Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeeowsch-Vlaandere No. 3331. Zaterdag 18 Juli 1896. 36e Jaargang. yTccin ATIE. Binnenland. F s uillkito^nT @q? ?an ABONNEMENT Per drie maanden hitmen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. rs InzencLipg van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van dnemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. De N. R. Ct. ontving dato 15 Juli het volgende telegram uit Bataviaccu lllcimouieier in je zak clraagt, Jantje, z/Gisteren zijn twee bataljons naar Gloempang want als het meer dan twintig graden is, mag ie Deze oefeningen zullen niet gehouden worden alvorens de troep tenminste een half uur in be- weging is geweest. Er moet steeds een gegradueerde van een der hospitaal-compagnien bij tegenwoordig zijn, om bij ongevallen -een doelmatige eerste hulp te verleenen. Zij zullen gehouden worden zonder te veel knellende halsdas en liefst niet met schako maar met de politiemuts. Vooral moet er op gelet worden, dat terwijl de N. en O. wind vermeden wordt men de oefening houdt in met den wind meegaande richting. Het Handelsblad teekent hierbij aan: t Is om de babies in de couveuse d'enfants jaloersch te maken Niet te gauw na den eten loopen, beste jongens, anders wordt de spijsver- tering te veel verstoord En denk er om dat je altijd een thermometer in je zak draagt, Jantje, getrokkenop hun terugweg zijn twee minderen gedood en negen gewor.d. Yandaag zijn drie bataljons naar Kroeng Raba gegaan het derde houdt Boekit Seboen en Kroeng Raba bezet." "Het Rotterdamsche blad teekent daarbij het volgende aan //Onverdroten marcheeren onze bataljons naar Oost, Zuid en West door het gezuiverde terrein, in wijden kring gelegen om onze linie. Ons komt het voor, dat het doel dier bewegingen is, de niet hard loopen. En pas op dat je nooit uitgaat zonder den hospitaal-sergeant, hoor, want anders is er niemand om op je te passen. O, en dan nog vooral dit, Jantje: Als het noorden- of oostenwind is, mag je niet hard loopen, want als je dan bezweet bent, vat je licht een koh en je mag trouwens nooit tegen den wind inloopen anders wordt je misschien omvergeblazen. Onthoud dat alles nu goed, Jantje, alsdan ben je een zoete jongen van vader Schneider Het komt ons voor, dat deze voorschriften nog i j -it j •■"'"it uus voor, aat aeze voorscnrilten nog hnnln llfX l r vo° Ult verwijderd te wat onvolledig zijn volgens de opvattingen van houden en de rustige kamponebevolkine' aan het, den Minister -non to:: i i i houden en de rustige kampongbevolking aan het op ongezette tijden verschijnen van troepen te gewennen, evenals dit vroeger geschiedde in de sectoral binnen de linie. Wil men daarvan een gunstig resultaat ver- wachten, dan zullen die troepenbewegingen nog tijden lang dienen te worden volgehouden en zal van onze soldaten nog veel grooter inspanning worden gevergd dan de reeds zoo zware dienst der sector-patrouilles eischte." De Minister van Oorlog heeft, op voorstel van den chef van den geneeskundigen dienst, eenige voorschriften vastgesteld, welke bij het beoefenen van den looppas moeten worden opgevolgd. Daarbij is o. a. bepaald, dat die //training- oefeningen is die woord-combinatie eigenlijk niet een //dubbele portebriseedeur" minstens een uur na de twee hoofdmaaltijden gehouden moeten worden en van 1 Juni tot 1 September, bij warm weder, met tusschen 10 en 3 uur, terwijl als maximum temperatuur, waarop ze mogen worden gehouden, 20° Celsius (68° Fahr.) moet worden aangenomen. 22) Een donkere bios kleurde voor een oogenblik de wangen van Augusta en zij begon over het geheele lichaam te beven. Zij kon niet meer antwoorden, want Horner keerde juist terug met eenige Ilavana-sigaren, die hij aan het buffet had gehaald en waarvan hij er Loder een aaubood, om er daarna zelf een op te steken. Terstond begon hij weder met ziin grootspreken; zelfs de Havana-sigaren in Duits'chland deugden niet, dat kwam, om dat het werkelijk goede gewas alleen in Amerika ingevoerd en gerookt werd. De commissaris was het bereidwillig met hem eenshet was er hem voor alles om te doen, den man in een zoo goed mogelijke luim te houden, opdat er geen argwaan bij hem zou opkomen. Dit was dan ook niet te vreezen. Horner sprak den wijn geducht aanin tegenspraak met zijn bewenng bewees hij, door den zwaren wijn te drinken alsof het spuitwater was, dat hij het niet gewoon was. Weldra begonnen zijn oogen dan ook door den bedwelmenden wijn als vuur te gloeien hij werd aldoor levendiger in zijn gesprek, dat hij zoogoed als alleen voerde. Hij was juist op het punt sentimenteel te worden en zich te beklagen over de waardeloos- d van alle aardsche genietingen die men alleen smaakt, zonder dat een bemind wezen daaraan deelneemt, toen er een besteller, met een brief den Minister van oorlog. Wij geven de volgende aanvullingen in overweging 1. De houding van het lichaam bij het beoefenen van den looppas wordt bepaald door eene teeke- milg» geplakt op den rug van den voorman 2. na den looppas zal steeds een militaire arts met een stethoscoop den toestand der ademhalings- organen van de manschappen onderzoeken 3. Elk detachement op marsch zal steeds worden vergezeld door eene hospitaal-compagnie om de vliegen weg te jaren. 4. Het is verboden, den looppas te doen be oefenen op een al te harden grond (bijv. op keien, 'linkers, asphalt, kleiwegen enz.) of op een al te zachten (bijv. zand of gras). 5. lelkenmale zullen, vdor het uitrukken van den troep, langs telegraphischen weg inlichtingen worden ingewonnen bij professor Falb omtrent den te verwachten wind. 6. Het is verboden, de manschappen den looppas te doen beoefenen in de achterwaartsche richting. A/Indien men, op marsch zijnde, eenigen wind in de hand, binnenkwam en zoekend in het lokaal rondkeek. Horner zag hem, de commissaris scheen daaren- tegen geen acht te slaan op den man die juist, met de roode pet in de hand, den oberkellner aansprak. i eze een blik bp het adres van den brief, dien de besteller hem voorhield, liaalde de schouders op en wees naar het kabinet, waar de commissaris met zijn gezelschap zat. De besteller ging met weifelende schreden naar net kabinet. In werkelijkheid had de commissaris terstond in den beste ler een vermomd politie-agent gezien. Ihans keek hij den man, die het kabinet bin- nentrad, verwonderd aan. //Wat is er vroeg hij. e ^er een brief voor mijnheer Peter Schuller, antwoordde de besteller. /,Hij moet uit Regenwalde zijnde heer, die mij den brief e bezorgen gaf, zeide, dat ik den geadresseerde hier zeker zou vinden." //De geadresseerde ben ik," antwoordde de commissaris met goed gespeelde verbazing z/maar verduiveld, ik ben hier wildvreemd Iij nam den brief aarzelend van den besteller aan en bekeek hem van alle kanten. Misschien van uw kennis, dien gij in het z/Lowenhof" hebt aangetroffen," zeide Horner argeloos. r/Gij hebt hem toch gezegd, dat gij hierheen ging." 8J //Dat zou wel kunnen," antwoordde Loder, terwijl hij den brief opende en de weinige regels z/Neen, maar wat is dat nu zeide hij, terwijl hij den brief boos op de tafel wierp. ,/Wat ontmoet, zal de troep zich onmiddellijk neerleggen en wachten tot het niet meer waait. Door de dezer dagen gehouden verkiezingen in de Provinciale Staten is in de samenstelling der Eerste Kamer, van welker leden in September a. s. het derde gedeelte aftreedt, eene niet onbe- langrijke wijziging gekomen. Twee liberalen zijn daaruit verwijderd, nl. deheeren Coenen (Gelderland) en I okker (Zeeland) en hun plaatsen zijn inge- nomen door- een katholiek, de heer Reekers, en een anti-revolutionnair, den heer Van Asch van Wijck. Derhalve is de minderheid weer vier stemmen sterker geworden. De Kamer bestaat tlians uit 31 liberalen en 19 anti-liberalen. Ie Ltrecht en te Drente had ditmaal geen verkiezing plaats, omdat geen leden aftraden. In Friesland is de heer Breuning vervangen door den heer Fennema. Een voorstel tot grensverandering der ge- meente Middelburg en Nieuw- en Sint Joosland een vraagstuk in den laatsten tijd bij een aantal gemeenten aan de orde zal in behandeliug ge- nomeu worden. Het merkwaardige geval doet zich hier voor, dat een groote gemeente (Middelburg) grond afstaat aan een landelijke gemeentedit is trouwens het eenige belangwekkende in deze. Een betere grens- regeling tusschen de gemeente Middelburg en Koudekerke die noodwendig eenmaal moet voor- gesteld worden, zou heel wat meer belangstelling wekken. Zoover is men echter nog niet. Voor de regeling dezer quaestie zijn thans de commissien benoemd aan wier oordeel het door Ged. Staten van Zeeland opgemaakte wetsontwerp zal onderworpen worden. Het uitgebreid onderzoek op gestelde vraag- punten, dat onlangs bij het Depot van discipline te Vlissingen werd gehouden, schijut geen termen op te leveren tot strafvervolging. Maar art. 2 der wet van 14 November 1879 verbiedt, onvoor- waardelijk, krom sluiting in de boeien, en bij het Depot te Vlissingen (wellicht ook elders) wordt in sommige gevallen een soort van sluiting toegepast, die er toch heel veel aan doet denken. Thans heeft de Minister van oorlog de stukken van het onderzoek van den auditeur-inilitair ter inzage ontvangen en is hem tevens de vraag ter beant- woording voorgelegd, waar de voorschriften te vinden zijn, die het sluiten in de boeien, bij het reglement van krijgstucht als disciplinaire maat- regel toegelaten, op uniforme wijze regelen. Ver- mits nu die voorschriften in't geheel niet bestaan, beweegt dien Holdert, mij zoo midden in mijn vermaak te komen storen rDe heer zeide, dat alles in een half uurtje afgeloopen kon zijn," sprak de besteller. ,/Er was hem veel aan gelegen, dat de zaak spoedig in orde kwam, daarom moest ik u terstond naar den notaris Osterhaus brengen. Mijn loon heb ik al ontvangen." z/Wat is er dan eigenlijk vader vroeg Augusta. z/Daar, lees zelf," zeide de commissaris misnoegd en, toen hij den nieuwsgierigen blik van Horner v aarnam, verbeterde hij //oflees hem liever voor, dan kan mijnheer Horner het ook hooren." Dit gebeurde. Het schrijven was werkelijk van Holdert, die zijn vriend en buurvrouw Schuller verzocht hem als getuige te dienen bij het opmaken van een notarieele akte. Kort nadat vriend Schuller was heengegaan, was er lemand in het //Lowenhof" gekomen, die een zaak over te nemen had, en daarover waren zij het nu zoover eens geworden, dat alleen de verkoopakte nog maar door den notaris moest worden opgemaakt. Daarvoor was echter een getuige noodig en daar hij wist dat zijn vriend Schuller in de stad en bij Rovemann was, en hij niemand anders kende, verzocht hij hem den besteller te volgen naar het kantoor van den notaris, dat niet ver weg was. z/Wat nu vroeg de commissaris, met een spijligen blik op de voile wijnflesschen die op de tafel stonden. z/Het is jammer," zeide Augusta, //maar gIJ kunt mijnheer Holdert dat verzoek niet best weigeren." z/Neen, want hij moet morgen weer in Regen- mag 't er voor gehouden worden, dat men er nu aan zal beginnen te denken dergelijke voorschriften te gaan maken. De postzegels van f 5 zijn thans aan de postkantoren verkrijgbaar. Het kopje is bruin- achtig, de rand zilverbrons. Boven in den rand staan de woorden //vijf gulden", onderaan het woord //Nederland". Het geheel ziet er smaak- vol uit en is artistiek uitgevoerd. Het laat zich voorzien, dat voor liefhebbers deze zegels weinig minder zullen gelden, dan de daarop uitgedrukte waarde bedraagt. In het binnenland toch zullen zij niet in omloop komen, daar een zegel van f 5 alleen gebruikt kan worden voor een borderel, waarop 100 quitan- tien zijn ingeschreven. In dat geval blijven ze in handen der postadministratie, die, zooals men weet, de in haar bezit zijnde zegels eens per jaar publiek laat verkoopen. En wat hel buiteuland betreft, zullen ze slechts gebezigd kunnen worden bij verzending van meer postpaketten aan hetzelfde adres, waarbij dan gebruik wordt gemaakt van slechts een kaart. Dinsdag maakten de weezen uit het Burger- weeshuis te Zierikzee (bevolkt door Protestanten en Roomsch-Katholieken), ter herdenking van het 300jarig bestaan dier liefdadige inrichting, een tochtje naar Ylissingen, Middelburg en Veere. Behalve de dien dag genoten ververschingen kregen zij vanwege de heeren regenten, aan boord van de stoomboot gedurende de vaart van Yeere naar Zierikzee, een heerlijk maal. In de Midd. Ct. en ook in de Z.zeesche Nb. wordt gesproken van het 300jarig bestaan van het gesticht, dat niet juist is. Het oude weeshuis, (thans gedeeltelijk openbare school en eenige woonhuizen) is omstreeks 1845 verlaten en hebben toen de weezen een daarnaast gelegen groot heerenhuis met grooten tuin betrokken, hetwelk door de regenten was aangekocht, wegens bouwvalligheid enz. van het toen omstreeks 250 jaar bestaande oude. De heer Van 't Lindenhout, directeur der weesinrichting te Neerbosch, schrijft; Wij hebben het zeer druk op onze boerderij. De hooioogst is bijna afgeloopen. De opbrengst is niet zeer groot, doch de kwaliteit zeer goed. De groote droogte werkt niet voordeelig op de zomervruchten. Vooral de haver heeft zeer veel te lijden. Ook de aardappelen verlangen zeer naar regen en indien deze zich nog lang laat wachten, zal de oogst beneden het middelmatige zijn. Rogge en tarwe beloven een goeden oogst. walde zijn," mompelde Loder. //Maar ik dacht, dat wij den avond gezellig zouden doorbrengen, nu wij zulk een aangename kennis gemaakt hebben, en thans moet ik weg." z/Kan mejuffrouw uw dochter niet hier op uw terugkeer wachten vroeg Horner, verrukt over het denkbeeld een tijdlang met hel lieve meisje alleen te zijn. Augusta wierp een smeekenden blik op den commissaris, maar deze scheen dit niet op te merken. Hij knikte Horner goedkeurend toe. z/Dat zou het best zijn," meende hij haastig. //Ik weet echter nietf beste vriend, of gij de vrije beschikking over uw tijd hebt, en ik kan mijn dochter niet hier alleen in dit vreemde lokaal laten." i/O, wat dat betreft," antwoorde Horner met van vreugde bevende stem, ,/het zal mij een ge- noegen zijn, de beminnelijke jonge dame zoolang gezelschap te houden, wanneer zij dat voor lief wil nemen. I Iij wierp Augusta een smachtenden blik toe en deze slaagde er in, ofschoon met bovenmensche- lijke inspanning, hem met een lieftallig lachje te bedanken. z/Afgesproken dan," zeide de commissaris, terwijl hij van zijn stoel opstond. ,/Ik stel voor, dat wij, na mijn terugkeer, hier gezamenlijk soupeeren. Holdert zal wel meekomen. Laat inmiddels de spijskaart komen, Elsa, en stel een heerlijk menu op." Tot den besteller vervolgde hij //Wij zullen een rijtuig nemen." z/De notaris woont maar tien minuten van hier," voerde deze hiertegen aan. //Om het even," zeide de commissaris, //ik houd niet van loopen." N TER MlZEVSfHE (OIIIWT ■lit blatl verscliijnt iiiaandag-, Woensilag- en Vrijdag'avand, uitgezonderd Burgemeester en Wethouders van TEE NEUZEN raaken bekend dat gelegenheid tot gratis vaccinatie en revaccinatie zal bestaan, in het ziekenhuis aldaar, op Maandag 20 dezer •3 middags een uur. Ter Neuzen, 16 Juli 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. troKken I on hnn f.PBncrwpcr 7.nn fntoo minrlflwAn I hint lin»d 1 n i Neuzen. gg-BBBa

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1