Buitenland. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 13 Jul! 1896. Ter vervulling der vacante predikantsplaats in de Gereformeerde Kerk te Ter Neuzen is thans opgemaakt het volgende drietalI)s. J. H. Donner J.Hz., te Nieuwdorp ('s Heer-Arendskerke), Ds. W. Pera, te Hallum (Priesland). en Ds. W. Wolsink, te Steenwijk A. Door den Minister van waterstaat is de heer A. Mathijssen te Leeuwarden benoemd tot buiten- gewoon opzichter bij de voorziening der boorden van bet kanaal van Ter Neuzen. Ten vervolge op het verslag der Zaamslagsche feestviering in ons vorig nummer kunnen we thans nog het volgende mededeelen Gedurende den geheelen namiddag tot laat in den avond werden nog steeds nieuwe bezoekers aangebracht, zoodat er ten slotte veel volk bijeen was. Het concert op de tribune van het muziekgezel- schap //De Volharding" en //Zaamslags mannenkoor" had ten aanhoore van een groot publiek plaats. Groot was de nieuwsgierigheid naar het vuur- werk, dat te halftien ure bij uitstek gunstig weer (de lucht was geheel donker bewoljrt) werd afge- stoken en zeer in den smaak viel. Ook heeft, naar men ons mededeelde, de lOOjarige van uit wier woning het te zien was, met groot genoegen naar het afsteken van't vuur- werk zitten kijken. Om half'elf ging zij, natuurlijk zeer vermoeid, naar bed, doch thans is zij weer geheel uitgerust en schijnt geen nadeelige gevolgen van de groote drukte te zullen ondervinden. Door een misverstand is door onzen verslag- gever in het vorig numrner abusief vermeld dat de wed. H. Moens bij een harer kleinkinderen inwoonde. Juist het omgekeerde is het geval, zij is nog altijd in haar eigen huishouden, terwijl twee dochters en een harer kleinkinderen bij haar wonen. Ook was onjuist den ouderdom van het onlangs te Hontenisse overleden vrouwtje die niet 99 doch 98 jaar was. De heer D. Dronkers te Koewaeht is benoemd tot onderwijzer te West-Terschelling. Aan na te noemen gemeenten is ter behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs, boven eu behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 45 der onderwijswet, een subsidie verleend als bij elk is vermeld Eede 350 Koewaeht f 3100 Nieuwvliet 400Overslag 250Retranchement 575; Ter Neuzen f 2625; Westdorpe f 1100 en Zuiddorpe 875. (Voorloopig werd van enkele dezer subsidien reeds opgave gedaan.) In de St. Crt. van Zaterdag zijn opgenomen de statuten van de zuivelbereiding Absdale, te Sint Jansteen, gehucht Absdale. De vereenigiug, die cooperatief is, heeft ten doel de exploitatie van gemeenschappelijke zuivelbe reiding en den verkoop van de te verkrijgen boter. Om dat doel te bereiken sticht de vereeniging eene zuivelfabriek op den door haar aangekochten grond te Absdale, gemeente Sint Jansteen, en ver- binden de leden zich aanvankelijk, tot zoolang de schulden, gemaakt tot stichting en inrichting der fabriek, zullen zijn afgelost, tot het leveren der melk van al hunne melkkoeien. De vereeniging is aangegaan voor den tijd van dertig achtereenvolgende jaren en wordt geacht aanvang te hebben genomen den dertigsten Januari jongstleden. Het voor de oprichting der vereeniging, aankoop van het terrein, de stichting der fabriek met toebe- hooren, benoodigde kapitaal, zal worden geleend. De Staats-Courant bevat de statuten van de Handboog-Societeit //Hoop op Volharding" te Lamswaarde, gemeente Hontenisse. Hoefc, 11 Juli. Heden werd alhier door de vereeniging tot aankoop van kolen //Door eendracht sterk" aanbesteed 1°. het leveren van kolen, bevattende 50 grove, vrij voor den wal te Ter Neuzen. Hiervoor werd ingeschreven door de heerenKamp de Hollender te Ruhrort voor 11,10, Ernst Eeldman te Ruhrort voor 10,95, L. Schalk te Ter Neuzen voor 10,75, Muller te Ruhrort voor 10,60, Weber te Ruhrort voor f 10,55 en August Maas te Lokereu voor 9,90 de prijzen berekend per 1700 K.G. 2°. het vervoeren der kolen. Hiervoor werd Hoe moeilijk het Augusta ook viel, zij beant- woordde zijn blik op aanmoedigende wijze. vGij kunt het gerust aannemen," zeide zij met een coquet lachje//zulk een uitnoodiging doet vader niet aan den eerste den beste. z/Afgesproken", zeide Loder. //Ik neem de plaatsen en zend u een kaart. Maar hahaha daar bedenk ik iets, wij zijn nog niet eens aan elkander voorgesteld hahaha rentenier Schuller met zijn dochter Elsa, uit Regenwalde, tegenwoordig hotel //Adler", kamer 12 en 13." //Herbert Horner, ingenieur, uit Chicago," stelde de ander zich voor. z/Zeer vereerd," zeide Loder met boersche be- leefdheid, //en zullen wij de eer hebben z/Wanneer mejuffrouw het toestaat," zeide de Amerikaan met een smachtenden blik op Augusta. z/Het zal een genotvolle avond worden," zeide deze met een vriendelijk lachje tot den haar zoo lerugstootelijken man. (Wordt vervolgd). ingeschreven door de heeren J. Pladdet te Hoek voor /0,75; C. Beaufort te Ter Neuzen voor /"0,75 en D. de Witte te Ter Neuzen voor 0,72berekend per 1000 K.G. 3°. het lossen der kolen. Hiervoor werd in geschreven door de heeren D. Pladdet voor f 0,23, J. van Drongelen voor f 0,23 en P. Rinkhout voor 0,22berekend per 1000 K.G. Alles gegund aan de laagste inschrijvers. Hoofdplaat. Deze week zal te Middelburg beslist worden, of onze haven al of niet onder de aanlegplaatsen van de provinciale stoombootdienst op de Wester-Schelde opgenomen zal blijven. Het kan zijn, dat het materieel en bootpersoneel onvoldoende is, om de vaart met Hoofdplaatsche route uit te breiden. Het kan zijn, dat de tegenwoordige regeling op Donderdag bij twee vaartbeurten het nadeelig saldo al te zeer vergroot. Maar het is ook waar, dat de proefvaart niet aangewend is, om het passagiersverkeer in de hand te werkenmen bezigt de oudere booten, geen retour wordt gegeven en bijna dubbel tarief wordt gevraagd in vergelijking met de andere veeren. Bij ijsgang, als de Schelde den overtocht niet toelaat, trekt een bewoner van Breskens langs Antwerpen naar Vlissingen of Middelburg, en ons, die met het bloote oog den toren van Ter Neuzen dagelijks zien, wil men langs Vlissingen naar het 5de district doen reizen. De onzekerheid aan deze zijde heeft onze nering- doenden steeds weerhouden, om met de handelaars in Ter Neuzen en omgeving in relatie te treden. Eerst bij sanctioneering der vaart kan die relatie van beteekenis worden. Nu reeds wordt van weerszijden geprofiteerd en goederen vervoerd, die anders uit Belgie getrokken worden. Elke bootreiziger mag al geen gulden verteer van noode hebben, veilig mag een uitgave van 250 gulden per jaar bij een 500 passagiers gerekend worden aan broodjes, koffie enz. En waar zijn nu nog de inkoopen, die men in het 5e district wenscht te doen Met genoegen constateeren wij, dat onze afge- vaardigden inzien, dat de bootdienst in een behoefte van een deel van het 4e district voldoetmet vertrouwen op sterke medewerking van de afge- vaardigden van de oostelijke helft van Zeeuwsch- Vlaanderen, wiens belangen er evenzoo in betrokken is, gaan wij de handelingen van heeren Statenleden te gemoet. Wij vreezen evenwel, dat blijkens aangevoerde motieven waaronder zoo weinig hout- snijdende, dat de strooming der Walchersche en andere niet-Zeeuwsch-Vlaamsche heeren te machtig zal zijn, want al in 1895 klonk de eisch //De dienst op Hoofdplaat moet gestaakt worden." Middelburg, 11 Juni. Omtrent het verzoek der visschersvereeniging te Philippine aan de Prov. Staten om ondersteuning van haar adres aan de Regeering om uitdieping der haven door het verleenen van een rijkssubsidie adviseeren Gedep. Staten tot inwilliging Ter toelichting zeggen Gedep. Staten //dat be- doelde haven waarin geenerlei stroomschuring is, alleen door voortdurende uitbaggering of uitgraving, tot zoodannige diepte kan worden gehouden, dat zij voor de visschers vaartuigen nog bruikbaar blijft. In het vorige jaar werd zij tot 1,70 M. beneden hoogwater uitgediept, vooor welk werk door het Rijk een subsidie van f 1750 werd verleend, doch thans is de haven weder aangezand tot ongeveer 0,90 M. beneden hoogwater, behalve een klein gedeelte, dat in de laatste weken voor rekening der gemeente tot 1,50 M. beneden hoog water werd verdiept. Er bestaat dus inderdaad weder behoefte aan uitdieping en deze zal zich telkens na korten periode en in sterker mate doen gevoeleu, tenge- volge van den toestand van verlanding waarin de Brakman verkeert. Dit zal vermoedelijk nog eenige jaren duren, totdat door verdere opslibbing der geulen in den Brakman, de haven van Philip pine niet meer te bereiken zal zijn." Karaerverkiezingen in Belgie. Volgens de gisteren bekeude cijfers vandeher- stemmingen voor de Kamer van vertegenwoordiging zullen de candidaten der katholieken herkozen worden te Brussel en Antwerpen. De regeering zal in de Kamer een meerderheid van 60 stemmen behouden. Voor 5 Juli telde de Kamer 104 katholieken, 28 socialisten en 20 radicalen of liberalen. Den 5 Juli werd een liberaal afgevaardigde van Arlon vervangen door een katboliek. Thans zal, indien te Nijvel en Philipeville de meerderheid verkregen wordt door een katholiek, de nieuwe Kamer be- vatten 110 katholieken, 28 socialisten en 14 libe ralen of radicalen. Te Brussel en Antwerpen zijn gisteren 29 katholieken met groote meerderheid verkozen. Door bemiddeling van den //Alg. Ned. Wielr.-Bond" zullen binnenkort de bondsleden vrij over de Belgische grenzen kunnen wieleren, met slechts een kleine schriftelijke formaliteit, zonder dat zij, als tot dusver, geld hebben te storten als waarborgsom dat zij hunne fiets niet in Belgie binnensmokkelen. De Midd. Crt. maakt melding van een auto- maat voor de verstrekking van duinwater, door den heer P. Polet, directeur van de gemeentelijke gasfabriek en duinwaterleiding te Middelburg, ge- vonden en in werking gebracht. Het instrument, nog maar een model, ziet er hoogst eenvoudig uit en heeft den vorm van een omkaste pomp. In het bovendeel er van is een raampje aan gebracht, waarin, als het toestel gevuld is, het woordje //Vol" voorkomt, terwijl er onder de volgende gebruiksaanwijzing is te lezen zs/Zet den met duinwater te vullen emmer onder den uitloop, en zie of het aan den voorkant achter glas aangebrachte peil op ,/Vol" staat. Is dat niet het geval, dan wacht men een oogenblik. z/Plaats het aan de voorzijde aanwezige handeltje naar rechtswerp een cent in de aan den zijkant aanwezige sleuf; draai het handeltje snel van rechts naar links en men bekomt een emmer duinwater." Met zulk een toestel kan men zonder kostbare buizenleiding op verschillende plaatsen deninwoners gelegenheid geven voor een luttel bedrag een cent per 10 liter elk oogenblik van den dag zich van zuiver water te voorzien. Te Loosdrecht is Vrijdag de heer Hendrik Manten, een algemeen geacht ingezetene, in het land door zonnesteek getroffen en spoedig daarna aan de gevolgen bezweken. De landbouwer J. Yerschoor, te Sleeuwijk, die in den herfst van het vorige jaar op de Gorin- chemsche paardenmarkt aan een voerman te Gende- ren ruim drie uren van Sleeuwijk verwijderd een paard verkocht, vond dezer dagen 's morgens vroeg zijn verkocht bruintje hinnikende op den ouden stal teruggekeerd. Te Haarlemmermeer is aangebracht een jongentje van 8 jaar, dat eenige dagen geleden door een paar stoelenmatters te Noordwijkerhout werd ontvoerd. Op aangifte der moeder werd het kind aan de stoelenmatters te Hilversum ontnomen en onder politietoezicht naar Haarlemmermeer gebracht, om het aan zijne in die gemeente woneude moeder terug te geven. Te Utrecht is weder een slachtoffer gevallen van het doorslikken van pitten bij het eten van kersen. Een dochtertje van v. L., wonende op het Visschersplein, kreeg 't, na een groote hoeveelheid kersen met de pitten verorberd te hebben, zoo benauwd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, wat echter niet baatte. Als laatste redmiddel werd het meisje naar het Stedelijk Ziekenhuis overgebracht, om een operatie te onder- gaan zij is, naar het Utr. Dbl. meldt, twee dagen na de operatie overleden. De geschiedenis van het 6jarig knaapje te Utrecht, die door een landlooper zoude zijn aan- gevallen enz., is door lien knaap aan de politie bekend, geheel verzonnen te zijn. In het land van Flakkee is thans de oogst der zwarte aalbessen in voile gang. Er werden zeer goede zaken gemaakt. De prijs, die verleden jaar 5 cent per kilo was, bedraagt nu 18 cent. Velen kunnen honderden kilo's afleverener zijn er zelfs, die enkel uit de aalbessen meer maken, dan de pacht van een geheele tuin bedraagt. Uit Dordrecht wordt van 12 dezer geschreven: Zaterdagmiddag lokte een landlooper twee meisjes te Alblasserdam naar de rivier en wierp beiden te water. Een der kinderen verdronk. De vermoe- delijke dader is gearresteerd. De bevolking is woedend. De rijkspolitie moest Zondagnacht het arrestantenlokaal bewaken. Zondag vertrokken twee detachementen pontonniers, elk 50 man sterk, naar Alblasserdam, daar het volk den arrestant met geweld opeischte. Ook de officier van justitie alhier is naar Alblasserdam vertrokken. Het slangengebroed schijnt langs den oostkant van den Hondsrug nog zeer talrijk te zijn. Onder Eksloo wilde een arbeider een slootwal van heide zuiveren. Wegens den veenachtigen bodem was branden gevaarlijk en dus ging hij de heide plukken. Niet lang echter was hij daarmede nog bezig, of zeven adders waren reeds uit hun schuil- plaatsen verjaagd. Wijselijk besloot de man maar niet met zijn werk door te gaan. Gedurende den laatsten tijd reizen door Eriesland twee Engelsche dames, die voor de te Dundee (in Schotland) verschijnende Dundee-Cou rier, een onderzoek instellen naar de werking en resultaten der zuivelfabrieken in Eriesland. Onderscheidene fabrieken werden bezocht, waarvan enkele, door genoemde dames, ten zeerste werden geprezen, inzonderheid, wat betreft de zoo noodige zindelijkheid, welke in acht genomen behoort te worden bij de fabriekmatige zuivelbereiding. Dat voor de nederigen van af komst de hoogste betrekkingen open staan, wanneer degelijkheid en oppassendheid gepaard gaan aan geestesgaven en energie, bewijst wel de loopbaan van den heer Knobel, onzen minister-resident in China, die, thans hier te lande, binnenkort naar Peking terug keert. De heer Knobel, 't mag nog wel eens her- innerd worden, is een banketbakkerszoon. Zijn vader, een Zwitser, op bescheiden wijze als bediende in een banketbakkerij begonnen, vestigde een der- gelijke zaak in de Kalverstraat te Amsterdam en mocht zich daar vele jaren in een beklante affaire verheugen. De jonge Knobel, een vlijtige, geestige, werk- zame knaap, wiens moeder, een Hollandsche vrouw thans nog in Den Haag woont, ontving van zijne ouders de opleiding welke met zijne begaafdheden strookte, en hoe uitmuntend hij daarvan heeft gebruik gemaakt, bewijst zijn loopbaan. Van leer- ling-consul af, bracht hij het tot vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering in Perzie en later tot minister-resident in China, een positie zoowel diplomatiek als commercieel van hoog gewicht. Met zulk een man voor oogen, mag men zich wel tweemaal bedenken alvorens te beweren, dat de groote ambten en betrekkingen, slechts voor de rijken en gepatroneerde baantjesjagers opw zouden zijn. Ook de heer Bosschaard, onze minister-resident in Perzie, vroeger consul-generaal te Hamburg, is uit den eenvoudigen burgerstand van leerling-consul tot deze hooge positie geklommen. Het is merkwaardig zoo schrijft de auteur der //Chineesche karaktertrekken" in 't //Hbl." hoe weinig invloed eene Europeesche opvoeding op een Chineesch heeft; het is als een licht vernisje, dat de gele huid niet eens doordringt en er reeds spoedig weer afslijt. Vele voorbeelden ken ik van jonge Chineezen, die uit Europa, na de scholen doorloopen te hebben, weder naar China kwamen, geheel als Europeanen (zelfs den staart hadden zij afgeknipt), met Europeesche kleederdracht, gewoonten en alles; en na een paar maanden waren zij weer heelemaal Chinees geworden en droegen zoolang een valschen staart tot hun eigen haar de noodige lengte i bereikt had. Een van de grootste bewonderaars van de? Europeanen was de mandarijn Tong. Hij heeft,' ofschoon door al zijn collegas tegengewerkt, getracht de Westersche beschaving in China in te voereu." Hij is feitelijk de man, die den eersten spoorweg in China tot stand brachtzonder hem was die spoorweg er misschien nooit gekomen. Hij heeft fabrieken gebouwd, scholen volgens Europeescll model opgericht, Westersche granen en boomer, en vee ingevoerd en een //model farm" gesticht. Zijn geheele fortuin, zijn geheele leven heeft hij£ opgeofferd aan het heil van zijn land. Maar overal vond hij tegenwerking en ten laatste stierf hij arm en verlaten, nadat hij ai zijne schoone droomen in rook had zien ver- vliegen, al zijne grootsche plannen had zien falen. Maar zijne gedachtenis leeft nog onder de Europe anen en de Chineezen beginnen te beseffen, well t een groot man zij verloren hebben. In latere jaren zullen de namen van Tong en van Li genoemd worden met eerbied en dankbaarheid; en al zien zij geen van beiden hun plan verwezen- lijkt om China tot een machtig en beschaafd rijk te maken, toch hebben zij de kiemen gp.zaaiO, die langzamerhand opkomen en eens vruchtten zul len dragen. Die twee friannen hebben meer voor de beschaving van China gedaan dan al de duizend z/letterkundigen", waarop het Hemelsche rijk zoo trotsch is. Onlangs werd gemeld, dat te Baarn een; onbesuisd wielrijder een zesjarig meisje overreed' zoodat dit ernstig gewond werd. Dit meisje was het dochtertje van den pachter van de hoeve ydef Eult", eigendom van de Koningin-Regentes. Deze week brachten de Koninginnen een bezoek aan de pachthoeve, en onze jonge Koningin infor- meerde toen met zeer veel belangstelling naar hetl meisje, dat thans gelukkig bijna geheel hersteldf is. //Kom maar hier, Koosje," riep H. M., en gaf het kind de hand, vroeg of het veel pijn ge-. daan had en nog deed en informeerde verder met veel hartelijkheid. Hoe //de openbare meening" in Engeland wordt gemaakt. In artikelen in een aantal bladen, vooralj provinciale kranten, wordt nog steeds, als ware er niets aan den dag gekomen, Cecil Rhodes om al wat hij doet geprezen en Kruger en de Trans- vaal uitgescholden. //Truth" gaeft daarvan nn de verklaring die artikelen, groot en klein, wordenI aan die kranten gratis aangeboden door eenei z/Zuidafrikaansche vereeniging", die zich welwillendl belast met het kosteloos verspreiden van hoofd-i artikelen en deze zelfs ongevraagd aan de bladen toezendt. Tot de leden van deze waarheid-vervalschendef reclame-vereeniging behoort ook een schoonzoon| van H. M. de Koningin van Engeland, markiesf van Lorne. Naar uit St. Petersburg aan de Weenerl z/Allgemeine Ztg." gemeld wordt, heeft de weduwe i van baron Hirsch 100 millioen francs beschikbaar gesteld voor bevordering van de landverhuizing van Israelieten naar Argentinie. Drie wielrijders, die een tochtje maakten J sags de oevers van de Seine, in de nabijheid vanW dorpje d'Andresy, werden des nachts door vijf spiernaakte mannen, die hun gezichten zwart hadden 5 gemaakt, overvallen. De wielrijders werden van hun machines geworpen en met vuistslagen enl trappen deerlijk misbandeld. Niet dan nadat zij alles hadden afgenomen wat hun slachtoffers bij zich hadden sloegen de vijf vreemdsoortige aanranders op de vlucht, een der rijwielen meenemend. Del politie slaagde er in de vijf schuldigen op te sporen, onder wie niet alleen sujetten voorkwamen die reeds met de justitie kennis maakten, maar ook mannen van zeer goede familie te Andresy. "Ver- moedelijk handelden zij in dronkenschap. (PjBMLIMfJi I wmmbiiiJ]' J mmn unomwnu

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2