Algemeen Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch- Via an der en. Sszzssg s s s Mi; No. 3332. Dinsdag 21 Juli 1896. 36e Jaargang. ▼an Mil moete. FOOT Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0 10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or' 3 uren op den dag der uitgave. folitieii Overzicht. Salisbury heeft Vrijdag de stukken over het grensgeschil met Venezuela aan het Hoogerhuis overgelegd. Hij deelde mede, dat de onderhandelingen met de Vereenigde Staten nog niet ver gevorderd zijn, maar toch vooruitgang merkbaar is. De moeilijk- heid ligt in het vaststellen van de juiste feiten vraagpunten, waarover beslist moet worden De weg naar Mafeking is afgesloten de opstand breidt zich uiteen groot deel der bevolking sluit zich bij de opstandelingen aan, en de Britsche strijdmacht in Boeloewayo is niet sterk genoeg voor den grooten strijd, die te wachten staat. Zaterdagochtend ontving het Nieuws het volgende telegram uit Batavia De majoor der infanterie D. A. Okhuijzen is op reis van Atjeh naar Batavia overleden. Majoor Okhuijzen behoorde tot de jongere hoofd i ti v^uuijacn uenuorue tor ae jongere noola- De benchten uit Fort Figtree zijn al niet beter. officieren van het Indische leger en bereikte slechts Meer dan de helft van het Afrikaanders-korps heeft j den leeftijd van 43 jaar. het land verlaten, ontevreden over het optreden der //Chartered Company." Lord Grey is niet en vraagpunten, waarover oesiist moet worden; »vuancicu company. jjora urey is zoodra dit geschied is, zal't ongetwijfeld gemakkelijk I bij machte, hun eenige voldoening te geven. het departement van kolonien overtuigd van den ernst van den toestand Niemand kan voorzien, zijn, de kwestie langs diplomatieken weg door een scheidsgerecht op te lossen, voor zoover ze betreft het niet afgebakende gebied. De Minister verklaarde verder, dat ook onder handelingen zijn gevoerd over de instelling van een algemeen scheidsgerecht voor Groot-Brittannie en de Vereenigde Staten. Deze laatste verlangen, dat spoedig over de hoofdpunten der kwestie een besluit genomen zal antwoordelijkheid. wordenmaar de Britsche regeering is van oordeel, prcr0+0 10 1 dat veel omzichtigheid noodig is met het oog op de groote belangen, die daarbij zijn betrokken. De regeering wenscht, dat hooger beroep van de uitspraak van den scheidsrechter mogelijk zal wezenimmers deze kan falen. Zij vreest voorts, dat de instelling van een verplicht scheidsgerecht aanleiding zal kunnen geven tot speculatieve eischen, vooral daar de Vereenigde Staten geneigdheid toonen om zich de zaken der Zuid-Amerikaansche republieken aan te trekken. Er dient dus gewaakt te worden tegen overijling bij de onderhande lingen. Al kon de Britsche regeering verklaren, dat de verontrustende geruchten omtrent de Matabelen niet waren bevestigd, toch wordt de stand van zaken in Rhodesia voortdurend zorgwekkender. Want de negers hebben van lieverlede geleerd door hunne aanraking met de //beschaafde" volkeren. Aanvankelijk vielen zij aan, op de vrijze der Zoeloes, in dichte drommenen de revolver-kanonnen be- haalden dan op hen groote en gemakkelijke voor- deelen. Thans echter ontmoet men op een goeden dag een troep, dien men verslaat; maar den vol- genden dag komen de inboorlingen terug alsof er niets gebeurd ware. De Matabelen hebben voordeel getrokken uit de ondervinding, in de vroegere oorlogen opgedaan. Zij hebben nu de taktiek aangenomen, zich niet meer te laten noodzaken tot aanvallenen nu zijn de blanken gedwongen, hen aan te tastenen dit in een land zoo groot als Europa bijna. Een telegram uit Boeloewayo aan de «Dailv Telegraph" meldt aan welke gevolgen een nederlaag in Rhodesia zou hebben voor geheel Zuid-Afrika. En zeker is spoedige hulp hoogst noodzakelijk en moet er een einde komen aan den hopeloozen staat van ver- deeldheid in raadgeving en verdeeldheid van ver- —twoordelijkheid. Het ergste is, dat door de Engelsche regeering verzuimd werd, bijtijds maatregelen te nemen om de uitbreiding der onlusten te voorkomen. Uit het Blauwboek over het uitbreken der veepest in Zuid-Afrika blijkt, dat President Kriiger reeds in de eerste helft van April een schrijven heeft ge- richt aan sir Hercules Robinson, om hem te waarschuwen, dat in Beetsjoeanaland een opstand broeide onder de inboorlingen. Indien toen zonder verwijl de noodige maatregelen genomen waren, zouden de zaken in Rhodesia nu een geheel ander aanzien hebben gehad. //Vast gewrocht door Duitsche handen, staat gij, een machtig schip." Zoo ongeveer sprak de Duitsche Keizer bij den doop van het groote slagschip Friedrich III in een van die kernachtige toespraken, zoo rijk steeds van vorm en gedachte, zoo artistiek van inkleeding, en waarmee hij den Philistijnen steeds zooveel schrik aanjaagt. dat zij kakelen als pedante hoenders in een hof. En hij begaf zich toen naar het koelere Noorden, in de grootsche natuur der donkere Fjorden, om nieuwe krachten op te doen voor de zoo reus- achtige inspanning van zenuwgestel en lichaam en geest eischende Keizertaak. Volgens het Utr. Dagbl. zal de Koningin in het begin van September in Den Haag haar belijdenis doen en als lid der Ned. Herv. kerk worden bevestigd. Die plechtigheid zal geschieden in een zaal in het Paleis. Na afloop keeren de Vorstinnen naar Soestdijk terug. Hij ontving zijn opleiding te Kampen en werd den 19n December 1874 tot 2e luitenant bij het 0 -1. leger henoemd. Hij werd achtereenvolgens op 18 Mei 1877 tot le luitenant, op 7 Mei 1888 tot kapitein en op 5 October 1895 tot majoor bevorderd. Op 1 April dezes jaars vertrok hij met het 6e bat., waarover hij het commando voerde, van Magelang naar Semarang, om daar te worden ingescheept naar Atjeh. Het 6e bataljon nam, zooals bekend is, onmiddellijk aandeel in de operation, die het aflossen en daarna slechten der posten buiten de linie ten doel badden. Op 17 April rukten twee colonnes uit, om aan weerszijden van de Atjeh-rivier de posten op te heffen. De rechtercolonne ageerende langs den linkeroever, onder bevel van kolonel Stemfoort, bestond uit het 6e, 9e en 12e bataljon, 2 sectien berg, een Half escadron cavalerie, genie, enz. De andere colonne stond onder bevel van overste Van Heutsz. De eerste colonne rukte voorwaarts, het 6e bataljon onder majoor Okhuijzen bezette Anak Bate, waarna achtereenvolgens zonder veel tegenstand Lambarih en Anak Galoeng werden ontzet en de posten aan de vlammen prijsgegeven. Bij het terugtrekken sneuvelden 7 soldaten. Majoor Okhuijzen en 14 soldaten werden daarbij gewond. Zooals men zich herinnert, leed de linkercolonne die minder sterk was maar grooter tegenstand ondervond, nog meer verliezen. Majoor Okhuijzen was slechts licht gewond, maar zijn kwetsuur schijnt toch van dien aard geweest te zijn, dat hij sedert geen deel meer nam aan de volgende krijgsverrichtingen. Waarschijnlijk werd hij thans tot volledig herstel naar Batavia geevacueerd. Aan den prins en de prinses Von Wied zijn ter gelegenheid van hun vijfentwintigjarig huwelijksfeest behalve andere geschenken uit ons land dne vazen aangeboden. Door inwoners van V assenaar werd aan de prinses een buitengewoon fraaie bloemenmand met bloemen van de heeren Tubergen te Haarlem geschonken. De geschenken, die uit Nederland aan het feestvierende paar te Neuwied werden aangeboden bestonden uit een zilveren broodmand en een ouden EEUXLLETON z/Vooruit, hebt ge een tweeden sleutel Of moet ik den smid laten komen Onder veel ach en wee van de vrouw kwam Holdert" en den besteller stuk voor stuk de kleer- kast en de linnenkast. Het eigendom van Horner was trouwens niet 23) r had nagelaten en dien zn thans den commis- en zelfs dit was nncr nntnei-oilrATuI u„,i I zij het kleine Horner bij de Daar de politiebeambten de bevelen van Loder met de grootste voorzichtigheid en zonder eenig opzien te verwekken, hadden uitgevoerd, vermoedde bijna niemand in huis hun tegenwoordigheid. De hospita van Horner, een arine werkmans- weduwe met een afgetobd en naargeestig voorkomen, 'n /lafr eiSen keuken opgesloten. i iu ecu jamineriijKen staat, van de wankelige kleer- :ich tot haaT86 g wendde de commissaris kast, waarVan de deur uit de scharnieren hing, tot liaar had nagelaten en dien zij thans den commis saris ter hand steldc. Een oogenblik later betraden kamertje met een venster, dat weduwe bewoonde. Deze zelf was op een wenk van Loder de poli tiebeambten gevolgd. In de kamer stond niets, dat de aandacht trok; zij bevatte slechts het hoognoodige meubilair. Het weinige huisraad, dat hier stond, verkeerde in een jammerlijken staat, van de wankelige kleer- bijbel, aangeboden door Freule Sirtema van Grovestinseen klok, album met de toontafel en het Deventer tapijt, aangeboden door eene com- missie, bestaande uit de heeren graaf van Bijlant, De Ras en Bisschop namens Nederlandsche kunste- naars twee Rozenburger vazen, door notaris Diets namens het dienstpersoneel aangeboden. Baron van Zuylen van Nijvelt boot namens de gemeente Wassenaar een groote vaas aan. De heer Van der Oudermeuien kwam ten slotte met een beker van St. Hubert aan. De prins en de prinses, alsook hunne kinderen betoonden zich ten hoogste ingenomen met deze bewijzen van sympathie. De miliciens van de lichtingen 1892 en 1893, die aanvankelijk op Zaterdag 15 Augustus e. k. onder de wapenen zijn geroepen, zullen eerst op Maandag den 17 daaraanvolgende bij het korps present moeten zijn. De verlofgangers keeren den 28 Augustus weer naar hunne haardsteden terug, na geoefend te zijn in de behandeling van het nieuwe geweer M 95. De bataljons infanterie uit Middelburg, Vlissingen en Bergen op Zoom zullen niet deelnemen aan het kampeeren in de legerplaats bij Rijen. I ot waarnemend gemeente-secretaris van Scherpenisse is benoemd de heer C. D. Bolier, burgemeester, en tot waarnemend gemeente-ont- vanger de heer Oudesluis, wethouder. De vruchtenteelt te Bergen-op-Zoom en omtrek, welke aldaar zeer groot is, ondervond zeer veel belemmering door de voor Belgie in- gevoerde rechten, welke bijvoorbeeld voor kersen 3 cent per kilo zijn. Daardoor is het feitelijk onmogelijk met winst daarheen te leveren. Thans echter hebben de vruchtentelers een voor- deeliger uitweg gevonden in Engeland, waar zij hun fruit plaatsen tegen goede prijzen. Bij de commissie tot ondersteuning van de werklooze glasslijpers te Maastricht is in de afgeloopen week 540 ingekomen, waaronder 25 van de Haagsche afdeeling van //Patrimonium". Nagenoeg alle gevers laten zich, gelijk in ons land gebruikelijk is, met een enkele letter aan- duidennaar aanleiding van de opmerking van een hunner, dat hier, waar het geven geen lief- dadigheid, maar eene principe-kwestie is, het vermeklen van zijn naam eene daad is, die grooter waarde heeft dan het geld, wordt nu gezegd, dat in het vervolg de namen der schenkers zullen worden vermeld, indien dit bij de toezending van de gelden verzocht wordt. Dikwijls heeft hij het noodige niet te eten gehad en toch heeft hij zijn karige maaltijden vaak nog met een hond gedeeld, een verschrikkelijk dier, de kamer van uw commen- zich tot haar, ;/Breng ons naar saal," gebood hij. De vrouw maakte een angstig handgebaar en aarzelde het bevel te gehoorzamen. //Ik durf het niet doen," zeide zij jammerend. //Mijnheer Horner heeft mij streng verboden op ™er te komen, waarvan hij den sleutel aihjd bij zich heeft. Ik mag ze alleen schoon- ffia&en, wanneer hij er bij is." //Daarover bekominer ik mij weinig," voegde de commissaris haar toe. ,/Open de deur voor anders zullen wij haar openbreken." //Maar wat zal mijnheer Horner wel zeggen a s lnj thuis komt Hij gaat misschien terstond verhuizen en hij is toch zoon goede huurder," zeide de weduwe half weenend. v z/Het zal we] een poosje duren, voordat uw 'ommensaal thuis komt," hernam de commissaris. de gebrekkige stroostoelen, wier zittingen meeren- deels beschadigd waren. Aan den wand hing een verweerde spiegel en voor het venster een gordijn, dat eens, zeer lang geleden, wit geweest moest zijn, maar thans goor en overal gescheurd en ge- rafeld was. Terstond begon een nauwkeurige doorzoeking van de kamer, hetgeen, onder leiding van Loder niet veel tijd vorderde. Eerst werden alle meubelen van de wanden geschoven en begon men met een bijzonder soort hamers, daartoe opzettelijk meegebracht, tegen de muren te kloppen. Een man onderwierp den vloer aan een gelijk onderzoek. Dit geschiedde om ergens een holle plek te vindenhet gehoor van de beambten, die met dit werk vertrouwd waren, was zoo fijn, dat zij zich nooit in hun nasporing vergisten. De commissaris doorzocht inmiddels met //vriend zelfs dit was nog ontoereikend. Het had er geheel den schijn van, alsof de eigenaar het zoo had ingericht, dat hij er zonder veel verlies in geval van nood afstand van kon doen. Alles bewees, dat Horner gewoon was te leven als een vogel op een tak, elk oogenblik tot weg- vliegen gereed, wanneer hem eenig gevaar dreigde. Holle plaatsen werden noch in den wand noch onder den vloer gevonden daarentegen bespeurde men, toen het bed was afgenomen, dat de versleten matras eenige voorwerpen verborg. Die werden natuurlijk in een oog wenk te voorschijn gebracht. De hospita begon te jammeren, toen zij zag, dat men haar matras opensneed. Zij zeide nu wel te begrijpen, waarom Horner nooit had toegestaan, dat zij zijn bed opmaakte of zijn matras opschudde. Zij moest dan immers dadelijk de scheur hebben waargenomen, ofschoon deze vluchtig dichtgenaaid was. Haar huurder moest haar de schade vergoeden, dat nam zij zich vast voor. z/Nu, hij heeft zeker wel veel geld," spotte de commissaris, terwijl hij de in de matras ge vonden voorwerpen een voor een bekeek. De weduwe, wier goede meening omtrent haar commensaal nu plotseling verdwenen scheen, begon spottend te lachen. z/Daarmee is het niet al te best gesteld," zeide zij. //Horner heeft we] altijd stipt betaald maar het is hem in de drie maanden, die hij hier ge- woond heeft, lang niet voor den wind Juist omdat hij zoo goed voor de dieren was," ging de weduwe voort, wier tong nu los begon te raken, „heb ik hem graag mogen lijdenmaar nu hij mij de politie op den hals haalt, nu bedank ik voor hem." De commissaris, die inmiddels een met bloed doortrokken zakdoek, een buitengewoon groot scheermes, benevens een met bloed bevlekte broek uit de matras had gehaald, keek bij deze woorden belangstellend op. //Hoe heette die hond vroeg hij. //Turk," antwoordde de weduwe zonder zich te bezinnen, terwijl zij niet begrijpen kon, welk be- lang de commissaris daarin stelde en waarom zijn gelaat zoo eensklaps opklaarde. Weet gij ook, wie de eigenaar van dien hond was vroeg hij verder. //Wel ja, de vriend van Horner," zeide de weduwe op minachtenden toon. Die moest vooral zoo'n hond houdenhij zag er zelf uit, alsof hij maar eens op een dag at, en ik geloof ook, dat dit niet zelden het geval was." z/Bedoelt gij mijnheer Dorner vroeg de com missaris vriendelijk, terwijl hij de weduwe wat ter zijde nam. Deze zette groote oogen op. z/Heette hij Dorner vroeg zij daarop. /,Hij was een klein, oud man met spierwit haar, een onaangenaam gezicht.en daarbij was hij altijd zoo uit de hoogte." Zij hield plotseling op en keek diep in gedachten voor zich uit, met de kin in de hand geklemd. NEUZENSCHE (01 RUT ^^I^^^^Mi^^^^g^^^oenigdag-^e^Vrydaisavond^atgezonderd^o^F'eestilagen, bij den uitgever P. J. vn pE gAMPE te Teg Xe„zen tfiin rip twps+ip lanrra rtinlpmo+iolrpn i,-or. oon I Is men, vraagt de //Westminster Gazette,' o OJOJ Vnol J_ J-j 1 i P.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1