Algemeen Mieews- en Advertentiebi&d Zeenwsch-Vlaandere No. 3333 voor B1KIIDXAIIV0. Donderdag 23 Juli 1896. 36e Jaargang. Bmnenland ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busliouders. abveetentien Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. i BA dl.reCte °Pgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. JPolitieli Overzicht. De Keizer van Duitschland is te Frondjem met de Hohenzollern aangekomen. De tocht door fjorden, waarin de witgeverfde Hohenzollern en Gefion als zwanen liggen tegeu de hooge steile donkere bergen, terwijl de torpedo- boot slechts een kleine zwarte stip schijnt, moet weder ongewoon veel schoons hebben opgeleverd. Verscheidene rij- en wandeltochten werden door de wild-romantische bergdalen ondernomen. Zondagmorgen om 10 ure hield de Keizer godsdienstoefening aan boord van de Hohenzollern en dineerde des namiddags bij den consul Jenssen, Maandagochtend bezocht de Keizer den dom en luisterde naar het orgelspel. Om 5 uur is hij voornemens naar den Maldefjord te vertrekken, waar den 23n, des morgens te 9 uur de ontmoeting met Koning Oscar zal plaats hebben. De Figaro heeft nadere inlichtingen ingewonnen omtrent de hulp, door den Duitschen Keizer bij liet stranden van den //Generaal Chanzy" verieend. Zij bevestigen en vullen aan, wat reeds door den schilder Forcade medegedeeld werd. De schuld van de stranding wijt de zegsman van het 1 ransche blad, evenals anderen, aan den loods, de houding van den kapitein eu de officieren was boven alien lof verheven, maar zonder de door den Keizer gezonden hulp zou het schip onherroepelijk op de rotsen zijn te gronde gegaan. De ooggetuige verhaalt de aankomst te Stalheim op dezelfde wijze als Forcade, ook de historie met het ontbijt en vervolgt dan aldus Na het ontbijt ging de Keizer met de touristen naar de watervallen van Stalheim. Hij schreed voorwaarts tot aan de uiterste punt van de steile kloot waarin het water neerbruischte en legde zoo aan de F ranschen van wie een enkele hem door een stoot tegen den schouder in den afgrond had kunnen storten, zijn overtuiging aan den dag dat van een Franschman geen verraderlijke aanval was te wachten en dat hij zich onder hen in volkomen veiligheid bevond. Den daarop volgeuden nacht strandde de generaal Chanzy en volgde het reddingswerk. De Keizer liet zich van uur tot uur over den stand der zaken op de hoogte stellen en om 1 uur 's nachts kon hij zijn laatste depeche ter gelukwensching aan kapitein ter zee Eichstedt zenden met het vol- brachte reddingswerk. De Noorsche Storthing heeft met 72 tegen 40 stemmen het handelsverdrag met Portugal aange- nomen. Aarzelend en tegenstribbelend voegt zich de Porte naar de vingerwijzingeu der groote mogend- heden en met iedere nieuwe concessie aan de Kretensers gedaan, wordt een verbetering in den toestand op Kreta merkbaar. Thans heeft de Porte er zelfs in toegestemd Abdullah-Pacha terug te roepen. En daar George Berowitsch-Pacha een man van karakter en geweten schijnt te zijn, is de kans op verzoening zeer toegenomen. Volgens een bericht uit Athene bracht Berowitsch-Pacha een bezoek aan den Griekschen consul te Kanea, om hem te verzoeken zijn goede diensten te be- toonen door de opstandelingen aan te raden geen aanvallen op de Turken te doen. Dat is het eenige middel, zeide degouverneur, om de Turksche troepen te beletten nieuwe gruwelen te beginnen. De Chnsten-afgevaardigden zijn nu weder alien te Kanea en hielden gisteren een vergadering om hun eischen opnieuw te bespreken en aan den gouvernenr voor te leggen. Berowitsch-Pacha heeft, in zijn onderhoud met den Griekschen consul, zelf de noodzakelijkheid erkend, in het tractaat van Chaleppa enkele wijzigiugen aan te brengen. De vraag of de democraten in den staat New- lork zich zullen aansluiten bij de besluiten der conventie van Chicago zal vooreerst nog wel niet beantwoord worden. Door de schuld van senator Hill wordt de goede tijd verspild en kan het nog weken duren voor dat een besluit genomen wordt. Senator Hill, die zijn politieke loopbaan niet in de waagschaal wil stellen, aarzelt en stelt uit en beraadslaagt met zijn vrienden en inmiddels werken de zilverdemocraten en de Tammanymannen overmoeid voort aan de propaganda voor het zilverprogram. De Times-correspondent te New-York gelooft niet, dat nog een derde candidaat voor het presi- dentschap zal worden gesteld. Zijns inziens is de belangrijkste overwinning die door de heeren Whitney en Hinkley kan behaald worden, dat de oostelijke democraten Bryan niet als hun candidaat aannemen. Maar het werken der zilvermannen maakt die overwinning nog niet eens zeker. De oppositie tegen de besluiten van Chicago is lang niet eenstemming, en het gevaar voor het uit- breiden eener staatkunde van //gevoeligheid en zelfzuchtigheid" blijft steeds zeer groot, temeer daar Bryan als een held wordt voorgesteld en zijn verdedigers hem ophemelen als de strijder voor het volk, die alle grieven zal herstellen, alle wenschen zal vervullen. loch blijft men nog hopen, dat Bryan en zijn aanhang de nederlaag zullen lijden, daar hij nog niet zeker is van den steun der Populisten en hij zonder hun steun niet kan gekozen worden. FEUILLETON. Blijkens bericht uit Den Haag zijn bij de jongste operation in Atjeh gesneuveldde korporaal L. Krol en de fuselier J. M. Bongers. Het Hdbl. ontving eergisteren het volgende telegram uit Batavia Mami Otjitalib en 14 opstandelingen verscholen in de Missigit van Praja op Lombok, hebben een Europeesch soldaat met speren gedood. Zij sloegen vervolgens op de vluchtonze troepen vuurden op hen zonder resultaat. De majoor der infanterie W. P. Wetselaar blijft te Praja. De generaal-majoor inspecteur van het wapen der genie, de heer I. J. H. Gijsberti Hoden- pijl, houdt thans eene inspectie over de militaire gebouwen in Zeeland. De samenstelling van een ontwerp van wet tot voorziening in den financieelen nood van tal van gemeentebesturen, m. a. w. tot het tot stand brengen eener betere verhouding tusschen het belastingstelsel des rijks met dat der gemeenten, is in zoover gereed dat het eerstdaags de bureaux van de daarbij betrokken departementen van alge- meen bestuur zal kunnen verlaten en wellicht nog in deze zitting, zoo met dan in het begin der volgende, aan de Staten-Generaal zal worden voorgelegd. Een lang verbeid gevolg van het tot stand komen der kieswet, een gewenscht begin van de daardoor thans mogelijk geworden praktische politiek, die nog zoo heel veel te doen vindt en wier handen tot dusver niet zoo vrij waren als thans het geval geworden is, zegt de N. K. Ct. Het is bekend dat de nieuwe kieswet eigenlijk aan weinigen voldoet, het minst van alien zeker aan de vooruitstrevenden, en de vraag reeds gesteld De commissaris dacht een oogenblik na. loen kwam een zijner agenten bij hem met een sleutel, dien hij nog in de matras vond en dien Loder oplettend bekeek. //Deze sleutel komt mij bekend voor," mompelde hij peinzend. //Hij heeft zeker een beteekenis, anders zou Horner hem niet zoo zorgvuldig ver- borgen hebben." 8 //Onze huissleutel is het niet," zeide de vrouw, toen de commissaris haar den sleutel voorhield! Loder tikte met den wijsvinger tegen het voor- hoofd, daarna wenkte hij een politie-agent. //INeem een rijtuig," beval hij, /,rijd naar de Lozenstraat no. 28 en probeer dezen sleutel op het slot van dat huis. Ik wacht u over een half uur in 't lijkenhuis." Vervolgens beval hij de weduwe //Maak u gereed." De vrouw begon van het hoofd tot de voeten te beven en vouwde de handen. z/IIeer in den hemel, wilt ge mij gevangenneinen! jammerde zij. ;/Ik ben een arme, oude vrouw; het is toch mijn schuld niet, dat die Horner. //Maak u gereed," heruam de commissaris met nadruk, om aan dit geweeklaag een einde te maken. //Ik geef u mijn woord, dat u niet het minste Jeed zal geschiedenintegendeel zult gij nog schadevergoeding ontvangen. Over een uur ziit weer goed en wel tliuis." Gerustgesteld ging de vrouw zich gereed maken; intusschen trad Loder aan het venster en bekeek den bloedigen zakdoek, de eveneens bemorste broek en het scherpe scheermes met roestvlekken, die ook van bloed afkomstig waren. Op het laatstgenoemde voorwerp zatzwarthaar vastgekleefd. De commissaris maakte het voor- zichtig los en bekeek hetgeen twijfel, het was hondenhaar. De commissaris knikte tevredenvervolgens wikkelde hij het mes zorgvuldig in zijn zakdoek. De ovenge voorwerpen gaf hij aan een politie-agent, met het bevel ze naar den rechter van instructie te brengen en er bij te zeggen, dat de commis saris over een uur zelf zou komen. Intusschen had de hospita van Horner zich gekleed. Op de trap werd zij door nieuwsgierige buurvrouwen ^bestormddoch de commissaris liet haar geen tijd om de vragen te beantwoorden maar trok haar aan de hand met zich mee naar het rijtuig, waarmee hij was gekomen en dat nog voor de deur stond te wachten. //Naar de veeartsenijschool," riep Loder den koetsier toe, ,/en snel rijden, koetsier; wanneer ge er spoedig zijt, geef ik een thaler fooi." Deze belof'te deed wonderen. Nauwelijks had de commissaris het portier dichtgeslagen, of de koetsier legde de zweep over het paard en reed zoo snel, dat er meermalen ernstig gevaar voor ongelukkenbestond. Voor het huis in de Bakkerstraat no. 7 had zich gaandeweg een massa menschen verzameld, en toen de hospita van Horner ongeveer een uur later terugkeerde, snelden de vragers op haar af en lieten haar niet los, voordat zij alles verteld had, waar zij echter gaarne aan voldeed. Zij vertelde dan, over al haar leden be vend, dat de commissaris haar eerst naar de veeartsenij school had gebracht, waar zij een dooden hond gezien had en moest verklaren, dat deze hond het eigendom was geweest van een vriend van haar commensaal en Turk had geheeten. Nu kwam echter het verschrikkelijkste. Die verschrikkelijke commissaris had haar vervolgens naar het lijkenhuis gebracht. Daar had zij hem, ondanks haar tegenstreven, in den lijkenkelder moeten volgen. Zij had van angst haast niet voortgekund doch hij bekommerde zich daar niets om en bracht haar bij het lijk van een oud man, dat daar op een baar achter een glazen raam lag en waarin zij met volkomen zekerheid den vriend van haar huurder had herkend. Toen had de commissaris, zette de vrouw, die eensklaps een gewichtig persoon in de buurt was geworden, haar verhaal voort, haar tien mark gegeven maar voor geen duizend mark zou zij no°-- maals in dien verschrikkelijken doodenkelder zijn afgedaald, want wat zij daar gezien had, dat was niet om te vertellen. Terwijl de waardige vrouw in alle geuren en kleuren haar wederwaardigheden aan de buren, die met open mond naar haar luisterden, stond te vertellen en men breed uitweidde over den gewezen commensaal, in wien nu ieder wel altijd een slecht sujet had gezien, was de commissaris naar het wijnlokaal van Rovemann teruggereden, nadat de laatste twijfel, zoo hij dien nog had gehad, bij hem was weggenomen door den politie- agent, die verklaard had, dat de sleutel, op de kamer van Horner gevonden, nauwkeurig paste op de huisdeur van no. 28 in de Rozenstraat. werd of nu niet een nieuwe beweging behoort op touw gesteld te worden om een vrijzinniger kieswet te verkrijgen Waar echter de ondervinding reeds herhaalde malen leerde dat ons volk voor zulk eene beweging niet wakker te krijgen is, is het begrijpelijk dat men dit middel dan het liefst, om zich niet belachelijk te maken, maar stil laat rusten. De heer Treub heeft nu in het Sociaal Weekblad deze vraag behandeld en ver klaard dat van eene agitatie ter bekoming van eene verbeterde kieswet geen heil te wachten is. Hij doet dit met deze woorden Al ligt de kieswet nog zoo vastgesjord aan de losplaats harer duffe lading, zij heeft thans noch vergaan, noch stormschade meer te duchten en is in veilige haven wachtende totdat de statige sleepboot, die haar binnengaats te bestemder plaatse moet brengen, hare machine van vijftig mannenkracht zal in werking stellen. Hoe weinig de lading aan verreweg de meesten ook moge in den smaak vallenal is zij voor den een te beduimeld, voor een ander te flauw, voor een derde te sterk, wij hebben haar eenmaal binnen- gekregen en zullen het ter voorshands mee moeten doen. oor het ondernemen van een nieuwe reis tot het halen van frisscher en smakelijker waar, is vooreerst geen voldoende bemanning te kriigen zelfs de meest bevaren zeelieden worden bij het denkbeeld van eene repetitie der pas volbrachte reis al zeeziek. Dat de kieswet-Van Houten ten platten- lande aan heel wat meer lieden uit de arbeidende klusse het kiesrecht zal bezorgen, dan tot dusver het geval was, kan blijken uit het volgende voor- beeld. De werklieden-vereeniging ,/Eigen hulp" te Loppersum telt onder hare 89 leden tot heden hoogstens 12 kiezers. Op de jongste bijeenkomst waren 58 leden, die reeds den 25jarigen leeftijd bereikt hadden, tegenwoordig en van dezen, zullen zooals nagegaan kon worden, 42 leden kiezer worden. In den laatsten tijd zijn ever het Mannlicher geweer in het buitenland veel klachten aangeheven. Aangezien onze Kamers voor de aanschaffing van dau geweer 9 millioen hebben toegestaan, is het zeker van veel belang te weten of die klachten grond hebben. De L. Koer. heeft onderzoek in die zaak gedaan en beweert nu volkomen gerechtigd te zijn het volgende te kunnen zeggen, wat niet pleit voor het geweer, dat aan 's lands vertegen- w oordigers als een onovertrefbaar wapen werd aangeprezen Eerstens wordt er geklaagd over de onvoldoende Loder zag de zaak nu zoo helder in, alsof hij overal bij was geweest. Horner had zich, met of zonder weten van Dorner, een sleutel van het huis no. 28 in de Rozenstraat verschaft, eu daar- mee was de omstandigheid, dat niemand hem het huis der misdaad had zien verlaten, volkomen opgehelderd. loen hij s middags voor den moord in huia was gekomen, had natuurlijk niemand op hem geletongetwijfeld had hij zich in de woning van zijn vriend verborgen, waarschijnlijk op diens ver- z°ek, ten einde een getuige bij zijn onderhoud met Wilhelm te hebben, daar de twee schelmen zeker niet voornemens waren, het bij de eerste afpersing te laten. Nog waarschijnlijker werd deze oplossing, daar het signalement, dat de klerk van Wilhelm ge geven had van den man, die op het kantoor van den jongen advocaat was geweiest, nauwkeurig met dat van Horner overeenstemde. Hij had natuurlijk toen met den advocaat afgesproken, dat deze s avonds in het huis in de Rozenstraat komen zou. Een confrontatie van den klerk met Horner zou voldoende zijn, om in deze de waarheid rechts- kundig vast te stellen. Met een zucht van verlichting stapte Loder voor het nijnlokaal uit en beval zijn koetsier te wachten. Hij geloofde nu wel het noodlottig geheiin ontsluierd te hebben. Bij het betreden van het lokaal bekroop hem evenwel een angstig voorgevoel. Was Horner er nog? Had hij niets bemerkt, geen argwaan gekregen Had Augusta, het arme, zwaar beproefde meisje, zich niet verraden, den uit den aard reeds wan- NEIMSCHE (OI RiVT eu «H|te.oDderd op j^t.tagen, bij den nitgever 1'. J. VAM UK gAMJPK te Te> Do Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den heer Directeur der Direcie Belastingen enz. te Middelburg, den 18 Juli 1896 invorderbaar verklaard kohier der bedrijfsbelasting, no. 1, dezer gemeente, over den jare 1896/97, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan te Ter Neuzen, den 20 Juli 1896. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1