BIJ V OE GrSEL Tgt Heuz-onachG Courant Gemengde berichten. Zaterdag 11 Juli 1896. No. 3328, Het Engelsche Hoogerhuis heeft bij derde lezing aangenomen de Cattle Diseases Bill, waardoor de tijdelijke bepaling betreffende bet slachten van vee, dat in Engeland wordt ingevoerd, nu blijvend wordt. Derlialve wordt het Vereenigd Koninkrijk voor goed gesloten voor buitenlandsch levend vee. Dit geschiedt onder het voorwendsel, de besmette- lijke veeziekten te bestrijden, maar feitelijk is de wet een maatregel tot bescherming van de Engelsche veefokkers. Een amendement van lord Herschell, waarbij aan de regeering het recht werd gegeven, na verklaring van een der beide Huizen van het Parlement dat een vreemd land vrij was van vee ziekten, den invoer van vee uit die kolonie of dat land toe te staan, zonder dat het in de haven van aankomst behoefde geslacht te worden, werd met groote meerderheid verworpen. De wet zal 1 Januari a. s. in werking treden. Het onderzoek naar de medeplichtigheid der //Chartered Company" aan den bernchten inval in de Zuid-Afrikaansche republiek, door een commissie uit het Lagerhuis, zal eerst beginnen in Januari, wanneer het Parlement weer bijeenkomt. De Voss. Ztg. merkt hiejbij op Het begin van het onderzoek verschoven tot JanuariChamberlain, de beschermer van Cecil Rhodes, de leider daarvande zaak ziet er buitengewoon hoopvol uit. Natnurlijk alleen voor Rhodes en de //Chartered Company." UitstelDit is wat de Britsche regeering poogt te krijgen in zake het parlementair onderzoek betreffende het verleden van //the Chartered" en de daden van Rhodes en Jameson. Het regee- ringsblad //the Standard" verklapt op ongekunstelde wijze het geheim door de volgende mededeeling: De benoeming van deze commissie beteekent derhalve het uitstellen van elk oplreden in deze tot het Parlement aanstaande jaar bijeenkomt, tegen welken tijd het waarschijnlijk wordt geacht dat alle belangstelling van het publiek in deze zaak ten einde zal zijn. Welk een bekentenis roept het Hbl. uit. Zeker, dit uitstel is slim, maar een groote mogendheid onwaardig. De regeering der Z.-A. Republiek heeft al haar onderzoek, hare processen enz. ten einde gebracht. En Engeland P Maar 't ergerlijkst van alles is de voortdurende straffeloosheid, waarin Cecil Rhodes zich verheugt. Rhodes met rust gelaten en zijn instrument Jameson voor de rechtbank gedaagd welk een bespotting van alle rechtvaardigheid en billijkheid. Is de ,/Manchester Guardin" goed ingelicht, dan zal de Duitsche Regeering aan de Engelsche een les toedienen. De heer Beit, die met Rhodes in Transvaal tegen de Regeering samenzwoer, is Duitscher gebleven. Het Duitsche wetboek geeft aan de Regeering daarom nu het recht, zijne uit- levering te eischen als Duitsch onderdaan, die in het buitenland daden gepleegd heeft, welke vijandig zijn tegen een staat, waarmede Duitschland in vriendschappelijke betrekking staat. En te Ber- lijn zou men van dit recht gebruik denken te maken. Uit Petersburg werd onlangs bericht, dat de Russische Minister van Binnenlandsche zaken aan vreemde Israelieten, zonder onderscheid van beroep, heeft toegestaan in Rusland binnen te komen. Dit bericht rooet in dien zin worden aangevuld, dat het aan vreemde Israelieten slechts tijdens den duur der tentoonstelling in Nischnei-Nowgorod vergund zal zijn in Rusland te komen en er te vertoeven. De hierop betrekking hebbende mede deeling in de Petersburgskija Wjedomosti houdt in ,/Om den buitenlanders den toegang tot de tentoonstelling te Nischnei-Nowgorod gemakkelijk te maken, heeft het Ministerie van Binnenlandsche zaken in overleg met het Ministerie van financien vreemde reizigers toegestaan het Russische rijk binnen te komen, met dien verstande, dat iedere reizigers van Mozaische belijdenis eerst de ver- gunning van het Ministerie vaii Binnenlandsche zaken moet erlangen. De uitnoodiging der mogendheden volgende heeft de Grieksche Regeering agn de Cretenser op standelingen den raad gegeven zich te voegen, nu de Porte zich toegevend betoont, en overeenkomstig dien raad stemde de aanvoerder der opstandelingen er in toe, dat de afgevaardigden der opgestane provincien de National e vergadering gaan bijwonen. Dit besluit wordt beschouwd als zullende tot eene aanmerkelijke ontspanning leiden. In Matabeleland is het nog verre van rustig en hoort men nog steeds van nieuwe moorden, op eenzaam wonende blanken gepleegd, of van nieuwe gevechten met afdeelingen Mashona's, die de forten bedreigen. Yele manschappen der vroegere lnlandsche politie voegden zich, met hunue wapenen, bij de opstandelingen. De Oranje-Vrijstaatsche Volksraad besloot met 23 tegen 19 stemmen tot den aankoop, tegen 1 Januari a. s., der plaatselijke spoorwegen op het oogenblik toebehoorende aan de Kaap. Daily News dringt in een hoofdartikel op niet 1 anger talmen aan, wat betreft het beloofd onderzoek naar de oorzaken enz. van Jameson's inval. Zoo heel veel, zegt het blad, zal er niet meer te ontdekken wezen, maar onze herhaaldelijk afgelegde beloften moeten wij nakomen, het gerezen wan- trouwen doen verdwijnen en het Britsch karakter moet worden gezuiverd. Uitstel is in deze nood- lottig voor het herstellen der goede betrekkingen. Het crediet en de eer der Britsche regeering zegt Daily News staan hier op het spel enz. enz. Niettemin schijnt de heer Chamberlain de zaak nu eenmaal tot het volgend jaar te willen uitstellen. Yaar men verneeint is de gemeente-veld- wachter van Waterlandkerkje, van wiens arresfatie in ons vorig nummer melding is gemaakt, gisteren uit dat arrest ontslagen. Gisteren ochtend ontvluchtte een klassiaan de kazerne te Vlissingen, die door een patrouille onmiddellijk werd achtervolgd. Deze kon hem niet arresteeren omdat hij zich tot over de knieen in de modder badende in het leegge- loopen verlaatvestje, dat achter de bomvrije kazerne gelegen is, zich bevond. In het midden daarvan zat hij op een ouden emmer vroolijk eenige liedjes te zingen. Tegen negen ure werden drie klassianen gezonden om hem te halen. Na veel moeite gelukte het hun hem te grijpen, doch daar zij begrepen dat ze hem tocli niet met geweld konden medenemen, omdat zij zelf moeilijk op liunne beenen konden blijven staan, wisten zij hem met goede woorden ovei te halen er uit te komen. Begeleid door een groote menigte, werd hij vervolgens naar de kazerne teruggebracht. Een gerechtelijk onderzoek is ingesteld om trent de onregelmatigheden, welke in de adminis trate der gemeentelijke gasfabriek te Zutfen ziin ontdekt. Alle gekruip en alle uitgaven voor niets Yolgens de ,/N. R. Ct." was Li over de ontvangst op Soestdijk buiiengewoon voldaan en verwacht men daarom uit een politiek oogpunt veel goeds van zijn bezoek maar of't voor onzen handel lijke vruchten zal afwerpen, daar vreest men voor. Li heeft aan den burgemeester van Rotterdam te kennen gegeven, dat de havenstad hem den indruk gaf, een welvarende, rijke en degelijke koopstad te zijn. 'tis toch alweer prettig dat men dit uit den mond van een Chinees, en vooral zoo'n hoogen heeft gehoord. Een modern predicant bij de Ned. Herv. gemeente te Sneek is voor zes weken in zijne bediening geschorst, omdat hij ongedoopte lidmaten tot het H. Avondmaal had toegelaten. Op den hoek van de Javalaan te's Graven- hage stond eergisteren een bakkerswagen, die op een gegeven oogenblik belegerd werd door hon- derden bijen, zoodat de bakkersknecht genoodzaakt was zijn kar in den steek te laten. Daar op een lantaarnpaal in de nabijheid telkens meer van die insecten kwamen neerstrijken, omwond men dien paal met oude matten die vervolgens in brand werden gestoken. Op deze wijze werden duizenden dezer dieren vernietigd. Omtrent de plek waar de bijen zich in zoo grooten getale genesteld haaden, kon men geen zekerheid bekomen Er wordt vermoed dat zij zich in den hollen lantaarn paal verzameld hadden. Te \Voudenberg_ kreeg zekere Hooijer twist met zijne vrouw. Hij begaf zich toen naar den zolder en spoedig daarop stond alles in lichte laaie. Ook uit uitlatingen tegen zijne stiefdochter schijnt te blijken, dat hij den brand had gesticht. Later vond men hem verdronken in een sloot bii de woning. J De vrouw, die lijdende was aan de gevolgen eener beroerte, werd niet dan met moeite 'buiten het brandende perceel gebracht. Het huis is tot den grond afgebrandhet vee en eenig huisraad werden gered. Schiedam is de liulp der rijkspolitie ingeroepen voor het toezicht aan en in den omtrek der kaarsenfabriek Apollo, omdat de gemeentelijke politie dat toezicht nu niet afdoend verleenen kan door de Schiedamsche kermis. De leiders der werkstaking hebben zeer waar schijnlijk die nu op touw gezet, rekenende op berooide hoofden door de kermis. ^Eergisteren hebben de aan het werk g .Eleven zijnde werklieden met de directeuren van Apollo eene samenkomst gehad op de binnenplaats der fabnek, waarvan het eind was,, dat zij hunne grieven in schrift zouden brengen en die aan de directie kenbaar maken, waarop deze dan a. s. Zondagavond haar antwoord geven zou. Een te Leiden wonend fabrikant is door de Leidsche politie ter zake van oplichting aange- houden en wel onder de volgende omstandigheden In het begin dezes jaars een machinale breierij opgencht hebbende, evenwel zonder bedrijfskapitaal, leende hij al spoedig daarna gelden van een bij hem inwonend heer, aan wien hij ten slotte op diens verlangen wissels tot het geleende bedrag afgaL Toen na het verstrijken van den termijn de wissels onbetaald terugkwamen, deeld de geld- schieter schriftelijk onderzoek en kwam tot de overtuiging, dat de meeste dier wissels zonder waarde waren, omdat zij getrokken waren op personen, die niet in handelsrelatien met den fabrikant stonden. Laatstgenoemde, over die informatien niet gesticht, begon het deu schieter lastig te maken, hetgeen van dag tot dag erger werd en waaraan ook de vrouw een levendig deel nam zoodat de toestand van den man alleronaan- genaamst werd en hij zich zelfs niet meer veilig waande, waarom hij, ten einde raad, de politie van de zaak in kennis stelde en hals over kop verhuisde. Toen eenmaal de politie van de zaak kennis droeg, bleek het bij de instructie, dat op dezelfde wijze ook een te Leiden wonend kassier voor een tamelijk groot__ bedrag de dupe van s fabrikants kwade praktijken was geworden, en verder dat er reeds beslag op zijn goederen, zoowel m zijne woning als in de fabriek, wegens huur- schulden was gelegd. De aangehoudene, die ten v°He bekende, is ter beschikking van den officier van justitie te 's Gravenhage gesteld. of het kind te Maastricht geboren was; maar het in beide gemeenten en te Rotterdam ingestelde onderzoek heeft geenerlei resultaat gehad. De vrouw is ongeveer 25 jaar, maar men vermoedt, keiinerin en van verdachte zeden. De politie te Rotterdam verzoekt opsporing, aanhouding en overbrengmg van de vrouw, of inlichtingen, die tot hare ontdekking kunnen leiden. Een uitgang, die lieugen zal, namen twee untenants van de artillerie uit Utrecht en Naarden en twee van de huzaren te's Gravenhage er Maandag avond te Amsterdam van. Met een troep andere heeren, blijkbaar in opo-e- wonden staat, wilden zij in de Warmoesstraat met geweld binnendringen in een koffiehuis, waar men hun den toegang geweigerd had. Een inspec- teur van politie, vergezeld van een surnumerair, verzocht den heeren bedaard been te gaan; maar zij voldeden niet aan zijn verzoek en een hunner gaf den ambtenaar een vuistslag op het hoofd. Nu volgde een formeel gevecht; de inspecteur werd van alle kanten met stokken geslagen, tot hij bewusteloos op den grond vielhij had' een wond aan het hoofd, die, toen hij weer tot bewust- zijn was gekomen, in het gasthuis verbonden werd. Zijne aanvallers hadden intusschen een goed heenkomen gezochtmaar eenigen van hen werden later door een hoofdagent en den surnumerair in hechtenis genomen. Dat ging echter ook niet zonder heftig verzet; er moest daarbij van den gummi-wapenstok en de sabel gebruik gemaakt worden. De surnumerair werd door een ier arrestanten tegen de beenen geschopt en een agent door een ander in het gezicht geslagen. Omtrent dit standje meldt de Telegr. nader, dat na beleefde sommatie van den inspecteur Van der Schrieck deze op alle mogelijke wijzen door de heeren gesard werd. Toen hij daarop den luitenant der huzaren Pijnappel bij den arm vatte, om kracht aan zijne woorden bij te zetten en hem te doen doorloopen, kreeg de heer v. d. S. zulk een hevigen slag op het hoofd, dat hij bewusteloos ineeu zakte. Hiermede niet tevreden sloegen en trapten de heeren den ambtenaar toen nog zoo hevig, dat zelfs de langzamerhand toegestroomde burgers dit niet langer konden aanzien en voor de politie, ver- tegenwoordigd door den heer v. d. S., den sur numerair W. en een hoofdagent, die ook reeds hun deel hadden ontvangen, partij kozen. Vier officieren en een jur. student werden opgebracht en in verzekerde bewaring gesteld. De Tel. voegt daarbij, dat de handelwijze der heeren, waarbij eenigen, die zonder verlof hun garnizoensplaats hadden verlaten, zoozeer de wrevel van het publiek had opgewekt, dat een der getuigen verklaarde, dat, zoo hij een mes had gehad, hij daarmee zeker zou hebben gestoken. De zaak zal, wegens de civiele omstandigheden, waaronder de mishandeling plaats had, als eene burgerlijke strafzaak worden behandeld en dus de luitenants niet door den krijgsraad worden berecht. Te Utrecht is een landlooper gearresteerd, die 1.1. Zaterdag een 6jarig knaapje naar buiten had medegetroond onder omstandigheden, die zeer aan het afschuwelijke geval te Rotterdam herinneren. Tn de uitvoering van zijn voornemen om het kind, na het ontkleed te hebben, van het leven te berooven, werd hij alleen verhinderd door een melkboer, die op het geschreeuw van den kleine ijlings toeschoot. Men schrijft ons uit Wageningen d.d. 8 Juli: Toen Woensdagavond de tram van de lijn Wageningen—Ede S.S., die te 5,45 uur hier aan- komt, de Hollandsche Steeg passeerde, zat daar tusschen de rails een dochtertje van A. v. Kooten 15 maanden oud. De machinist bemerkte de kleine te laat en kon onmogelijk meer stoppen, zoodat men meende dat het kind zou verpletterd worden. 1 oen de tram stilstond en men teruggmg vond men echter het kind naast de baan op de knietjes liggen, met slechts een onbeduidende hoofdwonde. De locomotief had het kind opgenomen en juist over de rails geworden. In den namiddag van 29 Mei, omstreeks half zeven, ontmoette een rain of meer beschonken zeeman aan den Schiedamschendijk te Rotterdam eene vrouw, die een meisje bij zich had en tegen hem klaagde, dat zij niet in staat was geweest, haar kind dien dag te voeden. De (gehuwde) zeeman noodigde daarom die vrouw uit, met het kind mede te gaan naar zijne woning, waar hij haar van eten zou voorzien. Na in zijne woning te zijn gekomen, heeft de vrouw zich ongemerkt weten te verwijderen met achterlating van het kind, en verder niets van zich laten hooren. Zij liet een briefje achter, waaruit kon worden opge- maakt, d it zij uit Amsterdam afkomstig en zij Het lOjarige koninkje van Spanje is in HDs. paleis van de trappen gevallen en heeft daarbij een lichte wond aan het been bekomen. t Y ordt naar alle hemelstreken geseind. 1 let goede zaad begint meer en meer op te komen. r De Duitsche regeering heeft hare medewerking voor de wereldtentoonstelling van 1900 te Pariis toegezegd. Zou Keizer V ilhelm eindelijk zijn reisideaal 1 anjs bereiken le Londen en te Parijs klaagt men eveneens over de ontzettende hitte, die ons sedert een paar dagen weder heeft bezocht. Dezer dagen kwamen te Parijs twee jonge- heden een apotheek binnen om een zekere hoeveel- heid chloroform te koopen, de apotheker kreeg echter achterdocht en zeide het voor hen te zullen gereed maken, hun verzoekende den volgepden ochtend terug te komen. Onderwijl waarschuwde iij de politie en, toen zijne klanten terugkwamen, oveihandigden hij hun een fleschje schoon water de politie nam hen in hechtenis, en bracht hen tot de bekentenis, dat zij van zins waren geweest met de vloeistof een oude rentenier te dooden en daarna diefstal te plegen. Tijdens een hevig onweer is te Oxford de bliksem geslagen in het Ashmolean Museum, beroemd om zijn schilderijen en archaeologische bibliotheek. Er staan vier afleiders op het ge- oouw, maar de bliksem sloeg in een puntgevel die niet van een afleider was voorzien. Het dak geraakte in brand, doch de brandweer was het vuur spoedig meester, zoodat de kunstschatten niet geleden hebben. In de groote meelfabriek ,/Economo" te Triest heeft ten gevolge van het breken eener veihgheidslamp een vreeselijke ontploffing van meelstof plaats gehad, waardoor 5 werklieden zwaar gewond werden. Een hunner is spoedig daarop gestorven. De door de ontploffing veroorzaakte brand richtte voor 80,000 gulden schade aan. Omtrent de eigenaardige wijze van regeeren van vorst Nicolaas van Montenegro, die door zijn onverwacht bezoek aan Belgrado zoo de aandacht heeft getrokken, worden aardige staaltjes verteld. Om zijn landje wat te verheffen, achtte hij het gewenscht dat zijn onderdanen ook ambachten gingen uitoetenen. Hij stiet echter op groote moeilijkheden, omdat de trotsche zonen der Zwarte Bergen in de uitoefening van een ambacht altijd lets beleedigends hadden gezien. De energieke vorst stoorde zich daaraan niet, maar voerde het smidsambacht in door het oprichten van vele smidsen, maar hoe hij ook verzocht en beval, geen zijner getrouwe onderdanen wilde smid worde'n! loen ging de vorst zelf naar de smidse, waar hij een geheelen dag aan het werk bleef, met het ge- lukkig gevolg, dat zich den volgenden dag vele personen aamneldden om ook het smidsvak te leeren. Nog veel meer moeite ondervond de vorst nj de invoering van het schoenmakersambacht. Alle middelen, zelfs //vaderlijke" vermanincen bleven zonder resultaat. Eindelijk besloot vorst Nicolaas ook maar zelf schoenmaker te gaan spelen. Het volk geraakte in vertwijfeling over deze zelfvernedering van den vorst en bad en smeekte hem van zijn voornemen af te zien en riep hem snikkend toe,/Ransel ons liever alien af, maar verneder u zoo niet." De vorst stoorde zich aan niets en bereik'te zijn doel, want vele onderdanen verklaarden zich al spoedig bereid zich te vernederen tot het uit- oefenen van het schoenmakersambacht. E K T IJ D I Gr E IN. Van 8 tot en met 9 Juli. de 22 VAN Dk VAN SP'olitioii I Datum. VLAG. NAAM. MH. Van en naar. Lading. 9 j Eng. s.s. 8 Eng. s.s. 8 Zweed. s.s. Eng. s.s. Duits. s.s. Noor. brik j Eng. s.s. idem Eng. s.s. idem idem idem idem Deens. s.s. Voor Ter %euzen River Denverit I 2272 I Londen Van Ter Keuzen i Hailing I 2199 I Londen Voor (/rent Gevalia Sea Gull Mira 1438 2100 2701 Jolund 793 Dynamo 1364 Chester 3099 Van Kent Fulmar Sea Belle Gefle Londen Lapvik Frederikshald Hull Torefors 3007 Antwerpen Eng. s.s. Eng. s.s. Van 8 2125 2658 2915 3492 4432 Londen Goole Leith Antwerpen Sunderland Don Antiquari Ptarmigan Rozenborg Voor Selzaete s Commercial 321 Havre Van Selzaete Commercial 321 Londen Iedig tot en met 9 Juli werden langs Oostsluizen alhier 25 binnenvaartuigen op- en afgeschutdoor de IVestsl. 3 op- en 1 afgeschut. stukg. stukg. hout stukg. hout idem stukg. hout stukg. idem idem idem idem ledig creosoot

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 5