Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwseh-Vlaanderan. No. 3340. Zaterdag 8 Augustus 1896. eer van zijn, moeder 36e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dacr der uitaave ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0 10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. F*olitieli Overztcht Uit Spanje komen ernstige berichten. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben een vijftigtal met geweren gewapende personen de om- streken der stad Valencia doorkruist en op de ambtenaren der belastingen geschoten. Nadat de politie hen tot stilstaan gesommeerd had, losten zij verscheidene salvo's, waardoor een inspecteur, twee agenten en een vrouw verwond werden. De omliggende dorpen werden door andere gewapende benden doorkruist. Het verschijnen dier oproerige benden is later officieel bevestigd, doch met de i bijvoeging dat ze reeds verstrooid waren. Men meende toen, dat het republikeinen waren. De Minister van Binnenlandsche zaken verklaarde zijnerzijds in een interview, dat twee benden in de omstreken van Valencia uiteengedreven waren en dat tal van wapenen waren gevonden. Het hoofd der bende was Bernardo Alvares, een ge- pensionneerd kolonel. Zeven personen zijn in hechtenis genomen. De Regeering schrijft deze bewegiugen toe aan Cubaansche partijgangers, on- dersteund door protestantsche en vrijmetselaars- vereenigingen. Een poging van gelijken aard mislukte bij Ge- rona eenige personen werden daarbij in hechtenis genomen. Sedert eenige dagen neemt de Regeering voorzorgsmaatregelen in de provincie. De bekende Spaansche Republikein Emilio Cas- telar heeft zich onlangs, in een gesprek met een vertegenwoordiger van Le Gaulois, tegen een Repu- bliek in Spanje verklaard. Als ik inorgen bij ons de Republiek kon invoe- i ren, zou ik het niet doen. Ons land verkeert in een crisishet zou een misdaad zijn, een burger- oorlog bij zijne moeilijkheden te voegen. //Ik was altijd Republikein en ik zal het altijd blijven maar ik wensch alleen het gezag, om goed te doen. Onder de tegenwoordige omstandigheden acht ik mij jegens mijn vaderland verplicht, niet daarnaar te streven. En dat ik er zoo over denk, daartoe hebt gij, Fransche Republikeinen, ook iets bijgedragen." Met andere woorden het voorbeeld der Fransche Republiek schrikt Castelar van een Spaansche Republiek af. //Eene constitutioneele Koningin", zoo sprak hij verder, ,/die nooit aftreedt, heeft alleen de staatkunde harer Ministers te volgenmaar de President eener Republiek, die aftreden moet en herkozen moet worden, heeft daar- enboven nog zijn eigen politiek en moet die verdedigen." Daarom is hij van oordeel, dat de landszaken beter zullen gaan onder een constitutioneele Ko- ningin, dan onder den President eener Republiek. De groote Chinees, Li-Hung-Chang, is druk bezig in Londen zijn officieele bezoeken af te leggen.^ Eerst had hij een lang onderhoud met Lord Salisbury, dat alleen werd bijgewoond door den tolk. Toen bezocht hij het Hoogerhuis en het Lagerhuis, waar hij een praatje maakte met den heer Chamberlain. Voorts vertrok Li-Hung-Chang naar Osborne, om aan de Koningin zijn geloofsbrieven te over- handigen. Inmiddels bespreken de Engelsche bladen de vraag, wat Li eigenlijk in Europa komt doen. //Hij is meer gekomen om indruk te maken, dan om indrukken op te doen" zegt de St. James's Gazette. En de Times deelt in een breedvoerig artikel het volgende over het Chineesche bezoek mede Zijne Excellence is geen gevolmachtigd gezant van het Chineesche rijk. Het is zelfs zoo sterk dat de gezant van China te Londen, volstrekt geen notitie van hem neemt. Hij maakt de reis als een gewoon sterveling, met het doel te trachten finan- cieele hulp te vinden voor de Chineesche regeering. Daartoe poogt hij de Europeesche mogendheden en vooral Engeland over te halen toestemming te verleenen tot het verhoogen der douanerechlen van de Verdragshavens. Slaagt hij daarin dan hoopt hij, naar de Times meent, op zijn benoeming tot kanselier na zijn terugkomst. Maar het schijnt dat men in Peking niet hoopt of verwacht dat hij slagen zal. Want in dat geval zal het gemakkelijk zijn den krachtigen en bekwamen man op zijde te schuiven, die toch reeds lang bij het Mandarijnen- dom slecht stond aangeschreven, en die bovendien gebukt gaat onder de gevolgen van den oorlog, welke men ook al op zijn schouders geladen heeft. Terwijl de Sultan onderhandelt, woedt op Kreta de opstand verder. In Heraklion heerscht de meest volslagen anarchie. Hassan Pacha, de gouverneur, werd bij een poging om de razende iurken te bedwingen, van zijn paard gerukt en mishandeld; de Muzelmaunen maakten van de verwarring gebruik om de stad binnen te trekken en de Chnstenen te verdrijven. Angstig hebben dezen zich in hunne huizen opgesloten. Ieder oogenblik kan een moordpartij verwacht worden. In Kanea is de toestand al niet minder gevaarlijk, en te Kandia zijn troepen aangekomen om de orde te herstellen, die voortdurend door straatge- vecht wordt verstoord. Een groot aantal Kretensers maakt gebruik van de vcrgunning om het eiland te verlaten. Iederen dag komen schepen vol vluchtelingen in Griekenland aandaardoor worden de grijsaards, de vrouwen en de kinderen tenminste gered uit de handen der moordende en plundereude Turken. JFEIUILLETON. Door Gedep. Staten van Zeeland is bepaald dat de jacht op fazanten zal worden geopend op Donderdag 1 October 1896. De korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. Bij het departement van Kolonien is het volgende, van gisteren gedagteekende, telegram van den Gouverneur-Generaal ontvangen z/Pretendent-sultan gevlucht naar Mesdjid-Indra- poen, de woonplaats van Panglima Polim. Eergister bendehoofd Nja Gedong verdreven uit heuvels van Ijot-Soeri in IX Moekims. Gesneuveld een en gewond 4 militairen beneden den rang van offieier. z/Excursies in Westelijk gebergte der XXV Moekims en in een gedeelte der XXVI Moekims niets bijzonders voorgevallen." In een correspondence uit Batavia, opge- nomen in de Arnh. Ct. troffeu wij de volgende opmerking aan Onze troepen hebben op Atjeh groot succes gehad, Anak-Galoeng werd door de onze omsin- geld en voor dat de Atjehers, die er in waren het hazenpad konden kiezen, waren de troepen in de benting, een gevecht van man tegen man ontstond, waarbij aan onze zijde sneuvelden 3 Europeanen en 6 inlanders, gewond werden kapitein Graafland, luitenants Dijkstra, Wagener, Rijnen (zwaar) en van Bremen, zeven Europeesche en 24 inlandsche militairen. Volgens den eenen correspondent der "i oo i viiand volgens een anderen 188 dooden in onze handen. Al deze dooden werden gekopt. De Java- bode zegt dan ook in haar mailoverzicht, dat het met te hopen is, dat vreemdelingen en Dajaks dit zullen hooren. Het is dan ook unfair om den gevallen vijand nog te verminken. Deden ae Atjehnezen het met de dooden van onze troepen die in hun handen vallen, dan zou er schande over geschreeuwd worden, maar dat eene beschaafde 31) z/Leugens herhaalde deze. //Haha, de oude Dorner moest uit den weg, omdat zijn leven een voortdurende bedreiging voor den advocaat en diens moeder was; hij wist te veel, die oude. Hah a, geloof maar vrij, dat mijnheer de advocaat in zijn positie geen vader kon hebben, die zijn halve leven in den Amerikaansche gevangenissen had doorgebracht en verder //Houd op riep de advocaat in de grootste vertwijfeling uit, terwijl hij zich op den spreker scheen te willen werpen. De commissaris, die begreep, dat thans de op- lossing van het raadsel zou volgen, hield hem met zijn ijzeren vuisten terug. z/Ga voort," voegde Horner toe; ,/beproefmaar eens, of ge u kunt vrijpleiten." z/De oude Dorner moest sterven," hernam Horner; ganders zou het uitgekomen zijn, dat hij reeds gehuwd was, toen hij jaren geleden in Duitschland kwam, nadat eenige schurkerijen hern genoodzaakt hadden Amerika te verlaten. Wei was de oude Dorner de vader van den advocaat, maar hij was niet de echtgenoot Op dit oogenblik rukte Wilhelm zich met on- weerstaanbare kracht uit de handen van Loder los. In de grootste opgewondenheid, met het schuim op de lippen, snelde hij op Horner toe. z/Schurk Elleudeling Dat is uw laatste orulde hij. Horner vluchtte lafhartig, terwijl de commissaris en de dokter met vereende krachten Wilhelm aangrepen en hem naar zijn stoel terugbrachten. De rechter van instructie was inmiddels naar den wand gegaan en had het schelkoord gegrepen, waaraan hij krachtig trok. Bijna terstond kwamen er twee politie-agenten binnen, om de bevelen hunner superieuren te vernemen. Niederer scheen voornemens Wilhelm naar zijn gevangenis te doen terugbrengenmaar de com missaris, die een dergelijk bevel voorzag, haastte zich tusschen beiden te komen. //Mijnheer, zeide hij, terwijl hij op den jongen man wees, die nu, naar lichaam en geest gebroken op zijn stoel ineengezakt was, //het moet u toch wel duidelijk zijn, dat hij geen misdadiger is, maar een diep ongelukkige, die slechts eerbied en medelijden verdient." De rechter van instructie aarzelde nog even, maar het volgende oogenblik wenkte hij de twee agenten, zich te verwijderen. //Welnu, het is toch waar," hernam Horner, die zich weer volkomen meester was en zelf meende, dat zijn zaak beter stond dan ooit. ,/Kan ik het helpen, dat de oude Dorner zulk een schavuit is geweest Ik maakte te Chicago kennis met hem, toen hij geheel op het droge zatmaar hij kon veel geld krijgen, zeide hij, wanneer hij maar in Duitschland was. Daarbij tooude hij mij een courant, die hem toevallig in handen was gekomen en waarin de verloving stond aangekondigd van den advocaat Wilhelm Dorner met zekere juffrouw Augusta von Horwitz. Hij vertelde mij toen, dat hij in zijn jeugd te New-Orleans was gehuwd, maar dat hij, wegens een paar duistere zaakjes, Amerika en tevens zijn jonge vrouw den rug had toegekeerd, om in Duitschland zijn fortuin te gaan zoeken. Hier in de stad was het hem gelukt, den lui zand in de oogen te strooien. Dit ge ukte zoo goed, dat hij een lief rijk rneisie op zich wist te doen verlieven. Natuurlijk ver- zweeg hij haar, dat hij reeds een vrouw in Amerika hadhoe hij het aangelegd heeft om de noodige papieren te krijgen, weet ik niet, waar zooveel is eL dat hij haar trouwde dus bigamie pleegde -— en nu van haar vermogen een vroolijk leventje leidde. Ten slotte raakte haar kapitaal op en, uit vrees dat kennissen uit Amerika, die hij Iner ontmoet had, zijn schurkenstreek aan het Iicht en hem achter de tralies zouden brengen Pa e bij op een goeden dag zijn biezen en keerde naar Amerika terug, in de hoop dat men hem daar in dien tijd wel vergeten zou hebben. Het geluk diende hem boven verwachting. Door een toeval verzuimde hij het°schip waarop ij als landverhuizer stond ingeschreven, en dit feed schipbreuk en verging met man en muis. lerwijl ledereen dus dacht, dat hij op den bodem der zee rustte, vertrok hij met een volgend schip en kwam behouden en wel in Amerika aan, terwijl hij zich wel wachtte, zijn Duitsche vrouw bekend te maken met zijn bestaan. In Amerika ging het hem slecht; hij pleegde het eene misdrijf na het andere, kwam in de gevangenis en was nauwelijks op vrije voeten, of hij keerde weer daarheen terug. Als tuchthuisboef leerde ik hem dan ook kennen, en toen stelde hij mij voor, te zamen naar Duitsch land te gaan, dan zou hij zijn zoon eens aderlaten. z/Daar hij met de Berlijnsche toestanden nog goed op de hoogte was, wist hij, dat de vader natie tot zulke buitensporigheden overgaat, is minder. De Atjeher doet precies hetzelfde wat wij vroeger tegen de Spanjolen en de Franschen deden, hij vecht voor zijn vrijheid, die hem lief is, en dat hij niet profiteeren wil van de zegeningen van ons bestuur (waaronder ook zijn opiumpandjes- pacht, koffieplanterij op hoog bevel, onbetaalde heerediensten en zoovele andere weldaden meer), wie zal hem dit euvel duiden? Uit de Indische bladen blijkt, dat de kost- baarste van de op Lombok veroverde kleinoodien op verlangen van den Minister van kolonien naar Nederland zullen worden gezonden. I)e gemeenteraad van Amsterdam heeft W oensdag met 17 tegen 8 stemmen goedgekeurd de voordracht van burgeineester en wethouders om den onder wij zer Den Hartog te ontslaan, welke zaak in de laatste weken door verschillende bladen is besproken. Den Hartog had de schoolhoofden Baert en Van Doorne op de openbare straat het scheldwoord //kwajongen" toegevoegd. De Nederlandsche Boerenbond is eindelijk te Utrecht definitief opgericht. Hij telt reeds pi. m. 7000 leden. Het doel wordt nu thans aldus omschreven,/De Nederlandsche Boerenbond, het Christendom als grondslag der maatschappij er- J kennend en huldigend, heeft ten doel de belangen van den boerenstand te behartigen en de uitbreiding der staatsbemoeiing op economisch gebied ook aan dien stand ten goede te doen komen." De drie grondslagen, waarop men vroeger dezen bond wilde stichten, nl. God, huisgezin en eigendom zijn dus weggelaten om plaats te maken voor dezen eisch dat een lid het Christendom erkent en huldigt als grondslag der maatschappij. Hieruit volgt dus dat een Israeliet of een vrijdenker geen lid van dezen bond kan zijn. Op het gebied van verzekeringen is er weinig nieuws meer of eigenlijk men verbaast zich met meer over het uitgebreid gebied, waar- over verzekering zich kan uitstrekken. Een ver- eeniging, die zich ten doel stelt aan candidaat- notarissen, binnen een bepaald aantal jaren, een notanaat te verzekeren, was er nog niet. Op de aanstaande vergadering der Broederschap van candi- daat-notarissen zal nu aan de orde komen een voorstel tot oprichting van een vacaturenfonds, ten doel hebbende het ontstaan van vacaturen te be- vorderen. De notarissen zouden bij het lezen van het aldus uitgedrukte doel bijna ontstellen, ware het van juffrouw Von Horwitz millionnair was, en nu was zijn plan zoo eenvoudig mogelijk. Hij zette zijn zoon het mes op de keel. Gij moet mij afkoopen, zeide hij, of anders zal ik, die niets te verliezen heb, aan de wereld bekend maken, dat gij de zoon van een tuchthuisboef zijt en dat uw moeder nooit mijn echtgenoote is geweest, maarnu ja/ dat begriipt gij wel." Een benauwde, kermende zucht verbrak plotse- g de stllte in het vertrek. Deze was ontweld aan de borst van Wilhelm, die in folterend ziele- hjden deze op koelbloedigen toon gedaue onthul- I Jmgen, had aangehoord. Thans sloeg hij beide handen voor het gelaat, om de tranen te ver- bergen die hem langs de wangen vloeideu. ,/0 moeder, arme, lieve- moeder, dan is toch alles vruchteloos geweestkreunde hij. ,/De wereld zal toch vernemen, aan welk een ellende- ling gij uw vrouweneer ten offer hebt gebracht gii de reine6 Hij kon niet verder spreken. Alle aanwezigen zwegen. Met uitzondering van Horner, die in de ver- onderstelling dat hij thans alle bewijzen tegen hem vermetigd had, onbeschaamd om zich heen zag waren alien aangedaan. //Ik was wel op iets dergelijks voorbereid," mompelde de commissaris, ,/maar zoo ernstig had ik het toch niet verwacht. Meder loosde Wilhelm een kermenden zucht. /'O, het is een wreedheid, dit geheim te ont- sluierenstamelde hij. ,/Wat is er mij aan gelegen, de schuld van dien ellendeling op mij te nemen, nu mijn leven toch verwoest is, wanneer mijn moeder slechts dezen smaad bespaard ge- -71 JT r~rin w u-iuyci vtj. JPit Mad verscliijnl 7Tiaa„d»g-, Woen,laS.eB„UWeZo.,aerd op eeMdagea, bij den ui.yeve, J. VH DK 8Amois te Te„ »eilzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1