Gemengde berichten. De burgemeester antwoordde daarop, dat de Raad zoowel als Gedeputeerde Staten van alles afwisten, en dat het wel gemakkelijk was om de schuld op anderen te schuiven, maar het niet zoo gemakkelijk zou zijn om het bedrag van het tekort te voldoen. Na dit incident werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Voor rekening van den heer P. W. Janssen te Amsterdam is nu ook in de Friesche gemeente Opsterland een groote uitgestrektheid woeste grond aangekocht. Het doel is dezen te ontginnen en daardoor gedurende den a. s. herfst werk te ver- schaffen en zoodoende menig arbeider van 'tarm- bestuur terug te houden. Is het land eenmaal ontgonnen, dan wenscht men daarop nette arbei- derswoningen te stichten met zooveel ontgonnen grond er bij, dat de arbeider zijne eigene benoodigde aardappels, boonen enz. zal kunnen verbouwen. Deze huizen met grond zullen dan tegen billijken prijs aan die arbeiders verhuurd worden. De Haagsche Ct. bevat een belangrijk artikel over //ziekenverpleging" en wijst op de belangrijke verandering ten goede in de volksopinie over de verpleging in ziekenhuizen. Vroeger was het ziekenhuis gevreesd en wie zijne dienstbode naar een ziekenhuis zond werd een halve barbaar geacht, maar daarin is eene belangrijke omkeering gekomen, die bewijst, en dat de volksopinie volstrekt niet zoo redeloos onvatbaar is voor overtuiging als men wel beweren wil, en zelfs ingekankerde begrippen wijken voor de macht der overtuigende feiten. De innchting der ziekenhuizen i$ ia de tweede helft dezer eeuw belangrijk v^roeterd. In plaats van sombere gevangeni§§fen, zijn ze nu met de uiterste zorg ingericfcte tehuizen, waar een doorgaans voort reffelijk beheer, ter zijde gestaan door met toewijduyg bezield hulppersoneel, zelden of nooit om anancieele redenen een maatregel behoofs na te laten, die ter wille van de zieken Tenschelijk wordt geacht. Naar alle eischen van de wetenschap en de gezondheidsleer is doorgaans geen ijdele klank ten aanzien van onze zieken huizen, en geen gemeentebestuur, althans van een eenigszins grootere plaats, dat, hoezeer het anders misschien op de voorgedragen uitgaven beknibbelen moge, voor de ziekenverpleging karig is of het door de geneeskunde noodig geachte weigert. Ook de vooruitgang der geneeskunde is verbazend, vooral op chirurgisch gebied. Maar nog belang- rijker misschien is de vooruitgang uit een hygienisch oogpunt, in zooverre als de geneesheer een dieper en ruimer inzicht heeft gekregen in de groote beteekenis van gezonde levensomstandigheden, zoowel ter genezing van kwale'n als ter afwending van levensgevaar. En met dat alles hebben de ziekenhuizen gelijken tred gehouden. Evenals de krankzinnigengestichten, die nog in de eerste helft dezer eeuw //dolhuizen" waren, zijn ook de ziekenhuizen hervormd en heerscht de gezond heidsleer er in de eerste plaats oppermachtig, met versche lucht, vriendelijke inrichting, rust en kalmte. Het Heldersche blad //Extra tijding", orgaan van het kamerlid Staalman, bevat het volgende ongeloofelijke verhaal over een stoker le kl. D. van der Brugge, die het slachtoffer zou zijn ge- worden van den moordenden arbeid in de machine- kamer van het nieuwgebouwde stoomschip //Konin- gin Wilhelmina", waar hij eenigen tijd geleden bij een temperatuur van 145 graden op de vuur- plaat is neergestort, waarna onmiddelijk een bloed- spuwing volgde. De dokter gebood volstrekte rust en de man werd ongeschikt bevonden, om met de //Wilhel mina" naar Indie te gaan. Maar nauwelijks waren zijne krachten even teruggekomen, of hij werd, zes weken na de bloedspuwing, geplaatst aan boord van de //Van Speyk", om aanstonds met dien bodem naar Indie te vertrekken. Zeven maanden bracht Zeer eenvoudig, omdat de ware moordenaar dezen avond gearresteerd is en op het oogenblik reeds door den rechter van instructie in verhoor wordt genomen. De bewijzen van zijn schuld zijn zoo verpletterend, dat ik nu reeds zeker ben, dat hij veroordeeld zal Worden." De advocaat sprong op en staarde den com- missaris aan met een blik vol ontzetting. z/Maar ik wil niet onschuldig zijn riep hij woedend. //Met welk recht twijfelt gij aan de waarheid van mijn bekentenis Ik verbied u een verder onderzoek, ik ik Hij voltooide zijn zin niet, daar de angst hem de keel zoogoed als dichtgeschroefd had. Bevend viel hij op zijn bank terug. z/lk meen, dat ik in uw hart kan lezen," ging Loder onverbiddelijk voort. //Uw bekentenis komt voort uit een heldhaftig besluit. Gij hebt onthullin- gen over den moord en over den persoon van het slachtoffer willen vermijdenmaar die zelf- opoffering is nu reeds nutteloos geworden, want uw moeder heeft gisteren in den persoon van den verslagene haar vroegeren echtgenoot, dien men reeds een kwart eeuw dood waande, herkend." De advocaat kromp ineen, alsof hem een doode- lijke wond werd toegebrachtmaar niettemin sprak hij geen woord en bleef standvastig elk antwoord weigeren. z/Nog is het tijd ojn de waarheid ingang te doen vindeu," ging de commissaris met nadruk voort//misschien zult gij over een kwartier, al zoudt gij ook de waarheid spreken tot in de ge- hij slechts in Indie door. Zijne krachten waren gebroken, zijn lichaam gesloopt; hij kon zijn dienst niet meer waarnemen, hoe gaarne hij het ook wilde. In Holland aangekomen, werd hij aanstonds in het hospitaal opgenomen, waar de man nu reeds gedurende zeven maanden word verpleegd. En nu deelt men aan de redactie van gen oemd blad mede, dat deze ferme, oppassende stoker naar huis zal worden gezonden zonder pen- sioen 1 De doktoren moeten hebben verklaard, dat de man wel is, maar niet door den dienst ongeschikt is geworden. TER NEUZEN, 3 Augustus 1896. De oogstvooruitzichten zijn tot op dit oogen blik over het algemeen gunstigvoor het beet- wortelgewas althans blijft het weder naar wensch, en men verneemt thans hoegenaamd geen klachten. Voor het beroep naar de Gereformeerde kerk alhier is door D". J. H. Donner J.Hz., te Nieuw- dorp, bedankt. De te Hoedekenskerke door het waterschap aanbestede levering van 1200 scheepston afval van Doom., Lessinesche of bazaltsteen, is gegund aan den heer P. A. van de Velde te Ter Neuzen, voor f 2336, xls laagste inschrijver. De levering van 60 scheopston puin of brikken, laagste inschrij ver de heer B. van Eck te Ter Neuzen, voor f 2,20 per scheepston, werd niet gegund. Door opheffing van het detachement der koninklijke marechaussee, dat te Zoutelande tijdelijk was gevestigd, alsook de versterking van de brigade te Westkapelle, zijn Zaterdag de man- schappen naar de brigades teruggekeerd. Axel, 3 Aug. Heden werd alhier door Burg, en Weth. aanbesteed de levering van 1. Plus minus 1200 liters petroleum. Hiervoor werd ingeschreven door C. P. Gast voor 78/* cent en P. H. Veenhuizen voor ll/8 cent per liter, beiden te Axel. Aan den laagsten inschrijver is de leverantie gegund. 2. Plus minus 8000 K.G. Ruhrkolen. Hiervoor werd ingeschreven doorM. Loof voor 8,65 en C. van de Broeke, voor f 8,10 per 1000 Kg., beiden te Axel. Aan den laagsten inschrijver is de leverantie gegund. Sas van Gent. Aan de Nederl. Herv. gemeente alhier, is door de assurantie-maatschappij de som van f 16,880 uitbetaald voor de afgebrande kerk. Hulst. Zondag 2 Augustus gaf de wielrijders- club, Hulst-Velo, het eerste sportconcours alhier, waaraan flinke prijzen verbonden waren. Begunstigd door een zonnig weertje, waren er veel velocipedisten afgekomen en slaagde dit turn- feest naar wensch. Om drie uren 's namiddags maakten zij, die aan den wedstrijd deelnamen, begeleid door Harmonie en Vlijt en Volharding een wandeling van 't station door de voornaamste straten van Hulst. Aan den wijdstrijd namen 51 liefhebbers deel. Het was een gewoel en gekrioel van wielen, daarbij gevoegd de velevreemdelingen enkijklustigen, dat het marktplein nog te klein was en men daar opeengepakt stond om er iets van te kunnen zien. Gedurende den wedstrijd gaf Ylijt en Volharding concert op de kiosk, te midden der rijders. Het concours liep als volgt afRingsteken le prijs 15 fr., Van Laere te Kieldrecht; 2e prijs 10 fr., Prenen te Kieldrecht; 3e prijs 5 fr., Van Overloop te St. Nicolaas. Vogelpik le prijs 15 fr., Callenfels te Hulst; 2e prijs 10 fr., Van Overloop te St Nicolaas3e prijs 5 fr., Prenen te Kieldrecht. Eieren-concours le prijs 15 fr., Van Overloop te St. Nicolaas; 2e prijs 10 fr., L. Wauters te Hulst3e prijs 5 fr., Laurijs te Kieldrecht. Toen om ongeveer 6 uur het concours afge- loopen en de wielrijders vertrokken waren, was ook de drukte voorbij. ringste bijzonderheden, geen geloof meer vinden. Naast u strijdt van nu af een ellendige inisdadiger om zijn armzalig leven een wezen, dat al't moge- lijke doet om de schuld van zich af te wenden, namelijk zekere Horner, dezelfde die kort voor den moord op uw kantoor kwam en u overhaalde tot dat noodlottige bezoek in de Rozenstraat 28. De misdaad zelf kan hij niet meer ontkennen, want daartoe zijn de bewijzen te duidelijk tegen hem, maar thans is hij er op uit het te doen voorkomen, alsof gij hem daartoe hebt overgehaald door dien wissel van 20,000 mark, ten einde u als den hoofdschuldige te doen voorkomen en, met het oog op zijn armoede en de verleiding van de groote som, het medelijden van rechters en gezworenen op te wekken." //Die ellendeling kon Wilhelm zich niet weer- houden uit te roepen. De commissaris deed, alsof hij dien uitroep niet hoordehij ging een schrede naar de deur. z/Mij is op gedragen u naar de rechter van instrucie te brengen, die u met uw medeplichtige wil confronteeren," sprak hij. Wilhelm liet de handen zinken en keek den commissaris bedroefd aanmerkbaar smartte hem de verandering, die hij in diens toon waarnam. //Kom riep deze bijna norsch. z/Ik weet niet, wat men van mij wil," mompelde Wilhelm. //Ik heb bekend en er zijn geen mede- plichtigenlaat mij nu met rust." (Wordt vervolgd). Nog viel op te merken de prachtig versierde velocipede van den heer Danckaert, die de stoet opende. 's Avonds om acht uur gaven //Harmonie" en z/Apollo" op de markt, die aan de voorzijde verlicht was, concert. Bij het festival te St. Gilles van Zor.dag 1.1. hebben de zangvereeniging //Apollo" van Hulst de eerste premie, 100 francs, en het muziekge- zelschap van Hontenisse de derde, 50 francs geloot. In de vorige week zijn te Tholen 23 varkens aan vlekziekte gestorven, terwijl er nog 9 ziek liggen. In het geheel zijn aldaar nu 46 varkens bezweken. De afd. //Zee- en landmacht" van //Eigen Hulp" zal ook rij wielen aan hare leden gaan le- veren. Tot steun van de //economisch zwakken." Natuurlijk. Want rijwielen behooren tegenwoordig tot de allereerste levensbehoeften. En ook is er geen concurrentie genoeg tusschen de verschillende fabrieken. De heer L. Mulder te Arnhem verzekert en de //N. A. Ct.," dat een milicien van het 8e reg. infanterie, aldaar in garnizoen, tweemaal vier-en-twintig uren in arrest is gesteld en pro- vooststraf voor hem is aangevraagd, omdat hij uit gewetensbezwaar geweigerd heeft, te voldoen aan de lastgeving om liedjes te zingen van luitenant Clockener Brousson. Een flesschentrekker, die met een koopman te 's Gravenhage zaken wilde doen, is door dezen op de volgende wijze beetgenomen De flesschentrekker vroeg op monster een be- zending thee aan. De koopman zond ze af, doch betaling volgde niet. Een tweede bestelling doet de flesschentrekker en de koopman geeft daaraan gevolg, doch door in plaats van thee een pak met steenen te zenden en wel tegen rembours, om zoodoende de bekomene schade, door het eerste pakket ondervonden, te herstellen. Het pak komt bij den flesschentrekker aan, deze betaalt het rembours, doet het open en vindt de steenen met het voorschrift„te. gebruiken na den eten." De flesschentrekker heeft nu wraak willen nemen door een klacht in te dienen bij den offlcier van justitie te 's Gravenhage. Te Bergeik (N. Br.) heeft, bij het verrichten van werkzaamheden in een kamervloer bij den landbouwer Bergmans, een metselaar een aantal zilveren muntstukken gevonden, meest rijksdaalders en guldens van de jaren 1840 en 1850, tot een gezamenlijk bedrag van ruim f 1000. De her- komst van dien schat is onbekend. Bij de politie te Sassenheim werd Vrijdag aangifte gedaan door zekeren G. de Groot, dat hij zijn lljarig zoontje sedert Donderdagmorgen half 9 vermiste. De jongen was naar school ge- gaan, maar is daar niet geweest. De politie heeft reeds vernomen, dat het kind Donderdagnamiddag te Leiden gezien is. De jongen is klein voor zijn leeftijd, tenger en donker van haar en oogen. Te Oosterhesselen was Donderdag de ge- meenteveldwachter bezig,uit een revolver te schieten. Hij trof bij ongeluk het 9jarig zoontje van een landbouwer, dat kort daarop aan de gevolgen is overleden. De veldwachter heeft zich vrijwillig ter beschik- king van den offlcier van justitie gesteld. Naar aanleiding eener ingekomen klacht tegen den le luit. der huzaren H. A. Zegers was de justitie uit Roermond Dinsdag te Venloo en te Blerik om een onderzoek in te stellen. Na een verhoor, ook van meer andere personen, is de luit. in arrest gesteld en Donderdag naar 's Hertogenbosch overgebracht. Naar de L. K. verneemt, is de luitenant ter beschikking gesteld van den audileur-militair. Eene klacht, een paar maanden geleden door een inwoner van Blerik tegen genoemden offlcier ingebracht bij de justitie te Roermond, heeft aan leiding gegeven tot deze geruchtmakende arrestatie. Z. wordt verdacht van eene poging tot vergiftiging van den grootvader zijner vrouw. Het op 4 Juli op de Waal, boven Nijmegen, gezonken schip van sehipper J. A. Servaas, van Colijnsplaat, is met goed gevolg gelicht en uit het vaarwater verwijderd. Ook van de lading is nog een gedeelte geborgen. Een zilverpaar te Kapelle a/d IJsel kon het dezer dagen niet eens worden op welken dag zij in het huwelijk waren getreden en wisten dus ook niet den tijd, waarop zij bruiloft konden vieren. De bruidegom meende, dat de gedenkdag op 9 Augustus a. s. viel, maar de bruid dacht van op den 7entoch waren het beiden eens, dat het omstreeks Goudsche kermis was. Goede raad was duur. De gemeente-veldwachter werd aangesproken en deze was zoo welwillend om het voor hen te Gouderak, waar zij in het huwelijksbootje waren gestapt, te laten onderzoeken. Vrijdag kwam van hem de verrassende tijding, dat de datum van hun huwelijksfeest29 Juli was Een akelige gebeurtenis heeft onlangs nabij Gap in het Fransche departement Hautes Alpes .plaats gehad. Een in het dorp Pelvoux wonende huisvader, Semiond genaamd, wierp in een vlaag van waanzin twee zijner zoons, jongens van 17 en 9 jaar, in de rivier de Gyr en sprong dan zelf te water. Een derde zoon uit het gezin, die niet thuis was, toen dit vreeselijk drama werd afgespeeld, en die bij zijn terugkeer noch zijn vader noch zijn broeders aantrof, begon in de nabijheid der ouder- lijke woning te zoeken, en vond aan den oever der rivier een hoed, die een zijner broeders toe- behoorde. In het oeverslijk nam hij de sporen waar, die op een heftigen strijd wezen. Eenigen tijd later, nadat het geheele dorp in opschudding was gebracht, werden de drie lijken ver van de noodlottige plek uit de rivier opgehaald. In het begin van September zal uit Antwerpen een Belgische expeditie vertrekken naar deZuidpool, voor een onderzoekingstocht door vier geleerden. Een ontzettend ongeluk heeft dezer dagen te La Liviniere, in het Fransche departement Herault, algemeene deelneming gewekt. Een troep acrobaten gaf op het plein voor het raadhuis voor- stellingen in de open lucht, die door een groot aantal kinderen werden bijgewoond. Plotseling viel een der aan een koord opgehangeu petroleum- lampen tusschen den dichten hoop jeugdige toe- schouwers, met het gevolg, dat twee meisjes en een knaapje met de brandende vloeistof overgoten werden. De dorpsschoolmeester, die juist aan- wezig was, wikkelde het knaapje in zijn overjas, zoodat het vuur verstikt werd en de knaap met lichte brandwonden vrijkwam. De beide meisjes echter kwamen er niet zoo goed af. Een harer had een lederen ceintuur om, zoodat men haar de brandende kleeren niet zoo spoedig kon afruk- ken en hoewel men alles in het werk stelde om haar te redden, verbrandde zij levend. Het andere meisje bekwam zulke ernstige brandwonden, dat het denzelfden avond bezweek. De chef van het acrobaten-gezelschap werd wegens manslag door onvoorzichtigheid in hechtenis genomen. De groothertog van Saksen is een van de weinige Duitsche vorsten, die ronduit het duel- leeren afkeuren. Een veertien dagen geleden nam hij, na een inspectie over een bataljon van het regiment, waarvan hij chef is, deel aan het middagmaal der offlcieren. Er zaten ook eenige jonge oflflcieren der reserve aan. Aan een hunner, wiens gelaat vol litteekens was, vroeg hij Hoeveel keeren hebt u al gedu- elleerd Vijftien keer, Hoogheid. De groothertog draaide zich om, zeggende Mijn hemel, die tijd had beter besteed kunnen worden. De eigenlijke oorzaak van den ondergang der Duitsche kanonneerboot //litis" is tot heden nog niet met zekerheid bekend. Aan het ministerie van marine zijn daarover nog geen verdere be richten ingekomen en deze zijn ook niet te vcr- wachten dan alvorens admiraal Tirpitz, de chef van het Oost-Aziatische eskader, die zich aan boord van den kruiser //Kaiser" naar de plaats des onheils begaf, van zijn bevinding verslag zal hebben uit- gebracht. Intusschen moet de oorspronkelijke tijding, als zou de //litis" in een typhoon naar de diepte zijn gegaan, onder voorbehoud worden aangenomen. In de telegrammen van admiraal Tirpitz over de ramp blijkt niets van een typhoon. Ook de te Londen ontvangen telegrammen, meldende, dat de //litis" op de kust geworpen en verbrijzeld werd, wijzen er op, dat de kanonneerboot niet door een typhoon werd aangegrepen en in de diepte gesleurd, zooals dit gewoonlijk bij een typhoon gebeurt. Men vermoedt veeleer, dat de //litis" het roer gebroken heeft, of dat de machine onklaar geraakte, waardoor het vaartuig aan wind en golven werd prijsgegeven. Dit bewijst echter nog niet, dat de //litis" onzeewaardig was. Hoewel zij geen modern schip kon worden genoemd, was haar zeewaardigheid boven alien twijfel verheven, al was het ook bekend, dat het schip, dat negen jaar in de Oost-Aziatische wateren stationeerde, het volgende jaar op de werf te Willemshaven aa.n een ingrijpende reparatie zou worden onderworpen. Voor zaover tot heden bekend is, zijn elf man- schappen van de //litis" gered, terwijl men betref- fende het lot van twee andere matrozen in 't onzekere verkeert. Uit St. Petersburg wordt gemeld De groote droogte, welke gedurende de laatste weken in verscheidene Russische provincien heerschte en de buitengewoon zware regenbuien in andere provincien, hebben de hoop op een goeden oogst bijna geheel vernietigd. De oogst zal nergens boven het gemiddelde en in eenige provincien zelfs slecht zijn, vooral in de districten aan de Zwarte Zee, waar men, zooal niet voor hongers- nood, dan toch voor gebrek aan zauikoren vreest. De overheid zal weder voorschotten in geld en I graan moeten geven, opdat de akkers weder bezaaid S worden. Een vreeselijk spoorwegongeluk heeft in Amerika plaats gehad. Een excursietrein van de West-Jersey-spoorwegmaatschappij, bestaande uit zeven wagons, kwam vier mijlen voor Atlantic City met een sneltrein van de Philadelphia and Reading- spoorwegmaatschappij in botsing. De schok der ontmoeting van de beide in voile vaart voort- snorrende treinen was zoo vreeselijk, dat de met reizigers overvulde wagons gedeeltelijk verpletterd, in elkander gedrukt, en uit de rails in een ravijn geslingerd werden. Twee en veertig personen werden gedood en tachtig zwaar gekneusd. Van de laatsten verkeeren er twaalf in levensgevaar.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2