A1 g em een Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaandere No. 3341. Dinsdag 11 Augustus 1896. BJSISHBMAIII-B. Om de eer sija moeder. 36e Jaargarig. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. rs ADVERTENTIEN: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. an 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Politiek Overzicht. Met de uitspraak van den Conseil superieur van den Congostaat te Brussel, die de vrijspraak van majoor Lothaire bevestigd is die zaak uit. Dat is de opvatting van alle bladen, die zich er over uitlaten. Voor het overige hebben wij hier nu eens een geval, waarin de organen der openbare meeoing in Duitschland en Engeland volkomen gelijk denken. Dat gebeurt zoo zelden, dat het de moeite loont 't uitdrukkelijk te vermelden. De Times is van oordeel, dat het onmogelijk is de slotsom te ontgaan, dat het gerechtshof te Brussel is ge'influenceerd door vele niet ter zake dienende overwegingen. Het gewichtigste resnltaat is, dat de handelaars in den Congostaat nu wel overtuigd zullen zijn, dat zij hun leven wagen en dat zij geen beschermiug aan hunne nationaliteit kunnen ontleenen. Wie ivoor bezit, schijnt in den Congostaat weinig kans te hebben oud te worden. Zoo lang leven en eigendom niet veilig zijn, is er aan vooruitgang in dien staat niet te denken. De Daily News legt er den nadruk op, dat majoor Lothaire in appel is vrijgesproken niet omdat hij aan zijn slachtoffer a fair trial, een eerlijk, onpartijdig onderzoek van zijne zaak, heeft verschaft, maar omdat hij hem heeft opgehangen aan den nek totdat dood is gevolgd //zonder misdadig opzet." Het doe], dat de handelingen van den majoor bestierde, was politiek en commer- cieel tegelijk. De Congostaat was afgunstig op den heer Stokes als koopman, die gelukkig was in zijne ondernemingen, als Duitsch agent en als een man, verdacht van eene veroveringzending ten behoeve van Engeland. Bovenal was hij de bezitter van groote voorraden ivoor. Het Hoogerhuis in Engeland heeft de behandeling der artikelen van de lersche landwet ten einde gebracht. Een door de regeering bestreden amendement werd verworpen met 59 tegen 44 stemmeneen ander amendement, dat eveneens door de regeering was bestreden, werd aangenomen met 61 tegen 46 stemmen. Li Hung Tschang woonde Vrijdagavond teLonden een feestmaal bij, hem aangeboden door kooplieden die handel drijven op China. In antwoord op den dronk, die op zijn gezondheid werd uitgebracht, zeide hij ernstig te hopen, dat zijn tegenwoordig bezoek de hinderpalen zou wegruimen die een volkomen overeenstemming tusschen China en Engeland verhinderen. China wenschte den vrede en zou gaarne kunnen rekenen op den steun van de handeldrijvende mogendheden, ingeval ooit zijne onaf hankelijkheid mocht bedreigd worden. De Keizerin van Duitschland en Prins Heinrich zijn te Wesel door eene groote volksmenigte hartelijk onivangen en voltrokken vervolgens, overeenkomstig het program, de kerkwijding. Ook te Ruhrort en te Essen, later op den dag bezocht, was de ontvangstrechtfeestelijken hartelijk. Keizer Wilhelm is weer in zooverre beter, dat hij een kleine wandeling in het slotpark van Wilhelmshohe heeft kunnen maken. t Wordt een waar Muzelmansch schrikbewind op Creta en met name te Ilerakleon, waar nu weer het volgende geschied is. Toen de nieuwe gouverneur daar aankwam de vorige, weet men, was zwaar door de Muzel- mannen gekwetst gaf hij last al de poorten der stad te sluiten, teneinde te beletten, dat nog meer Muzelmansche gezinnen de stad binnentrokken, om zich in de huizen der Christenen te nestelen. Maar de vele duizenden Muzelmannen, die reeds in de stad waren, liepen toen te hoop en dreigden de poorten met geweld te zullen openen. De gouverneur werd beschimpt en mishandeld, zoodat hij zich genoodzaakt zag een winkel binnen te vluchten, waarna inderdaad het grauw de poorten opende en weer een aantal Muzelmansche gezinnen binnendrongen, die zich met geweld meester maakten van de woningen, die hun aanstonden en zich daar installeerden. Het zal een reuzenwerk wor den, hier later weer de oorspronkelijke eigenaars en de indringers te schifteu. Zonder nadere opgave van plaats wordt aan The Times uit Athene gemeld, dat eene bende van 22 Grieksche opstandelingen (waarschijnlijk in Macedonia) door een Turksch bataljon geheel is vernietigd. Achttien man werden gedood en vier gevangen genomen. Maar ook de Turken leden groote verliezen. De Spaansche Senaat heeft, overeenkomstig het voorstel zijner commissie, geweigerd zijn toestem- ming te verleenen tot het vervolgen van generaal Borrero, wegens het uitdagen van maarschalk Martinez Campos. Uit Pretoria wordt gemeld, dat de Eerste Raad met 15 tegen 10 stemmen het besluit van den 1 weed en Raad bevestigde, waarbij de verkoop van sterken drank aan de inboorlingen geheel wordt verboden. Zware overstroomingen hebben in het district Elrania, in Nicaragua, groote verwoesting aange- richt. Slechts 15 huizen zijn er blijven staan. Men schat de schade op een millioen dollars. Het ad. acht het bericht, dat bij onze Koninginnen plannen bestaan om het buitengoed St. Jansberg, onder Mook, in Limburg, aan te koopen, niet geloofwaardig. Van bevoegde zijde is aan dat blad verzekerd, dat H.H. M.M. niet denken aan de vermeerdering van het getal vorstelijke buitenverblijven. Het lid der Tweede Kamer, de heer Bahl- mann, heeft aan die vergadering ingediend een voorstel van wet tot wijziging van art. 36 der wet van den lld» April 1827, houdende oprich- ting van scbutterijen over de geheele uitgestrekt- heid des Rijks. Het doel daarvan is in de eerste plaats om op het Rijk over te brengen de oukosten, die de gemeenten zich moeten getroosteu tot instand- houding van de schutterijen, die aan haar werden opgelegd, en totaal over het geheele land, zoowel voor de dienstdoende als de rustende schutterijen, volgens over 1894 vastgestelde gemeenterekeningen, de som van f 223,370,06 bedragen. Dient dus aan de eene zijde het voorstel tot ontheffing van op de gemeenten drukkende lasten, aan de andere zijde wenscht de vooTsteller eene grief weg te nemen, door vele schutterplichtigen te berde gebracht en waar met recht over wordt geklaagd, nl. dat voor vele schutters het bijwonen der oefeningeii gepaard gaat met verzuim van werk en verlies van verdienste. Wil men eene groote bron van ontevredenheid bij de sdiutterij- korpsen doen ophouden, dan dient er z.i. van overheidswege schadeloosstelling verleend te wor den aan hen, die door het verplichte bijwonen der schutterijoefeningen schade lijden in hunne beurs. Daar echter bij den berooiden toestand van vele gemeentekassen moeielijk verlangd kan worden, dat de gemeenten zich nieuwe offers zullen getroosteu in het belang van de schutterij, meent de heer Bahlmann, dat zulks geschieden kan wan- neer de uitgaven voor de schutterijen worden be- taald uit 's Rijks kas. Zijn voorstel baant daartoe den weg. FEUILLETON. 32) Niederer wenkte zijn griffier zich tot schrijven gereed te liouden maar hij maakte nog "een aanvang met het verhoor, doch keek peinzend voor zich uit. ifHiny hm, zcidc hij half voor zich, //ik zou de verantwoordelijkheid wel op mij durven nemen u althans voorloopig op vrije voeten te stellen, maarmaar Hij aarzelde weder. De oogen van Horner begonnen van vreugde te schitterenop zijn terugstootend gelaat verscheen een hoopvolle glimlach. //Aan de schuld van Dorner valt nu niet meer te twijfelen," hernam de rechter van instructie, steeds als in alleenspraak, ,/als dat eene punt maar opgehelderd was. Die bloedige letters kan de oude Dorner niet op den vloer geschreven hebben, al zou het ook mogelijk zijn, dat hij het in zijn doodsstrijd deed maar het lijk lag zoo, dat hij ze alleen met de linkerhand had kunnen schrijven. „0, hij was links," zeide Horner haastig. ,/Ik kan er een eed op doen, hij schrtsef altijd met de linkerhand. //Ja, ja," ging de rechter van instructie besluite- Joos voort; maar wat schreef hij ook weer. Ik ben het werkelijk vergeten, het was een naam een woord Toor den vorm opende hij de portefeuille, die voor hem lag, en begon daarin te bladeren. Horner volgde zijn bewegingen in angstige span- nmg hij verbeidde met ongeduld het oogenblik, dat de kortzichtige beambte hem de vrijheid zou teruggeven. In zijn gedachten maakte hij reeds het plan tot een behendige vlucht; de grond brandde hem onder de voeten. Hoe gaarne was hij het geheugen van den rechter van instructie te hulp gekomen z/God, hoe is het nu toch mogelijk mompelde Niederer weder. ,/Dat woord hmhm waar Hij bladerde ongeduldig in zijn papieren. //Was het niet Dorner?" vroeg Horner plotseling; maar nauw was dat woord over zijn lippen, of hij werd doodsbleek van angst. De rechter van instructie scheen dit echter niet op te merken, hij ging voort met zijn aanteekeningen te raadplegen. z/Hoe kan men toch zoo vergeetachtig zijn mompelde hij. ,/De commissaris meende, dat er die naam^ moest staan, maar er stond slechts i-i °jner" 6n dat bezorgt ons een groote moeie- lijklieid. TVaarom zou de stervende die eerste letter weggelaten hebben?" //Gij vergist u," weersprak Horner hem on- voorzichtig, //hij schreef //Dorner" en toen ontzonk hem de kracht om Eensklaps sprang de rechter van instructie van zijn stoel op en naderde Horner. z/Hoe weet gij dat, dat hij //Dorner" schreef vroeg hij. //Behalve aan ons kan dat slechts aan den moordenaar bekend zijn, die deze letters zelf met bloed op den vloer heeft geschreven. En die moordenaar zijt gij De misdadiger beefde van hoofd tot voeten; I Door den Minister van Waterstaat is opnieuw eene instructie vastgesteld voor de onbezoldigde Rijksveldwacbters, belast met het toezicht op de naleving der boterwet. Daarin wordt o. a. het volgende bepaald Voornoemde beambten zien binnen het hun aangewezen ressort in het bijzonder toe op de stipte handhaving van de wet inhoudende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel. Bij denzelfden handelaar mag gelijktijdig niet meer dan een monster genomen worden. Ook nemen zij, na bij een handelaar een monster ge stoken te hebben, bij denzelfden handelaar geen nieuw monster voordat hun mededeeling is gedaan omtrent den uitslag van het onderzoek van het eerstgenoemde monster. Zij houden een register aan, waarin na het nemen van een monster wordt aangeteekend de datum waarop dit geschiedde, de naam en het adres (straat of gracht en huisnummer) van den handelaar, waar het monster genomen werd, alsmede de uitslag van het deskundig onderzoek, welke uitslag hun ten aanzien der monsters, welke onder- zocht zullen worden na ultimo dezer, zal worden medegedeeld door het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Zij zenden dadelijk na afloop van elke maand aan voornoemd departement een door hen onder- teekende opgave in van de door hen in die maand gestoken monsters. Zij genieten eene belooning van f 5 voor elk door hen gestoken monster, dat volgens het onder zoek der deskundigen gebleken is surrogaat te zijn. an de reizen, gedaan ter uitoefening van het bedoelde toezicht, naar in hun ressort gelegen plaatsen, zullen er maandelijks 8 aan het Rijk mogen worden in rekening gebracht, elk af te leggen binnen een etmaal. Voor twee zoodanige reizen mag echter in de plaats treden een reis, af te leggen binnen twee etmalen. Naar het Volksdgbl. verneemt, heeft de heer M. den Hartog zich gewend tot Ged. Staten met verzoek het besluit van den Raad, waarbij hij als derde onderwijzer is ontslagen, niet goed te keuren. Eveneens zal met hetzelfde doel in onderwijzers- kringen eene groote adresbeweging op touw worden gezet. Mochten Ged. Staten het besluit goedkeuren, dan zal de heer Den Hartog den Minister van Binnen]. Zaken vernietiging vragen. Naar aanleiding der talrijke tramongelukken geeft een inzender in de ,/N. R. Ct." het volgende hij zag in dat hij een onherstelbare domheid be- gaan had, dat hij nu reddeloos verloren was. z/Er blijft u thans niets over, dan te bekennen, dat gij den moord hebt gepleegd," ging de rech ter van instructie voort, //en het is in uw eigen belang, wanneer gij dit zoo spoedig mogelijk doet. Bedenk, dat uw toestand reeds hoogst ernstig is, want evenmin als gij den moord kunt ontkennen, evenmin kunt gij loochenen, dat roofzucht uw drijfveer was." Het weerstandsvermogen van den man, die daareven nog zoo onbeschaamd en vol zelfver- trouwen had gesproken, was nu eensklaps ver nietigd. Hij bekende. Ja, hij had Herbert Dorner vermoord. Het was geen lang van te voren beraamd plan geweest, maar op het oogenblik dat Wilhelm zich uit de vaderlijke woning verwijderde, had de duivel der liebzucht Horner verblindhij had Dorner van achteren aangegrepen en hem met zijn eigen scheermes den hals afgesneden. Met den hond had hij het zelfde gedaan, omdat hij vreesde, dat het dier de verdenking op hem vestigen zou. De bloedige letters waren door hem geschreven, om volgens een demonische berekening de schuld op Wilhelm te werpen. Nauwelijks had Horner deze bekentenis gedaan, of hij gevoelde er spijt van en wilde haar intrek- ken. De rechter van instructie liet hem echter niet verder aan het woord en gaf bevel hem naar de gevangenis te brengen. De rechter van instructie zou niet veel genot hebben van zijn overwinning. Den volgenden morgen deelde men hem hem het teleurstellende bericht mede, dat Horner, die het hopelooze van zijn toestand had ingezien, zich in den afgeloopen nacht in zijn eel van het leven had beroofd, door zich aan zijn bretels op te hangen. Zoo was de geheele rechtszaak jammerlijk mis- lukt de ware moordenaar, dien men metzooveel moeite had gevonden en tot bekentenis gebracht, had zich door zijn zelfmoord aan de straf ont- trokken. Een rechterlijk bevel deed Wilhelm terstond op vrije voeten stellen en hem van alle rechts- vervolging ontslaan, daar zijn onschuld en de waardeloosheid van de tegen hem aangevoerde be- wijzen nu schitterend bewezen waren. De ongelukkige jonge man wist daar voorloopig zelf nog niets van. ilhelrn lag in het ziekenhuis, waar zenuw- koortsen hem op den rand van het graf brachten. De vreeselijke aandoening van den laatsten tijd ware zijn jeugdige krachten te boven gegaan. De dokter, die hem behandelde, zette een hoogst bedenkelijk gezicht, en kon de vertwijfelde moeder slechts weinig hoop op het behoud van haar zoon geven, die een smadelijken dood had getrotseerd om haar verdriet en schande te be- sparen die had willen vallen als zoenoffer voor de laagheid en gewetenloosheid zijns vaders. Maar niet alleen mevrouw Louise sidderde voor het leven van Wilhelmde lieftallige Augusta was eveneens de vertwijfeling nabij. Groote God, zij zou het niet overleven, dat stond vast bij haar, wanneer de geliefde man niet uit deze vreeselijke ziekte tot een nieuw leven tot een nieuw geluk terugkeerde Het opzienbarend geval, dat zulk een onver- NEIMSCHE COERAIT. &JL blad ver8cl>iJn< WoensdaK^enjrryclasavon^jtUsez^^ bij den ■■il.-.-v.-, ,w. yaw n- De Buvgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen llenilr dai; den 13 Augustus isilii. des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 10 Augustus 1896. De Burgemeester voornoemd J. A. VAN BOVEN. mi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1