden worden. Als men nu nagaat, dat ieder paar vier ge- tuigen, ouders, bloedverwauten en vrienden mee- bracht, dan kan men begrijpen welk een ophooping van menschen in de veel te kleine lokalen werd veroorzaakt. Om niet half te stikken, zochteu vele getuigen uit de wachtkamer der tweede klasse, hun toevlucht op straat en zelfs de ambtenaar, die daarna de getuigen, enz. liet teekenen, moest nu en dan naar buiten om versche lucht te happen. Gedurende zijn vijftienjarige ambtelijke loopbaan had hij nog nooit zoo iets ondervonden. Voor de menschen van de derde klasse was volkomen geen plaats en dezen hoopten zich dan ook maar op op de binnen- plaats, waar bruiden en bruidegoms, getuigen en bloedverwanten dooreen stonden. Gelukkig regende het niet. Men schrijft uit Venloo Toen hij zich even over de Duitsche grenzen begaf, werd verleden week de winkelier M. B., die verdacht werd in een smokkelpartij betrokken te zijn, door de Duitsche politie in hechtenis genomen, eerst naar Wachtendonk en vervolgens naar Kempen overgebracht. Vandaar werd hij voor eenige dagen naar Kleef vervoerd. Te Kevelaar hield de trein juist stil, toen er een processie arriveerde. Zijn beide begeleiders, die niet onge- voelig waren voor vrouwelijk schoon, bemerkten onder de bedevaartgangsters eenige zeer lieve kopjes, die zij besloten eens op hun gemak te gaan bewonderen. Zij stapten voor dit doel uit den trein en lieten hun gevangene alleen. Zonder het zelfs in de verste verte te vermoeden, ver- meerderden zij daardoor het aantal ,/slachtoffers der liefde" met twee. Want nauwelijks hadden beide bewakers den waggon verlaten, of M. B. maakte de deur van het coup£ aan de andere zijde open, wierp ze wederom dicht en zette het op een loopen. Voort ging het, over heggen en hindernissen en ten slotte door het riviertje de Niers, in razende vaart achtervolgd door zijne bewakers. Want deze hadden spoedig de ont- snapping bemerkt en begonnen onmiddellijk de vervolging. Doordien zij echter moeielijk door de menschen op het perron heen konden en bovendien de geheele lengte van den trein om moesten loopen, kreeg B. een niet onbeduidenden voorsprong. Toen B. den anderen oever van de Niers bereikt had, was een zijner vervolgers reeds halverwege de rivier. Hij scheen echter den overtocht niet veilig te achten, want van een verder voorwaarts gaan zag hij af. B. vluchtte toen in een bosch, van waaruit hij onder tal van bezwaren, en steeds door de politie achtervolgd, na twee dagen en nachten deNederlandschegrensbereikte. Woensdag- morgen om 5 uur arriveerde hij in zijn woning alhier, alwaar hij door familie en later door talrijke vrienden en kennissen met open armen ontvangen werd. Het geval wekt, zooals vanzelf spreekt, hier veel opzien. Algemeen geeft men zijne tevredenheid te kennen over deze bijna wonderdadige ontsnapping. Dat die //dummen Hollander" wel eens //den klugen Deutschen" te slim af kunnen zijn, hebben de beide bewakers van B. op eene voor hen alles behalve prettige mauier weer eens ondervonden. Te Bingen wordt in de koffiehuizen een schoppen wijn, dat anders 40 tot 50 pfennig kost, thans verkocht voor 25 pfennig, om opruiming te houden in de kelders tot berging van den aanstaanden wijnoogst, welke zeer overvloedig belooft te zijn. Daar waar 300 meters boven den spoor weg, die door het binnenste van den Gotthard heen van Gbschenen naar Airolo loopt, de Reuss in wilde vaart en met geweldige sprongen schuimend en donderend over de rotsblokken stort en hoog boven den bergstroom een grootsche brug van granietblokken, met den spanning van 8 meters, het Urner Loch met den woesten Schollenenweg verbindt, waar links van den weg de rotswand een dertigtal meters diep haast loodrecht naar omlaag gaat en rechts een rotsmuur van ettelijke honderden meters opstijgt, -daar werd den 25 September 1799 een verwoede strijd gestreden. Van de Italiaansche zijde opdringende naar het nocrden van Zwitserland en de Eransche armee voor zich uit drijvende, was Soewaroff met zijn Russische legerkorps tot aan de Teufelsbriicke voort- geworsteld, en daar, in dat onherbergzame oord, grootsch en woest, leverden Russen en Franschen elkaar een titanenstrijdwant met de overtuiging, dat dit punt beslissend zijn zou, trachtten de Eranschen hunnen vijanden den overtocht over die brug te belettenmaar met den moed der wanhoop vochten ook de Russen als duivels, daalden in de lergkloof af, klauterden onder het moordend vuur lunner tegenstanders aan de andere zijde tegen den rotswand op en zegevierden. Ter herinnering aan dat wapenfeit wordt thans in de rotsen, beneden die ,/Duivelsbrug," aan de overzijde van den straatweg een monument van relossale afmetingen uitgehouwen. Men had gehoopt, het nog in dit najaar gereed te krijgenmaar uit Zwitserland wordt thans ge- meld, dat het zeer ongunstige weder van dezen zomer den uiterst moeielijken arbeid zoodanig heeft vertraagd, dat het reuzengedenkteeken eerst in 1897 zal kunnen worden voltooid. Bijna een eeuw na dien verbitterden en bloedigen strijd tusschen Russen en Eranschen zullen dus in 't volgende jaar die thans zoo innig verbroederde natien gezamenlijk de inwijding bij woning van een monument, dat voor de wereld zal getuigen niet enkel van den heldenmoed van twee legers, maar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2