Algemeen Nieuws- en Advertentieblad ?oor Zeenwscii-Vlaandere i\o. 3335. Dinsdag 28 Juli 1896. M Om de eer van, sijn, moedsr. 1 36e Jaargang. Binnenland. ABONNEMMT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32£. Men abonneert zieh bij bushouders. Yoor ADVERTENTIEN: alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. folitieli Overzicht. Ter gelegenheid van het socialistisch werklieden- congres te Rijssel hebben daar ernstige ongeregeld- heden plaats gehad van de zijde van hetpubliek. Het waren echter minder anti-socialistische dan anti-Duitsche beweegredenen, die hier in het spel waren wegens de deelneming aan het congres van de Duitschers Bebel, Liebknecht en Singer en men hoorde dan ook veelal //Weg met Duitsch- land //Leve Frankrijk en om de Marseillaise roepen. Eenmaal bezig evenwel vond de menigte spoedig allerlei vermaken uithevig gefluit ging op uit de om den schouwburg, waar het congres verga- derde, opgepakte menigte en in de koffiehuizen hadden botsingen en vechtpartijen plaats. Ook de vensterruiten van burgemeester en wethouders, die het congres gesteund hadden, moesten het ontgelden en het cafe De Plauck, tegenover het station, werd geheel vernield. Eerst na verscheidene arrestatien 21 werden gehandhaafd kon de orde hersteld worden. Verscheidene personen zijn ook gekwetst, o. a. de heer Boulanger, verslaggever van de Depeche, die een slag met een boksijzer opliep en wiens toestand ernstig is. De Duitsche deelnemers aan het congres hadden zich, juist om aanstoot te vermijden, aan den optocht, die er aan voorafging, onttrokken. De //Reichsanzeiger" bevat de mededeeling, dat het aan onderofficieren en manschappen van het leger verboden is deel te nernen aan vereenigingen, vergaderingen, feestelijkheden, collecten, waarvoor niet vooraf verlof is gevraagd; tegenover derden bewijs te geven van revolution- naire of sociaal-demokratische gezindheid, in het bijzonder door daarop betrekking hebbende uit- roepen, gezangen of andere uitingen het hebben en verspreiden van revolutionnaire of sociaal-demokratische geschriften, evenals het binnenbrengen van zulke geschriften in kazernes of andere dienstlokalen. Verder wordt aan alien, die tot het actieve leger behooren, bevolen, onmiddellijk kennis te FEUILLETON Reeds in het rijtuig gel ukte het Horner een blik uit het portier te werpen en zag hij Augusta, die, na het korte doch voor haar zoo vreeselijke tooneel te hebben bijgewoond, nu, de bezwijming nabij, tegen den deurpost leunde. //lia, die slangschreeuwde de gevangene, wien nu eensklaps een licht opging. ,/Nu weet ik, waar ik haar gezien hebOnlangs in de wachtkamer van den advocaat Dorner. Dwaas, die ik was, mij dat niet vroeger te herinneren Meer kon hij niet zeggen; de twee politiebe- ambten trokken hem terug en schoven het raampje van het portier op. //Naar het paleis van justitie riep de com missaris, waarna het rijtuig voortrolde. Hij keerde zich daarop tot Augusta. //Dat noem ik handig werken, wat?" zeide hij lachend. //Verduiveld, de kerel zal er leelijk Jan opgefrischt zijnNu, ik wil best gelooven, dat zoo n ontnuchtering lang niet plezierig is." Augusta beantwoordde echter zijn scherts niet, doch bleef zwijgend staan. Toen de commissaris haar oplettend aankeek, bemerkte hij zelfs, dat haar tranen in de oogen stonden. //Ik geloof werkelijk, dat gij den schurk nog een traan wijdt, zeide hij verwonderd. //Datheeft hij niet verdiend." Het meisje slaakte een zucht. //Ik weet het wel," zeide zij zacht. ,/Hij lieeft geven, wanneer het hun bekend wordt, dat revolu tionnaire of sociaal-demokratische geschriften in kazernes of andere dienstlokalen aanwezig zijn. Men weet, dat in den lateren tijd de aanhang van 't socialisme in het leger zeer toeneemt. Enkele bladen, zooals de oud-liberale ,/Vossische gewagen met zeker leedvermaak van de vijandige betooging tegen de Duitsche socialisten te Rijssel. Uit Hongarije komt bericht van eenen kleinen, maar uiterst merkwaardigen spoorweg-oorlog. De inwoners van de gemeente Kleinpest bij Budapest hadden, ontevreden over de hooge vracht- prijzen van den spoorweg, welke hen met de hoofd- stad verbindt, besloten geen gebruik meer te maken van dien spoorweg en een omnibusdienst ingericht. Nu werden dezer dagen die omnibussen aan de grens der gemeente Budapest door bereden politie tegengehouden en verhinderd in de hoofdstad te komen tot groote ergernis van de passagiers, die nu te voet verder moesten gaan. Om daarover wraak te nemen besloot men nu te Kleinpest, op raad van den rechter, de spoor- treinen uit de hoofdstad niet te laten doorrijden. Het spoor werd nu versperd; honderden menschen gingen daarop staan en de eerstkomende trein was tot stilstaan gedwongen. De menigte wierp met steenen naar de waggons, verbrijzelde twee daarvan en joeg het treinpersoneel en de passagiers op de vlucht. De bereden politie van Budapest moest daarbij rustig toezien, want de gewelddadigheden werden niet op het gebied der hoofdstad gepleegd. Ten slotte werd de orde hersteld door de gendarmes van Kleinpest, die daarbij vier personen in hechtenis namen. lhans is het er rustig; maar de spoortreinen rijden nog onder een sterk geleide van gendarmes. Uit Rethymo (Kreta) wordt gemeld, dat daar een gevecht heeft plaats gehad tusschen de Turken en de Christenen. Er wordt beweerd, dat de Turken den wapenstilstand hebben geschonden. De 1 urksche ministerraad behandelde Donderdag de Kretenzer zaken. Uit verschillende bron wordt meegedeeld, dat de Czaar zijn kanselier, prins Lobanoff, heeft opgedragen, de Porte te wijzen op de gruwelen, in Klein-Azie en op Kreta bedreven. Ook kreeg de //Wjedomosti", het officieuze Peters- burger orgaan, de opdracht, een perscampagne tegen Turkije te beginnen. De goede stemming jegens den sultan schijnt dus weer voorbij. De Turksche minister van justitie heeft de Arme- nische kerkelijke autonteiten verantwoordelijk ge- noch met, zijn slachtoffer noch met mijn Wilhelm medelijden gehadmaar toch, dat de man nog zooeven argeloos naast mij zat en vertrouwelijk tot mij sprak en dat hij nu reeds op weg is naar de gevangenis, die hij waarschijnlijk niet dan voor den vreeselijken gang naar het schavot zal ver- laten Och, lieve dame, dergelijke weekhartigheden komen voor een politieman niet te pas," zeide Loder op luchthartigen toon. ,/Wacht maar, tot uw verloofde zijn verdediging op zich neemt. Wie weet, overtuigt hij de jury wel tegen alle bewijzen in, dat de schelm zoo onschuldig is als een pasgeboren kindja, ja, mr. Dorner kan dat misschien nog wel klaarspelen. Het is wel meer gebeurd, dat ik hemel en aarde bewogen had om een boosdoener te pakken, die mij bij de arrestatie heel wat meer moeite gaf dan deze laffe Horner, die in elkaar zakte als een zoutzak en dat, als ik hem goed en wel op de bank der beschuldigden had, mr. Dorner een pleidooi voerde om een steen te vermurmen en de gezworenen hem voor onschuldig verklaarden, zoodat de schoelje, een maal vrijgesproken, mij nog op den koop toe iu het gezicht uitlachte." Hij bemerkte nu, dat de kellners, toegesneld op den woedenden kreet van Horner, aan de deur stonden en hem en Augusta nieuwsgierig aan- gaapten. z/Kom, mejuffrouw," zeide de commissaris daarop, terwijl hij haar ridderlijk den arm bood. z/Gekheid daargelaten," ging hij voort, ,/het is inderdaad een groot geluk, dat wij dien snaak zoo steld voor wanordelijkheden, door hunne geloofs- genooten bedreven. De patriarch heeft daarom de Armeniers aangemaand, geen gevolg te geven aan de inblazingen van revolutionnaire agenten. Het is nu zoo wat een jaar geleden, dat de Boelgaarsche minister Stamboeloff werd vermoord. De instructie over deze zaak is thans afgeloopen, en de openbare behandeling van het proces zal in September beginnen. Er zullen 150 getuigen worden gehoord. De hoofddader is in handen van de justitie; zijn beide medeplichtigen zijn nog niet gevonden. De Koningin-Regentes zal voor de opening van de zitting der Staten-Generaal in September slechts voor een dag naar Den Haag overkomen. In de tweede helft van October zullen de Ko- ninginnen een dag of tien in de residentie ver- blijven omdat in die dagen de aanneming van de Koningin Wilhelmina bepaald is. De Groothertogin van Saksen wordt 29 Juli voor omstreeks 14 dagen op Soestdijk verwacht, en den 30»ten Juli Prinses Elisabeth van Wal- deck, die slechts enkele dagen blijft. De Groothertog van Saksen met de Hertogin van Mecklenburg zal in den avond van 3 Augustus te Soestdijk komen en den 5ien Augustus ver- trekken. De Koning van Belgie is Donderdag in ons land te Rotterdam aangekomen en weder vertrokken. Hij kwam van Antwerpen per spoor en begaf zich ten 8 uur van Rotterdam aan boord van het stoomschip //Olaf Kyrre", dat naar Bergen vertrekt om vervolgens met een toeristenboot naar de Noordkaap te reizen. Vergezeld van twee adjudanten en twee bedienden, kwam de Koning, die streng incognito onder den naam graaf Yan Ravensteijn reist, ten 5 u. 19 (spoortijd) aan het station Beurs aldaar aan, wandelde een uurtje door de stad en dineerde daarna zeer eenvoudig in het Maashotel in de Boompjes. Hij bleef daar kort voor het oogenblik van vertrek. Het stoomschip //Olaf Kyre" is een der passe- giers-stoomschepen van de firma D. Burger Zoon, die, ingericht volgens de nieuwste eischen des tijds, een geregelden dienst tusschen Rotterdam en Noorwegen onderhouden. Zelden vertrok een vorst met zoo weinig oin- slag en beweging als Donderdag avond de Koning der Bel gen. Bij het vertrek wandelde Z. M., een sigaar rookende, op het dek, zonder dat iemand notitie van hem nam. netjes te pakken hebben. Ga thans gelukkig en welvoldaan naar huis. We] kan ik u nog niets mededeelen, anders zou ik het dienstgeheim schen- den maar zooveel mag ik u zeggen, dat de schuld van Horner overtuigend bewezen is en dat er zelfs geen muizengaatje is, waardoor hij zou kunnen ontsnappen. En nu, Gode bevolenik moet ter- stond naar het paleis van justitie." Onder deze woorden had hij een rijtuig opge- zocht en liet Augusta instappen. Hij gaf den koetsier het adres van advocaat Dorner op, in de juiste veronderstelling, dat Au gusta wel in de eerste plaats de diep bedroefde moeder van haar verloofde, die den geheelen middag in de grootste spanning had doorgebracht, wenschte te troosten en door het verblijdend nieuws gerust te stellen. Het rijtuig reed weg. Diep in gepeins verzonken, keek Loder het nog een oogenblik na, tot het den hoek der straat omsloeg. //Een lief, dapper meisje," zeide hij halfluid; //zij heeft zich voortreffelijk gehouden. Nu, de belooning zal niet uitblijven. Thans zal het mijnheer den advocaat niet langer gelukken, zich voor een vadermoorder uit te geven, tegen alle bewijzen in, die ik van zijn onschuld heb bijeen- gebracht. Ik zou wel eens willen weten, wat dien waarden heer aanleiding tot zulk een handelwijze had gegeven. Nu, misschien vernemen wij ook dat nog." Hij ging nu zelf een rijtuig opzoeken en liet zich naar het paleis van justitie brengen. De rechter van instructie Niederer verkeerde De Minister van Buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat, met ingang van 20 dezer, de invoer van varkens in Zwitserland ver boden is. 111 Limburg gaat een adres rond aan Ged. Staten waarbij de onderteekenaars, alien jagers, verzoeken de opening der jacht op hazen eerst tegen 1 October e. k. te willen bepalen. Als hoofdmotief voor dit verzoek wordt aan- gevoerd, dat de jonge hazen eerst tegen gemelden datum genoegzaam zijn ontwikkeld om geen aan- zienlijke vermindering van dit wild voor de toe- komst te vreezen. Donderdag werd door de heeren A. Schippers c. s. te Zierikzee eene openbare voordracht gehouden over kolonisatie in Texas (Noord-Amerika). Zoover men kon nagaan, heeft deze vergadering geen resultaat in het belang eener emigratie opge- leverd en had men in de aangeboden 3320 H. land geen gading. Zaterdag 1 Augustus zullen vele bewoners van de Nijverheidshuisjes te Arnhem feestvieren. Op dien dag namelijk zullen degenen, welke op het oude contract in die huizen zijn komen wonen, eigenaar worden van het door hen bewoonde huisje, na daarin 25 jaren onafgebroken gewoond te hebben en steeds de huur goed te hebben betaald. Men is van plan de huizen op dien dag groen te maken. Donderdag a. s. zal de overdracht plaats hebben. De bewoners, welke liever het huis niet in eigen- dom willen bezitten, kunnen in de plaats daarvan de waarde, welke het vertegenwoordigt in geld bekomen. In een Atjehbrief aan't „N. v. d. D." brengt z/Mars" een woord van hulde en warme erkente- lijkheid aan //het Roode Kruis." Krijgen onze gewonde kameraden in het hospi- taal alles wat ze maar kunnen verlangen, die kleine versnaperingen waarnaar een zieke snakt en die niet voorkomen op de tarieven voor de verpleging in militaire hospitalen, ook voor den troep zelf wordt gezorgd, schrijft hij. Komen we op de posten in de linie terug, voor de man schappen staan er vaten met ijswater klaar ter verfrissching na zooveel uren van warmte. Voor de officieren en gewonden is er gefrappeerde ajer- blanda (Apollinariswater). Maar vooral ijs, ijs is er in overvloed en menigeen, die door de warmte bevangen was, fleurt weer op, komt weer bij. De gedelegeerde van //het Roode Kruis," bijgestaan door de officieren van gezondheid, doet wat hij kan. Steeds is er overvloed en zelfs de laatst aanko- menden kunnen zich nog verkwikken. Men moet in een toestand van hevige opgewondenheid. Als sen tijger in zijn hok liep hij in zijn kamer in het paleis van justitie heen en weer met de handen op den rug en sprak nu en dan een woord tot den justitie-dokter, die aan de tafel zat en bezig was de voorwerpen, ten huize van Horner in beslag genomen, aan een scheikundig onderzoek te onderwerpen. //Die Loder durft maar alles ondernemen bromde hij. //Zonder er mij een woord van te zeggen, arresteert hij maar kalmweg; alsof ik zijn ondergeschikte was, zendt hij mij deze overtuigings- stukken met het verzoek die terstond door u te laten onderzoeken. Het is nog maar een geluk, dat gij juist op het paleis van justitie waart, anders zou ik nog verwijten van dien model- corn missaris moeten hooren." Hij lachte vol ergernis en liet zijn kwade luim den vrijen teugel. De dokter zeide niets. ..Hij kende den rechter van instructie, met wien hij bijna dagelijks samenwerkte, genoeg, om te weten, dat deze, evenals zoovelen die niet door schranderheid uitmunten en daarom des te meer met zichzelf ingenomen zijn, in woede geraakte, wanneer iemand bij een zaak waarvan hij de instructie leidde, iets ontdekte, wat hem ontgaan was; men kon deze misnoegdheid met het volste recht //juristische broodnijd" noemen. Op hetzelfde oogenblik trad de commissaris, zeer gejaagd en bijna buiten adem, de kamer binnen en groette zijn meerdere slechts met een vluchtige buiging. (Wordt vervolgd). NEHZEliSCHE COIIRMT. AJl* J A »it blurt verscbljnt maaodag., Woensdag. en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdageu, bij den uitgever P. JT. VAN DK 811UK «e Tm MB—M—B—H—1—MB—I i—B—MgMBBggsaagjhaMjTiti■HLUIILIJlJtttflMMWaBiraHa—mw«—umlti.nan. mi De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN i inaakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den ■Gemeenteraad is belegd tegen llonderdag den SO Juli j 1896, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 27 Juli 1896. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. LiLU_lUC ...Mini.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1