Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. a s u 3 s. a 3 3 a; i\o. 3346. Zaterdag 22 Augustus 1896. 36e Jaargang, Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. t*olitieli Overzicht. Groote vreugde heerscht er in Cettinje over de verloving van den kroonprins van Italie met de schoone, 23jarige prinses Helena, de oudste van de vier nog ongehuwde dochters van den Vorst der Zwarte Bergen. Op het eerste gezicht heeft dit bericht iets verrassends. Men is nog niet gewend aan hu- welijksverbintenissen van de groote souvereine buizen met de Yorstengeslachten op het Balkan- scbiereiland. Wei kan men in de verste verte niet van eene mesalliance spreken twee leden van bet keizerlijke huis van Rusland, de Grootvorst Peter Nikolajewitsch en de Hertog George van Leuchten- berg, die met de beide oudere zusters van Prinses Helena zijn gehuwd, zijn aannemelijke zwagers zelfs voor een lid van het huis van Savoye. Maar de verloving van de derde dochter van Vorst Nicolaas met den toekomstigen beheerscher van eene groote mogendheid zet toch een bijzonderen luister bij aan het kleine Slavische Yorstenhuis, dat eene vermeerdering van zijn aanzien in Europa nog wel verdragen kan. De Oostenrijksch-Hongaarsche Minister van buitenlandsche zaken, graaf Goluchowski, is, ter gelegenheid van den jongsten verjaardag van Keizer Frans Jozef, door dezen benoemd tot ridder van het Gulden Vlies. Deze hooge onderscheiding, na betrekkelijk slechts zoo korten diensttijd, wordt algemeen beschouwd als een blijk van bijzondere ingenomenheid van Keizer Frans Jozef met de, op den vrede gerichte werkzaamheid des Ministers, met name wat betreft de bevestiging van het Drievoudig Yerbond en de aangelegenheden in het Oosten. Groote vreugde is te Buda-Pest gewekt doordien Keizer Nicolaas van Rusland aan het nationaal museum aldaar de sabel van Prins George Rakoczy heeft ten geschenke gegeven. Het geschenk was vergezeld van een schrijven, waarin de Czaar den wensch uitspreekt met Oostenrijk-Hongarije steeds in bartelijke vriendschap te zullen leven. Ook de Oostenrijksche bladen maken met groote ingenomenheid melding van dit geschenk, dat allicht van grooten invloed kan zijn op de verhouding tusschen Oostenrijk en Rusland in de Oostersche aangelegenheden. 'tis in Spanje met de door de regeering luide en ongevraagd gedane verzekeringen van z/volkomen rust en orde" meer schijn dan werke- lijkheid. In waarheid neemt de regeering alle FEUILLETON 4] - Een moord om den gepleegden diefstal aan de gerechte straf te onttrekken, sprak de commissaris. //De schurk heeft de portemonnaie en de ringen moeten achterlaten, hetzij hij geen tijd had om het lijk rust.ig uit te plunderen, hetzij hij bang was zich met bloed te bezoedelen. Conducteur, licht eens bij daar op den vloer Wat is dat?" Hij raapte een witten zakdoek op, die daar lag op een plek, waar het bloed nog niet heengestroomd was. Hij bekeek den doek nauwkeurig, hield hem onder den neus en reikte hem vervolgens aan den dokter over. //Dat riekt naar chloroform, niet waar z/Ja zeker De commissaris wenkte Schwerdtner om nader te komen en liet hem den doek zien. Deze nam hem in de handen en bracht een punt er van onder zijn neus. z/Ah, nu begrijp ik het," sprak hij. //Dat was het, wat op mijn gelaat heeft gelegen. Toen ik ontwaakte, bespeurde ik een walging wekkenden geur en nu herinner ik me ook, dat ik iets heb afgeworpen, toen ik mij uitrekte om den slaap af te schudden." z/De moordenaar heeft u bedwelmd met chlo roform ik vermoedde dit reeds dadelijk." Ondertusschen had een andere beambte de zak- ken onderzocht van den langen mantel, dien de verdwenen passagier had achtergelaten. Hij vond maatregelen om uitbarstingen als die van Valencia te voorkomen, gestrenge bevelen in dezen zin zijn gezonden aan de gouvemeurs der provincien en toch slaagt zij er niet in den schijn geheel te bewaren. Te Barcelona kwamen een paar kleine ontplof- fingen voor, naar men zegt zonder eenige beteekenis, doodgewone hoewel afkeuringswaardige grappen te Madrid vernam men, dat er een anarchistische samenzwering is ontdekt voor een aanslag op het kasteel La Granja, waar de infante Isabella ver- toeft, en mededeelingen van ernstige, voor de openbare orde zeer bedenkelijke gisting, komen uit alle provincien. Overal wordt er gearresteerd en gespionneerd en 't zijn niet alleen anarchisten, wier doen der politie de handen vol geeft, 't zijn ook republikeinen, werkloozen en tegenstanders van den Cubaanschen oorlog, terwijl de eigenlijke hoofd- oorzaak van deze beweging in de algemeene ma laise de belastingen zijn hoog opgevoerd, handel en nijverheid leiden een ziekelijk bestaan, landbouw en wijncultuur vinden geen afvoermarkten, terwijl de oorlog met Cuba stroomen goud en stroomen geld kost. Estevanez, de oud-minister van oorlog der Spaan- sche republiek, wordt nog steeds te Barcelona gevangen gehoudenook de oud-afgevaardigden Valles-Ribot, Lostan en Barraquetas en enkele leden van het federale comite van Catalonie zijn gearresteerd. Het gouvernement ducht, naar het schijnt, een revolutionnaire beweging bij het in- schepen der troepen voor Cuba. Zoo zou de opstand op Cuba wel eens een terugslag kunnen hebben in Spanje zelf De Atheensche Asty laat zich uit Larissa telegrafeeren, dat Broephas, de hoofdleider der opstandelingen in Macedonia, den postwagen, die tusschen Bitolia en Janina dienst doet, heeft be- machtigd. Tien duizend Turksche ponden zouden hem in handen gevallen zijn. Volgens berichten uit Saloniki zag de Engelsche consul met 't oog op de wassende opgewondenheid der bevolking, zich genoodzaakt om oorlogsschepen te verzoeken. Dientengevolge zullen drie Engelsche oorlogsschepen voor Salonika komeu. De correspondent te Batavia van de N. R. Ct. seint onder dagteekening van gisteren Men verzekert, dat de luitenant-kolonel van den generalen staf C. P. J. van Vliet benoemd is tot een zwart zijden doek, samengevouwen als een breede das en een ledig fleschje. Hij reikte deze voorwerpen aan den commissaris over en zeide z/Dit vond ik in den mantel." De commissaris nam de kurk van het fleschje en bemerkte aan den geur, dat het de chloroform had bevat, waarmee de zakdoek gedrenkt was. Schwerdtner en de conducteur herkenden oogen- blikkelijk den zwart zijden doek als denzelfde, welkeu de reisgenoot van den vermoorde langs zijn wangen gebonden had zij waren nu beiden van meening, dat hij dit slechts had gedaan om zijn gelaat onkenbaar te maken en een latere her- kenning onmogelijk te maken. Nu kwamen de dragers met een draagbaar om het lijk weg te voeren. De dokter leidde de noodige maatregelen. Intusschen verliet de com missaris de coupe, om den naam en het adres van de twee hoofdgetuigen Schwerdtner en den conducteur aan te teekenen. Doch toen men het bebloede lijk uit de coupe in het daglicht bracht, werd Schwerdtner door het gezicht er van zoo aangegrepen, dat de krachten hem begaven. En geen wonderDe gebeurte- nissen van dien morgen waren zoo schokkend ge- weest, dat ook krachtiger naturen dan de zijne ten zeerste ontsteld zouden geweest zijn. Men bracht hem in een kamer, bij de politie in gebruik voor het toezicht op het station. Daar diende de dokter hem een opwekkend middel toe en liet hem een half uur uitrusten. Daarop reed Schwerdtner met een ondergeschikt politiebeambte naar het hoofdcommissariaat van politie, waar de commissaris alreeds zijn bevindingen gemeld had. gouverneur van Atjeh, en dat de benoeming zal ingaan na het verstrijken van zijn verlof. De heer Van Vliet werd in Juli 1868 tot tweede luitenant der Indische infanterie bevorderd. In Januari 1894 vertrok hij naar Atjeh, waar hij den overste NieuweriliUyzeu als chef van den staf opvolgde. Tijdens generaal Deijkerhoff te Batavia vertoefde, voerde hij daar het bevel. Een goed deel van het succes, nu kortelings geleden op Toekoe Oemar behaald, moet aan zijne zorgen als chef van den staf worden toegeschreven. In een brief uit Atjeh aan het N. v. d. D. wordt de middellijke oorzaak van den dood van generaal De Moulin toegeschreven aan een mis- verstand. Het blad vraagt of het vaderland ooit vernemen zal wie de aansprakelijke persoon is voor een misverstand, dat niet alleen toevallig een menschenleven heeft doen verloren gaan, maar ook een groote militaire fout blijkt geweest te zijn. Wij laten hieronder volgen hetgeen de corres pondent te dezer zake schrijft Den 4den Juli arriveerde de generaal en nam de taak van civiel- en militair gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden van generaal Stemfoort over. Reeds dadelijk ontwikkelde zich de werkzaamheid van den generaal, die Zondagavond (5 Juli) reeds inzage vroeg van de //Orders voor brand en alarm" te Kota-Radja gegeven. Den volgenden morgen bezocht de gouverneur met een extratrein de posten in de geconcentreerde linie en rukte Dinsdag met een colonne uit, die eene openlijke verkenning deed in de richting van en voorbij Kroeng Raba. Bij het terugtrekken van deze colonne bevond zich de generaal omstreeks 12 uur's middags met den chef van den staf, overste van Yliet, den com mandant der bereden artillerie, overste Boetje, den colonne-commandant, overste Van Heutz, en eenige adjudanten met een escorte van 16 cavaleristen te Lam Poe-oek ten W. Z. W. van Boekit Seboen. Deze kampong is door een pi. m. 1200 M. breede sawah van den grooten weg gescheiden. Twee coinpagnieen van het 3de bataljon zouden den generaal en diens staf te Lam Poe-oek afhalen, maar door een misverstand trok de colonne in haar geheel langs den grooten weg op Boekit-Seboen terug, waardoor de gouverneur gevaar liep achter te blijven. Alle teekens om de aandacht te trekken bereikten niet hun doel, zoodat de generaal besloot de sawah over te steken. Onder een tropische hitte, dik- wijls tot aan den buik door modder en water de Toen Schwerdtner daar aankwam, waren de verhooren reeds in vollen gang. Yele personen in uniform en in burgerkleeding kwamen en gingen. Voor de schrijftafel van een hooger beambte stond de conducteur, de tweede hoofdgetuige. Schwerdtner hoorde juist den naam van den ver- moorden passagier noemenOtto von Dobel. Eenige beambten hadden het lijk van den bankier en handelsraad herkend. Schwerdtners binnentreden vestigde aller op- merkzaamheid op hem. De commissaris liep on- middellijk naar den raadsheer van politie en fluisterde hem iets toe. z/Ah zeide deze. //Mijnheer wees zoo goed, dadelijk hier te komen. Ik heb reeds verlangend naar u uitgezien. Ik hoop van u gewjchtige me dedeelingen te hooren." Schwerdtner kwam bij de schrijftafel van den raadsheer en de secretaris naast hem doopte in gespannen verwachting zijn pen in den inkt- koker. z/Uw naam? Uw beroep Uw woonplaats waren de eerste vragen. Schwerdtner beantwoordde die zonder haperen. z/Waart ge bekend met den vermoorde?" z/Neen." z/Vertel mij den loop der gebeurtenissen, voor zoover ge die kent, en vergeet niets. Welken indruk kreegt ge bij het instappen in de coupe? Zoudt ge den vermoedelijken moordenaar her- kennen Schwerdtner antwoordde langzaam maarduidelijk. z/Dat is jammer De anderen, die hem gezien hebben, zeggen juist hetzelfde. Die man wist zich goed verborgen te houden. Zelfs de kleur paarden aan de hand mede voerende, werd de overtocht bewerkstelligdmaar reeds spoedig ver- toonden zich bij den gouverneur teekenen van uitputting, en toen de weg bereikt was, was Z. H. Ed. Gestr. bijkans bewusteloos. Ook de andere heeren waren wat men noemt //op", maar frisch drinkwater bracht hen weldra weder bij. De gene raal was echter reeds te ver weg. Uit Kota-Radja werd het rijtuig ontboden, dat tot voorbij Tandjoeng kwam, maar de generaal was reeds bewusteloos en werd op een in allerijl vervaardigde draagbaar gedragen door een achttal dwangarbeiders, naar Lamdjamoe overgebracht. Jer hoogte van Lam Pisang werd de dood gecon- stateerd. Om 6 uur werd het stoffelijk overschot naar des generaals woning in den Kraton overgebracht, waar de diepbedroefde weduwe voorzichtig van het voorgevallene op de hoogte was gebracht. Den volgenden dag om halfvijf had op plechtige wijze op het kerkhof te Petjoet de teraardebestelling plaats van den man, yan wien zooveel verwacht werd, die zooveel ijver en ambitie ontwikkelde, en die een slachtoffer werd van dien ijver. Naar men meldt, wordt aan het departement van financien de laatste hand gelegd aan het wetsontwerp op de rijwiel belasting. Het maakt, zegt men, onderscheid tusschen //beroepsrijders" en //amateurs", maar anders be- doeld dan in sporttaal. De belasting zou nl. lager zijn voor hen, die een rijwiel gebruiken voor de uitoefening van hun beroep of bedrijf. De Minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maand September 1896 bij de Rijkskweekschool yoor onderwijzeressen te Apeldoorn kweekelingen kunnen worden geplaatst. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten diegenen de voorkeur, die in de gemeente Apeldoorn wonen, of die, elders wonende, zelf in de kosten van huisvesting en verpleging voorzien. Bij de aangifte moet daarvan door de ouders of voogden der adspiranten worden melding gemaakt. Zij die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich voor 3 September 1896 aanmelden bij de directrice der Rijkskweekschool. Zij leggen daarbij over: a. hare geboorteakte b. de verklaring van een geneesheer, waaruit blijkt, dat hij haar, hoogstens eene maand geleden, nauw keurig heeft onderzocht en bij dit onderzoek te haren aanzien te hebben geconstateerd 1°. goede algemeene lichaamsontwikkeling2°. afwezigheid van belangrijke afwijkingen van den ruggegraat; mmm van zijn haar is niet met zekerheid vast te stellen. Hebt ge nog iets kunnen opvangen van het gesprek, dat hij met Von Dobel voerde?" z/lk bemerkte alleen, dat het over onbelangrijke onderwerpen liep, althans over niets, dat iemand zou kunnen boos maken, en zij spraken elkaar toe met jij en jou." z/Ah, dat is niet. zonder gewichtZijt gij daar zeker van, mijnheer Schwerdtner?" Ook de conducteur bevestigde dit. Bij het in stappen, een station voor Berghausen, had hij dit toevallig gehoord. Dat gebeurde te Steinfurt. Zij waren met kaartjes eerste klasse aan den trein gekomen. Dobel vloekt.e, toen hij de eenige coupe eerste klasse opende en daarin reeds een officier en een dame zag zitten. //Kom, laat ons dan maar in de tweede klasse gaan, als je't goed- vindt," zeide hij tot zijn reisgenoot. Deze had slechts geknikt en was vervolgens met Dobel in een coupe tweede klasse gegaan. Het was ook Dobel alleen, die de conducteur een flinke fooi gaf om //ongestoord te blijven, daar zij gewichtige zaken hadden te bespreken." //Merkwaardig, merkwaardig," mompelde de raadsheer, het hoofd schuddende. //De moordenaar liet zijn slachtoffer de noodige maatregelen nemen om met hem alleen te zijnen hij heeft u aan- gesproken, mijnheer Schwerdtner? Ja, zeker, hij was ontstemd, toen hij een vreemdeling zag instappendat kon misschien zijn plannen ver- hinderen. //Daaratn vraagde hij naar het doel van uw reis Vervolgens moest Schwerdtner verder verhalen. z/Wat Bood hij u een sigaar aan Dan zal de dokter wel gelijk hebben." UlZIVSrill ('OilBANT Hit blail verscliijnt j9a»n(lag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitg-exnnderd op feestdagen, bij den nitgever P. S, VAI DE 8AIDE te Ter leuien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2