Algemeen Mieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Via ander en. No. 3330. Donderdag 16 Juli 1896. 36e Jaargang. de ter vaa Binnenland. ABONNEMMT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AB VEETENTIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij direete opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pro's slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. folitieli Overzicht. Voor 't uitbreken van de verdeeldheid in het Italiaansche kabinet had de Kamer met honderd stemmen meerderheid besloten, een burgerlijk com- missariaat op Sicilie in te stellen. De regeering had voorgesteld, aan Sicilie een gouverneur-generaal te geven, die onder controle van den Minister van binnenlandsche zaken eene zekere vrijheid van handelen geniet. Yan dezen maatregel mag veel goeds verwacht wordeneen ambtenaar, die ter plaatse goed wordt ingelicht over de behoeften der bewoners van Sicilie, zal beter dan de ministerieele bureaux of een militaire kommandant in staat zijn, te beoordeelen, welke administratieve hervormingen geschikt zijn om Sicilie weer tot bloei te brengen. Het plan vond veel bestrijding bij de aanhangers van Crispi, die met woorden veel, met daden niets heeft gedaan voor Siciliezij vreesden dat de eenheid van Italie gevaar zou loopen, wanneer Sicilie werd bestuurd door een ambtenaar, die het recht zou hebben, eenigszins zelfstandig op te treden. Maar de Kamer heeft zich door dit denk- beeldig bezwaar niet laten afschrikken. Bij het Britsche huis der gemeenten werd eergisteren door den afgevaardigde Scott Montagu een verzoekschrift van den gezondheidsraad te Bui uwayo overgelegd, inhoudende de bede, dat het charter der Zuid-Afrikaansche vereeniging niet worde ingetrokken en evenmin iets worde veranderd in den tegenwoordigen vorm van bestuur. Wat wij dezer dagen aangaande de in het Britsche Huis der Lords goedgekeurde Deceased- Wifes-Sister-Bill hebben opgemerkt, blijkt ons minder juist te wezen. Ofschoon het ontwerp schrijft een Londensche correspondent thans het Hoogerhuis doorloopen heeft, moet het ook nog door het Lagerhuis worden aangenomen. In gewone omstandigheden zou dit geen bezwaar zijn, want het Lagerhuis heeft immers herhaaldelijk dit wetsontwerp aangenomen maar er zijn ditmaal bijzondere omstandigheden. Zoo zal de geeste- lijkheid, nu zij in haar eigen huis verslagen is, alle middelen aanwenden, om het ontwerp in het Lagerhuis zooveel mogelijk tegen te werken. De grootste moeilijkheid is echter, dat er geen tijd is. Het Huis gaat uiterlijk 12 Augustus op reces, en elke dag, die ons nog van dieu datum scheidt is reeds besproken, zoodat het nog niet zoo zeker is, dat het huwelijk met de zuster eener overleden vrouw zal gewettigd worden. Yeel zal natuurlijk er van afhangen of de leden het ont werp zonder veel debat willen laten doorgaan zoo ja, dan zou men er nog wel tijd voor willen vinden. Anders kan het misschien nog we] een of meer jaren duren. Luisterende naar de vele opmerkingen, die hare plannen uitlokten, heeft de Britsche Regeering het aanvankelijk op 2 stuivers per Eng. pond bspaalde invoerrecht op cacaoboter thans tot 1 stuiver gereduceerd. Het zal nu waarschijnlijk aangenomen worden. Naar aauleiding van het besluit van den Trans- vaalschen Volksraad om de wetsbepaling af te schaffen, die katholieken van Staatsambten uitsluit, brengt de Westminster Gazette in herinnering, dat in Engeland nog altijd bij de wet verboden is, dat tot Onderkoning van het katholieke Ierland een katholiek mag worden gekozen En dat wil bij anderen de wet stellen. Eraukrijk vierde gisteren zijn nationalen feestdag en trof het bij zonder met het weder. De soldaten, die de revue te Longchamps, bij Parijs moesten medemaken, hadden het echter wel wat warm. De Ghineesche gezant Li Hung Chang kwam hunne oefeningen bijwonen. Li blijft 20 dagen in Erankrijk, waar hij de gast is van den Staat. Eene geheele etage van het Grand Hotel werd voor hem beschikbaar gehouden. President Eaure begeeft zich Maandag a. s. van Parijs naar Havre, om daar met tusschenpoozen, gedurende welke hij naar Parijs zal terugkeeren, tot 16 September te blijven. Gelijk men weet is Havre het oorspronkelijk domicilie van den President, waar hij zijnen lederhandel dreef en eene villa bezit. Hedeu onthult de President te Reims een stand- beeld voor Jeanne d'Arc. Voor de verkiezing van den heer Bryan tot candidaat voor het presidentschap, door de demo- kratische Conventie te Chicago is volgens de Engel- sche St. James Gazette" geen enkele reden aan te wijzen, dat hij de gedelegeerden geruimen tijd had bezig gehouden //met een redevoering van het soort, dat schitterend wordt geheeten". Gister wist niemand iets van hemvandaag dingt hij naar het ambt van president, en daartusschen ligt niets dan een redevoering, zegt het blad. Bryan is advocaat en behoort tot de uiterste zilvermannen. Van 1890 tot 1894 was hij lid van het congres voor Nebraska. Daarna wijdde hij zich aan de journalistiek. Hij is 36 jaar oud. De^ Newyorksche correspondent van de //Daily News" zegt van hem: ,/Hij is ten eenemale ongeschikt voor presidentde conventie had geen zwakkeren kandidaat kunnen benoemen. De demo- kraten der oostelijke staten zullen als een man tegen hem stemmen hun pers zal hem niet steunen." FEUILLETON In de gisteren gehouden zitting der Prov. Staten onzer Provincie werd o. a. aangenomen het voorstel van Ged. Staten tot inwilliging van het verzoek van het waterschap Oranje en Dierentijd en van het bestuur van den Margarethapolder om een renteloos voorschot voor wegsverbetering. Voor de verkiezing van een lid der Eerste Kamer waren ingebracht 41 biljetten, waarvan 21 stemmen op den heer Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, oud-gouverneur van Suriname, en 20 op den heer Mr. E. Fokker, zoodat naar het oordeel van het stembureau geen der beide heeren de volstrekte meerderheid verkregen heeft. De voorzitter verklaarde van een tegenovergesteld gevoelen te zijn hij meende dat de meerderheid verkregen is door den heer Van Asch van Wijck. De heeren Moerdijk en Pompe van Meerdervoort sloten zich bij den voorzitter aan, terwijl de heer Yan der Beke Callenfels de meening van de meerderheid van het stembureau verdedigde. De voorzitter schorste alsnu eenige oogenblikken de zitting, om den griffier gelegenheid te geven antecedenten ten deze te raadplegen. Na heropening der vergadering deelde deze als uitslag^ mede, dat volgens het handboek van Jhr. Mr. W. H. de Savornin Lohman en volgens dat van Van Embden lemand die eene stem meer krijgt dan een andere candidaat, als gekozen dient te worden beschouwd. De voorzitter stelde daarop der vergadering voor te besluiten dat 21 stemmen is de volstrekte meerderheid van 41 en dus de heer Yan Asch van W ijk is gekozen. De vergadering legde zich hierbij neer. Het voorstel van 17 leden tot aanschaffen van eene nieuwe stoomboot voor den dienst op de Wester-Schelde werd gerenvoyeerd naar Ged. Staten om dienaangaande rapport te doen in de najaars- vergadering. Op bevel van de Koningin-Regentes is het rijden met fietsen, paard en rijtuig in de bosschen van Soestdijk streng verboden. Bij het Departement van Kolonien is het volgende telegram van den gouvernenr-generaal van Nederlandech Indie betreffende de krijgsver- richtingen in Atjeh ontvangen. 21) Loder keek Augusta vol bewondering aan. Hij was vast in de overtuiging dat er een uitmuntend politieman aan haar was verloren gegaan. z/Maar wij kunnen uw entree-kaart toch niet naar Chicago zenden" ging het meisje met een schalksch lachje voort. „A\s u dus aan vader uw adres wilt opgeven Daarbij had zij als toevallig haar fijn handje gelegd op den arm van Horner, die nu vlak naast haar zat. De commisaris nam een vluchtig beven van den man waar, hetgeen hem des te vaster aan diens schuld deed gelooven, en te gelijk was hij verrukt over den goeden inval van het meisje. //Bakkerstraat 7, derde verdieping" stamelde Horner; ,/dat wil zeggen, hm, het is maar een bescheiden kamertje, ik heb niet veel behoeften, en daar ik nooit bezoek ontvang, hm, ben ik er ook in het geheel niet op ingericht." //Maar gij zijt immers vrijgezel, beste mijnbeer," zeide Augusta, weder met dat schalksche lachje. //Zou het niet beter zijn, vadertje //Mijnheer Horner komt zijn entree-kaart morgen 3D het hotel bij ons afhalen/' viel de commissaris haar snel in de rede; //dan ontbijten wij tevens met elkaar. Maar wat wordt er morgen gegeven //Ik geloof//Lohengrin", zeide het meisie op goed geluk af. J //Neen, dat is van avond he, kellnerin", riep de commissaris, ;/wat wordt er morgen in de opera I gegeven z/Ik weet het niet," antwoordde het meisjevoor in het lokaal hangen de schouwburgbiljetten." z/Nu, dan ga ik eens kijken," zeide Loder, die al lang naar een gelegenheid zocht om zich onge- merkt te verwijderen. Gij wilt wel eens de gelante ridder zijn, waarde vriend Horner was reeds geheel vuur en vlam, terwijl de commissaris met langzame schreden naar het voorgedeelte van de zaal ging, waar hij buiten het gezicht was van hen, die aan het tafelje achterbleven. IX. Voor in het lokaal, naast den ingang, hingen de aanplakbiljetten der verschillende schouwburgen van Berlijn eendrachtelijk bij elkaar. De commis saris bleef er voor staan, zette een knijpbril op en begon de aankondigingen oplettend te bestudeeren. Een oogenblik later kwam zijn portefeuille weer te voorschijn, waarin zich tevens een notitieboekje bevond. Na eerst aan zijn potlood gelikt te hebben, begon hij de tooneelvoorstellingen voor den vol- genden dag op te schrijven. Dit mochten voor het minst de omstanders denkenin waarheid had de commissaris de gelegenheid te baat genomen om het nommer na te zien van het zooeven ver- wisselde bankbiljet. h573648," las hij, terwijl een zegevierend lachje zijn lippen plooide. Het was een van de nommers, die aan de bank door den houder van den wissel waren ontvangen daarmee was dus de identiteit van Horner als zoodanig vrij wel bewezen. //Er heeft eene colonne de 9 Moekims I oengkoeb doorkruist. Geen schot gevallen. Eene patrouille werd nabij Oleh-Gli (6 Moekims) be- schoten, waarbij twee fuseliers werden gewond." Het nieuwe mailstoomschip Koningin Wil- helmina, voor rekening van de stoomvaart-maat- schappij //Nederland" aangebouwd op de werfder maatschappij ,/de Schelde", te Vlissingen, is Maandag ter reede van Texel onder stoom beproefd. Het schip voldeed in alle opzichten aan de gestelde eischenbij het stoomen op de gemeten mijl werd eene vaartsnelheid van 14 mijlen verkregen. Na afloop van den proeftocht, welke door de directie der Maatschappij //Nederland" en een aantal genoodigden werd bijgewoond, is het schip naar Amsterdam gestoomd. ('e vorige week zijn met de mailbooten der maatschappij Zeeland niet minder dan 2054 reizigers vervoerd, n.l. van Vlissingen naar Engeland 1045 en in omgekeerde richting 1009. Bij de opening der 68 inschrijvings-biljetten op Maandag ten raadhuize van Middelburg, naar de beste plaatsen voor carousels, kramen of andere inrichtingen gedurende de aanstaande jaar- markt, aldaar, bleek het, dat er dit jaar flinke sommen geboden werden. Hetgeldelijk resultaat van de mededingiug (onverminderd het verschuldigde marktgeld)_ bedraagt thans ruim 1650 tegen f 113,50 in het vorig jaar. In de Mak. Ct. van 29 Mei leest men omtrent Timor o. a. het volgende De rust moet te Paritti in het binnenland van Timor Koepang te wenschen overlaten de Timoreesjes inoorden er lustig op los. De controleur van Timor en de posthouder van Paritti moesten zich, vergezeld van eene gewapende macht, naar de oproerigen begeven, teneinde te beproeven hen tot rede te brengen. Halverwege stuitten zij op een groote macht van Timoreezen, die zich in de rimboe ,J schuil hieldeneerst toen zij op een afstand van ongeveer 40 pas genaderd waren, rezen Z1J de I imoreezen op en hielden de geweren op hen gericht. De controleur zag zich verplicht, de hem vergezellende macht te doen achteruitgaan, terwijl hij en de posthouder vooruit traden. Het resultaat liunner besprekingen werd niet gemeld, maar het einde van dat zaakje moet nog ver af zijn. De radja van Amfoeang moet weer een prauw van den radja van Dengka (Roti) op het droge hebben laten trekken, zeker om een twist uit te lokken. Voor alle eventualiteiten is nu te Paritti een adviesboot gestationneerd en werden z/Dat noem ik geluk, mompelde Loder, terwijl hij de portefeuille weer in den borstzak van zijn jas liet glijden en terugkeerde, Daarbij viel zijn oog op een troepje heeren, die aan een der tafeltjes zaten kaart te spelen. Terstond helderde het gelaat van den schijnbaren buitenman op en ging hij met vlugge schreden naar de spelers, die met den rug naar hem gekeerd zaten. Een daar van klopte hij vroolijk op den schouder. z/Holderd, ouwe jongen, wat zie ik zijt gij ook ons eerbaar Regenwalde ontloopen, om bier naar j het moderne Babel te komen riep hij met stentorstem. Eenige der gasten keken verwonderd om; ver- volgens, na zich met een blik georienteerd te hebben, mompelden zij iets van //Die buitenlui en zagen weer voor zich. Loder schoof een stoel naast zijn kennis, dien hij hier schijnbaar aantrof en wien hij hartelijk de hand drukte. Voor iemand die veraf stond, moest het schijnen alsof die twee slechts een onschuldig gesprek voerdenniemand vermoedde of kon uit hun vergenoegde gezichten opmaken, wat zij elkaar eigenlijk te zeggen hadden. z/Ga met vier man terstond naar de Bakker straat 7, derde verdieping," zeide de commissaris, voortdurend met een glimlach om den mond, alsof hij een grap vertelde. ,/Gij laat u de deur openmakeu, en doet een huiszoeking of nog beter," viel hij zichzelf in de rede, terwijl hij, volgens boerengewoonte, een teugje uit het glas van den ander nam, //neem eerst information en kom mij dan onder een geloofwaardig voor- nensel uit het wijnlokaal van Rovemann halen; ik wil de huiszoeking zelf leiden. Zorg echter dat onze man niet gewaarschuwd kan worden begrepen z/Zooals ge beveelt," zeide de ander, die even- eens onafgebroken gelachen had. De commissaris stond nu op en dreigde den pseudo Holdert met den vinger. z/Oude pierewaaierzeide hij. ,/Dat moest uw wederhelft eens weten, dat haar man het hier in Berlijn zoo naar zin heeft hahaha Nu, wees maar niet bang, ik zal niet uit de school klappen." Hij gmg met groote passen naar het achtergedeelte van de zaal terug. Reeds van verre zag hij, hoe Horner opgewonden met Augusta zat te praten, en toen hij naderbij kwam, ontdekte hij de gloeiende blikken, die hij haar onder het spreken toewierp. len overvloede hoorde hij nog, hoe achter hem twee kellnerinnen elkander toefluisterden //Nu, die oude vogelverschrikker heeft het van daag weer duchtig te pakken." //Och wat, dat meisje houdt hem voor den gek," meende de andere. //Zij heeft echte juweelen in de oorenzoo een geeft zich met onze aanbidder niet ernstig af." z/Ge hebt gelijk, dat zou een andere moeten zijn," sprak de eerste. De commissaris hoorde niets meer, hij was het tafeltje genaderd. //Niemand van ons heeft gelijk gehad," riep hij midden in het gesprek van Horner. //Morgen- avond gaat de Afrikaansche", met geheel nieuwe monteering; ook niet slecht he?" Op het oogenblik waren er zeer weinig bezoekers. De commissaris sloeg voor, terstond aan den \El!ZEVS(UE COIIRAIT ^^^^^^^^U^^^^I^I^Woensda^enjrrydasavond^iatgezonder^o^^'eestdasen, bij den nitgever 1*. J. YAly BE BAMliE te Ter Men.en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1