Algemeen Nieuws- en Advertentiebiad Zeeuwseli-Vlaanderen. Mo. 3347. voor SIf EIBIIAIIIB. Dinsdag 25 Augustus 1896. 36e Jaargang. A F K0N D IGIN G. Birinenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte b^ekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Poiitiek Overzlcht. De troebelen in verschillende deelen van het Turksche rijk duren nog steeds voovt en het laat zicb aanzien, dat er niet spoedig een einde aan FBUILLETON Peinzend streek Schwerdtner de hand langs het voorhoofd. Bij de voorstelling, hoe de moordenaar hem in zijn simmering den zakdoek met chloroform over het hoofd moest geworpen hebben, werd bij hem een herinnering levendig. Eenigszins twijfelend zeide hij, dat bet hem had geschenen, alsof er plotseling een reusachtige gestalte voor hem had gestaan, die de lamp aan de zoldering uitdeed. Vervolgens was bet, of hij een naam hoorde roepen, of een kreet van iemand die in angst verkeerde; bet rechte wist hij er niet meer van. De raadsheer luisterde met gespannen aandacht. ,/Kunt ge u niet een klinkletter of een gedeelte herinneren, dat duidelijk te onderscheiden was Schwerdtner dacht nog eens ernstig na. z/TevergeefsIk weet er niets meer van op dit oogenblik althans niet vGe weet echter zeker, dat de bankier een naain riep //Ik geloof bet, dat moet zijn asthmatisch hijgende stem geweest zijn, welke mij dadelijk opviel bij den dikken man. Doch de stem klonk onnatuurlijk schril op dat oogenblik, ik werd er door geschokt. De bedwelming door de chloroform maakte mij echter onmachtig om de oogen te openen of een duidelijker indruk te krijgen. Ik had een gevoel, alsof men mij de hersenen uit het hoofd bad genomen tot aan mijn ontwaken had ik geen gedachten en geen gewaarwordingeu meer." zal komende ijverzucht tusschen de groote mogendheden belet eendrachtige samenwerking en een krachtig optreden tegeuover de talmende Porte Het blijkt dan ook nog niet dat, zooals een Ber- lijnsche correspondent van de Daily Telegraph aan zijn blad heeft gemeld, de vooruitzicbten voor de toekomst bevredigender dan te voren waren. De Duitscbe regeering, bad genoemde correspondent van een booggeplaatst Duitscb Staatsman ver- nomen, zou met genoegen hooren, dat Engeland, Erankrijk en Rusland tot een overeenkomst geraakt waren, welke alien mogendheden veroorloofde te Konstantinopel eensgezind op te treden. Duitsch- land zou elk voorstel aannemen, dat den betrokken mogendheden aangenaam was, doch niet zelfs voorgaan. Het is twijfelachtig, of Duitschland's bondgenoot, Oostenrijk, erg gesticht is over de eensgezindheid tusschen Rusland, Erankrijk en Engeland, welke buiten het Drievoudig Yerbond om tot stand is gekomen en waardoor de Oostenrijksche Minister van Buitenlandscbe zaken de leidende rol heeft verloren, welke hij een tijdlang in de Oostersche quaestie gespeeld heeft. En terwijl de mogend heden aldus met ijverzuchtige intrigeus tijd verspillen, duren de onlusten op Kreta voort. Van de zending van Zihni pacha wordt weinig verwacht. Hij is naar Kreta gezonden om op den grondslag van het verdrag van Halepa met de opstandelingen te onderhandelen, doch, nadat de Porte hem aan de Kretenzische opstandelingen heeft laten verklaren, dat ze hun eischen niet kan inwilligen en de opstandelingen daarop verdere onderhandelingen afgeslagen hebben, zal vermoe- delijk de opstand weer met vernieuwde kracht doorgezet en uitgebreid worden. Uit Athene is weliswaar gemeld, dat prins Berowitsj den Turkschen troepen last gegeven heeft, zich in de steden terug te trekken, hetgeen beschouwd werd als een voorteeken van een vrede- lievende oplossing, doch aan dit bericht kan geen groot gewicht worden gehecht, daar de losbandige Turksche soldaten zich weinig om de bevelen van den gouverneur plegen te bekommeren. Yolgens officieele mededeelingen uit Konstanti nopel zijn 500 Kretensers, die van het eiland sre- vlucht waren, naar Kreta teruggekeerd. Ze hadden 10000 geweren, 70000 patronen en drie berg- kanonnen meegebracht,. Buitendien zijn 28 Grieksche officieren met 2000 chassepotgeweren geland. In het district Pyrgolitza bij Kandia hebben bloedige gevechten plaats gehad. Tien dorpen en eenige steden zijn geplunderd. z/Zoudt ge den naam herkennen, als iemand dien weer noemde z/Ikdenk ja," antwoordde Schwerdtner weifelend,/inaardan alleen als ik hem in denzelfden toon hoorde z/Zijt ge er zeker van, dat het werkeiijk een naam was Weder aarzelde Schwerdtner. De juist gestelde vragen van den raadsheer bedoelden natuurlijk niets anders, dan een helder licht te werpen op feiten, waarvan hij als 't ware sluimerend iets had waargenomendoch hij wenschte zich niet verantwoordelijk te zien voor gissingen, die van hem door de politie als feiten zouden worden aangenomen. z/Kan het misschien ook een scheldwoord of anders een angstkreet geweest zijn. //Dat is niet onmogelijk bekende Schwerdtner. Met een zucht leunde de raadsheer in zijn stoel. z/Hebt ge verder nog iets mede te deelen?" z/Ik weet verder niets." //Wees dan zoo goed dit proces-verbaal te onder- teekenen en houd u gereed voor verdere verhooren, als die noodig mochten zijn. Als ge later meer tot kalmte zult gekomen zijn, gelukt het u mis- sdhien toch nog, u dien naam of dien kreet duidelijker te herinneren." Schwerdtner onderteekende het proces-verbaal en ging met een zucht van verademing heen. Zijn hoofd deed hem pijn, elke zenuw aan zijn lichaam scheen te trillen. Hip snakte naar rust, naar een afwezigheid van alle gedachten en met afschuw doorzag hij, dat hij niet spoedig het afgrijselijk tooneel van dezen morgen zou kunnen vergeten. Het zou hem nu zeer pij In T menos hebben de Mahomedanen, door Turksche troepen ondersteund, ettelijke dagen lang tegen christenen gestreden. Ook de verhalen van al of niet plaats gehad hebbende gruwelen blijven rijkelijk stroomen. De jonge czaar van Rusland heeft, alvorens Weenen te bezoeken, de bevolking van Hongarije voor zich weten in te nernen, door aan het nationaal museum de sabel van vorst George Rakoczy te schenken. Het wapen hoorde thuis in het keizer- lijk Russische hofmuseum, doch bevindt zich tijdelijk op de tentoonstelling te Buda-Pest. De Russische gezant. te Weenen, graaf Kapnist, stelde den Mi nister van Buitenlandsche zaken, graaf Goluchowski, scliriftelijk hiervan in kennis. In dit schrijven heet het, dat zijn keizerlijke meester, vernemende welk een groote belangstelling er in Hongarije voor dit historisch stuk bestaat, hem de overhandiging van dit geschenk heeft opgedragen, waarmede de keizer te kennen wil geven, hoezeer hij de harte- Iijkheid op prijs stelt, welke de verhouding tus schen het Russische keizerrijk en de Oostenrijksche monarchie kenmerkt. Graaf Goluchowski dankte in een schrijven, waarin hij meedeelde, datkeizer- koning Erans Jozef door deze lieve attentie zeer getroffen was en graaf Kapnist opdroeg keizer Nicolaas zijn oprechten dank te betuigen. In Italie is men het niet eens over de betee- kenis, die gehecht moet worden aan de reis van den Russischen majoor Leontieff naar Rome. Uit de besprekingen, die hij gehad heeft met minister-president Di Rudini en andere leden van het kabinet, sohijnt echter opgemaakt te mogen worden, dat zijn zending niet van gewicht ontbloot is. Den minister-president was er waarschijnlijk veel aan gelegen op de hoogte te komen van de werkelijke bedoeling van den negus en van de stemming der Abyssiniers. Yolgens majoor Leon tieff hebben de onderdanen van den negus nog zeer oorlogszuchtige neigingen, doch zou Menelik er voor zijn op //de bekende voorwaarden" vrede te sluiten, en daar Di Rudini eveneens graag een einde wil maken aan de treurige Afrikaansche kwestie, is het niet twijfelachtig, of het sluiten van den vrede is nog slechts een vormenkwestie, welke binnenkort een bevredigende oplossing zal krijgen. Engeland zal in het laatst van het jaar het bezoek ontvangen van Cecil Rhodes, die er op gesteld is zelf voor de enquete-commissie getuigenis te komen afleggen in zake den Transvaalschen inval. Deze inval zal in de eerste plaats een punt van onderzoek uitmaken en Minister Cham- weest zijn, naar baron Von Ellerich te gaan en opname in zijn huis te verzoeken. Het was beter, daarmee tot morgen te wachten, en daarom nam hij zijn intrek in een hotel. II. Toen Erederik Schwerdtner het paleis van baron Von Ellerich binnentrad en naar den baron vroeg, keek de portier hem met onbeschaamde minach- ting aan. De baron was reeds een uur geleden naar een of andere zitting uitgereden, zeide hij, en ging daarop met tergende langzaamheid naar zijn kamertje, waar hij door middel van een elec- trische schel een lakei van de eerste verdieping naar beneden ontbood. Hij Het Schwerdtner als een bedelaar in de ruiine vestibule wachten. Toen de lakei beneden kwam, riep de portier hem uit zijn kamertje toe, dat hij //dien heer daar" r.aar boven moest geleiden, dat het de nieuwe gouverneur voor den jongen baron was, die vroeger dan verwacht werd was gekomen. En de gegalonneerde lakei wenkte //dien heer" genadig, hem te volgen. Frederik onderdrukte zijn ergenishet waren eigenlijk toch slechts ondergeschikte bedienden, aan wie hij zich niet had te storen. Maar toch moest hij zich moeite geven om den onaangenamen indruk ter zijde te zetten. Hij kreeg een gevoel van koude onverschilligheid, dat de innige dank- baarheid jegens zijn vaderlijken beschermer be- koelde. Mocht hij uit het gedrag der bedienden niet opmaken, welke positie hij in dit, aanzien- lijke huis zou innemen De stem van den lakei, die hem door een berlain heeft beloofd president Kriiger uit te noodigen der commissie alle stukken, die hij wenschelijk acht, voor te leggen. De Kaapsche commissie zal denzelfden weg volgen en ver- moedelijk zal Rhodes de eerste getuige zijn, die gehoord wordt. In Bulgarije duurt de ministerieele crisis nog voortZankoff heeft al zijn politieke vrienden te Sofia bijeen geroepen om met hen te beraad- slagen over de vorming van een liheraal ministerie. Het aftreden van Stoilow en de ontbinding der Kamer worden meer en meer als zeker beschouwd, doch men ducht tevens muiterij in het leger. Dat ontbreekt er nog aan om van het Balkan- schiereiland een waar Kaphernaum te maken Bij het Departement van Kolonien is ont vangen het volgende van Zaterdag gedagteekende telegram van den gouverneur-generaal Tijdelijke posten Boekit Lamtjong en heuveltop Daman (van de oprichting van deze beide beoosten Boekit Seboen gelegen posten wordt melding ge- maakt in het telegram van 18 Juli) als onnoodig opgeheven. Voor de vestiging van eene colonne beoosten Tjot Matjang tot het beheerschen der XXVI Moekims en der V Moekims Montassik, levert de bevolking der XXVI Moekims klapperstammen. Voorts bevat het telegram de volgende mede- deeling omtrent de gebeurtenissen op Lombok Bende Praja belangrijke verliezen toegebracht door militaire patrouille, waarvan 4 militairen beneden den rang van officier gewond werden. Ten bewijze dat de rustverstoring op Lombok toch niet zonder beteekenis is, kan dienen het volgende telegram aan de N. R. Ct. Batoe Kliau op Lombok werd door den vijand verbrand. Een patrouille van ons werd omsingeld en gedurende drie uren beschoten. Yier minderen van ons werden gewond, een gedood. De vijand had zes dooden. De Resident is op Lombok aangekomen. Het blad ziet in dit bericht, dat de Sasaks in het binnenland van Lombok maar matig dankbaar zijn voor hunne verlossing uit de handen der Balineezen. Dat zij door de laatste zoo onder- drukt werden, zullen de Sasask voor een deel wel aan zich zelven te wijten hebben gehad. Het is voor ons zaak ook dat luie volkje ons overwicht te doen gevoelen en krachtig tot het bewaren van rust en orde en tot werkzaamheid te dwingen. lange, heldere gang had geleid, deed hem op- schrikken uit zijn pijnlijke beschouwingen. z/Hier, dit is uw kamerDaarnaast vindt ge de vertrekken van den jongen baron, uw leerling. Volgens den vasten regel van ons huis wordt om twee uur voor baron Robert en voor u het middag- maal opgediend jn de blauwe kamer naast de speelzaalmaar ik zal u nog wel eens komen waarschuwen." Dien toon van afdalende goedheid, door den lakei aangeslagen, vond Erederik onverdraaglijk hij kon niet antwoorden en was recht blij, toen hij alleen was tusschen de vier muren. Het vertrek zag er echter zeer behaaglijk uit. J a, hij kon hier best huizen en studeeren Hij had volstrekt geen reden om outevreden te zijn. Zijn prikkelbare fijngevoeligheid maar paste die wel voor een man, die op eigen beenen wilde staan en zich een plaats in de wereld wilde veroveren Na in zijn kamer goed te hebben rondgezien, klopte hij aan op de deur van de aangrenzende kamer en opende die, toen hij geen antwoord kreeg. Hij kwam in een matig groot vertrek, dat klaarblijkelijk tot leer- en schrijfvertrek van den jongen baron diende. Maar waar was zijn leerling? Ja, het was nog geen middag, Robert zou dus nu in het gymnasium zijn. Natuurlijk, het was zijn eigeu schuld, dat hij op zoo'n ongunstig uur gekomen was en niemaud aantrof om hem een vriendelijk welkom toe te roepen. Peinzend giDg hij verder en opende ook de volgende deur. Hij kwam nu in een kleine zaal, waar verschillende benoodigdheden voor lichaams- oefening aanwezig waren. Het vertrek naast deze TER \El/;E\N(IIE OI KUi nit 1>lail verschijnt VIn»ml»if-, Woenatlas- eo Vrijdagavond, nitgezonderd op Feesfdagen, bij den uitg-ever P. J. VAI IIK lAiCDE te Ter De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad i8 belegd tegen llauderdag den 37 Augustus 1 Hilti, des voormiddaga ten 10 ure. Ter Neuzen, den 24 Augustus 1896. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 13 Augustus 1896 is vastgesteld de volgende verordening lERORnEKIIKii tegen danaparlijen in voor het publiek toegankelijke niet vaste lokalen. De Raad der gemeente TER NEUZEN BEiLUITi vast te stellen de navolgende verordening tegen danspartijen in voor het publiek toegankelijke niet vaste lokalen. Artikel 1. Danspartijen in voor het publiek toegankelijke niet vaste lokalen zijn verboden. Artikel 2. leder, die zoodanige danspartij toelaat of daaraan deelneemt, wordt gestraft met eene geldboete van hoogstens vijf en lunniig gulden. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Ter Neuzen, den 13 Augustus 1896. (Get.) J. A. VAN BOVEN, Voorzitter. J. DIELEMAN, Secretaris. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland, volgens hun bericht van den 22 Augustus 1896, no. 4145/', 3e afdeeling, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging gescbiedt waar het behoort, den 24 Augustus 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, (get J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Afgekondigd ter behoorlijke plaatse door mij Ooi'.nki.is Klaassen, inspecteur van politie der gemeente Ter Neuzen, op heden den 24 Augustus 1896. (get.) O. KLAASSEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN verklaren dat de afkondiging dezer verordening werkeiijk op de voorschrevene wijze heeft plaats gehad, op heden den 24 Augustus 1896., Burgemeester en Wethouders voornoemd, (get.) J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Voor eensluidend afschrift, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1