Algemeen Mieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AAKBESTERIHG. So. 3343. Zaterdag 15 Augustus 1896. 36e Jaargang. aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Pranco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze eourant belioort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Zaterdag 22 dezer, des namiddags 4 ure, in het gemeenteraadhuis, in het openbaar bij enkele inschrijving, in twee perceelen le perceel. het leggen van klinker- bestrating en riolen, met bijlevering van materialen. 2e 1 perceel. het dempen, graven en schoonmaken van slooten en maken van rioleering bij de Kerkhoflaan. Het bestek ligt ter lezing op de gemeente- secretarie en is aldaar tegen betaling van 35 cent verkrijgbaar. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente- bouwmeester, door wien plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Donderdag 20 te voren, des namiddags 3 uren, te beginnen aan de Grenulaan. Ter Neuzen, .12 Augustus 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. YAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Overziclit. Engelsche bladen melden, dat bij Rethymo een bende van 900 Turken slaags geweest en terug- gedreven is door de christenopstandelingen. De Grieksche officieren, die deserteerden om op Kreta te vechten, zouden zijn geland in Sphakia, waar ze met groote geestdrift werden ontvangen. Reuter verneemt, dat de onderhandelingen der mogendheden ten opzichte van Kreta nog tot geen voorstel hebben geleid, dat bet vooruitzicht opent op een bevredigende oplossing. Rusland is er beslist tegen, al te grooten druk op den sultan te laten uitoefenen. De mogendheden zijn het niet alien eens over de maatregelen, die moeten genomen worden om een einde te maken aan den opstand. De staat van zaken is dus sedert eenige weken niet veranderd, en het bericht volgens het- welk Engeland en Rusland tot overeenstemming FEUILLETON i) i. De nachttrein naar de residentie was op het punt om het stadje Berghausen te verlaten. De conducteurs hadden de portieren der waggons reeds gesloten en de machinist hield de hand aan de stoomfluit, om het sein tot vertrek te geven. Daar kwam in snelle vaart een man uit het stationsgebouw loopen. In zijn ruime mantel- jas, die in den wind fladderde, geleek hij een reusachtige vleermuis, die in den herfstnacht voortvloog. ,/Kan ik nog mee?" hijgde de heer, terwijl hij het zweet van zijn gelaat wischte. De station-chef, die hem reeds met een hand- gebaar beduid had, dat het niet kon, herkende hem nu bij het licht der lantarens op het perron. „He, mijnheer Schwerdtner, gaat ge nu reeds weer heen Kom, maak gauw voort, ik zal u helpen De reiziger kon met antwoorden de welwillende beambte rukte het portier van den naastbijzijnden ■waggon open en duwde den laat komenden bekende naar binnen. Op hetzelfde oogenblik liet de stoomfluit zich hooren en de trein kwam in beweging. Onze reiziger, een nog jong man kwam bijna struikelende den coupe binnen; bijna had hij zijn hoed en reistasch uit de hand laten vallen, in zijn gejaagdheid was hij als verblind. zouden zijn gekomen betreffende te Kretenzische en de Armenische qufrqstie. is van alle grond ontbloot. Dit laatste wordt indirect bevestigd door een scherp artikel van de //Novoje Vreinja," het Petersburger blad, dat de Europeesche Regeeringen aanraadt, zich door Engeland niet te laten foppen, dat door de Oostersche en andere quaesties de aandacht tracht af te leiden van zijne handelingen in Egypte en Soedan. In 't Britsche Lagerhuis werd de onder-minister Curzon nog eens gepolst over de Oostersche quaestie. Hij antwoordde dat de Porte uitvoering heeft geheven aan de vier puntee, welke onlangs aan Kreta zijn toegestaan. Wat den invoer van wa- penen betreft, ernstige vriendschappelijke vertoogen zijn daarover tot Griekenland gericht. Spreker gelooft wel, dat de Grieksche Regeering al het mogelijke doet om den uitvoer van wapenen naar Kreta te beletten, maar het is mogelijk dat de schepen bij nacht aan het toezicht ontsnappen. Engeland heeft het voorstel niet aangenomen, dat de mogendheden Turkije zouden helpen in het blokkeeren van het eilandwant een blokkade is altijd een twijfelachtige operatie, nog twijfelachtiger dan een tusschenkomst tusschen den souverein en zijn volk tot onderdrukking van den opstand, waarvoor wel eenig excuus schijnt te bestaan. De Regeering heeft niet gemeend, den sultan te moeten bijstaan met een vloot, zonder een waarborg of zekerheid voor Kreta te verkrijgen. Lord Salisbury heeft zich bereid verklaard, de vraag te overwegen, of hij zich zal aansluiten bij de garantie met de andere mogendheden voor de vervulling van de voorwaarden, welke kunnen worden overeengekomen tusschen de Porte en het volk van Kreta. Voor een degelijke oplossing van het vraagstuk moet men iets van blijvenden aard hebben. Een dergelijke oplossing is niet in een paar weken te verkrijgenmen moet geduld heb ben, maar spreker hoopt, dat men er in zal slagen, een overeenstemming tusschen beide par- tijen tot stand te brengen. De Czaar, die nu bepaald 8 October te Parijs wordt verwacht, zal op zijn reis door Europa zijn minister Lobanoff en zijn civiel en militair kabinet meenemen, dus geheel zelf de zaken blijven leiden. Tegeuover het minder beleefde voorstel, om Keizer Wilhelm niet in diens hoofdstad, maar te Breslau te bezoeken, wordt een ander besluit gemeld, dat getuigt van welwillendheid jegens Duitschland. Een brommerige stem uitte een luide ver- wensching. Schwerdtner stamelde een veront- schuldiging, daar hij geloofde in het halfduister een passagier op de voeten getrapt te hebben gij groette daarop beleefd en wischte het zweet van zijn voorhoofd. Inmiddels was de trein in vollen gang gekomen. Nu eerst kon hij eens om zich heen zien. Er waren nog twee reizigers in den coupe. Voor zoover het licht der lamp aan de zoldering en de rook van twee sigaren een juiste waarneming toe- lieten, kwam hij tot het vermoeden, dat zij maunen van middelbare leeftijd waren. Zij zaten tegen- over elkaar bij een raampje. De een, die voor- waarts reed, was zwaarlijvighij had een borste- ligen snorbaard, en aan de hand, waarmee hij de sigaar naar den mond bracht, fonkelden eenige prachtige diamanten. Hij scheen het warm te hebben, zijn ademhaling was hoorbaar en hij had zijn hoed afgezethet licht der lamp scheen op zijn glimmend kaal hoofd. Zijn reismakker tegen- over hem scheen zich voor de frissche lucht in acht te nemen en het open raampje slechts te dulden ter wille van zijn overbuurman. Hij droeg een langen, donkergrijzen stofmantel, van boven tot onder geheel dichtgeknoopt, en had een zwar- ten doek over zijn kin en wangen. Een groote, grijze hoed met breeden rand overschaduwde zijn gelaat zoo volkomen, dat niet eens te herkennen was, of hij een baard had. In het fluisterend gevoerd gesprek, dat deze laatste met den dikken heer onderhield, herkende Schwerdtner hem aan de brommerige stem als de persoon, die hem zoo onvriendelijk verwelkomd had. Terwijl hij bij het andere portierraam op De Czaar heeft nl. aan Prinses Hohenlohe, de vrouw van den Duitschen rijkskanselier, het levens- lang bezit van hare Russische goederen Werki, Joebitsj en Naliboki toegestaan, terwijl de overige moeten worden verkocht. Zooals men weet, werd jaren lang over deze zaak (de erfenis van Prinses Wittgenstein) onder- handeld en reisde Hohenlohe daarvoor verleden jaar zelf naar St. Petersburg. De verkiezings-campagne neemt steeds breeder proportion aan. Ook in de politiek volgt de Yankee de Barnum-methode. De candidaat der democraten voor het presi- dentschap, de heer Bryan, maakt een rondreis door de oostelijke staten. Zoo zeer schijnt men in spanning verkeerd te hebben, dat zelfs op de spoorwegen een buitengewone drukte heerscht. Ieder wil de politieke geloofsbelijdenis van den jeugdigen zilverman hooren. Eergister was hij te New-York reeds Maandag waren 100,000 entree-kaarten gevraagd voor de rede welke hij zou houden. Dit getal zal waar- schijnlijk wel ietwat overdreven zijn, want een telegram uit New-York aan de //Matin" spreekt slechts van achttien duizend personen, die de lezing zouden bijwonen. Bij het dep. van Kolonien is het volgende, van gisteren gedagteekende, telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indie ontvangen z/Eergisteren vijand verdreven voorbij Seneng in de heuvels ter weerszijden van het dal van Lamteh. Toekoe Oemar's benden verspreid. Yooral bij Tjagoe tegenstand ondervonden. Gesneuveld een Amboneesche fuselier; gewond twee Europeesche fuseliers en 14 inlandsche militairen. Toekoe Oemar gevlucht naar Lehong, (een landschap op de N.W. kust, ten zuiden van Lepong), waarheen kolonel Stemfoort zich gisteren met een bataljon inscheepte uit de Retien-baai. Gezondheid en geest der troepen uitstekend." De correspondent der N. R. Ct. seinde eergister z/Twee bataljons gaan naar Lampagar. z/Ons bivouak in Lepong werd beschoten. Twee minderen werden gedood en twintig gewond. De actie wordt zuidwaarts voortgezet." De actie tegen Lepong, merkt het blad hierbij op, schijnt den vijand eenigszigs verrast te hebbenanders zou Oemar niet zoo spoedig zijn gevlucht. Zijne makkers vereenigden zich nu blijk- dezelfde bank als de dikke heer zich op zijn gemak zette, oordeelde hij noodig, nogmaals zijn verontschuldiging aan te bieden voor zijn haastig, ongewoon binnenkomen. z/Ik kwam zoo laat, dat ik reeds vreesde niet meer te kunnen meereizen. Neem mij niet kwalijk, dat ik zoo onstuimig hier binnenkwam." Deze beleefdheid scheen den heer in den grijzen mantel iets vriendelijker te stemmen. z/Het was alleen wegens den wind door de open deur," zeide hij halfluid, „en mijn verwenschte rheumatiek z/Het verwondert me eigenlijk, dat je zoo ge- voelig bent," zei de kaalhoofdige met zekeren spot. //Ik dacht, dat jij in je leven dat wel ontwend zou wezen. Als men, zooals jij z/Och watviel de ander hem in de rede. z/Niemand is gevrijwaard tegen kiespijn." Hij wierp het overschot van zijn sigaar het venster uit en keerde het hoofd een weinig naar Schwerdtner, die zijn hoofd in de kussens drukte en peinzend voor zich uit zat te staren z/Waar gaat uw reis heen, mijnheer, als ik vragen mag P" z/Naar de residentie," antwoordde Schwerdtner, zonder zich te bewegen. Bij alle beleefdheid was hij niet in een stemming om met vreemde een gesprek aan te knoopen. De vrager zweeg en hervatte weldra het fluis terend gevoerde gesprek met zijn reisgezel. Nu kwam de conducteur, om het kaartje van den laatst bijgekomen reiziger te knippen. De man met den breedgeranden hoed ging rechtop zitten en beschermde zich met zijn mantelkraag tegen de binnenstroomende frissche lucht. baar daar en vielen ons bivouak krachtig aan. Wij veronderstellen, dat het weinig moeite zal kosten, hen uiteen te jagen, vooral nu hun hoofd afwezig is. De beide bataljons, die naar Lampagar gediri- geerd werden, zullen de heethoofden in de VI Moekims moeten vasthouden en voorkomen, dat zij de operatielijn van Kota-Radja door de kloof van Beradin naar Kroeng-Raba onveilig maken. Als de invloed van Oemar ter westkust kan worden vernietigd, dan eerst zal hij vleugellam wezen. Uit dat terrein trok hij zijne inkomsten en daar was zijn woord dikwijls overwegend. De Koran van Toekoe Oemar, die een paar maanden geleden ie Oemar's woning te Lampisang werd gevonden, is thans in het bezit van de fa- milie Kenninck, te Helder. Op een der schut- bladen van het boek leest men //Op den 25 Mei 1896 (tweede Pinksterdag) is deze Koran door ondergeteekende buit gemaakt in het huis van Toekoe Oemar, te Lam Pisang. Kota Radja, 6 Juni 1896. P. Kennick, 2deluit.-kwartiermeester." Zonder deze verklaring zou men zich moeilijk kunnen voorstellen, dat het in rood leder gebonden boek van iemand als Toekoe Oemar afkomstig is, zoo eenvoudig, zoo doodgewoon ziet het er uit. Daartoe welwillend in staat gesteld, komt menigeen een kijkje van het merkwaardige boek nemen. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt in de St.-Ct. no. 190 ter kennis, dat ter gelegen- heid van Onze Lieve Yrouwe Hemelvaart de Belgische grenskantoren Watervliet, Selzaete (station), Kieldrecht, Santvliet, Esschen (station en dorp), Achel (station), Wuestwezel, La Planck en Vise (station), voor den invoer van vee uit Neder- land zullen zijn opengesteld op Maandag 17 Aug. e. k., op de gewone uren, in plaats van op Zaterdag 15 Aug. De Regeering heeft bij de rijkswerken te IJmuiden een belangrijke stap gedaan. Er zijn bij het maken der nieuwe sluizen aldaar reeds herhaaldelijk moeilijkheden gerezen en sedert eenigen tijd is er zelfs tusschen het Rijk en den aannemer der werken, den heer Barend van Buuren, een rechtskwestie ontstaan. In het aannemingscontract staat echter een bepaling, volgens welke het rijk het recht heeft om, indien de werken niet op tijd gereed zijn, de rest van het werk den tegen- woordigen aannemer te ontnemen en op diens kosten door een ander te doen uitvoeren. De N. R. Ct. verneemt nu, dat het rijk van deze bepaling gebruik heeft gemaakt door den aanleg Dienstvaardig reikte de dikke heer het kaartje van Schwerdtner aan den conducteur over en deze knipte er met zijn tang een gaatje in. De dikke fluisterde hem intusschen boos toe//Wel ver- duiveld, zeg eens, ik heb uitdrukkelijk bedongen, dat wij alleen zouden blijven Hoewel gefluis- terd, had Schwerdtner deze woorden toch gehoord. z/Neem mij niet kwalijk," fluisterde de conduc teur terug, //geheel toevallig en in de haast heeft de station-chef zelf dien heer ingelaten. Ge zult wel bemerkt hebben, dat ik geen tijd meer had z/Goed, maar geef voortaan beter acht. Ik hoop dat het nachtverkeer niet zoo druk is, dat we nog meer toevloed van reizigers te wachten hebben." z/Daar zal ik wel voor zorgen, u kunt er op rekenen." De conducteur ging en sloot het portier. Schwerdtner kroop nog dieper in zijn hoekje en gaf zich moeite om te toonen, dat hij geen notitie wilde nemen van het gesprek der heeren, die zoo gaarne ongestoord wilden blijven. De heer in den grijzen mantel haalde nu uit een zijner mantelzakken een koker te voorschijn. z/lk zal nog maar een sigaar aansteken. Dat is het beste middel tegen kiespijn," zeide hij. Doch daar scheen hij iets te bedenken. Hij boog het lichaam voorover naar Schwerdtner en hield hem den sigarenkoker voor, welke uit twee klep- pen bestond, waarvan hij de eene met de vingers gesloten hield. z/Wij zijn u misschien lastig met ons rooken wilt gij daarom liever zelf ook meedoen, mijnheer Hij vroeg dit met gedempte stem, alsof hij. TER \ElZEYSI HE (0I R4VT BMt Mad verscliijnt Maandag-, Woenadag- en Vrijda^avond, uitgezonderd op Keestdagen, bij den uitgever 1". J. VAI 1>K IAKDE te Ter Meuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1