A igemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwscii-Vlaandere No. 3338. Dinsdag 4 Augustus 1896. eer vas ilm 36e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden biimen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. folitieli Overzlcht. Behelzen de laatste berichten uit bet oosten waarheid, dan kan men zeggen, dat daar alles weder op losse schroeven gesteld is en dat we een nieuw tijdperk van onrust en troebelen tegemoet gaan. Te Athene wordt namelijk verzekerd, dat de Porte alle eischen der Kretensers van de hand heeft ge- wezen. Het spreekt van zelf, dat de Turksche Regeering, welke tot heden op zoo uitstekende wijze de knnst heeft verstaan om door treuzelen en 'talmen tijd te winnen en met de linkerhand terug te nemen, wat met de rechterhand gegeven is, deze afwijzing niet op eigen hand heeft gedaan. Naar alle waarschijnlijkheid heeft ze aan den steun, haar door de mogendheden verleend, den moed en de kracht ontleend, zich ditmaal eens openhartig en zonder omwegen uit te spreken. Intusschen zijn op Kreta de vijaudelijkheden weder over de gansche linie hervat. De wapen- stilstand, welken de Turksche Regeering had aan- geboden, zoolang het onderzoek van de eischen der Christenen zou duren, was dezer dagen afge- loopen. De mededeeliug, welke de civiele gouver- neur Berowitsj bij die gelegenheid aan de afge- vaardigden deed, luidt eenigszins anders dan het te Athene verspreidde bericht. Berowitsj verklaarde namelijk, dat de sultan alleen de eerste vier van de 25 gestelde eischen had aangenomen. Dit verschil kan echter niet noemenswaard genoemd worden en tot nader order zal men moeten aannemen, dat in hoofd- zaak althans de vorderingen der Kretensers afgewezen zijn. Dit is ongetwijfeld een zeer ernstig geval, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de afgevaardig- den voor den Landdag, die nu geen reden van bestaan meer heeft, Kanea verlaten en het her- vormingscomite zal in een proclamatie de vereeni- ging van Kreta met Griekenland in naam van het Helleensche volk bekend maken. Aan de consuls zal voorts door het comite verklaard worden, dat de Kretensers de groote mogendheden verzoeken zich voorlaan niet meer in hun strijd tegen de Turken te mengen. De opstandelingen hopen in dat geval ook zonder verderen toevoer van wapenen het met de troepen van Abdullah-pacha klaar te spelen. Reeds bereiden zij zich voor, tegen Retymnos en Herakleion op te rukken, daar in die plaatsen de Christenen zich in een hachelijke positie bevinden. In het Britsche Lagerhuis heeft eergisteren, namens de Regeering, de heer Wite Ridley ver klaard, dat, alles en alles in aanmerking genomen, hij toch der Koningin heeft meenen te moeten adviseeren tot het oefenen van lankmoedigheid tegenover Jameson en diens metgczellen, zoodat zij behandeld zullen worden als gevangenen eerste klasse. Deze mededeeling werd door het huis met toejuichingen ontvangen. In overeenstemming hiermede zijn Dr. Jameson en diens medegevangenen uit de Wormwood- Scrubbs-gevangenis naar die van Holloway over- gebracht, waar zij de eene meer bevoorrechte, zeer wel dragelijke behandeling zullen genieten, die met een rustig verblijf in eigen woning vrij wel gelijkstaat. Tegengesproken wordt, dat bij President Kruger per telegraaf uit Londen pogingen zijn aangewend om tusschenbeide te komen ter verzachting van het vonnis, en van dergelijke plannen bij den President is ook niets bekend. Het huis der Lords heeft bij tweede lezing de landwet voor Ierland goedgekeurd. Het socialisten-congres te Londen heeft zich gisteren vereenigd met het rapport zijner commissie voor onderwijs-zaken, inhoudende dat het de plicht der stads-overheid is voor de volledige opvoeding van ieder burger te zorgen van de bewaarschool of kindertuin af tot aan de Hoogeschool. Zulks moet geschieden door vrijstelling van schoolgeld en kosteloos onderhoud van den scholier. Verder wordt veroordeeld, dat kinderen beneden de 18 jaren worden bezig gehouden bij ongezonde werkzaamheden, nachtarbeid verrichten of langer werken dan 24 uur in de week. Aaubevolen wordt ten slotte gelijkvormigheid te brengen in de fabriekswetten van alle nijverheids- landen, en verlangd, dat de huisarbeid, evenals die in de fabrieken, aan eene wettelijke regeling worde onderworpen. Van Londen komt nu ook bericht dat de mogendheden gemeenschappelijk handelen ten op- zichte van Kreta. Er moet sprake zijn van een blokkade der kusten van het eiland, om het landen van wapenen en ammunitie tegen te gaan. 't Denk- beeld zou van Russischen oorsprong zijn, maar deze mogendheid kan, als de traditioneele bescherm- ster van de christenen in 't Oosten, zelve moeilijk het voorstel doen. //Ihe Times" is van oordeel, dat het initiatief aan Oostenrijk kan worden overgelaten, maar ineent, dat Engeland zijn pantserschepen wel beter kan gebruiken. Lit alles blijkt, dat de Grieken te haastig zijn geweest, en dat de mogendheden niets willen weten van de annexatie-plannen. FEUILLETON. 29) //Het is u reeds bewezen," hernam de rechter van instructie. Tegelijkertijd legde hij de overtuigingsstukken voor zich, die bij de huiszoeking van den commis- saris aan het licht waren gekomen. Hierdoor werd Horner echter niet van zijn stuk gebracht. z/Als dat alles is I" zeide hij minachtend. //Ik wil wel toegeven, dat ik Dorner gekend heb en dat zijn hond mij op mijn wenken gehoorzaamde 'tdier was trouwens lang niet zoo kwaadaardig, als men wel verteld heeft; maar de voorwerpen, die in mijn matras gevonden zijn, heb ik alleen op verzoek van den advocaat Dorner daarin geborgen." Niederer kon niet nalaten den commissaris bij het vernemen van deze woorden zegevierend aan te zien. Horner, die dezen blik opving, voegde er nog bij z/Ik heb daarvoor van mijnheer Dorner een wissel ontvangen." //Wanneer ontvingt ge dien vroeg de commis saris snel. z/Op den avond van den moord was ik bij hem," antwoordde de gevangene, zonder zich een oogen- blik te bedenken. ,/Toen heb ik den wissel ont vangen." IS u was het de beurt van den commissaris om Niederer zegevierend aan te zien. //Gij beweert, dat gij de voorwerpen, die in een matras gevonden werden, van den advocaat Dorner gekregen hebt vroeg de rechter van instructie. ,/Ja." »Dat is toch niet waarschijnlijk. Gij komt mij slim genoeg voor om te begrijpen, dat gij op die wijze de verdenking op u zoudt laden, wanneer de voorwerpen gevonden werden." z/Dat wist ik zeer goedmaar ik zou den vol- genden dag toch naar Amerika terugkeeren, er was mij dus weinig aan gelegen, of die dingeu bij mij gevonden werden. Integendeel had ik er plezier in, dat de advocaat het gerecht zulk een poets bakte." //Wanneer heeft hij u die voorwerpen over hand igd vroeg de commissaris thans weer. //Tegen middernacht," was het antwoord. //En waar Nu moest de misdadiger een oogenblik nadenken. //In de nabijheid van de Rozenstraat," gaf hij daarop ten antwoord. //Zoo hernam de commissaris. //Zeg eens, vriendlief, gij zijt een onhandige leugenaar. Te middernacht was de advocaat reeds lang thuis." z/Nu, dan is het vroeger gebeurd," zeide Horner onverschillig. //Het is in het geheel niet gebeurd," verbeterde Loder. //De advocaat Dorner is den bewusten avond om half elf thuis gekomen en heeft sedert zijn huis niet meer verlaten tot op het oogenblik van zijn arrestatie." //Dan is het voor halfelf geweest," hield de misdadiger met onverstoorbare kalmte vol. z/Natuurlijk," hernam de commissaris met een spotteud lachje. //Dorner heeft op de openbare straat u die verzwarende bewijzen voor zijn schuld zoo maar ter hand gesteld. Dat is toch te dwaas om alleen te loopen Uit Athene wordt geseind Men meldt, dat de Porte en bloc de eischen des Kretenzers za verwerpen. Een nieuw gevecht tusschen opstandelingen en T urksche troepen in het binnenland van Macedonia heeft een onrustwekkende beweging te voorschijn geroepen onder de mohamedaansche bevolkin0, van Salonika. Door Ged. Staten van Zeeland is de opening der jacht op hazen en patrijzen in deze provincie bepaald op Zaterdag 29 Aug. Yolgende telegrammen zijn uit Batavia ont vangen (I articulier). De troepen zijn teruggekeerd. Pieng is in brand gestoken. Gedood zijn 7 militairen beneden den rang van officier, en gewond 32licht gewond is luite nant Gentil. De kolonne-Stemfoort is teruggekeerd van een tweedaagschen tocht naar Blang-bintang. De vijand vluchtte. Zestien manschappen gewond. Luitenant Gentil licht gewond. Drie minderen gesneuveld. N. w. s. Een kenmerkend trekje gaf een jonge dame, die ten dage, dat Toekoe Oemar de vriend der z/koinpenie was, op Atjeh vertoefde, in antwoord op de haar door een familielid in Nederland gedane vraag of zij dien Toekoe Oemar wel eens had gezien en ontmoet. Het antwoord luidde z/Wel zeker heb ik Toekoe Oemar gezien en ontmoet; eens zelf had ik het voorrecht een picnic bij te wonen op zijn keurige buitenplaats zoo- als ge weet, thans vernield. Alles ging er o, zoo gezellig toe. en eerst bij het terugkeeren naar Kota Radja bespeurde ik, dat de heeren van het gezelschap alien van een geladen revolver voor- zien waren. O, zoo gezellig Uit een brief van den muzikant-hoornblazer bij het 7e bat. le comp. inf. in Atjeh, A. Bollegraaf, geschreven aan zijn ouders te Winschoten en mede- gedeeld door de N. Winsch. Ct. z/Ik kan u bezweren, dat ik liier zware dagen achter den rug heb, zoo zwaar, dat ik ze met geen pen zou kunnen beschrijven. Den eersten dag waarop wij uitrukten kregen wij 500 gewonden en 23 dooden, onder welke laatste ook B., van Groningen en I., van Arnhem, z/Nu, dan zeg ik in het geheel niets meer," sprak Horner uit de hoogte//maar ik protesteer tegen mijn gevangenneming." z/Dat zal u bitter weinig baten," spotte Loder. Hij boog zich tot den rechter van instructie over en fluisterde hem iets in het oor. Niederer scheen besluiteloos, maar ten slotte knikte hij toestemmend. lerstond daarop verliet de commissaris het ver- trek, terwijl de rechter van instructie het verhoor voortzette. XII. De commissaris liep door de gangen van het paleis van justitie, dat in verbinding stond met de daarnaast gelegen gevangenis. Hierheen begaf hij zich en trad er de eel van Wilhelm Dorner binnen. De jonge advocaat, die, met het hoofd in de handen, in diep gepeins verzonken zat zag op, als ontwaakte hij uit een droom, toen hij den com missaris zag binnenkomen. Zijn gelaat werd don- kerrood en terstond boog hij het hoofd met een zwaren zucht, als om den blik van Loder te ontwijken. Den commissaris ontging dit niet; hij sloot de celdeur achter zich, naderde den jongen man en greep zijn hand. z/Ik breng de groeten van uw verloofde," zeide hij,/ondanks uw bekentenis houdt zij niet op aan uw onschuld te gelooven." Een pijnlijk stenen kwam over de lippen van den gevangenehij trachtte zijn hand met geweld uit die van den commissaris los te maken. z/Laat mij met vredewanneer er nog een vonkje medelijden in u is, kwel mij dan zoo niet. beiden kameraden van mij. Met den eersten had ik afgesproken, dat, wanneer hij mocht sneuvelen, ik zijn ouders zou schrijven en wanneer dat lot mij te beurt vie], hij dan u zou schrijven. Hij was het die viel en hoewel ik vele malen in het vuur ben geweest en de gedachte mij steeds bezig hield, dat ook mijn beurt daar zou zijn, ben ik tot heden ongedeerd gebleven. En toch kregen we alle dagen verschrikkelijk veel dooden en gewonden, doch dit brengt nu eenmaal de oorlog mee. Eergisteren schoten zij mij nog de pijp uit den mond en kwam de kogel terecht in den kop van het paard van den luitenant- adjudant \an der Heijden, den zoon van Karel van der Heijden, een bekwaam en dapper veldheer, precies zijn vader. Ik ben hier drie dagen zonder eten geweest. Te drinken kregen wij genoeg, want wanneer de dorst ons plaagde, liet de majoor maar een paar cocosnotenboomen omhakken. Buiten eten en slapen echter de dagen door te brengen is geen kleinigheidHedennacht rukten wij voor 't laatst uit en gaan we daarna indien God ons gezond laat weer naar Magelang terugIk zal steeds strijden voor ons Vaderland en de Koninginnen, zoo lang ik leef. Dat zullen de Winschoter jongens niet van mij gedacht hebben, steeds met de revolver voorop en geen dag thuis gebleven I" Bij de Regeering schijnt het voornemen te bestaan, nadere regelingen te treffen betreffende de bezoldigingen der onderwijzers aan de openbare lagere scholen. Men mag dit opmaken uit de aan Ged. Staten der onderscheidene provincien gedane aanschrijving van den Minister van Binnefflandsche zaken, hou- dende verzoek om opgaaf niet alleen van het ge- tal der openbare onderwijzers die andere ambten of bedieningen bekleeden, doch ook om opgaaf te doen van de namen dier onderwijzers en welke ambten of bedieningen deze bekleeden. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad te Alkmaar werd omtrent het bestaande tekort in de gemeentekas, tengevolge van de handelingen van den vorigen gemeente- ontvanger, door Burg, en Weth. voorgesteld, om nogmaals de tijdelijke leening van 60,000 bij de Nederlandsche Bank te verlengen. De heer De Groot vroeg of dit tekort niet door B. en "VVuit eigen beurs zou worden aangevuld, hetgeen hun moreele plicht zou zijn, daar toch eigenlijk het kastekort een gevolg is van hun nalatigheid. Het verleden is dood en de dag zal spoedig komen, waarop Augustawaarop mejuffrouw Von Horwitz," verbeterde hij haastig, ,/niet meer aan mijn onschuld zal kunnen gelooven." //Die dag zal nooit komen," sprak Loder op een toon van gezag. //Gij moest dit edele meisje te_ goed kennen, om te denken, dat zij ooit hij brak eensklaps af en zeide: ,/Luister eens." Eerst stond hij op en ging de deur der eel openzetten, opdat geen onbescheiden luisteraar zich daarachter zou verbergen. //Luister eens, herhaalde hij daarna, terwijl hij op fluisterenden toon sprak. //Wat ik u nu ga zeggen, is in strijd met mijn plicht, en al moet men al tijd de omstandigheden in aanmerking nemen, toch zou ik mijn plicht niet overtreden, wanneer het hartverscheurend verdriet uwer arrne, waardige moeder mij er niet toe dwong." Bij deze woorden was het, alsof er een electrische schok door de leden van den jongen advocaat gingeensklaps bedekte hij het gelaat weer met de handen. //Moeder, mijn aangebeden moederstamelde lij en zonk als gebroken op zijn bank ineen, Weder greep de commissaris zijn hand en ging toen voort z/Om die moeder, die gij zoo lief hebt; om uw reine, bekoorlijke verloofde moest gij die onwaardige comedie staken neen, gij zijt geen moordenaar, gij hebt u niet aan het leven van uw vader ver- grepen, omdat //Nu, omdat?" vroeg de advocaat barsch, terwijl lij nogmaals zijn hand losmaakte. //Wat geeft u toch aanleiding om tegen wil en dank mijn onschuld te beweren TER 1EUZEISCHE (OIRHT. B" blad VA]y gAUDE te Ter

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1