Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeenwseh- Vlaanderen asaaaassa, So. 3344. Dinsdag 18 Augustus 1896. 36e Jaarffans: aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENT Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. AD YEETENTIlN; Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Zaterdag 22 dezer, des namiddags 4 ure, in het gemeenteraadhuis, in het openbaar bij enkele inschrijving, in twee perceelen le perceel. het leggen van klinker- bestrating en riolen, metbijlevering van materialen. 2° perceel. het dempen, graven en schoonmaken van slooten en maken van rioleering bij de Kerkhoflaan. Het bestek ligt ter lezing op de gemeente- secretarie en is aldaar tegen betaling van 35 cent verkrijgbaar. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente- bonwmeester, door wien plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Donderdag 20 te voren, des namiddags 3 uren, te beginnen aan de Grenulaan. Ter Neuzen, 12 Augustus 1896. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitieia Overzieht. Het Britsche parlement is gesloten met een troonrede, die begint met de verklaring, dat de betrekkingen met de andere mogendheden bij voort- during van vriendscbappelijken aard zijn. He rede maakt gewag van de expeditie naar Dongola, maar de voornaamste passage heeft betrekking op den toestand op Kreta. De koningin constateert, dat zij een strikte onzijdigheid in acht nam tusschen de Turksche regeering en de ins urgent enmaar in verbinding met andere mogendheden deed zij een poging om een verzoening tot stand te brengen door baar voorstel tot instelling van een regeerings- systeem, hetwelk aannemelijk zou zijn zoowel voor de Christenen als de Muzelmannen. De koningin drukt verder de hoop uit, dat de opstandelingen in Zuid-Afrika spoedig gebruik zul len maken van de door Eugeland aangeboden clementie. len slotte geeft de troonrede een opsomming van de voornaamste wetsontwerpen, die in deze zitting zijn aangenomen. Yoor 't scheiden voldeed de regeering in't Lager- buis nog aan eenige vragers. Balfour gaf uitzicht op een spoedige oplossing van het Venezulaanscbe FEUILLETO N 2) In die twee jaren had er bij den jongen geleerde een merkwaardige verandering plaats gegrepen. Hij had een blik geslagen in de wereld en in het leven der maatschappij, waarvan hij als eenvoudig student met zeer ingetogen levenswandel zelfs geen denkbeeld had gehad. En toen werd hij over- meesterd door een begeerte om te weten, die veel verder doordrong dan tot de zaken, die men zich aan de geleerde faculteiten kan eigen maken. Met zijn intrede in de leerschool des levens kwam hem als beperkt en onvruchtbaar voor, wat hij te voren als een afzonderlijke wereld, zijn eigen wereld, had beschouwd. Hij was heengegaan als een schoolgeleerde met beperkten gezichtskringhij keerde terug als een bescheiden leerling, vervuld met beginseleu en gewaarwordingen, die in het hart van den jon- geling het stof der dorreboekengeleerdheid wegvaag- den. Het was, alsof hij nu den weg naar zijn eigen hart vond, naar zijn ziel, die reeds lang dreigde te verstikken onder oude formules en onbewezen leerstellingen. Zijn vaderland kwam hem nu ook heel anders voor; dat men de verandering bij hem opmerkte, zou hij onmiddellijk ervaren door zijn vaderlijken vriend en leermeester, den rector Krug. Schwerdt- ner zou vooreerst in dienst treden bij den baron grensgeschil, deelde een en auder mee over de z/Costa-Rica-Packet" Engeland bood zijne stukken daarover den 17de November 1895 aan; het antwoord der Neder- laudsche regeering kwam 11 Maart 1896, toen zond Engeland weer een memorandum, op 11 Juli, waarop Nederland uitstel vroeg, dat door den arbiter, prof. Martens te St-Petersburg, werd toe- gestaan tot 11 November. Overijld wordt de zaak dus niet behandeld President Kruger's kleinzoon, luitenant Eloff, vertoeft nog steeds in Engeland en was gast op een feestmaal te Wigan, waar hij het woord voerde. De Transvaal zeide hij in die toespraak wilde zich geenszins van Engeland scheiden, maar gaarne eendrachtig met de Britsche Regeering arbeiden. Maar zoolang de beer Cecil Rhodes de overheerschende factor blijft in de Britsche Zuid- Afrikaansche politiek, zullen de Boeren argwanend en onrustig blijven. De ware verantwoordelijkheid voor den inval van Jameson -en diens gezellen ging de heer Eloff voort treft niet den dokter en diens makkers. Wat de verlangde hervormingen betreft, dus besloot Kruger's kleinzoon, die zullen verleend worden, wanneer de tijd gekomen is. Maar geen volk kan dulden, dat het den schijn hebbe, als liet men zich door een gewapende opstand vrees aanjagen. En had hij er kunnen bijvoegen door vriendschappelijke aanmaningen of groote woorden van een ander lands groene tafel ook niet. De Neue Freie Presse bevat een beschouwing over de verhouding tusschen Rusland en Frankrijk. Het verbond tusschen beide rijken heeft in het Russische volk minder wortel geschoten als het buitenland meent, zegt de Petersburger corres pondent der N. F. P. Het is populair in de groote steden, in de hooge rangen van het leger; in de overige kringen wordt het kalmer opgevat. In de hoogste politieke kringen vindt het echter de warmste verdedigers. Vooral vorst Lobanoff behoort tot de meest besliste aanhangers van het bondgenootschap. Hij is te verstandig om daarvoor spoedig een prijs te betalen, maar in alle vragen, welke de Fransche gevoeligheid kunnen raken, treedt hij in het krijt voor haar aanspraken. Dat valt hem niet moeilijk, want persoonlijk dweept hij met den geest en het karakter der Franschen. Evenals Lobanoff is ook de Czaar een overtuigd aanhanger van het verbond bewijs daarvoor de onderharidtlingen, welke reeds weken lang werden gevoerd over het programma zijner reis. Von Ellerich als bibliothecaris en als leer meester van den jongsten zoon des liuizes. De week verlof, die hem gegund was, voor hij zijn betrekking aanvaardde, zou hij bij Krug in de oude omgering van zijn jongenstijd doorbrengen. Doch maar al te spoedig kwam hij tot het besef, hoezeer de oude omgeving hem vreemd geworden was. Het verblijf in het kleine stadje waar de lieden geen ruimen blik hadden, kon hem niet meer bekoren. Daar heerschten nog een menigte ouderwetsche levensbeschouwingen, die geheel met zijn gevoel in strijd waren en waar hij zoo gaarne met jeugdigen ijver tegen wilde te velde trekken. Den tweeden dag van zijn verblijf te Berghausen moest de oude rector reeds het grijze hoofd schudden over zijn voormaligen leerling en sedert deed hij dat nog herhaalde malen. Hij was //een andere" geworden, zei de oude heer hem eindelijk ronduit, en te eerlijk om iets verborgen te houden openbaarde de jonge man hem vrijmoedig zijn nieuwe gedachten en gevoelens. De rector meende in deze bekentenis //de stem eener slechte, tot niets goeds leidende nieuwe richting" te hooren doorklinken en hij deed zijn uiterste best om het kwaad uit te roeien, dat bij Frederik had wortel geschoten ,/daar buiten, in het gedruisch eener zedelooze wereld." En toen had Schwerdtner na kort beraad het besluit genomen Berghausen vroeger te verlaten, dan aanvankelijk bepaald was, liever dan later te moeten heengaan na een openlijken twist met den rector. Hij was nu op weg naar de residentie, waar hij onmiddellijk zijn betrekking ten huize van zijn Een bezoek aan den Keizer te Berlijn, dat niet zou worden gevolgd of voorafgegaan door een ont- moeting met het hoofd van den Franschen staat, wordt ook hier beschouwd als een manifestatie tegen den aard der bestaande politieke toestanden. De reis van Keizer Nicolaas II zou reeds lang vastgesteld zijn, wanneer men niet gevreesd had dat daardoor revancbe-lustige demonstraties zouden kunnen worden opgewekten juist die wil men hier (St. Petersburg) het liefst vermijden. //Het karakter onzer verhouding tot Frankrijk, zei mij een hooggeplaatst medewerker van Prins Lobanoff, is van vreedzamen aard, het zal Europa de rust helpen verzekeren, en het niet in gevaar brengen." En dit woord komt geheel overeen, zegt de schrij- ver, met de meeningen van Russische staatslieden. Uit Cuba komt bericht van een zevental ont- moetingen tusschen de Spaansche troepen en de opstandelingen, waarin eerstgenoemden steeds zege- vicrden en laatstgenoemden 19 man aan dooden verloren. Bovendien hadden zij vele gekwetsten en verloren zij 106 paarden en veel oorlogs-materieel. Eene nieuwe poging der rebellen, om een spoortrein door middel van dynamiet te vernielen, mislukte ditmaal. In een ander deel van het eiland verloren de insurgenten 40 man en een chef, zekeren Rivero. Maar er blijven er nog altijd genoeg over om den opstand nog maar steeds gaande te houden. Men speurt naar een Amerikaansch schip, de Dauntless, dat naar Cuba onderweg moest wezen met 100 vrijbuiters, 4 kanonnen, 500 geweren en eenen grooten voorraad ammunitie. Bij het dep. van Kolonien is het volgende, van Zaterdag gedagteekende, telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indie ontvangen z/Toekoe Oemar, in Lehong vervolgd, vluchtte door een bergpas in de richting van Lambesoi. Een gevecht vond plaats met Oemar's achter- hoede, die eene sterke heuvelstelling had inge- nomen. Een Afrikaansche fuselier gesneuveld, een officier en drie Europeesche fuseliers gewond. De vestiging van Oemar vernield. Troepen alle teruggekeerd." Aan de /,N. R. Ct." werd gister nog uit Batavia geseind Men zegt, dat Toekoe Baid zijn onder- werping heeft aangeboden. ,/Onze troepen verlieten Lehong. Zij onder- vonden weinig tegenstandeen mindere werd gedood, vier minderen werden gewond de kapitein der inf. E. P. van Tliiel werd licht gewond." beschermer, baron Yon Ellerich, wilde aanvaarden. Hoewel licht ingesluimerd, verloor hij toch niet geheel het besef van wat er rondom hem voorviel. Hij voelde, dat de trein bij het volgende station stilhield en eenige minuten later weer in beweging kwam. Hij bleef echter stil zitten, zonder een luchtje te scheppen, want hij wilde inslapen om uit terusten. Doch zijn geest bleef werkzaam; in nevelachtige beelden traden de indrukken van gisteren en heden weer voor hem op, in eigen- aardige verwarring van inbeelding en werkelijkheid. z/Nieuwere tijdtn, nieuwere begrippen zuchtten de wielen in hun snelle vaart over de ijzeren sporen. Een oneindige toekomst vol licht ver- toonde zich aan zijn bewonderende blikken. Doch het doel, waarnaar de ziel streeft, lag nog achter een groote inassa afbraak, steenen en puinhoopen, terwijl giftig gedierte den vol verlangen voorwaarts snellenden wandelaar tegemoet kroop. Zwaarden, lansen en groote vlammende vuurpoelen versperden den weg voor zijn lichaam, terwijl zijn blik met de vrijheid eens vogels door de ruimte vloog. Dat was een harde strijd doch moedig voorwaarts W aarom te dralen Elke overgang in de tijd- perken der ontwikkeling kenmerkt zich door strijd, zoowel in de natuur als in het leven der volkeren. Nu klonk het gedruisch der wielen als een op- wekkende marsch bij den intocht van een over- winnaar. Een toevallig stooten van den waggon schrikte den jeugdigen droommer op, voor een seconde opende hij de oogen. Het blad voegt hierbij z/Toekoe Baid is het hoofd van de YII Moekims Baid. Dat hij zijn onderwerping wil aanbieden, is een goed teeken. Niet zoozeer omdat hij een waardevolle aanwinst zal zijn voor ons bestuur, want onvertrouwbaarder persoon dan hij is er onder de machthebbenden op Atjeh niet te vinden, maar omdat er uit blijkt, dat hij ons als de machtigsten erkent. Generaal Van der Heyden verbande hem indertijd. Generaal Demmenie riep hem terug. Onder gene raal Deykerhoff speelde hij weder dubbelzinnig spel. Zijn gebied is gelegen in het naar Kota-Radja toegekeerde gedeelte der XXII Moekims, zoodat hij tusschen twee vuren zit. Als barometer van de pressie, door het diepere gedeelte der Atjeh-vallei en door Pedir uitgeoefend, was hij steeds een bruikbaar instrument. Dit is trouwens het eenige, waarvoor hij geschikt is. Nimmer vernamen wij, dat hij voor de 400 gulden traktement, die hij vroeger genoot, iets van belang ten onzen behoeve uitvoerde." Omtrent de nieuwe geweren op Atjeh ont- vangt het N. v. d. D. nog eenige mededeelingen van een hoofdofficier van het Indische leger, onlangs hier te lande teruggekeerd, waaruit ander- maal wordt bevestigd dat men ginds hoogelijk is ingenomen met de nieuwe geweren, zoodat de nieuwe bezendingen met verlangen worden tege moet gezien. z/Onze zegsman noemde dat alleszins verklaar- baar, en haalde hierbij het geval aan, dat een afdeeling infanterie bij de operaties in de kloof van Beradin (Lampisang) reeds geruimen tijd een versterking had beschoten, zonder dat de vijand zich aan dit vuur stoorde. Toen kwan een klein detachement cavalerie, de manschappen stegen af en beschoten met hunne repeteerkarabijnen de versterking, met het verrassend gevolg, dat de Atjehers in een oogwenk alles in den steek lieten, met achterlating van dooden en gewonden. De Atjehsche bentings, in hun soort dikwijls meesterstukken van versterkingskunst, waren tot dusver geheel berekend op de uitwerking van het Beaumontgeweer, maar kunnen tegen het nieuwe geweer niet meer baten. Stevige klapperboomen en aarden wallen van ruim M. dikte vormen geen voldoende dekking meer bij het groote in- dringingsvermogen van de Mauser-projectielen. De kogels gaan er door ,/als koek." Naar de Zs. Nieuwsbode uit goede bron verneemt, is de totstandkoming van de stoomtram Brouwershaven ZierikzeeRotterdam verzekerd en zal in September a.s. het daartoe betrekkelijk Ach ja, daar lagen de kussens op de zitbanken daar aan den wand bengelde een op karton geplakte aankondiging van de spoorwegmaatschappij of van wat anders, en ginds zaten zijn twee reisgezellen, ineengedoken zij hadden hun gesprek gestaakt en waren blijkbaar ook ingesluimerd. Schwerdtner sloot de oogen weer en was terstond terug in zijn phantastisch tooverland. Ware dit in de werkelijkheid maar zoo spoedig te bereiken geweestAch, het was zoo mooi, zoo helder licht alleen de nachtuilen met hun akelig gekras wilden er niets van weten, die ongeluks^ vogels, die het zonnelicht schuwen. Klemden ze zich niet krijschend aan den voortsnellenden waggon, in dwazen angst en kleingeestige woede knagende aan de ijzeren spaken der wielen Of was het in werkelijkheid de rem, die werd aangedraaid, omdat de trein langs een helling naar beneden ging Dit was Schwerdtners laatste gedachtehij verloor het bewustzijn en dat deed hem goed. Nog slechts eenmaal had hij een onduidelijke gewaarwording van de wereld buiten hem. Het was, alsof er plotseling een lange, donkere ge- daante voor hem oprees. Hij deed moeite de oogen te openen en toen leek het wel, of de lamp aan de zoldering verduisterd werd. Dat was alles. Vervolgens verliep er een lange tijd. De slaap vermeesterde hem op onweerstaan- bare wijze. Een akelige droom benauwde hem en hij had een gevoel, alsof hem een groote zwaarte drukte. Aanhoudend ruischte het in zijn ooren en zijn ademhaling werd moeilijk. (Wordt vervolgd). TER YEIZEYSCHE (01R4YT I»i< l>Iad verschijut Mnandag., Woenndag- en Vrijdagavond, nitgezonderd op Feestdagea, bij den uitgever P. JT. Til UK diKDK te Ter IVeuzen. ton cm II m,.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1