Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwseh-Vlaandere No. 3337. BIIIIBMAIIM. Vaccinatie te Sluiskil. Om ds eer ma zijn, moeder. Zaterdag 1 Augustus 1896, 36e Jaargaug. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden biunen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIlJf: fx Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze couraut behoort eeu bijvoegsel. Overztcht. De rechtbank van gezworenen te Londen, waar- voor het geding is gevoerd tegen Dr. Jameson en diens vijf mede-beschuldigden wegens het ver- raderlijk binnendringen der Zuid-Afrikaansche Republiek, heeft Dinsdagmiddag over alle aange- klaagden het ,/Schuldig" uitgesproken. Dr. Jameson is daarop veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf zonder dwangarbeid, Maioor Willoughbv tot tien maanden, Majoor White" tot zeven en Kolonel White, Grey en Coventry //your dear son" uit het befaamd telegram van de Koningin aan 's mans ouders ieder tot vijf maanden. Zoo is dan tenmiuste recht gedaan, langzaam recht, en zuinig recht zekerlijk, maar toch recht en daarmede mag men al tevreden wezen, waar te vreezen stond, dat door eene listige en gekunstelde niet-toepasselijk-verklaring der foreign enlistment act op het Britsch gebied, vanwaar uit het schelm- stuk gepleegd werd, vrijspraak of niet-ontvankelijk- verklaring zou volgen. is - En nu zijn ook de kieschheids-beweegredenen vervallen, die de Britsche Regeering nog steeds j weerhield haar onderzoek in te stellen, het lang beloofde, naar de mate van medeplichtigheid in deze van de Chartered Company en van den heer Cecil Rhodes. Reeds moet de heer Hawksley, de advocaat der Chartered Company, aan de rechts-' geleerde raadslieden der regeering in deze ge- schreven hebben, dat Sir Cecil bereid is naar Londen te komen en zich ter beschikking der Regeering te stellen, wanneer zijne vervolging verlangd wordt. Jameson en zijne mede-veroordeelden zijn na het uitspreken van het vonnis naar de gevangenis van Holloway gevoerd, waar zij zich voorloopig moeten vergenoegen met den gewonen gevangenis-kost. Waarschijnlijk zal op hun verzoek deze maatregel worden opgeheven, zoo wordt meegedeeld. Het vonnis viel hun nog al mee, meldt een reporter, die Jameson inter vie wde. Het was te voorzien, dat de mogendheden op den duur het geduld zouden verliezen tegenover Griekenland. De gezanten sloven zich te Konstan- tinopel uit om van den Sultan, die zich waarlijk niet al te halsstarrig en koppig aanstelt, allerlei concessies te verkrijgen voor de ongelukkige Kre- tensersde consuls doen hunnerzijds te Kanea alles wat in hun macht is om botsingen tusschen Christenen en Mohammedanen te beletten en bloed- vergieten te voorkomen. Doch Griekenland dreigt aanhoudend de mooist beraamde combiuatien in de war te sturen en verijdelt door zijn bemoeiingen, zijn heimelijk ondersteunen van de opstandelingen, zijn oogluikend toelaten van expedities, de beste bedoelingen van de vrienden des vredes. Aan de Polit. Corresp. worden zelfs uit Konstantinopel met de meeste nauwkeurigheid de datums vermeld, waarop de Kretensische opstandelingen van Griek- sche zijde ondersteuning in verschillenden vorm verkregen hebben. Den 21 dezer maaud landde een Grieksch schip met vrijwilligers bij Rodolos, waarna onder alle Christenen uit de omliggende plaatsen wapens en ammunitie werden rondge- deeld. Den 23 zijn Grieksche vrijscharen te San Nicolo bij Kandia ontscheept en Grieksche zeil- schepen met vrijwilligers, wapenen en ammunitie aan boord, alles met bestemming voor Kreta, hebben op verschillende plaatsen van de kust het anker laten vallen. Lit een en ander bleek, dat men van Grieksche zijde met den grootsten ijver den voortgang van den opstand zocht te bevorderen en het er vooral op gemunt was de beweging ook over te doen slaan op het westelijk gedeelte van het eiland, dat tot heden rustig was gebleven. Reeds had de Koln. Ztg., welke niet zelden officieus is, wanneer ze in buitenlandsche aangelegenheden een hartig woordje meespreekt, Griekenland geducht onder handen genomen. De mogendheden, zeide het blad, hebben haar vertoogen en raadgevingen, zoowel bij Turkije als bij Griekenlaed ingebracht. Turkije, dat de wel- willende bedoelingen der mogendheden erkent, heeft zich gehaast aan haar raadgevingen gevolg te geven, zelfs in gevallen, waarin dat niet gemak- kelijk ging, zooals bij de terugroeping van Ab dullah-pacha. Ongelukkigerwijze heeft men bij de Grieken niet zooveel gehoor gevonden. Nu Griekenland alzoo niet naar goeden raad heeft willen luisteren, hebben de gezanten zich genoodzaakt gezien, harde noten te gaan kraken en tot het onwillige rijk een scherpe nota gericht. Wellicht zouden zij niet zoo spoedig tot dezen maatregel overgegaan zijn, wanneer alleen de op- stand van Kreta bij de zaak betrokken was. Kreta is een afgezonderd liggend eiland, men weet, dat het sinds jaren onder Turksche heerschappij zucht en dit is wel 't voornaamste behalve Griekenland, dat reeds door gelijkheid van taal en ras met de meerderheid der bevolking verbonden is doet geen enkele mogendheid aanspraken er op gelden. Wat ook het resultaat van den opstand mocht zijn, een algemeene oorlog zou er niet door ontstaan Kreta blijft een onderdeel van het Turksche rijk of zegevierende de opstand het wordt een Grieksche provincie. De Heraut geeft de volgende waarschuwing In de nieuwe kieswet is een boete van honderd gulden bedreigd voor elk Diaken, indien door het College van diakenen niet behoorlijk voldaan wordt aan de verplichting, om voor de'kiezerslijst op te geven wie onderstand genoot. Te Amsterdam zou dit na de ineensmelting van onze beide kerken zeven duizend gulden kosten kunnen beloopen voor elke niet behoorlijke opgave. Zeer terecht heeft daarom de heer Mr. Heems- kerk in de Tweede Kamer met nadruk de aan- dacht op zulk een enormiteit gevestigd en gevraagd of Art. 51 Wetboek van Strafrecht hier van toepas- sing was. Dat artikel bepaalt, dat //geen straf wordt uit gesproken tegen den bestuurder, van wien blijkt, dat de overtreding buiten zijn toedoen is gepleegd." Dank zij deze vraag van den heer Heemskerk, heeft de minister zich toen hierover uitgesproken, en verklaard, dat deze boete alleen zou beloopen worden door den voor deze opgaven aangewezen FJEUILLKTOJN. 28) De rechter van instructie had met klimmende geestdrift gesproken en aan het gelaat van Loder, dat meer en meer betrok, was te zien, dat deze de door Niederer genoemde gronden niet kon weerleggen. Laatstgenoemdeglimlachtezegevierend, want het was hem zeer aangenaam, dat de zoo vindingrijke ambtenaar zich bij al zijn scherp- zinnigheid toch in hoofdzaak nog vergist had. z/Gaan wij dus voort," hernam hij op een toon van zelfvoldoening, terwijl hij in zijn stoel achter- overleunde. //Dorner volbracht de daad niet per- soonlijk, neen, hij was niet tot een moord in staat; maar hij had met zijne uitmuntende menschen- kennis terstond gezien, dat Horner iuist de ge- schikte persoon was om tegen goede betaling die gruweldaad te volbrengen. Hij had zich niet vergist en verschafte zich voor 20,000 mark een medeplichtige, die hem van den hinderlijken man ontsloeg, met andere woorden de advocaat is medeplichtig. Hoe zou men ook anders zijn houding op den morgen na den moord verkla- ien? Hem werd medegedeeld, dat een ver- dacht uitziend man een wissel van 20,000 mark op zijn naam ter betaling aanbod, maar hij beva] terstond dat geld uit te keeren, daar hij wel wist, dat Horner geen gunstigen indruk kon maken. Ons bezoek ten zijnent verwonderde hem volstrekt niet, hij was er op voorbereid en speelde een inderdaad meesterlijk verzonnen komedie. Hij bekende, in de veronderstelling, dat men geen verder onderzoek zou doen. Met uw overgroot wantrouwen, mijn beste commissaris, heeft hij bepaald geen rekening gehouden," voegde Niederer er met een glimlach bij. z/Maar waarom bekende hij dan vroeg Loder, die tevergeefs den indruk, dien de woorden van den rechter van instructie op hem maakten, zocht te niet te doen. z/Maar dat is toch zeer eenvoudig," ging Nie derer op overtuigenden toon voort. //Dorner wilde zijn medeplichtige tijd en gelegenheid geven om te vluchten en zich in veiligheid te brengen. De berekening van den advocaat was als volgt hij wacht veertien dagen, hoogstens drie weken en trekt dan zijn bekentenis weer in. Daarbij moent hij den waren moordenaar en, alles wat er in den nacht van den moord gebeurd is nauw- keurig kennend, moet men aan zijn woorden wel geloof hechten. Men doet onderzoek, een huis- zoeking in de Bakkerstraat 7 brengt de voorwerpen J aan het licht, die ge thans in de matras hebt gevonden, beste Loder en er behoort niet veel scherpzinnigheid toe om dit dadelijk te begrijpen de advocaat Dorner kornt als een lam zoo on- schuldig in de maalschappij terug, ontvangt de gelukwenschen van zijn vrienden en kennissen, de couranten verheerlijken hem als een martelaar, zijn praktijk verdubbelt en de justitie heeft er het nakijken van, want de ware moordenaar zit reeds lang in Amerika, waar hij een vroolijk leventje heeft van het bloedgeld." Niederer had met het vuur der overtuiging ge sproken en keek de aanurezigen thans triom- feerend aan. Langen tijd stond de commissaris peinzend met de hand aan het voorhoofd. Hij kon de inzichten van den rechter van instructie met weerleggen en toch zeide hem een inwendige stem, dat diens verondersellingen verkeerd waren. Neen, neen en nogmaals neen, de zoon van zulk een moeder, de verloofde van een zoo lieftallig meisje kon niet schuldig zijn aan die bloedige daad. z/Alleen op die wijze kan men de opvallende aanwezigheid van de door u in de woning van Horner gevonden voorwerpen verklaren," ging de rechter van instructie op een toon van gewicht voort. //De kerel zou anders zoo dom niet ge- weest zijn, voorwerpen bij hem te houden, die hem vroeg of laat zouden verraden. Neen, zij moesten gevonden worden, dat was zoo tusschen de twee medeplichtigen afgesprokenmaar eerst, zooals ik zeide, na verloop van eenige weken, wanneer de eigenlijke moordenaar in het land der vrijheid een veilige schuilplaats gevonden en het zich daar recht gemakkelijk gemaakt had." z/Daaromtrent kan men toch een andere opvatting hebben," voerde de commissaris hiertegen in. //De moordenaar heeft volgens mijn inzicht niet ge- weten, hoe hij zich veilig van deze bewijzen zijner schuld zou ontdoen. Ik geloof niet, dat de moord lang te voren beraamd is integendeel, ik stel mij de toedracht aldus voorDorner was door Horner bij zijn vader ontboden. Die twee waren overeengekomen, den advocaat door bedreigingen een groote som gelds af te persen, en die som zouden zij met elkander deelen. Misschien maakte Wilhelm Dorner moeilijkheden wellicht begrepen de twee schelmen, dat de rechtsgeleerde zich niet voor een tweede maal zou laten plunderenmo- Diaken, mits duidelijk bleek, wie hiervoor aange wezen was. Ter voorkoming van ongerief is het daarom geraden, dat elke kerkeraad, of waar een afzon- derlijk College van Diakenen is, elk College van Diakenen, in de bepalingen of regelingen van de Diaconale werkzaamheid o. a. de bepaling op- nemen, ;/dat in de eerste vergadering van Januari telken jare een of meer Diakenen zullen worden aangewezen, als belast met het doen aan de Over- heid van de noodige opgaven voor de kiezerslijsten." Heeft die keuze van aanwijzing telken jare in de maand Januari plaats, en worden dit besluit en deze benoeming behoorlijk in de notulen opge- nomen, dan moet natuurlijk het antwoord aan den burgemeester alleen door deze aangewezen broeder geteekend en opgezonden worden, als daartoe door den kerkenraad of van de Diaconale vergadering gemachtigd. Hierdoor heeft men dan de zekerheid, dat, komt er een kink in den kabel, alleen deze eene broeder in rechten aansprakelijk is, en dat de boete nooit hooger kan loopen dan 100 gulden. Dit jaar zal weder een vergelijkend examen plaats vinden voor hen, die als commies bij de belastingen wenschen geplaatst te worden, waarvoor 100 plaatsen beschikbaar zijn. Sedert 1893 had geen examen plaats. He synode der Gereformeerde kerken zal Dinsdag 11 Augustus a. s. te 9 ure 's morgens geopend worden te Middelburg, in het kerkgebouw in de Langedelft's avonds te voren zal Dr. A. Kuyper den bidstond leiden. Te Middelburg bestaat het voornemen om, ter gelegenheid van de algemeene vergadering der Nederlandsche vereeniging van gemeente-belangen, begin September aldaar te houden, eene tentoon- stelling te organiseeren van voorwerpen, noodig of betrekking hebbende op de gemeente-admir nistratie. Een nuttige tentoonstelling zal het wel zijn, of echter al die documenten veel kijkers zullen lokken, is wel eenigszins te betwijfelen. Op 1 Augustus wordt door de Staatsspoor- wegen ingevoerd een afzonderlijk tarief voor de kilometerboekjes, bevattende gewijzigde bepalingen omtrent het gebruik der boekjes. Op grond van de nieuwe bepalingen mogen de boekjes worden gebruikt a. Door den als eigeuaar op het boekje ver- melden persoon. gelijk heeft hij zich met een dergelijke bedreiging uitgelaten dat zou verklaren, hoe de hond, die zag, dat hij een dreigende houding tegenover zijn meester aannam, hem aangevallen en in de hand gebeten heeft hoe dan ook, In elk geval heeft llorner, die in de alkoof verborgen was, gehoord, dat Wilhelm Dorner niet voornemens was zich verder te laten plukken. Toen is het vreeselijk besluit eerst bij hem opgekomen. W aarom zou hij den ouden Dorner in het bezit laten van de som, die door den wissel van zijn zoon werd vertegenwoordigd Wat was eenvoudiger dan den argeloozen oude van kant te maken De verdenking zou toch op niemand dan op den jongen advocaat vallen, terwijl hij, Horner, den volgenden morgen bijtijds het geld aan de Nationale bank zou gaan ontvangen en het dan met niemand zou behoeven te deelen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Snel besloten greep Horner het scheermes, dat voor de hand lag, en naderde op de teenen zijn argeloos slachtoffer, dat nog vol hebzuchtige verrukking het kostbare stukje papier zat te bekijken. Een krachtige snede en alles was gedaan. De hond kwam verwonderd naderbij. Horner besloot deze ofschoon stomme getuige van zijn gruweldaad eveneens te dooden. Hij riep het dier, dat voor hem zeer gedwee was, in de alkoof en doodde het ook door een enkele snede met het vlijmscherpe scheermes. loen nam de misdadiger koelbloedig zijn maat- regelen om alle verdenking op den onschuldige te werpen. In juiste berekening wierp hij het lijk, dat nog aan de tafel zat, op den grond en, goed bekend met de eigenaardigheden van den verslagene, schreef hij de bloedige letters links daarvan op, waarna hij ook de linkerhand van VElZBSrUE (OIKAVT JLJLt bij den uitgever I". J. VAX DE 8AXDE te Ter Xeuzcn Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN gelet op artikel 219 der gemeentewet; brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de rekening van de inkomsten en nitgaven dezer gemeente, over het jaar 1895, aan den Raad is overgelegd en die rekening van den 31 Juli tot den 15 Augustus 1896 op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter inzage zal liggen, alsmede dat tegen betaling der kosten, afschriften van haar kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, den 30 Juli 1896. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Seeretaris. Bugemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat gelegenheid tot gratis vaccinatie en revaccinatie zal bestaan, in een lokaal der openbare school te Sluiskil, op Maandag 3 Augustus a. s., 's middags twee uren. Ter Neuzen, 31 Juli 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Seeretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1